Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność w domu?

Czy w Twoim domu panuje zdrowy mikroklimat? Czujesz się u siebie komfortowo, a może jest zbyt parno, duszno lub sucho? Jak poradzić sobie z niezdrowym powietrzem w pomieszczeniach? Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czy w Twoim domu panuje zdrowy mikroklimat? Czujesz się u siebie komfortowo, a może jest zbyt parno, duszno lub sucho? Jak poradzić sobie z niezdrowym powietrzem w pomieszczeniach? Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu?

Zła wentylacja i niewłaściwie ogrzewane pomieszczenia, suchość w gardle po przebudzeniu lub katar i uczucie przemarznięcia. Znasz ten problem? Wszyscy go znamy i w ten czy inny sposób próbujemy się z nim uporać. Jaka wobec tego powinna być optymalna temperatura i wilgotność powietrza w domu? W jaki sposób oba te czynniki są od siebie uzależnione?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w domu


Pamiętaj!

Optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym to 20-22˚C, a w sypialni nawet 18˚C.

Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i jednocześnie taki jej poziom jest korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg.

Temperatura a wilgotność powietrza

Temperatura i wilgotność są od siebie ściśle uzależnione. Im cieplej w pomieszczeniu tym mniej pary wodnej powinno znajdować się w powietrzu, ponieważ połączenie ciepła i wilgoci stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Powyższy wykres przedstawia odpowiednie wartości tych dwóch parametrów, które pozwolą nam utrzymać zdrowy mikroklimat wnętrza.

Pory roku a poziom wilgotności powietrza


Pory roku a wilgotność powietrza


Naturalny poziom wilgotności powietrza zmienia się wraz z porą roku i - paradoksalnie - wygląda całkiem inaczej niż ten zalecany. Ciepłym latem osiąga przeważnie około 50%, ale może dochodzić do 80-90% w naszym klimacie, a zimą spada nawet do 20% w powietrzu zewnętrznym. Dlaczego tak jest?

Latem mamy do czynienia z częstymi opadami, które mogą znacząco podnieść poziom wilgotności powietrza. Z kolei mroźną zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, zawarta w powietrzu wilgoć osadza się w postaci szronu. Ponadto intensywnie ogrzewamy wtedy nasze mieszkania i ograniczamy ich wentylację. Wszystko to przyczynia się do wysuszenia powietrza, a w następstwie do podrażnienia oczu i dróg oddechowych oraz innych dolegliwości.

Konsekwencje zbyt suchego powietrza


 • obniżona odporność na infekcje i gorsza praca systemu immunologicznego;
 • suche powietrze w domu, to wysuszona skóra i jej szybsze starzenie się;
 • wysuszone gardło i nos - śluzówka nadmiernie wysycha już przy wilgotności nieco poniżej 40%, natomiast zimą wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych spada nawet do 10%;
 • u dzieci: katar lub sapka - dziecko oddycha przez usta (przy czym należy pamiętać, że najmniejsze dzieci - niemowlęta, noworodki, nie radzą sobie same z zapchanym nosem i mogą się udusić!).
   
                  

chore dziecko

   

Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza


Wilgotne i gorące powietrze sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy oraz pleśni i potrafi mieć dużo groźniejsze konsekwencje dla samej konstrukcji domu, jak i dla jego mieszkańców, niż powietrze nadmiernie suche. Skutki wilgoci w powietrzu dla zdrowia, to między innymi:

 • zawroty głowy,
 • problemy z oddychaniem,
 • infekcje błon śluzowych,
 • infekcje skóry,
 • złe samopoczucie,
 • i wiele innych skutków związanych pośrednio z wilgocią, a wynikających z oddziaływania na nasz organizm pleśni i grzybów.

Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu może zniszczyć meble (zwłaszcza drewniane - puchnięcie, rozklejanie elementów drewnianych), spowodować korozję części metalowych (szczególnie w łazienkach) i niszczenie sprzętów elektronicznych. Zbyt wilgotne powietrze wpływa niekorzystnie także na rośliny, które się w nim znajdują.

Więcej na temat negatywnych skutków nadmiernej wilgotności w domu przeczytasz tutaj.

   
                  

ból głowy

   

Jak utrzymać zdrowe powietrze w domu? 7 praktycznych porad


1. Częste wietrzenie to podstawa. Wietrz dom lub mieszkanie co najmniej kilka razy dziennie, także zimą! Powietrze na zewnątrz jest oczywiście chłodniejsze, ale z reguły bardziej wilgotne.


2. Zadbaj o system wentylacji w domu. Sprawdź (poprzez fachowca) system wentylacji w domu i jego działanie. Przede wszystkim zorientuj się, czy wentylacja grawitacyjna działa i czy kanały wentylacyjne nie są zapchane.

Jeśli stwierdzisz problem z wentylacją grawitacyjną, możesz zawsze zainstalować w kanałach wentylatory mechaniczne. Na rynku znajdziesz bardzo szeroki ich wybór - niektóre z nich są wystarczająco ciche, aby mogły być zainstalowane np. w sypialni i działać w nocy; jeszcze inne posiadają czujniki wilgoci i mają możliwość samodzielnego uruchamiania się bez naszej kontroli wtedy, kiedy to konieczne.


Nawiewnik okienny

3. Pozbądź się zaparowanych szyb. Do całego systemu wentylacyjnego należy zaliczyć także okna, a ściślej to, czy ich konstrukcja umożliwia tzw. rozszczelnienie. Bardzo popularne i nierzadko tańsze od drewnianych, okna o ramach z tworzyw sztucznych nie przepuszczają powietrza w ogóle, dlatego muszą być zaopatrzone w otwory (podłużne szpary) umożliwiające wentylację. Jeżeli Twoje okna nie posiada takich otworów, to nic straconego - możesz znaleźć fachowca, który zainstaluje nawiewniki (zwykle długości 35-45 cm).

Nawiewniki są to montowane w oknie lub ścianie elementy umożliwiające doprowadzenie powietrza do wnętrza nawet przy zamkniętych oknach.

Wyróżniamy:

 • nawiewniki sterowane ręcznie – pozwalające użytkownikowi na samodzielne sterowanie;
 • nawiewniki higrosterowane – ze sterowaniem automatycznym;
 • nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, z możliwością zamknięcia przysłony przez użytkownika.

Źródło: http://www.obud.pl/art,11703,nawiewniki-okienne---rodzaje,d_okna

Taka operacja sprawi, że nie tylko powietrze zewnętrzne w odpowiedniej ilości będzie mogło przedostać się do wewnątrz domu, ale także nastąpi w środku odpowiednia jego cyrkulacja - od zewnętrznych okien do kominów wentylacyjnych. Czas instalacji jednego takiego nawiewnika wynosi zaledwie 10-15 min. więc warto to zrobić! Przydatną listę typowych pytań na temat nawiewników i odpowiedzi na nie znajdziesz tutaj.


4. Zaopatrz się w termometr i higrometr. Co zostało zmierzone, to można wyregulować, dlatego zaopatrz się przynajmniej w te dwa urządzenia: termometr (większość z nas go posiada) oraz koniecznie higrometr (wilgotnościomierz), lub urządzenie dwufunkcyjne - higrotermometr.

Higrometr, mimo swojej skomplikowanej nazwy, wcale nie musi być drogim urządzeniem. Najprostsze z tych urządzeń można już kupić za kilka, kilkanaście złotych. W tej cenie dostępne są higrometry włosowe, które dokonują pomiaru wilgotności w oparciu o długość wbudowanego w ich wnętrze włosa (zwykle końskiego lub syntetycznego), który wydłuża się i skraca w zależności od wilgotności w jego najbliższym otoczeniu (tam gdzie został zawieszony/zainstalowany).

Higrometr włosowy


Jeśli kupujesz higrotermometr (włosowy), warto zapłacić więcej za urządzenie z nieco większą tarczą. Nie starajmy się kupować jak najmniejszego, poniewaź włos w nie wbudowany będzie odpowiednio krótszy, a przy tanim urządzeniu, wpłynie to na wyższą odchyłkę od prawidłowego wskazania. Oprócz tego warto wybrać taki, który posiada zaznaczony zakres wilgotności optymalny dla człowieka bezpośrednio na tarczy.Urządzenia elektroniczne są droższe i mają inną zasadę działania, ale w domu w zupełności sprawdzi się analogowy-włosowy.

Higrometry włosowe cechuje duży błąd pomiarowy 5 do 7%, choć zwykle jest to do 5%. Co to oznacza? Załóżmy, że wilgotność w pomieszczeniu wynosi 65%, w takim razie błąd będzie wynosił 3,25% i oznacza to, że jesteśmy już bliżej górnej granicy wilgotności (70%), tak więc możemy w domowych warunkach posługiwać się takim higrometrem, jednakże powinniśmy zakładać, że już przy wskazaniach w granicach 65% niebawem w domu może zrobić się zbyt wilgotno.


5. Zainstaluj na grzejnikach regulatory temperatury (w miarę możliwości - automatyczne), aby dostosować jej poziom do pomieszczenia. Regulatory automatyczne posiadają wbudowane termometry i dzięki temu na bieżąco regulują dopływ ciepłego czynnika grzewczego do grzejnika.


6. Zimą umieść wilgotne ręczniki na kaloryferach. Ponieważ wilgoć z nich ma się przedostawać do powietrza przez długi czas, to wybierz odpowiednio gruby ręcznik, który wchłonie dużo wody. Zmieniaj je kilkakrotnie w ciągu dnia i raz przed pójściem spać.

WAŻNE! Ręczniki powinny być wypłukane z proszku, aby substancje chemiczne nie przedostawały się wraz z wilgocią do powietrza.

W pokoju dziecięcym, jeśli to noworodek, albo niemowlę, umieszczenie mokrej pieluchy na barierkach łóżeczka zapewni większą wilgoć powietrza i uchroni dziecko przed katarem.

Pamiętaj! Jeśli w pokoju dziecka nie będzie zbyt sucho, to uniknie ono kataru, co jest szczególnie ważne w przypadku najmniejszych pociech, które jeszcze nie radzą sobie dobrze z oddychaniem przez zatkany nos.

7. Jeżeli masz dziecko o małej masie ciała (np. wcześniaka), to możesz wstawić w jego pokoiku promiennik ciepła (podczerwieni), aby się nie wychłodziło - zwłaszcza w nocy i w okresie zimowym oraz podczas przewijania.

Urządzenia poprawiające wilgotność


Osuszacze powietrza

Osuszacze to urządzenia mechaniczne, które potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności).

Ceny: od ok. 800 zł do 1800 zł za urządzenia domowe, przeznaczone tylko do osuszania (można znaleźć również urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie funkcje osuszacza, klimatyzatora i wentylatora - przekraczają one ten próg cenowy). 

Klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania powietrza oferują wiele korzyści. Po pierwsze, pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w wilgotnych klimatach, aby zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów. Po drugie, poprawiają komfort termiczny poprzez chłodzenie powietrza w gorące dni, zapewniając przyjemne i schłodzone środowisko. Po trzecie, klimatyzatory przenośne są łatwe w instalacji i mobilne, co oznacza, że mogą być przenoszone z pomieszczenia do pomieszczenia, zapewniając wygodę i elastyczność w regulacji warunków klimatycznych w różnych miejscach.Nawilżacze powietrza

Urządzenia te wytwarza parę wodną i rozpyla ją równomiernie po pomieszczeniu w postaci mgiełki. Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz kupisz, włączaj go po wywietrzeniu mieszkania i przykręć lekko ogrzewanie, aby temperatura nie przekroczyła 21ºC. 

Nawilżacze powietrza mają wiele korzyści dla zdrowia i komfortu. Po pierwsze, pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach, szczególnie w suchych klimatach, co może złagodzić objawy suchych skór i błon śluzowych, suchych oczu oraz łagodzić problemy z oddychaniem. Po drugie, nawilżacze powietrza mogą zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów, takich jak wirusy i bakterie, które mają tendencję do rozprzestrzeniania się w suchym powietrzu.
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Aktualnie wiele dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza posiada funkcję inteligentnego nawilżania - dzięki odpowiednim czujnikom urządzenie samodzielnie dobiera intensywność pracy i poziom nawilżenia do aktualnej temperatury. Dobre nawilżacze wykorzystują technologie ewaporacji, która nie pozostawia "białego pyłu" na meblach. Nierzadko wyposażone są też w jonizator powietrza, który zabija znajdujące się w powietrzu zarodniki pleśni i grzybów, nie dopuszczając do ich rozwoju.Podsumowanie


Temperatura i wilgotność to główne parametry powietrza, wpływające na mikroklimat wnętrza. Ich wartości są od siebie zależne - im cieplej w pomieszczeniu tym mniej wilgoci powinno się w nim znajdować. Optymalnie w pokoju, w którym przebywamy, powinno panować 20-22C oraz 40-60% wilgotności. Żeby móc kontrolować oba parametry, powinniśmy zaopatrzyć się w termometr i higrometr (najlepiej włosowy).

Istnieje wiele prostych sposobów na utrzymanie zdrowego powietrza w domu. W przypadku wilgoci najwygodniejszym są nawilżacze oraz osuszacze powietrza, jak również oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji.


Najczęstsze pytania

Jakie są konsekwencje zbyt suchego powietrza?

Zbyt suche powietrze mocno się odbija na naszym zdrowiu. Jeśli oddychamy w domu zbyt suchym powietrzem jesteśmy narażeni na takie dolegliwości jak obniżona odporność, wysuszona skóra i jej szybsze starzenie się, wysuszone gardło i nos, a u dzieci: katar lub problemu z oddychaniem.

Jak zbyt wilgotne powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Oddychanie zbyt wilgotnym powietrzem prowadzi do wielu problemów związanych z naszym zdrowiem. Możemy wyróżnić takie dolegliwości jak zawroty głowy, problemy z oddychaniem, infekcje błon śluzowych, infekcje skóry czy złe samopoczucie.

Bibliografia

1. D. Kamińska. Jaka powinna być wilgotność w domu?. Dostęp online [https://mamopracuj.pl/jaka-powinna-byc-wilgotnosc-w-domu/] 15.07.2015 r.

2. Ania radzi. Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany. Dostęp online [https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/] 15.07.2015 r.

3. Centrum Domowego Ciepła 24. Jaka powinna być temperatura w domu?. Dostęp online [https://www.cdc24.pl/ogrzewanie-porada/74585/jaka-powinna-byc-temperatura-w-domu] 15.07.2015 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


czujnik grzyba, filtry do wody kranowe, filtry odwróconej, jak powstaje smog, jonizator powietrza ranking, maseczki przeciwwirusowe, najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergikow, oczyszczacz jonizator nawilżacz, oczyszczacze i nawilżacze powietrza, pokojowy filtr powietrza, Sharp FP-J40EU-W Filtr węglem aktywnego, sharp oczyszczacz kc-d40euw, ultradźwiękowy nawilżacz, Woda dla szkół

Komentarze

 • Justyna napisał:
  Jest wiele czujników na rynku, które oferują pomiar temperatury i wilgotności. Ja osobiście używam takiej mini stacji pogodowej turbo egg, która pokazuje temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Mogę ją trzymać w dowolnym miejscu w domu i na zewnątrz. Mogę także sprawdzać pomiary z innego miejsca (np. z pracy) przez internet. polecam :)
  10.04.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Czasami jest tak, że niewiele da się zrobić, bo mieszkanie/dom znajduje się w okolicy, gdzie jest bardzo zawigolcone powietrze - np. w ok. terenów podmokłych, bagna, czy gdziekolwiek, gdzie akurat panuje taki mikroklimat.
  W takim przypadku osuszacz powietrza powinien być tak skonstruowany, żeby odprowadzał wilgoć na zewnątrz mieszkania - w jednej ze ścian należy zainstalować rurę i otwór wylotowy, albo podłączyć osuszacz do nieużywanego przewodu kominowego.

  Kolejna sprawa, to istotne wady konstrukcyjne budynku, na które nie zawsze mamy wpływ w mieszkaniach komunalnych. Jeśli izolacja dachu jest zbyt szczelna, nie przechodzi tamtędy wilgoć, a dodatkowo mieszkanie nagrzewa się, bo dach jest izolowany zbyt grubą warstwą np. styropianu, to może powodować tworzenie niekorzystnych warunków wewnątrz mieszkania.

  Proszę też sprawdzić drożność wentylacji grawitacyjnej - oczyścić kratki na wlotach do otworów kominowych (wentylacji) - usunąć z nich siatki, aby poprawić przepływ powietrza.

  Życzę powodzenia w walce z wilgocią.
  13.09.2016
 • art. napisał:
  Witam!

  Ja niestety nie mogę wieszać mokrych ręczników w zimę na kaloryferach - mam zbyt dużą wilgotność i temperaturę w całym mieszkaniu. 24 st.C / 90 % - Po zainstalowaniu nawiewników w oknach nie zauważyliśmy istotnych różnic (spadła temperatura z 25 na 24)
  Dwu lub trzy krotne otwieranie okien na niewiele się zdaje, bo po godzinie znowu jest wilgotność dochodząca do 90 %,
  Przed zakupem osuszacza wilgotność była na poziomie 95-97%
  Nie suszymy prania w domu.

  W tym sezonie myślę zrobić dodatkowy nawiew mechaniczny, może się poprawi... (nawiew - nie wywiew, bo mam junkersa, mieszkanie na ostatnim piętrze)
  06.09.2016
 • Krzysztof Nowaczyk napisał:
  Dzień dobry. Super! jest w tym coś potrzebnego mi do szkoły. Buziaki!
  16.11.2015
 • GoodAIR.pl napisał:
  Zapraszam do komentowania wpisów. Napisz co myślisz, czy jest to dla Ciebie przydatne i jak ewentualnie mogę rozwiązać jeden z Twoich palących problemów.

  Masz pomysł na kolejny temat artykułu? Napisz koniecznie jaki!
  Pozdrawiam serdecznie,
  GoodAIR
  21.07.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >