Smogowa stolica Europy

Polska jest smogową stolicą Europy. Normy stężenia szkodliwych pyłów przekroczone są w wielu miejscach o kilkaset procent. W zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 33 to miasta polskie .

Najgorsza sytuacja panuje w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Kielcach, czy Wrocławiu. W Warszawie i Krakowie powietrze jest gorsze w tej chwili niż dotychczasowej stolicy smogu – Pekinie.

Smog jest najgroźniejszy dla dzieci i seniorów, szczególnie tych z chorobami serca oraz problemami układu oddechowego. W jego skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne (tlenek azotu oraz tlenki siarki) oraz pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10.

Smog to nie tylko mgła

Smog to nie tylko mgła, w której ciężko się oddycha. Stanowi również przyczynę wielu schorzeń i chorób. Wyniki licznych badań wskazują, że pył PM10, PM 2.5 oraz Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) obecne w powietrzu mogą zwiększać ryzyko zachorowalności i śmiertelności.

Smog występujący w powietrzu oddziałuje przede wszystkim na układ oddechowy, wynika to z faktu, że jest on pierwszym układem, wystawionym na ekspozycję. Zgodnie z wynikami badań ESCAPE najbardziej szkodliwe są pyły średnicy do 2,5 mikrometra, które ze względu na swoją wielkość docierają do oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Efektem tego są podrażnienia, stany zapalne, które stanowią bezpośrednią przyczynę obniżenia odporności na alergeny roślinne i zwierzęce. W końcowym rozrachunku zwiększa się ryzyko zachorowań na astmę oskrzelową, które jest tym większe im dłuższa jest ekspozycja na wysokie stężenie smogu.

W 2013 roku WHO wpisała pyły zawieszone do kancerogenów, co oznacza, że mają one wpływ na zwiększenie zapadalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie ponad 220 tys. osób (Outdoor air pollution a leading environmental cause of cancer deaths. IARC, 2013).

Pyły zawieszone po przejściu przez ściany pęcherzyków płucnych trafiają do naczyń płucnych a później do całego układu krwionośnego. W wyniku tego sprzyjają powstawaniu miażdżycy. Natomiast miażdżyca prowadzi do nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń w przepływie krwi. Równie często spotykane są niewydolność serca oraz zawały, które szczególnie niebezpieczne są u osób przed 40. rokiem życia – mogą skończyć się zgonem.

Kolejnym układem, na który wpływa smog jest ośrodkowy układ nerwowy. Frakcje pyłów mogą powodować bóle głowy, niepokój, problemy z pamięcią i koncentracją. Istnieje również statystycznie istotna zależność między wysokim stężeniem zanieczyszczeń a liczbą prób samobójczych. Potwierdzają to badania kanadyjskich uczonych “Air Pollution and Emergency Department Visits for Suicide Attempts in Vancouver, Canada”. W Vancouver (Kanada) podobna zależność istnieje pomiędzy stężeniem ww. zanieczyszczeń a liczbą przypadków depresji zgłaszanych w izbach przyjęć. Dodatkowo na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza notowano szczególnie wysoki niepokoju.

Największym ryzykiem zapadalności na powyższe dolegliwości są obarczone dzieci, również te jeszcze na etapie embrionalnym oraz osoby starsze. Smog może powodować wolniejszy rozwój płodu i mniejszą wagą w momencie urodzenia. Natomiast osoby w podeszłym wieku mogą mieć symptomy zaostrzenia chorób układu oddechowego i krążenia, wymagające pomocy medycznej lub nawet hospitalizacji.

Oczyszczacze przeciwsmogowe - Bestsellery

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery