Czy wiesz, że według badań powietrze wewnętrzne w naszych domach jest aż o 60% bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz (wg niektórych źródeł nawet 2 do 5 razy bardziej)?

To nie skutek zanieczyszczeń miejskich z zewnątrz, ponieważ tylko ok. 25% powietrza zewnętrznego przenika do środka domów.

Najczęściej spotykanymi trucicielami w naszych domach są: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksylen, toluen i amoniak. Oto lista szkodliwych związków:

Lista szkodliwych związków w powietrzu wewnętrznym

TOLUEN

Krótkotrwałe narażenie na tę substancję może wywoływać zawroty głowy, podrażnienia skóry, uczucie senności, może uszkodzić płód w łonie matki; działa bardzo szkodliwie na płuca w przypadku długotrwałego narażenia na działanie. Jest wysoce łatwo palny.

szkodliwy toluen w domu

Znajdziesz go w: farbach, klejach do podłóg zaprawach hydraulicznych, środkach do usuwania klejów i taśm oraz do odtłuszczania powierzchni.

FORMALDEHYD

Kontakt z tą substancją powoduje w przypadku lekkiego narażenia: podrażnienia nosa, jamy ustnej i gardła; a w cięższych przypadkach doprowadza do obrzęku krtani i płuc.

szkodliwy formaldehyd w domu

Znajdziesz go w: torbach papierowych i papierze woskowanym, papierowych ręcznikach i serwetkach stołowych, płytach wiórowych, sklejkach, tekstyliach oraz detergentach.

BENZEN

Krótkotrwałe narażenie na benzen powoduje między innymi podrażnienie oczu, senność, zawroty i bóle głowy, zwiększenie tętna, otępienie, a w niektórych przypadkach może skutkować utratą przytomności.

szkodliwy benzen w domu

Znajdziesz w: stosuje się go przy produkcji tworzyw sztucznych, żywic, włókien syntetycznych, smarów, barwników, detergentów, leków i pestycydów. Oprócz tego substancję tę można znaleźć w dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, klejach, farbach i w woskach meblarskich.

KSYLENY

Krótkotrwałe narażenie na substancje z tej rodziny może powodować: podrażnienia jamy ustnej i gardła, bóle i zawroty głowy, otępienie, problemy z sercem i wątrobą, może doprowadzić do uszkodzenia nerek i nawet spowodować śpiączkę.

szkodliwy ksylen w domu

Znajduje się w: materiałach drukarskich, gumie, produktach skórzanych i malarskich, dymie tytoniowym i spalinach samochodowych.

AMONIAK

Symptomy związane z krótkotrwałym narażeniem na amoniak, to podrażnienie oczu, kaszel i ból gardła.

szkodliwy amoniak w domu

Znajduje się w: płynach do czyszczenia okien, woskach do podłóg, solach perfumowanych i w nawozach.

TRICHLOROETEN

Skutki krótkotrwałej ekspozycji na tą substancję, to podenerwowanie, zawroty i bóle głowy, mdłości oraz wymioty, po których może następować uczucie senności, a nawet śpiączka.

szkodliwy trichloroeten w domu

Znajduje się w: tuszach do druku, farbach, lakierach, werniksach, taśmach klejących, lepiszczach i roztworach do usuwania farb.

Czy możemy jakoś usunąć te substancje z naszego powietrza?

Istnieje na to kilka sposobów - jednym z nich jest utrzymywanie w domu roślin, które skutecznie filtrują powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze

Przygotowałem dla Ciebie mapę myśli, która przedstawia kilka gatunków roślin, którymi warto się zainteresować. Dowiesz się z niej, jak te rośliny się nazywają (nazwa polska i łacińska), jakie związki chemiczne filtrują i jak skutecznie to robią.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu - Oto mapa tych roślin

To tylko fragment mapy myśli, całość zawiera 18 gatunków roślin skutecznie filtrujących powietrze w domu (możesz kliknąć powyższy obrazek, aby zobaczyć podgląd całości w nowym oknie).

Jeśli chcesz pobrać pełną mapę myśli w wysokiej jakości - podaj swój email, a prześlemy Ci ją na podany adres.

Wpisz swój email tutaj:

Polityka Prywatności: Szanujemy Twoją prywatność, dlatego dane, które nam podajesz są u nas bezpieczne - nie przekazujemy żadnych infromacji osobom trzecim.


Ciekawostka:

Jakiś czas temu w telewzji emitowany był film "Adwokat" (1998) z Johnem Travoltą grającym adwokata​ kilku rodzin, które pozywają wielki koncern chemiczny o zanieczyszczenie wody w ich miejscowości, wkustek czego umiera kilokoro dzieci, które zapadają na białaczkę.

W filmie wymieniane są m.in. dwa związki chemiczne, które na skutek przedostania się do gleby skaziły wodę i spowodowały śmierć.
Jeden z nich to toluen, który powoduje pożar w skażonej rzece w jednej ze scen, a drugi to trichloroetylen (czyli trichloroeten - patrz wyżej) - w polskiej wersji lektor używa jednak błędnego tłumaczenia z języka angielskiego: "trójchloroetanol". Jak wiemy etanole, to raczej alkohole, zupełnie inna rodzina związków i o innej szkodliwości 😉

Mimo tego polecam obejrzeć, choćby dla fenomenalnej drugoplanowej roli Roberta Duvall'a, nominowanego do Oscara.

Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz!


Inne wpisy na blogu...

Oczyszczacz powietrza do domu
Współczesne społeczeństwo ma coraz większą świadomość jeżeli chodzi o zgubny wpływ smogu na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Staramy się przeciwdziałać[...]
Porównanie nawilżaczy ewaporacyjnych, ultradźwiękowych i parowych
Nawilżacze powietrza to urządzenia, które cieszą się w polskich domach coraz większą popularnością. Sięgamy po nie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym,[...]
6 Korzyści czystego powietrza w domu
Jakie są korzyści czystego powietrza w domu?Oto lista najważniejszych korzyści płynących z oddychania czystym powietrzem w pomieszczeniach zamkniętych: Czyste powietrze[...]
Kilka słów o tym, czego nie widać
...czyli o Domu, Powietrzu i Zanieczyszczeniach, które szkodzą!0 sharesCzy zdajesz sobie sprawę, że powietrze w domu... ? Badania wykazały, że[...]

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery