Użytkowanie oraz konserwacja oczyszczaczy powietrza

Jakość powietrza w Polsce jest więcej niż zła. Większość dużych miast w naszym kraju nie spełnia podstawowych wymogów wyznaczonych przez Unię Europejską. Sprawę pogarsza fakt, iż w wielu polskich domach, na zimę pali się śmieciami oraz niskiej jakości paliwem, które wydostaje się przez komin w postaci pyłu utrudniającego oddychanie. 

Jesteś szczęśliwym posiadaczem oczyszczacza, a może zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu. Na pewno analizowałeś cały spis danych technicznych, w tym to czy posiada odpowiednie filtry (HEPA lub węglowy), gwarancję, funkcję nawilżania powietrza i zapewnia odpowiedni komfort użytkowania, czyli nie zakłóci spokojnego snu domowników. Jednak czy pomyślałeś o tym gdzie go postawisz, jak będziesz z niego korzystać i co najważniejsze jak zadbasz o to, aby służył ci maksymalnie długo? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Umiejscowienie oczyszczacza powietrza


Decydujące znaczenie ma design urządzenia, czyli to jak wpasuje się w wystrój wnętrz. Jest to na pewno subiektywna ocena. Warto jednak to rozważyć zanim wybierzesz Twój wymarzony oczyszczacz. Ważne, aby oczyszczacz stał na równej powierzchni, jednak nie może to być powierzchnia metalowa, ani dywan. Nie należy umieszczać go w kącie czy na różnych konstrukcjach. Sprzęt nie może działać w skrajnych temperaturach i wilgotności. Nie może więc stać w miejscu, które jest szczególnie narażone na promienie słoneczne, ani takim o wysokiej wilgotności powietrza (łazienka). Należy także chronić go przed silnymi wstrząsami.
Do każdego oczyszczacza powietrza została dołączona instrukcja, której stosowanie pomoże ci zapewnić długą żywotność wybranego urządzenia.

Zasady eksploatacji oczyszczacza powietrza

Najlepiej i w tym wypadku zajrzeć do instrukcji. Każdy model oczyszczacza powietrza jest bowiem nieco inny. Oczywiście każdy sprzęt musi być podłączony do gniazdka zasilania. Należy także pamiętać o tym, by nie zakrywać otworów znajdujących się w oczyszczaczu powietrza. Jeżeli z kolei chcesz odłączyć go z zasilania, to pamiętaj by najpierw go wyłączyć. Jak czyścić filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza? Nie wolno włączać urządzenia bez filtra ani myć i ponownie używać filtra HEPA. Stosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że sprzęt będzie ci służyć przez lata.

Konserwacja oczyszczacza powietrza

Najważniejsze, by konserwację tego typu sprzętu wykonywać regularnie i przeprowadzać ją zgodnie z instrukcją obsługi danego modelu. Większość współczesnych modeli oczyszczaczy powietrza jest niezwykle intuicyjna w obsłudze i posiada wskaźnik zużycia filtra. W większości sprzętów filtry wstępne potrafią pracować nawet 10 lat, od momentu gdy sprzęt zostanie po raz pierwszy włączony. Jak czyścić filtr w oczyszczaczu? Pamiętaj, aby czyścić filtry z zabrudzeń obmywając wodą i susząc je. Jeżeli twój oczyszczacz posiada funkcję nawilżania pamiętaj, aby wymianiać wodę w zbiorniku. Nie musisz do napełniania zbiornika używać wody zdemineralizowanej, wystarczy że dolejesz zwykłej. W więksozści urządzeń został zainstalowany filtr wodny, ktory jest odpowiedialny za odkamienianie. Warto również pamiętać o przemyciu urządzenia wilgotną scierka, jednoczęśnie unikają detergentów.

Podsumowanie

Jeżeli będziesz regularnie dbać o pielęgnację i wymianę filtrów w oczyszczaczu posłuży ci wiele lat. Jak czyścić filtr w oczyszczaczu powietrza? Pamiętaj o tym, by regularnie czyścić filtry i używać oczyszczacza wedle instrukcji obsługi, a powietrza w twoim domu będzie czyste i pozbawione większości zanieczyszczeń.

Bibliografia

1. A. Jurewicz. Oczyszczacz powietrza - działanie, sposób konserwacji, dostępne modele. Dostęp online [https://www.medonet.pl/zdrowie,oczyszczacz-powietrza---dzialanie--sposob-konserwacji--dostepne-modele,artykul,1728687.html#oczyszczacz-powietrza-jak-konserwowac] 25.04.2017 r.

2. Philips. Jak i kiedy należy czyścić lub wymieniać filtry i czujnik oczyszczacza powietrza?. Dostęp online [https://www.philips.pl/c-f/XC000012496/jak-i-kiedy-nale%C5%BCy-czy%C5%9Bci%C4%87-lub-wymienia%C4%87-filtry-i-czujnik-oczyszczacza-powietrza] 25.04.2017 r.

3. Redakcja TVN. Jak dbać o oczyszczacz powietrza?. Dostęp online [https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-dbac-o-oczyszczacz-powietrza] 25.04.2017 r.


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Cykl artykułów "Sprzęty Domowe Technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


ranking oczyszczaczy powietrza, arrifana 12, oczyszczacz powietrza stadler, nawilżacz powietrza ewaporacyjny czy ultradźwiękowy, maska antysmogowa sklep, zrodla zanieczyszczen powietrza, maski antysmogowe dla rowerzystów, filtr HEPA - działanie, filtry do wody na kran, woda gazowana dla domu

Komentarze

 • Michał napisał:
  Artykuł godny uwagi. Ja na owady latające póki co mam jeden sposób, czyli środek chemiczny, a dokładnie od kilku sezonów używam preparatu diablo forte. Natomiast ze względu, że w domu pojawił się nowy członek rodziny, chcę tą chemię ograniczyć, więc szukam sprawdzonych naturalnych sposobów na zwalczanie komarów i much. Co będzie działało i na to i na to ?
  17.06.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Dziękuję, cieszę się, że jest to jasno opisane :)
  10.05.2017
 • Insekt napisał:
  Interesujący wpis. Fajnie wszystko objaśnione.
  09.05.2017
 • Jadwiga napisał:
  Suuper!
  19.08.2015
 • Anna napisał:
  1. Komary i mole latające wytłucze lampa owadobójcza,
  2. Rośliny odstraszające komary: komarzyca, macierzanka, drzewo orzecha włoskiego posadzone pod oknem.
  17.08.2015
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witaj, jeśli Ty także masz swoje, sprawdzone metody na któreś z wymienionych stworzeń - podziel się z nami w komentarzu. Zapraszam do komentowania i pozdrawiam.
  17.08.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Alergia na smog

Alergia na smog

23.02.2021

Od dawna wiadomo, że smog potęguje objawy alergii. Jednak czy może uczulać sam w sobie? Krakowscy lekarze udowodnili, że smog może być alergenem i wywoływać objawy również u osób zdrowych. Jak to możliwe?

Od dawna wiadomo, że smog potęguje objawy alergii. Jednak czy może uczulać sam w sobie? Krakowscy lekarze udowodnili, że smog może być alergenem i wywoływać objawy również u osób zdrowych. Jak to możliwe?

Czytaj dalej >
Ile wody pić? Rola wody w organizmie

Ile wody pić? Rola wody w organizmie

12.02.2021

Picie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ile wody dokładnie powinniśmy spożywać i dlaczego jest to tak istotne? W jaki sposób zapewnić stały dostęp do czystej wody w domu, szkole, biurze i urzędzie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Picie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ile wody dokładnie powinniśmy spożywać i dlaczego jest to tak istotne? W jaki sposób zapewnić stały dostęp do czystej wody w domu, szkole, biurze i urzędzie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czytaj dalej >