Goodair-wilgoć-w-domu

Poza tym, że ujemnie wpływa na komfort mieszkania, wilgoć w domu może szkodzić zdrowiu i postawić przed Tobą konieczność rychłego remontu, jeśli już zaobserwowałaś lub zaobserwowałeś pojawienie się pleśni i grzyba na ścianach, meblach lub ubraniach.

Poznaj swojego wroga - dlaczego warto mierzyć wilgoć w domu?

Nadmierna wilgoć w domu, to niebezpieczeństwo!
Podobnie jak zanieczyszczone powietrze jest jednym z tych szkodliwych czynników, które są zupełnie niewidoczne i często nie mamy świadomości, że ich stan odbiega od właściwych norm, a mimo to przyczyniają się do pogorszenia naszego samopoczucia i stanu zdrowia.

Bardzo ciężko jest uciec przed wilgocią, bo jest wszechobecna. Czasami objawia się zatęchłym i „stojącym” powietrzem w domu, a czasami odczuwamy ją jako nieprzyjemną lepkość na skórze.

Wilgoć i pleśń - dwa bratanki

Wilgoć i pleśń idą ze sobą w parze. Tam gdzie nadmierna wilgoć w domu, tam niebawem pojawi się pleśń.
Pleśń poza tym, że przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego, czyli ma wpływ nie tylko na same płuca, ale także na nasz nos i gardło, może powodować u bardziej wrażliwych osób liczne infekcje.

Jeśli poziom wilgoci w Twoim domu jest zbyt wysoki, może się przyczynić do wzrostu pleśni i podrażnienia płuc jej zarodnikami.

Na skutki ich oddziaływania narażeni są w szczególności alergicy oraz osoby o obniżonej odporności organizmu (np. dzieci i osoby starsze), u których następstwem mogą być przewlekłe schorzenia.

Wilgoć w domu a choroby

Nadmierna wilgoć w domu prowadzi do wielu chorób.

Najczęstsze schorzenia i objawy, z którymi spotykają się osoby narażone na działanie pleśni w domu, to:

 • bóle mięśni i stawów,
 • zapalenia zatok
 • infekcje skórne,
 • problemy z oddychaniem
 • i ogólne przemęczenie organizmu.

Pleśń jest niebezpieczną toksyną dla organizmu - tu znajdziesz obszerny artykuł na temat toksycznego działania pleśni.

„Jeśli przebywasz w pomieszczeniu, w którym rozwinęła się pleśń, narażasz się na alergię wziewną i skórną!” - naszecialo.blogspot.com

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Kiedykolwiek bierzesz kąpiel, gotujesz wodę, suszysz pranie lub myjesz naczynia, przyczyniasz się do zwiększenia ogólnego poziomu wilgotności w domu.

My sami jesteśmy źródłem dodatkowej wilgoci, którą wydzielamy oddychając - przeciętnie człowiek wydycha ok. 2 litrów wody w ciągu doby.

Poziom wilgoci w domu nieustannie się zmienia. Krótkotrwałe zmiany, to coś naturalnego, nie zmienia to faktu, że powinniśmy świadomie kontrolować wilgotność.

Poziom wilgoci w domu nieustannie się zmienia. Powinniśmy świadomie kontrolować wilgotność.

Click to Tweet

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Wilgoć w domu oznacza się mierząc poziom wilgotności względnej powietrza.

O optymalnym poziomie wilgotności w pomieszczeniach już pisaliśmy na GoodaAIR.pl.

Przypomnijmy:

Prawidłowa wilgotność w zamkniętym pomieszczeniu powinna się mieścić w granicach 30-65%. Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i jednocześnie taki jej poziom jest korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg.

Zdrowy poziom wilgotności względnej powietrza zewnętrznego latem, to taki, który nie przekracza 60%, natomiast zimą jest to poziom w granicach do 30%.

Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu przekracza 65% o jakiejkolwiek porze roku, to oznacza, że Twój dom stał się właśnie znakomitym miejscem do rozwoju toksycznej pleśni i grzyba.

Gdy wilgotność przekracza 65%,to Twój dom stał się świetnym miejscem do rozwoju toksycznej pleśni i grzyba

Click to Tweet

Dlaczego w chłodniejszym pomieszczeniu wilgoć wydaje się być wyższa?

Ponieważ wilgotność względna jest zależna od temperatury powietrza (wykres zależności wilgotności od temperatury), dlatego warto zrozumieć co tak naprawdę ona oznacza.

Wilgotność względna mówi o tym, jak dużo wody jest aktualnie zawartej w powietrzu w porównaniu do maksymalnej ilości, którą to powietrze mogłoby wchłonąć w danej temperaturze.
Określa się ją w procentach, a oznacza symbolem RH.

Im powietrze jest cieplejsze, tym więcej wody jest w stanie wchłonąć.

Jeśli powietrze ma 60% RH i nie dodamy do niego wody, a podwyższymy temperaturę, to wówczas poziom RH spadnie, bo cieplejsze powietrze teoretycznie byłoby w stanie wchłonąć teraz więcej wody (ilość wody zawartej w powietrzu się nie zmieniła, ale maksimum jest wyższe).

Łatwiej to sobie wyobrazić, jeśli pomyślimy o gąbce do kąpieli.

Jeśli gąbka jest mocno ściśnięta w ręku, to nie jest w stanie pomieścić więcej wody. Jeśli całkowicie nasączymy wodą ściśniętą w ręce gąbkę, a następnie pozwolimy jej wrócić do swojego pierwotnego kształtu, to z pewnością ta gąbka nadal będzie miała możliwość wchłonięcia dodatkowej ilości wody i tak to właśnie działa!

miernik ikona

Czym zmierzyć wilgotność względną?

Jeśli czujesz się zaniepokojona, lub zaniepokojony tym, czy wszystko jest w porządku, najlepiej kup i zainstaluj urządzenie do pomiaru wilgotności względnej powietrza - tzw. higrometrtu zobaczysz higrometry i znajdziesz informacje pomocne w ich wyborze.

Kilka słów więcej o higrometrach oraz o tym, "czy wilgotność powietrza ma wpływ na oszczędzanie pieniędzy?" - przeczytasz na blogu Remigiusza Witczaka.

Najczęstsze przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

Przyczyny mogą być naturalne, jak np.

- powodzie i zalania.

- wysoki poziom wód gruntowych - poziom wód gruntowych zmienia się w zależności od pory roku i opadów, a także w zależności od ukształtowania terenu. Jeśli w okolicy, w której mieszkasz wybudowało się dużo innych budynków, to może to mieć wpływ na poziom wód gruntowych.

O ile nie mieszkasz na terenach podmokłych, w sąsiedztwie cieków wodnych i bagien, gdzie naturalny mikroklimat sprzyja powstawaniu wilgoci, to prawdopodobnie przyczyna nadmiernej wilgoci tkwi w wadzie konstrukcyjnej budynku, w którym mieszkasz, lub instalacji wodno-kanalizacyjnej, która znajduje się w jego sąsiedztwie.

Wady konstrukcyjne a wilgoć

Przykłady błędów konstrukcyjnych, które skutkują problemami z wilgocią w domu:

 • Brak drenażu lub wadliwe wykonanie - drenaż, który znajduje się wokół domu, ma na celu zbieranie nadmiaru wody, która gromadzi się wokół fundamentów i odprowadzanie jej tak, żeby nie przedostawała się do piwnicy, lub pod budynek.
 • Wilgoć technologiczna - to coś, co dotyczy nowo oddanych do użytku obiektów. Ponieważ w pracach wykończeniowych zużywa się dużo wody, a nierzadko terminy oddania inwestycji są krótkie, to przegrody budynku po jego oddaniu do użytku są zazwyczaj pełne wody, która nie zdążyła jeszcze wyschnąć - to właśnie wilgoć technologiczna.
 • Brak drenażu lub wadliwe wykonanie - drenaż, który znajduje się wokół domu, ma na celu zbieranie nadmiaru wody, która gromadzi się wokół fundamentów i odprowadzanie jej tak, żeby nie przedostawała się do piwnicy, lub pod budynek.
 • Nieefektywna wentylacja - jeśli system wentylacji grawitacyjnej w domu jest niesprawny i nie działa tak, jak powinien, to będzie powodem gromadzenia się wilgoci w domu.
 • Przekrycia dachowe - nieszczelne przekrycie dachowe będzie oczywiście powodowało zalewanie części ścian i sufitów. W takich miejscach grzyb na ścianie jest gwarantowany!
 • Wadliwie wykonana izolacja budynku - budynki zwykle posiadają dwa typy izolacji: hydroizolację oraz termoizolację.
  - Hydroizolacja ma za zadanie zmniejszać przenikalność wilgoci przez przegrody domu, lub mieszkania, natomiast właściwie wykonana izolacja cieplna powoduje, że we wnętrzu domu utrzymuje się odpowiednio wysoka temperatura i nie dochodzi do skraplania pary wodnej na wychłodzonych ścianach.
  - Wadliwie wykonana izolacja termiczna sprawia, że we wnętrzu domu mogą pojawiać się miejsca zwane mostkami termicznymi, czyli takie miejsca, przez które przenika niższa temperatura i gdzie zazwyczaj pojawia się pleśń na ścianie albo grzyb.

Pamiętaj też o tym, że wilgoć i woda powodują pogorszenie właściwości technicznych poszczególnych materiałów użytych do budowy domu.

Problematyczne miejsca w domu

Jako, że temperatura pomieszczenia oraz codzienne czynności domowe związanie z użyciem wody mają wpływ na stopień wilgotności względnej, to...

Miejscami najbardziej narażonymi na wilgoć w domu są:

 • kuchnie,
 • łazienki,
 • suszarnie,
 • piwnice,
 • ramy okienne,
 • i okolice drzwi wejściowych.

Takie miejsca warto sprawdzać i w tych miejscach warto umieścić higrometr, żeby uniknąć nadmiernego zgromadzenia się wilgoci i jej przykrych konsekwencji.

Zwróć szczególną uwagę na wszelkie plamy i przebarwienia na ścianach i podłogach oraz na wilgoć pojawiającą się na szybach. Jeśli jakieś miejsce ma zapach gleby, lub czuć stęchliznę, to tam już zaczęło się dziać coś niedobrego!

Czytaj artykuł "Mostki cieplne - czym są, jak się ich ustrzec?"

Jeśli w Twoim domu występują mostki termiczne, to tam będzie następowała kondensacja pary wodnej, czyli to właśnie te miejsca będą wilgotne, gdy wilgotność względna będzie bardzo wysoka.

Mostek termiczny - miejsce przez które przenika ciepłe powietrze. Zwykle mostki znajdują się tam, gdzie krawędzie, załamania i nieszczelności izolacji, lub wadliwa konstrukcja przegród domu.

Dla żądnych wiedzy:

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie jak i dlaczego powstają takie mostki, to polecam Ci wpis o mostkach cieplnych na blogu Okiem inż.yniera.

Kondensacja pary wodnej

To proces polegający na przejściu pary wodnej, która zawieszona jest w powietrzu ze stanu gazowego w stan ciekły, czyli skroplenie lub od razu w stan stały (i wtedy nazywamy taki efekt resublimacją).

O tym w jakiej temperaturze nastąpi skroplenie wody decyduje tzw. punkt rosy, to taki punkt równowagi wyrażony w stopniach, jako wartość temperatury, której lekkie przekroczenie w jedną lub drugą stronę (przy danym ciśnieniu i składzie powietrza sprawia), spowoduje skroplenie lub resublimację.

Punkt rosy zależny jest od ciśnienia, tak samo, jak temperatura wrzenia wody jest od niej zależna i dlatego w wysokich górach, gdzie ciśnienie jest wyraźnie niższe od tego na dole, woda zagotuje się w temperaturze niższej niż 100 °C.

Kilka szybkich i prostych recept, pozwalających zredukować ilość wilgoci w domu:

Czyli jak zadbać o lepszy mikroklimat w domu, jeśli wyczujesz tę mokrość w powietrzu, a wskazania higrometru przekroczą 60%?

GoodAIR pożyteczne wskazówki dla domu

GoodAIR pożyteczne wskazówki dla domu

Zaopatrz się w osuszacz powietrza

Osuszacze powietrza elektryczne, to urządzenia, które w sposób mechaniczny usuwają wilgoć z powietrza. Osuszacze występują w dwóch wersjach - osuszacze adsorpcyjne i osuszacze kondensacyjne. To niezwykle skuteczny sposób na wilgoć w domu.

Osuszacz kondensacyjny, to urządzenie, które działa na podobnej zasadzie do klimatyzatora. Zainstalowany w obudowie osuszacza wiatrak, wsysa ciepłe i wilgotne powietrze z otoczenia, przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy, gdzie woda skrapla się i jest wychwytywana do odpowiedniego zbiornika, a następnie wydmuchuje osuszone powietrze na zewnątrz.

Schemat działania osuszacza powietrza

Schemat działania osuszacza powietrza

Osuszacz adsorpcyjny, to urządzenie, którego głównym elementem jest rotor (część wirująca) pokryty adsorbentem, czyli substancją, na powierzchnie której gromadzi się woda wychwytywana z powietrza. Tak więc osuszacz wychwytuje wilgotne powietrze z otoczenia i przepuszcza przez rotor, w którym osadza się wilgoć. Suche powietrze jest wyrzucane na zewnątrz.

Na ilustracji wilgotne powietrze skrapla się na rotorze pokrytym adsorbentem i jest odprowadzane do zbiornika na wodę. Osuszone powietrze zostaje wydmuchane na zewnątrz do pomieszczenia.

Otwieraj okna i zapewniaj częsty przewiew

O ile nie jest to tak zaawansowana metoda, jak poprzednia, o tyle częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń jest zawsze zalecane, bo wpuszcza do środka świeższe, zewnętrzne powietrze.

Jeśli nie chcesz za bardzo wychładzać domu, lub mieszkania, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, to:

 1. Wyłącz ogrzewanie (zwłaszcza, jeśli korzystasz z pieca gazowego, który w zależności od wskazać na czujnikach rozmieszczonych w domu, reguluje poziom ogrzewania.
 2. Na 15 minut otwórz wszystkie okna i zapewnij naturalny przeciąg.
 3. Po tym czasie pozamykaj okna i ponownie włącz ogrzewanie.

Strat ciepła nie będzie aż tak dużo, a piec „nie zwariuje” i nie będzie na okrągło grzał pomieszczeń, narażając Ciebie na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Podsumowując...

Nie daj za wygraną wilgoci! Kontroluj jej wartość sprawdzając stan na higrometrze (wystarczy nawet najtańszy higrometr włosowy - do nabycia już za kilkanaście złotych). Jeśli wilgotność względna zbliża się do poziomu 60%, podejmuj środki zaradcze - uruchamiaj osuszacz lub zrób generalne wietrzenie. To doraźnie zmniejszy wilgoć w domu, ale najważniejsze jest, aby zlikwidować przyczyny techniczne, dla których się tworzy.

Nie pozwól, aby Twój dom stał się pożywką dla pleśni i grzybów!

Jeśli podobał Ci się ten wpis - proszę dziel się nim w mediach społecznościowych przy pomocy tych przycisków:

logo goodair

Możesz też napisać nam co myślisz w komentarzu (pod propozycjami innych artykułów z bloga). Twoje wpisy są dla nas ważne!


Czytaj także na blogu

17 osób skomentowało “Wilgoć w domu – Twój wróg! Czy wiesz jak się przed nią obronić?

 1. Ciekawy i pomocny artykuł, w kwestii osuszenia domu/pomieszczenia- co z pochłaniaczami wilgoci z supermarketów itd tymi za kilkanaście pln? właśnie kupiłem takowy do łazienki i zdziwiłem się trochę że nie został tu wymieniony, wyporzyczałem kiedyś do piwnicy osuszacz na prąd i zdawał egzamin, ale wypożyczenie nie jest tanie, nie wiem jak z kupnem… Pozdrawiam

  • Witaj Maćku,
   Dziękuję za komentarz. Co z pochłaniaczami za kilkanaście złotych (w woreczkach, pastylkach). Cóż… będą skuteczne, ale tylko na ograniczonej powierzchni. Moim zdaniem małe pochłaniacze pasywne (czyli materiały, które chłoną wilgoć) i także urządzenia elektroniczne na bazie ogniw Peltiera będą się nadawały np. do szafy, ale nie do skutecznego osuszenia pomieszczenia.
   Jeśli chcesz sprawdzić jaki jest efekt działania tego typu, tanich wynalazków – najlepiej zawieś na ścianie w pomieszczeniu, które osuszasz, higrometr (dodatkowy wydatek rzędu kilkunastu zł). Takie tanie higrometry włosowe (nieelektroniczne) dokonują pomiarów z dokładnością 3-5%, ale to wystarczy do zweryfikowania czy jest znacząca poprawa w zakresie wilgotności.
   Z moich doświadczeń wynika to, że dużo lepiej sprawdza się poprawa wentylacji w pomieszczeniach, zamontowanie wywietrzników w oknach (o ile nie są fabrycznie zainstalowane) i częste wietrzenie (także zimą!).
   Mam nadzieję, że to jest satysfakcjonująca odpowiedź na Twoje pytanie.
   Pozdrowienia i sukcesów w walce z wilgocią życzę 🙂

 2. Witamy,
  szukamy tutaj pomocy, bo od roku walczymy ze spoldzielnia, ktora upiera sie, ze grzyb w pomieszczeniu to wina niewietrzenia, czyli nasza. Mieszkamy na ostatnim 7 pietrze. Grzyb pojawia sie w lazience (bez okna, wentylacja elektryczna tylko przy wlaczonym swietle) i kuchni w okolicach okna. W pokoju goscinnym przy suficie na 2 scianach, przylegajacych do balkonow zacieki. Zima wietrzenie okolo 8 razy dziennie (drzwi i okna balkonowe otwarte zupelnie, przeciagi). Wilgotnosc 40-55%. Lato czesto otwierane okna, uchylnie w sypialni noca, wilgotnosc 55-65%…i tu jest problem. Po otworzeniu okna wilgotnosc wzrasta. Godzine temu bylo 63%, otworzylam drzwi balkonowe i po 3 minutach wilgotnosc wzrosla do 69%. Juz sama nie wiem, wietrzyc czy lepiej okien nie otwierac. Wedlug naszej spoldzielni wilgotnosc nie moze przekroczyc 50%. Jak to zrobic? Prosimy o rade.

  • Witam,
   Wygląda na to, że mieszkanie na ostatnim piętrze może być albo nadmiernie docieplone (sufit) i uszczelnione, przez co wzrasta temperatura powietrza i przez to pojemność wilgotnościowa też jest wyższa. Prawdopodobnie istnieje problem z konstrukcją przegród, albo brakiem naturalnego obiegu powietrza przez system wentylacji grawitacyjnej.
   Fakt, że wilgotność wzrasta przy otwarciu okna może mieć związek również ze spadkiem temperatury w pomieszczeniu (poziom wilgotności zależy od również od temperatury), aczkolwiek w upalne dni, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, powietrze na zewnątrz budynku może mieć wyższe parametry, niż to wewnętrzne.

   Zalecałbym sprawdzenie drożności wentylacji (przewody kominowe). To, że na przewodach kominowych są zainstalowane kratki nie oznacza wcale, że muszą być sprawne. Czasami zabrudzenie kratek znacząco obniża ciąg w kominie, co widać, gdy jest on mierzony przy pomocy mikromanometru.
   Więcej porad i wskazówek znajdziecie też w tym wpisie na Zdrowy-Dom.

   Jeśli wilgoć stale utrzymuje się na wysokim poziomie, to warto rozważyć urządzenia do jej redukcji, czyli odwilgotniacze.

   Jeszcze inna sprawa, że grzyb, który już raz pojawi się w mieszkaniu, pozostawia w powietrzu swoje zarodniki i na to pomoże już tylko wizyta firmy odgrzybiającej. Takie firmy stosują odpowiednie środki chemiczne (dość bezpieczne dla zdrowia), które likwidują zarodniki grzyba i pleśni.

   Trzymam kciuki za walkę z tym problemem!

 3. Nie wiedziałam, że można aż tyle powiedzieć o problemie wilgoci w domu 🙂 Właśnie zaczął mi w łazience pojawiać się grzyb i myślałam, że to kwestia nieodpowiedniej wentylacji, a tu proszę, może być o wiele więcej powodów. Muszę koniecznie to sprawdzić. Bardzo pomocny wpis, dzięki! 🙂

 4. Fajny artykuł z przydatnymi radami. Wydaje mi się, że teraz kiedy wszyscy mają bardzo szczelne okna to wilgoć pojawia się częściej niż kiedyś, a jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wentylację to wcześniej czy później będziemy walczyć z grzybem, a to już nie jest takie proste jak nie niektórym wydaje. Także zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć i już w trakcie budowy warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu https://youtu.be/VWdT0InNTM4

 5. Problemem jest to, że ludzie chcąc oszczędzić na ogrzewaniu, kiszą dom. A tak właśnie powstaje wilgoć i tym sposobem trudniej dom ogrzać. Taki paradoks. Zbyt szczelne okna to też zła sprawa, dlatego dobrze przy wyborze kierować się tą kwestią. I przy montażu oczywiscie. Dobre okna też nie muszą być drogie. W internecie można znaleźć, jeśli chodzi o okna pcv cennik kalkulator i oszacować względny koszt. Waaarto o to zadbać, bo to przecież nasze zdrowie.

 6. Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.

 7. Wymienione we wpisie oraz komentarzach informacje są bardzo pomocne. Prawdą jest, że zbyt szczelne okna nie są dobrym rozwiązaniem. Zarówno te drewniane jak i wykonane z pcv należy często otwierać aby przewietrzyć pomieszczenie. Jedną z zalet okien pcv jest ich cena. W pokojach narażonych na większe ryzyko wystąpienia wilgoci, warto zamontować nawiewniki. Nie są one drogie a czas ich montażu bardzo krótki. Mogą one być sterowane mechanicznie lub automatycznie. Same dostosują się do panujących we wnętrzu warunków i otworzą jeżeli zajdzie taka potrzeba. Plusem jest to, że w ich przypadku nie ma mowy o przeciągu, ponieważ zimniejsze powietrze przechodzące przez nawiewnik miesza się łatwo z tym cieplejszym.

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery