Woda dla szkół i przedszkoli > Ecowater
Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje wypijać codziennie od 1 do 2 litrów płynów. Aby ugasić pragnienie, młode osoby chętnie sięgają po słodkie, kolorowe napoje, które w dużych ilościach mogą przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, żeby tam, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu, miało stały dostęp do czystej, świeżej wody pitnej. Szkolne poidełka i dystrybutory wody pomagają naszym pociechom w utrzymaniu zdrowia oraz wyrabianiu dobrych nawyków żywieniowych. Sprawdź, jaka jest najlepsza woda dla szkół i woda dla przedszkoli.
Rola wody w organizmie
Woda może stanowić nawet 78% organizmu dziecka. Substancja ta towarzyszy praktycznie wszystkim zachodzącym w ciele procesom i odpowiada m.in. za:
- regulowanie temperatury ciała,
- metabolizowanie białek i węglowodanów,
- poprawną pracę nerek,
- budowanie przestrzeni międzystawowej,
- właściwą pracę mózgu i neuroprzekaźników.
Niedobór wody prowadzi w pierwszej kolejności do spadku nastroju i obniżenia koncentracji, co utrudnia dzieciom uczenie się i zdobywanie wiedzy w szkole. Nawet niewielkie odwodnienie natychmiast prowadzi do zmniejszenia wydolności fizycznej, a w dłuższej perspektywie powoduje wiele problemów zdrowotnych.
Ile wody pić?
Zalecana ilość wody do spożycia w ciągu dnia wynosi przeważnie ok. 2 litrów, ale różni się w zależności od wielu czynników, w tym również od wieku. Istnieją różne techniki wyliczania dziennego zapotrzebowania na wodę, jednak możemy dla ułatwienia kierować się wartościami określonymi przez Instytut Żywności i Żywienia. Poniżej znajduje się zalecana ilość płynów, które powinny przyjmować dzieci w różnym wieku:
- Niemowlęta (0-0,5 lat): 700-1000 ml
- Niemowlęta (0,5-1 rok): 800-1000 ml
- Dzieci (1-3 lat): 1250 ml
- Dzieci (4-6 lat): 1600 ml
- Dzieci (7-9 lat): 1750 ml
- Chłopcy (10-12 lat): 2100 ml
- Chłopcy (13-15 lat): 2350 ml
- Chłopcy (16-18 lat): 2500 ml
- Dziewczyny (10-12 lat): 1900 ml
- Dziewczyny (13-15 lat): 1950 ml
- Dziewczyny (16-18 lat): 2000 ml
Woda w szkole i przedszkolu - korzyści
Poprawa zdrowia i samopoczucia
Już niewielkie odwodnienie prowadzi do pogorszenia nastroju, spadku koncentracji oraz wydolności fizycznej. Dziecko, które danego dnia wypiło zbyt mało płynów, będzie mieć nie tylko mniejszą chęć do nauki, ale też dużo mniej zapamięta z odbytych lekcji. Częsty niedobór płynów prowadzi zaś do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Mając stały dostęp do czystej wody pitnej w szkole i przedszkolu, dzieci pamiętają o regularnym nawadnianiu, a ponadto rzadziej sięgają po słodkie napoje. Rezygnacja ze słodzonych soków i zastąpienie ich czystą wodą przynosi kolejne korzyści dla zdrowia. Spożywanie nadmiaru cukru prowadzi do nadwagi, otyłości, cukrzycy i wielu innych schorzeń. Dlatego woda w szkole przynosi ogromne korzyści dla kondycji psychofizycznej dzieci zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie.
Kształtowanie dobrych nawyków
Szkoła to miejsce, w którym nie tylko czytamy podręczniki i rozwiązujemy ćwiczenia, ale również uczymy się relacji społecznych oraz właściwych postaw. Dlatego woda pitna w szkołach staje się standardem. Zapewniając dzieciom stały dostęp do świeżej, czystej wody pitnej, mamy szansę nauczyć je dobrych nawyków żywieniowych. Chociaż najmłodsi bardzo chętnie wybierają słodkie, kolorowe napoje, to mając pod ręką czystą wodę będą częściej po nią sięgać i szybko zauważą, że zdecydowanie lepiej gasi pragnienie. Budując w dzieciach pozytywne skojarzenia dotyczące zdrowego trybu życia oraz tworząc im warunki, w których będą mogły nabrać dobrych przyzwyczajeń, dajemy im szansę na lepszą, zdrowszą przyszłość. Zgodnie z porzekadłem “czym skorupka za młodu nasiąknie”, jeśli w młodym wieku pijemy przede wszystkim czystą wodę, to chętniej sięgamy po nią jako dorośli. Stąd tak ważna jest pitna woda w szkołach.
Lepszy wizerunek szkoły
Świadomość społeczeństwa w kwestii zdrowego stylu życia rośnie coraz szybciej. Rodzice przykładają bardzo dużą wagę do tego, w jakim środowisku spędzają czas ich dzieci, w jaki sposób się odżywiają i czy zażywają wystarczająco dużo ruchu. To właśnie warunki oferowane w danej placówce decydują w głównej mierze o tym, czy rodzice postanowią wysłać do niej swoją pociechę. Ustawiając poidełka, fontanny czy dystrybutory z wodą (zamiast automatów z niezdrowymi przekąskami) na korytarzach lub w pobliżu sal lekcyjnych szkoła pokazuje, że realnie zależy jej na zdrowiu uczniów. Woda w szkole to prawdziwy win-win! Dzieci zyskują na poprawie zdrowia, a placówka na polepszeniu wizerunku.
Oszczędność czasu i środków
Niektóre szkoły i przedszkola, podejmując decyzję o zaopatrzeniu placówki w wodę pitną, decydują się na dystrybutory. Chociaż świadczy to dobrze o intencjach dyrektora czy pracowników placówki, to jednak nie stanowi najlepszego rozwiązania. Przede wszystkim klasyczne dystrybutory wymagają regularnego zamawiania, przechowywania i montowania zbiorników z wodą. Należy też wygospodarować miejsce na magazynowanie zużytych butli, a potem dochodzi jeszcze kwestia ich utylizacji. Ponadto butla z wodą po otwarciu powinna zostać jak najszybciej zużyta, ponieważ picie kilkudniowej wody, w której zaczęły już zachodzić procesy gnilne, może przynieść dla zdrowia więcej szkody niż pożytku.
Lepszą alternatywę stanowią dystrybutory bezbutlowe lub poidełka/fontanny wody pitnej, które podłącza się do zasilania w wodę wodociągową. W ten sposób unikamy opisanych wyżej problemów z logistyką i higieną, a ponadto oszczędzamy sporo pieniędzy - jedyny koszt eksploatacji dystrybutorów bezbutlowych i poidełek obejmuje wymianę filtrów co kilka miesięcy. Takie urządzenia dają nam praktycznie nieograniczony dostęp do czystej, smacznej i zdrowej wody, nie obciążając nas dodatkowymi obowiązkami.
Troska o środowisko
Nie tylko małe, półlitrowe butelki, ale również duże zbiorniki na wodę do klasycznych dystrybutorów stanowią obciążenie dla środowiska. Plastik, z którego są zrobione, rozkłada się nawet kilkaset i nigdy nie ulega biodegradacji - rozpada się tylko na coraz mniejsze fragmenty nazywane mikroplastikiem, które są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ z łatwością unoszą się w powietrzu i trafiają do morza lub do… naszych płuc.
Szkodliwe dla środowiska są też jednorazowe kubeczki. Nawet te z pozoru papierowe są nasączone polietylenem, aby były w stanie przetrwać w kontakcie z wodą. Poidełka i fontanny nie wymagają korzystania ze zbiorników, butelek i kubeczków, a z dystrybutora można korzystać z pomocą własnego kubka, butelki lub bidonu. Jest to rozwiązanie prawdziwie ekologiczne!
Wiele drobnych korzyści
Poidełka wody w szkole i przedszkolu przynoszą też wiele mniej oczywistych korzyści. Przy gromadce małych dzieci ciężko o utrzymanie wzorowego porządku. Rozlana woda nie pozostawia po sobie żadnych klejących plam, w przeciwieństwie do soków i innych słodkich napojów. Korzystając bezpośrednio z fontanny wody pitnej nie trzeba korzystać z jednorazowych kubeczków, które w wielu przypadkach kończyłyby zapewne rozrzucone wokół poidełka lub porzucone na stolikach. W ten sposób unikamy bałaganu. Fontanny wiszące pozwalają wygodnie korzystać z poidełka dzieciom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach, co umożliwia im większą samodzielność. Ponadto obły kształt i brak ostrych krawędzi gwarantują bezpieczne użytkowanie.
Woda dla szkół i przedszkoli
Poidełka i fontanny
Poidełka i fontanny wody pitnej występują w dwóch głównych wariantach - wolnostojących i wiszących. Zaletą tych pierwszych jest możliwość montażu w praktycznie każdym miejscu - wystarczy tylko dostęp do zasilania wody. Poidełka wiszące mogą być za to umieszczone na dowolnej wysokości, co pozwala lepiej dostosować je do wzrostu dzieci czy potrzeb osób niepełnosprawnych. Wodę możemy pić bezpośrednio z fontanny, bez konieczności używania kubeczków, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych dystrybutorów wody.
Dystrybutory wody
Zaletą dystrybutorów jest serwowanie wody w różnych wariantach - jedno urządzenie dostarcza zarówno wodę schłodzoną, gorącą jak i w temperaturze pokojowej. Dystrybutor pozwala również na wygodne uzupełnienie kubka, butelki czy bidonu, które dziecko może zabrać ze sobą i mieć pod ręką zawsze, gdy poczuje pragnienie. Dostępne są również warianty dystrybutorów z saturatorem, który dostarcza wodę gazowaną. To rozwiązanie może być ciekawą, zdrowszą alternatywą dla kupnych napojów gazowanych - wystarczy wlać do kubka niewielką ilość domowego soku (np. malinowego bez cukru), a następnie wypełnić go gazowaną wodą z dystrybutora.