PYTANIE: Co łączy... kawę, sodę oczyszczoną, ocet i wodę, węgiel drzewny, skały wulkaniczne i okna?

TAK, wszystkie one świetnie nadają się do odświeżenia powietrza, a w dodatku są naturalne i nieszkodliwe dla człowieka. No dobrze, może poza oknami, ale tu chodzi bardziej o czynność - otwieranie, nic innego.

Poznaj nasze ulubione, naturalne metody na odświeżanie powietrza w domu.

Odświeżanie powietrza w domu? To proste, wystarczą do tego tylko...

1

ROZTWÓR OCTU Z WODĄ

(najlepiej w rozpylaczu)

ocet jako odświeżacz powietrza

Ponieważ sztuczne produkty do odświeżania powietrza są niezwykle szkodliwe (tu o tym pisaliśmy), ocet będzie dla nich znakomitym zamiennikiem.

To nieprawda, że ocet musi pozostawiać po sobie charakterystyczny zapach, wręcz przeciwnie! Jeśli rozmieszasz go w wodzie (ok. pół szklanki na 2 litry wody), to nie tylko możesz użyć tego roztworu jako rozpylacza (wykorzystaj starannie oczyszczony pojemnik np. po płynie do mycia szyb) i odświeżyć powietrze, ale również możesz umyć nim powierzchnie mebli i nie pozostaną na nich żadne smugi.

Jeśli lubisz mieć jakiś zapach w powietrzu, dodaj do spreju kilku kropel naturalnego olejku eterycznego (nie zastępuj go sztucznymi substancjami zapachowymi, które zawierają LZO) - to pozostawi w mieszkaniu przyjemny zapach i przyda Ci kilku benefitów aromaterapii.

2

ZIARNA KAWY

(to dotyczy także kawy mielonej)

kawa jako odświeżacz powietrza

​Amatorzy smaku kawy wiedzą, że ważne jest przechowywanie jej ziaren w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ kawa bardzo łatwo wyciąga zapachy innych produktów, które się w niej znajdują.

Tak, kawa jest kolejnym świetnym reduktorem zapachów i sprawdzi się w szczególności w:
- niewielkich, suchych miejscach - np. szufladach, szafkach, a nawet szafach z ubraniami.

Każdego ranka, pozwól wyschnąć ziarnom kawy, a następnie przełóż je do niewielkich woreczków z materiału - takich, jak worki, których używa się do przechowywania substancji zapachowych, lub suszonych grzybów.

Jeśli tylko miejsce, w którym umieścisz ziarna jest suche (chodzi o to, aby ziarnia nie zapleśniały od wilgoci), to pozwolą Ci zredukować w nim niepożądane zapachy.

3

SODA OCZYSZCZONA

(czyli wodorowęglan sodu NaHCO3 - oznaczenie E500b)

soda oczyszczona jako odświeżacz powietrza

Soda oczyszczona jest znakomitym odświeżaczem powietrza. Wprawdzie jest najbardziej efektywna w niewielkich i zamkniętych przestrzeniach (np. w lodówce), ale nie tylko tam się sprawdzi.

Gdzie najlepiej jej użyć? Pomyśl o rozsypaniu sody w miejscu, w którym trzymasz w domu pojemniki na śmieci - na ich dnie po każdym opróżnieniu i przed założeniem nowego worka.

Jeżeli mieszkasz w domu wolnostojącym, a firma utylizująca śmieci zapewnia pojemniki, które przez wiele dni stoją na zewnątrz czekając na wywóz śmieci, syp większą ilość na spód pojemnika po każdym jego opróżnieniu - dzięki temu zredukujesz nieprzyjemne zapachy w okolicy.

Właściciele zwierząt domowych mogą też dosypać nieco sody oczyszczonej do kuwety.

4

WĘGIEL DRZEWNY I SKAŁY WULKANICZNE

Węgiel drzewny oczyści powietrze w domu

Niektóre minerały posiadają właściwości likwidujące zapachy. Skały wulkaniczne są jednymi z nich, oprócz tego węgiel drzewny.

Są całkowicie bezpieczne i możesz je z powodzeniem stosować w domu.

Gdzie? Ułóż je na spodzie pojemnika na śmieci.
Co jakiś czas osuszaj je na słońcu, aby odzyskiwały swoje odświeżające właściwości.

Węgiel drzewny jest bardzo efektywny w niwelowaniu przykrych zapachów i nie bez powodu stosuje się go w filtrach oczyszczaczy powietrza (aczkolwiek tam zwykle jest on pod postacią węgla aktywowanego).
Niektóre szpitale stosują go do usuwania toksyn, które wchłonęło ciało pacjentów.

5

OTWARTE OKNA

Miej zawsze okna otwarte na świeżość - powietrze wewnętrzne jest bardziej zanieczyszczone niż to na zwenątrz

Zdrowy-Dom okno otwarte na świeżość

Wietrzenie, wietrzenie i jeszcze raz wietrzenie.

Zapewnienie dobrego przewiewu w domu jest najbardziej oczywistym, ale czasami zaniedbywanym obowiązkiem. Dlaczego tak się dzieje? Często nie zdajemy sobie sprawy jak wysoki poziom wilgotności mamy w mieszkaniu, dlatego warto w kilku pomieszczenia zawiesić na ścianach higrometry (pisałem o tym tutaj).

Powietrze wewnętrzne jest co najmniej o 60% bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz (niektórzy podają, że może być nawet dwukrotnie, albo do 10 razy bardziej zanieczyszczone), o czym wielokrotnie już przestrzegaliśmy.

Dlatego nigdy nie zapominaj o przewiewie - także zimą!

A może Ty masz swoje sprawdzone domowe sposoby na odświeżanie powietrza?

Podziel się nimi w komentarzu (pod polecanymi artykułami), a najciekawsze opublikuję na blogu.

Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz!


Na blogu mogą Ciebie także zainteresować...

Porównanie nawilżaczy ewaporacyjnych, ultradźwiękowych i parowych
Nawilżacze powietrza to urządzenia, które cieszą się w polskich domach coraz większą popularnością. Sięgamy po nie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym,[...]
Pyły zawieszone
Zanieczyszczone powietrze to wielki problem mieszkańców Polski, a zwłaszcza osób mieszkających w południowej części kraju. Unoszący się nad miastami smog[...]
Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi
Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi Smog jest jednym w poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. O zanieczyszczeniu powietrza zaczęto jednak mówić stosunkowo niedawno.[...]

3 osoby skomentowały “5 Naturalnych metod na odświeżanie powietrza w domu

 1. Witam!
  Świetne informacje, bardzo przydatne!
  Jednak z wietrzeniem pomieszczeń ,ostatnio mam wątpliwości. Jestem alergikiem na kurz roztocza i pleśnie prawdopodobnie.
  Wielokrotne testy nie wykazały, ale objawowo największe prawdopodobieństwo.
  Mam wątpliwości co do wietrzenia ,nie z powodu tego że samo w sobie jest złe, tylko z powodu tzw. „smogu” na zewnątrz. Niby z pieców węglowych. Gdybym w latach 80 -tych nie mieszkała w Bytomiu i Chorzowie , apotem prawie 15 lat na wsi z piecami w każdym pokoju, to może bym uwierzyła. Jednak ostatnie obserwacje nieba i tego co na nim lata przekonały mnie w 100 procentach ,że niestety to owe „samoloty”, a raczej substancje z nich rozpylane nas trują. Nie interesuje mnie polityka. Niestety rządzący dobrze o tym wiedzą ,jednak nikogo nie wzrusza jakie to ma konsekwencje dla nas. Ja natomiast jestem żywo zainteresowana oczyszczaniem powietrza ze względów zdrowotnych. Przypuszczam ,że na „owe” zanieczyszczenia nie będzie idealnego filtra za przystępne pieniądze, jednak „lepszy rydz niż nic”. I tak niestety na zewnątrz trzeba wyjść.
  Czy może Pan podpowiedzieć coś bliżej , jakiś model polecić?
  Pozdrawiam!

 2. Witam,
  Dla zdrowego i naturalnego oczyszczenia powietrza w domu polecam odpowiedni rośliny + system Airy.
  Polecam zakup po jednej doniczce Airy na pokój i posadzeniu w niej odpowiedniej rośliny np skrzydłokwiata lub draceny. Airy to specjalna doniczka ktora posiada substrat, węgiel aktywny oraz zbiornik na wodę. Poprzez efekt komina zasysa ona powietrze oraz wentyluje korzenie. Substrat oraz węgiel aktywny i woda zatrzymują zanieczyszczenia a mikroorganizmy i enzymy żyjące na korzeniach rozkładają te zanieczyszczenia na składniki odżywcze. Instytut Fraunhofera przebadał iż 16mkw pomieszczenie jedna doniczka oczyści w 24 godziny i jest 8 razy skuteczniejsza niż standardowa doniczka z kwiatem.

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery