Chroń swoje dziecko przed smogiem

Skutki wdychania smogu są dla naszego zdrowia tragiczne! Oprócz układu oddechowego cierpi układ krążenia, zwiększa się zachorowalność na nowotwory złośliwe a także pogarsza koncentracja. Najbardziej narażone na negatywny wpływ smogu są dzieci i kobiety w ciąży.

Dzieci są narażone na zanieczyszczone powietrze w większym stopniu niż dorośli, ponieważ wdychają więcej powietrza na kilogram masy ciała i spędzają więcej czasu na zewnątrz. Dodatkowo dzieci nie mają w pełni wykształcone układy odpornościowe, enzymatyczne i oddechowe.

Kilka statystyk dotyczących smogu

Okazuje się, że ponad 70 proc. badanych dzieci, które były wystawione na działanie smogu miało następujące dolegliwości: kaszel, duszności, zapalenie spojówek, świszczący oddech oraz katar. Te objawy ujawniały się od jednego do trzech dni po narażeniu na miejski smog.

Wyniki międzynarodowego badania opublikowanego w marcu 2013 r.(Maternal Exposure to Particulate Air Pollution and Term Birth Weight: A Multi-Country Evaluation of Effect and Heterogeneity 2013) wskazują, że dzieci kobiet narażonych w ciąży na zanieczyszczenia powietrza mają niższą masę po urodzeniu– średnio o 9 g na każdy wzrost stężenia pyłu o 10 μg/m3.

W toku dalszych obserwacji również okazało się, że ekspozycja na duże stężenie benzo(a)pirenu w atmosferze skutkuje wzrostem częstości pojawiania się objawów chorób dróg oddechowych, zmniejszeniem sprawności oddechowej płuc oraz zwiększoną podatnością dzieci na ostre infekcje układu oddechowego.

Płody i noworodki są narażone na wpływ szkodliwych substancji obecnych w środowisku, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i mogą przenikać barierę łożyskowo-naczyniową.

Dzieci bardziej narażonych matek odznaczały się w testach inteligencji niższym o 3.8 pkt. od dzieci matek mniej narażonych. W obliczu informacji o jakości polskiego powietrza możemy zakładać, że sytuacja dzieci jest jeszcze gorsza.

11 rad, jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem.

1. Sprawdzaj jakość powietrza w domu i na zewnątrz. Najnowsze ostrzeżenia znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W momencie gdy stężenie zanieczyszczeń osiągnie niebezpieczny poziom zostań w domu.
2. Używaj oczyszczacza powietrza w mieszkaniu. Świeże i nawilżone powietrze ułatwi oddychanie twojemu dziecku.
3. Naucz swoje dziecko oddychać przez nos, który stanowi naturalny filtr powietrza.
4. Twoje dziecko musi być nawodnione, tak więc podawaj jak najwięcej płynów. Zanieczyszczenia takie jak kurz zatrzymają się na wilgotnych ściankach gardła zamiast trafić do płuc.
5. Zostań w domu w dni, gdy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie.
6. Niech zanieczyszczone powietrze zmotywuje Cie do wyjazdu z dzieckiem na łono natury. Krótka przerwa od wdychania zanieczyszczonego powietrza wpłynie pozytywnie na ciebie i Twoje dziecko.
7. Podróżowanie z dzieckiem w godzinach szczytu ogranicz do minimum. Jeżeli musisz wybieraj mniej ruchliwe trasy. Zamknij okna w samochodzie a klimatyzacje ustaw na obieg zamknięty.
8. Unikaj ruchliwych ulic. Na spacer wybierz się do parku lub ogrodu. Największe stężenie zanieczyszczeń panuje bezpośrednio w pobliżu jezdni.
9. Okna mieszkania, które wychodzą na ulicę staraj się zamykać w godzinach szczytu.
10. W odwołaniu do powyższego punktu jeżeli możesz umieść pokój dziecka daleko od ruchliwej ulicy.
11. Równie ważna jest też dieta. Pożywienie powinno być bogate w witaminy A, C i E oraz selen. Pomogą one organizmowi dziecka neutralizować nadmiar wolnych rodników.

GOODAIR Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP: 8971834947

Doradztwo techniczne i statusy zamówień

tel: +48 574 003 908
mail: bok@goodair.pl

Odbiór osobisty i sprawdzenie dostępności produktu w Magnolia Park

mail: magnolia@goodair.pl
tel: +48 505 968 789

Gwarancja i zwrot, ekspresowa, darmowa wysyłka, bezpieczne zakupy
Bestsellery