Współczesne społeczeństwo ma coraz większą świadomość jeżeli chodzi o zgubny wpływ smogu na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Staramy się przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza w naszym mieście. Coraz więcej osób sięga po maski antysmogowe, kiedy stężenie toksycznych substancji jest szczególnie wysokie. Po przyjściu do domu zdejmujemy maski, ponieważ w swoich czterech ścianach czujemy się zupełnie bezpiecznie. Czy słusznie? Okazuje się, że niekoniecznie.

Jakość powietrza w naszych domach

Liczne badania pokazują, że stan powietrza w naszych mieszkaniach jest bardzo zły. I nie chodzi tu tylko o smog, który przedostaje się do wnętrza podczas rutynowego wietrzenia okien. Choć trudno w to uwierzyć, w wielu domostwach stężenie szkodliwego pyłu PM2,5 jest znacznie wyższe niż na zewnątrz.

W zaciszu własnego mieszkania jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń, które są tym bardziej niebezpieczne, że nie jesteśmy ich świadomi. Grzyb na ścianach, pleśń to tylko niektóre z nich. Innym, znacznie poważniejszym problemem są tanie materiały budowlane, a także syntetyczne meble, które w Polskich domach są wykorzystywane powszechnie. Wydzielają one szkodliwe substancje chemiczne, takie jak na przykład:

 • amoniak,
 • benzen,
 • formaldehyd,
 • ​​​​a także wiele innych szkodliwych dla człowieka związków chemicznych.

Dodatkowo w większości domów znajdziemy urządzenia elektryczne. Są one niezbędne dla funkcjonowania współczesnego człowieka, jednak mało kto zdaje sobie sprawę jak wpływają na zdrowie i kondycję psychiczną domowników.

Każdy z nas przynajmniej od czasu do czasu sprząta w swoim domu. Niestety w większości środków czyszczących, które dostępne są na sklepowych półkach znajdują się składniki, z którymi ani my, ani nasze dzieci nie powinniśmy mieć kontaktu.

W porównaniu do powyższych problemów problem palenia tytoniu wydaje się marginalny, choć warto mieć świadomość, że nie wystarczy wywietrzyć mieszkanie, żeby całkowicie pozbyć się toksyn zawartym w dymie papierosowym.

Skutki oddychania zatrutym domowym powietrzem

Skutki oddychania „domowym” powietrzem są bardzo dotkliwe, a najbardziej odczuwają je najmniejsze dzieci. Większość osób nie jest jednak w stanie wskazać źródła złego zdrowia i samopoczucia. Jednym z efektów spędzania większości czasu w zamkniętym, toksycznym pomieszczeniu są różnego rodzaju alergie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zlokalizować przyczyny reakcji alergicznej, zastanówmy się czy nie są nim toksyny w naszym własnym domu.

Inne możliwe dolegliwości zdrowotne to:

 • astma,
 • chroniczne podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła,
 • zapalenie spojówek,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia pracy układu nerwowego,
 • omdlenia.

Należy mieć świadomość, że nie jesteśmy skazani na zatrucie toksynami. Nawet jeżeli nie stać nas na przeprowadzenie się do nowoczesnego, ekologicznego budynku, możemy w dużej mierze oczyścić powietrze, którym oddychamy na co dzień. I nie mówimy tu o stałym noszeniu maski...

Oczyszczacz powietrza do domu

Naszym sprzymierzeńcem w walce ze złym powietrzem w domu są niewątpliwie rośliny. Nie działają one jednak tak skutecznie i szybko jak nowoczesne oczyszczacze powietrza do domu. Funkcjonalne oczyszczacze powietrza zabezpieczają nas i nasze rodziny przed:

 • alergenami,
 • pyłem zawieszonym (znanym powszechnie jako smog),
 • kurzem,
 • bakteriami,
 • wirusami,
 • pleśnią.
Oczyszczacz powietrza do domu

Dodatkową ich zaletą jest nawilżanie powietrza – funkcja ta jest szczególnie przydatna w okresie grzewczym. Przykładowo oczyszczacz Sharp KCD50EUW jest w stanie zapewnić optymalny stan nawilżenia w pomieszczeniu do 38 m2, a dodatkowo go utrzymać. Jego niebywała skuteczność wynika z zawartość trzech elementów higrostatu, którego zadaniem jest kontrola wilgotności, filtra nawilżacza usuwającego z wody kamień i inne zanieczyszczenia, a także zbiornika na wodę, który wystarcza na całą noc intensywnej pracy.

Innowacyjny oczyszczacz niezwykle skutecznie filtruje powietrze, a to ze względu na fakt, że działa on 4-etapowo. Pierwszy etap oczyszczania to filtr wstępny – zatrzymuje on największe zanieczyszczenia (sierść zwierząt, włosy, kurz). Następnie przychodzi czas na filtr węgla aktywnego – dzięki niemu urządzenie jest w stanie usunąć zapachy z pomieszczenia, a także wyeliminować wirusy i bakterie. Trzeci proces filtracji to filtr HEPA H13, który wychwytuje główne składniki smogu – pyły PM10 i PM2,5. Dodatkowo cały proces jest uzupełniany jonizacją powietrza (jonizator Plasmacluster).

Nowatorski oczyszczacz posiada dodatkowo takie funkcje jak blokada rodzicielska, możliwość zaprogramowania czasu działania urządzenia. Do większych jego atutów należy długi czas pracy bez konieczności wymiany filtra (w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu lat), a także niski pobór prądu, co czyni urządzenie niezwykle tanim w utrzymaniu.

Większość oczyszczaczy powietrza nowej generacji to również bardzo cicha praca, która ułatwia stosowanie urządzeń w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci. Innym ich walorem jest elegancki, minimalistyczny design.


Sprawdź nasze porady przed pierwszym użyciem...

Jeśli podobał Ci się ten wpis - proszę dziel się nim w mediach społecznościowych przy pomocy tych przycisków:

logo goodair

Możesz też napisać nam co myślisz w komentarzu (pod propozycjami innych artykułów z bloga). Twoje wpisy są dla nas ważne!


Przeczytaj koniecznie o...

Porównanie nawilżaczy ewaporacyjnych, ultradźwiękowych i parowych
Nawilżacze powietrza to urządzenia, które cieszą się w polskich domach coraz większą popularnością. Sięgamy po nie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym,[...]
Pyły zawieszone
Zanieczyszczone powietrze to wielki problem mieszkańców Polski, a zwłaszcza osób mieszkających w południowej części kraju. Unoszący się nad miastami smog[...]
Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi
Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi Smog jest jednym w poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. O zanieczyszczeniu powietrza zaczęto jednak mówić stosunkowo niedawno.[...]

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery