Użytkowanie oraz konserwacja oczyszczaczy powietrza

Jakość powietrza w Polsce jest więcej niż zła. Większość dużych miast w naszym kraju nie spełnia podstawowych wymogów wyznaczonych przez Unię Europejską. Sprawę pogarsza fakt, iż w wielu polskich domach, na zimę pali się śmieciami oraz niskiej jakości paliwem, które wydostaje się przez komin w postaci pyłu utrudniającego oddychanie. 

Jesteś szczęśliwym posiadaczem oczyszczacza, a może zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu. Na pewno analizowałeś cały spis danych technicznych, w tym to czy posiada odpowiednie filtry (HEPA lub węglowy), gwarancję, funkcję nawilżania powietrza i zapewnia odpowiedni komfort użytkowania, czyli nie zakłóci spokojnego snu domowników. Jednak czy pomyślałeś o tym gdzie go postawisz, jak będziesz z niego korzystać i co najważniejsze jak zadbasz o to, aby służył ci maksymalnie długo? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Umiejscowienie oczyszczacza powietrza


Decydujące znaczenie ma design urządzenia, czyli to jak wpasuje się w wystrój wnętrz. Jest to na pewno subiektywna ocena. Warto jednak to rozważyć zanim wybierzesz Twój wymarzony oczyszczacz. Ważne, aby oczyszczacz stał na równej powierzchni, jednak nie może to być powierzchnia metalowa, ani dywan. Nie należy umieszczać go w kącie czy na różnych konstrukcjach. Sprzęt nie może działać w skrajnych temperaturach i wilgotności. Nie może więc stać w miejscu, które jest szczególnie narażone na promienie słoneczne, ani takim o wysokiej wilgotności powietrza (łazienka). Należy także chronić go przed silnymi wstrząsami.
Do każdego oczyszczacza powietrza została dołączona instrukcja, której stosowanie pomoże ci zapewnić długą żywotność wybranego urządzenia.

Zasady eksploatacji oczyszczacza powietrza

Najlepiej i w tym wypadku zajrzeć do instrukcji. Każdy model oczyszczacza powietrza jest bowiem nieco inny. Oczywiście każdy sprzęt musi być podłączony do gniazdka zasilania. Należy także pamiętać o tym, by nie zakrywać otworów znajdujących się w oczyszczaczu powietrza. Jeżeli z kolei chcesz odłączyć go z zasilania, to pamiętaj by najpierw go wyłączyć. Jak czyścić filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza? Nie wolno włączać urządzenia bez filtra ani myć i ponownie używać filtra HEPA. Stosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że sprzęt będzie ci służyć przez lata.

Konserwacja oczyszczacza powietrza

Najważniejsze, by konserwację tego typu sprzętu wykonywać regularnie i przeprowadzać ją zgodnie z instrukcją obsługi danego modelu. Większość współczesnych modeli oczyszczaczy powietrza jest niezwykle intuicyjna w obsłudze i posiada wskaźnik zużycia filtra. W większości sprzętów filtry wstępne potrafią pracować nawet 10 lat, od momentu gdy sprzęt zostanie po raz pierwszy włączony. Jak czyścić filtr w oczyszczaczu? Pamiętaj, aby czyścić filtry z zabrudzeń obmywając wodą i susząc je. Jeżeli twój oczyszczacz posiada funkcję nawilżania pamiętaj, aby wymianiać wodę w zbiorniku. Nie musisz do napełniania zbiornika używać wody zdemineralizowanej, wystarczy że dolejesz zwykłej. W więksozści urządzeń został zainstalowany filtr wodny, ktory jest odpowiedialny za odkamienianie. Warto również pamiętać o przemyciu urządzenia wilgotną scierka, jednoczęśnie unikają detergentów.

Podsumowanie

Jeżeli będziesz regularnie dbać o pielęgnację i wymianę filtrów w oczyszczaczu posłuży ci wiele lat. Jak czyścić filtr w oczyszczaczu powietrza? Pamiętaj o tym, by regularnie czyścić filtry i używać oczyszczacza wedle instrukcji obsługi, a powietrza w twoim domu będzie czyste i pozbawione większości zanieczyszczeń.


Najczęstsze pytania

Jak konserwować oczyszczacz powietrza?

Najistotniejszym elementem przy posiadaniu oczyszczacza powietrza jest jego prawidłowa i regularna konserwacja. Mówimy tutaj o cyklicznej wymianie filtrów w czasie zgodnym z zaleceniami producenta lub dystrybutora. Oprócz wymiany filtrów polecamy - w zależności od intensywności pracy urządzenia - ich co miesięczne odkurzanie za pomocą końcówki z miękkiego włosia.

Jak użytkować oczyszczacz powietrza ?

Jeśli zakupiliśmy oczyszczacz powietrza musimy pamiętać o paru istotnych zasadach jego użytkowania. Pierwszą sprawą jest odpowiednie umiejscowienie urządzenia - najlepiej żeby oczyszczacz znajdował się w pomieszczeniu najbardziej użytkowanym (zazwyczaj jest to sypialnia lub salon). Należy również pamiętać o tym, że oczyszczacz usunie zanieczyszczenia jedynie z jednego pomieszczenia. Kolejnym ważnym aspektem jest czas pracy urządzenia - oczyszczacz powietrza powinien pracować cały czas ze względu na stały rozwój zanieczyszczeń w domu. Pamiętajmy o tym żeby nie umieszczać oczyszczacza w kącie i w ciepłym oraz wilgotnym miejscu.

Bibliografia

1. A. Jurewicz. Oczyszczacz powietrza - działanie, sposób konserwacji, dostępne modele. Dostęp online [https://www.medonet.pl/zdrowie,oczyszczacz-powietrza---dzialanie--sposob-konserwacji--dostepne-modele,artykul,1728687.html#oczyszczacz-powietrza-jak-konserwowac] 25.04.2017 r.

2. Philips. Jak i kiedy należy czyścić lub wymieniać filtry i czujnik oczyszczacza powietrza?. Dostęp online [https://www.philips.pl/c-f/XC000012496/jak-i-kiedy-nale%C5%BCy-czy%C5%9Bci%C4%87-lub-wymienia%C4%87-filtry-i-czujnik-oczyszczacza-powietrza] 25.04.2017 r.

3. Redakcja TVN. Jak dbać o oczyszczacz powietrza?. Dostęp online [https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-dbac-o-oczyszczacz-powietrza] 25.04.2017 r.


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Cykl artykułów "Sprzęty Domowe Technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Storm czy warto, Filtry do wody do domu, filtry klimatyzacyjne wrocław, jak podnieść wilgotność w pokoju, jonizator powietrza cena, maseczki ffp3 wrocław, najlepsza wilgotność w mieszkaniu, oczyszczacz i nawilżacz powietrza, oczyszczacz z nawilżaczem, pod filtrem zlewu, Sharp FP-J30EU-P cena, sharp klimatyzator, tvoc norma mg/m3, właściwa wilgotność w mieszkaniu

Komentarze

 • Michał napisał:
  Artykuł godny uwagi. Ja na owady latające póki co mam jeden sposób, czyli środek chemiczny, a dokładnie od kilku sezonów używam preparatu diablo forte. Natomiast ze względu, że w domu pojawił się nowy członek rodziny, chcę tą chemię ograniczyć, więc szukam sprawdzonych naturalnych sposobów na zwalczanie komarów i much. Co będzie działało i na to i na to ?
  17.06.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Dziękuję, cieszę się, że jest to jasno opisane :)
  10.05.2017
 • Insekt napisał:
  Interesujący wpis. Fajnie wszystko objaśnione.
  09.05.2017
 • Jadwiga napisał:
  Suuper!
  19.08.2015
 • Anna napisał:
  1. Komary i mole latające wytłucze lampa owadobójcza,
  2. Rośliny odstraszające komary: komarzyca, macierzanka, drzewo orzecha włoskiego posadzone pod oknem.
  17.08.2015
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witaj, jeśli Ty także masz swoje, sprawdzone metody na któreś z wymienionych stworzeń - podziel się z nami w komentarzu. Zapraszam do komentowania i pozdrawiam.
  17.08.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >