Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi

Smog jest jednym w poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. O zanieczyszczeniu powietrza zaczęto jednak mówić stosunkowo niedawno. Jego konsekwencje są na tyle poważne, że nie sposób ich dłużej bagatelizować. Smog szkodzi nam wszystkim, jednak najbardziej zagrożone nim są małe dzieci. Choć Państwo podjęło już szereg działań zmierzające do ograniczenia źródeł zanieczyszczeń powietrza, na ich pierwsze efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać. Osoby, które chcą chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych muszą więc działać na własną rękę. Możliwości jest coraz więcej. W sprzedaży pojawiły się maski antysmogowe, które mają chronić organizm podczas przebywania na zewnątrz, dla pomieszczeń domowych dedykowane są oczyszczacze powietrza. Pokaźny wybór tego typu urządzeń sprawia, że wiele osób, które nigdy wcześniej nie interesowały się tą tematyką ma problem z podjęciem decyzji o zakupie. W chwili obecnej w Internecie największą popularnością cieszą się marki: Sharp, Philips oraz Xiaomi. W tym artykule zmierzą się przedstawiciele dwóch wybieranych przez konsumentów urządzeń - Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi.

​​​​Kupujemy Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC-D50EUW

Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC-D50EUW to dwa cieszące się dużym zainteresowaniem konsumentów oczyszczacze powietrza. Różnią się one wieloma czynnikami, a na pierwszy plan wysuwa się tu cena. Oczyszczacz marki Sharp kosztuje 2399 zł, natomiast urządzenie sygnowane logo Xiaomi jedynie około 699 zł. Rynek oczyszczaczy powietrza w Polsce jest ciągle bardzo młody. Powoduje to fakt, iż sprzedawców potrafiących doradzić odpowiednie urządzenie jest mało, a specyfikacje są niespójne. Dodatkowo każdy z producentów inaczej prezentuje swoje walory i wykorzystuje różne systemy oczyszczania. Przy niedostatecznej ilości wiedzy i ciągle dość nowej kategorii produktowej decyzja potencjalnego klienta opiera się na cenie. Niższa cena początkowa lepiej, ale nie koniecznie musi tak być przez cały okres użytkowania. Cena też jest informacją o tym, czego możemy oczekiwać od urządzenia i jakiej jakości materiały zastosowano do jego produkcji. Jednak w miarę zagłębiania się w tematykę sposobów oczyszczania powietrza, zaczynamy dostrzegać zalety droższych urządzeń. Po dokładnej analizie wszystkich parametrów orientujemy się, że korzystna cena chińskiego produktu to w dużej mierze tylko pozory.

​​​​Design i wymiary

Xiaomi Mi Air Purifier 2, a także Sharp KC D50EUW prezentują się bardzo atrakcyjnie. Ich atutem są również kompaktowe wymiary, które docenimy najbardziej wówczas, kiedy jesteśmy posiadaczami niewielkich mieszkań. Obydwa wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co jest gwarancją ich trwałości. W obydwu przypadkach producenci zadbali o elegancki, minimalistyczny design, dzięki czemu oczyszczacze można z powodzeniem zastosować w każdym wnętrzu – od pokoju dziecinnego, po wystawny salon.

oczyszczacz sharp KC d50EUW vs xiaomi air purifirer 2

Jak Xiaomi Mi Air Purifier 2 i Sharp KC-D50EUW oczyszczają powietrze?

W przypadku oczyszczaczy powietrza zdecydowanie najważniejszą kwestią jest rodzaj filtrów. To one decydują bowiem o skuteczności urządzeń. Oczyszczać Xiaomi został wyposażony w filtr EPA E11, filtr wstępny i aktywny kokosowy filtr węglowy. Wykorzystuje on bardzo skuteczny, trzystopniowy proces filtracji. O krok dalej poszli producenci Sharpa – urządzenie oferuje nam czterostopniowy proces filtrowania – posiada ono filtr HEPA H13, filtr wstępny, filtr węglowy, a także system jonizacji Plasmacluster, która nie wykorzystuje wyładowań koronkowych, o których więcej tutaj.

Filtrowanie powietrza przy pomocy Sharp KC-D50EUW rozpoczyna się od filtra wstępnego, który pochłania największe zanieczyszczenia takie jak kurz, włosy, a także rozmaite alergeny. Kolejny etap to oczyszczanie filtrem węglowym – umożliwia on wychwytywanie niebezpiecznych bakterii i wirusów, a także eliminowanie zapachów. Tak oczyszczone powietrze trafia do filtra HEPA H13, który jest w stanie usunąć pyły PM10 i PM2,5 – składniki smogu. Czwarty etap do poddawanie powietrza działaniu jonizatora Plasmalcuster. To właśnie on za pomocą jonów naładowanych dodatnio i ujemnie skutecznie walczy z pleśnią, bakteriami, a także patogenami chorobotwórczymi. Urządzenie skutecznie oczyszcza powietrze na powierzchni do 38 m2, przy maksymalnej wydajności 306 m3/h. Natomiast produkt marki Xiaomi jest wstanie wymienić powietrze na powierzchni do 3m2 przefiltrowując 310 m3 w ciągu godziny.

Urządzenie marki Sharp nie tylko oczyszcza powietrze, ale także dba o jego optymalne nawilżenie. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, kiedy wiele osób cierpi na dolegliwości związane z przesuszonym na skutek działania ogrzewania centralnego powietrzem. Skuteczne nawilżanie jest możliwe dzięki:

–higrostatowi, którego zadaniem jest kontrolowanie poziomu wilgotności,
–filtrowi nawilżacza odpowiedzialnemu za usuwanie z wody osadu i kamienia,
–a także pojemnikowi na wodę posiadającemu objętość umożliwiającą całą noc pracy urządzenia.

Warto wspomnieć, że nawilżacz podczas upalnych letnich dni może schładzać powietrze w sposób równie skuteczny, a jednak bezpieczniejszy dla zdrowia niż klimatyzacja. Wystarczy dolać do niego zimnej wody z kostkami lodu, żeby szybko poczuć rześki chłód.

Oczyszczacz Sharp KC-D50EUW vs Xiaomi Air Purifier 2 PRZÓD

Komfort użytkowania Xiaomi Mi Air Purifier 2 i Sharp KC-D50EUW

Zarówno oczyszcza Xiaomi, jak i Sharp gwarantują wysoki komfort użytkowania. Zaletą modelu Xiaomi jest system sterowania. Dzięki aplikacji MiHome możliwe jest zmienianie ustawień, a także wyłączanie urządzenia nawet jeżeli znajdujemy się poza domem. Urządzenie posiada czujniki stanu powietrza i na podstawie zebranych dzięki nim wynikom ustawia określony tryb działania. Oczyszczacz Xiaomi jest nie należy do najcichszych, po przełączeniu w tryb nocny emituje aż 31 db, co ma duże znaczenie jeżeli jest on używany w pomieszczeniach, w których spędzamy noc. Model jest niezwykle prosty w obsłudze – ustawienia zmienia się w nim przy pomocy jednego przycisku.

Natomiast oczyszczacz Sharp został zaprojektowany w taki sposób, żeby większość pracy wykonywać automatyczne, bez ingerencji człowieka. Czujniki stanu powietrza pozwalają mu na dostosowanie odpowiednich ustawień. Urządzenia Sharp potrafią w trybie nawilżania emitować tylko 23 db. Producent umożliwia użytkownikowi zaprogramowanie momentu włączenia, a także wyłączenia się urządzenia. A to wszystko za pomocą funkcji TIMER. Rodziny posiadające dzieci docenią funkcję blokady rodzicielskiej, która zabezpiecza oczyszczacz przed ingerencją najmłodszych domowników. Wszystkie informacje na temat pracy oczyszczacza ukazują się na przejrzystym wyświetlaczu.

Jakie są całkowite koszty eksploatacji Xiaomi Mi Air Purifier 2 i Sharp KC-D50EUW?

Jedną z ważniejszych kwestii, którą należy brać pod uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza są jego koszty eksploatacji. Dopiero analiza takich czynników jak na przykład żywotność filtrów pozwala ocenić, czy zakup danego urządzenia jest rzeczywiście opłacalny. Producent urządzenia Sharp deklaruje, że jego filtry pozwalają na nawet dziesięć lat pracy bez konieczności wymiany. Tu warto jednak wziąć poprawkę na stan powietrza, z którym ma do czynienia oczyszczacz. Parametry filtrów Sharp KC D50EUW zostały ustalone w oparciu o dość dobrej jakości powietrze. Można przypuszczać, że w Krakowie będącym najbardziej zanieczyszczonym miastem Polski ich żywotność będzie wynosiła od trzech do czterech lat przy pracy w trybie automatycznym. Skutecznym sposobem na przedłużenie czasu działania filtra może być jego regularne odkurzanie. Koszt zestawu filtrów to około 937 zł.

Producent oczyszczacza Xiaomi deklaruje, że dołączone do urządzenia filtry pozwalają na około sto dwadzieścia do stu pięćdziesięciu dni ciągłej pracy. Jeden filtr to koszt około 199 złotych, co stanowi niemal jedną trzecią ceny oczyszczacza. Warto wziąć ten fakt pod uwagę przy obliczaniu całkowitych kosztów zakupu. Producent zaleca wymianę filtrów przynajmniej 2 razy w ciągu roku.

Zakup u Autoryzowanego Dystrybutora Sharp – Dlaczego warto?

Kupując u autoryzowanego dystrybutora masz pewność, że uzyskasz fachową pomoc i poradę, na przykład w kwestii doboru właściwego rozwiązania do konkretnego pomieszczenia. Jesteśmy sklepem specjalistycznym, więc otrzymujesz kompleksową pomoc. Ponizej dlaczego warto kupować u Autoryzowanego Dystrybutora Sharp:

- Polska instrukcja obsługi
- Polska dystrybucja, pewność przyjęcia urządzenia do serwisu i napraw gwarancyjnych
- Gwarancja 24 m-c niezależnie od tego czy urządzenie zostało zakupione na osobę fizyczną czy firmę
- Serwis door-to-door
- Obsługa po-sprzedażowa - jesteśmy sklepem specjalistycznym , pomożemy przy pierwszej instalacji i rozwiejemy wątpliwości w użytkowaniu urządzenia
- Doradzimy rozwiązanie optymalne dla konkretnego pomieszczenia
- Sprzedawane przez nas produkty były testowane i na co dzień są przez nas użytkowane

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Porównanie modeli

SHARP KC-D50EUW

XIAOMI MI AIR PURIFIER 2

Wydajność oczyszczania

306 m3/h

310 m3/h

Zakres głośności

23-53 dB

31-62 dB

Funkcja nawilżania

TAK

NIE

Minimalny poziom hałasu w trybie oczyszczania

23 dB

31 dB

Pobór Prądu

5-54 W

4,8-31 W

Wymiary

39.9 x 23 x 61.5 cm

24 x 24 x 52 cm

Waga

7.9 kg

4.8 kg 

Filtr wstępny

TAK

TAK

Filtr węglowy

TAK

TAK

Filtr HEPA

TAK, HEPA H13

TAK, HEPA E11

Jonizator

TAK

NIE

Liczba Czujników

4

1

Blokada Rodzicielska

TAK

NIE

Mobilność

TAK (posiada kółka)

NIE

Obsługa smartfonem

NIE

TAK (aplikacja Mi Home pozwala na sterowanie urządzeniem i śledzenie bieżących odczytów. Jednak z najważniejszych funkcji aplikacji dostępne są tylko w języku angielskim)

Cena urządzenia

2399 zł

699 zł

Cena zestawu filttrów

937 zł

199 zł

Roczny koszt eksploatacji

235 zł (zalecana wymiana po 4 latach filtrów HEPA i węglowego oraz nawilżacza)

398 zł (przy dwukrotnej wymianie filtrów)

597 zł (przy trzykrotnej wymianie filtrów)

Całkowity koszt urządzenia w ciągu 8 lat użytkowania

3 336 zł

 3 383 zł


5 475 zł

Ostateczna decyzja o wyborze konkretnego oczyszczacza powietrza będzie zależała od różnych czynników. Warto zadać sobie pytanie, czy interesuje nas sama funkcja filtrowania powietrza, czy cenimy sobie również funkcję jonizacji i nawilżacza. Część klientów, którzy nie mogą pozwolić sobie na większy jednorazowy wydatek z pewnością będzie skłaniała się ku tańszemu modelowi Xiaomi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę fakt, że oczyszczacze chińskiego producenta są nowością na polskim rynku, a w związku z tym nie możemy powiedzieć wiele na temat ich awaryjności. Ich naprawa to dodatkowy wydatek, który podnosi ostateczną cenę. Z kolei oczyszczacze Sharp są nam znane zdecydowanie dłużej. Wielu zadowolonych klientów może potwierdzić, że są solidnie wykonane i oferują oczyszczanie powietrza na najwyższym poziomie przez wiele lat.

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery