Woda alkaliczna, czyli żywa woda. Dla kogo jest przeznaczona?

Woda alkaliczna jest coraz częstszym wyborem konsumentów. Codzienne spożycie wody alkalizowanej niesie za sobą zbawienne korzyści dla naszego organizmu, pozytywnego samopoczucia i energii. Dlaczego warto pić wodę alkaliczną i dla kogo jest przeznaczona?

Woda alkaliczna staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Może być doskonałym środkiem profilaktycznym dla wielu dolegliwości. Co wpływa na to, że woda alkaliczna jest nazywana żywą wodą? Kto powinien ją stosować?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Skala pH


Skala pH określa kwasowość i zasadowość roztworów wodnych. Skupia się na aktywności jonów hydroniowych w różnego rodzaju roztworach. Przyjmuje się, że skala pH posiada zakres od 0 do 14.

Środek skali, czyli 7 (pH równe 7) uznaje się za odczyn obojętny. Jeśli wartości są niższe od poziomu obojętnego oznacza to, że roztwór ma coraz kwaśniejszy odczyn. Natomiast jeśli pH jest wyższe od odczynu obojętnego to roztwór będzie coraz bardziej zasadowy (alkaliczny). Poniżej przedstawiamy skalę z wybranymi przykładami poziomu pH.

Znaczenie skali pH w codzienności


znaczenie skali ph

Odczyn roztworów stosowanych na co dzień jest dla nas niezwykle istotny. To skala pH określa co możemy spożywać czy używać. Gdybyśmy nie posiadali wiedzy na temat kwasowości lub zasadowości roztworów mogłoby się to skończyć bardzo źle. Tak samo jak temperatura naszego ciała powinna wynosić 36,6 stopni Celsjusza to pH naszej krwi powinno mieścić się w skali 7,35-7,45.

Jeśli roztwór ma bardzo niski poziom pH oznacza to, że jest żrący i może nawet spowodować poparzenie na naszej skórze zagrażające życiu lub zdrowiu. Tak samo będzie w przypadku kontaktu z bardzo silnymi alkaliami. Dlatego tak ważnym są testy pH wszelkich produktów użytkowych takich jak kosmetyki, leki czy środki czyszczące. To samo odnosi się do wody - gazowana, filtrowana czy niegazowana butelkowana - wszystkie różnią się od ciebie odczynem pH w zależności od producenta i pobieranego źródła.

Czy pH wody ma wpływ na jej jakość?


jakos alkalicznej

Odczyn wody to jeden z najistotniejszych parametrów, ponieważ spożywamy ją codziennie i to w dużych ilościach. Decyduje on o tym czy pita przez nas woda pomoże zneutralizować kwasy żołądkowe i przywrócić równowagę kwasowo - zasadową organizmie.

Nasza codzienna dieta dość mocno zakwasza nasz organizm dlatego poziom pH pitej przez nas wody powinien posiadać wyższą wartość niż pH naszej krwi. Właśnie dlatego woda którą pijemy powinna posiadać odczyn pH przynajmniej 7,4. Górną granicą dobrego dla nas pH wody jest poziom 8 do 9.

Zdecydowanym problemem jest brak odpowiedniego pH wody kupowanej przez nas z sklepie. Wiele producentów nie podaje odczynu pH wody co jest sporym błędem, ponieważ dla nas jest to informacja bardzo cenna. Zakłada się, że woda gazowana oraz ta smakowa cechują się niższym pH od prawidłowego. Kranówka zazwyczaj posiada odczyn zasadowy powyżej 7. Z kolei woda filtrowana cechuje się odczynem lekko zasadowym, czyli tym najbardziej pożądanym.

Czym jest woda alkaliczna?


czym jet woda lakaliczna

Woda alkaliczna (inaczej zasadowa) jest wodą, która charakteryzuje się wysokim pH równym 8-10. Woda alkaliczna posiada tak wysokie pH za sprawą naturalnie występujących w niej zasadotwórczych minerałów lub przez proces jonizacji, który można uzyskać za pomocą odpowiedniej filtracji - redox.

Woda alkaliczna podwyższa pH płynów ustrojowych, które zostało obniżone za sprawą pokarmu czy czynników cywilizacyjnych. Jest polecana dla osób zmagających się z wieloma dolegliwościami. Jednak w sklepach wręcz niewykonalnym jest znaleźć wodę alkaliczną, a nawet jeśli taką znajdziemy to przepłacimy - butelkowana woda alkaliczna jest dość drogim biznesem. Alternatywnym wyjściem jest zamontowanie filtra do wody z funkcją alkalizacji.

Właściwości wody alkalicznej


wlasciwosci wody alkalicznej

Właściwości wody alkalicznej sprawiają, że jest ona doskonałym środkiem do wyrównania poziomu pH w naszym organizmie. Pod wpływem jedzenia, które dostarczamy do organizmu wytwarzamy sok żołądkowy, którego składnikiem jest kwas solny o bardzo kwaśnym (wręcz żrącym) odczynie pH 1,35-3,5.

Pijąc lekko zasadową wodę nie zmienimy tak niskiego odczynu kwasu solnego. Jego jony wodoru w bardzo szybkim czasie neutralizują jony zasadowe z wypitej wody. Jednak regularne picie wody alkalicznej pomoże uregulować gospodarkę kwasowo - zasadową i może wspomóc osoby borykające się z otyłością czy dolegliwościami trawiennymi.

Czym różni się woda alkaliczna od zwykłej?


kotły w domu

Woda alkaliczna posiada pH wyższe niż 7,5. Natomiast woda zwykła posiada zazwyczaj odczyn obojętny. Woda alkaliczna jest wodą zasadową, dlatego nie zakwasza organizmu i pomaga zniwelować objawy zakwaszenia.

Kolejną różnicą jest to, że woda alkaliczna posiada wiele wolnych elektronów i jej skład jest zbliżony do płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Dlatego jej właściwości są tak zachwalane i często uważane za wspierające w różnego rodzaju dolegliwościach.

Dla kogo jest woda alkaliczna?


Woda zasadowa jest polecana przede wszystkim osobom, które na co dzień wykonują duży wysiłek fizyczny. Wzmożona aktywność prowadzi do zakwaszenia mięśni i utraty składników mineralnych. Pijąc wodę zasadową uzupełnić te niedobory.

Dodatkowo poprawi nasze samopoczucie i doda nam energii. Dlatego jest polecana dla osób narażonych na stres czy przemęczenie.

Również osoby z zakwaszeniem organizmu powinny zdecydować się na picie wody alkalicznej. Nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, stres czy zanieczyszczenia należą do czynników przekładających się do powstania zakwaszenia, dlatego tak wiele osób jest na to narażonych lub już zmagających się z dolegliwością. Regularne picie wody alkalicznej pomoże nam odzyskać balans i zmniejszyć ryzyko takich chorób jak miażdżyca, otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.

Jeśli zmagamy się z niską odpornością i łatwo chorujemy na różne infekcje wirusowe to woda zasadowa jest również czymś dla nas. Pomoże nam wspierać organizm w ochronie przed przeziębieniem.

Według niektórych badań woda alkaliczna może pomóc w radzeniu sobie z osteoporozą, która głównie dotyka kobiet w okresie menopauzy. Woda alkaliczna bogata w wapń pomaga zapobiegać resorpcji kości. Badania nie są jednak wystarczająco udokumentowane i wymagają dalszych działań.


Woda alkaliczna nie jest lekiem i nie powinna być w ten sposób traktowana. Może jedynie być środkiem codziennej profilaktyki.


Korzyści picia wody alkalicznej


korzysci wody alkalicznej

Alkalizacja wody w domu


BLUEWATER CLEONE REDOX

Bluewater Cleone Redox jest to urządzenie, które oferuje najwyższy poziom uzdatniania wody. Usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne, pozostawiając wodę krystalicznie czystą, świeżą i wzbogaconą o minerały.

Oprócz zaawansowanego poziomu oczyszczania wody składającego się z odwróconej osmozy i warstwy węglowej posiada opcję REDOX. Funkcja ta jest odpowiedzialna z alkalizowanie wody za pomocą jonizacji Redox Power. Wkład Redox podnosi poziom pH, obniża poziom ORP oraz wzbogaca ją o wodór, który jest cenny dla organizmu. Chroni mózg, serce i wątrobę przed niedokrwieniem i udarami.

Urządzenie jest nie tylko skuteczne ale również inteligentne. Cleone Redox posiada mikroprocesor kontrolujący całą pracę urządzenia - pompy, elektrozawory i inne komponenty. Dodatkowo jakość wody jest monitorowana za pomocą specjalnego czujnika, który daje nam pewność, że woda jest świeża, zalkalizowana i krystalicznie czysta.

KUNA FILTER COMFORT REDOX

Kuna Filter Comfort Redox to filtr do wody posiadający aż 5 stopniową filtrację wody - w tym odwróconą osmozę. Na koniec działa unikalny wkład KF-REDOX-PH ze złożem bioaktywnym, który alkalizuje wodę (podnosi pH do około 8-10) oraz obniża jej ORP do poziomu -50/-300.

Dodatkowo urządzenie posiada mineralizator dzięki czemu neutralizuje kwasowość oraz uzupełnia wodę w minerały - magnez i wapń. Dzięki temu uzupełnimy ilość niezbędnych pierwiastków w naszym organizmie i będziemy czuli się lepiej.

Kto nie powinien pić wody alkalicznej?


Wody alkalicznej powinny unikać osoby cierpiące na zaburzenia nerek. Wysoka zawartość minerałów w wodzie zasadowej może skutkować powstaniem kamieni w układzie moczowym. Jest to jeden wyjątek. Jeśli chodzi o ogół to ten rodzaj wody jest jak najbardziej polecany do spożycia.

Podsumowanie


Woda alkaliczna jest wodą cechującą się odczynem zasadowym, czyli wysokim poziomem pH. Codzienne spożywanie takiej wody pomaga chronić nasz organizm przed wieloma dolegliwościami ale też poprawia nasze samopoczucie i podnosi poziom energii. Jeśli chcemy mieć stały dostęp do wody alkalicznej w domu odpowiednim rozwiązaniem jest montaż filtra do wody, posiadającego wkład alkalizujący. W ten sposób zyskamy wodę alkaliczną o poziomie pH 8-10. Dodatkowo filtr wyposażony np. w technologię odwróconej osmozy i filtr węglowy oczyści wode z wszelkich zanieczyszczeń i uatrakcyjni jej smak.


Najczęstsze pytania

Czy wodę alkaliczną można pić codziennie?

Tak, wodę alkaliczną należy pić codziennie, w ilości 30 ml na kilogram masy ciała. Standardowo wychodzi od 2 do 2,5 litra dziennie. Woda zasadowa wpłynie pozytywnie na nasze funkcjonowanie i samopoczucie.

Jak mieć wodę alkaliczną w domu?

Jeśli chcesz mieć stały dostęp do wody alkalicznej w domu, polecamy podłączyć filtr do wody z funkcją alkalizacji. Takie urządzenie jest inwestycją na wiele lat i dostarczy Tobie wody zasadowej o wyższym pH. Dodatkowo oczyści ją z wszelkich bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń.

Czy wodą alkaliczną można popijać leki?

Nie zaleca się popijania leków wodą z podwyższoną ilością składników mineralnych. Woda z dużą ilością minerałów może spowodować znacznie słabsze wchłanianie się leków. Dlatego nie polecamy popijać środków leczniczych wodą alkaliczną.

Jakie pH wody jest najzdrowsze?

Powinniśmy spożywać wodę o pH 7,5 - 9,5. Dzieje się tak ze względu na konieczność utrzymania równowagi pH płynów w organizmie na poziomie 7,4.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Jaki filtr do wody wybrać? Ranking 2022/2023

Jaki filtr do wody wybrać? Ranking 2022/2023

30.03.2023

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?
Czytaj dalej >
Woda do biura - dystrybutory wody

Woda do biura - dystrybutory wody

27.03.2023

Coraz więcej firm decyduje się na wybór dystrybutora wody do miejsc pracy. Stanowią one ważny element w zapewnieniu pracownikom odpowiedniej ilości wody pitnej. Dlaczego warto postawić na dystrybutor wody do firm?

Czytaj dalej >