-
Fontanna wolnostojąca
Fontanna wolnostojąca do wygodne rozwiązanie dla placówek oświatowych, publicznych, firm, hoteli i wszystkich miejsc, w których potrzebny jest stały dostęp do wody pitnej. Woda pobierana jest z sieci wodociągowej i uzdatniana przy pomocy filtra BRITA.
Cena:- Ocena klientów:
- Dostępność:
-
Fontanna wisząca
Fontanna wisząca może zostać zamontowana na dowolnej wysokości. Dostarcza świeżą, przefiltrowaną wodę z sieci i uzdatnianej filtrem BRITA w temperaturze pokojowej. Poidełko pozwala w wygodny sposób regulować kierunek i ciśnienie wody.
Cena:- Ocena klientów:
- Dostępność:
-
Fontanna wolnostojąca z pedałem uruchamiającym
Fontanna wolnostojąca zapewnia stały dostęp do czystej wody pitnej, pobieranej z sieci i uzdatnianej filtrem BRITA. Wygodnie umieszczony pedał uruchamiający strumień wody zapewnia higieniczne użytkowanie poidełka.
Cena:- Ocena klientów:
- Dostępność:
Fontanny i poidełka wody pitnej
W miejscach pracy i placówkach oświatowych coraz częściej pojawiają się poidełka i fontanny wody pitnej. Zapewnienie stałego dostępu do czystej, świeżej wody swoim pracownikom oraz uczniom staje się powoli standardem. W sklepie GoodAIR.pl oferujemy różnorodne rozwiązania, od fontann wolnostojących po niewielkie, wiszące poidełka. Posiadają one stabilną, wytrzymałą konstrukcję ze stali nierdzewnej, która zniesie wiele lat intensywnej eksploatacji.
Rola wody w organizmie
Zawartość wody w ciele dorosłego mężczyzny wynosi ok. 60-65%, a u kobiet ok. 55%. Ciało dziecka może składać się z wody w nawet 78%! Jest ona niezbędna do pełnienia większości funkcji fizjologicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Jest odpowiedzialna za:
- regulowanie temperatury ciała,
- bierze udział w metabolizowaniu białek i węglowodanów,
- pomaga w pracy nerek,
- jest składnikiem odżywczym wszystkich komórek
- i stanowi podstawowy materiał budulcowy.
Jest budulcem m.in. przestrzeni stawowej, dlatego pełni ważną rolę w ich amortyzacji i zapobiega zapaleniom. Woda odpowiada również za poprawną pracę mózgu i neuroprzekaźników, nawilża skórę i spowalnia procesy starzenia.
Powyższa lista jest w rzeczywistości dużo dłuższa, dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia przyjmować odpowiednią ilość płynów. Wodę najlepiej spożywać w małych dawkach, ale często. Nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której czujemy intensywne pragnienie lub pojawiają się symptomy odwodnienia. Utrata dużej ilości płynów z organizmu w pierwszej kolejności powoduje:
- spadek nastroju,
- obniżenie koncentracji,
- zmniejszenie wydolności fizycznej
- oraz bóle i zawroty głowy.
Ile wody pić dziennie?
Zalecana ilość wody, którą powinniśmy wypijać codziennie, różni się zależnie od naszego wieku, masy ciała, aktywności fizycznej czy spożywanych kalorii. W przybliżeniu powinny to być 2 litry, jednak część płynów przyjmujemy wraz z pokarmem. Poniżej przedstawione są dwa najczęstsze sposoby szacowania ilości wody koniecznej do spożycia w ciągu dnia.
- Sposób uwzględniający masę ciała. Przyjmuje się 30 ml wody na każdy kg masy ciała. Na przykład, osoba ważąca 65 kg powinna spożywać dziennie 1,9 litra wody (65 kg * 30 ml = 1950 ml).
- Sposób uwzględniający kaloryczność diety. Przyjmuje się 1 ml wody na każdą 1 kcal energii. Na przykład, osoba spożywająca 2000 kcal powinna spożywać dziennie 2 litry wody (2000 kcal * 1ml = 2000 ml).
Możemy jednak uniknąć powyższych wyliczeń i dla ułatwienia przyjąć zapotrzebowanie na wodę określone przez Instytut Żywności i Żywienia:
- Niemowlęta (0-0,5 lat): 700-1000 ml
- Niemowlęta (0,5-1 rok): 800-1000 ml
- Dzieci (1-3 lat): 1250 ml
- Dzieci (4-6 lat): 1600 ml
- Dzieci (7-9 lat): 1750 ml
- Chłopcy (10-12 lat): 2100 ml
- Chłopcy (13-15 lat): 2350 ml
- Chłopcy (16-18 lat): 2500 ml
- Dziewczyny (10-12 lat): 1900 ml
- Dziewczyny (13-15 lat): 1950 ml
- Dziewczyny (16-18 lat): 2000 ml
- Mężczyźni: 2500 ml
- Kobiety: 2000 ml
- Kobiety ciężarne: 2300 ml
- Kobiety karmiące: 2700 ml
Czysta woda w pracy i w szkole
Wiedząc, jak ważne jest spożycie wystarczającej ilości wody każdego dnia, warto zadbać o stały dostęp do niej dla wszystkich uczniów i pracowników. Umieszczenie dystrybutora czy poidełka w biurze będzie korzystne nie tylko osób zatrudnionych, ale również dla samego pracodawcy - odpowiednie nawodnienie poprawia koncentrację i zwiększa produktywność. W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży, warto zainstalować fontannę wody pitnej w każdej szkole i przedszkolu. Wygodne poidełko do wody może zachęcić uczniów do regularnego nawadniania oraz pomoże im zrezygnować ze słodzonych napojów. Takie rozwiązania na pewno sprawdzą się też na uczelniach wyższych, prywatnych placówkach lekcyjnych, w urzędach, hotelach, siłowniach i wszędzie tam, gdzie konieczny jest stały dostęp do nieograniczonej ilości czystej wody pitnej.
Poidełka i fontanny wodne - wygoda użytkowania
Najlepszym rozwiązaniem na dostarczenie wody pitnej w firmie i placówce oświatowej jest zamontowanie poidełka lub fontanny. Takie urządzenie nie wymaga montowania zbiorników z wodą, dzięki czemu unikamy kosztów i całej logistyki związanej z zakupem oraz przechowywaniem nowych i zużytych butli. Fontanna wody pitnej pobiera wodę z sieci wodociągowej, a następnie uzdatnia ją za pomocą specjalnych filtrów. Dzięki temu dostarcza nam praktycznie nieograniczone ilości czystej, smacznej i zdrowej wody, zawsze kiedy jej potrzebujemy.
Wodę możemy pić bezpośrednio z poidełka, bez konieczności używania kubeczków, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych dystrybutorów wody. Docenią to szczególnie pracownicy przedszkoli i nauczyciele w niższych klasach szkół podstawowych - namówienie dzieci do utrzymywania porządku, pilnowania swoich kubeczków oraz wyrzucania ich do kosza (lub mycia) czasami stanowi nie lada wyzwanie. Oczywiście znajdziemy na rynku również takie poidełka wody pitnej, które wyposażono w dodatkowy kranik do wygodnego uzupełniania kubków i butelek.
Szczególnie dużą wygodą cechują się fontanny i poidełka wiszące, ponieważ możemy zamontować je na dowolnej wysokości, biorąc pod uwagę wzrost korzystających z nich osób. Fontanny wodne wolnostojące nie wymagają z kolei dostępu do ściany i można postawić je wszędzie tam, gdzie znajdziemy podłączenie do sieci wodociągowej.
Gdzie zamontować poidełko lub fontannę?
Poidełka najlepiej umieścić w takich miejscach, w których najczęściej się przebywa lub tam, gdzie konieczny jest stały dostęp do wody. W przypadku placówki szkolnej będą to korytarze, najlepiej w pobliżu sal lekcyjnych. Poidełko do wody pitnej przyda się też na pewno przy wejściu do sali gimnastycznej lub auli, na której organizowane są zebrania, przedstawienia i apele. Fontanna do picia wody, najlepiej z kranikiem, sprawdzi się też w pokoju nauczycielskim oraz na stołówce lub świetlicy.
Bezpieczeństwo z filtrem 3M
Woda butelkowana oraz zbiorniki z wodą do dystrybutorów wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach, o czym przeważnie zapominamy. Trzymamy je często na słońcu, a po otwarciu nie jesteśmy w stanie wypić całej zawartości na raz. Skutkiem tego są zachodzące w wodzie procesy gnilne oraz niebezpieczne związki przedostające się do wody z plastikowego opakowania, takie jak BPA (bisfenol A).
Czy poidełka filtrują wodę?
Poidełka i fontanny wodne pobierają wodę prosto z sieci wodociągowej, więc unikamy powyższych problemów. Już samo to gwarantuje nam, że woda jest świeża i spełnia podstawowe, wymagane normy. Mimo to jest poddawana uzdatnianiu przy pomocy specjalnego filtra marki 3M, który dostajemy w komplecie z poidełkiem. Usuwa on wszelkie zanieczyszczenia, które mogły pojawić się w trakcie przesyłu wody z Wodociągów.
- kamień, ołów, cysty i inne zanieczyszczenia mechaniczne,
- związki takie jak chlor, benzen, toksafen czy dichlorobenzen.
Dzięki temu mamy pewność, że docierająca do nas woda jest krystalicznie czysta i bezpieczna dla naszego zdrowia. Nie bez znaczenia są również walory smakowe - przefiltrowana woda wodociągowa jest zawsze tak samo pyszna.
Filtr 3M za dopłatą można zamienić na ultrafiltrację Kuna System lub filtr BWT.
Poruszając kwestię bezpieczeństwa nie można pominąć higieny użytkowania. Fontanny wodne i poidełka posiadają włączniki uruchamiające strumień wody, które znajdują się z dala od podajnika wody. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że przeniesiemy bakterie z naszych rąk w pobliże źródła wody. Jeśli korzystamy z poidełka z nisko umieszczonym pedałem uruchamiającym lub dodatkowym kranikiem tylko w celu napełnienia kubka, możemy być spokojni o nasze zdrowie nawet teraz, w okresie pandemii koronawirusa.
Rozwiązanie ekologiczne
Wspomniane już wcześniej plastikowe butelki stanowią problem nie tylko pod kątem praktycznym, ekonomicznym i zdrowotnym, ale są również dużym obciążeniem dla środowiska. Plastik i inne tworzywa sztuczne rozkładają się od stu do nawet tysiąca lat, a ponadto nie ulegają biodegradacji, tylko rozpadają się do maleńkich cząstek zwanych mikroplastikiem, które nadal stanowią niebezpieczne zanieczyszczenie.
Szkodliwe dla środowiska są również jednorazowe kubeczki. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nawet kubki papierowe są problematycznym odpadem, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Aby tego typu naczynie mogło być wodoodporne, masa papierowa nasączona jest polietylenem, czyli tworzywem sztucznym. Z pozoru ekologiczny kubek nie nadaje się więc do ponownego przetworzenia i musi trafić do odpadów zmieszanych. Poidełka i fontanny nie wymagają korzystania ze zbiorników, butelek i kubeczków, dzięki czemu są urządzeniem maksymalnie ekologicznym.
Fontanny i poidełka wody pitnej
W naszej ofercie znajdują się poidełka i fontanny do picia wody, różniące się między sobą sposobem montażu, wielkością, kształtem i dodatkami, takimi jak kranik czy pedał uruchamiający strumień wody. Parametry te powinniśmy dobrać do miejsca, w którym urządzenie będzie wykorzystywane.
- Zaletą poidełek oraz fontann wiszących jest możliwość zamontowania na dowolnej wysokości. Możemy w ten sposób dostosować ich poziom do wzrostu użytkowników, co przyda się szczególnie w placówkach oświatowych. W szkole, do której chodzą dzieci w różnym wieku, możemy np. zakupić kilka sztuk poidełek tego samego modelu, ale część z nich umieścić niżej, a część wyżej.
- Fontanny wolnostojące mogą być za to zamontowane w dowolnym miejscu i nie potrzebują dostępu do ściany. Wystarczy tylko możliwość podłączenia do sieci wodociągowej, z której będzie pobierana woda.
- Niektóre poidełka wiszące są przystosowane do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne. Ich wymiary i kształt są dopasowane w taki sposób, że po zamontowaniu fontanny na odpowiedniej wysokości, osoba na wózku inwalidzkim może wygodnie się przy niej zatrzymać.
Podsumowanie
Spożywanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to szczególnie osób pracujących, uczniów i przedszkolaków. Z tego powodu coraz więcej form i placówek oświatowych decyduje się na zakup urządzeń, które zapewnią stały dostęp do wody pitnej. Najlepiej sprawdzają się w tej roli poidełka oraz fontanny, dostępne w wariantach wiszących i wolnostojących. Takie urządzenia nie wymagają montowania zbiorników i butli - pobierają wodę z sieci wodociągowej, a następnie uzdatniają ją przy pomocy specjalnych filtrów. Dzięki temu zapewniają nam nieograniczone ilości czystej i zdrowej wody pitnej.