Filtry powietrza jako sposób na czyste powietrze w domu? Sprawdź, jak wybrać filtr!

Przygotowujesz się do zakupu, analizujesz wszystkie dane techniczne i próbujesz zdecydować, który produkt będzie najskuteczniejszy. Skuteczność to sprawa względna, ponieważ należy pamiętać, że jest ona zależna również od tego, z czego chcemy oczyścić nasze powietrze. Prościej mówiąc - to z jakim rodzajem zanieczyszczenia masz do czynienia wpływa na wybór konkretnego produktu.

Przygotowujesz się do zakupu, analizujesz wszystkie dane techniczne i próbujesz zdecydować, który produkt będzie najskuteczniejszy. Skuteczność to sprawa względna, ponieważ należy pamiętać, że jest ona zależna również od tego, z czego chcemy oczyścić nasze powietrze. Prościej mówiąc - to z jakim rodzajem zanieczyszczenia masz do czynienia wpływa na wybór konkretnego produktu. Prościej mówiąc - to z jakim rodzajem zanieczyszczenia masz do czynienia wpływa na wybór konkretnego produktu.

Przygotowujesz się do zakupu, analizujesz wszystkie dane techniczne i próbujesz zdecydować, który produkt będzie najskuteczniejszy. Skuteczność to sprawa względna, ponieważ należy pamiętać, że jest ona zależna również od tego z czego chcemy oczyścić nasze powietrze. Prościej mówiąc to z jakim rodzajem zanieczyszczenia masz do czynienia wpływa na wybór konkretnego produktu. Filtracja powietrza jest bezpośrednio skorelowana ze efektywnością pracy. Na rynku dostępnych jest wiele metod uzdatniania powietrza. Poniżej omówimy najpopularniejsze, jak również ich wady i zalety.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Filtr HEPA


Jak działa?

HEPA to angielski skrót od High Efficiency Particulate Air Filter, który oznacza wysokosprawny filtr powietrza. Filtr ten składa się z niewielkich włókien tworzących mikroskopijne pory, które są w stanie zatrzymać wszystkie cząstki stałe większe od 0,3 µm. Początkowo filtry HEPA wykonywano ze szkła spiekanego, aktualnie stosuje się w tym celu polipropylen. Cienkie arkusze tego włókna przypominają nieco bibułę, a cały filtr złożony jest w kształt harmonijki.

Co usuwa?

Filtry powietrza - budowa filtra HEPA

Filtr HEPA z niezwykłą dokładnością usuwa z powietrza pyły zawieszone PM10 i PM2.5, czyli składniki smogu. To głównie w tym celu wykorzystuje się go w domowych oczyszczaczach powietrza. Ponadto przechwytuje również alergeny (pyłki, roztocza), bakterie oraz inne stałe zanieczyszczenia większe niż 0,3 µm.

To przykłady niektórych typowych zanieczyszczeń powietrza wyłapywanych przez filtr powietrza HEPA i ich wielkości w µm (mikrometrach):

  • pyłek 5-100 µm
  • pleśń 2-20 µm
  • sierść zwierząt domowych 0.5-100 µm
  • zarodniki roztoczy w kurzu 0.5-50 µm
  • pyły zawieszone PM10 2.5-10 µm
  • pyły zawieszone PM2.5 1-2.5 µm
  • bakterie 0,35-10 µm

Budowa i zasada działania filtra HEPA. Źródło: wikimedia-commons.

Zastosowanie - EPA, HEPA czy ULPA?

Filtr HEPA jest powszechnie wykorzystywany nie tylko w urządzeniach domowych (odkurzacze, oczyszczacze powietrza), ale również w samochodach, wentylacjach, klimatyzacjach oraz w warunkach przemysłowych. Każde z tych zastosowań wymaga odpowiedniej skuteczności filtracji. W laboratorium konieczne są warunki sterylne, ale w sypialni domku jednorodzinnego wystarczy oczyszczanie na poziomie 95% do 99,97%. Z tego powodu ten typ filtrów dzielimy na poszczególne kategorie: EPA, HEPA i ULPA. Każda z tych trzech klas dotyczy filtrów działających w dokładnie ten sam sposób, o zbliżonej budowie i usuwających te same cząsteczki, ale z różną dokładnością.

Grupa filtrów Klasa Skuteczność
EPA E10 ≥85%
EPA E11 ≥95%
EPA E12 ≥99,5%
HEPA H13 ≥99,95%
HEPA H14 ≥99,995%
ULPA U15 ≥99,9995%
ULPA U16 ≥99,99995%
ULPA U17 ≥99,999995%

W oczyszczaczach domowych stosowane są przeważnie filtry klasy HEPA (H13) lub EPA (E12), ponieważ posiadają optymalny stosunek jakości do ceny. W miejscach wymagających najwyższej skuteczności (np. laboratoriach) stosuje się filtry ULPA.

Wszystkie filtry EPA i HEPA muszą być zgodne z normą PN-EN 1822- 1:2009, która określa warunki, jakie powinien spełniać filtr powietrza.

Żywotność i cena

Większość filtrów HEPA stosowanych w domowych oczyszczaczach powietrza posiada ok. roku lub dwóch lat żywotności, a ich cena waha się w granicach 150-300 zł. Jednak w przypadku niektórych producentów, czas użytkowania może być zdecydowanie dłuższy lub krótszy. Przeważnie w tanich oczyszczaczach niskiej klasy do filtracji powietrza wykorzystywane są filtry niskiej skuteczności (EPA 10, EPA 11), które należy zmieniać co 3-6 miesięcy. W takiej sytuacji musimy liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Dla porównania, filtry w urządzeniach marki Sharp posiadają klasę H13 i zostały przystosowane do regularnego czyszczenia, dzięki czemu potrafią skutecznie usuwać smog nawet przez 5 do 10 lat.

Zalety

- posiada bardzo wysoką skuteczność;

- eliminuje główne składniki smogu - pyły zawieszone PM10 i PM2.5;

- usuwa kurz, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i bakterie;

- wychwycone cząstki nie są ponownie uwalniane do otoczenia.

Wady

- nie usuwa dymu papierosowego i LZO;

- nie usuwa brzydkich zapachów;

- są droższe od innych filtrów.

Filtr węgla aktywnego


Jak działa?

Filtry powietrza - węgiel aktywny

Filtr węgla aktywnego nazywany jest też w skrócie filtrem węglowym. Składa się - jak sama nazwa wskazuje - z granulek węgla aktywnego, który jest doskonałym adsorbentem. Cząsteczki różnych zanieczyszczeń “przyczepiają” się do niego na dwa sposoby - chemiczny (chemisorpcja) lub fizyczny (np. siły van der Waalsa), a sam węgiel potrafi pochłonąć substancje w ilości bliskiej 20% własnej masy. Właściwość tą zawdzięcza swojej porowatej budowie. We wnętrzu surowca znajduje się mnóstwo rozgałęzionych kanalików (mikroporów), które zwiększają jego powierzchnię właściwą - 1 gram węgla może skrywać nawet 2000 m2 powierzchni! Z tego powodu stał się praktycznie nieodzownym wyposażeniem oczyszczaczy powietrza do domu i biura.

Węgiel aktywny

Co usuwa?

Węgiel aktywny jest materiałem świetnie wiążącym związki chemiczne. Nierzadko modyfikuje się go, np. poprzez impregnację dodatkowymi związkami chemicznymi, aby ukierunkować jego zdolności adsorpcyjne na pochłanianie wybranych składników (np. metali ciężkich). Zanieczyszczenia, które przechodzą przez taki filtr do powietrza, reagują z węglem, zostają z nim związane i w ten sposób złapane w "pułapkę".

Najlepiej usuwanymi przez węgiel aktywny związkami są związki organiczne - rozpuszczalniki, WWA, pestycydy czy węglowodory o dużej masie cząsteczkowej. Bez problemu radzi sobie jednak też z wieloma związkami nieorganicznymi, np. metalami ciężkimi.

Filtry węgla aktywnego w oczyszczaczach powietrza stosowane są w celu usunięcia zanieczyszczeń gazowych, takich jak:

  • dym papierosowy,
  • lotne związki organiczne,
  • nieprzyjemne zapachy.

Filtry powietrza - filtr węgla aktywnego

Zastosowanie

Węgiel aktywny posiada wszechstronne zastosowanie. Znany był już w czasach antycznych - Hipokrates wykorzystywał go w celach medycznych. Na początku XX wieku znalazł zastosowanie w przemyśle cukrowniczym do odbarwiania syropów, a podczas I wojny światowej wypełniano nim już filtry w maskach przeciwgazowych. Obecnie stosuje się go przeważnie do uzdatniania wody (również w akwarystyce) oraz filtracji powietrza.

Filtry węglowe weszły już na stałe do wyposażenia oczyszczaczy powietrza, jednak rzadko stosuje się je samodzielnie (choć doskonale usuwają gazy, nie radzą sobie ze smogiem i cząstkami stałymi).

Żywotność i cena

Koszt filtrów węglowych do oczyszczaczy powietrza mieści się zwykle w przedziale 100-200 zł za sztukę. Ich żywotność różni się w zależności od producenta oraz intensywności wykorzystywania i może wynosić od kilku miesięcy do dwóch lat. Częstym rozwiązaniem są impregnowane filtry węglowe do oczyszczania powietrza, które można wielokrotnie płukać w wodzie. Z założenia taki zabieg ma wydłużać ich żywotność (niestety przy równoczesnym zmniejszeniu skuteczności) ale w praktyce bywa odwrotnie - jeśli po umyciu źle wysuszymy filtr i zamontujemy go w oczyszczaczu, może pojawić się nieprzyjemny zapach. Z tego powodu lepiej wybierać takie filtry, które nie wymagają mycia.

Zalety

- usuwa lotne związki organiczne (LZO/VOC), w tym benzo[a]piren i inne zanieczyszczenia gazowe;

- usuwa dym papierosowy;

- eliminuje nieprzyjemne zapachy;

- posiada dużą powierzchnię sorpcyjną.

Wady

- nie usuwa smogu;

- nie usuwa cząstek stałych (kurz, alergeny);

- nie usuwa mikroorganizmów.

Filtr jonowy/jonizator


Jonizatory powietrza mogą występować jako oddzielne urządzenia lub stanowić jeden z elementów oczyszczacza powietrza z jonizatorem. W tym drugim zastosowaniu nazywane są również “filtrami jonowymi”, aby odróżnić czy mowa o samodzielnym jonizatorze, czy o tym zamontowanym w oczyszczaczu. W praktyce jednak obie nazwy stosowane są zamiennie.

Jak działa?

Jonizator działa na całkiem innej zasadzie niż filtr HEPA czy węgiel aktywny. Urządzenie to posiada specjalny generator, który produkuje ujemnie i dodatnio naładowane jony, przechwytujące i eliminujące zanieczyszczenia. Dokładny sposób działania może się od siebie nieco różnić w poszczególnych urządzeniach.

Filtry powietrza - działanie jonów ujemnych Plasmacluster

W oczyszczaczach powietrza wykorzystuje się głównie dwa rodzaje filtrów jonowych:

  • z jonami działającymi bezpośrednio na filtry w urządzeniu,
  • z jonami wypuszczanymi do pomieszczenia.

Pierwszy sposób jest spotykany dość rzadko, a znaleźć go można np. w oczyszczaczu powietrza Daikin MCK75J URURU. Generator wysyła strumień jonów (które nie wydostają się poza oczyszczacz), które ładują dodatnio drobinki kurzu i pyłów. Następnie są one przyciągane przez filtr elektrostatyczny.

Poniżej film prezentujący sposób filtracji przez oczyszczacz powietrza firmy Daikin.

Przeważnie jednak oczyszczacze wykorzystują jonizatory, który po wyprodukowaniu ujemnie i dodatnio naładowanych jonów wodorotlenowych (OH) wypuszczają je do pomieszczenia. Po zetknięciu z zanieczyszczeniami dochodzi do dwóch, istotnych procesów:

- osiadając na powierzchni wirusa lub innego patogenu, rodniki wodorotlenowe OH niszczą jego ścianę komórkową “wyciągając” z niej cząsteczkę wodoru; w ten sposób patogen zostaje unieszkodliwiony, a jedynym produktem ubocznym jest cząsteczka wody H2O (powietrze zostaje więc też bardzo delikatnie nawilżone),

- kiedy cząstka pyłu lub innego zanieczyszczenia połączy się z jonami staje się zbyt duża, aby utrzymać się w powietrzu i opada na podłogę, a następnie zostaje wciągnięta przez oczyszczacz lub sprzątnięta podczas odkurzania.

Ponieważ większość powierzchni w pomieszczeniach jest naładowana dodatnio, cząstki z najonizowanego powietrza są przyciągane także do nich. Z tego powodu obszar w najbliższym otoczeniu filtra jonowego może być nieco bardziej zabrudzony - na pobliskich ścianach i podłogach mogą tworzyć się ciemniejsze plamy, ale jest to dość rzadkie zjawisko.

Poniżej film prezentujący dokładną zasadę działania jonizatora Plasmacluster w oczyszczaczach Sharp.

Co usuwa?

Filtry powietrza - działanie jonów ujemnych Plasmacluster

Ze względu na specyficzny sposób działania, jonizator usuwa zanieczyszczenia bez względu na ich wielkość (nawet tak małe jak 0,01 µm). Z tego powodu jest w stanie pozbyć się nawet tych cząstek, których nie usunie filtr HEPA.

Jonizator powietrza usuwa m.in.:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • w tym wirusa grypy (również grypy świńskiej A/H1N1),
  • zarodniki pleśni i grzybów,
  • roztocza,
  • alergeny.

Zastosowanie

Filtry powietrza - działanie jonów ujemnych Plasmacluster

Ze względu na świetną skuteczność oczyszczania, filtry jonowe stały się obowiązkowym wyposażeniem oczyszczaczy powietrza wysokiej klasy. Można też jednak zaopatrzyć się w jonizator będący oddzielnym, niewielkim urządzeniem i korzystać z niego na biurku w pracy lub samochodzie.

Poza typowym zastosowaniem oczyszczającym, jonizatory wykorzystuje się też w celu zachowania równowagi kationowo-anionowej otoczenia. Równowagę tę zaburzają wszechobecne sprzęty elektroniczne, co prowadzi do złego samopoczucia, przemęczenia i problemów z koncentracją. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem, taki jak Sharp KC-D40EUW z generatorem Plasmacluster, zapewnia zarówno filtrację powietrza z zanieczyszczeń jak i równowagę jonów w otoczeniu.

Czy jonizator jest szkodliwy dla zdrowia?

W internecie można spotkać się z informacją, że filtry jonowe są szkodliwe dla zdrowia. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Podczas produkcji jonów w generatorze powstaje produkt uboczny, jakim jest ozon. Jak wiadomo, ozon jest gazem toksycznym i niebezpiecznym dla człowieka. W pierwszych produkowanych jonizatorach starego typu, ilość wydzielanego ozonu była na tyle duża, że faktycznie mogła stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jednak po wielu latach badań i ciągłych doświadczeń, filtry jonowe zostały maksymalnie udoskonalone i są w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Nawet przy ciągłej, wielogodzinnej pracy, ilość wyprodukowanego ozonu nie przekracza bezpiecznej dla zdrowia dawki 0,05 ppm.

Pamiętaj - wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Nawet woda w nieodpowiedniej dawce może być dla nas szkodliwa czy wręcz zabójcza. Kupując oczyszczacz powietrza z jonizatorem upewnij się, że pochodzi od znanej i sprawdzonej firmy, takiej jak Sharp, Ideal lub Coway. Korzystając z ich produktów możemy być pewni pełnego bezpieczeństwa użytkowania i cieszyć się z korzyści, jakie daje czyste powietrze, wolne od wirusów i alergenów.

Zalety

- eliminuje najdrobniejsze cząstki o wielkości nawet 0,01 µm;

- usuwa wirusy, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne patogeny;

- pracuje bardzo cicho.

Wady

- jonizator (jako samodzielne urządzenie) usuwa zanieczyszczenia z powietrza, ale nie z pomieszczenia - cząstki osiadają na meblach, podłodze, ścianach itd.;

- nie usuwa zapachów;

- wytwarza ozon jako produkt uboczny.

Filtr wodny


W przypadku oczyszczaczy powietrza z filtrem wodnym można spotkać dwa sposoby ich wykorzystywania: w formie tzw. airwasherów oraz jako filtry nawilżające.

Airwasher

Airwasher to urządzenie, które przy pomocy filtra wodnego nawilża powietrze i oczyszcza je z zanieczyszczeń. Składa się z wiatraka, komory z wodą oraz obracających się dysków. Zanieczyszczenia z zassanego powietrza przyczepiają się do mokrych dysków, a następnie osiadają na dnie komory z wodą, którą należy regularnie czyścić. Różne technologie, takie jak zimne parowanie (Cold Evaporation) lub srebrne elektrody nie pozwalają na rozwój drobnoustrojów i ponowne przedostanie się zanieczyszczeń do otoczenia.

Filtr wodny dobrze sprawdzi się w usuwaniu z powietrza kurzu, roztoczy, pyłków, czy sierści - raczej nie usunie małych cząstek, jak bakterie i wirusy, ani zapachów. Często jego praca wspomagana jest przez dodatkowy filtr wstępny, zatrzymujący większe zanieczyszczenia.

Zaletą oczyszczaczy opartych na takich filtrach jest brak konieczności zakupu i okresowej wymiany wkładów filtracyjnych.

Filtr nawilżający

Filtry powietrza - filtr wodny

W przypadku klasycznych oczyszczaczy powietrza, filtr wodny wykorzystywany jest wyłącznie w celu nawilżania, a nie usuwania zanieczyszczeń. Oczyszczone wcześniej przez inne filtry powietrze przepuszczane jest przez zanurzoną w wodzie matę ewaporacyjną i nabiera odpowiedniej wilgotności, po czym wypuszczane jest do pomieszczenia.

Żywotność takich filtrów potrafi być bardzo długa, ale różni się w zależności od producenta. W przypadku firmy Sharp odpowiednio użytkowany filtr nawilżający może służyć nawet 5-10 lat.

Zalety

- likwiduje mikroorganizmy, takie jak bakterie i pleśń;

- hamuje rozwój mikroorganizmów na innych filtrach oczyszczacza.

Wady

- nie usuwa kurzu, alergenów i innych cząstek stałych;

- nie usuwa smogu;

- nie usuwa LZO;

- w oczyszczaczach niewielka skuteczność (występuje jako dodatek, wspomaganie do innych filtrów).

Filtr UV


Filtr UV wykorzystuje światło ultrafioletowe o takim ładunku elektromagnetycznym, który niszczy bakterie i inne patogeny zrywając wiązania molekularne w ich DNA.

Filtry powietrza UV likwidują te cząsteczki bez jakiejkolwiek mechanicznej ingerencji - po prostu emitują promienie światła ultrafioletowego, które eliminują te niepożądane cząstki, które znajdą się w jego zasięgu.

Oczyszczacz powietrza na promieniowanie UV jest skuteczny przeciwko:

  • bakteriom,
  • wirusom,
  • pleśni,
  • drożdżom,
  • które mogą znajdować się w powietrzu.

Oczyszczacze powietrza z filtrami UV są często używane w środowiskach sterylnych takich jak szpitale, kuchnie, przedszkola i laboratoria. W warunkach mieszkaniowych świetne sprawdzają się w walce z pleśnią.

Światło UV w oczyszczaczach powietrza działa na zasadzie niewielkiej lampki przy pozostałych filtrach, a jej moc nie jest w rzeczywistości zbyt duża, dlatego pełni wyłącznie rolę pomocniczą dla pozostałych filtrów i nie dopuszcza do rozwinięcia się na nich drobnoustrojów. 

Zalety

- w przypadku airwasherów brak kosztów związanych z wymianą filtra;

- usuwa kurz i pyłki;

- dodatkowo nawilża powietrze.

Wady

- nie usuwa drobnych cząstek i składników smogu;

- nie usuwa LZO i innych zanieczyszczeń gazowych;

- nie usuwa zapachów;

- wymaga regularnego czyszczenia.

Podsumowanie - jak wybrać filtr powietrza do domu?


Zanim kupisz oczyszczacz powietrza zastanów się nad tym, jakiego rodzaju zanieczyszczeń chcesz się pozbyć ze swojego otoczenia. Mieszkasz w okolicy, w której często panuje smog? A może Twoje dziecko jest alergikiem? Dopiero kiedy dokładnie to przemyślisz i odpowiesz sobie na to pytanie, będziesz w stanie wybrać odpowiedni rodzaj filtrów.

Na przykład:

  • Jeśli jesteś bardziej zainteresowana/-y usuwaniem smogu lub alergenów, takich jak kurz, bakterie, sierść zwierząt domowych i pleśń to zalecany jest zakup oczyszczacza z filtrem HEPA, ponieważ jest on najbardziej skuteczny w usuwaniu większych cząstek.
  • Jeśli palisz papierosy, pojedynczy filtr HEPA nie będzie wystarczający. W usuwaniu dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów zdecydowanie lepiej sprawdzi się filtr z węglem aktywnym.
  • Jeśli Twoje dziecko często choruje, w oczyszczaczu przyda się jonizacja i nawilżacz powietrza.

Rynek oczyszczaczy powietrza stale się powiększa, a producenci oferują różne sposoby oczyszczania i kombinacje filtrów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednie dla siebie filtry. W razie dalszych wątpliwości zachęcamy do kontaktu - specjaliści z GoodAir z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania.


Najczęstsze pytania

Jakie filtry w oczyszczaczu powietrza najlepsze?

Jeśli decydujemy się na oczyszczacz powietrza musimy pamiętać o wybraniu urządzenia wyposażonego w odpowiednie filtry - węglowy i HEPA. Są to najskuteczniejsze filtry eliminujące szkodliwe zanieczyszczenia i patogeny takie jak bakterie, wirusy, alergeny, zarodniki pleśni, składniki smogu.

Jak dbać o filtr HEPA?

Filtr HEPA jest filtrem w większości przypadków wymiennym. Czas wymiany jest zależny od intensywności pracy urządzenia i od zaleceń producenta. Jeśli chodzi o konserwacje filtra HEPA to zalecamy regularne odkurzanie filtra za pomocą końcówki z miękkim włosiem.

Bibliografia


1. SMOGowe.info. Filtry do oczyszczaczy powietrza – HEPA. Dostęp online [https://smogowe.info/filtry-do-oczyszczaczy-powietrza-hepa/] 20.09.2015 r.

2. Wikipedia. Filtr HEPA. Dostęp online [https://pl.wikipedia.org/wiki/HEPA] 20.09.2015 r.

3. Rynek instalacyjny. Filtracja i oczyszczanie powietrza. Dostęp online [http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id557,filtracja-i-oczyszczanie-powietrza-cz.-1?p=3] 20.09.2015 r.

Cykl artykułów "Sprzęty Domowe Technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


cyrkulacja powietrza w domu, filtry do wody dom, filtry molekularne, jak poprawić wentylację w domu, jonizator powietrza do domu, maseczki n99, najlepsze maseczki z filtrem, oczyszczacz i nawilżacz powietrza sharp, oczyszczacz z plasmacluster, podgrzewacze parafinowe, sharp fp-j30eub, sharp nawilżacz oczyszczacz powietrza, twardosc wody wroclaw, Woda dla firmy Wrocław

Komentarze

  • GoodAir.pl napisał:
    Pani Dario,
    jak słusznie Pani zauważyła, filtr HEPA przechwytuje również pył submikronowy PM1. Wielkość tych pyłów wynosi 1µm lub mniej, co oznacza, że pory o średnicy 0,3µm przechwycą większość z nich. Nie do przechwycenia będą wyłącznie cząstki pyłu ultradrobnego PM0,1, którego cząstki są mniejsze niż 0,1µm. W ramach ciekawostki przesyłam link do naszego artykułu o pyłach zawieszonych, gdzie zostało wszystko dokładnie wyjaśnione
    https://goodair.pl/blog/pyly-zawieszone#section-4
    Pozdrawiamy serdecznie.
    17.09.2019
  • Daria napisał:
    Cześc,
    1 akapit i błąd.
    "Filtr ten składa się z niewielkich włókien tworzących mikroskopijne pory, które są w stanie zatrzymać wszystkie cząstki stałe większe od 0,3 µm." NIE PRAWDA. Filtry te usuwają też mniejsze pyły nawet PM1! Doczytajcie..
    17.09.2019
  • GoodAIR.pl napisał:
    Tak, ten produkt także jonizuje powietrze.
    10.05.2017
  • Łukasz napisał:
    Czy oczyszczacz powietrza AirPurifier marki Philipiak można też nazywać jonizatorem powietrza?
    03.05.2017
  • EmiliaaN napisał:
    Ja w domu mam oczyszczacz powietrza marki Stadler - Viktor. Na zewnątrz smog, wiec warto zadbac zeby chociaż w domu powietrze bylo czystsze.
    24.04.2017
  • Laura napisał:
    Świetny artykuł, w koncu mi sie cos rozjaśniło w tej sprawie!!! Juz miałam naprawdę dość szukania w internecie gdzie tylko reklamy konkretnych oczyszczaczy jako cudownych a nawet nie wszystkie parametry podają ani szczegóły, albo opinie w 90 % podstawione przez sprzedawców, nie wiadomo komu wierzyć a rozsądek podpowiada nikomu. Wreszcie wiem na co patrzeć i jak obliczać. Tak jak sie spodziewalam przy alergii na kurz tak naprawde tylko hepa plus w wypadku odkurzacza hepa i wodny zdają egzamin, a wg producentow mozna by myslec ze kazdy absolutnie oczyszczacz jest dla alergika. Jeszcze mnie zastanawia bardzo mocno jeden typ, tutaj niewymieniony bo chyba jest to cos nowego, spalanie czastek w komorze 200 st C. Wydaje mi sie ze to typ termoemisyjny w takim razie (gdzies czytalam o takim typie oczyszczaczy ale nie umiem teraz znalezc) . Nie mam pojęcia na ile to zda egzmain szczegolnei jesli chodzi o roztocza i ich alergeny białkowe. 200 st super ale jak dlugo dziala na te cząstki ta temperatura skoro potem zaraz powietrze jest schladzane by wydostac sie z powrotem na zewnatrz schlodzone i oczyszczone. A przeciez szkodliwe dla roztoczy temperatury, w tym srkajnie niskie jak i wysokie, wymagają ścisle okreslonego czasu minimalnego by je zabic. strasznie kuszace jest to ze tam nie trzeba wymieniac filtrow ani nic dokypuwac, sa ciche i nie az takie drogie, ale jakos nie ufam, chyba poszukam czegos z hepa :( ale tez bede wdzieczna za kazdą opinie na ten temat. szczegolnie ze te termoemisyjne sa właśnie jednymi z glownych oczyszczaczy w specjalnych sklepach dla alergików
    30.03.2017
  • Laura napisał:
    Właśnie dzięki temu ze podał mikron, mozna łątwo wszystko obliczyć. Każdą cząsteczke alergenu czy czegokolwiek podaną w częściach milimetra mozna bez problemu przeliczyć na mikrony czy nanometry. Dla mnie jest to wygodniejsze w wyobrażeniu
    30.03.2017
  • Katerina napisał:
    Czyste powietrze w domu to nie tylko zasługa wietrzenia, otwierania okien itp. To przede wszystkich działanie wentylacji i okapów/pochłaniaczy. Najlepiej takichm które skutecznie absorbują kuchenne zapachy.
    27.02.2017
  • Michał napisał:
    Filtr katalityczny?
    05.02.2017
  • GoodAIR.pl napisał:
    PM 2.5 - PM 10 dotyczy przede wszystkim powietrza zewnętrznego. Piszę o tym, co działa wewnątrz pomieszczeń - tu nie powinno być w ogóle mowy o spalaniu plastiku i węgla i wdychaniu takich cząstek. Na goodair.pl piszę przede wszystkim o warunkach, jakie panują w pomieszczeniach mieszkalnych, a nie np. w warsztatach, pomieszczeniach produkcyjnych. Tam obowiązują normy bezpieczeństwa, które określają, albo narzucają odpowiednie zabezpieczenia.
    Dziękuję za uwagę, bo rzeczywiście warto byłoby poruszyć tematy, o których Pan wspomniał. Przyjrzę się temu tematowi.
    01.02.2017
  • GoodAIR.pl napisał:
    Mikron, to inaczej mikrometr - jednostka długości - w układzie SI, jest to cząstka metra 10^-6 m. Tutaj więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrometr
    01.02.2017
  • Kris napisał:
    Co to jest mikron? Piszecie wazny art i nie stosujecie jednostek iso, tylko jakies bagienne jednostki. Czy wasz mikron to mikrogram? Mikrometr czy co do ch...y?
    01.02.2017
  • Rafał napisał:
    Zabrakło - jak zwykle w internecie - najważniejszej informacji: które urządzenia przefiltrują skutecznie smog, tj. pył w zakresie PM2.5 - PM10? Czy któreś z urządzeń (czy raczej metod filtracji) potrafi poradzić sobie z rakotwórczymi substancjami w powietrzu, np. ze spalania plastiku? Czy te substancje też są zawieszone jako pył czy są po prostu gazem? Bo do gazu to już by trzeba było wojskowych masek p.gaz. Nie stać mnie na drogie maszyny filtrujące, w których w dodatku co chwila trzeba będzie wymieniać jakieś filtry. Zastanawiam się nad przepuszczaniem powietrza (za pomocą rodzaju kompresora) przez wodę, po prostu tak jak tzw. "dotleniacz" w akwariach. Czy ktoś umie powiedzieć, jak taka metoda poradzi sobie ze smogiem (pyłem)? Tu znów zabrakło w art. informacji dot. filtrów wodnych: mówimy o urządzeniach dmuchających na wodę czy przepuszczających powietrze przez kąpiel wodną? A co ze słynną Triadą? Niby filtruje powietrze, ale też równocześnie rozpyla aerozol wody ze zbiornika, a więc (chyba?) znów rozpyla pył, który niby wchłonęła.... Czy ktoś przeprowadził takie badania? Może naukowcy z AGH i innych uczelni na coś by się wreszcie przydali i powiedzieli, jakie są SKUTECZNE, zbadane lab. metody na odpylanie w war. domowych?!
    28.01.2017
  • Anna napisał:
    Cześć,
    trafiłam tu poszukując oczyszczacza powietrza do domu i już wiem trochę więcej! :-)
    Mieszkam w Krakowie, natężenie smogu jest ostatnimi czasy przerażające.
    Zastanawiam się jakie urządzenie kupić do domu, żeby mieć czyste powietrze... Najgorszy jest ył PM2.5 i PM10.
    Czy muszę kupić urządzenie z dwoma filtrami (hepa i węglowy)?
    pozdrawiam
    Ania
    09.01.2017
  • ogrzewanie ekogroszkiem napisał:
    Nowatorskie podejście do tematu. Gratulacje dla autora.
    01.01.2017
  • Eliza napisał:
    Hej, widzę, że to grubszy temat. My co prawda już kupiliśmy Viktora Stadler Form i jesteśmy zadowoleni bo fajnie i cicho pracuje. Nawet stwierdzę, że czuć różnicę :) Ale poczytam więcej o tym bo nie wiedziałam, że jest aż tyle filtrów
    21.12.2016
  • Karool napisał:
    No kawał wiedzy! Ja własnie dlatego zdecydowałem się na Viktor Stadler Form bo ma 3 filtry...no i ten wygląd, że nadaje się do salonu
    13.12.2016
  • Sebastian napisał:
    Dziękuję bardzo za poruszenie ważnego tematu. Tekst ten zwraca uwagę na szkodliwości związane z działaniem jonizatorów powietrza. W większości topowych oczyszczaczy na rynku niestety takie jonizatory się znajdują: np. Daikin MC70L lub SHARP KC - A60EUW. Wszyscy je polecają, natomiast nikt nie potrafi mi wyjaśnić co się dzieje z tym ozonem o którym Pan pisze. Czy może Pan coś na ten temat wie? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
    04.12.2016
  • Janusz napisał:
    Nie miałem pojęcia, że istnieje aż tyle rodzajów filtrów. Z reguły korzystałem z filtrów HEPA i jestem z nich zadowolony.
    04.07.2016
  • jaki jest dobry ekogroszek napisał:
    Zagadnienie nie zostało przedstawione w pełni, wiele elementów zostało pominiętych ale i
    tak uważam, że jest nieźle. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych:
    )
    05.05.2016
  • GoodAIR.pl napisał:
    Cieszę się, że wpis się przydał :-)

    Co do tkanin nawęglane, to jeszcze ich nie stosowałem, ale stosowałem gąbki węglowe o grub. 8 mm. Prawdę mówiąc, to nie sprawdziły się, albo nie jestem w stanie tego stwierdzić.
    Odpowiedniej jakości filtr węglowy z pewnością sobie poradzi z zapachami.

    Neutralizację zapachu można też przeprowadzić paroma domowymi sposobami, jak np. rozpylić roztwór wody z octem. Aczkolwiek wówczas przez jakiś czas pozostaje zapach octu. Szybko przechodzi, ale nie każdy może lubić takie rozwiązanie. Tu nieco więcej http://goodair.pl/odswiezanie-powietrza-w-domu/
    07.01.2016
  • Darek napisał:
    Wielkie dzięki za ten wpis, trafiłem na niego poszukując informacji na temat tego jak radzić sobie z zapachem dymu w wentylacji mechanicznej. Teraz już wiem, że muszę przetestować filtr węglowy i zobaczymy, znalazłem w sprzedaży tkaniny nawęglane, więc dołożę do swojego filtru na wejściu, masz może jakieś doświadczenia z takim rozwiązaniem?

    Myślałem o HEPA, ale patrząc na odkurzaczowy to wydaje mi się, że stawiłby zbyt duży opór powietrzu, a z tego co piszesz to i tak jego skuteczność co do dymu wcale nie jest dobra.
    06.01.2016
  • GoodAIR.pl napisał:
    Bardzo mi miło,
    Postaram się nadrobić zaległości i uaktualniać go częściej. Kilka ciekawych tematów już jest zaplanowanych.
    07.12.2015
  • Mateusz napisał:
    Cześć! Chciałem Tobie bardzo podziękować za stworzenie tego bloga! Bardzo mi on pomógł!
    Bądzcie pozdrowieni i oddychajcie czystym powietrzem ! : )
    07.12.2015
  • GoodAIR.pl napisał:
    Dzień dobry,
    Generalnie na razie rozwijam bloga na temat filtrów powietrza do domu, jednak w niedalekiej przyszłości na mojej stronie będzie możliwość zakupu takiego sprzętu. Tymczasem do użytku przemysłowego mogę polecić trzy adresy:
    Generalnie tutaj zajmuję się tematem filtrów, które są przeznaczone dla domu, ale mogę polecić trzy adresy:
    1/ http://sklep.dospel.com/ jako dostawcę bardzo dobrych jakościowo i niedrogich wentylatorów (również przemysłowych) - sam zainstalowałem Dospela w domu i działa dłużej niż inne wentylatory z pobliskiego marketu budowlanego.
    2/ SFM Filtry Łuczak, jeśli chodzi o producenta samych filtrów powietrza - tutaj mają katalog produktów http://www.filtryonline.pl/ - proszę do nich zadzwonić i poprosić o adres najbliższego dystrybutora.
    3/ Bodim Tychy, który posiada wiele profesjonalnych rozwiązań - http://www.bodim.com.pl/. Na stronie znajdzie Pan mnóstwo przydatnych informacji, a z pewnością doradzą przy wyborze odpowiedniego rozwiązania do Pańskich potrzeb.
    Życzę udanego zakupu!
    05.12.2015
  • Michał napisał:
    A czy mogę otrzymać informację gdzie dogodnie kupić oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym?
    Przydałby mi się do małego warsztatu, a google nie bardzo sobie radzi z moimi zapytaniami :/
    04.12.2015
  • GoodAIR.pl napisał:
    Cześć Tomaszu,
    Tak, pełna zgoda - o jakości powietrza w domach mówi się i pisze za mało, dlatego zamierzam częściej wracać do tego tematu na blogu.
    To zresztą dotyczy także innych niewidocznych zanieczyszczeń, jak np. naturalne promieniowanie, czyli radon, o którym zaczyna się coraz częściej wspominać w Stanach Zjednoczonych.
    Dziękuję za komentarz :)
    28.11.2015
  • Tomasz napisał:
    Fajny artykuł. świadomość jakości powietrza w mieszkaniach i biurach jest bardzo niska. Trochę się zaczyna o tym mówić przy okazji smogu w Krakowie ale i tak prawie nikt nie dba o powietrze w pomieszczeniach a to błąd. Byłoby mniej chorób i mniej ludzie by się truli antybiotykami.
    28.11.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

14.03.2024

Wprowadź oddech świeżości do swojego biura! Dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rok 2024/2025, możesz zaoszczędzić na zakupie oczyszczaczy powietrza. Popraw jakość pracy i samopoczucie pracowników, dbając jednocześnie o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Nie przegap szansy - złóż wniosek i otrzymaj dofinansowanie!

Czytaj dalej >
Oczyszczacze wody pod zlew Philips - który wybrać?

Oczyszczacze wody pod zlew Philips - który wybrać?

08.03.2024

Odkryj innowacyjne oczyszczacze wody pod zlew Philips, które zapewniają doskonałą jakość i smak wody prosto z Twojego kranu. Dzięki zaawansowanej technologii, te filtry eliminują zanieczyszczenia, bakterie i metale ciężkie, dostarczając czystą i zdrową wodę dla Twojej rodziny. Poznaj korzyści i funkcje tych filtrów, które sprawiają, że picie wody staje się jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Czytaj dalej >