Zastałe, zatęchłe powietrze i niewłaściwie ogrzane pomieszczenia, suchość w gardle po porannym przebudzeniu lub odwrotnie - katar, uczucie przemarznięcia - Znasz ten problem?

Wszyscy go znamy i w ten, czy inny sposób próbujemy się z nim uporać.

Jaka wobec tego powinna być właściwa temperatura w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, a jaka wilgotność w domu i w jaki sposób te czynniki są od siebie uzależnione?

Optymalne wartości temperatury i wilgotności

Optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym to 20-22˚C, a w sypialni nawet 18˚C.
Prawidłowa wilgotność w zamkniętym pomieszczeniu powinna się mieścić w granicach 30-65%.
Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i jednocześnie taki jej poziom jest korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg.
Trzeba pamiętać, że wilgotność latem, gdy temperatury za oknem są wysokie jest wyższa niż zimą. Nie chodzi o samą temperaturę, ale o to, że zimą skraplanie jest trudniejsze. Ciepłym latem, gdy towarzyszą temu opady może ona dochodzić do 80-90% w naszym klimacie, a zimą spaść nawet do 20% w powietrzu zewnętrznym.

Obejrzyj tę prezentację firmy Vaillant zamieszczoną na Eko-Blog.pl, z której dowiesz się dlaczego i w jaki sposób wentylowanie pomieszczeń pomaga usuwać wilgoć z pomieszczeń zamkniętych. 

Optymalna wilgotność w domu

optymalny zakres wilgotności powietrza a komfort cieplny człowieka

optymalny zakres wilgotności powietrza a komfort cieplny człowieka

Kliknij ilustrację, aby powiększyć

Jakie mogą być konsekwencje zbyt suchego powietrza w domu?

 • obniżona odporność na infekcje i gorsza praca systemu immunologicznego;
 • suche powietrze w domu, to wysuszona skóra i szybsze starzenie się jej;
 • wysuszone gardło i nos - śluzówka nadmiernie wysycha już przy wilgotności nieco poniżej 40%, natomiast zimą wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych spada nawet do 10%!
 • u dzieci: katar lub sapka - dziecko oddycha przez usta (przy czym należy pamiętać, że najmniejsze dzieci - niemowlęta, noworodki, nie radzą sobie same z zapchanym nosem i mogą się udusić!);

Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza?

Wilgotne i gorące powietrze sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy oraz pleśni i potrafi mieć dużo groźniejsze konsekwencje dla samej konstrukcji domu, jak i dla jego mieszkańców, niż powietrze nadmiernie suche.
Skutki wilgoci w powietrzu dla zdrowia, to między innymi:

 • zawroty głowy,
 • problemy z oddychaniem,
 • infekcje błon śluzowych,
 • infekcje skóry,
 • złe samopoczucie,
 • ...wiele innych skutków związanych pośrednio z wilgocią, a wynikających z oddziaływania na nasz organizm pleśni i grzybów.

Wysoka wilgotność może zniszczyć meble (zwłaszcza drewniane - puchnięcie, rozklejanie elementów drewnianych), spowodować korozję części metalowych (szczególnie w łazienkach) i zniszczenie sprzętów elektronicznych.
Zbyt wilgotne powietrze wpływa niekorzystnie także na rośliny, które się w nim znajdują.

parno, duszno w domu? - jak temu zaradzić?

Kilka dobrych rad, jak utrzymać "zdrowe" powietrze w domu:

 1. Wietrz dom lub mieszkanie co najmniej kilka razy dziennie, także zimą! Powietrze na zewnątrz jest oczywiście chłodniejsze, ale z reguły bardziej wilgotne.
 2. Sprawdź (poprzez fachowca) system wentylacji w domu i jego działanie. Przede wszystkim zorientuj się, czy wentylacja grawitacyjna działa i czy kanały wentylacyjne nie są zapchane. 

  Jeśli stwierdzisz problem z wentylacją grawitacyjną, możesz zawsze zainstalować w kanałach wentylatory mechaniczne.
  Na rynku znajdziesz bardzo szeroki ich wybór - niektóre z nich są wystarczająco ciche, aby mogły być zainstalowane np. w sypialni i działać w nocy; jeszcze inne posiadają czujniki wilgoci i mają możliwość samodzielnego uruchamiania się bez naszej kontroli wtedy, kiedy to konieczne.
 3. Do całego systemu wentylacyjnego należy zaliczyć także okna, a ściślej to, czy ich konstrukcja umożliwia tzw. rozszczelnienie. Bardzo popularne i nierzadko tańsze od drewnianych, okna o ramach z tworzyw sztuczych nie przepuszczałyby powietrza w ogóle, dlatego muszą być zaopatrzone w otwory (podłużne szpary) umożliwiające wentylację.

  Jeżeli Twoje okne nie posiada takich otworów, to nic straconego - możesz znaleźć fachowca, który specjalną "wrzynarką" natnie ramy okienne i zainstaluje na nich podłużne nawiewniki (zwykle długości 35-45 cm). Sprawdź tutaj jak wyglądają nawiewniki.
  Taka operacja sprawi, że nie tylko powietrze zewnętrzne w odpowiedniej ilości będzie mogło przedostać się do wewnątrz domu, ale także nastąpi w środku odpowiednia jego cyrkulacja - od zewnętrznych okien do kominów wentylacyjnych.

  Czas instalacji
  jednego takiego nawiewnika wynosi zaledwie 10-15 min., tak więc warto to zrobić!

  Jeśli masz więcej pytań odnośnie nawiewników, to bardzo przydatną listę typowych pytań i odpowiedzi na nie znajdziesz tutaj - polecam.
 4. Co zostało zmierzone, to można wyregulować, dlatego zaopatrz się przynajmniej w te dwa urządzenia: termometr (większość z nas go posiada) oraz koniecznie higrometr (wilgotnościomierz), lub urządzenie dwufunkcyjne - higrotermometr.

  Higrometr
  , mimo swojej skomplikowanej nazwy, wcale nie musi być drogim urządzeniem. Najprostsze z tych urządzeń można już kupić za kilka, kilkanaście złotych. W tej cenie dostępne są higrometry włosowe, które dokonują pomiaru wilgotności w oparciu o długość wbudowanego w ich wnętrze włosa (zwykle końskiego lub syntetycznego), który wydłuża się i skraca w zależności od wilgotności w jego najbliższym otoczeniu (tam gdzie został zawieszony/zainstalowany).

  Jeśli kupujesz higrotermometr (włosowy), warto zapłacić więcej za urządzenie z nieco większą tarczą. Nie starajmy się kupować jak najmniejszego, poniewaź włos w nie wbudowany będzie odpowiednio krótszy, a przy tanim urządzeniu, wpłynie to na wyższą odchyłkę od prawidłowego wskazania. Oprócz tego warto wybrać taki, który posiada zaznaczony zakres wilgotności optymalny dla człowieka bezpośrednio na tarczy.
  Urządzenia elektroniczne są droższe i mają inną zasadę działania, ale w domu w zupełności sprawdzi się analogowy-włosowy.

  Higrometry włosowe cechuje duży błąd pomiarowy 5 do 7%, choć zwykle jest to do 5%.
  Co to oznacza? Załóżmy, że wilgotność w pomieszczeniu wynosi 65%, w takim razie błąd będzie wynosił 3,25% i oznacza to, że jesteśmy już bliżej górnej granicy wilgotności (70%), tak więc możemy w domowych warunkach posługiwać się takim higrometrem, jednakże powinniśmy zakładać, że już przy wskazaniach w granicach 65% niebawem w domu może zrobić sie zbyt wilgotno.
 5. Zainstaluj na grzejnikach regulatory temperatury (w miarę możliwości - automatyczne), aby dostosować jej poziom do pomieszczenia. 
  Regulatory automatyczne posiadają wbudowane termometry i dzięki temu na bieżąco regulują dopływ ciepłego czynnika grzewczego do grzejnika.
 6. Zimą umieść wilgotne ręczniki na kaloryferach. Ponieważ wilgoć z nich ma się przedostawać do powietrza przez długi czas, to wybierz odpowiednio gruby ręcznik, który wchłonie dużo wody. Zmieniaj je kilkakrotnie w ciągu dnia i raz przed pójściem spać.
  WAŻNE - ręczniki powinny być wypłukane z proszku, aby substancje chemiczne nie przedostawały się wraz z wilgocią do powietrza.
 7. W pokoju dziecięcym, jeśli to noworodek, albo niemowlę, umieszczenie mokrej pieluchy na barierkach łóżeczka zapewni większą wilgoć powietrza i uchronie dziecko przed katarem.
  Pamiętaj - jeśli w pokoju dziecka nie będzie zbyt sucho, to Twoje dziecko uniknie kataru, co jest szczególnie ważne w przypadku najmniejszych pociech, które jeszcze nie radzą sobie dobrze z oddychaniem przez zapchany nos.
 8. Jeżeli masz dzieciątko o małej masie ciała (np. wcześniaka), to możesz wstawić w jego pokoiku promiennik ciepła (podczerwieni), aby się nie wychłodziło - zwłaszcza w nocy i w okresie zimowym oraz podczas przewijania.

Jak wyglądają higrometry? - przykłady:

analogowy higrometr włosowy

Przykład higrometru włosowego

pudełko na cygara z higrometrem do pomiaru wilgotności

Pudełko na cygara wyposażone w wilgotnościomierz

Rozwiązania techniczne (specjalizowane urządzenia):

Osuszacze powietrza

Osuszacze to urządzenia mechaniczne, które potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności).

Ceny: od ok. 800 zł do 1800 zł za urządzenia domowe, przeznaczone tylko do osuszania (można znaleźć również urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie funkcje osuszacza i wentylatora - przekraczają one ten próg cenowy).
Można też nabyć tańsze urządzenia o małej wydajności, które z powodzeniem wyciągną wilgoć z szafy z ubraniami.

osuszacz powietrza, odwilgotniacz

Osuszacz / Odwilgatniacz

Nawilżacze powietrza

Urządzenia to wytwarza parę wodną i rozpyla ją równomiernie po pomieszczeniu w postaci mgiełki. Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz kupisz, włączaj go po wywietrzeniu mieszkania i przykręć lekko ogrzewanie, aby temperatura nie przekroczyła 21ºC.

Ceny tych urządzeń zaczynają się już od 100 zł, przez urządzenia średniej klasy za ok. 350-550, aż po najdroższe i najbardziej wydajne - nawet za 1000 zł.

ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Ultradźwiękowy nawilżacz

To tylko krótki wstęp do prezentacji urządzeń, które są pomocne przy uzdatnianiu powietrza w domach.
Na GoodAIR będziemy je jeszcze wielokrotnie przedstawiać i bardziej szczegółowo.

Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz!


Inne polecane artykuły na blogu w kategorii: powietrze

Oczyszczacz powietrza do domu
Współczesne społeczeństwo ma coraz większą świadomość jeżeli chodzi o zgubny wpływ smogu na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Staramy się przeciwdziałać[...]
Główne źródła zanieczyszczenia w domu [Infografika]
Zanieczyszczenia w domu - Poznaj je i wyeliminuj, żeby mieszkać zdrowo!GoodAIR przygotował dla Ciebie infografikę, z której dowiesz się: jakie[...]
Jak poprawić wentylację w mieszkaniu? – Sprawdzone metody
Dlaczego warto poprawić wentylację w mieszkaniu?Przede wszystkim po to, aby cieszyć się czystym i zdrowszym powietrzem, a dzięki temu odczuwać[...]

4 osoby skomentowały “Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu?

 1. Witam!

  Ja niestety nie mogę wieszać mokrych ręczników w zimę na kaloryferach – mam zbyt dużą wilgotność i temperaturę w całym mieszkaniu. 24 st.C / 90 % – Po zainstalowaniu nawiewników w oknach nie zauważyliśmy istotnych różnic (spadła temperatura z 25 na 24)
  Dwu lub trzy krotne otwieranie okien na niewiele się zdaje, bo po godzinie znowu jest wilgotność dochodząca do 90 %,
  Przed zakupem osuszacza wilgotność była na poziomie 95-97%
  Nie suszymy prania w domu.

  W tym sezonie myślę zrobić dodatkowy nawiew mechaniczny, może się poprawi… (nawiew – nie wywiew, bo mam junkersa, mieszkanie na ostatnim piętrze)

 2. Czasami jest tak, że niewiele da się zrobić, bo mieszkanie/dom znajduje się w okolicy, gdzie jest bardzo zawigolcone powietrze – np. w ok. terenów podmokłych, bagna, czy gdziekolwiek, gdzie akurat panuje taki mikroklimat.
  W takim przypadku osuszacz powietrza powinien być tak skonstruowany, żeby odprowadzał wilgoć na zewnątrz mieszkania – w jednej ze ścian należy zainstalować rurę i otwór wylotowy, albo podłączyć osuszacz do nieużywanego przewodu kominowego.

  Kolejna sprawa, to istotne wady konstrukcyjne budynku, na które nie zawsze mamy wpływ w mieszkaniach komunalnych. Jeśli izolacja dachu jest zbyt szczelna, nie przechodzi tamtędy wilgoć, a dodatkowo mieszkanie nagrzewa się, bo dach jest izolowany zbyt grubą warstwą np. styropianu, to może powodować tworzenie niekorzystnych warunków wewnątrz mieszkania.

  Proszę też sprawdzić drożność wentylacji grawitacyjnej – oczyścić kratki na wlotach do otworów kominowych (wentylacji) – usunąć z nich siatki, aby poprawić przepływ powietrza.

  Życzę powodzenia w walce z wilgocią.

 3. Jest wiele czujników na rynku, które oferują pomiar temperatury i wilgotności. Ja osobiście używam takiej mini stacji pogodowej turbo egg, która pokazuje temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Mogę ją trzymać w dowolnym miejscu w domu i na zewnątrz. Mogę także sprawdzać pomiary z innego miejsca (np. z pracy) przez internet. polecam 🙂

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery