Maski antysmogowe

Czym jest maska antysmogowa?

Maski antysmogowe również nazywane maskami przeciwsmogowymi to ostatnimi czasy obowiązkowe akcesorium większości osób uprawiających sport i mieszkańców większych aglomeracji. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona układu oddechowego użytkownika, a co za tym idzie ograniczanie tragicznych skutków przebywania na obszarach o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń powietrza. Działanie masek antysmogowych polega na oczyszczaniu zaciąganego powietrza z niebezpiecznych pyłów i spalin. Większość dostępnych na rynku masek jest wykonana z elastycznych materiałów, zapewniających odpowiednie dopasowanie się do twarzy. Kluczowymi elementami są wymienne filtry i zawory odpowietrzające, które powinny być dobrane do sposobu użytkowania maski. Wyższa przepustowość zaworów będzie zalecana osobom uprawiającym sport, a niższa pasażerom komunikacji miejskiej czy pieszym.

Jeszcze kilka lat temu chodzenie w masce antysmogowej uchodziło za „hipsterską” ekstrawagancję. Obecnie to objaw zdrowego rozsądku i jeden z lepszych sposobów ograniczania negatywnych skutków smogu na nasze zdrowie.

Maska Respro CINQRO Black
Przed czym chroni maska antysmogowa

Przed czym chroni maska antysmogowa?

Z wysokim stężeniem smogu ma problem już większość mieszkańców terenów zurbanizowanych od Warszawy, przez Kraków aż po Wrocław. Styczeń 2017 roku uświadomił Polakom skalę zanieczyszczenia powietrza i możliwe skutki zdrowotne dla naszego organizmu. Nie doczekaliśmy się jeszcze ogólnokrajowej strategii walki ze smogiem, dlatego wielu Polaków stara się dbać o oddychanie czystym powietrzem w domu, kupując oczyszczacz powietrza, i na zewnątrz decydując się na zakup maski antysmogowej.


Londyński smog najczęściej występujący w naszym kraju składa się przede wszystkim z dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenku węgla, sadzy oraz pyłów PM 2.5 i PM10. Związki PM zawarte w smogu są najbardziej toksyczne. Particulate Matter (PM) jest podawany w mikrometrach (μm), czyli jednej tysięcznej milimetra. Cząsteczki te są niewidoczne gołym okiem, a ich pierwszym przystankiem w ludzkim organizmie są drogi oddechowe. Pyły PM 2.5 zawierają metale ciężkie i benzopiren. Ze względu na swój rozmiar śluzówka nie jest w stanie ich odpowiednio filtrować. Rakotwórcze substancje za pomocą układu oddechowego dostają się do naczyń włosowatych, gdzie trafiają do krwioobiegu. Dlatego tak ważne jest postawienie bariery, w postaci maski ograniczającej wchłanianie niebezpiecznych związków.

Smog wpływa na zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego, krążenia, może mieć negatywny wpływ na płód czy zaostrzanie objawów astmy. Największym ryzykiem obarczone są osoby starsze oraz dzieci, również te jeszcze nienarodzone. Smog może wpływać na wolniejszy rozwój płodu i mniejszą wagę w momencie urodzenia. Osoby w podeszłym wieku mogą odczuwać symptomy zaostrzenia chorób układu oddechowego i krążenia. Więcej o tym jak smog wpływa na nasze zdrowie przeczytacie tutaj.

Czy maska przeciwsmogowa działa?

Stosowne badania zostały wykonane już w 2008 roku w światowej stolicy smogu - Pekinie. Badaniu zostało poddana piętnastoosobowa grupa wolontariuszy w wieku od 20 do 45 lat. Osoby uczestniczące w badaniu nigdy nie paliły, nie zażywały na stałe leków i nie chorowały na nic przewlekle. Zadaniem ochotników było chodzenie po ulicach stolicy Chin z założoną maską antysmogowa przez dwa dni. Kolejne dwa dni eksperymentu były realizowane przez uczestników bez maski. Podczas eksperymentu dokonywano pomiarów, które później porównano.

Wyniki badań wykazały niższe ciśnienie krwi u osób noszących maski antysmogowe i podwyższone w czasie gdy do organizmu badanych dostawało się zanieczyszczone powietrze. Podwyższone ciśnienie tętnicze może prowadzić do zwiększenia się ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu). Wszystkie testowane wykorzystywały do oczyszczania powietrza filtry HEPA. Naukowcy sprawdzili przepuszczalność pyłów dla różnego rodzaju masek i filtrów. Najmniejszą ochroną przed smogiem charakteryzowały się zwykła chusteczka oraz maska chirurgiczna (maska apteczna).

Maski antysmogowe – sposób filtracji i rodzaje filtrów

Skuteczność filtrowania w masce antysmogowej jest jej najważniejszą cechą. Efektywność oczyszczania powietrza pod maską to pochodna kilku parametrów. W przypadku masek przeciwsmogowych ważna jest penetracja, czyli maksymalny stopień w jakim pył i dym przedostają się pod maskę. Kolejna składowa to całkowity przeciek wewnętrzny, czyli stopień szczelności maski oraz szczelności zaworu wydechowego. Parametrem niezwykle ważnym jest również opór oddychania jaki może stawiać maska przy wymianie powietrza. Ostatni element to rodzaj zastosowanych filtrów. Najczęściej spotykane są te poniższe :

  • ​Filtr węglowy/N99/DACC usuwa do 99.9% spalin, gazów organicznych. Absorbuje toksyny i zanieczyszczenia takie jak: pleśń, kurz, dym tytoniowy. Węgiel aktywny neutralizuje nieprzyjemną woń.
  • HEPA (High Efficiency Particulate Air), filtry tego typu nie wywołują nadmiernego oporu powietrza przy oddychaniu. Swoją niezwykłą skuteczność zawdzięcza naładowanym elektrostatycznie włóknom, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. HEPA jest w stanie zatrzymać pył PM 2.5 i PM 10. W przypadku cząsteczek o średnicy większej niż 0,3 mikrometra skuteczność filtrów wynosi minimum 99,97%.
  • Filtry łączone inaczej zwane kombinacyjnymi są połączeniem powyższych dwóch rozwiązań, dzięki czemu powstaje efekt synergii podwyższający jego skuteczność w spotkaniu z toksycznymi substancjami. Podwójna ochrona jest szczególnie przydatna w warunkach miejskich.

Rodzaje masek antysmogowych


Rodzaje masek antysmogowych

Maski antysmogowe spacerowe

Są przeznaczone przede wszystkim do użytku ogólnego w zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich. Z racji konstrukcji i wydajności przepływu powietrza można ją również stosować podczas jazdy samochodem, na skuterze czy motorze. Maska spacerowa nie jest przeznaczona do użytku sportowego. Jej zawory nie są aż tak wydajne w przepływie powietrza przy zwiększonej częstotliwości oddechu jak w maskach sportowych. Jednak niewątpliwą zaletą tego rodzaju maski jest wysoka skuteczność blokowania zapachu, co szczególnie zainteresuje osoby często podróżujące komunikacją miejską i narażone na spaliny. Maski często są wyposażone w filtr węglowy/N99/DACC.

Maska antysmogowa do biegania

“Sport to zdrowie” często spotykane sformułowanie, które niestety nie do końca ma zastosowanie w kraju ogarniętym smogiem. Uprawianie sportu w mieście to ciągła walka o lepszą jakość treningu i powietrza. Problem smogu przede wszystkim dotyczy osób uprawiających sport, ponieważ podczas uprawiania dyscyplin wydolnościowych ich płuca filtrują do 10 razy więcej powietrza niż w trakcie spoczynku, a co za tym idzie więcej toksyn. Podwyższone zapotrzebowanie organizmu na tlen podczas wysiłku fizycznego uruchamia odruch bezwarunkowy oddychania ustami zamiast spokojnego wdechu nosem. Konsekwencją tego są pozorne trudności z oddychaniem podczas noszenia maski. Odpowiedzią na to są maski z zaworami o lepszym przepływie powietrza oraz bocznymi odpowietrznikami, zapewniającymi wentylację skóry bez uszczerbku na funkcji ochronnej. Szczególnie przydatna będzie funkcja ochrony twarzy przed zimnem - maski sportowe charakteryzują się wysoką szczelnością.

Dzięki usuwaniu ciepłego powietrza i wilgoci przez zawory na twarzy zbiera się mniej potu, a osoby na co dzień trenujące w okularach mogą nie obawiać się o zaparowane szkła. Maski te są wyposażone w filtr kombinacyjny HEPA + Węglowy.

Maski antysmogowe na rower

Maska przeznaczona na rower powinna być maksymalnie elastyczna i umożliwiać swobodne ruchy głową. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że zapięcie powinno być na tyle małe, aby spokojnie zmieściło się pod kaskiem. W miejscu, w którym przeprowadzamy paski kasku, maski powinny być bardzo ściśle dopasowane do twarzy. Warto również zwrócić uwagę na możliwość obracania zaworów, tak aby uchodzące z maski powietrze kierować na bok, unikając dzięki temu efektu parujących okularów.Do masek rowerowych często instalowane są filtry HEPA.

Jaką maskę antysmogową wybrać?

Wybierając maskę antysmogową należy pamiętać o kilku szczególnie ważnych aspektach. Mając świadomość różnorodności dostępnych masek przygotowaliśmy zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę decydując się na kupno maski przeciwsmogowej.

Do czego ma służyć?

W zależności od przeznaczenia maska będzie charakteryzowała się różnym przepływem powietrza, skutecznością blokowania zapachów i ochroną przed zimnem. Jeżeli maska ma być głównie stosowana do użytku codziennego i poruszania się komunikacją miejską wystarczy, że będzie wyposażona w filtr węgla aktywnego, który dodatkowo zablokuje zapachy. Maska nie musi być wyposażona w zawory o dużej przepustowości powietrza, ponieważ tego typu zawory są potrzebne osobom uprawiającym sport. Maski do użytku codziennego najczęściej będą stosowane na krótkim dystansie, więc podwyższona ochrona przed zimnem nie jest wymagana. W ramach tego kryterium proponujemy maskę Respro Techno, która dodatkowo jest wyposażona w filtr kombinacyjny (HEPA + DACC).

Filtr w masce

Ten element jest najważniejszy, ponieważ decyduje o tym, przed czym maska będzie chroniła nasz organizm. Filtr HEPA blokuje cząstki stałe: pył ze spalania węgla, kurz, pyły PM 2.5 i PM 10, alergeny oraz zanieczyszczenia większe od 0,3 μm (dym, kurz, bakterie, wirusy itp.). Filtry HEPA stawiają mniejszy opór powietrza przy oddychaniu i tym samym są bardziej polecane do masek sportowych. Natomiast filtr węglowy zatrzymuje tlenki, zapachy, spaliny, gazy organiczne. Maski z tym filtrem rekomendowane są rowerzystom oraz osobom starszym i tym przebywającym na obszarach o szczególnie zanieczyszczonym środowisku.

Komfort użytkowania

To parametr najbardziej subiektywny. Składa się na niego kilka elementów m.in wygląd, elastyczność maski, materiał z którego jest zrobiona, rozmiar, szczelność i skuteczność odprowadzanie wilgoci. Wygoda użytkowania decyduje o tym, czy będziemy z niej korzystali na co dzień czy raczej wyląduje w pudełku “kupione i nie używane”. Dostępnych jest wiele kolorów chodź największą popularnością cieszy się czarny. Maski są produkowane głównie z neoprenu. Jest to kauczuk syntetyczny, który w porównaniu z kauczukiem naturalnym wolniej ulega zniszczeniu i nie jest łatwopalny. Z tego samego materiału produkowane są skafandry nurkowe czy odzież ochronna do uprawiania sportów wodnych.

Szczelność masce zapewnia odpowiednie dopasowanie rozmiaru oraz odporność na rozciąganie. Odprowadzanie wilgoci będzie szczególnie przydatne biegaczom ta funkcja jest realizowana poprzez odpowietrzniki umiejscowione na boku maski lub specjalne zawory. W dobraniu odpowiedniego rozmiaru pomoże Ci poniższa grafika oraz wideo.

Podsumowanie:

Narastający problem zanieczyszczenia powietrza w miastach zmusza ich mieszkańców do nieprzerwanej walki o czyste powietrze. Nowe rozwiązania w postaci oczyszczaczy powietrza oraz masek nie wyeliminują źródła problemu. Jednak mogą w zauważalny sposób podnieść jakość powietrza, którym oddychamy oraz zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko powikłań po-smogowych, takich jak rak płuc czy choroby układu krwionośnego. Maski przeciwsmogowe są skuteczne i udowodniło to nie jedno badanie, również przytoczone w tym poradniku. Maski antysmogowe szczególnie rekomendujemy szeroko pojętej grupie sportowców i osobom często przebywającym na zewnątrz. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru, zaworów oraz filtrów. W ten sposób maska nie będzie traktowana jako obowiązek, a raczej jak integralny element ubioru. Na konieczność oddychania nie mamy wpływu, jednak na jakość tego co wdychamy już tak!

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Wybierz swoją maskę antysmogową

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery