Twarda woda kontra armatura. Jak się jej pozbyć w kranie?

Armatura należy do elementów domu, które są najbardziej podatne na negatywne działanie osadu kamiennego i zacieków. Im częściej korzystamy z wody przy kąpieli czy myciu rąk tym szybciej osad kamienny wytrąca się z niej i tworzy złogi mineralne. Wpływa to znacząco na trwałość urządzeń i na nasz komfort. Co można zrobić żeby pozbyć się osadu kamiennego na armaturze raz na zawsze?

Twarda woda w kranie - problem powszechnie znany. Chociaż nie jest udowodnione, że twarda woda jest szkodliwa dla zdrowia to jest niezwykle uporczywa jeśli chodzi o sprzęty domowe. Skutki korzystania z twardej wody można najszybciej zauważyć po wyglądzie armatury pokrytej białym osadem. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób twarda woda wpływa negatywnie na armaturę?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Twarda woda kontra armatura


Twarda woda występuje w większości domów, a kamień na armaturze jest jej przykładowym następstwem. Najczęściej można go zauważyć w łazience - osiada wewnątrz i na zewnątrz urządzeń pod postacią białego osadu. Twarda woda a armatura jest  jednym z najczęstszych problemów praktycznie każdego domu. Bardzo często możemy zauważyć w mieszkaniach znajomych czy rodziny kamień  dookoła kranu w umywalce lub na ściankach kabiny prysznicowej. 

Kamień kotłowy inaczej nazywany osadem kamiennym jest następstwem korzystania z twardej wody. Kluczową cechą wody, która ma wysoki stopień twardości jest duża zawartość jonów wapnia i magnezu. Wymienione pierwiastki pod wpływem wysokiej temperatury wytrącają się z wody i przylegają wewnątrz jak i na zewnątrz armatury. Osad kamienny jest bardzo trudny do usunięcia i z każdym przepływem ciepłej wody złogi kamienne twardnieją. Nawet zacieki powstałe z osadu kamiennego są wyjątkowo trudne do usunięcia i negatywnie wpływają na aspekty estetyczne i komfortowe.

Kamień na baterii


woda miękka a twarda

Twarda woda w kranie daje zauważyć się najczęściej właśnie na bateriach kuchennych i łazienkowych. Pojawia się w postaci białego osadu i wygląda wyjątkowo nieestetycznie nie wspominając o trudności jego usunięcia. Osad kamienny nie tylko negatywnie wpływa na wygląd baterii ale powoduje też trudności w dostarczaniu wody. Kamień kotłowy w bardzo krótkim czasie zaczyna się tworzyć wewnątrz urządzenia i tworzy w nim złogi mineralne, które pod wpływem ciepłej wody stają się coraz masywniejsze i twardnieją. Osady i korozja spowodowane kamieniem kotłowym powodują nieszczelności i zatkania baterii. 

W efekcie przepływ wody jest ograniczony, a praca urządzenia nieefektywna. Ceny baterii łazienkowych i kuchennych stale wzrastają, więc kupowanie co roku nowych skutkuje wysokimi wydatkami. Problemem osadu kamiennego i zacieków powinno zająć się u źródła, aby temu raz na zawsze zapobiec. Rozwiązaniem nie powinien być zakup nowej baterii. Problem leży po stronie twardej wody - więc rozwiązanie powinno skupiać się na zastąpieniu szkodliwej dla armatury wody twardej tą bezpieczna miękką.

Zacieki z osadu kamiennego na kabinie i na słuchawce prysznicowej


kotły w domu

Prysznic - miejsce, w którym spędzamy czas niemal codziennie jest wyjątkowo narażone na negatywne działanie twardej wody. Można to zauważyć po słuchawce prysznicowej i ściankach prysznica. Po wzięciu prysznica krople wody, które zostają na ściankach wysychają i w efekcie tworzą mocno widoczne zacieki z kamienia. Jak już wspominaliśmy kamień szybko się nawarstwia i jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Nawet silne detergenty mogą się go nie pozbyć, a zostawią tylko mikro zarysowania.

W przypadku, którym kamienne zacieki są największym problemem kabiny zostaje jeszcze słuchawka prysznicowa, która jest podatna na stałe osiadanie kamienia kotłowego. W tym przypadku oprócz brzydkiego wyglądu urządzenia pojawia się problem zatkanych kanalików dostarczających wodę. Osad kamienny nawarstwia się wewnątrz urządzenia i zatyka pojedyncze kanały wodne w słuchawce. Skutkuje to zmniejszającą się ilością wody, które urządzenie powinno dostarczać w jednym czasie. W efekcie będziemy zmuszeni cyklicznie kupować nową słuchawkę prysznicową.

Ślady kamienia w wannie i na umywalce


woda miękka a twarda

Kamień kotłowy oraz zacieki wpływają negatywnie również na wannę i umywalkę. W przypadku słuchawek prysznicowych i baterii kamień ogranicza ich prawidłową pracę. W tym przypadku osad kamienny i zacieki również wpływają negatywnie, ale skutki odbijają się na nas, użytkownikach. Osad kamienny i zacieki w umywalce powstają wokół odpływu i na korku. Jest to wyjątkowo nieestetyczne i trudne do usunięcia. Kamień osadzający się w wannie daje się we znaki za każdym razem kiedy się kąpiemy.

Szorstki osad na dnie wanny po krótkim czasie twardnieje i nie da się go usunąć. Szorowanie umywalki i wanny silnymi i chemicznymi detergentami nie daje gwarancji usunięcia kamienia, ale daje gwarancję pozostawienia szorstkich mikrouszkodzeń, które znacząco wpływają na nasz komfort - zwłaszcza podczas kąpieli w wannie. W efekcie kamień osadza się w coraz większych ilościach i nie daje się usunąć, a działanie detergentów z czasem ściera ceramiczną powłokę wanny i umywalki.

Osad kamienny w toalecie


kotły w domu

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Zwłaszcza kiedy pod wpływem twardej wody powstaje ciemny osad kamienny wewnątrz toalety i nie da się go usunąć. Jest to poważny problem patrząc na to, że każdy oczekuje, że toaleta będzie zachowana w idealnym stanie.

Niestety nawet przy największym wysiłku utrzymania jej w czystości, przy twardej wodzie jest to bardzo trudne i w wielu przypadkach niemożliwe. Zwłaszcza żółte zacieki, które osiadają przy wylocie wody są niezwykle odporne na czyszczenie. Wiele osób próbuje poradzić sobie z problemem za pomocą domowych sposobów takich jak ocet, kwasek cytrynowy czy nawet coca cola! Niestety praktycznie wszystkie nie działają lub są nietrwałe.

Twarda woda kontra armatura - jak ją chronić?


Jedynym skutecznym wyjściem w przypadku osadów kamiennych i zacieków jest zlikwidowanie źródła problemu - twardej wody. Inne środki zapobiegawcze takie jak stosowanie silnych detergentów nie rozwiąże naszego problemu, a może wręcz zaszkodzić zostawiając po sobie porowate ślady, mikro uszkodzenia lub ścierając powłokę ceramiczną z wanny czy umywalki.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest inwestycja w zmiękczacz, który zastąpi szkodliwą dla armatury wodę twarda tą bezpieczną wodą miękką. Za pomocą jednego urządzenia dostarczysz do całego domu miękką i krystaliczną wodę oraz zachowasz armaturę w stanie idealnym przez wiele lat!

Zmiękczacz wody - rozwiązanie na osad kamienny


woda miękka a twarda

Zmiękczacz jest jedynym trwałym rozwiązaniem problemu osadu kamiennego i zacieków na armaturze. Dostarczy miękką wodę do wszystkich urządzeń korzystających z wody i zlikwiduje skutki twardej wody! Jedno urządzenie jest w stanie zapobiec wszystkim problemom spowodowanym twardą wodą, osadem kamiennym i uporczywymi zaciekami.

Urządzenie zmiękcza wodę za pomocą złoża jonowymiennego - wymienia jony magnezu i wapnia odpowiedzialne za twardość wody na jony sodu. Następnie dostarcza świeżą miękką wodę do wszystkich urządzeń korzystających z instalacji wodnej. W efekcie już nigdy nie zobaczysz na armaturze śladów osadu kamiennego ani zacieków, które są niemal niemożliwe do usunięcia. Jest to inwestycja jednorazowa, która sprawia, że wiele problemów spowodowanych twardą woda zniknie raz na zawsze, a trwałość armatury zostanie zachowana przez lata!


SPRAWDŹ ZMIĘKCZACZ WODY

Podsumowanie


Armatura należy do grupy urządzeń domowych, które są najbardziej podatne na negatywne działanie twardej wody w bardzo szybkim czasie. Namnażający się biały osad, zacieki i złogi mineralne są niemożliwe do usunięcia, znacząco obniżają trwałość armatury i skuteczność ich pracy. Zmiękczacz wody jest jedynym trwałym rozwiązaniem, które raz na zawsze zlikwiduje negatywne skutki osadu kamiennego i zacieków.


Najczęstsze pytania

Czy twarda woda wpływa negatywnie na armaturę?

Niestety tak. Problem kamienia z twardej wody można najczęściej zauważyć właśnie po osadach i zaciekach na armaturze. Kamień osiada na umywalce, w wannie, na baterii, na ścinkach prysznica czy nawet w toalecie. Po każdym przepływie ciepłej wody osady twardnieją i tworzą złogi kamienne lub zacieki, które są bardzo trudne do usunięcia.

Jak mogę pozbyć się twardej wody?

Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w zmiękczacz wody. Urządzenie jest najbardziej skutecznym sposobem, które na zawsze odciąży Cię od problemów spowodowanych osadzaniem się kamienia na przykład na armaturze czy w urządzeniach AGD. Urządzenie zastąpi jony magnezu i wapnia odpowiedzialne za wysoki poziom twardości wody na jony sodu będące cechą wody miękkiej.

Jak usunąć kamień i zacieki z armatury?

Zmiękczacz wody jest najbardziej skutecznym sposobem, który na zawsze odciąży Cię od problemów spowodowanych osadzaniem się kamienia. Urządzenie zastąpi szkodliwą dla urządzeń domowych wodę twardą na wodę miękką. Istnieją również domowe sposoby, które są o wiele mniej skuteczne i trzeba je cyklicznie powtarzać aby zobaczyć jakiekolwiek efekty - roztwór wody i octu lub mleczko do czyszczenia. Jednak nie gwarantują one rozwiązania problemu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >