Zanieczyszczone powietrze to realny problem. Nie chodzi tylko o smog, o którym słyszymy sporo już od paru ładnych miesięcy. Nie ulega wątpliwości, że istnieje i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Problem smogu dotyka nas w sezonie grzewczym, w którym Polska zmienia się w europejską stolicę smogu. Jednak doskwierają nam również kurz, pleśnie, pyły, alergeny roślinne i zwierzęce (sierść), aerozole ale także rakotwórcze substancje (SLS, SLES), które wdychamy. Jednym słowem pamiętajmy również, o tym czym oddychamy w pomieszczeniach, w których przebywamy, bo właśnie tam spędzamy 90% naszego czasu.

Twoje mieszkanie może stać się azylem świeżego powietrza, potrzebujesz do tego jedynie odpowiedniego strażnika. Świetnym kandydatem na to stanowisko jest oczyszczacz powietrza. Wybór wymarzonego sprzętu nie jest łatwy. Asortyment jest szeroki a długa lista specyfikacji nie ułatwia zadania. Jednak możesz liczyć na naszą pomoc w tej kwestii.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza


Oczyszczacz powietrza dla alergików

To niezwykle ważne, aby osoby uczulone na roztocza oraz kurz oddychały czystym powietrzem. Niestety ze względu na swoją chorobę, to właśnie alergicy cierpią najbardziej z powodu zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Złe powietrze prowadzi u nich do kaszlu, podrażnień oczu oraz dróg oddechowych. Warto też zaznaczyć, iż młodsi alergicy ze względu na mniejszą odporność, bardziej odczuwają skutki przebywania w pomieszczeniu, w którym powietrze nie zostało oczyszczone z alergenów.
Oczyszczacze powietrza dla alergików powinny posiadać kilkuetapową filtrację powietrza. Im więcej etapów tym więcej alergenów zostanie zatrzymanych. Z dostępnego w sklepie asortymentu przykładem tego typu sprzętu jest Boneco P500, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia: włosy, kurz, alergeny na etapie filtra wstępnego. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem będzie wybór produktów SHARP z technologią Plasmacluster, która za pomocą dodatnio i ujemnie naładowanych jonów niszczą alergeny, patogeny i wirusy. Jony Plasmacluster natrafiając na taką cząsteczkę osiadają na niej i wyciągają z niej protony (wodór bez elektronu), zamieniają się w zwykłą cząsteczkę wody. Z pełnym przekonaniem możemy polecić Sharp KC A40EUW.

Oczyszczacze z funkcją nawilżania

Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem to doskonały wybór w sezonie grzewczy, podczas którego powietrze w naszych domach jest suche i utrudnia oddychanie i spokojny sen. Funkcja nawilżania w oczyszczacz jest realizowana z wykorzystaniem ewaporacji. Urządzenie odparowuje wodę ze specjalnego wkładu nawilżającego. Woda ze zbiornik jest zasysana przez wkład nawilżający, a wentylator rozprowadza powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując odparowanie wody. Powietrze po nawilżaniu ewaporacyjnym można przyrównać do tego, które panuje tuż po burzy. Tego typu metoda jest najzdrowsza i nie powoduje przewilgocenia pomieszczenia. Opcja nawilżania będzie równie potrzebna latem z racji wysokich temperatur zamykamy okna i staramy schłodzić powietrze. Możemy to zrobić wlewając do zbiornika zimnej wody. W tej kategorii możemy doradzić Boneco H680, Sharp KC A50EUW jak również jego większego brata KC A60EUW.

Budowa i sposób działania filtrów

Każdy oczyszczacz ma inną budowę. Oto z czego mogą składać się poszczególne warianty tych urządzeń:
– filtr HEPA – jego zadaniem jest usuwanie wszelkich bakterii, wirusów, a także pyłów PM 2.5 i PM 10, głównych składników smogu. Im wyższa liczba przy HEPA tym wyższa skuteczność.
– jonizator – niebywałą zaletą tego rodzaju filtra, jest cicha praca oraz walka z alergenami i kurzem, korzystnie wpływających na samopoczucie człowieka.
– filtr węglowy – usuwa nieprzyjemny zapach oraz eliminuje mikroskopijne bakterie i wirusy
– filtr elektrostatyczny – usuwa nieprzyjemny zapach. Koszty używania takiego filtru są niskie, ponieważ może być on czyszczony w wodzie.
– lampa UV, filtr fotokalityczny – doskonale radzi sobie z toksynami, wirusami oraz bakteriami. Rozkłada zanieczyszczenia chemiczne na bezpieczne produkty takie jak woda czy dwutlenek węgla.
– filtr wodny – ten rodzaj filtru wyłapuje bakterie w zbiorniku z wodą. Wadą tego rozwiązanie jest to, żę trzeba ją często wymieniać, aby bakterie nie miały szans się tam rozwijać. Do filtra wody można włożyć płytkę ISS, która wykorzystuje antybakteryjne właściwości srebra.

Na co zwrócić uwagę, kupując oczyszczacza powietrza?

Wydajność oczyszczania

Jeżeli jesteś zdecydowany kupić oczyszczacz, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Im większe pomieszczenie, tym ważniejsze będzie to, ile jest on w stanie przefiltrować powietrza w ciągu godziny a także do jakich pomieszczeń jest dedykowany. Jeżeli chcesz obliczyć w jakim czasie powietrze w twoim pokoju zostanie odfiltrowane wystarczy wykonać proste działanie. Dla przykładu weźmiemy wydajność oczyszczania Sharp KC A60EUW – 396 m3/h:
Wydajność oczyszczania/wysokość pomieszczenia= 396 m3/h/2,5 m=158,4 m2/h. Następnie dzielimy powierzchnię twojego pomieszczenia przez wynik, który otrzymaliśmy w pierwszym równaniu: 25 m2(przykładowo)/158 m2/h=0,16 h, czyli około 10 minut przy maksymalnym trybie oczyszczania.

Metody filtracji

Warto sprawdzić w jaki sposób urządzenie filtruje powietrze i czy zastosowana technologia została odpowiednio dobrana do rodzaju zanieczyszczeń, których najbardziej chcemy się pozbyć z domu.

Poziom hałasu

Bardzo często oczyszczacze są stawiane w sypialni lub pokojach dziecięcych. Dlatego warto zwrócić uwagę na emitowany poziom hałasu. Oczyszczacze dostępne w naszej ofercie w większości posiadają specjalny tryb działania (tryb nocny) umożliwiający jego cichą pracę. Tutaj warto szukać urządzeń, które w trybie SLEEP nie osiągają wartości których głośność w trybie nocnym wynosi nie więcej, niż 25 dB.

Gwarancja i części eksploatacyjne

Polecamy sprawdzić, czy produkt pochodzi od autoryzowanego dystrybutora i posiada gwarancję w Polsce. Często widujemy produkty wysyłane przykładowo Anglii, do których dołączane są przejściówki na polskie wtyczki do prądu. Równie ważna jest dostępność i cena części takich jak filtry. Jak mówi klasyk prawdziwa cena urządzenia to cena zakupu plus koszt eksploatacji w czasie.

Cena

Oczyszczacz powietrza, który jest tani wymaga częstych wymian filtrów, co przekłada się na rosnącą cenę urządzenia. Im tańsze urządzenie, tym mniejsza wydajność i skuteczność.
Podsumowując w dobie pogarszającej się jakości powietrza i braku perspektyw na jego poprawę warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Jedynym miejscem, gdzie jeszcze możemy decydować o jakości powietrza to nasze mieszkanie. Na rynku są różne urządzenia. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam podjąć decyzje co do wyboru konkretnego sprzętu. Jeżeli masz jeszcze pytania bądź potrzebuje profesjonalnego doradztwa zadzwoń lub napisz do nas.

Jeśli podobał Ci się ten wpis - proszę dziel się nim w mediach społecznościowych przy pomocy tych przycisków:

logo goodair

Możesz też napisać nam co myślisz w komentarzu (pod propozycjami innych artykułów z bloga). Twoje wpisy są dla nas ważne!


Przeczytaj koniecznie o...

Odpowiedz

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery