Wilgoć w domu - jak się jej pozbyć?

Poza tym, że ujemnie wpływa na komfort mieszkania, wilgoć w domu może szkodzić zdrowiu i postawić przed Tobą konieczność nieplanowanego remontu. Podobnie jak zanieczyszczone powietrze oraz pleśń jest jednym z tych szkodliwych czynników, które są zupełnie niewidoczne i często przyczyniają się do pogorszenia naszego samopoczucia i stanu zdrowia. Dowiedz się więcej na temat wilgoci.

Wilgoć w domu potrafi być bardzo problematyczna. Poza tym, że negatywnie wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu, może również szkodzić zdrowiu i postawić przed Tobą konieczność nieplanowanego remontu. Szczególnie, jeśli już zaobserwowałaś pojawienie się pleśni i grzyba na ścianach, meblach lub ubraniach. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak pozbyć się wilgoci z domu oraz skąd pojawia się problem jej nadmiernej ilości.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Optymalna wilgotność


Wilgoć a wilgotność. Według definicji, wilgoć to ogólne określenie na wodę znajdującą się w powietrzu pod postacią pary wodnej lub na powierzchniach pod postacią drobnych kropelek. Wilgotność zaś, jest to konkretna zawartość pary wodnej w powietrzu, podawana zwykle w procentach. Różnica między tymi pojęciami jest więc niewielka i w kontekście obecności pary wodnej w powietrzu, słowa te są używane zamiennie, w formie synonimów.

Pies w kąpieli


Kiedy bierzesz kąpiel, gotujesz wodę, suszysz pranie lub myjesz naczynia, przyczyniasz się do zwiększenia ogólnego poziomu wilgotności w domu. My sami jesteśmy źródłem dodatkowej wilgoci, którą wydzielamy oddychając. Poziom wilgoci w domu nieustannie się zmienia. Krótkotrwałe zmiany, to coś naturalnego, nie zmienia to faktu, że powinniśmy świadomie kontrolować wilgotność i jeśli jej poziom jest zbyt wysoki, warto dowiedzieć się, jakie czynności podjąć i jak pozbyć się wilgoci.

Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i jednocześnie taki jej poziom jest korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg.


   Pamiętaj!

 • Przeciętnie człowiek wydycha ok. 2 litrów wody w ciągu doby.
 • Optymalna wilgotność, w której człowiek czuje się komfortowo to 40-60%.

Wilgoć w domu jest też nierozerwalnie związana z temperaturą. W zależności od tego, jak ciepło jest w danym pomieszczeniu, wilgoci powinno być odpowiednio mniej lub więcej. Jeśli powietrze w domu jest za suche, pomóc mogą oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania.

Temperatura a wilgotność powietrza

Jeśli czujesz się zaniepokojona lub zaniepokojony tym, czy wszystko jest w porządku, najlepiej kup i zainstaluj urządzenie do pomiaru wilgotności względnej powietrza - tzw. higrometr - tu zobaczysz higrometry i znajdziesz informacje pomocne w ich wyborze.

Nadmierna wilgoć w domu - przyczyny i skutki


Wilgotność w domu 75%

Nadmierna wilgoć w domu

Bardzo ciężko jest uciec przed wilgocią - jest wszechobecna. Czasami objawia się zatęchłym i „stojącym” powietrzem w domu, a czasami odczuwamy ją jako nieprzyjemną lepkość na skórze. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu. Jej nadmierny poziom (mogący sięgać od 60% aż do 75%) powoduje pojawianie się pleśni i grzybów w mieszkaniu, które są niczym innym jak szkodliwymi patogenami. 

Wilgotność w domu powinna utrzymywać się na poziomie pomiędzy 40-60% Wilgotność powyżej lub poniżej nie sprzyja zdrowemu środowisku domowemu. W przypadku, którym poziom wilgotności osiąga do 75% jak najszybciej powinniśmy znaleźć źródło tak wilgotnego powietrza. Utrzymanie wilgotności na tak wysokim poziomie do szybkiego rozwoju pleśni, grzyba oraz nieprzyjemnego zapachu stęchlizny na ubraniach oraz meblach. 

Najczęstsze przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

Przyczyn problemu  nadmiernej wilgoci może być wiele - awarie instalacji wodnych, brak izolacji budynku czy niedostateczna cyrkulacja powietrza. Możemy jednak podzielić je na dwie ogólne kategorie:

1. zewnętrzne, związane głównie z warunkami środowiskowymi,

2. wewnętrzne, obejmujące różne błędy związane z budową i eksploatacją budynków.

Duża wilgotność powietrza na zewnątrz może być spowodowana przez wszelkiego rodzaju zalania, powodzie, naturalnie wilgotne powietrze czy wysoki poziom wód gruntowych. Ta ostatnia zmienia się w zależności od pory roku i opadów, a także w zależności od ukształtowania terenu.

Przyczyny zewnętrzne

Zdjęcie: https://www.opole.pl/powodz-tysiaclecia-1997-galeria-zdjec/

O ile nie mieszkasz na terenach podmokłych, w sąsiedztwie cieków wodnych i bagien, gdzie naturalny mikroklimat sprzyja powstawaniu wilgoci, to prawdopodobnie przyczyna nadmiernej wilgoci tkwi w wadzie konstrukcyjnej budynku, w którym mieszkasz lub niepoprawnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, czyli przyczyn wewnętrznych.

Przykłady błędów konstrukcyjnych, które skutkują problemami z wilgocią w domu:

 • Brak drenażu lub wadliwe wykonanie.
 • Wilgoć technologiczna - to coś, co dotyczy nowo oddanych do użytku obiektów. Ponieważ w pracach wykończeniowych zużywa się dużo wody, a nierzadko terminy oddania inwestycji są krótkie, to przegrody budynku po jego oddaniu do użytku są zazwyczaj pełne wody, która nie zdążyła jeszcze wyschnąć - to właśnie wilgoć technologiczna.
 • Nieefektywna wentylacja - jeśli system wentylacji grawitacyjnej w domu jest niesprawny i nie działa tak, jak powinien, to będzie powodem gromadzenia się wilgoci w domu.
 • Nieszczelne przykrycie dachowe.
 • Wadliwie wykonana izolacja budynku (hydroizolacja i termoizolacja).

Przyczyny wewnętrzne


Na podwyższenie wilgotności względnej mają również wpływ temperatura pomieszczenia oraz codzienne czynności domowe, takie jak zmywanie czy pranie. Dlatego miejscami najbardziej narażonymi na wilgoć w domu są:

 • kuchnie,
 • łazienki,
 • suszarnie,
 • piwnice,
 • ramy okienne i okolice drzwi wejściowych.

Oznaki problemu z wilgocią w domu

Zwróć szczególną uwagę na wszelkie plamy i przebarwienia na ścianach i podłogach oraz na wilgoć pojawiającą się na szybach. Dodatkowo jeśli w jakimś miejscu w domu wyczuwalny jest zapach gleby lub stęchlizny, to prawdopodobnie zaczęła się już rozwijać tam pleśń.

Jeśli w Twoim domu występują mostki termiczne, to tam będzie następowała kondensacja pary wodnej, czyli to właśnie te miejsca będą wilgotne, gdy wilgotność względna będzie bardzo wysoka.

Mostek cieplny

Mostek termiczny - miejsce przez które przenika ciepłe powietrze. Zwykle mostki znajdują się tam, gdzie krawędzie i załamania konstrukcji budynku, nieszczelności izolacji lub wadliwa konstrukcja przegród domu. Prawie zawsze znajdują się przy oknach i balkonach.

Zdjęcie: https://ppin.pl/mostek-termiczny/

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie jak i dlaczego powstają takie mostki, to polecam Ci wpis o mostkach cieplnych na blogu Okiem inżyniera.

Kondensacja pary wodnej

Kondensacja polega na przejściu pary wodnej, która zawieszona jest w powietrzu ze stanu gazowego w stan ciekły, czyli jej skroplenia. O tym w jakiej temperaturze nastąpi skroplenie wody decyduje tzw. punkt rosy. Jest to taka temperatura, której lekkie przekroczenie w jedną lub drugą stronę (przy danym ciśnieniu i składzie powietrza), spowoduje skroplenie lub resublimację pary wodnej.

Mity na temat wilgotności powietrza


Wilgoć jest zawsze niepożądana

Oczywiście nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi szkodliwych patogenów, których powinniśmy unikać (szczególnie alergicy), jednak zbyt suche powietrze też nie jest zdrowe. Podrażnia drogi oddechowe, prowadząc nierzadko do różnych infekcji i nasilając reakcje alergiczne. Nie można popadać w skrajności w żadną stronę. Optymalny poziom wilgotności wynosi 40-60% i w tego zakresu powinniśmy się trzymać

Istnieje jeden odpowiedni poziom wilgotności

Chociaż optymalna wilgotność mieści się w zakresie 40-60%, to jej konkretny poziom jest uzależniony od temperatury otoczenia. Jednocześnie ciepłe i wilgotne miejsce to warunki idealne dla rozwoju pleśni, dlatego w ciepłe wilgoć w domu powinna być niższa.

Nawilżacze powietrza są szkodliwe lub niebezpieczne

Choć nie ma wątpliwości, że zbyt duża ilość wilgoci jest szkodliwa dla naszego zdrowia, to zbyt suche powietrze może powodować równie nieprzyjemne skutki. Dlatego w niektórych przypadkach, szczególnie w okresie grzewczym warto korzystać z dobrej klasy nawilżacza powietrza. Na rynku znajdują się różne typy nawilżaczy, a każdy z nich posiada swoje mocne i słabe strony. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o nawilżaczach powietrza.

Jak pozbyć się wilgoci? Trzy najlepsze sposoby


Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu? Mam wilgotne powietrze w pokoju, co robić? Jak osuszyć mieszkanie? Czy problemów z wilgocią można się pozbyć całkowicie? Odpowiedzią na walkę z wilgocią są przedstawione poniżej trzy sposoby.

1. Zaopatrz się w osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza


 • Osuszacze powietrza elektryczne, to urządzenia, które w sposób mechaniczny usuwają wilgoć z powietrza. Osuszacze występują w dwóch wersjach - osuszacze adsorpcyjne i osuszacze kondensacyjne. To niezwykle skuteczny sposób na wilgoć w domu.
 • Osuszacz kondensacyjny, to urządzenie, które działa na podobnej zasadzie do klimatyzatora. Zainstalowany w obudowie osuszacza wiatrak, wsysa ciepłe i wilgotne powietrze z otoczenia, przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy, gdzie woda skrapla się i jest wychwytywana do odpowiedniego zbiornika, a następnie wydmuchuje osuszone powietrze na zewnątrz.
 • Osuszacz adsorpcyjny, to urządzenie, którego głównym elementem jest rotor (część wirująca) pokryty adsorbentem, czyli substancją, na powierzchni której gromadzi się woda wychwytywana z powietrza. Tak więc osuszacz wychwytuje wilgotne powietrze z otoczenia i przepuszcza przez rotor, w którym osadza się wilgoć. Suche powietrze jest wyrzucane na zewnątrz.

Na ilustracji wilgotne powietrze skrapla się na rotorze pokrytym adsorbentem i jest odprowadzane do zbiornika na wodę. Osuszone powietrze zostaje wydmuchane na zewnątrz do pomieszczenia.

2. Otwieraj okna i zapewniaj częsty przewiew

Jednym ze sposobów na poprawę wentylacji w domu jest częste otwieranie okien. O ile nie jest to tak zaawansowana metoda, jak poprzednia, o tyle częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń jest zawsze zalecane, bo wpuszcza do środka świeże, zewnętrzne powietrze.

Jeśli nie chcesz za bardzo wychładzać domu, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, to:

 1. Wyłącz ogrzewanie.
 2. Na 15 minut otwórz wszystkie okna i zapewnij naturalny przeciąg.
 3. Po tym czasie pozamykaj okna i ponownie włącz ogrzewanie.

Strat ciepła nie będzie aż tak dużo, a piec „nie zwariuje” i nie będzie na okrągło grzał pomieszczeń, narażając Ciebie na wysokie rachunki za ogrzewanie.

3. Zamontuj nowoczesne okna

Jednym z najczęstszych problemów jest montowanie zbyt szczelnych okien, szczególnie w domach, w których funkcjonuje wyłącznie system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). Wprawdzie szczelne okna pozwalają zaoszczędzić energię, ale równocześnie prowadzą do zbierania się wilgoci i powstawania pleśni. Warto więc zaopatrzyć się w nawiewniki okienne lub nowoczesne okna, zapewniające odpowiednią wentylację.

Skutek nadmiernej wilgoci - jak poradzić sobie z pleśnią?


Pleśń jest wynikiem nadmiernej wilgoci i przyczynia się do wielu dolegliwości związanych z układem oddechowym jak i odpornościowym. Kiedy  poziom wilgoci utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas to rozwój pleśni jest  nieunikniony. Jeśli borykasz się z problemem pleśni w Twoim domu mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na walkę z nią: 

1. Jeśli zauważysz w domu pleśń, w pierwszej kolejności musisz pozbyć się źródła wilgoci. Sprawdź, czy nie jest to pęknięta rura z wodą (w przypadku pleśni na ścianach), źle uszczelnione okna czy zawilgocenie piwnicy, spowodowane np. wadliwym drenażem. W przypadku wad konstrukcyjnych powodujących wilgoć trzeba je naprawić, ponieważ problem z pleśnią będzie nawracał, nawet przy regularnym czyszczeniu.

2. Skutecznym rozwiązaniem na problem pleśni może się okazać sterylizator  powietrza. Sterylizacja powietrza skupia się na inaktywacji szkodliwych drobnoustrojów - w tym zarodników pleśni i grzybów - za pomocą wysokiej temperatury. Marka Airfree znajdująca się na wysokiej pozycji jeśli chodzi o sterylizacje powietrza posiada w swojej ofercie wiele urządzeń godnych uwagi. Sterylizatory Airfree są wyposażone w ceramiczny rdzeń sterylizujący powietrze, który rozgrzewa się do temperatury 200 stopni Celsjusza. Urządzenie pozwala usunąć z otoczenia zarodniki grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Urządzenie z pewnością pomoże w walce z rozwojem pleśni i grzybów w domu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat sterylizatorów powietrza Airfree kliknij tutaj.

3. Pozbądź się pleśni z zainfekowanej powierzchni czyszcząc ją szczotką i wodą. Następnie bardzo dokładnie ją wysusz i użyj odpowiedniego preparatu grzybobójczego.

4. W skrajnych przypadkach konieczne będzie wykonanie remontu. Jeśli pleśń znajduje się na posadzce, należy ją przeczyścić według instrukcji w punkcie 2 a następnie na nowo położyć panele i zamontować listwy.

5. Przydatny może okazać się jonizator lub oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji. Takie urządzenie unieszkodliwia zarodniki pleśni i grzybów znajdujące się w powietrzu, hamując ich rozwój.

Podsumowanie


Nie daj za wygraną wilgoci! Kontroluj jej wartość sprawdzając stan na higrometrze (wystarczy nawet najtańszy higrometr włosowy - do nabycia już za kilkanaście złotych). Jeśli wilgotność względna przekracza poziom 60%, podejmuj środki zaradcze - uruchamiaj osuszacz, lub zrób generalne wietrzenie. To doraźnie zmniejszy wilgoć w domu, ale najważniejsze jest, aby zlikwidować przyczyny techniczne, dla których się tworzy. Jeśli wilgoć w Twoim domu spowodowała rozwój pleśni polecamy zainwestowanie w sterylizator powietrza, generalne czyszczenie specjalistycznymi środkami lub - w skrajnych przypadkach - wykonanie remontu.


NIE POZWÓL, ABY TWÓJ DOM STAŁ SIĘ POŻYWKĄ DLA PLEŚNI I GRZYBÓW!


Najczęstsze pytania

Czy wilgoć w domu jest szkodliwa?

Tak. Jeśli poziom wilgoci w domu utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie prowadzi to do poważnych skutków zdrowotnych. Jeśli podwyższony poziom wilgoci jest utrzymywany przez dłuższy czas to mieszkanie jest narażone na rozwój pleśni lub grzyba. Pleśń jest wyjątkowo szkodliwa dla zdrowia każdego człowieka - zwłaszcza dla osób borykających się z astmą lub alergią. 

Jaki jest prawidłowy poziom wilgoci w domu?

Szacuje się, że prawidłowy poziom wilgoci w domu powinien mieścić się pomiędzy 40%, a 60%. Jeśli poziom znajduje się powyżej 40% lub 60% to powietrze w domu nie jest zachowane w odpowiedniej jakości. Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może prowadzić do powstania wielu problemów zdrowotnych.

Bibliografia


1. Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?. Dostęp online [https://fixly.pl/blog/naprawy/wilgoc-w-domu-jak-sie-jej-pozbyc/] 10.11.2015 r.

2. polki.pl. Wilgoć w domu - jak pozbyć się wilgoci i pleśni z mieszkania. Dostęp online [https://polki.pl/dom/porady-domowe,jak-pozbyc-sie-wilgoci-i-plesni-z-mieszkania-porady,10033920,artykul.htmll] 10.11.2015 r.

3. zbudujmydom.pl. Wilgoć i pleśń w domu i mieszkaniu. Dostęp online [https://zbudujmydom.pl/artykul/wilgoc-i-plesn-w-domu-i-mieszkaniu] 10.11.2015 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Storm zestaw filtrów, filtry do wody do kranu, filtry kuchenne ze stali nierdzewnej producent, źródła zanieczyszczeń, jonizator powietrza co to jest, maseczki n95 ffp3, najlepsze filtry powietrza, oczyszczacz i nawilżacz powietrza ranking, oczyszczacz z nawilżaczem xiaomi, podajnik do wody, Sharp FP-J30EU-Pczujnik, sharp nawilżacz i oczyszczacz, Twarda woda w kranie Wrocław, woda dla firm wrocław

Komentarze

 • Eko-Plast napisał:
  Wymienione we wpisie oraz komentarzach informacje są bardzo pomocne. Prawdą jest, że zbyt szczelne okna nie są dobrym rozwiązaniem. Zarówno te drewniane jak i wykonane z pcv należy często otwierać aby przewietrzyć pomieszczenie. Jedną z zalet okien pcv jest ich cena. W pokojach narażonych na większe ryzyko wystąpienia wilgoci, warto zamontować nawiewniki. Nie są one drogie a czas ich montażu bardzo krótki. Mogą one być sterowane mechanicznie lub automatycznie. Same dostosują się do panujących we wnętrzu warunków i otworzą jeżeli zajdzie taka potrzeba. Plusem jest to, że w ich przypadku nie ma mowy o przeciągu, ponieważ zimniejsze powietrze przechodzące przez nawiewnik miesza się łatwo z tym cieplejszym.
  28.04.2017
 • Bella napisał:
  Mam bardzo dużą wilgoć w domu, już próbowałam wielu sposobów z różnym skutkiem. Jednak nie próbowałam jeszcze osuszacza powietrza o którym wspomniałeś. Zaczęłam się rozglądać gdzie mogę taki kupić i znalazłam ten sklep: http://www.airnaturel.pl/ , problem w tym, że nie wiem który mam wybrać ;( Może mógłbyś mi doradzić ?
  29.03.2017
 • kaska napisał:
  Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.
  06.03.2017
 • Magda napisał:
  Problemem jest to, że ludzie chcąc oszczędzić na ogrzewaniu, kiszą dom. A tak właśnie powstaje wilgoć i tym sposobem trudniej dom ogrzać. Taki paradoks. Zbyt szczelne okna to też zła sprawa, dlatego dobrze przy wyborze kierować się tą kwestią. I przy montażu oczywiscie. Dobre okna też nie muszą być drogie. W internecie można znaleźć, jeśli chodzi o okna pcv cennik kalkulator i oszacować względny koszt. Waaarto o to zadbać, bo to przecież nasze zdrowie.
  02.02.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Tak, pleśń jest niezwykle niebezpieczna i skutki jej wdychania mogą być bardzo zgubne dla zdrowia!
  01.02.2017
 • Hania napisał:
  Oj ja to od razu wyczuwam, jak gdzieś się wilgoć zbierze i pleśń pojawia, bo od razu mi alergia się pojawia, także czego jak czego, ale tego musze dobrze pilnować w domu
  13.01.2017
 • Michał napisał:
  Fajny artykuł z przydatnymi radami. Wydaje mi się, że teraz kiedy wszyscy mają bardzo szczelne okna to wilgoć pojawia się częściej niż kiedyś, a jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wentylację to wcześniej czy później będziemy walczyć z grzybem, a to już nie jest takie proste jak nie niektórym wydaje. Także zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć i już w trakcie budowy warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu https://youtu.be/VWdT0InNTM4
  31.08.2016
 • Ania napisał:
  Nie wiedziałam, że można aż tyle powiedzieć o problemie wilgoci w domu :) Właśnie zaczął mi w łazience pojawiać się grzyb i myślałam, że to kwestia nieodpowiedniej wentylacji, a tu proszę, może być o wiele więcej powodów. Muszę koniecznie to sprawdzić. Bardzo pomocny wpis, dzięki! :)
  20.08.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witam,
  Wygląda na to, że mieszkanie na ostatnim piętrze może być albo nadmiernie docieplone (sufit) i uszczelnione, przez co wzrasta temperatura powietrza i przez to pojemność wilgotnościowa też jest wyższa. Prawdopodobnie istnieje problem z konstrukcją przegród, albo brakiem naturalnego obiegu powietrza przez system wentylacji grawitacyjnej.
  Fakt, że wilgotność wzrasta przy otwarciu okna może mieć związek również ze spadkiem temperatury w pomieszczeniu (poziom wilgotności zależy od również od temperatury), aczkolwiek w upalne dni, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, powietrze na zewnątrz budynku może mieć wyższe parametry, niż to wewnętrzne.

  Zalecałbym sprawdzenie drożności wentylacji (przewody kominowe). To, że na przewodach kominowych są zainstalowane kratki nie oznacza wcale, że muszą być sprawne. Czasami zabrudzenie kratek znacząco obniża ciąg w kominie, co widać, gdy jest on mierzony przy pomocy mikromanometru.
  Więcej porad i wskazówek znajdziecie też w tym wpisie na Zdrowy-Dom.

  Jeśli wilgoć stale utrzymuje się na wysokim poziomie, to warto rozważyć urządzenia do jej redukcji, czyli odwilgotniacze.

  Jeszcze inna sprawa, że grzyb, który już raz pojawi się w mieszkaniu, pozostawia w powietrzu swoje zarodniki i na to pomoże już tylko wizyta firmy odgrzybiającej. Takie firmy stosują odpowiednie środki chemiczne (dość bezpieczne dla zdrowia), które likwidują zarodniki grzyba i pleśni.

  Trzymam kciuki za walkę z tym problemem!
  04.08.2016
 • Aneta napisał:
  Witamy,
  szukamy tutaj pomocy, bo od roku walczymy ze spoldzielnia, ktora upiera sie, ze grzyb w pomieszczeniu to wina niewietrzenia, czyli nasza. Mieszkamy na ostatnim 7 pietrze. Grzyb pojawia sie w lazience (bez okna, wentylacja elektryczna tylko przy wlaczonym swietle) i kuchni w okolicach okna. W pokoju goscinnym przy suficie na 2 scianach, przylegajacych do balkonow zacieki. Zima wietrzenie okolo 8 razy dziennie (drzwi i okna balkonowe otwarte zupelnie, przeciagi). Wilgotnosc 40-55%. Lato czesto otwierane okna, uchylnie w sypialni noca, wilgotnosc 55-65%...i tu jest problem. Po otworzeniu okna wilgotnosc wzrasta. Godzine temu bylo 63%, otworzylam drzwi balkonowe i po 3 minutach wilgotnosc wzrosla do 69%. Juz sama nie wiem, wietrzyc czy lepiej okien nie otwierac. Wedlug naszej spoldzielni wilgotnosc nie moze przekroczyc 50%. Jak to zrobic? Prosimy o rade.
  02.08.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Świetna rada! Dziękuję za wskazówki, w imieniu wszystkich czytających bloga :)
  21.07.2016
 • Paweł napisał:
  Do wykrywania warunków sprzyjających powstawaniu pleśni w pomieszczeniach polecam takie proste urządzenie:
  http://tfa-dostmann.de/index.php?id=161&L=1

  Dzięki niemu dopracowałem swój elektroniczny system sterowania wentylacją w okresie zimowym.
  Poza okresem zimowym oczywiście wentyluję na maksa jak się tylko da.
  17.07.2016
 • Paweł napisał:
  Niestety, wilgoć w domu jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Czy założenie nowej wentylacji w domu może go przed grzybem?
  22.06.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witaj Maćku,
  Dziękuję za komentarz. Co z pochłaniaczami za kilkanaście złotych (w woreczkach, pastylkach). Cóż... będą skuteczne, ale tylko na ograniczonej powierzchni. Moim zdaniem małe pochłaniacze pasywne (czyli materiały, które chłoną wilgoć) i także urządzenia elektroniczne na bazie ogniw Peltiera będą się nadawały np. do szafy, ale nie do skutecznego osuszenia pomieszczenia.
  Jeśli chcesz sprawdzić jaki jest efekt działania tego typu, tanich wynalazków - najlepiej zawieś na ścianie w pomieszczeniu, które osuszasz, higrometr (dodatkowy wydatek rzędu kilkunastu zł). Takie tanie higrometry włosowe (nieelektroniczne) dokonują pomiarów z dokładnością 3-5%, ale to wystarczy do zweryfikowania czy jest znacząca poprawa w zakresie wilgotności.
  Z moich doświadczeń wynika to, że dużo lepiej sprawdza się poprawa wentylacji w pomieszczeniach, zamontowanie wywietrzników w oknach (o ile nie są fabrycznie zainstalowane) i częste wietrzenie (także zimą!).
  Mam nadzieję, że to jest satysfakcjonująca odpowiedź na Twoje pytanie.
  Pozdrowienia i sukcesów w walce z wilgocią życzę :-)
  17.02.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  W przyszłym tygodniu pojawi się recenzja bardzo ciekawego urządzenia dla wszystkich tych, którzy dbają o czyste powietrze :-)
  17.02.2016
 • Marcin Piotrowski napisał:
  Zajmuj?ce informacje. Zamierzam tutaj spogl?da?. Kiedy inne teksty?
  11.02.2016
 • Maciek napisał:
  Ciekawy i pomocny artykuł, w kwestii osuszenia domu/pomieszczenia- co z pochłaniaczami wilgoci z supermarketów itd tymi za kilkanaście pln? właśnie kupiłem takowy do łazienki i zdziwiłem się trochę że nie został tu wymieniony, wyporzyczałem kiedyś do piwnicy osuszacz na prąd i zdawał egzamin, ale wypożyczenie nie jest tanie, nie wiem jak z kupnem... Pozdrawiam
  03.02.2016

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >