Maski antysmogowe
Maski antysmogowe to ważny element ubioru osób zamieszkujących regiony o wysokim stężeniu smogu, zwłaszcza zimą. W sezonie grzewczym jest koniecznością, która chroni nas przed zgubnymi skutkami trującej mgły. Maska antysmogowa ogranicza do 99% cząsteczek mniejszych niż PM 2.5. Dodatkowo dołączone filtry zatrzymują spaliny, gazy organiczne i dym. Sprawdzi się również jako blokada zapachów oraz chroni twarz przed zimnem. W zależności od przeznaczenia możesz wybrać maski do użytku codziennego i sportowego. Dostępne na naszym sklepie maski antysmogowe N99 należą do najlepszych na rynku pod względem skuteczności, komfortu użytkowania. Chcąc wybrać idealną dla siebie zapoznaj się poradnikiem jak wybrać maskę antysmogową lub skontaktuj się z nami.
- Jakim powietrzem oddychamy?
- Filtracja powietrza w maskach antysmogowych
- Maski z filtrem HEPA
- Maska N99
- Maska FFP2
- Czy maska antysmogowa działa?
- Jak wybrać maskę antysmogową?
- Maski antywirusowe
- Maska antysmogowa spacerowa
- Maski antysmogowe do biegania
- Maska antysmogowa dla rowerzystów
- Maski antysmogowe cena
Jakim powietrzem oddychamy?
W trakcie niewielkiej aktywności, takiej jak spacer, podczas jednej minuty nabieramy do płuc ok. 6 litrów powietrza. Razem z nim do naszego organizmu przedostaje się mnóstwo szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Najniebezpieczniejsze z nich to aerozole atmosferyczne, znane jako pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Są to bardzo drobne cząsteczki, które nie tylko osiadają w naszych płucach, ale przedostają się również do krwioobiegu i stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą być przyczyną astmy, niewydolności oddechowej, nowotworów płuc i krtani, a nawet spowodować zatrzymanie akcji serca.
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 33 znajdują się w Polsce. Związki chemiczne, będące składnikami smogu, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci, jednak każdy powinien się odpowiednio przed nimi chronić. W domu najlepszym sposobem na pozbycie się szkodliwych substancji jest oczyszczacz powietrza. Jednak co możemy zrobić przebywając na zewnątrz, aby zminimalizować ilość wdychanych zanieczyszczeń? W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w dobrej jakości maskę antysmogową.
Filtracja powietrza w maskach antysmogowych
Oddychając w masce antysmogowej, powietrze przechodzi przez filtr usuwający zanieczyszczenia, a jego przepływ regulowany jest przez odpowiedni zawór. Żeby oczyszczanie było skuteczne, maska musi dokładnie przylegać do twarzy. Maski antysmogowe wykorzystują się filtr HEPA, DACC/N99 (węglowy) oraz filtr kombinacyjny. Usuwają one większość zanieczyszczeń znajdujących się w atmosferze.
W przypadku filtra HEPA są to głównie zanieczyszczenia stałe, składniki spalania węgla, kurz, dym, alergeny, a nawet pyły zawieszone. Swoją niezwykłą skuteczność zawdzięcza naładowanym elektrostatycznie włóknom, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. Filtr z węglem aktywnym/DACC/N99 eliminuje zanieczyszczenia gazowe i organiczne, takie jak LZO, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy.
Filtr kombinacyjny łączy właściwości obu wspomnianych filtrów. Powstaje efekt synergii podwyższający jego skuteczność w spotkaniu z toksycznymi substancjami. Maska antywirusowa wykorzystuje filtr kombinacyjny, co zapewnia podwójna ochrona jest szczególnie przydatna w warunkach miejskich.
Maski z filtrem HEPA
Filtr HEPA to po prostu wysokosprawny filtr powietrza, którego nazwa pochodzi od angielskich słów “High Efficiency Particulate Air filter”. Początkowo wykonywany był ze szkła spiekanego, aktualnie stosuje się w tym celu głównie polipropylen. Jego cienkie włókna tworzą mikroskopijne pory o wielkości 0,3 µm, które zatrzymują wszelkie cząstki stałe - składniki smogu, w tym pyły zawieszone PM10 i PM2.5, alergeny, bakterie, wirusy, grzyby i wiele innych. Ten typ filtrów wykorzystywany jest powszechnie w oczyszczaczach powietrza, klimatyzacjach, odkurzaczach i innych urządzeniach, w których ważne jest skuteczne oczyszczenie powietrza.
Filtry HEPA wykorzystywane w maskach antysmogowych cechują się bardzo wysoką skutecznością filtracji, zwykle na poziomie wyższym niż 99%. Ponadto nie wywołują nadmiernego oporu powietrza podczas oddychania, co ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Z tego powodu filtry te są najczęściej wybierane do masek sportowych.
Powszechnie stosowane filtry HEPA posiadają zwykle klasę H12, H13 lub H14. Więcej na temat tego podziału i co on oznacza przeczytasz w naszym artykule o filtrach na blogu. W przypadku masek antysmogowych przyjęty jest jednak inny sposób certyfikacji i klasyfikowania skuteczności filtrów, odmienny dla Europy (FFP) i dla Stanów Zjednoczonych (N).
Maska N99 - klasyfikacja amerykańska
Najpowszechniejszy i najbardziej rozpoznawalny sposób klasyfikowania filtrów to ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańską instytucją wydającą odpowiednie certyfikaty dla masek antysmogowych jest National Institute of Occupational Safety and Health (NIOSH), czyli komórka Centrum Kontroli Chorób. Stosuje on trójpodział półmasek filtrujących, wśród których wyróżnia:
- N95 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 95%,
- N99 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 99%,
- N100 – gwarantujący ochronę przed mikrocząsteczkami na poziomie 99,97%.
Większość dostępnych na rynku masek antysmogowych wyposażona jest w filtry klasy N95 lub N99, ponieważ oferują one wystarczającą skuteczność do codziennego użytkowania przy jednocześnie przystępnej cenie.
Maska FFP3 - klasyfikacja europejska
W Europie stosuje się głównie dwa standardy masek półfiltrujących, zwanych też przeciwpyłowymi: klasę FFP pochodzące z normy EN 149: 2001 oraz klasę P1/P2/P3 z normy EN 143. Zarówno klasa FFP jak i P zostały przyjęte i opracowane przez Europejski Komitet Normalizacyjny.
W przypadku masek FFp (filtering face piece) przyjęta jest następująca, trójstopniowa klasyfikacja:
- FFP1 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 80%,
- FFP2 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 94%,
- FFP3 – zapewnia ochronę przed mikropyłami na poziomie 99%.
W przypadku filtrów masek antysmogowych do stosowania codziennego najczęściej spotyka się maski klasy FFP2, czyli te o skuteczności 94%. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe parametry dotyczą skuteczności minimalnej - dokładny stopień filtracji jest przeważnie wyższy. Z tego powodu producenci często podają realną skuteczność przy konkretnym produkcie.
Nadając masce odpowiednią klasę, bierze się pod uwagę różne parametry. Są to m.in.:
- penetracja (maksymalny stopień w jakim dym, opary i szkodliwe pyły mogą przedostawać się pod maską);
- przeciek wewnętrzny (poziom nieszczelności maski spowodowany jej niepełnym przyleganiem do twarzy);
- opory oddychania (najwyższe opory jakie może stawiać maska podczas oddychania).
FFP1
Maska FFP1 filtruje minimum 80% cząsteczek o wielkości 6 μm. Są odpowiednie do stosowania w przemyśle budowlanym (w większości przypadków), spożywczym i wszędzie tam, gdzie obecne w powietrzu pyły i aerozole nie są toksyczne ani fibrogenne. Skuteczność w zatrzymywaniu pyłów na tym poziomie chroni nas przed rozwojem chorób, ale nie zapobiega podrażnieniom dróg oddechowych. Wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie może być przekroczona bardziej niż 4-krotnie, a całkowity przeciek wewnętrzny maski nie może przekroczyć 25%.
FFP2
Maska FFP2 zapewnia ochronę przed mikropyłami wielkości 6 μm na poziomie 94% (maski N95 zapewniają 95%). Dotyczy to również cząsteczek szkodliwych i mutagennych, prowadzących w dłuższej perspektywie do rozwoju groźnych chorób układu oddechowego. Maski FFP2 stosowane są przede wszystkim w górnictwie i przemyśle metalowym. Wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie może być przekroczona bardziej niż 10-krotnie, a całkowity przeciek wewnętrzny maski nie może przekroczyć 11%.
FFP3
Maska FFP3 filtruje minimum 99% cząsteczek o wielkości 6 μm. Dotyczy to pyłów i aerozoli szkodliwych dla zdrowia i mutagennych, również cząsteczek substancji rakotwórczych, radioaktywnych, bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Skuteczność na tym poziomie odpowiada klasie N99. Maski FFP3 stosuje się np. w przemyśle chemicznym. Wartość graniczna narażenia w miejscu może być przekroczona nawet 30-krotnie, a całkowity przeciek wewnętrzny maski nie powinien przekraczać 5%.
Czy maska antysmogowa działa?
Stosowne badania zostały wykonane już w 2008 roku w światowej stolicy smogu - Pekinie. Zadaniem ochotników było chodzenie po ulicach stolicy Chin z założoną maską antysmogowa przez dwa dni. Kolejne dwa dni eksperymentu były realizowane przez uczestników bez maski. Wyniki badań wykazały niższe ciśnienie krwi u osób noszących maski antysmogowe i podwyższone w czasie gdy do organizmu badanych dostawało się zanieczyszczone powietrze. Podwyższone ciśnienie tętnicze może prowadzić do zwiększenia się ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu). Wszystkie testowane wykorzystywały do oczyszczania powietrza filtry HEPA. Maski przeciwsmogowe chronią również przed wirusami, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Naukowcy sprawdzili przepuszczalność pyłów dla różnego rodzaju masek i filtrów. Najmniejszą ochroną przed smogiem charakteryzowały się zwykła chusteczka oraz maska chirurgiczna (maska apteczna).
Jak wybrać maskę antysmogową?
Podstawowy podział masek antysmogowych wyróżnia te do użytku codziennego oraz do sportu. Jeśli chcemy być dokładniejsi, wyróżnić możemy trzy rodzaje: maska antywirusowe, maska spacerowe, dla biegaczy, dla rowerzystów, maska antysmogowa n99. Różnią się one wykorzystywanymi filtrami, budową oraz rodzajem zaworów. Powinniśmy używać masek przeznaczonych do odpowiednich aktywności, ze względu na odpowiednio dobraną w nich przepustowość powietrza. Jednak niezależnie od tego, na jaki rodzaj maski się zdecydujemy, zawsze powinna być dopasowana do kształtu naszej twarzy i idealnie do niej przylegać. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że filtracja powietrza będzie efektywna. Nie bez znaczenia jest też sposób zapinania, materiał, design i ogólny komfort użytkowania.
Maska antywirusowa
Maski antywirusowe
Są to maski N99 przeznaczone do codziennego użytkowania najczęściej wyposażone w filtr HEPA/N99 lub filtr kombinacyjny składający się z filtra HEPA i węgla aktywnego. Maska antywirusowa na za zadanie ograniczanie ekspozycji na najgroźniejsze zanieczyszczenia takie jak PM 2.5, PM 10, bakterie, wirusy. Maski antywirusowe N99, chronią przed drobnoustrojami ze skutecznością około 99%. Taką samą skutecznością charakteryzują się maski antywirusowe z filtrem HEPA. Zawory takiej maski są wydajne przy stabilnym oddechu, dlatego nie polecamy uprawiać w nich sportu.
Maski antywirusowe: Banale Mask, Banale Silver Mask.
Maska antysmogowa spacerowa
Jest to maska przeznaczona do codziennego, niesportowego użytkowania. Można korzystać z niej w trakcie poruszania się po mieście, jazdy samochodem, skuterem czy komunikacją miejską. Zawory takiej maski są wydajne przy wdechach płytkich, czyli przy standardowym tętnie. W przypadku filtrów węglowych lub kombinacyjnych ogromną zaletą masek antysmogowych jest blokowanie zapachu. Nie bez znaczenia jest też wygląd - większość masek do codziennego użytku ma duży prostszy krój i wiele opcji kolorystycznych do wyboru.
Maska antysmogowa N99: Dragon Casual II, Banale Mask, Banale Silver Mask lub Respro Techno.
Maski antysmogowe do biegania
Problem smogu przede wszystkim dotyczy osób uprawiających sport, ponieważ podczas uprawiania dyscyplin wydolnościowych ich płuca filtrują do 10 razy więcej powietrza niż w trakcie spoczynku, a co za tym idzie - więcej toksyn. Podwyższone zapotrzebowanie organizmu na tlen podczas wysiłku fizycznego uruchamia odruch bezwarunkowy oddychania ustami zamiast spokojnego wdechu nosem. Konsekwencją tego są pozorne trudności z oddychaniem podczas noszenia maski. Odpowiedzią na to są maski z zaworami o lepszym przepływie powietrza oraz bocznymi odpowietrznikami, zapewniającymi wentylację skóry bez uszczerbku na funkcji ochronnej. Szczególnie przydatna będzie funkcja ochrony twarzy przed zimnem - maski antysmogowe do biegania charakteryzują się wysoką szczelnością.
Maska antysmogowa HEPA: Dragon Sport II, Respro Sportsta lub Respro Cinqro.
Maska antysmogowa dla rowerzystów
Maska przeznaczona na rower powinna być maksymalnie elastyczna i umożliwiać swobodne ruchy głową. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że zapięcie powinno być na tyle małe, aby spokojnie zmieściło się pod kaskiem. W miejscu, w którym przeprowadzamy paski kasku, maski powinny być bardzo ściśle dopasowane do twarzy. Warto również zwrócić uwagę na możliwość obracania zaworów, tak aby uchodzące z maski powietrze kierować na bok, unikając dzięki temu efektu parujących okularów.Do masek rowerowych często instalowane są filtry HEPA.
Wypróbuj maskę antysmogową: Dragon Sport II, Respro Sportsta lub Respro Cinqro.
Maski antysmogowe cena
Maski antysmogowe dostępne na polskim rynku możemy kupić w bardzo różnych cenach od 50 zł do aż 330 zł za maskę. Produkty znajdujące się w niższych zakresach cenowych najczęściej są przeznaczone do użytku codziennego a filtry do nich należy wymieniać mniej więcej raz na tydzień przy codziennym użytkowaniu. Maski droższe, powyżej 140 zł charakteryzują się lepszymi materiałami wykończeniowymi, dłuższą żywotnością filtrów lub lepszymi zaworami. Natomiast najdroższe maski antysmogowe posiadają filtry z żywotnością nawet do 6 tygodni, zaworami sportowymi, zapewniającymi większym przepływ powietrza czy trwalszą konstrukcją.