-
Cena:
- Ocena klientów:
- Dostępność:
Oczyszczacze powietrza > LG
W dobie pogarszającego się stanu środowiska, wzrastającego poziomu zanieczyszczeń i smogu oraz większej zachorowalności na alergie naszą jedyną ochroną jest próba stworzenia przystani zdrowego powietrza w naszym mieszkaniu. W walce o czyste powietrze pomogą nam oczyszczacze, które są najskuteczniejszymi urządzeniami do walki z alergenami, kurzem, wirusami, pleśniami i pyłem zawieszonym (smogiem). Decydując się na wybór odpowiedniego dla siebie urządzenia uczynimy nasz dom miejscem, w którym możemy się schronić przed czynnikami zewnętrznym.
Każdy z prezentowanych w sklepie produktów został wyselekcjonowany według ściśle określonych parametrów.
- Co to jest oczyszczacz powietrza?
- Przed czym chroni oczyszczacz?
- Jaki oczyszczacz kupić?
- Jak dobrać wydajność oczyszczacza do powierzchni pomieszczenia?
- Czy potrzebuję oczyszczacza z jonizatorem powietrza?
- Sprawdź urządzenia marki Sharp i Ideal!
- Czy potrzebuję oczyszczacza z nawilżacze powietrza?
- Wybierz oczyszczacz Sharp, Ideal lub Daikin
- Sterowanie aplikacją mobilną
- Poznaj serię Ideal AP PRO
- Oczyszczacz w walce ze smogiem
- Domowy oczyszczacz
- Oczyszczacz dla dzieci
- Oczyszczacz dla alergika
- Czyste powietrze w biurze
- Oczyszczacz z filtrem HEPA
- Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy
- Oczyszczacz powietrza na kurz
- Najczęstsze pytania
Co to jest oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które za pomocą zestawu specjalnych filtrów pozbywa się z otoczenia szkodliwych zanieczyszczeń. Głównym celem oczyszczacza powietrza jest usunięcie składników smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5) oraz alergenów, ale większość z nich niweluje również drobnoustroje, lotne związki organiczne oraz nieprzyjemne zapachy. Na rynku znaleźć można klasyczne oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA i węglem aktywnym, oraz bardziej zaawansowane modele, np. z generatorem jonów i nawilżaczem.
Przed czym chroni oczyszczacz?
Oczyszczacz chroni przed większością zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Rodzaj usuwanych związków zależny jest od wykorzystanych filtrów. Do walki ze smogiem przede wszystkim wykorzystuje się filtry HEPA, które usuwają zanieczyszczenia stałe, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5, alergeny i wirusy. Filtr z węglem aktywnym usuwa formaldehyd i lotne związki organiczne (LZO), w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) takie jak bezno[a]piren. Eliminuje dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Spotykany często w oczyszczaczach jonizator produkuje ujemnie naładowane jony i unieszkodliwia znajdujące się w powietrzu wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów.
Jaki oczyszczacz kupić?
Przy wyborze kierowaliśmy się ilością etapów filtracji, posiadanym filtrem HEPA, długością gwarancji, dostępną funkcją nawilżania powietrza. Jednocześnie bardzo ważny jest aspekt pozatechniczny, czyli komfort użytkowania. Zasadnicze znaczenie ma fakt cichej pracy. Jeżeli mamy zamiar korzystać z oczyszczacza nocą to nie chcemy, aby budził najmniejszych domowników. Na szczęście praca większości urządzeń nie przekracza 25 dB, czyli tyle ile wynosi cichy szept. Decydujące znaczenie ma również design urządzenia, czyli to jak wpasuje się w aranżacje wnętrza. Jest to oczywiście subiektywna ocena. Wszystkie te elementy warto rozważyć zanim wybierzesz Twój wymarzony oczyszczacz.*
Źródło - wikipedia
Jak dobrać wydajność oczyszczacza do powierzchni pomieszczenia?
Oczyszczacze dobieramy do konkretnego pomieszczenia a do tego wykorzystujemy wydajność. Wydajnością oczyszczacza nazywamy przepływ powietrza przez urządzenie, mierzony w m3/h. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na to, ile razy w ciągu godziny przefiltruje on powietrze w danym pomieszczeniu (na najwyższych obrotach). Informację tą nazywamy współczynnikiem oczyszczania i przyjmuje się, że najbardziej optymalna wartość współczynnika oczyszczania wynosi 3 (WO=3); odpowiedni oczyszczacz w ciągu jednej godziny przefiltruje powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie.
Czy potrzebuje oczyszczacza z jonizatorem?
Zamontowany w jonizator produkuje ujemnie naładowane jony i wypuszcza je do atmosfery. Łączą się one z wirusami, bakteriami, zarodnikami pleśni oraz grzybów i unieszkodliwiają je, pozostawiając powietrze czyste i zdrowe. Jednocześnie, odpowiednia równowaga anionowo-kationowa w pomieszczeniu sprzyja nie tylko naszemu organizmowi, ale również kondycji psychicznej i samopoczuciu.
Bardzo ważne jest jednak, aby wybierając jonizator lub oczyszczacz z jonizatorem zdecydować się na model nowej generacji, ponieważ stare jonizatory generowały ozon w ilościach szkodliwych dla zdrowia. Nowe generatory jonów, takie jak Plasmacluster firmy Sharp i PlasmaWave marki Ideal zostały odpowiednio przebadane i są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.
Sprawdź urządzenia marki Sharp i Ideal !
Jedną z firm oferujących oczyszczacze z jonizatorem plazmowym jest Sharp, który we wszystkich swoich urządzeniach wykorzystuje technologię Plasmacluster. W przypadku modeli z linii KC-G możemy skorzystać z dodatkowej żaluzji, tzw. funkcji Plasmacluster spot, służącej do ukierunkowania intensywnego strumienia jonów w wybrane miejsce. Ponadto większość modeli posiada równocześnie funkcję nawilżania.
Firma Ideal w swojej serii AP proponuje modele wykorzystujące technologię PlasmaWave, czyli jonizator plazmowy. Wśród nich znajdziemy oczyszczacze powietrza zarówno do małych, jak i dużych powierzchni, a sterowanie nimi może odbywać się zdalnie, przy pomocy pilota.
Zalety
- usuwa wirusy, pleśń i inne patogeny,
- utrzymuje równowagę jonów dodatnich i ujemnych,
- wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie,
- ogranicza rozwój pleśni w pomieszczeniu.
Wady
- stare generatory mogą produkować szkodliwe ilości ozonu,
- oczyszczacze z jonizatorem są droższe.
Czy potrzebuję oczyszczacza z nawilżaczem powietrza?
Wilgotność powietrza oraz temperatura są od siebie zależne. Nieodpowiedni poziom tych parametrów w pomieszczeniu, w którym przebywamy, może nie tylko prowadzić do pewnego dyskomfortu, ale również stanowić zagrożenie dla naszego zdrowie. Suche powietrze podrażnia nasze drogi oddechowe, wysusza skórę i włosy, a zbyt wilgotne (w połączeniu z wysoką temperaturą) stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i wielu drobnoustrojów. Odpowiedni poziom wilgotności mieści się w przedziale 40-60% a w utrzymaniu go pomogą nam oczyszczacze z nawilżaczem. Zanim zdecydujesz się na zakup oczyszczacza z jonizatorem, sprawdź poziom wilgotności w swoim domu. Może okazać się, że taka funkcja wcale nie jest Ci potrzebna, a im bardziej zaawansowany oczyszczacz tym większa jest jego cena oraz późniejsze koszty eksploatacyjne.
Wybierz oczyszczacz Sharp lub Ideal
Inteligentne oczyszczacze marki Sharp samodzielnie dobierają odpowiedni poziom nawilżenia. Jest to możliwe dzięki czujnikowi temperatury i wilgotności. Podobnie jest w przypadku modelu Ideal AP 35H, który skutecznie nawilży pomieszczenie do 40 m2.
Zalety
- utrzymuje zdrowy mikroklimat we wnętrzu,
- nawilża w sposób inteligentny (czujniki),
- metoda ewaporacji - najzdrowszy sposób nawilżania,
- oczyszczacz z funkcją nawilżania jest wygodniejszy niż dwa oddzielne urządzenia.
Wady
- większe koszty urządzenia,
- większe koszty eksploatacyjne,
- konieczność czyszczenia zbiornika i filtra oraz dolewania wody.
Sterowanie aplikacją mobilną
Obsługa większości oczyszczaczy odbywa się przy pomocy dotykowego panelu na urządzeniu, jednak niektóre dają użytkownikom możliwość sterowania zdalnego. Przeważnie jest to pilot, ale znaleźć można modele wyposażone w moduł WiFi lub Bluetooth, dzięki któremu łączą się z aplikacją mobilną na telefonie lub tablecie. W ten sposób możemy kontrolować urządzenie oraz jakość powietrza w domu nawet znajdując się z dala od niego. Aplikacja bardzo częsta pozwala również na kalibrację urządzenia, sprawdzenie stanu powietrza na zewnątrz (łącząc się ze stacjami pomiarowymi GIOŚ), dostęp do instrukcji czy najczęstszych pytań.
Poznaj serię Ideal AP PRO
Oczyszczacze IDEAL z serii PRO cechują się najwyższą dostępną na rynku skutecznością filtracji. Dzięki filtrowi 360 z pięciu warstw filtra HEPA oraz węgla aktywnego usuwa 99,997% zanieczyszczeń. Ponadto sterowanie urządzeniem odbywa się przy pomocy aplikacji mobilnej Ideal Air Pro, która umożliwia pełną kontrolę nad posiadanym oczyszczaczem powietrza.
Oczyszczacz w walce ze smogiem
Ostatnie wyniki zanieczyszczenia powietrza wywindowały Polskę na niechlubną pozycję lidera w tej kategorii. Trująca mgła w styczniu i lutym spowodowała wzrost liczby zgonów o prawie 11 000! Chcąc się uchronić przed niebezpiecznymi skutkami długiej ekspozycji na smog dobierz oczyszczacz na smog, który zapewni w twoim domu odpowiednią ochronę dla Ciebie i twoich bliskich.
Domowy oczyszczacz
Domowy oczyszczacz to doskonałe urządzenie, które niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla alergików, osób walczących ze smogiem oraz najmniejszych domowników. Jeżeli jesteś dumnym właścicielem czworonoga, na pewno docenisz fakt, że rzadziej będziesz musiał sprzątać zwierzęcą sierść.
Oczyszczacze dla dzieci
Oczyszczacze dla dziecka chronią ich systemy odpornościowe przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami powietrza. W przypadku małych alergików wrażliwość na zanieczyszczenia jest jeszcze wyższa. Chcąc zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju zadbaj o czyste powietrze w domu.
Oczyszczacz dla alergika
Oczyszczacz to najnowsza broń przeznaczona do walki z alergią. Tworzy obieg powietrza wciągając zanieczyszczenia, a następnie przepuszcza je przez zestaw filtrów oraz uzdatnia tworząc idealną równowagę jonów dodatnich i ujemnych.
Czyste powietrze w biurze
Oczyszczacz do biura to świetne rozwiązanie, które dostarczy wiele korzyści zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Pracownicy zyskają powietrze wolne od wirusów, bakterii, kurzu i alergenów, dzięki czemu będą rzadziej chorować i ograniczą reakcje alergiczne, jeżeli do tej pory takie występowały. Jednocześnie koszt zakupu urządzenia można odliczyć od podatku a nawet wziąć w leasing.
Oczyszczacz z filtrem HEPA
Filtr HEPA jest głównym filtrem w oczyszczaczu powietrza. Pełni on kluczową rolę w skutecznym oczyszczaniu powietrza z wszelkich zanieczyszczeń. Odpowiada za usuwanie znajdujących się w smogu pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, pyłków roślin, zarodników pleśni i grzybów, alergenów, roztoczy czy kurzu.
Filtry HEPA odznaczają się bardzo wysoką jakością w oczyszczaniu powietrza. Zostały wykonane z włókna szklanego. Ich kształt złożenia przypomina “harmonijkę”, dzięki czemu powierzchnia filtracji jest duża, a opór powietrza niski.
Filtry HEPA możemy podzielić na trzy grupy:
- EPA - skuteczne filtry odznaczające się literą E (E10, E11 ,E12),
- HEPA - filtry o wysokiej skuteczności, charakteryzują się literą H (H13, H14),
- ULPA - filtry o najwyższej skuteczności, odznaczają się literą U (U15, U16, U17).
W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są najczęściej filtry: E11, E12, H13, które zapewniają optymalne usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Filtry ULPA mają zastosowanie wyłącznie w profesjonalnych systemach filtracji.
Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy
Dym papierosowy to niewątpliwie jeden z najbardziej nieprzyjemnych, duszących zapachów. Ponadto substancje, które wdychamy wraz z dymem papierosowym wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Bierne palenie może nawet uzależnić!
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz toksycznych związków znajdujących się w dymie papierosowym warto wyposażyć się w oczyszczacz z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym. Ten pierwszy skutecznie oczyści powietrze z zanieczyszczeń. Natomiast filtr węglowy, za pomocą węgla aktywnego zneutralizuje nieprzyjemne zapachy i pozbędzie się lotnych związków organicznych, m.in. ksylenów znajdujących się w dymie tytoniowym.
Oczyszczacz powietrza na kurz
Kurz to nie tylko zmora alergików. Pyłki kurzu wpływają na gorsze funkcjonowanie naszego układu oddechowego oraz podrażnienie gardła i śluzówki nosa. Mimo, że cały czas dbamy o czystość w naszym otoczeniu to i tak nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Podczas sprzątania pyłki kurzu nieustannie unoszą się w powietrzu i są niedostrzegalne dla gołego oka.
Skutecznym rozwiązaniem w pozbywaniu unoszących się w powietrzu pyłków kurzu jest oczyszczacz powietrza. Urządzenie zaciąga powietrze z otoczenia, które następnie przechodzi przez system filtracyjny. Oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze jest z powrotem wypuszczane do pomieszczenia.
Najczęstsze pytania
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Najprościej ujmując, oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które filtruje powietrze i usuwa z niego zanieczyszczenia. Dzieje się tak za sprawą specjalnych filtrów HEPA i węglowego, które usuwają bakterie, wirusy, kurz, sierść, zanieczyszczenia gazowe i lotne związki organiczne. Dzięki oczyszczaczowi zyskasz czyste i bezpieczne do oddychania powietrze w Twoim domu.
Czym się od siebie różnią oczyszczacze powietrza?
Głównie różnią się nie tylko designem ale też parametrami. Każdy oczyszczacz ma swoją odrębną wydajność i powierzchnię, na której będzie w stanie oczyszczać. Do tego dochodzą różne funkcje, takie jak na przykład tryb automatyczny, jonizacja, nawilżanie czy wskaźniki badające jakość powietrza. Przed zakupem urządzenia warto się zastanowić nad metrażem swojego mieszkania oraz wymaganiami względem oczyszczacza powietrza. Następnie można dopasowywać odpowiednie urządzenie do swoich preferencji.
Czy oczyszczacz osusza powietrze?
Nie ma takiej możliwości. Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które wyciąga powietrze z pomieszczenia i jego filtry zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia. W efekcie powietrze wypuszczane z powrotem do pomieszczenia jest oczyszczone i w żadnym stopniu wysuszone. Natomiast jeśli powietrze w pomieszczeniu samo z siebie jest suche warto zainwestować w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.
Czy oczyszczacze są skuteczne?
Tak, są skuteczne. Dzięki filtrom HEPA i węglowemu powietrze w pomieszczeniu zyskuje niemalże krystaliczną czystość. Skuteczność filtrów sięga poziomu 99,97% skuteczności. Dobór odpowiedniego oczyszczacza posiadającego skuteczne filtry gwarantuje efektywność.
Co daje oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza daje nam możliwość oddychania czystym i bezpiecznym powietrzem w pomieszczeniu. Za sprawą filtrów HEPA i węglowego pozbywa się szkodliwych dla organizmu Lotnych Związków Organicznych, wirusów, bakterii, kurzu, sierści, alergenów i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Oczyszczacz powietrza posiadający odpowiednie filtry dają pewność eliminacji z pomieszczenia wszelkich patogenów czy kurzu nawet z 99,97% skutecznością.
Co lepsze oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?
To zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Pomieszczenia gdzie panuje suche powietrze, które utrudnia prawidłowy sen lub wysusza skórę będą wymagać odpowiedniego nawilżacza. Natomiast oczyszczacz powietrza będzie idealny kiedy chcemy oddychać bezpiecznym powietrzem. Zwłaszcza alergicy powinni zainwestować w profesjonalny oczyszczacz. Poza tym nawilżacz jest mniej zaawansowanym urządzeniem niż oczyszczacz powietrza dlatego też będzie mniej funkcjonalny.
Oczyszczacz powietrza co ile wymiana filtra?
Kiedy posiadasz swój oczyszczacz powietrza i nasuwa Ci się pytanie kiedy wymienić filtr najlepiej jest się zgłosić zapytanie do dystrybutora lub producenta, od którego kupowaliśmy urządzenie. W zależności od modelu oczyszczacza i rodzaju filtrów, które posiada mogą to być różne przedziały czasowe. Przy zakupie urządzenia warto zapytać się sprzedawcy o żywotność poszczególnych filtrów, ponieważ nie ma jednego określonego czasu ich wymiany. Należy też pamiętać, że regularna zmiana filtrów skutkuje dłuższą żywotnością urządzenia oraz skuteczniejszym oczyszczaniem powietrza.
Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?
Każdy kto chce oddychać czystym i bezpiecznym powietrzem w swoim domu powinien zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza. Urządzenie pochłania zanieczyszczenia organiczne, LZO, sierść, kurz, wirusy, alergeny, a nawet bakterie! Posiadając oczyszczacz unikniemy alergii, problemów ze snem, złego samopoczucia czy nieprzyjemnych zapachów.
Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Rekomendujemy ustawienie urządzenia w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy. Powinien być umieszczony niedaleko okien, ponieważ przez nie wlatuje najwięcej zanieczyszczeń. Jednak kiedy stężenie pyłków jest wysokie nie należy otwierać okien i wpuszczać alergenów do mieszkania - nawet najlepszy oczyszczacz może nie być w stanie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo należy pamiętać o unikaniu ustawiania oczyszczacza powietrza w kuchni, łazience czy przy firankach.
Jak wyczyścić oczyszczacz powietrza?
Jeśli chodzi o czyszczenie urządzeń aby jak najdłużej i najskuteczniej działały należy regularnie wymieniać lub czyścić poszczególne filtry zgodnie z zaleceniami producenta lub dystrybutora. Kluczem do produktywnego oczyszczania są czyste filtry. Im więcej zanieczyszczeń na sobie posiadają tym gorzej będą oczyszczać powietrze. Z zewnątrz możemy użyć lekko wilgotnej szmatki aby pozbyć się kurzu z urządzenia.
Kiedy używać oczyszczacza powietrza?
Oczyszczacz powinien pracować całą dobę, ponieważ zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu dostają się nieustannie do pomieszczenia. Przynosimy je ze sobą z zewnątrz lub przedostają się przez okno i są obecne w powietrzu przez cały czas. Dlatego jest ważne żeby urządzenie pracowało przez cały dzień i całą noc.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Wybór oczyszczacza zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Każde urządzenie różni się od siebie nawzajem nie tylko wyglądem ale też wydajnością, funkcjami dodatkowymi, czujnikami oraz intensywnością pracy. Zatem jeśli zastanawiasz się nad oczyszczaczem powietrza musisz wiedzieć jakie są Twoje potrzeby. Dla przykładu, jeśli jesteś alergikiem powinieneś rozważyć zakup oczyszczacza z funkcją jonizacji, która pozbywa się wirusów, bakterii i przede wszystkim różnych alergenów.