Filtry do wody do domu > Airlock
Wodociągi badają dostarczaną wodę pod kątem wielu parametrów, jednak instalacje, którymi ta woda do nas dociera, często pozostawiają wiele do życzenia. Ze względu na ich kiepski stan, woda z kranu w domu może być pełna zanieczyszczeń. Również jej smak i zapach często nie należy do najprzyjemniejszych. Z tego powodu dobrą decyzją jest filtrowanie wody w domu. W naszej ofercie znajdziesz filtry do wody do domu, które zapewnią miękką, czystą i smaczną wodę w Twoim domu.
Problemy z wodą w domu
Problemów z wodą może być mnóstwo - od nieprzyjemnego smaku, przez wysoką twardość aż do dużego poziomu zanieczyszczenia. Poniżej znajduje się kilka przykładowych sytuacji, w których powinniśmy rozważyć zakup uzdatniacza:
- Woda z kranu ma nieprzyjemny smak, zapach i/lub barwę.
- W czajniku oraz na armaturze zbiera się kamień.
- Na umytym szkle i kabinie prysznicowej pozostają ślady.
- Na herbacie i kawie tworzy się nieestetyczny kożuch.
- Po myciu mamy podrażnioną skórę, wypryski a nasze włosy są przesuszone.
- Zużywamy relatywnie dużo środków myjących i piorących.
- Chcemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie (każdy 1 mm osadu w instalacji zmniejsza jej efektywność o nawet 10%).
- Chcemy, aby nasze ubrania były miękkie, a ich kolory intensywne.
Zdjęcie: www.blog.chelchowski.pl
Powyższe sytuacje odnoszą się przede wszystkim do wody wodociągowej. Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, zawsze konieczne jest zlecenie i przeprowadzenie testów jakościowych wody. Woda ze studni przed spożyciem koniecznie musi zostać uzdatniona, co bywa procesem bardzo kłopotliwym. Opisaliśmy to dokładnie w akapicie “uzdatnianie wody ze studni”.
Filtry do wody do domu - jak wybrać?
Dobór odpowiedniego uzdatniacza uzależniony jest od wielu czynników, takich jak np. wydajność czy przepływ wody. Najważniejsze z nich są jednak dwa: jakość wody przed uzdatnieniem oraz parametry wody, które chcemy uzyskać już po procesie filtracji.
W każdej instalacji warto zamontować filtr wody narurowy mechaniczny, jednak jest on w stanie zatrzymać wyłącznie duże zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek czy rdza. Przefiltrowana w ten sposób woda wciąż może nie nadawać się do spożycia, choć na pewno jest bezpieczniejsza dla sprzętów. Prosty filtr wody do instalacji domowej powinien być tylko dodatkowym wspomaganiem dla bardziej wyspecjalizowanych urządzeń.
Najczęstsze problemy z wodą, zarówno wodociągową, jak i studzienną, to obecność wapnia, magnezu, żelaza i manganu, które odpowiadają za twardość wody. Kiedy jest ich zbyt dużo, woda jest “twarda” i pozostawia znany wszystkim kamień kotłowy na praktycznie każdym sprzęcie, z którym ma kontakt, skracając ich żywotność i obniżając efektywność instalacji. Problem ten rozwiąże filtr wody na cały dom - zmiękczacz, odżelaziacz i odmanganiacz. Występują one jako oddzielne urządzenia, ale również w formie stacji wielofunkcyjnych, które zapewniają miękką wodę w całym domu.
Woda miękka nie zawsze jednak równa się wodzie zdatnej do spożycia - jej walory smakowe mogą w dalszym ciągu należeć do mało przyjemnych. Dlatego jeśli zależy nam zdrowej, smacznej wodzie pitnej z kranu, warto zainwestować w dodatkowe rozwiązanie w formie kolumny węglowej lub filtra pod zlew.
- Kolumna węglowa to filtr wody pitnej na cały dom. Zawarty w niej węgiel aktywny usuwa z wody chlor oraz większość zanieczyszczeń chemicznych i organicznych, poprawiając smak i zapach wody. Duże stacje filtracji do domu mogą zawierać węgiel aktywny jako element wspomagający.
- Filtr pod zlew gwarantuje najwyższy poziom uzdatniania wody. Posiada zwykle kilka różnych wkładów (węglowe, sedymentacyjne itp.), membranę osmotyczną oraz mineralizator. W ten sposób dostarczają nam wodę zupełnie czystą i odpowiednio zmineralizowaną.
Zmiękczacze wody
Twarda woda powoduje odkładanie się kamienia w czajniku, na armaturze oraz we wszystkich instalacjach, przez które przepływa woda. Jest to duży problem nie tylko ze względów estetycznych - osad uszkadza sprzęty, na których się gromadzi, a odkładając się w instalacji grzewczej zmniejsza jej efektywność o nawet 10% na każdy 1 mm osadu!
W takiej sytuacji najlepszą decyzją jest inwestycja w domowy filtr wody w formie zmiękczacza, który za pomocą specjalnego złoża z żywicy jonowymiennej, zapewnia miękką wodę w całym domu. Kiedy woda przepływa przez złoże żywiczne, dochodzi do wymiany jonowej - jony wapnia i magnezu, odpowiedzialne za twardość wody, zastępowane są przez neutralne jony sodu. Co jakiś czas złoże jest automatycznie “odnawiane” za pomocą soli regeneracyjnej.
Sprawdź zmiękczacze
Odżelaziacze i odmanganiacze
Jaka same nazwy wskazują, odżelaziacze służą do pozbywania się żelaza z wody, a odmanganiacze - do usuwania manganu. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż w przypadku zmiękczaczy, ponieważ procesy te można przeprowadzić na wiele różnych sposobów. Istnieją filtry narurowe, kolumny filtracyjne, odżelaziacze regenerowane różnego typu regeneratami, odżelaziacze wody wymagające wstępnego napowietrzania. Filtry odżelaziające regenerowane są wodą, nadmanganianem potasu lub ozonem.
Metod jest mnóstwo i każda z nich sprawdzi się lepiej w nieco innych warunkach. Ma to jednak szczególne znaczenie w przypadku wody z własnego ujęcia. Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, przeważnie wystarczą te odżelaziacze i odmanganiacze, których zasada działania jest podobna do zmiękczaczy - w urządzeniu znajduje się specjalne złoże, przez które przepływa woda i dochodzi do wymiany jonowej. Uzdatniona woda dostarczana jest do całego domu.
Zdjęcie: www.zyciepabianic.pl
Filtry do wody pod zlew
Zmiękczacze, odżelaziacze i odmanganiacze wody oraz wszelkie duże jednostki uzdatniające doskonale sprawdzają się w celu dostarczenia czystej wody dla całego domu. Taka woda jest bezpieczna dla sprzętów, ubrań, naszej skóry i włosów. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby woda z kranu nadawała się do picia, warto zainwestować w dodatkowy filtr podzlewozmywakowy.
Wykorzystują one różne techniki uzdatniania wody, od filtrów sedymentacyjnych aż po filtry węglowe, lampy UV i mineralizatory. Najczęściej jednak posiadają membranę osmotyczną, co stanowi ich przewagę nad dzbankami czy filtrami nakranowymi. Membrana pozwala przeprowadzić proces odwróconej osmozy, który jest najskuteczniejszym ze wszystkich dotychczas poznanych sposobów uzdatniania wody. Dzięki temu woda jest maksymalnie oczyszczona, zdrowa, bezpieczna i smaczna.
Filtry wody do domu, montowane pod zlewem, różnią się od siebie wydajnością, jakością wykonania oraz rodzajem i ilością wykorzystanych wkładów filtrujących. Z tego powodu każdy znajdzie najodpowiedniejszy dla siebie model, zarówno pod kątem ceny, jak i gabarytów urządzenia.
Uzdatnianie wody ze studni
Woda z własnego ujęcia może mieć bardzo wątpliwą jakość. Ponieważ, w przeciwieństwie do wody wodociągowej, nie jest ona w żaden sposób kontrolowana, mogą znajdować się w niej różnego rodzaju zanieczyszczenia, związki i drobnoustroje (wirusy, bakterie itp.). Częstym problemem jest też nadmierna ilość żelaza i manganu. Jeśli zależy nam korzystaniu z takiej wody, w pierwszej kolejności musimy ustalić jej parametry. Robimy to zlecając badanie w specjalistycznym laboratorium. Dopiero znając właściwości fizyko-chemiczne wody możemy zacząć wybierać odpowiednie jednostki uzdatniające. Przeważnie proces oczyszczania składa się z następujących etapów:
- filtracja wstępna - tutaj najlepiej sprawdzi się wspomniany wcześniej narurowy filtr mechaniczny;
- odżelazianie wody - w przypadku wysokiego stężenia żelaza warto zainwestować w samodzielny odżelaziacz, regenerowany wodą, nadmanganianem potasu lub ozonem;
- filtracja multifunkcyjna i zmiękczanie wody - w przypadku twardej wody i dużej ilości manganu konieczny jest zmiękczacz i odmanganiacz, jako oddzielne urządzenia lub stacje wielofunkcyjne, takie jak Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI;
- bakteriobójcze lampy UV do wody - tego typu sterylizator jest konieczny do ochrony przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami obecnymi w wodzie;
- systemy odwróconej osmozy - filtr pod zlew z membraną osmotyczną jest jedynym sposobem na to, żeby woda z własnego ujęcia stała się bezpieczna do spożycia.
Chociaż istnieją sposoby uzdatniania wody ze studni, to trzeba pamiętać o tym, że jej parametry mogą się zmieniać. Może okazać się, że nawet najlepiej dobrany system uzdatniania po jakimś czasie nie będzie gwarantował tak samo wysokiej jakości filtracji.
Filtry do domu jednorodzinnego
Zdecydowana większość z nas nie korzysta z wody z własnego ujęcia, tylko z tej wodociągowej. W takim przypadku, jeśli chcemy zadbać o jej uzdatnienie, możemy zdecydować się na jedno urządzenie wielofunkcyjne, filtr do wody na cały dom, który zapewni wodę miękką i smaczną.
- Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI to zmiękczacz, odżelaziacz i odmanganiacz wody w jednym, który ponadto łączy się przy pomocy WiFi z aplikacją w naszym telefonie.
- Ecowater eVOLUTION Refiner Power oraz Refiner Boost to zmiękczacze wody z filtrem węglowym. Rolą węgla aktywnego jest usunięcie zanieczyszczeń organicznych oraz chloru, w celu poprawienia barwy i walorów smakowych wody.
- Ecowater eXPERT Oxy 700+ to profesjonalny odżelaziacz do wody ze sterowaniem WiFi o bardzo dużej wydajności.