„Nie siedź w domu przed komputerem! Idź na podwórko!” – ile razy zdarzyło Ci się to słyszeć w dzieciństwie od mamy? Przebywanie na powietrzu zawsze było utożsamiane z czymś zdrowym, jednak jakość powietrza w miastach drastycznie spadła. Bywają dni, kiedy zastanawiamy się, czy wychodzić z domu i wdychać smog. Chyba nie o to chodziło naszym mamom…

Przed czym chroni maska antysmogowa

JAKIM POWIETRZEM ODDYCHAMY OBECNIE?

Czy wiesz, że według badań Światowej Organizacji Zdrowia spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 miasta znajdują się w Polsce? Stężenie smogu miejskiego jest tak wysokie, że nie raz zaburza widoczność, oczywiście wpływa również na nasze zdrowie. Czym więc jest smog, jeżeli powietrze potrafi stracić z jego powodu swoją przejrzystość?


Mapa zanieczyszczeń - Stan w Polsce na 09.02.2018

Mapa zanieczyszczeń - Stan w Polsce na 09.02.2018

Smog na pewno kojarzy Ci się z zanieczyszczeniem – i słusznie. Jest to tak silne zanieczyszczenie, że idąc, biegnąc lub jadąc na rowerze wdychasz je do swoich płuc. Związki chemiczne będące składnikami smogu stanowią poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Regularne wdychanie smogu może powodować m.in. astmę, niewydolność oddechową, a nawet paraliż układu krwionośnego. Smog zwiększa ryzyko chorób nowotworowych (m.in. raka płuc) i jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży – substancje w nim zawarte mogą przyczynić się do zmniejszenia masy urodzeniowej noworodka a nawet do autyzmu!

CZY CZŁOWIEK WDYCHA DUŻO POWIETRZA?

Czy wiesz, ile powietrza wdychasz podczas płytkiego i głębokiego wdechu? Wdech płytki ma miejsce, gdy Twoje tętno jest standardowe – np. gdy idziesz do pracy. W trakcie takiej aktywności podczas jednej minuty nabierasz do płuc około 6 litrów powietrza. W trakcie wdechu głębokiego, np. kiedy biegniesz lub jedziesz na rowerze, do Twoich płuc w ciągu minuty dostaje się około 100 litrów powietrza! Podczas oddychania nie wydychasz w pełni składników smogu – osiadają one w Twoich płucach…

Maski Antysmogowe- spacer z rodziną

Zdarzyło Ci się spotkać na ulicy kogoś ubranego w maskę antysmogową? Jeszcze do niedawna wiele osób uważało, że maska antysmogowa to fanaberia osób przewrażliwionych na własnym punkcie lub chcących wyróżnić się z tłumu. Jeżeli tak właśnie uważasz, możesz szybko sprawdzić, jakie są fakty! Główny Inspektorat Ochrony Środowiska regularnie bada jakość powietrza i udostępna informacje na ten temat. Okazuje się, że maska antysmogowa to rozwiązanie dla każdej rozsądnej osoby, której zależy na własnym zdrowiu. Zadbaj więc o to, by nadal móc cieszyć się czasem wolnym na powietrzu, bez narażania swojego zdrowia na ryzyko ciężkich i nieodwracalnych chorób.

JAK DZIAŁAJĄ MASKI ANTYSMOGOWE?

Maska antysmogowa ma za zadanie oczyszczać wdychane przez Ciebie powietrze z niezdrowych substancji, które mogą dostać się do Twoich płuc. Co istotne, aby noszenie maski antysmogowej było efektywne, zadbaj o to, aby maska dobrze przylegała do Twojej twarzy. Aby uzyskać pożądany efekt wystarczy, że wyposażysz się w maskę antysmogową wykonaną z elastycznych materiałów umożliwiających dokładne dopasowanie pod tym względem. Nie zapomnij o filtrze, który należy regularnie wymieniać, dobranym pod kątem tego, co planujesz robić na powietrzu.

Rodzaje masek antysmogowych

JAKĄ MASKĘ ANTYSMOGOWĄ WYBRAĆ?

W związku z tym, że oddychasz w inny sposób gdy idziesz, inny gdy biegniesz i jeszcze inny kiedy jedziesz na rowerze, najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w maski antysmogowe dedykowane do konkretnej aktywności. Różnią się one właściwościami wbudowanych filtrów.


Maska antysmogowa spacerowa to maska przeznaczona do niesportowego użytkowania. Możesz jej używać w trakcie spaceru, jazdy motocyklem czy komunikacją miejską, a także gdy idziesz do pracy. Jej ogromną zaletą jest ograniczenie zapachów. Zawory antysmogowej maski spacerowej są wydajne przy wdechach płytkich, czyli wtedy, kiedy Twoje tętno jest standardowe.


Maska antysmogowa dla biegaczy posiada zawory o lepszym przepływie powietrza, a także boczne odpowietrzniki, które zapewniają odpowiednią wentylację skóry. Tego typu maska jest bardzo szczelna, możesz mieć zatem pewność, że będzie Cię doskonale chronić. Dzięki właściwym odpowietrznikom Twój trening na powietrzu będzie nadal komfortowy, ponieważ na Twojej twarzy zgromadzi się mniejsza ilość potu.


Maska antysmogowa dla rowerzystów będzie maksymalnie dopasowana do Twojej twarzy, nie ograniczając jednocześnie swobody kiedy poruszysz głową. Zapięcie takiej maski musi być na tyle małe, by umożliwiało Ci bezproblemowe założenie kasku na głowę.

Więcej o maskach przeczytasz tutaj.

Oprócz wyboru maski antysmogowej pamiętaj również o wyborze odpowiedniego filtr. Do wyboru są filtry takie jak węglowy DACC, HEPA oraz kombinacyjny – HEPA+DACC. Filtr HEPA jest zalecany do masek antysmogowych dla biegaczy, ponieważ stawia on mniejszy opór powietrza kiedy oddychasz w trakcie biegu, jednocześnie blokując takie substancje jak pył ze spalania węgla, kurz, dym, alergeny, wirusy i bakterie. Filtr węglowy natomiast, z uwagi na duży opór powietrza, możesz wybrać dla maski antysmogowej spacerowej. Filtr ten ograniczy dopływ spalin, gazów organicznych i różnorodnych zapachów. Dobrym rozwiązaniem jest także filtr kombinacyjny, łączący właściwości filtrów HEPA oraz węglowego.

Jeżeli chcesz nadal normalnie funkcjonować nie zamykając się w swoim domu i nie narażając zdrowia na poważny uszczerbek, maska antysmogowa jest doskonałym rozwiązaniem, niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności ruchowej uprawiasz na powietrzu. Maska antysmogowa ochroni Cię nie tylko przed poważnymi chorobami, lecz także pozwoli utrzymać odpowiednią wydajność w trakcie uprawianych sportów. Zadbaj o siebie już dziś!

Jeśli podobał Ci się ten wpis - proszę dziel się nim w mediach społecznościowych przy pomocy tych przycisków:

logo goodair

Możesz też napisać nam co myślisz w komentarzu (pod propozycjami innych artykułów z bloga). Twoje wpisy są dla nas ważne!


Przeczytaj koniecznie o...

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
+48 574 003 908
bok@goodair.pl

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery