-
. WIKI
1. Co to są pyły zawieszone PM10 i PM2.5?
Aerozole atmosferyczne (znane częściej jako pyły zawieszone) są to niewielkie cząstki stałe oraz krople cieczy znajdujące się w atmosferze. Są one głównym składnikiem smogu i mają niezwykle szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Największa emisja pojawia się przez spalanie kiepskiej jakości węgla w starych kotłach i piecach domowych. Głównie stosuje się podział na pyły PM10 oraz PM2,5, które różnią się wielkością drobinek. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Osadzając się tam powodują liczne problemy alergiczne, podrażnienia błony śluzowej nosa oraz zapalenie spojówek. Dopuszczalne stężenie dobowe wynosi dla niego 50 µg/m3 a w ciągu roku nie może być przekroczony więcej 35 razy. Tymczasem w samym Wrocławiu w 2012 r. norma ta została przekroczona aż 71 razy. W dodatku jako poziom informowania przyjmuje się moment, kiedy dopuszczalne stężenie dobowe zostanie przekroczone aż czterokrotnie! Dużo bardziej niebezpieczny jest jednak pył PM2,5. Są to zanieczyszczenia o średnicy mniejszej niż 2,5 µm co sprawia, że mogą przenikać aż do krwi. Osadzają się w pęcherzykach płucnych, sprzyjają astmie oraz mogą powodować nowotwór płuc, gardła i krtani. Z tego powodu dopuszczalne stężenie dla niego jest niższe i średniorocznie może wynosić 25 µm/m3. Pyły zawieszone stanowią szczególne zagrożenie dla ciężarnych kobiet, alergików, astmatyków i osób starszych, jednak wszyscy powinniśmy chronić się przed ich działaniem. Bardzo dobrze w tym zadaniu sprawdza się oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA w domu oraz maska antysmogowa do spacerów po mieście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są pyły zawieszone oraz jaki mają związek z naszym zdrowiem, koniecznie przeczytaj artykuł na naszym blogu.
2. Czym jest smog i skąd się bierze?
Wyraz “smog” jest połączeniem angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Bardzo dobrze oddaje to charakter tego zjawiska, ponieważ smog występuje w wyniku mieszania się powietrza z dymem i spalinami przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności. W jego skład wchodzą pyły zawieszone i wiele szkodliwych związków chemicznych. Niezwykle toksyczne są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), przede wszystkim bezno(a)piren. Ze względu na skład oraz miejsce i warunki występowania rozróżniamy dwa rodzaje smogu - londyński (kwaśny) i fotochemiczny (typu Los Angeles). W miesiącach letnich w strefach subtropikalnych pojawia się smog typu Los Angeles, a związki z których się składa ulegają reakcjom fotochemicznym i tworzą m.in. aldehydy i ozon. W Polsce występuje smog typu londyńskiego, głównie w miesiącach od listopada do stycznia i składa się on przede wszystkim z dwutlenku siarki, tlenku azotu i tlenku węgla. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej (głównie pyłem PM2,5) aż 30 znajduje się w Polsce. Przyczyną tego zjawiska jest tak zwana niska emisja, czyli emisja szkodliwych pyłów i gazów do wysokości 40 m. Powstają one przede wszystkim na skutek spalania w gospodarstwach domowych kiepskiej jakości węgla, a nierzadko również śmieci, dodatkowo w przestarzałych piecach, tzw. kopciuchach. W dalszej kolejności powodem jest transport drogowy i praca koksowni. Smog działa na człowieka bardzo niekorzystnie - nasila reakcje alergiczne, upośledza układ oddechowy, zwiększa ryzyko nowotworów oraz udaru mózgu i zawału serca. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć się przed nim odpowiednio chronić. Coraz większą popularnością cieszą się domowe oczyszczacze powietrza, a wiele osób decyduje się również na korzystanie z masek antysmogowych. Oznacza to, że rośnie świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczeń powietrza i związanych z nim konsekwencji zdrowotnych. Jednak nie tylko ludzie są narażeni na negatywne działania smogu. Przyczynia się on m.in. do powstawania kwaśnych deszczy i tym samym stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób zmniejszyć ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery, koniecznie przeczytaj “Jaki mam wpływ na jakość powietrza na zewnątrz?”
3. Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?
Ze względu na znajdujące się w smogu szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenki siarki, tlenki azotu, WWA czy pyły zawieszone, jego wpływ na organizmy żywe jest bardzo szkodliwy. W najlepszym przypadku nasila reakcje alergiczne i ryzyko astmy, a w najgorszym - prowadzi do śmierci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na skutek zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera przedwcześnie ok. 3 miliony osób. W Polsce ilość zgonów spowodowanych smogiem wynosi 45 000 rocznie. To tyle, co małej wielkości miasto. Drobne zanieczyszczenia dostają się do pęcherzyków płucnych i upośledzają układ oddechowy, a w dodatku podrażniają jego śluzówkę i prowadzą do stanu zapalnego, którego pierwsze objawy przypominają zwykłe przeziębienie (katar, kaszel, podrażnione gardło). Najmniejsze cząstki, głównie pyły zawieszone PM2,5, są w stanie przedostać się do naczyń płucnych a następnie do krwi i stanowią poważne zagrożenie dla układu krwionośnego. Zatruwają tętnice wieńcowe, przyczyniają się znacząco do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, w efekcie zwiększając ryzyko zawału i udaru mózgu. Również układ nerwowy ponosi przykre konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Smog przyczynia się do jego starzenia oraz zwiększa ryzyko Alzheimera i demencji. Kolejnym poważnym skutkiem wieloletniego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem może być nowotwór płuc, zatok, nerek, jamy ustnej, gardła, przełyku lub krtani. Smog stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych i kobiet w ciąży, jednak najbardziej narażone są dzieci. W porównaniu do dorosłych wdychają proporcjonalnie więcej toksycznych substancji i są bardziej narażone na stany zapalne. Dzieje się tak, ponieważ ich układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały a drogi oddechowe wąskie i krótkie. Nie bez znaczenia jest również jest ich niski wzrost, bo najwięcej zanieczyszczeń kumuluje się właśnie bliżej gruntu. Ze względu na wszystkie możliwe konsekwencje oddychania smogiem, dobrym krokiem jest przemyślenie kupna oczyszczacza powietrza i maski antysmogowej. Inwestycja w lepszej jakości powietrze to inwestycja w zdrowie i lepszą jakość życia.
4. Jak smog wpływa na cerę?
Zanieczyszczenia obecne w smogu stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Czy mają też wpływ na stan naszej skóry? Odpowiedź brzmi: tak, i to znaczący. Głównymi winowajcami są pył i kurz, które osiadając bezpośrednio na naszej skórze niszczą jej barierę ochronną i utrudniają oddychanie, przez co staje się sucha, szorstka i niemiła w dotyku. Nasza cera jest podrażniona i wrażliwsza na czynniki atmosferyczne. Może również występować pokrzywka, a nawet ciemne plamy na rękach spowodowane działaniem dwutlenku azotu. Aby wzmocnić kondycję skóry należy zadbać o jej regularne oczyszczanie (w tym celu warto rozważyć peeling kawitacyjny) oraz dogłębne nawilżenie. Dla suchej cery przyda się serum oraz krem, a działanie wspomagające będą miały witamina E i C.
5. Jaki mam wpływ na jakość powietrza na zewnątrz?Nie ma wątpliwości, że wpływ człowieka na środowisko jest znaczący i niestety przeważnie szkodliwy. Dużym problemem jest pogarszająca się stale jakość powietrza spowodowana rozwojem przemysłu, transportu i niską emisją. Są jednak sposoby na to, żeby ograniczyć swój wpływ na to zanieczyszczenie do minimum. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które warto rozważyć:
- wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska,
- spalanie dobrej jakości paliw, np. węgla wysokokalorycznego (rezygnacja z miału, mułu, flotu),
- NIE spalanie odpadów, w tym również odpadów zielonych,
- podłączenie domu do sieci ciepłowniczej,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompa ciepła itp.),
- termomodernizacja domu,
- stosowanie ekologicznej jazdy samochodem, komunikacji miejskiej lub carpoolingu, czyli wspólnych
- dojazdów do szkoły/pracy,
- częstsze poruszanie się rowerem.
- Jeśli to wciąż za mało, możesz zaangażować się w akcje obywatelskie na rzecz poprawy jakości powietrza oraz wprowadzić do swojej diety więcej produktów lokalnych i sezonowych.
6. Jak sprawdzić stan powietrza w swoim miejscu zamieszkania?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie jakości powietrza w wybranym miejscu jest wejście na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Można znaleźć tam informacje w formie mapki dotyczące zanieczyszczenia w całej Polsce, a podawane dane są na bieżąco aktualizowane. Podobnie działa też strona airly.eu. Dla osób, które taką wiedzę lubią mieć zawsze pod ręką, powstały aplikacje, dzięki którym można stale kontrolować stan powietrza w swojej okolicy. Aplikacja oferowana przez GIOŚ automatycznie dobiera stację pomiarów znajdującą się najbliżej Ciebie. Jeśli jednak zależy Ci na bardzo dokładnym określeniu zanieczyszczenia, np. w swoim domu, wiele sklepów internetowych i stacjonarnych oferuje niewielkie mierniki jakości powietrza. W wersjach podstawowych mierzą one wyłącznie poziom pyłów zawieszonych, a w bardziej zaawansowanych również Co2, wilgotność i inne. Wiele urządzeń działa kompatybilnie z aplikacją i porównuje wyniki do tych podawanych przez najbliższą stację pomiarową.
7. Na czym polega jonizacja powietrza i jaki ma wpływ na zdrowie?Zadaniem jonizatora jest produkcja dodatnio i ujemnie naładowanych jonów z obojętnych cząsteczek, a następnie uwolnienie ich do atmosfery. Jony te składają się z tlenu i wodoru, tworzących razem grupy hydroksylowe OH. Grupy te są bardzo niestabilnymi cząstkami, które w kontakcie z alergenami i wirusami osiadają na ich powierzchni i nabierają właściwości silnie utleniających. Polega to na tym, że jon OH “kradnie” wodór z powierzchni białek, powodując ich zniszczenie i uniemożliwiając dalsze funkcjonowanie drobnoustrojów. Jon z dodatkowym wodorem przekształca się w cząsteczkę wody i wraca do atmosfery.
Zależnie od konstrukcji jonizatory produkują jony lekkie lub ciężkie. Jony lekkie są krótkotrwałe i rozładowują się przy pierwszej napotkanej dodatniej cząsteczce. Z tego względu oraz przez dużą ruchliwość nie są w stanie dotrzeć do płuc, ponieważ zostają wcześniej zdezaktywowane. Jony ciężkie, czyli o dużej masie i małym ładunku dłużej utrzymują się w powietrzu oraz docierają głęboko do pęcherzyków płucnych. Proces uwalniania jonów o niskiej energii sprzyja powstawaniu czystych jonów ujemnych. Dzięki temu uzyskujemy efekt podobny do tego, który ma miejsce przy morzach i wodospadach.
Jonizator usuwa znajdujące się w powietrzu wirusy, pleśnie, grzyby i drobnoustroje, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo oddychanie powietrzem bogatym w ciężkie jony znacząco poprawia nasze samopoczucie i wprawia w przyjemny nastrój.8. Czy w trakcie jonizacji wytwarza się ozon?
W niektórych środowiskach jonizatory cieszą się złą sławą. Wynika to z tego, że pierwsze modele oczyszczaczy z funkcją jonizacji były jeszcze niedopracowane i produkowały dużą ilość szkodliwego dla człowieka ozonu. Jednak jak to mawiają - “wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną”. Nie da się w pełni pozbyć tego produktu ubocznego, jednak po latach badań i udoskonaleń ilość wytwarzanego ozonu spadła do minimum i nie przekracza poziomu dopuszczalnego, jakim jest 0,05 ppm (przy nieustannej 8-10 godzinnej pracy urządzenia). Można więc bez przeszkód stwierdzić, że jonizatory są urządzeniami całkowicie bezpiecznymi i zacząć cieszyć się z pozytywnych efektów oddychania czystym powietrzem bez drobnoustrojów.
9. Czy oczyszczacz/nawilżacz może mieć zły wpływ na zwierzęta domowe?
Oczyszczacze powietrza świetnie sprawdzają się w domach ze zwierzętami. Filtr wstępny oczyszcza powietrze z sierści i kurzu, pozytywnie wpływając na nasz komfort i zdrowie. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku nawilżania. Istnieją trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich przeważa w jakiś sposób nad pozostałymi, ale ma też swoje wady. W przypadku tych drugich niewątpliwą zaletą jest bardzo cicha praca, jednak odnosi się to wyłącznie do ludzi. Nasze pupile są bardzo wrażliwe na ultradźwięki i mogą stać się nerwowe w domu z takim urządzeniem. Stąd też pojawiają się obawy, szczególnie właścicieli psów, w związku z kupnem takiego produktu.
Na szczęście nawilżacze stosowane w oczyszczaczach powietrza należą do grupy urządzeń ewaporacyjnych i nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na naszych czworonożnych przyjaciół.10. Jakie są główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza w domu?
Większą część doby spędzamy w pomieszczeniach, głównie w domu, dlatego ważne jest aby zadbać o odpowiednią jakość znajdującego się wewnątrz powietrza. Nie jest to łatwe ze względu na dużą ilość źródeł zanieczyszczeń. Nie trzeba otwierać okien, żeby do środka dotarły niebezpieczne związki znajdujące się w smogu. Źródła wielu toksyn znajdują się już wewnątrz. Mogą być nimi meble, tapety, farby, materiały budowlane i używane przez nas środki czystości. Zanieczyszczenia powstają w trakcie gotowania, prania, mycia, palenia papierosów a nawet oddychania. Dym tytoniowy zawiera m.in. tlenki azotu i węgla, fenole, formaldehyd i cyjanowodór. Aby obronić się przed ich szkodliwym działaniem warto rozważyć zakup zielonych roślin oczyszczających powietrze oraz dobrej klasy urządzenia z filtrem węglowym i HEPA.
11. Jaka jest odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu?
Wilgotność, czyli dokładnie zawartość pary wodnej w powietrzu, ma duży wpływ nasz komfort i samopoczucie. Suche powietrze podrażnia skórę i drogi oddechowe, a zbyt mokre sprzyja rozwijaniu się pleśni i grzybów. Prawidłowa wilgotność powinna mieścić się w przedziale 30-65%, jednak ta najlepsza zamyka się w granicach 40-60%. Jednocześnie ten przedział jest najodpowiedniejszy dla ubrań, mebli i książek. Nie bez znaczenia jest tu temperatura powietrza, ponieważ im cieplej jest w pomieszczeniu tym mniej pary wodnej powinno znajdować się w powietrzu. Przykładowe parametry dobierane w inteligentnych nawilżaczach wynoszą 65% przy 19C oraz 55% powyżej 24C.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wilgotności oraz tego, skąd się bierze, polecamy artykuł na naszym blogu “Wilgoć w domu - Twój wróg! Czy wiesz jak się przed nią obronić?”.12. Jak radzić sobie z nadmiarem wilgotności w domu?
Poziom wilgotności w domu nieustannie się zmienia, co nie zmienia faktu, że powinniśmy świadomie te zmiany kontrolować. Nadmiar wilgotności bowiem nie tylko jest dla nas niekomfortowy, ale w połączeniu z wyższą temperaturą sprzyja rozwojowi szkodliwej dla naszego zdrowia pleśni.
Jest kilka sposób na poradzenie sobie z tym problem. Zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń oraz dbałość o prawidłową wentylację, w tym drożność kratek wentylacyjnych oraz rozszczelnianie okien w trakcie gotowania lub suszenia prania. Warto zaopatrzyć się też w osuszacz adsorpcyjny lub kondensacyjny, który mechanicznie usuwa nadmiar pary wodnej z powietrza. Jeśli planujemy kupić oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania dobrze jest wybrać urządzenie inteligentne, które na bieżąco będzie dobierać parametry nawilżania i zadba o odpowiednią jakość powietrza.13. Co to jest filtr HEPA?
Filtr HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) jest to filtr cząsteczkowy powietrza o wysokiej sprawności, służący do jego dezynfekcji. Składa się z cienkich włókien ze szkła spiekanego i złożony jest w formę harmonijki. Filtry HEPA słyną ze swojej wysokiej skuteczności w pochłanianiu zanieczyszczeń powietrza, w tym komórek grzybów, pierwotniaków, bakterii oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Odbywa się to przez pory o wielkości 0,3 µm. Najpopularniejszymi w tej grupie filtrów są klasa H13 i H14, o skuteczności wynoszącej kolejno 99,95% i 99,995%. Znajdują one zastosowanie w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak odkurzacze, klimatyzacja i oczyszczacze powietrza. Wykorzystanie ich w celu poprawy jakości powietrza pozwala na niemal całkowite usunięcie szkodliwych związków ze swojego domu.
14. Jak działają filtry w oczyszczaczu?
Zasada działania większości oczyszczaczy powietrza jest bardzo zbliżona. Na rynku powszechnie dostępnych jest 5 rodzajów filtrów, jednak zdecydowana większość składa się z trzech: wstępnego, węglowego i HEPA.
Urządzenie zasysa powietrze i w pierwszej kolejności przepuszcza je przez filtr wstępny, który zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść. Drugi w kolejności jest filtr węgla aktywnego, którego zadaniem jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, dymu, środków chemicznych, a nawet niektórych gazów. Ostatni filtr - HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) - składa się z cienkich włókien szkła spiekanego i z bardzo wysoką wydajnością usuwa z powietrza drobne zanieczyszczenia (pyły zawieszone PM10 i PM2,5) oraz wszelkie drobnoustroje. Dużą popularnością cieszą się oczyszczacze z filtrem jonowym, czyli po prostu jonizatorem powietrza. Produkuje on jony ujemne, które po wypuszczeniu do atmosfery przyciągają do siebie dodatnie cząsteczki kurzu i alergenów. Po połączeniu z nimi cząstki stają się być duże i opadają na ziemię, a w przypadku kontaktu z wirusami jony OH niszczą ich białka i unieszkodliwiają je. Więcej informacji na temat tych i pozostałych filtrów powietrza znajdziesz w artykule na naszym blogu “Filtry powietrza jako sposób na czyste powietrze w domu? Sprawdź, jak wybrać filtr”.15. Co to jest współczynnik WO?
Współczynnik WO jest to po prostu współczynnik oczyszczania. Informuje nas, ile razy w ciągu godziny oczyszczacz jest w stanie na najwyższych obrotach przefiltrować powietrze w danym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że odpowiednia wartość WO powinna wynosić 3, czyli powietrze ma zostać oczyszczone trzykrotnie. Jako przykład weźmy urządzenie marki Sharp, model KC-A50EUW oraz pomieszczenie o wielkości 40 m2.
Dane:
wydajność max (ze specyfikacji technicznej) - 306 m3/h
powierzchnia pomieszczenia - 40 m2
wysokość sufitu - 2,5 mNajpierw liczymy objętość pomieszczenia: 40 m2 x 2,5 m = 100 m3
Następnie przez otrzymany wynik dzielimy wydajność: 306 m3/h / 100 m3 = 3,06Obliczyliśmy, że WO w tym przypadku wynosi 3,06, czyli wybrane urządzenie jest odpowiednie dla naszego pomieszczenia.
16. Jakie związki usuwa oczyszczacz powietrza?
Każdy z filtrów w oczyszczaczu zajmuje się pozbyciem innych zanieczyszczeń. Filtr wstępny pozbywa się kurzu i sierści, filtr węglowy brzydkich zapachów, dymu i niektórych gazów a filtr HEPA doskonale radzi sobie z pyłami zawieszonymi i drobnoustrojami. Węgiel aktywny jest adsorbentem, co znaczy, że posiada bardzo rozwiniętą powierzchnię, na której zachodzą procesy wiązania cząsteczek. Świetnie sprawdza się w usuwaniu substancji organicznych takich jak rozpuszczalniki aromatyczne (np. benzen, toluen), chlorowane związki aromatycznie (np. chloronaftalen) czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Nie radzi sobie jednak z alkoholem i kwasami a poza związkami organicznymi usuwa tylko niektóre metaloidy (m.in. antymon i arsen). Wśród zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr HEPA znajdują się wszystkie drobne cząstki do wielkości 0,3 µm. Dzięki temu pozbywa się zarówno pyłów PM2,5 jak również komórek grzybów, pierwotniaków, bakterii i wirusów. Jeśli oczyszczacz zawiera również funkcję jonizacji, pozbędzie się z powietrza dodatkowo roztoczy, zarodników pleśni i grzybów. Dzięki wspólnemu działaniu wymienione wyżej filtry doskonale się uzupełniają, pozbywając się z powietrza większości zanieczyszczeń, czyniąc powietrze zdrowym i świeżym.
17. Czy oczyszczacz usuwa formaldehyd?
Formaldehyd (CH2O) to rakotwórczy związek znajdujący się w naszych mieszkaniach. Jego źródłem są m.in. kleje stosowane w budownictwie i wyposażeniu mieszkań oraz środki czystości. Jako konserwant i środek odkażający jest powszechnie stosowany w kosmetykach - tuszach do rzęs, lakierach do paznokci, szamponach, odżywkach, dezodorantach i wielu innych. W niektórych krajach jego stosowanie jest zakazane, ponieważ posiada właściwości toksyczne dla naszego zdrowia. Związek ten, znany również jako aldehyd mrówkowy, należy do grupy organicznych związków chemicznych, a przez to może zostać usunięty za pomocą węgla aktywnego, głównie impregnowanego. Filtr węglowy znajduje się w przeważającej części oczyszczaczy powietrza, dlatego usunięcie tego toksycznego związku z domu nie stanowi problemu.
18. Czy oczyszczacz usuwa węglowodory aromatyczne?Związkami, z którymi najlepiej radzi sobie węgiel aktywny, są te z grupy organicznych. Wśród nich są substancje usuwane w lepszym i gorszym stopniu. Do związków filtrowanych dobrze należą m.in. WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (acenaften, benzopireny) oraz chlorowane związki aromatyczne, takie jak chloronaftalen czy chlorobenzeny.
19. Jaki wpływ na oczyszczacz mają odświeżacze powietrza?
Jedną z funkcji oczyszczacza powietrza jest neutralizacja bardziej lub mniej przyjemnych zapachów. Jeśli w pobliżu urządzenia znajduje się ich źródło, nawet tych pożądanych, musimy liczyć się z tym, że oczyszczacz je przefiltruje. Może wpłynąć to na jego żywotność. W przypadku modeli z czujnikiem zapachu bierzmy pod uwagę, że przy każdym rozpyleniu środka zapachowego w pobliżu oczyszczacz przełączy się na wyższe obroty. Na tym kończy się wpływ większości tego typu środków na oczyszczacz, jest jednak pewien wyjątek - odświeżacze powietrza. Zawierają one bowiem środki chemiczne, które w reakcji z węglem aktywnym produkują mocznik i wywołują bardzo brzydki zapach. Z tego powodu nie należy korzystać z tych dwóch urządzeń jednocześnie.
20. Czy oczyszczacze mają funkcję aromaterapii?
W niektórych oczyszczaczach jest możliwość użycia olejku zapachowego, dzięki któremu podczas pracy będzie roznosić w pomieszczeniu przyjemny, wybrany przez nas zapach. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż stosowanie odświeżaczy powietrza w sprayu, bo nie tylko olejki są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i środowiska, ale również nie szkodzą urządzeniu. Oczyszczacze powietrza wchodzą w reakcję z filtrem i niszczą go, produkując przy tym nieprzyjemną woń.
Klimatyzatory przenośne > Winix
Na komfort przebywania w danym pomieszczeniu wpływa wiele czynników, takich jak temperatura, wilgotność, prędkość powietrza czy poziom zanieczyszczenia. W związku z tym powstają coraz to nowsze urządzenia, których zadaniem jest utrzymanie wspomnianych parametrów na odpowiednich poziomach.
Klimatyzator jest urządzeniem, który służy do obniżenia temperatury w pomieszczeniu do wymaganego poziomu oraz osuszenia powietrza z nadmiernej wilgoci. Dzięki temu w jego otoczeniu tworzy się przyjemny mikroklimat. Może okazać się nieocenionym sprzętem dla osób źle znoszących letnie upały. Inną ważną funkcją pełnioną przez klimatyzator jest oczyszczanie powietrza. Większość modeli wyposażonych jest w odpowiedni filtr, który usuwa znajdujące się w powietrzu cząstki stałe, takie jak kurz, pył i alergeny.
Spis treści
- Zasada działania klimatyzatora
- Rodzaje klimatyzatorów
- Klimatyzator a klimatyzer
- Gdzie umieścić klimatyzator przenośny?
- Jak wybrać klimatyzator przenośny?
- Moc chłodnicza klimatyzatora
- Przepływ powietrza
- Zakres temperatury
- Czynnik chłodzący
- Emisja hałasu
- Pobór prądu
- Funkcje dodatkowe
- Klimatyzator powietrza Sharp
Zasada działania klimatyzatora
Działanie klimatyzatora opiera się na pracy dwóch wymienników ciepła: parownika (część wewnętrzna) odbierającego ciepło z pomieszczenia i skraplacza (część zewnętrzna), który to ciepło oddaje. Pomiędzy nimi krąży czynnik roboczy, przeważnie mieszanka gazowa, którego ruch wymuszony jest przez dwa wentylatory. Czynnik przechodzi w stan ciekły lub gazowy dzięki pracy sprężarki i zaworu rozprężnego. Elementem niezbędnym do odprowadzania ciepła jest rura lub agregat, dlatego z klimatyzatora przenośnego można korzystać tylko tam, gdzie istnieje możliwość otwarcia okna i wystawienia przez nie jednej lub dwóch elastycznych rur. W przypadku urządzeń z dwiema rurami, jedna z nich służy do pobierania powietrza z zewnątrz, które po schłodzeniu dostarczane jest drugą rurą do pomieszczenia. Są one cichsze i bardziej efektywne, jednak ze względu na wygodę użytkowania większą popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne z jedną rurą.
Rodzaje klimatyzatorów
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, dlatego przed zakupem dobrze jest przemyśleć swój wybór. Podstawowy podział wśród klimatyzatorów to ten na klimatyzatory przenośne (klimatyzatory mobilne), które możemy przestawiać w dowolne miejsce, oraz stacjonarne, zainstalowane na stałe, przeważnie na ścianie. Oba te rodzaje produkowane są w dwóch wersjach, jako:
- klimatyzatory monoblokowe, których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie,
- klimatyzatory split, składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
W przypadku klimatyzatorów przenośnych monoblokowych, ciepło usuwane jest za pomocą rury o średnicy kilkunastu centymetrów, którą należy umieścić poza chłodzonym pomieszczeniem.
Klimatyzator a klimatyzer
Na rynku znaleźć można tzw. klimatyzery (klimatyzatory ewaporacyjne), które nierzadko reklamowane są jako równie skuteczna lecz tańsza alternatywa dla klimatyzatorów. Jest to jednak błąd, bo w rzeczywistości posiadają zdecydowanie mniejszą wydajność. Głównym czynnikiem chłodzącym w klimatyzerach jest woda, ponieważ zasada działania tych urządzeń polega na produkowaniu chłodnej bryzy, która daje uczucie orzeźwienia. Z tego powodu nie posiadają rury wyrzutowej ani agregatu. Jednak przeważnie są w stanie obniżyć temperaturę powietrza o tylko kilka stopni.
Gdzie umieścić klimatyzator przenośny?
Decydując się na zakup klimatyzatora należy wziąć pod uwagę, że tak jak każde tego typu urządzenie należy umieścić go w odpowiednim miejscu. Ze względu na konieczność wyprowadzenia rury, w pomieszczeniu musi znajdować się okno, najlepiej z luftem, który ograniczy napływ gorącego powietrza z zewnątrz. Można również zaopatrzyć się w listwę z otworami do zamontowania w futrynie, która służy do odprowadzania powietrza z rur.
"Zamontowanie listwy nie wymaga ingerencji w konstrukcję okna czy ściany."
Drugą ważną kwestią jest sprawdzenie, czy instalacja elektryczna w naszym domu/mieszkaniu jest dostosowana do korzystania z klimatyzatora. W przypadku zakupu urządzenia o dużej mocy, konieczne może być przyłączenie siły (trzeciej fazy). W większości przypadków nie jest jednak to konieczne.
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego lepiej jest dobrze przemyśleć swój wybór, niż kupować sprzęt w przypływie chwili. Istnieje kilka istotnych parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jest to przede wszystkim moc chłodnicza urządzenia, przepływ powietrza, rodzaj czynnika chłodzącego, zakres temperatur i pobór prądu. Znaczący wpływ na komfort użytkowania klimatyzatora ma też emisja hałasu - większość klimatyzatorów jest niestety stosunkowo głośna, jednak można znaleźć modele, które emitują nawet mniej niż 35 dB w specjalnym trybie nocnym.
Uwaga!
Kryteria wyboru zostały uporządkowane w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych, podczas procesu wyboru klimatyzatora przenośnego.
Moc chłodnicza klimatyzatora
Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego moc chłodnicza, którą definiujemy jako wydajność urządzenia w trybie chłodzenia pracującego przy pełnym obciążeniu. Podawana jest w kW (kilowaty) lub BTU (British Thermal Unit) i powinna być dopasowana do kubatury pomieszczenia. Źle dobrana moc chłodnicza może nieść ze sobą kilka konsekwencji:
- zbyt mała moc nie będzie w stanie odpowiednio obniżyć temperatury w danym pomieszczeniu,
- zbyt duża moc nie wpływa znacząco na jakość chłodzenia, ale podnosi koszty zakupy i może skutkować szybszym zużyciem się podzespołów klimatyzatora.
Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni powinno przypadać 0,1 kW mocy. Z tego powodu, bardzo prosty sposób na oszacowanie potrzebnej nam mocy chłodniczej polega na pomnożenie powierzchni pomieszczenia razy 100 W. Przykładowo, salon o wielkości 20 m2 będzie potrzebował klimatyzatora o mocy 2000 W, czyli 2 kW (1 kW=1000 W). Większość dostępnych na rynku modeli posiada moc chłodniczą w zakresie 2-4 kW. Wartość ta odnosi się do mocy maksymalnych.
Jednak należy pamiętać, że jest to wzór do wyliczenia odpowiedniej mocy chłodniczej dla klimatyzatora stacjonarnego.
W przypadku klimatyzatora przenośnego należy zastosować poniższy wzór:
Przyjmujemy również założenie, że na każde 10 m2 powinno przypadać 1,5 kW mocy oraz standardowej wysokości 2,5 m.
Przykład 1: 20 m2 * 1500 W = 3 kW
Przykład 2: 30 m2 * 1500 W = 4 kW
Uwaga!
Obliczenia na podstawie powierzchni w m2 sprawdzają się wyłącznie w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości sufitu, w okolicach 2,5 m. W innych przypadkach powinniśmy skorzystać ze wzoru odnoszącego się do kubatury pomieszczenia. Obliczamy powierzchnie a następnie mnożymy metry sześcienne pomieszczenia razy 40 W.
Jak obliczać?:
Sposób 1: 60 m3 x 40 W = 2400 W = 2,4 kW * 1,5 = 3,6 kW
Sposób 2: 20 m2 (powierzchnia) x 3 m (wysokość sufitu) x 40 W = 2400 W * 1,5 = 3600 W.
Należy jednak pamiętać, że obliczenia te są wyłącznie szacunkowe. Istnieją czynniki, które powodują konieczność zwiększenia mocy chłodniczej urządzenia o np. 10, 20 a nawet 50 %. Są to między innymi:
- pomieszczenia połączone z kuchnią (10-20%) - nie dotyczy kuchni przyległych do pomieszczeń, w których jest zainstalowane urządzenia tylko w jednym "ciągu",
- pomieszczenia na poddaszu (30-50%) - poddasza, obiekty nasłonecznione, pawilony handlowe domy letniskowe o przynajmniej średniej izolacji cieplnej,
- pomieszczenia silnie nasłonecznione (20-30%), - pomieszczenia, mieszkania oraz domy z dużą ilością przeszkleń od strony południowej.
Przepływ powietrza
Kolejnym istotnym parametrem klimatyzatora jest przepływa powietrza, podawany w [m3/h], który informuje nas o szybkości chłodzenia. Sprawne modele, które potrafią rzeczywiście szybko ochłodzić pomieszczenie, posiadają wydajność nie mniejszą niż 400 m3/h.
Zakres temperatury
W każdym klimatyzatorze istnieje możliwość ręcznego regulowania temperatury. Zakres możliwej do osiągnięcia temperatury różni się jednak w zależności od modelu. Przeważnie najniższa granica wynosi 17°C, a różnica pomiędzy dolną i górną granicą wynosi zwykle ok. 13°C. Im szerszy zakres wyboru tym lepiej, ponieważ ze względu na nasze zdrowie i komfort, różnica ilości ciepła pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem, a przestrzenią poza nim, nie powinna być większa niż 7°C.
Czynnik chłodzący
Najpopularniejsze czynniki chłodzące, wykorzystywane w klimatyzatorach przenośnych, należą do grupy hydrofluorowęglowodorów. Ze względu na niską cenę najczęściej wykorzystywany jest czynnik R407C. Jest to skroplony pod ciśnieniem gaz, a właściwie mieszanina trzech gazów (difluorometanu, pentafluoroetanu i 1,1,1,2 tetrafluoroetanu). Znaleźć go można głównie w domowych i komercyjnych urządzeniach klimatyzacyjnych oraz pompach ciepła. Jego największą konkurencję stanowi czynnik R410A, będący mieszaniną dwóch gazów (difluorometanu i pentafluoroetanu). Charakteryzuje się większą stabilnością (minimalnym poślizgiem temperaturowym), czyli bezpieczeństwem użytkowania oraz jest bardziej przyjazny dla środowiska. Innym ekologicznym czynnikiem jest R290, czyli czysty propan.
Emisja hałasu
Jedną z cech mających niebagatelny wpływ na komfort użytkowania klimatyzatora jest jego głośność. Każde pracujące urządzenie emituje hałas, nie da się tego uniknąć, jednak dobrze jest poświęcić trochę czasu i wybrać taki model, w którym natężenie dźwięku nie jest uciążliwe. Większość dostępnych na rynku klimatyzatorów emituje ponad 50 dB, czyli dość sporo. Jest to szczególnie problematyczne dla osób wrażliwych. W przypadku droższych modeli możemy liczyć na niższe natężenie dźwięku, a nawet tryb “nocny” posiadający mniej niż 30-35 dB. Należy pamiętać, że głośność pracy klimatyzatora, który musi wypracowywać żądaną wartość temperatury, jest na poziomie rozmowy dwóch osób.
Pobór prądu
Wybierając klimatyzator powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę przy zakupie, lecz również na koszty eksploatacyjne. Duży pobór prądu będzie wiązał się z dużymi rachunkami za prąd. Ważne jest, aby sprzęt cechował się dobrym stosunkiem mocy do wydajności. Pomimo tego, że klimatyzatory przenośne należą do urządzeń bardziej energochłonnych, czyli pochłaniają więcej energii niż np. oczyszczacze powietrza lub nawilżacze, to wciąż większość z nich zaliczanych jest do klasy energetycznej A, a nawet A+.
Większość kategorii sprzętu AGD posiada własne klasy energetyczne. Poniżej przedstawiamy rozróżnienie klas energetycznych dla klimatyzatorów.

Przygotowane na podstawie ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) nr 626/2011 z dnia 4 maja 2011 r. uzupełniające dyrektywę 2010/30/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla klimatyzatorów.
Funkcje dodatkowe
Klimatyzatory przenośne różnią się między sobą nie tylko wyżej wymienionymi parametrami, ale również funkcjami dodatkowymi. Na rynku są dostępne urządzenia, które oprócz chłodzenia pełnią również rolę ogrzewacza, osuszacza, a nawet oczyszczacza powietrza. Producenci starają się również o zapewnienie jak największej wygody użytkowania swoich produktów, dlatego w wielu klimatyzatorach znajdziemy m.in. tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie dostosowuje prędkość pracy do aktualnych potrzeb, programator czasowy, sterowanie zdalne, auto restart czy nawet autodiagnoza (sygnalizacja błędnej pracy).
Klimatyzator powietrza Sharp CV-P10PR
Klimatyzator powietrza Sharp CV-P10PR, tak jak wszystkie urządzenia tej marki, jest modelem wielofunkcyjnym. Jednocześnie schładza, osusza i oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się w małych i średnich pomieszczeniach do 20 m2. Dzięki bardzo cichej pracy - emisja dźwięku na poziomie 21 dB - może pracować również w nocy, bo nie zakłóci snu domowników. Trzy tryby pracy pozwolą na ustawienie prędkości w zależności od własnych potrzeb. Tryb turbo będzie najlepszy w trakcie dużych upałów, tryb sleep sprawdzi się w nocy, a tryb Auto samodzielnie dostosuje prędkość do stanu otoczenia. Klimatyzator należy do klasy energetycznej A, co oznacza, że jest urządzeniem bardzo energooszczędnym. Może pochwalić się również następującymi parametrami:
- moc chłodnicza 2,5 kW,
- wydajność osuszania 24 l/doba,
- wydajność oczyszczania 348 m3/h.
Urządzenie posiada zmywalny filtr, którego nie trzeba wymieniać, dzięki czemu zaoszczędzimy dodatkowo na kosztach eksploatacyjnych. Dołączony pilot umożliwia nam sterowanie zdalne, a kółeczka pomagają przy przemieszczaniu klimatyzatora do innych pomieszczeń.
Chłodzenie powietrza w klimatyzatorze Sharp
Dzięki optymalnemu dopasowaniu trzech parametrów - mocy chłodzącej, siły nawiewu i sposobu rozprowadzania powietrza - możliwe jest bardzo skuteczne chłodzenie powietrza. W klimatyzatorze powietrza CV-P10PR marki Sharp wykorzystany został czynnik chłodzący R410A, czyli związek fluoru z węglem. Gwarantuje to niepalność, nie wybuchowość, nietoksyczność i ekologiczność sprzętu. Chłodzenie powietrza rozpoczyna się po wciśnięciu przycisku A/C na klimatyzatorze.
dasdasdasd
Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń
Marka Sharp słynie ze swojej technologii Plasmacluster, wykorzystywanej w większości oczyszczaczy powietrza Sharp. Nie zabrakło jej również w ich klimatyzatorze. Plasmacluster jest to generator jonów, który produkuje dodatnio i ujemnie naładowane jony, po czym wypuszcza je do pomieszczenia. Po zetknięciu ze znajdującymi się w powietrzu zanieczyszczeniami, unieszkodliwiają je i pozostawiają powietrze czyste, zdrowe i pozbawione nieprzyjemnych zapachów. W ten sposób usuwane są z pomieszczenia drobnoustroje, dym papierosowy i wszelkie alergeny.
Chcesz poznać pozostałe produkty marki Sharp?
Sprawdź oczyszczacze powietrza Sharp