Nawilżacze powietrza to urządzenia, które cieszą się w polskich domach coraz większą popularnością. Sięgamy po nie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy powietrze w naszych mieszkaniach jest przegrzane i przesuszone w wyniku działalności centralnego ogrzewania. Jednak wybór jest dość spory. Nasuwa się więc pytanie jak je wybrać? Dlatego w tym artykule przeprowadzimy porównanie nawilżaczy.

Nawilżacz powietrza – czy jest potrzebny?

Nie ma wątpliwości, że dobrej jakości nawilżacz jest zakupem uzasadnionym. Przesuszone powietrze to nie tylko chwilowy dyskomfort, ale realne negatywne konsekwencje zdrowotne. W sezonie grzewczym wilgotność powietrza w wielu polskich domach spada nawet do poziomu 10%. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o małej wilgotności powietrza owocuje wysuszeniem błon śluzowych. Wysuszenie śluzówki powoduje, że znikają bariery, które do tej pory chroniły nas przed infekcjami. W takiej sytuacji bakterie i wirusy z łatwością przedostają się do naszego organizmu. Zbyt suche powietrze powoduje przesuszenie się skóry, a w efekcie jej szybsze starzenie się. Najczęściej zdarza się, że nie tylko skóra, ale też nasze włosy stają się suche i łamliwe.Co więcej ciepłe i suche powietrze to doskonałe środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, które wywołują alergie. Przebywanie w suchych pomieszczeniach nie jest więc wskazane również osobom mającym skłonności do alergii. W Polsce każdego roku mamy ponad dwieście chłodnych dni, podczas których dogrzewamy nasze mieszkania. Pamiętajmy, że negatywne skutki centralnego ogrzewania jest szczególnie dotkliwe dla niemowląt, małych dzieci, a także osób starszych i chorych.

Negatywne następstwa nadmiernej wilgotności powietrza

Tak jak suche, również i zbyt wilgotne powietrze nie jest wskazane dla osób pragnących zachować dobry stan zdrowia. Wilgoć w mieszkaniu bardzo szybko prowadzi do rozwoju pleśni. Osoby, które przez dłuższy czas przebywają w pomieszczeniach o zbyt wysokiej (od 65% wzwyż) wilgotności powietrza cierpią na alergie, stany zapalne zatok, problemy z oddychaniem, dolegliwości skórne, złe samopoczucie i chroniczne zmęczenie.Pamiętajmy, że nadmierna wilgoć szkodzi również naszym meblom, książkom czy ubraniom. Musimy liczyć się z tym, że po pewnym czasie ulegną one zniszczeniu.

Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych?

Optymalna wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach w dużej mierze zależy od temperatury. Choć prawidłowy wskaźnik nawilżenia powietrza waha się w granicach o 40% do 65%, to jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo ciepło – wilgotność powinna być raczej bliższa 40% niż 65%. Analogicznie w przypadku niższych temperatur odpowiedni będzie wyższy wskaźnik wilgotności.Jeżeli chodzi o temperaturę – nasze samopoczucie jest najlepsze, kiedy waha się ona w granicach od 20 do 22 stopni. W sypialni może być ona nieco niższa i wynosić nawet 18 stopni. Optymalna temperatura i wilgotność powietrza (którą osiągniemy dzięki dobrej jakości nawilżaczom powietrza) sprawi, że odporność naszego organizmu się zwiększy, poprawi się również jakość naszego snu i samopoczucie. Takie warunki są korzystne również dla urody – dobry nawilżacz to inwestycja w młodą i jędrną skórę, a także zdrowe, błyszcząc włosy.

Nawilżacze powietrza dostępne na polskim rynku

Nawilżacz parowyNawilżacz ewaporacyjnyNawilżacz ultradźwiękowy

Osoby zainteresowane zakupem profesjonalnego nawilżacza powietrza mogą obecnie wybierać pomiędzy:–nawilżaczami parowymi,–nawilżaczami ultradźwiękowymi,–a także nawilżaczami ewaporacyjnymi.Nawilżacz parowy to urządzenie, które posiada grzałkę do gotowania wody. Dzięki podgrzaniu wody, z nawilżacza wydobywa się para, która nawilża powietrze. Zwolennicy nawilżaczy parowych podkreślają, że podczas podgrzewania wody niszczone są niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Z kolei ich przeciwnicy zwracają uwagę na fakt, że podgrzewanie wody powoduje wysokie zużycie energii elektrycznej, a także stosunkowo głośną pracę. Obecnie nawilżacz parowy kupimy za mniej niż dwieście złotych. Musimy jednak pamiętać, że wysoki pobór prądu zwiększa koszty utrzymania tego urządzenia.Innym rozwiązaniem jest nawilżacz ultradźwiękowy, który wykorzystuje ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody. Powstała w wyniku tego procesu mgiełka doskonale nawilża powietrze. W tych urządzeniach woda nie jest mocno podgrzewana, dlatego nawilżacz ultradźwiękowy nie eliminuje bakterii i alergenów. Ze względu na cichą pracę jest on rekomendowany rodzinom posiadającym małe dzieci. Niestety jest słabo tolerowany przez domowe zwierzęta. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego konieczna jest regularna wymiana filtrów. Do zalet sprzętu należy zaliczyć niską cenę – taki nawilżacz kupimy nawet za niecałe sto złotych.Inną propozycją są nawilżacze ewaporacyjne, które nawilżają powietrze dzięki zastosowaniu tak zwanej maty ewaporacyjnej. Urządzenie najpierw zasysa suche powietrze, które przechodzi przez nawilżającą matę, a następnie jest wypuszczane. Wybierając taki nawilżacz nie musimy obawiać się o zbyt wysoki poziom wilgotności. Co ważne – oczyszcza ono powietrze z alergenów. Koszt jego użytkowania w porównaniu do innych nawilżaczy jest niski. Jego mankamenty to natomiast mała wydajność i stosunkowo wysoki poziom hałasu (choć niektóre urządzenia posiadają tryb nocny, w którym pracują ciszej). Ceny nawilżaczy ewaporacyjnych zaczynają się już od trzystu złotych.Jak widać wszystkie urządzenia mają swoje wady i zalety, a także zwolenników i przeciwników. Przed zakupem warto zapoznać się z zasadami ich działania, a także cenami, żeby łatwiej wybrać model, który spełni nasze oczekiwania.

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
+48 574 003 908
bok@goodair.pl

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery