Zanieczyszczone powietrze to wielki problem mieszkańców Polski, a zwłaszcza osób mieszkających w południowej części kraju. Unoszący się nad miastami smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które w dużej mierze spowodowane jest przez człowieka (zakłady przemysłowe, spaliny wytwarzane przez samochody, domowe kotłownie). W jego skład wchodzą pyły zawieszone i różne związki chemiczne, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto zwrócić uwagę szczególnie na pyły zawieszone, które są głównymi elementami smogu. W skład pyłów zawieszonych wchodzą zarówno stałe, jak i ciekłe substancje różnego pochodzenia. Znajdziemy wśród nich między innymi siarczany, amoniak, tlenki glinu, tlenki żelaza, węgiel, sole. Pyły zawieszone klasyfikujemy pod względem wielkości. Im mniejsze są ich cząsteczki – tym gorzej, gdyż łatwiej przenikają do organizmu człowieka i powodują w nim poważne zniszczenia. Wyróżniamy pyły PM 10, PM 2.5, a także PM 1.

Charakterystyka pyłów zawieszonych PM 10

Pył zawieszony PM 10 to niewielkie drobiny, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów (dokładnie zakres wielkości takiej cząsteczki to 2.5 do 10). Ich wielkość sprawia, że nawet nie zauważamy, kiedy przenikają do naszych płuc. Większość tego rodzaju pyłów powstaje wskutek ogrzewania prywatnych domów, a także ruchu drogowego (w przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi). Duża ilość pyłów PM 10 przedostaje się do powietrza poprzez spalanie drewna, biomasy, a także węgla. Tego rodzaju pyły mogą powodować dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak na przykład kaszel, astma, katar sienny. Podrażniają również nasze oczy przyczyniając się do wystąpienia zapalenia spojówek.

Warto mieć świadomość, że istnieje dopuszczalne stężenie pyłów PM10. Średnie stężenie roczne to 20 μg/m3. Dopuszczalne stężenie na przestrzeni dwudziestu czterech godzin to 50 μg/m3. W ciągu roku przekroczenie 24 godzinnego stężenia nie może zdarzyć się częściej niż trzydzieści pięć razy.

Pyły zawieszone PM 2.5 – co warto o nich wiedzieć?

Drobne pyły PM 2.5 są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Ich cząsteczka jest równa bądź mniejsza niż 2.5 mikrometra(zakres 1-2.5 mikrona), dlatego nie mamy szansy jej dostrzec, ani wyczuć. Takie cząsteczki bez przeszkód przedostają się do układu oddechowego, a następnie do krwi. Dopuszczalne średnio roczne stężenie pyłów PM 2.5 to 10 μg/m3. Z kolei w ciągu doby nie może ono przekroczyć 25 μg/m3.

Długotrwały kontakt z pyłami PM 2.5 może doprowadzić do nadciśnienia, a także poważniejszych chorób układu krążenia (w tym również zawałów serca). Drobne cząsteczki mają negatywny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży, a także płodu (mogą przyczynić się nawet do wystąpienia wad wrodzonych).

PM 1 – najniebezpieczniejszy z pyłów zawieszonych

Pyły PM 1 to zdecydowanie najbardziej niebezpieczne z pyłów zawieszonych. A wszystko to przez rozmiar ich cząsteczki, który jest mniejszy niż 1 mikrometr. Dla takich cząsteczek przeniknięcie z płuc do krwi, a następnie do innych narządów nie jest żadnym problemem.

Najdrobniejsze cząsteczki PM 1 podobnie jak PM 2.5 przenikają do krwi, powodując problemy z układem krążenia, układem oddechowym i nerwowym. Są również niebezpieczne dla przyszłych mam i ich dzieci. Długotrwałe oddychanie powietrzem, w którym stężenie pyłów PM 1 jest przekroczone może doprowadzić nawet do powstania nowotworów.

Wpływ smogu na organy wewnętrzne człowieka

Pył zawieszony

Jak chronić się przed pyłami – 10 porad

Musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy całkowicie bezsilni i nie musimy godzić się na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Oto kilka porad jak chronić się przed niebezpiecznymi pyłami:

1. Po pierwsze sami ograniczmy wytwarzanie pyłów. Kiedy tylko mamy taką możliwość przesiadajmy się z auta osobowego do autobusu, a najlepiej na rower.

2. Kiedy decydujemy się poruszać po mieście rowerem, nie zapominajmy o założeniu maski antysmogowej.

3. Wybierajamy samochody z silnikami benzynowi, hybrydu lub elektrynczne.  

4. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu jednorodzinnego pamiętajmy o zastosowaniu ekologicznych kotłów grzewczych.

5. Trzymajmy w domu jak najwięcej roślin. Są one naturalnymi filtrami powietrza i chronią nas przed wieloma toksycznymi substancjami.

6. Kiedy stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalne normy nie wychodźmy z domu, ani nie wypuszczajmy na zewnątrz dzieci. W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości pozostać w domu, koniecznie załóżmy maskę antysmogową.

7. Kontrolujmy stan powietrza w naszych domach – nie warto kierować się danymi pochodzącymi z lokalnej stacji pomiarowej. Rzetelne informacje o kondycji naszego domowego powietrza dostarczą domowe mierniki smogu.

8. Jeżeli jesteśmy miłośnikami biegania i mieszkamy w mieście, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki – w sezonie grzewczym zrezygnujmy z treningów na świeżym powietrzu. Dla naszego zdrowia lepsza będzie bieżnia.

9. Zainwestujmy w dobrej jakości oczyszczacz powietrza do domu, a także do biura. Pamiętajmy, że jego parametry powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował.

10. Zadbajmy o dietę antysmogową. Dobrze skomponowany jadłospis poprawi odporność naszego organizmu, a także pozwoli mu oczyścić się z toksyn.

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery