• 1. PYTANIA DO PRODUKTÓW


    1. Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

    Pomimo wciąż niskiej świadomości ludzi na temat zanieczyszczenia powietrza, oczyszczacze zyskują na popularności. Jego działanie jest szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy pojawia się smog, a stężenie szkodliwych związków znacząco wzrasta i staje się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenia z zewnątrz trafiają też do naszych domów i sprawiają, że na skutki oddziaływania smogu narażeni jesteśmy przez cały czas. Jednak nawet latem warto zadbać o jakość powietrza w domu. Większość znajdujących się wewnątrz elementów - tapety, farby, kleje, środki czystości czy kosmetyki - wytwarza szkodliwe dla nas opary.
    Oczyszczacz usuwa nie tylko większe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, ale również całkiem małe cząstki, m.in. pleśń, wirusy, drobnoustroje i pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Jest to doskonałe urządzenie dla osób cierpiących na alergię, astmę oraz dla wszystkich dzieci ze względu na ich podwyższoną wrażliwość na smog. Urządzenie to sprawdzi się również w mieszkaniu palacza, gdzie przez dym tytoniowy stężenie toksycznych związków jest wyższe niż przeciętnie.
    Wiele oczyszczaczy zawiera również funkcję nawilżania i dodatkowo samodzielnie dobiera odpowiednie parametry wilgotności do panującej temperatury.
    Oprócz wielu korzyści zdrowotnych, które dają nam te urządzenie, wzrasta też znacząco nasz komfort. Usunięte zostają nieprzyjemne zapachy, dużo rzadziej pojawia się konieczność ścierania kurzy, a bogate w ujemne jony powietrze (dzięki funkcji jonizacji) daje uczucie zbliżone do tego, kiedy oddychamy przy wodospadzie lub nad morskim brzegiem.

    2. Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz?

    Wybór takiego oczyszczacza, który będzie będzie odpowiadał naszym potrzebom nie jest sprawą prostą. Rozsądnie jest dobrze przemyśleć ten zakup, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
    Jaką wydajność powinien mieć oczyszczacz? Parametr ten dobieramy pod kątem powierzchni największego pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Przyjmuje się, że odpowiednia wydajność to taka, która umożliwia trzykrotne przefiltrowanie powietrza w ciągu jednej godziny (na najwyższych obrotach). O tym, jak to policzyć, dowiedziesz się tutaj. Czy zależy mi na funkcji nawilżania? Jeśli mamy problem z suchym powietrzem, dużo korzystniejszy dla nas będzie zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania, niż dwóch urządzeń osobno. Jaki powinien być poziom hałasu? Jeśli chcemy, żeby oczyszczacz pracował również w nocy, w sypialni lub pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na to, żeby poziom decybeli w trybie nocnym wynosił nie więcej niż 25 dB. Na jakich metodach filtracji mi zależy? Różne modele oczyszczaczy kładą nacisk na inne rodzaje zanieczyszczeń, których się pozbywają. Przemyśl, czy zależy Ci na szczególnej wrażliwości na pyłki ze względu na alergię, czy jako palacz chcesz możliwie najlepiej pozbyć się z domu dymu tytoniowego. Na jaki wydatek mogę sobie pozwolić? Oprócz jednorazowej ceny urządzenia trzeba pamiętać o kosztach eksploatacyjnych, takich jak pobór prądu czy wymiana filtrów. Po podjęciu decyzji należy upewnić się, czy sklep w którym kupuję oczyszczacz jest autoryzowanym dystrybutorem danej marki. Dzięki temu możesz liczyć nie tylko na pomoc w doborze produktu, ale również wsparcie posprzedażowe, dwuletnią gwarancję i serwis w Polsce.


    3. Czy potrzebny mi oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza?

    Poziom wilgotności powietrza jest bardzo ważnym parametrem, który wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to też wartość bardzo zmienna i zależna od wielu czynników. Warto jednak świadomie ją kontrolować i zaopatrzyć się w urządzenie, które nam to ułatwi. Domowe sposoby nawilżania powietrza (np. rozkładanie mokrych ręczników na grzejnikach) są zazwyczaj bardzo nieefektywne i nie są w pełni zależne od nas. W przypadku oczyszczaczy z funkcją nawilżania powietrza możemy ustalić dokładne parametry lub zainwestować w urządzenie inteligentne i w myśl zasady “włącz i zapomnij” pozwolić mu samodzielnie dobrać poziom nawilżenia do panującej temperatury.


    4. Czy filtry nawilżacza wytwarzają nieprzyjemny zapach?

    Po pewnym czasie użytkowania może zdarzyć się, że z filtra nawilżacza będzie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Jeśli pojawia się on przy włączonym urządzeniu najprawdopodobniej jest to spowodowane osadem z kamienia. Pojawia się on, jeśli do zbiornika wlewamy twardą wodę. Zalecanym rozwiązaniem jest wtedy po prostu wyczyszczenie zbiornika i filtra według wytycznych w instrukcji dołączonej do oczyszczacza. Trzeba również pamiętać o tym, że wodę w zbiorniku należy regularnie zmieniać, ponieważ niewykorzystana tęchnie i również może być powodem nieprzyjemnego zapachu. Wnętrze zbiornika należy spłukać niewielką ilością wody i wyczyścić miękką gąbką, a korek zbiornika bawełnianym wacikiem lub szczoteczką do zębów. Sam filtr zanurzamy na ok. 30 min w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny bez miąższu. Należy zrobić to bez wyjmowania filtra z ramki. Po takim zabiegu przykry zapach powinien zniknąć. Jeśli jednak problem pojawia się pomimo regularnego czyszczenia lub przy wyłączonym urządzeniu należy przypomnieć sobie, czy w pobliżu oczyszczacza nie był rozpylany środek chemiczny lub zapachowy. Filtry reagują bowiem z niektórymi związkami, szczególnie tymi znajdującymi się w odświeżaczach powietrza i zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Na ten problem niestety nie ma rozwiązania i filtr powinien zostać wymieniony.


    5. Jakiej wody można użyć do nawilżacza?

    W filtrach powietrza z funkcją nawilżania należy pamiętać, aby wlać do zbiornika odpowiedni rodzaj wody. Najlepsza do tego celu jest woda prosto z kranu, może być przefiltrowana wstępnie w dzbankach filtrujących typu Brita, nie jest to jednak konieczne. Nie powinniśmy jednak używać ani wody mineralnej, ani destylowanej. Powód jest prosty - może ona wejść w reakcję z filtrem i go zniszczyć.
    W przypadku, kiedy woda w naszym kranie jest twarda możemy spodziewać się osadu na filtrze nawilżania. W celu odkamienienia należy umyć go w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Jeśli to nie pomaga, można użyć mocniejszych płynów odkamieniających.


    6. Jakie urządzenie polecacie dla alergików?

    Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem szczególnie przydatnym w domu alergika, ponieważ usuwa z powietrza kurz, pyłki i wszelkie potencjalne alergeny. Poza podstawowymi parametrami, takimi jak wydajność oczyszczania, wybierając urządzenie dobrze zwrócić uwagę, żeby było inteligentne i dobierało odpowiedni poziom wilgotności do temperatury. Dobrze, jeśli posiada możliwość wyłączenia nawilżania. Jest to ważne, ponieważ nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni. Bardzo przydatną funkcją będzie jonizator, który usuwa z pomieszczenia zarodniki pleśni i grzybów. Efektem ubocznym jonizacji, który w tym przypadku stanowi dodatkową korzyść jest zmniejszenie elektrostatyczności, dzięki czemu w pokoju nie gromadzi się kurz. Obowiązkowym wyposażeniem oczyszczacza dla alergika jest filtr HEPA, który filtruje powietrze ze wszystkich drobnych cząstek przedostających się płuc, w tym pyłów zawieszonych PM2.5.
    Jeśli wciąż nie wiesz, jak dobrać odpowiedni oczyszczacz w przypadku alergii, przeczytaj nasz artykuł “Oczyszczacz powietrza dla alergika” lub skontaktuj się bezpośrednio z nami - chętnie udzielimy pomocy.


    7. Jakie urządzenie polecacie do pokoju dziecka?

    W trosce o zdrowie dziecka warto zadbać nie tylko o właściwe odżywianie i odpowiednią dawkę ruchu, ale również o stan powietrza, którym oddycha. Ze względu na nierozwinięty jeszcze układ oddechowy i mały wzrost, dzieci są szczególnie narażone na konsekwencje zanieczyszczonego powietrza. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej klasy oczyszczacz. Wybierając model urządzenia należy zwrócić uwagę, żeby pracowało jak najciszej. Dzięki temu ani zabawa, ani sen naszej pociechy nie zostaną zakłócone. Poziom hałasu dla takiego oczyszczacza powinien wynosić max. 25 dBa w trybie nocnym, ale na rynku są dostępne produkty, które osiągają nawet 16 dBa. Dobrze, jeśli wybrany model posiada funkcję nawilżania, ponieważ zbyt suche powietrze sprzyja podrażnieniom śluzówki i nawracającym anginom. Ważne też, żeby zawierał zarówno filtr HEPA i filtr węglowy, ponieważ razem potrafią usunąć większość zanieczyszczeń, pyłów, bakterii i wirusów, a dodatkowo pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Pozostałe opcje, na które warto zwrócić uwagę, to te zapewniające bezpieczeństwo i komfort użytkowania, jak np. blokada rodzicielska, żaluzja przy wlocie powietrza czy blokada kółeczek.


    8. Jakie urządzenie do biura?

    Jakość powietrza w pomieszczeniu ma znaczący wpływ na naszą produktywność. Znajdując się w miejscu z dużą ilością zanieczyszczeń czujemy senni, spowalnia się czas reakcji i obniża zdolność wykorzystywania informacji. Poza smogiem i związkami napływającymi z zewnątrz, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. W większości biur znajduje się wiele urządzeń elektronicznych, które na skutek promieniowania elektromagnetycznego produkują ogromne ilości jonów dodatnich, które są odpowiedzialne m.in. za obniżenie koncentracji, zmęczenie i bóle głowy. Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do biura, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wydajność, aby odpowiadała dużym pomieszczeniom oraz poziom hałasu, żeby praca urządzenia nie przeszkadzała w wykonywaniu obowiązków. Poza tym warto, aby oczyszczacz to było wyposażone w jonizator, które pozbędzie się problemu zbyt dużych ilości jonów dodatnich oraz filtr wodny, dzięki któremu urządzenie inteligentne zapewni odpowiednią wilgotność do panującej aktualnie temperatury. Decydując się na oczyszczacz z funkcją nawilżania warto sprawdzić, jaka jest jego zasada działania. Do pomieszczeń biurowych polecane są nawilżacze ewaporacyjne, ponieważ pozostają bez wpływu na sprzęty elektryczne. Nawilżacze parowe oraz ultradźwiękowe mogą je uszkadzać, a szczególnie niekorzystny wpływ mają na napędy optyczne w komputerach.

    9. Jakie urządzenie do przedszkola?

    W trosce o swoje dziecko warto zadbać nie tylko o to, czym oddycha w domu, ale również poza nim. Wraz ze wzrostem świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza oraz częściowo pod naciskiem rodziców, przedszkola decydują się na zakup oczyszczaczy powietrza. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest wydajność oczyszczania, ponieważ pomieszczenia w takich placówkach cechują się dużym metrażem. Z racji tego, że niewiele oczyszczaczy sprawdza się przy powierzchniach większych niż 50 m2, warto zaopatrzyć się w dwa urządzenia o dobrej wydajności (np. 350m3/h). Kolejną kwestią jest sposób filtracji. Obowiązkowo w oczyszczaczu powinien znajdować się filtr HEPA H13 lub H14, który zatrzymuje najmniejsze pyły i wirusy. Uwagę powinniśmy zwrócić też na ilość etapów filtracji - im więcej, tym powietrze zostanie lepiej oczyszczone. Bardzo ważnym parametrem jest poziom hałasu urządzenia, ponieważ nie może ono zakłócać zabawy i snu. Najlepiej, żeby na najniższych obrotach wartość ta wynosiła nie więcej niż 25 dBa. Dobrze, jeśli oczyszczacz posiada również funkcję nawilżania, ponieważ nawilżone powietrze ułatwia sen (jest to przydatne podczas leżakowania) oraz zapobiega podrażnieniom śluzówki. Odpowiednia wilgotność powietrza chroni też przed nawracającymi anginami. Dodatkowe opcje, na które warto zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz do przedszkola są zabezpieczenia, które chronią zarówno ciekawskie dzieci jak i samo urządzenie. Najlepszym rozwiązaniem są te modele, które można powiesić na ścianie i sterować nimi zdalnie przy pomocy pilota. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zwrócić uwagę, czy wybrany sprzęt posiada takie funkcje jak blokada rodzicielska, blokada kółeczek oraz żaluzja przy wlocie powietrza. Nie bez znaczenia są również koszty eksploatacyjne, szczególnie cena filtrów. Przy ciągłej, intensywnej pracy ich żywotność może być dość krótka, dlatego warto upewnić się wcześniej, że koszty związane z ich wymianą nie nadwyrężą zbytnio budżetu placówki.


    10. Jak dobrać oczyszczacz do powierzchni pomieszczenia?

    Jeśli wybierając oczyszczacz głównym kryterium, którym się kierujesz jest wielkość pomieszczenia, przede wszystkim zwróć uwagę na jego wydajność. Większość producentów w opisie technicznym podaje proponowaną przez siebie wielkość, którą uznaje za najodpowiedniejszą dla danego urządzenia. Jeśli takiej informacji nie ma lub chcielibyśmy dokonać wyboru samodzielnie, możemy na podstawie wspomnianej wcześniej wydajności obliczyć współczynnik oczyszczania WO. Przyjmuje się, że odpowiednia wartość tego współczynnika wynosi 3, co znaczy, że powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane trzykrotnie w ciągu godziny.


    11. Czy mogę postawić oczyszczacz w kuchni lub w łazience?

    Oczyszczacze powietrza są świetnym pomysłem na pozbycie się zanieczyszczenia powietrza w domu. Ze względu na przeważnie cichą pracę bardzo dobrze sprawdzą się w sypialni i pokoju dziecka. Trzeba jednak brać pod uwagę, że urządzenia te nie radzą sobie dobrze ze zbyt gwałtownymi i częstymi zmianami temperatury oraz wilgotności, które pojawiają się np. w łazience lub kuchni. W części kuchennej pojawiają się dodatkowo ciężkie, tłuste opary. Wszystko to działa niszcząco na oczyszczacz. W tego typu pomieszczeniach dużo lepiej sprawdzi się dobra wentylacja lub częste wietrzenie.


    12. Jakiej marki oczyszczacz wybrać?

    Każda marka oczyszczaczy dostępna na stronie goodair.pl cieszy się dobrymi opiniami i zadowoleniem ze strony klientów. Zostały też sprawdzone przez nas i możemy szczerze je polecić.
    Jednak każda firma postawiła nacisk na nieco inne parametry i dane urządzenia będą odpowiadać innym potrzebom. Produkty marki Sharp oraz Ideal są urządzeniami uniwersalnymi, dzięki czemu nadają się zarówno do użytku domowego oraz biurowego. Różnica między nimi polega przede wszystkim na opcji nawilżania powietrza, którą posiada tylko Sharp. Ideal może pochwalić się za to serią PRO, która przeznaczona jest do dużych powierzchni oraz zadań specjalnych, ze względu na wysoką wydajność oczyszczania oraz filtr HEPA H14. Produkty Daikin dedykowane są przede wszystkim alergikom, ponieważ dzięki 6 stopniowemu oczyszczaniu z filtrem elektrostatycznym usuwają większość kurzu i alergenów. Urządzenia Boneco to tzw. airwasher’y, które w pierwszej kolejności stawiają na odpowiednie nawilżenie.
    Przed kupnem oczyszczacza warto skonsultować swój wybór z autoryzowanym dystrybutorem, który doradzi, jaki produkt najlepiej odpowie na naszym potrzebom.


    13. Czy mieszkając poza miastem potrzebuję oczyszczacza powietrza?

    Problem złego powietrza dotyczy nie tylko miast, ale również mniejszych miejscowości. Powodem są źródła zanieczyszczeń, do których zaliczamy nie tylko transport czy przemysł, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe. Za tzw. niską emisję odpowiedzialne jest głównie spalanie kiepskiej jakości węgla i śmieci, w dodatku w przestarzałych piecach o małej wydajności. Spalanie odpadów zielonych, będących pozostałością po porządkach w ogródku, również ma negatywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie - na nasze zdrowie. Problematyczne mogą okazać się również ciepłe miesiące poza sezonem grzewczym, ze względu na bliski kontakt przyrody. Pylące drzewa i kwiaty są bowiem dużym obciążeniem dla alergików.
    Niezależnie od wielkości aglomeracji w której mieszkamy, dobrze jest sprawdzić jakość powietrza w okolicy i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie oczyszczacza. Można zrobić to za pomocą własnego miernika powietrza albo poprzez odpowiednią stronę lub aplikację, np. Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.


    14. Jeśli palę papierosy w domu, powinienem rozważyć zakup oczyszczacza?

    Zadaniem oczyszczacza powietrza jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jakość przepuszczanego przez filtry powietrza znacząco wpływa na ich żywotność, dlatego wymiana na nowe nastąpi szybciej w mieszkaniu palacza niż w domu wolnym od dymu papierosowego. Niemniej będzie to z korzyścią nie tylko dla osoby palącej, ponieważ spora część toksyn zostanie unieszkodliwiona przez oczyszczacz, ale również dla innych osób przebywających w pomieszczeniu. Dzięki oczyszczaczowi nie będą narażeni na skutki tzw. biernego palenia, ponieważ powietrze będzie wolne od wszelkich szkodliwych substancji.


    15. Jak oczyszczacz radzi sobie z dymem papierosowym i brzydkimi zapachami?

    Za usuwanie brzydkich zapachów, dymu i niektórych gazów w oczyszczaczu powietrza odpowiedzialny jest filtr węgla aktywnego. Właściwości te zawdzięcza swojej porowatej budowie i dużej powierzchni właściwej. Dzięki temu jest materiałem silnie adsorpcyjnym - inne cząsteczki reagują chemicznie lub fizycznie z jego powierzchnią i przytwierdzają się do niego. Klasyczne wykorzystanie węgla aktywnego polega na zastosowaniu w celu oczyszczenia wody, jednak świetnie radzi sobie również z powietrzem. Jeśli w miejscu zamieszkania występuje problem z nieprzyjemnymi zapachami, warto rozważyć filtr z większą ilością węgla aktywnego lub powłoką krzemionkową, która dodatkowo pomoże je usuwać.

    16. Gdzie najlepiej kupić oczyszczacz powietrza?

    Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które z założenia ma nam służyć latami. Są to też produkty relatywnie drogie, dlatego ważne jest, żeby taki zakup dobrze przemyśleć. Kiedy podejmiemy już decyzję i wybierzemy odpowiadający nam model, pozostaje zastanowić się, gdzie dokonać zakupu. Niektóre modele oczyszczaczy dostępne są w sieciach handlowych, co jest wygodne dzięki możliwości natychmiastowego odbioru zakupionego produktu. Można też zdecydować się na kupno w sklepie specjalistycznym u autoryzowanego dystrybutora. Dużą zaletą tego rozwiązania jest profesjonalna pomoc przy wyborze oczyszczacza oraz wsparcie posprzedażowe. W przypadku problemów lub wątpliwości można zadzwonić i uzyskać pomoc. Doradcy w sklepach specjalistycznych często sami korzystają z oferowanych produktów, znają ich działanie oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

    17. Czy mogę poprawić jakość powietrza w domu bez oczyszczacza?

    Jest kilka sposobów na to, żeby poprawić jakość powietrza w domu. Mamy bowiem wpływ zarówno na poziom zanieczyszczeń, jak i nawilżania.
    W przypadku wilgotności bardzo ważna jest dbałość o odpowiednią wentylację powietrza. Zadbaj o drożność kratek wentylacyjnych i staraj się wietrzyć pomieszczenia, szczególnie w trakcie gotowania i suszenia prania. Warto zwrócić uwagę, czy izolacja budynku została wykonana prawidłowo, ponieważ zmniejsza ona przenikalność wilgoci przez przegrody domu. Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, szczególnie w okresie grzewczym, możemy rozłożyć na grzejnikach miseczki z wodą lub wilgotne ręczniki.
    Z zanieczyszczeniami powietrza radzą sobie niektóre rośliny, tzw. zielone filtry. Przykładowe gatunki należące do tej grupy to złotowiec żółtawy, sansewieria gwinejska lub epipremnum złociste. Pomimo egzotycznych nazw i pochodzenia są one powszechnie dostępne w Polsce i dobrze radzą sobie w naszym klimacie (18-27C). Są one w stanie usunąć z powietrza nie tylko dwutlenek węgla ale również lotne związki organiczne, np. formaldehyd. Oczyszczanie powietrza roślinami jest rozwiązaniem najbardziej naturalnym, ma on jednak pewne mankamenty. Aby wydajność filtracji była wystarczająca, trzeba posiadać nawet do 10 sztuk tego typu roślin na osobę, co w przypadku rodziny z dziećmi wynosi kilkadziesiąt roślin w mieszkaniu. Każda z nich wymaga odpowiednich warunków oraz dużej ilości czasu, który musimy poświęcić na podlewanie i dbałość o nie.
    Pomimo zalet domowych sposobów poprawy jakości powietrza, dużo wygodniejszym a przede wszystkim skuteczniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w dobrej klasy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.

    18. Czy oczyszczacz powietrza również je osusza?

    Oczyszczacz powietrza usuwa z powietrza większość niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Jeśli posiada funkcję nawilżania i jest urządzeniem inteligentnym, zadba również o odpowiedni poziom wilgotności do temperatury panującej w pomieszczeniu. Nie jest to jednak urządzenie, które potrafi obniżyć wilgotność powietrza. Do tego są specjalnie dedykowane urządzenia - osuszacze powietrza. Jeśli jednak mamy problem z dużą ilością pary wodnej w powietrzu, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz z funkcją jonizacji. Jonizator bowiem usuwa z powietrza zarodniki pleśni i grzybów, czyli chroni mieszkanie przed jednym z głównych powodów, dla których tej wilgoci nie chcemy.

    19. Jakie są koszty eksploatacyjne produktów?

    Decydując się na jakikolwiek zakup należy pamiętać, że prawdziwa cena produktu to koszt zakupu oraz późniejsze koszty eksploatacyjne. Prawda ta dotyczy również oczyszczaczy powietrza. Na rynku dostępne są tanie na pierwszy rzut oka modele, które kuszą niewielkim wydatkiem, jednak później wymagają np. bardzo częstej wymiany filtrów. Żeby urządzenie mogło działać i spełniać swoją funkcję jesteśmy wtedy skazani na wydawanie co pół roku, a czasem nawet co dwa-trzy miesiące ok. 200 zł na filtry. W najlepszym scenariuszu po 5 latach uzbiera się kwota 2 000 zł za możliwość korzystania ze sprzętu, który już kupiliśmy.
    Dlatego ważna jest nie tylko cena urządzenia, ale także filtrów, ich żywotność i energooszczędność urządzenia. Weźmy za przykład oczyszczacz marki Sharp, model KC-D40EUW - cena filtra węglowego do tego modelu wynosi 189 zł, filtra HEPA H13 449 zł, a cały komplet razem z filtrem wodnym to koszt 937 zł. Ich żywotność w Polskich warunkach wynosi ok. 4 lat, jednak filtr nawilżacza zużywa się niezależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza, tylko od twardości wykorzystywanej wody. Za zużytą energię elektryczną zapłacimy ok. 30 zł na rok (przy ciągłej pracy w trybie na najniższych obrotach). Ostatecznie łączny koszt użytkowania oczyszczacza z nawilżaczem na przestrzeni 8 lat wyniesie 1177 zł (filtry na pierwsze 4 lata otrzymuje się w zestawie z urządzeniem).

    20. Jak wymienić filtry w oczyszczaczu?

    Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza jest czynnością bardzo prostą i intuicyjną. Dodatkowo w każdej instrukcji znajduje się opis krok po kroku wraz z pomocniczymi ilustracjami.
    W pierwszej kolejności należy odłączyć urządzenie od prądu. Następnie zdejmujemy panel tylny i wyciągamy stare filtry. Nowe filtry wyjmujemy z folii ochronnej i instalujemy w oczyszczaczu w odpowiedniej kolejności, opisanej w instrukcji. Po zainstalowaniu montujemy ponownie panel tylny, zapisujemy datę wymiany na etykiecie, włączamy oczyszczacz i cieszymy się powietrzem wolnym od szkodliwych substancji.

    21. Czy żywotność filtrów naprawdę wynosi 10 lat?

    W opisie technicznym inteligentnych oczyszczaczy powietrza marki Sharp można znaleźć informację, że żywotność filtrów wynosi nawet 10 lat. Czy jest to prawda? W pewnym sensie tak. Producent podaje informację, która jest prawdziwa, musimy jednak wziąć pod uwagę, że okres ten bazuje na warunkach, na które składa się wypalenie 5 papierosów dziennie, a moc oczyszczania zmniejszona jest o połowę w porównaniu z nowym filtrem.. Ze względu na bardzo duże zanieczyszczenie powietrza w Polsce okres żywotności filtrów dzielimy zwykle na dwa, czyli w przypadku tych wspomnianych powyżej rzeczywiście będzie wynosić ok. 5 lat. W przypadku najbardziej zanieczyszczonych miast, takich jak Kraków, mogą to być nawet 3-4 lata.

    22. Skąd będę wiedzieć, że należy wymienić filtr na nowy? 

    Okres żywotności filtrów sugerowany przez producenta w niektórych modelach wynosi nawet 10 lat. Jest to prawda, musimy jednak brać pod uwagę, że było to badane w określonych warunkach, niekoniecznie odpowiadającym warunkom polskim. Ze względu na bardzo duże zanieczyszczenie powietrza w tym kraju dzielimy czas podany przez producenta na pół. Wcześniej zaczną pojawiać się symptomy zużycia filtra - kolor z białego zmieni się ostatecznie na czarny/ciemnobrązowy, straci on też na skuteczności. Czujniki w urządzeniu będą nadal działać, zauważymy jednak brak poprawy jakości powietrza pomimo pracy oczyszczacza. W przypadku filtra nawilżacza należy pamiętać, żeby nie rozpylać w pobliżu środków zapachowych i odświeżaczy, ponieważ związki w nich zawarte wchodzą w reakcję z filtrem i powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. W tym przypadku należy go wymienić, nawet jeśli korzystamy z niego od niedawna.

    23. Czy każdy oczyszczacz ma funkcję jonizacji?

    Zadaniem jonizatora jest wytworzenie i wypuszczenie do atmosfery ciężkich jonów ujemnych. W ten sposób z powietrza usuwane są wirusy, bakterie, pleśń i grzyby. Niwelowany jest też negatywny wpływ jonów dodatnich, wytwarzanych głównie przez sprzęt elektroniczny. Dodatkowo ciężkie jony wnikają głęboko do pęcherzyków płucnych i pozytywnie oddziałują na układ oddechowy, poprawiając też przy tym nasze samopoczucie. Z tych powodów jonizacja jest funkcją pożądaną w oczyszczaczach i większość producentów dąży do tego, aby zapewnić ją w oferowanych przez siebie produktach.
    Zła sława na temat jonizatorów pojawiła się, ponieważ w pierwszych tego typu urządzeniach, jeszcze niedopracowanych i niedoskonałych, w trakcie jonizacji powstawała jako produkt uboczny duża dawka szkodliwego dla ludzi ozonu. Od tamtej pory minęło jednak wiele lat pracy i badań, i aktualnie związek ten pojawia się w ilościach minimalnych, mieszcząc się w odpowiednich normach (poniżej 0,3 ppm) i nie mając żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. 


    24. Czy urządzenie oczyści powietrze z kilku pomieszczeń jednocześnie?

    Filtracja w oczyszczaczu odbywa się poprzez wymuszony ruch powietrza i przepuszczenie go przez komplet filtrów. Wszelkie przeszkody, takie jak ściany czy meble mogą ten przepływ utrudnić, a w związku z tym uniemożliwić poprawne oczyszczanie. Nie mają znaczenia otwarte drzwi - oczyszczacz nie przefiltruje powietrza z kilku pomieszczeń jednocześnie. Pewnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przenoszenie oczyszcza między pomieszczeniami, w których najwięcej przebywamy. Sprawdza się to np. kiedy w ciągu dnia urządzenie to pracuje w salonie, a przez noc w sypialni. Nie powinno się jednak przestawiać go zbyt często, np. kilkukrotnie w ciągu dnia pomiędzy pokojami, ponieważ wtedy żadne z nich nie zostanie oczyszczone poprawnie. Można to porównać do działania klimatyzacji - jeśli po jej włączeniu obniżymy temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, a następnie włączymy ją w innym pokoju, to temperatura w tym pierwszym po jakimś czasie znów wzrośnie.
    W przypadku urządzeń marki Sharp najlepsze miejsce na ustawienie oczyszczacza to 30 cm od ściany. Wylot powietrza ustawiony jest pod takim kątem, żeby w tej odległości wykorzystać zjawisko fizyczne zwane efektem Coandy - strumień powietrza ma tendencję do przylegania do najbliższej powierzchni, dzięki czemu oczyszczacz może wychwytywać zanieczyszczenia w bardziej uporządkowany sposób. Stąd też ustawianie go w samym centrum pomieszczenia wcale nie da najlepszych efektów usuwania zanieczyszczeń.

    25. Czy oczyszczacz może chłodzić powietrze latem?

    To pytanie pojawia się stosunkowo często wśród klientów rozważających kupno urządzenia filtrującego powietrze. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczyszczacz powietrza nie pełni funkcji klimatyzacji i nie posiada opcji umożliwiających chłodzenie powietrza. Z tego powodu nie jest to kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając odpowiedni produkt. Jednak w przypadku niektórych modeli oczyszczaczy z nawilżaczem można pokusić się o wrzucenie kostek lodu do pojemnika na wodę i dzięki temu podczas nawilżania powietrza pojawi się delikatny, przyjemny chłód.


    26. W jakim miejscu ustawić oczyszczacz?

    Wybór miejsca, w którym będzie pracować oczyszczacz jest bardzo ważną kwestią. Przeszkody fizyczne i warunki panujące w pomieszczeniu mogą wpłynąć na efektywność jego pracy oraz żywotność filtrów. Odradza się stawiać to urządzenie w miejscu, w którym częste są duże wahania temperatury i wilgotności oraz gdzie pojawiają się ciężkie, tłuste opary. Dlatego powinniśmy zrezygnować z umieszczania go w kuchni, łazience i blisko grzejników. W przypadku pozostałych pomieszczeń musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na bariery utrudniające przepływ powietrza, takie jak meble, firanki czy ściany. Jeśli chcemy, żeby oczyszczacz filtrował powietrze w kilku pokojach, musimy go między nimi przemieszczać. Na szczęście nie stanowi to problemu, ponieważ większość modeli wyposażona jest w kółeczka i rączkę do przenoszenia.


    27. Po co mi maska antysmogowa?

    Poziom toksycznych związków w atmosferze jest alarmujący. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż 33 znajdują się w Polsce!
    W trakcie jednego oddechu nabieramy od 6 do 100 litrów powietrza, a razem z nim ogromną ilość szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń, które osiadają w naszych płucach, a nawet przedostają się do krwi. Stanowi to ryzyko ciężkich i nieodwracalnych chorób, takich jak miażdżyca, rak płuc, krtani i wiele innych. Maska antysmogowa jest dobrym sposobem na to, żeby chronić swoje zdrowie przed negatywnymi skutkami smogu. Blokuje szkodliwe związki, pyły, kurz, alergeny i wirusy. Szczególnie przyda się osobom aktywnym fizycznie, które często jeżdżą na rowerze lub ćwiczą na “świeżym” powietrzu. Dodatkowo zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, więc pozbywa się problemu częstego przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Skuteczność masek została sprawdzona w 2008 r. w Pekinie. W badaniu wzięło udział 15 wolontariuszy w wieku 20-45 lat z dobrym stanem zdrowia. Przez dwa chodzili poruszali się po stolicy Chin z założoną maską antysmogową, a kolejne dwa bez niej. Przeprowadzone pomiary wykazały, że osoby chodzące bez maski miały zdecydowanie wyższe ciśnienie tętnicze. Taki stan podwyższa ryzyko zawałów serca oraz udaru mózgu.
    Kiedyś rozwiązanie to było kojarzone z pewnym dziwactwem i fanaberią, dzisiaj wraz ze wzrostem świadomości dotyczącym aktualnego stanu środowiska, zyskuje na popularności i jest doceniane przez wszystkie rozsądne osoby.


    28. Jak dobrać maskę antysmogową?

    Wybierając maskę antysmogową należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejszym jest jej przeznaczenie. Jeśli mamy zamiar korzystać z niej na co dzień, podczas zakupów czy jazdy tramwajem, najodpowiedniejsza będzie maska spacerowa, np. Dragon casual. Ten model dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza, a jednocześnie ma bardzo delikatny wygląd i wiele wariantów kolorystycznych. W przypadku osób aktywnych, które z maski chcą korzystać głównie podczas wysiłku fizycznego poza domem, takiego jak jogging lub jazda na rowerze, muszą zaopatrzyć się w warianty z zaworami o większej przepustowości powietrza, np. Respro Sportsa lub Cinqro.
    Drugim ważnym aspektem jest rodzaj filtra. Filtr HEPA doskonale chroni przed zanieczyszczeniami takimi jak pyły zawieszone PM2.5, bakterie i wirusy. Natomiast filtr węglowy zatrzymuje tlenki, zapachy, spaliny i gazy organiczne.
    Ostatnim i najbardziej subiektywnym parametrem jest komfort użytkowania. Czy maska wykonana jest z przyjemnego i elastycznego materiału, czy dobrze przylega do twarzy, jak wygląda? Wiele zależy od dobrania odpowiedniego rozmiaru. W tym celu należy zmierzyć odległość od ⅓ długości nosa a końcem brody oraz obwód głowy na wysokości nosa.
    Warto przemyśleć opisane wyżej aspekty aby mieć pewność, że zakupiona maska będzie służyć nam i naszemu zdrowiu, a nie wyląduje w szufladzie z nieużywanymi rzeczami. Więcej o tym jak dobrać odpowiednią maskę znajdziesz tutaj.


    29. Jaka jest żywotność filtra w masce?

    Zależnie od producenta deklarowana żywotność filtrów wynosi 3-4 lub 4-6 tygodni. Warto jednak zaznaczyć, że zużycie filtra zależne jest od poziomu zanieczyszczenia powietrza, a nie czasu użytkowania maski. Z tego powodu okres ten może się odpowiednio wydłużać lub skracać. Filtry nie zużywają się przy korzystaniu z nich w czystym powietrzu.


    30. Co mam zrobić przed pierwszym włączeniem urządzenia?

    Po rozpakowaniu urządzenia na wstępie należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Następnie podłączamy oczyszczacz do prądu i sprawdzamy czy działa poprawnie (np. czy nie wydaje niepokojących dźwięków). UWAGA: robimy to BEZ użycia filtrów. Jako produkty higieniczne po wyjęciu z folii nie nadają się już do reklamacji. Jeśli urządzenie działa poprawnie możemy zgodnie z instrukcją zainstalować filtry i ponownie podłączyć je do źródła prądu. W niektórych modelach w tym momencie potrzebna jest kalibracja. W przypadku oczyszczaczy Ideal AP 15, AP 30 i AP 45 polega to na przytrzymaniu przycisku “power” aż do pojawienia się sygnału dźwiękowego. Rozpoczyna to proces kalibracji, w trakcie której mruga lampka kontrolna. Po 3-4 minutach oczyszczacz przechodzi w tryb automatyczny. Od tego momentu możemy cieszyć się nowym sprzętem i powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.


  • 2. DLACZEGO WARTO DOKONAĆ ZAKUPÓW W GOODAIR.PL?


    1. Dlaczego warto kupić produkt na stronie GoodAir.pl?

    Jesteś zdecydowany na oczyszczacz, jednak masz wątpliwości, gdzie najlepiej się w niego zaopatrzyć? Może nie ufasz zakupom przez internet? Zastanawiasz się, czy warto kupić urządzenie na stronie GoodAIR.pl?
    Jako autoryzowany dystrybutor oczyszczaczy powietrza możesz liczyć z naszej strony na szereg udogodnień i profesjonalne wsparcie.
    Przy zakupie oczyszczacza otrzymujesz od nas komplet filtrów i darmową dostawę, a czas od złożenia zamówienia do momentu pojawienia się produktu w Twoim domu zajmuje zwykle tylko jeden dzień roboczy. Do każdego sprzętu oferujemy min. 2 letnią gwarancję, niezależnie od tego, czy kupujesz jako firma czy osoba prywatna. Kupując u nas kupujesz urządzenie z polskiej dystrybucji, a nie zagranicznej, dzięki czemu nie musisz obawiać się problemów z naprawami gwarancyjnymi. W trosce o Twoją wygodę oferujemy serwis door to door - uszkodzone urządzenie odbieramy od Ciebie kurierem, a następnie zawozimy do serwisu. Również w przypadku płatności możesz wybrać najwygodniejszą dla siebie formę - przelew, raty, a może pobranie? Jeśli nie masz zaufania do zakupów przez telefon lub internet oraz kiedy wolisz odebrać sprzęt osobiście.
    Jako sklep specjalistyczny oferujemy stałą pomoc mailową i telefoniczną, zarówno przy wyborze odpowiedniego dla siebie produktu, jak i po dokonaniu zakupu. Możesz liczyć na fachowe, profesjonalne doradztwo a jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z użytkowaniem oczyszczacza lub maski, zawsze możesz do nas zadzwonić. Dodatkowo sami korzystamy z oferowanych przez nas marek i oferujemy tylko wyselekcjonowane, najlepsze na rynku modele.

    2. Jak zamówić produkt w sklepie GoodAIR?

    Po podjęciu decyzji o zakupie produktu ze sklepu GoodAIR są trzy opcje złożenia zamówienia. Najpopularniejszą jest zamówienie internetowe poprzez skorzystanie z ikonki koszyka w prawnym górnym rogu na stronie sklepu www.goodair.pl. Po kliknięciu w nią pojawi się wybrany przez nas produkt, a pod nim pola wyboru dostawy, płatności i podsumowanie. Urządzenie można odebrać osobiście lub zdecydować się na przesyłkę kurierem, a dostępne formy płatności to przelew, PayU, pobranie lub raty. Kliknięcie napisu “DO KASY” przekieruje nas do formularza, w którym wpisujemy dane do faktury oraz adres dostawy. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie zamówienia. W przypadku opcji ratalnej pojawia się czerwony przycisk, który przekieruje nas do formularza po stronie wybranego banku (Alior Bank SA lub Santander Consumer Bank SA). Kolejną opcją jest złożenie zamówienia telefonicznie. Nie różni się to rodzajem danych, które należy podać, nie ma jednak wtedy możliwości zakupu przez PayU. Ostatnia forma to złożenie zamówienia osobiście w naszym punkcie. W każdym przypadku oferujemy doradztwo oraz pomoc przed i posprzedażową. Czas od momentu złożenia zamówienia do otrzymania produktu wynosi przeważnie jeden dzień roboczy.

    3. Czy mogę liczyć na pomoc w doborze produktu?

    Jako sklep specjalistyczny oraz autoryzowany dystrybutor oczyszczaczy powietrza udzielamy pełnego wsparcia przed i posprzedażowego. Można kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub podejść do naszego sklepu przy ulicy Krakowska 47/49 we Wrocławiu. W każdym przypadku oferujemy profesjonalną pomoc w doborze oczyszczacza do swoich potrzeb oraz wsparcie po dokonaniu zakupu - w przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub problemów z użytkowaniem.

    4. Czy udzielacie wsparcia posprzedażowego?

    Jako sklep specjalistyczny oraz autoryzowany dystrybutor oczyszczaczy powietrza udzielamy pełnego wsparcia przed i posprzedażowego. Można kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub podejść do naszego sklepu przy ulicy Krakowskiej 47/49 we Wrocławiu. W każdym przypadku oferujemy profesjonalną pomoc w doborze oczyszczacza do swoich potrzeb oraz wsparcie po dokonaniu zakupu - w przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub problemów z użytkowaniem.
    Po zakupie oczyszczacza oferujemy również 2 letnią gwarancję oraz serwis door to door.

    5. Jaki jest termin i koszt dostawy?

    Po otrzymaniu zamówienia jest ono niezwłocznie wprowadzane do bazy i przekazywane do dalszej realizacji. Jeśli zostaje złożone w godzinach porannych i również wtedy otrzymamy potwierdzenie płatności (lub gdy wybrano płatność za pobraniem) tego samego dnia kurier przejmuje paczkę i dostarcza ją pod wskazany adres w kolejnym dniu roboczym. W przypadku, gdy płatność dotrze do nas po godzinie 11:30 przeważnie kurier DPD odbiera paczkę następnego dnia, więc dostawa przedłuża się o kolejny dzień roboczy. Dostawa zawsze jest całkowicie darmowa.

    6. Jakie są dostępne formy płatności?

    Urządzenie można zakupić na trzy sposoby: przez internet (klikając w ikonę koszyka w prawym górnym rogu na naszej stronie lub poprzez stronę Ceneo i Allegro), telefonicznie lub osobiście w punkcie sklepu w Centrum Handlowym Magnolia Park we Wrocławiu. W każdym przypadku dostępne formy płatności to przelew bankowy, szybki przelew (PayU), płatność za pobraniem lub raty. Jedynym wyjątkiem jest zamówienie telefoniczne, które nie umożliwia opcji płatności szybkiej.

    7. Czy mogę wziąć urządzenie na raty?

    Podczas składania zamówienia istnieje opcja płatności na raty. Można wybrać ją składając zamówienie przez internet lub osobiście (nie ma jej przy zamówieniu telefonicznym). Klikając w ikonę koszyka w prawym górnym rogu na stronie www.goodair.pl po wypełnieniu danych i wybraniu opcji płatności następuje automatyczne przekierowanie do formularza bankowego. Umożliwiamy rozłożenie płatności za urządzenie na raty w Alior Banku lub Santander Consumer Banku. W obu przypadkach są to raty 0%, dodatkowo bank Santander daje możliwość wpłaty własnej w dowolnej kwocie oraz skorzystanie z konta wspólnego.

    8. Jak mogę sprawdzić status zamówienia?

    Status zamówienia sprawdzisz na swoim koncie w sklepie GoodAir.pl (po uprzedni zarejstrownaiu). Jednocześnie wraz z postępem realizacji twojego zamówienia będzie otrzymywał od nas powiadomienia na wskazany przez Ciebie adres e-mail.

    9. Gdzie znajdę dowód zakupu?

    Po złożeniu zamówienia i w trakcie jego realizacji wysyłamy do klienta wiadomości mailowe z informacjami na temat statusu. Po wysłaniu paczki otrzymuje się kontakt do kuriera i fakturę VAT, będącą dowodem zakupu.

    10. Czy udzielacie rabatów przy większym zamówieniu?

    Jako autoryzowany dystrybutor oczyszczaczy nie udzielamy rabatów do zamówień. Nie obniżamy cen, ale również sztucznie ich nie podnosimy. Sami korzystamy z oferowanych przez nas produktów i gwarantujemy, że są one najwyższej jakości i w pełni warte swoich cen. Przy zamówieniu otrzymuje się od nas komplet filtrów i zawsze darmową dostawę. Ponadto oferujemy szereg dodatkowych, darmowych usług, m. in.:

    • profesjonalne doradztwo w doborze urządzenia,
    • wsparcie posprzedażowe (telefoniczne i mailowe),
    • serwis door-to-door,
    • min. 2-letnia gwarancję na wszystkie produkty.


    11. Jak wygląda serwis urządzenia?

    Dbając o wygodę naszych klientów przy zakupie produktu w sklepie GoodAIR oferujemy serwis door-to-door. W przypadku problemów z urządzeniem wysyłamy kuriera, który odbiera produkt bezpośrednio z miejsca użytkowania i zawozi do odpowiedniego serwisu. Po naprawie oczyszczacz jest wraca do właściciela, pod wskazany przez niego adres. Gwarancja na zakupiony sprzęt w sklepie GoodAIR wynosi co najmniej 2 lata.

    12. Dlaczego w innym sklepie widziałem ten sam produkt w niższej cenie?

    Jako autoryzowany dystrybutor oczyszczaczy powietrza utrzymujemy ceny, nie podwyższając ich ale ze względu na popyt również ich sztucznie nie podnosimy. Wierzymy, że oferowane przez nas produkty są najlepszej jakości, a w związku z tym są warte swojej ceny. Przy zakupie oczyszczacza w sklepie GoodAIR oferujemy komplet filtrów, darmową dostawę, 2-letnią gwarancję i serwis door-to-door. Dodatkowo, jako sklep specjalistyczny gwarantujemy profesjonalne doradztwo na każdym etapie zamówienia, zarówno przy wyborze urządzenia jak również w ramach wsparcia po-sprzedażowego.

    13. Jaką gwarancję udzielacie na sprzedawane produkty?

    Wszystkie produkty oferowane przez sklep GoodAIR mają gwarancję minimum 24 miesięczną. W przypadku oczyszczaczy marki Ideal dostępna jest gwarancja na 36 miesięcy dla następujących modeli: AP 30 PRO, AP 40 PRO, AP 60 PRO i AP 80 PRO.
    Dodatkowo na produkty marki Sharp zakupione w okresie od 1.10.18 r. do 30.12.18 r. można uzyskać gwarancję 5 letnią po zarejestrowaniu się na stronie producenta. Można zrobić to klikając w ten link https://sharphome.eu/pl/gwarancja/

    14. Czy mogę odebrać produkt osobiście?

    W trosce o wygodę naszych klientów oferujemy dwie formy dostarczenia produktu - kurierem DPD pod wskazany adres, co standardowo zajmuje 1 dzień roboczy oraz poprzez odbiór osobisty. Opcja druga dostępna jest przy składaniu zamówienia formularzem na stronie www.goodair.pl (koszyczek w prawym górnym rogu). Wystarczy w polu opcji dostawy wybrać “odbiór osobisty”, a następnie udać się po zamówiony sprzęt do naszego punktu w Centrum Handlowym Magnolia Park przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu. Można również złożyć zamówienie osobiście i w przypadku płatności na miejscu odebrać produkt od razu.

    15. Dlaczego warto zarejestrować się w GoodAIR.pl?

    Rejestrująć się z sklepie GoodAIR.pl otrzymujesz możliowść podglądu swoich zamówień i statusu. Jesteś w stanie monitorować postęp realizacji twojego zamówienia. Nie musisz już pamiętać o fakturze w formie papierowej. Na koncie przechowujemy wszystkie twoje faktury. Jeżeli chciałbyś ponownie dokonać zakupu tego samego produktu nie musisz pamiętać nazwy produktu. Ponowisz je jednym kliknięciem myszy. Jeżeli sprawdzając naszą ofertę sklepową chciałbyś zapamiętać produkt, którego zakup miałeś zamiar dokonać w przyszłości możesz go dodać do listy życzeń. Wszystkie podane przeze ciebie dane są bezpieczne a ty masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.


  • 3. ZWROTY I REKLAMACJE


    1. Czy mogę zwrócić zakupiony produkt?

    Przy każdym z zamówionych u nas urządzeń istnieje możliwość zwrotu produktu do 30 dni od jego dostarczenia. Jeśli chcemy sprawdzić czy urządzenie działa poprawnie trzeba pamiętać o tym, żeby zrobić to bez zainstalowanych filtrów. Są to produkty higienicznie i po wyjęciu z opakowania nie nadają się już do ponownej sprzedaży. Jeśli pomimo skorzystania z nich podejmie się decyzję o zwrocie oczyszczacza (lub maski), zwrócona kwota będzie pomniejszona o cenę filtrów.

    2. W jaki sposób złożyć reklamację?


    Zgodnie z regulaminem istnieje możliwość odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od daty otrzymania produktu. Można zrobić to przez wypełnienie formularza na stronie internetowej sklepu GoodAIR lub wysłanie go pocztą (tradycyjną lub elektroniczną). Klient odsyła zakupiony produkt do sprzedawcy na własny koszt. Zwrot filtrów do oczyszczacza jest możliwy tylko w przypadku, gdy nie zostały rozpakowane. W przypadku problemów lub wątpliwości chętnie udzielimy wsparcia telefonicznego oraz e-mail.

    3. Jak sprawdzić, czy dostarczone urządzenie działa poprawnie?

    Po otrzymaniu urządzenia warto sprawdzić, czy wszystko działa tak jak powinno. Robimy to jednak bez włożonych filtrów! Filtry są produktem higienicznym i po rozpakowaniu nie nadają się do ponownej sprzedaży. Chociaż oczyszczacz nie powinien pracować bez nich, możemy włączyć go, aby sprawdzić tylko, czy działa, nie jest za głośny a jego czujniki reagują. Można w pobliżu urządzenia potrzepać poduszką, aby wydostało się z niej nieco kurzu i sprawdzić, jak zareaguje na to oczyszczacz.

    4. Czy mogę zwrócić rozpakowane filtry?

    Zadaniem filtrów w oczyszczaczu powietrza jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Nie tylko kurzu i pyłów, ale również bakterii, wirusów i wszelkich drobnoustrojów. Są to produkty higienicznie i w trosce o zdrowie klientów oraz jak najlepszą jakość oczyszczania nie sprzedajemy ponownie rozpakowanych filtrów. Z tego powodu nie istnieje możliwość ich zwrotu, a w przypadku rezygnacji z całego urządzenia otrzymane od nas kwota zostanie pomniejszona o cenę filtrów.


  • 4. WIKI


    1. Co to są pyły zawieszone PM10 i PM2.5?

    Aerozole atmosferyczne (znane częściej jako pyły zawieszone) są to niewielkie cząstki stałe oraz krople cieczy znajdujące się w atmosferze. Są one głównym składnikiem smogu i mają niezwykle szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Największa emisja pojawia się przez spalanie kiepskiej jakości węgla w starych kotłach i piecach domowych. Głównie stosuje się podział na pyły PM10 oraz PM2,5, które różnią się wielkością drobinek. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Osadzając się tam powodują liczne problemy alergiczne, podrażnienia błony śluzowej nosa oraz zapalenie spojówek. Dopuszczalne stężenie dobowe wynosi dla niego 50 µg/m3 a w ciągu roku nie może być przekroczony więcej 35 razy. Tymczasem w samym Wrocławiu w 2012 r. norma ta została przekroczona aż 71 razy. W dodatku jako poziom informowania przyjmuje się moment, kiedy dopuszczalne stężenie dobowe zostanie przekroczone aż czterokrotnie! Dużo bardziej niebezpieczny jest jednak pył PM2,5. Są to zanieczyszczenia o średnicy mniejszej niż 2,5 µm co sprawia, że mogą przenikać aż do krwi. Osadzają się w pęcherzykach płucnych, sprzyjają astmie oraz mogą powodować nowotwór płuc, gardła i krtani. Z tego powodu dopuszczalne stężenie dla niego jest niższe i średniorocznie może wynosić 25 µm/m3. Pyły zawieszone stanowią szczególne zagrożenie dla ciężarnych kobiet, alergików, astmatyków i osób starszych, jednak wszyscy powinniśmy chronić się przed ich działaniem. Bardzo dobrze w tym zadaniu sprawdza się oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA w domu oraz maska antysmogowa do spacerów po mieście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są pyły zawieszone oraz jaki mają związek z naszym zdrowiem, koniecznie przeczytaj artykuł na naszym blogu.

    2. Czym jest smog i skąd się bierze?

    Wyraz “smog” jest połączeniem angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Bardzo dobrze oddaje to charakter tego zjawiska, ponieważ smog występuje w wyniku mieszania się powietrza z dymem i spalinami przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności. W jego skład wchodzą pyły zawieszone i wiele szkodliwych związków chemicznych. Niezwykle toksyczne są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), przede wszystkim bezno(a)piren. Ze względu na skład oraz miejsce i warunki występowania rozróżniamy dwa rodzaje smogu - londyński (kwaśny) i fotochemiczny (typu Los Angeles). W miesiącach letnich w strefach subtropikalnych pojawia się smog typu Los Angeles, a związki z których się składa ulegają reakcjom fotochemicznym i tworzą m.in. aldehydy i ozon. W Polsce występuje smog typu londyńskiego, głównie w miesiącach od listopada do stycznia i składa się on przede wszystkim z dwutlenku siarki, tlenku azotu i tlenku węgla. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej (głównie pyłem PM2,5) aż 30 znajduje się w Polsce. Przyczyną tego zjawiska jest tak zwana niska emisja, czyli emisja szkodliwych pyłów i gazów do wysokości 40 m. Powstają one przede wszystkim na skutek spalania w gospodarstwach domowych kiepskiej jakości węgla, a nierzadko również śmieci, dodatkowo w przestarzałych piecach, tzw. kopciuchach. W dalszej kolejności powodem jest transport drogowy i praca koksowni. Smog działa na człowieka bardzo niekorzystnie - nasila reakcje alergiczne, upośledza układ oddechowy, zwiększa ryzyko nowotworów oraz udaru mózgu i zawału serca. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć się przed nim odpowiednio chronić. Coraz większą popularnością cieszą się domowe oczyszczacze powietrza, a wiele osób decyduje się również na korzystanie z masek antysmogowych. Oznacza to, że rośnie świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczeń powietrza i związanych z nim konsekwencji zdrowotnych. Jednak nie tylko ludzie są narażeni na negatywne działania smogu. Przyczynia się on m.in. do powstawania kwaśnych deszczy i tym samym stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób zmniejszyć ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery, koniecznie przeczytaj “Jaki mam wpływ na jakość powietrza na zewnątrz?”

    3. Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?

    Ze względu na znajdujące się w smogu szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenki siarki, tlenki azotu, WWA czy pyły zawieszone, jego wpływ na organizmy żywe jest bardzo szkodliwy. W najlepszym przypadku nasila reakcje alergiczne i ryzyko astmy, a w najgorszym - prowadzi do śmierci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na skutek zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera przedwcześnie ok. 3 miliony osób. W Polsce ilość zgonów spowodowanych smogiem wynosi 45 000 rocznie. To tyle, co małej wielkości miasto. Drobne zanieczyszczenia dostają się do pęcherzyków płucnych i upośledzają układ oddechowy, a w dodatku podrażniają jego śluzówkę i prowadzą do stanu zapalnego, którego pierwsze objawy przypominają zwykłe przeziębienie (katar, kaszel, podrażnione gardło). Najmniejsze cząstki, głównie pyły zawieszone PM2,5, są w stanie przedostać się do naczyń płucnych a następnie do krwi i stanowią poważne zagrożenie dla układu krwionośnego. Zatruwają tętnice wieńcowe, przyczyniają się znacząco do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, w efekcie zwiększając ryzyko zawału i udaru mózgu. Również układ nerwowy ponosi przykre konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Smog przyczynia się do jego starzenia oraz zwiększa ryzyko Alzheimera i demencji. Kolejnym poważnym skutkiem wieloletniego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem może być nowotwór płuc, zatok, nerek, jamy ustnej, gardła, przełyku lub krtani. Smog stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych i kobiet w ciąży, jednak najbardziej narażone są dzieci. W porównaniu do dorosłych wdychają proporcjonalnie więcej toksycznych substancji i są bardziej narażone na stany zapalne. Dzieje się tak, ponieważ ich układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały a drogi oddechowe wąskie i krótkie. Nie bez znaczenia jest również jest ich niski wzrost, bo najwięcej zanieczyszczeń kumuluje się właśnie bliżej gruntu. Ze względu na wszystkie możliwe konsekwencje oddychania smogiem, dobrym krokiem jest przemyślenie kupna oczyszczacza powietrza i maski antysmogowej. Inwestycja w lepszej jakości powietrze to inwestycja w zdrowie i lepszą jakość życia.

    4. Jak smog wpływa na cerę?

    Zanieczyszczenia obecne w smogu stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Czy mają też wpływ na stan naszej skóry? Odpowiedź brzmi: tak, i to znaczący. Głównymi winowajcami są pył i kurz, które osiadając bezpośrednio na naszej skórze niszczą jej barierę ochronną i utrudniają oddychanie, przez co staje się sucha, szorstka i niemiła w dotyku. Nasza cera jest podrażniona i wrażliwsza na czynniki atmosferyczne. Może również występować pokrzywka, a nawet ciemne plamy na rękach spowodowane działaniem dwutlenku azotu. Aby wzmocnić kondycję skóry należy zadbać o jej regularne oczyszczanie (w tym celu warto rozważyć peeling kawitacyjny) oraz dogłębne nawilżenie. Dla suchej cery przyda się serum oraz krem, a działanie wspomagające będą miały witamina E i C.


    5. Jaki mam wpływ na jakość powietrza na zewnątrz?

    Nie ma wątpliwości, że wpływ człowieka na środowisko jest znaczący i niestety przeważnie szkodliwy. Dużym problemem jest pogarszająca się stale jakość powietrza spowodowana rozwojem przemysłu, transportu i niską emisją. Są jednak sposoby na to, żeby ograniczyć swój wpływ na to zanieczyszczenie do minimum. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które warto rozważyć:

    1. wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska,
    2. spalanie dobrej jakości paliw, np. węgla wysokokalorycznego (rezygnacja z miału, mułu, flotu),
    3. NIE spalanie odpadów, w tym również odpadów zielonych,
    4. podłączenie domu do sieci ciepłowniczej,
    5. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompa ciepła itp.),
    6. termomodernizacja domu,
    7. stosowanie ekologicznej jazdy samochodem, komunikacji miejskiej lub carpoolingu, czyli wspólnych
    8. dojazdów do szkoły/pracy,
    9. częstsze poruszanie się rowerem.
    10. Jeśli to wciąż za mało, możesz zaangażować się w akcje obywatelskie na rzecz poprawy jakości powietrza oraz wprowadzić do swojej diety więcej produktów lokalnych i sezonowych.

    6. Jak sprawdzić stan powietrza w swoim miejscu zamieszkania?

    Najprostszym sposobem na sprawdzenie jakości powietrza w wybranym miejscu jest wejście na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Można znaleźć tam informacje w formie mapki dotyczące zanieczyszczenia w całej Polsce, a podawane dane są na bieżąco aktualizowane. Podobnie działa też strona airly.eu. Dla osób, które taką wiedzę lubią mieć zawsze pod ręką, powstały aplikacje, dzięki którym można stale kontrolować stan powietrza w swojej okolicy. Aplikacja oferowana przez GIOŚ automatycznie dobiera stację pomiarów znajdującą się najbliżej Ciebie. Jeśli jednak zależy Ci na bardzo dokładnym określeniu zanieczyszczenia, np. w swoim domu, wiele sklepów internetowych i stacjonarnych oferuje niewielkie mierniki jakości powietrza. W wersjach podstawowych mierzą one wyłącznie poziom pyłów zawieszonych, a w bardziej zaawansowanych również Co2, wilgotność i inne. Wiele urządzeń działa kompatybilnie z aplikacją i porównuje wyniki do tych podawanych przez najbliższą stację pomiarową.


    7. Na czym polega jonizacja powietrza i jaki ma wpływ na zdrowie?

    Zadaniem jonizatora jest produkcja dodatnio i ujemnie naładowanych jonów z obojętnych cząsteczek, a następnie uwolnienie ich do atmosfery. Jony te składają się z tlenu i wodoru, tworzących razem grupy hydroksylowe OH. Grupy te są bardzo niestabilnymi cząstkami, które w kontakcie z alergenami i wirusami osiadają na ich powierzchni i nabierają właściwości silnie utleniających. Polega to na tym, że jon OH “kradnie” wodór z powierzchni białek, powodując ich zniszczenie i uniemożliwiając dalsze funkcjonowanie drobnoustrojów. Jon z dodatkowym wodorem przekształca się w cząsteczkę wody i wraca do atmosfery.
    Zależnie od konstrukcji jonizatory produkują jony lekkie lub ciężkie. Jony lekkie są krótkotrwałe i rozładowują się przy pierwszej napotkanej dodatniej cząsteczce. Z tego względu oraz przez dużą ruchliwość nie są w stanie dotrzeć do płuc, ponieważ zostają wcześniej zdezaktywowane. Jony ciężkie, czyli o dużej masie i małym ładunku dłużej utrzymują się w powietrzu oraz docierają głęboko do pęcherzyków płucnych. Proces uwalniania jonów o niskiej energii sprzyja powstawaniu czystych jonów ujemnych. Dzięki temu uzyskujemy efekt podobny do tego, który ma miejsce przy morzach i wodospadach.
    Jonizator usuwa znajdujące się w powietrzu wirusy, pleśnie, grzyby i drobnoustroje, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo oddychanie powietrzem bogatym w ciężkie jony znacząco poprawia nasze samopoczucie i wprawia w przyjemny nastrój.

    8. Czy w trakcie jonizacji wytwarza się ozon?

    W niektórych środowiskach jonizatory cieszą się złą sławą. Wynika to z tego, że pierwsze modele oczyszczaczy z funkcją jonizacji były jeszcze niedopracowane i produkowały dużą ilość szkodliwego dla człowieka ozonu. Jednak jak to mawiają - “wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną”. Nie da się w pełni pozbyć tego produktu ubocznego, jednak po latach badań i udoskonaleń ilość wytwarzanego ozonu spadła do minimum i nie przekracza poziomu dopuszczalnego, jakim jest 0,05 ppm (przy nieustannej 8-10 godzinnej pracy urządzenia). Można więc bez przeszkód stwierdzić, że jonizatory są urządzeniami całkowicie bezpiecznymi i zacząć cieszyć się z pozytywnych efektów oddychania czystym powietrzem bez drobnoustrojów.

    9. Czy oczyszczacz/nawilżacz może mieć zły wpływ na zwierzęta domowe?

    Oczyszczacze powietrza świetnie sprawdzają się w domach ze zwierzętami. Filtr wstępny oczyszcza powietrze z sierści i kurzu, pozytywnie wpływając na nasz komfort i zdrowie. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku nawilżania. Istnieją trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich przeważa w jakiś sposób nad pozostałymi, ale ma też swoje wady. W przypadku tych drugich niewątpliwą zaletą jest bardzo cicha praca, jednak odnosi się to wyłącznie do ludzi. Nasze pupile są bardzo wrażliwe na ultradźwięki i mogą stać się nerwowe w domu z takim urządzeniem. Stąd też pojawiają się obawy, szczególnie właścicieli psów, w związku z kupnem takiego produktu.
    Na szczęście nawilżacze stosowane w oczyszczaczach powietrza należą do grupy urządzeń ewaporacyjnych i nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na naszych czworonożnych przyjaciół.

    10. Jakie są główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza w domu?

    Większą część doby spędzamy w pomieszczeniach, głównie w domu, dlatego ważne jest aby zadbać o odpowiednią jakość znajdującego się wewnątrz powietrza. Nie jest to łatwe ze względu na dużą ilość źródeł zanieczyszczeń. Nie trzeba otwierać okien, żeby do środka dotarły niebezpieczne związki znajdujące się w smogu. Źródła wielu toksyn znajdują się już wewnątrz. Mogą być nimi meble, tapety, farby, materiały budowlane i używane przez nas środki czystości. Zanieczyszczenia powstają w trakcie gotowania, prania, mycia, palenia papierosów a nawet oddychania. Dym tytoniowy zawiera m.in. tlenki azotu i węgla, fenole, formaldehyd i cyjanowodór. Aby obronić się przed ich szkodliwym działaniem warto rozważyć zakup zielonych roślin oczyszczających powietrze oraz dobrej klasy urządzenia z filtrem węglowym i HEPA.

    11. Jaka jest odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu?

    Wilgotność, czyli dokładnie zawartość pary wodnej w powietrzu, ma duży wpływ nasz komfort i samopoczucie. Suche powietrze podrażnia skórę i drogi oddechowe, a zbyt mokre sprzyja rozwijaniu się pleśni i grzybów. Prawidłowa wilgotność powinna mieścić się w przedziale 30-65%, jednak ta najlepsza zamyka się w granicach 40-60%. Jednocześnie ten przedział jest najodpowiedniejszy dla ubrań, mebli i książek. Nie bez znaczenia jest tu temperatura powietrza, ponieważ im cieplej jest w pomieszczeniu tym mniej pary wodnej powinno znajdować się w powietrzu. Przykładowe parametry dobierane w inteligentnych nawilżaczach wynoszą 65% przy 19C oraz 55% powyżej 24C.
    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wilgotności oraz tego, skąd się bierze, polecamy artykuł na naszym blogu “Wilgoć w domu - Twój wróg! Czy wiesz jak się przed nią obronić?”.

    12. Jak radzić sobie z nadmiarem wilgotności w domu?

    Poziom wilgotności w domu nieustannie się zmienia, co nie zmienia faktu, że powinniśmy świadomie te zmiany kontrolować. Nadmiar wilgotności bowiem nie tylko jest dla nas niekomfortowy, ale w połączeniu z wyższą temperaturą sprzyja rozwojowi szkodliwej dla naszego zdrowia pleśni.
    Jest kilka sposób na poradzenie sobie z tym problem. Zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń oraz dbałość o prawidłową wentylację, w tym drożność kratek wentylacyjnych oraz rozszczelnianie okien w trakcie gotowania lub suszenia prania. Warto zaopatrzyć się też w osuszacz adsorpcyjny lub kondensacyjny, który mechanicznie usuwa nadmiar pary wodnej z powietrza. Jeśli planujemy kupić oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania dobrze jest wybrać urządzenie inteligentne, które na bieżąco będzie dobierać parametry nawilżania i zadba o odpowiednią jakość powietrza.

    13. Co to jest filtr HEPA?

    Filtr HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) jest to filtr cząsteczkowy powietrza o wysokiej sprawności, służący do jego dezynfekcji. Składa się z cienkich włókien ze szkła spiekanego i złożony jest w formę harmonijki. Filtry HEPA słyną ze swojej wysokiej skuteczności w pochłanianiu zanieczyszczeń powietrza, w tym komórek grzybów, pierwotniaków, bakterii oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Odbywa się to przez pory o wielkości 0,3 µm. Najpopularniejszymi w tej grupie filtrów są klasa H13 i H14, o skuteczności wynoszącej kolejno 99,95% i 99,995%. Znajdują one zastosowanie w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak odkurzacze, klimatyzacja i oczyszczacze powietrza. Wykorzystanie ich w celu poprawy jakości powietrza pozwala na niemal całkowite usunięcie szkodliwych związków ze swojego domu.

    14. Jak działają filtry w oczyszczaczu?

    Zasada działania większości oczyszczaczy powietrza jest bardzo zbliżona. Na rynku powszechnie dostępnych jest 5 rodzajów filtrów, jednak zdecydowana większość składa się z trzech: wstępnego, węglowego i HEPA.
    Urządzenie zasysa powietrze i w pierwszej kolejności przepuszcza je przez filtr wstępny, który zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść. Drugi w kolejności jest filtr węgla aktywnego, którego zadaniem jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, dymu, środków chemicznych, a nawet niektórych gazów. Ostatni filtr - HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) - składa się z cienkich włókien szkła spiekanego i z bardzo wysoką wydajnością usuwa z powietrza drobne zanieczyszczenia (pyły zawieszone PM10 i PM2,5) oraz wszelkie drobnoustroje. Dużą popularnością cieszą się oczyszczacze z filtrem jonowym, czyli po prostu jonizatorem powietrza. Produkuje on jony ujemne, które po wypuszczeniu do atmosfery przyciągają do siebie dodatnie cząsteczki kurzu i alergenów. Po połączeniu z nimi cząstki stają się być duże i opadają na ziemię, a w przypadku kontaktu z wirusami jony OH niszczą ich białka i unieszkodliwiają je. Więcej informacji na temat tych i pozostałych filtrów powietrza znajdziesz w artykule na naszym blogu “Filtry powietrza jako sposób na czyste powietrze w domu? Sprawdź, jak wybrać filtr”.

    15. Co to jest współczynnik WO?

    Współczynnik WO jest to po prostu współczynnik oczyszczania. Informuje nas, ile razy w ciągu godziny oczyszczacz jest w stanie na najwyższych obrotach przefiltrować powietrze w danym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że odpowiednia wartość WO powinna wynosić 3, czyli powietrze ma zostać oczyszczone trzykrotnie. Jako przykład weźmy urządzenie marki Sharp, model KC-A50EUW oraz pomieszczenie o wielkości 40 m2.

    Dane:
    wydajność max (ze specyfikacji technicznej) - 306 m3/h
    powierzchnia pomieszczenia - 40 m2
    wysokość sufitu - 2,5 m

    Najpierw liczymy objętość pomieszczenia: 40 m2 x 2,5 m = 100 m3
    Następnie przez otrzymany wynik dzielimy wydajność: 306 m3/h / 100 m3 = 3,06

    Obliczyliśmy, że WO w tym przypadku wynosi 3,06, czyli wybrane urządzenie jest odpowiednie dla naszego pomieszczenia.

    16. Jakie związki usuwa oczyszczacz powietrza?

    Każdy z filtrów w oczyszczaczu zajmuje się pozbyciem innych zanieczyszczeń. Filtr wstępny pozbywa się kurzu i sierści, filtr węglowy brzydkich zapachów, dymu i niektórych gazów a filtr HEPA doskonale radzi sobie z pyłami zawieszonymi i drobnoustrojami. Węgiel aktywny jest adsorbentem, co znaczy, że posiada bardzo rozwiniętą powierzchnię, na której zachodzą procesy wiązania cząsteczek. Świetnie sprawdza się w usuwaniu substancji organicznych takich jak rozpuszczalniki aromatyczne (np. benzen, toluen), chlorowane związki aromatycznie (np. chloronaftalen) czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Nie radzi sobie jednak z alkoholem i kwasami a poza związkami organicznymi usuwa tylko niektóre metaloidy (m.in. antymon i arsen). Wśród zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr HEPA znajdują się wszystkie drobne cząstki do wielkości 0,3 µm. Dzięki temu pozbywa się zarówno pyłów PM2,5 jak również komórek grzybów, pierwotniaków, bakterii i wirusów. Jeśli oczyszczacz zawiera również funkcję jonizacji, pozbędzie się z powietrza dodatkowo roztoczy, zarodników pleśni i grzybów. Dzięki wspólnemu działaniu wymienione wyżej filtry doskonale się uzupełniają, pozbywając się z powietrza większości zanieczyszczeń, czyniąc powietrze zdrowym i świeżym.

    17. Czy oczyszczacz usuwa formaldehyd?

    Formaldehyd (CH2O) to rakotwórczy związek znajdujący się w naszych mieszkaniach. Jego źródłem są m.in. kleje stosowane w budownictwie i wyposażeniu mieszkań oraz środki czystości. Jako konserwant i środek odkażający jest powszechnie stosowany w kosmetykach - tuszach do rzęs, lakierach do paznokci, szamponach, odżywkach, dezodorantach i wielu innych. W niektórych krajach jego stosowanie jest zakazane, ponieważ posiada właściwości toksyczne dla naszego zdrowia. Związek ten, znany również jako aldehyd mrówkowy, należy do grupy organicznych związków chemicznych, a przez to może zostać usunięty za pomocą węgla aktywnego, głównie impregnowanego. Filtr węglowy znajduje się w przeważającej części oczyszczaczy powietrza, dlatego usunięcie tego toksycznego związku z domu nie stanowi problemu.

    18. Czy oczyszczacz usuwa węglowodory aromatyczne?

    Związkami, z którymi najlepiej radzi sobie węgiel aktywny, są te z grupy organicznych. Wśród nich są substancje usuwane w lepszym i gorszym stopniu. Do związków filtrowanych dobrze należą m.in. WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (acenaften, benzopireny) oraz chlorowane związki aromatyczne, takie jak chloronaftalen czy chlorobenzeny.

    19. Jaki wpływ na oczyszczacz mają odświeżacze powietrza?

    Jedną z funkcji oczyszczacza powietrza jest neutralizacja bardziej lub mniej przyjemnych zapachów. Jeśli w pobliżu urządzenia znajduje się ich źródło, nawet tych pożądanych, musimy liczyć się z tym, że oczyszczacz je przefiltruje. Może wpłynąć to na jego żywotność. W przypadku modeli z czujnikiem zapachu bierzmy pod uwagę, że przy każdym rozpyleniu środka zapachowego w pobliżu oczyszczacz przełączy się na wyższe obroty. Na tym kończy się wpływ większości tego typu środków na oczyszczacz, jest jednak pewien wyjątek - odświeżacze powietrza. Zawierają one bowiem środki chemiczne, które w reakcji z węglem aktywnym produkują mocznik i wywołują bardzo brzydki zapach. Z tego powodu nie należy korzystać z tych dwóch urządzeń jednocześnie.

    20. Czy oczyszczacze mają funkcję aromaterapii?

    W niektórych oczyszczaczach jest możliwość użycia olejku zapachowego, dzięki któremu podczas pracy będzie roznosić w pomieszczeniu przyjemny, wybrany przez nas zapach. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż stosowanie odświeżaczy powietrza w sprayu, bo nie tylko olejki są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i środowiska, ale również nie szkodzą urządzeniu. Oczyszczacze powietrza wchodzą w reakcję z filtrem i niszczą go, produkując przy tym nieprzyjemną woń.