Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność w domu?

Czy w Twoim domu panuje zdrowy mikroklimat? Czujesz się u siebie komfortowo, a może jest zbyt parno, duszno lub sucho? Jak poradzić sobie z niezdrowym powietrzem w pomieszczeniach? Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czy w Twoim domu panuje zdrowy mikroklimat? Czujesz się u siebie komfortowo, a może jest zbyt parno, duszno lub sucho? Jak poradzić sobie z niezdrowym powietrzem w pomieszczeniach? Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.Jaka jest odpowiednia temperatura i wilgotność w domu?

Zła wentylacja i niewłaściwie ogrzewane pomieszczenia, suchość w gardle po przebudzeniu lub katar i uczucie przemarznięcia. Znasz ten problem? Wszyscy go znamy i w ten czy inny sposób próbujemy się z nim uporać. Jaka wobec tego powinna być optymalna temperatura i wilgotność powietrza w domu? W jaki sposób oba te czynniki są od siebie uzależnione?

Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w domu


Pamiętaj!

Optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym to 20-22˚C, a w sypialni nawet 18˚C.

Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i jednocześnie taki jej poziom jest korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg.

Temperatura a wilgotność powietrza

Temperatura i wilgotność są od siebie ściśle uzależnione. Im cieplej w pomieszczeniu tym mniej pary wodnej powinno znajdować się w powietrzu, ponieważ połączenie ciepła i wilgoci stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Powyższy wykres przedstawia odpowiednie wartości tych dwóch parametrów, które pozwolą nam utrzymać zdrowy mikroklimat wnętrza.

Pory roku a poziom wilgotności powietrza


Pory roku a wilgotność powietrza


Naturalny poziom wilgotności powietrza zmienia się wraz z porą roku i - paradoksalnie - wygląda całkiem inaczej niż ten zalecany. Ciepłym latem osiąga przeważnie około 50%, ale może dochodzić do 80-90% w naszym klimacie, a zimą spada nawet do 20% w powietrzu zewnętrznym. Dlaczego tak jest?

Latem mamy do czynienia z częstymi opadami, które mogą znacząco podnieść poziom wilgotności powietrza. Z kolei mroźną zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, zawarta w powietrzu wilgoć osadza się w postaci szronu. Ponadto intensywnie ogrzewamy wtedy nasze mieszkania i ograniczamy ich wentylację. Wszystko to przyczynia się do wysuszenia powietrza, a w następstwie do podrażnienia oczu i dróg oddechowych oraz innych dolegliwości.

Konsekwencje zbyt suchego powietrza


 • obniżona odporność na infekcje i gorsza praca systemu immunologicznego;
 • suche powietrze w domu, to wysuszona skóra i jej szybsze starzenie się;
 • wysuszone gardło i nos - śluzówka nadmiernie wysycha już przy wilgotności nieco poniżej 40%, natomiast zimą wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych spada nawet do 10%;
 • u dzieci: katar lub sapka - dziecko oddycha przez usta (przy czym należy pamiętać, że najmniejsze dzieci - niemowlęta, noworodki, nie radzą sobie same z zapchanym nosem i mogą się udusić!).

Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza


Wilgotne i gorące powietrze sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy oraz pleśni i potrafi mieć dużo groźniejsze konsekwencje dla samej konstrukcji domu, jak i dla jego mieszkańców, niż powietrze nadmiernie suche. Skutki wilgoci w powietrzu dla zdrowia, to między innymi:

 • zawroty głowy,
 • problemy z oddychaniem,
 • infekcje błon śluzowych,
 • infekcje skóry,
 • złe samopoczucie,
 • i wiele innych skutków związanych pośrednio z wilgocią, a wynikających z oddziaływania na nasz organizm pleśni i grzybów.

Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu może zniszczyć meble (zwłaszcza drewniane - puchnięcie, rozklejanie elementów drewnianych), spowodować korozję części metalowych (szczególnie w łazienkach) i niszczenie sprzętów elektronicznych. Zbyt wilgotne powietrze wpływa niekorzystnie także na rośliny, które się w nim znajdują.

Więcej na temat negatywnych skutków nadmiernej wilgotności w domu przeczytasz tutaj.

Jak utrzymać zdrowe powietrze w domu? 7 praktycznych porad


1. Częste wietrzenie to podstawa. Wietrz dom lub mieszkanie co najmniej kilka razy dziennie, także zimą! Powietrze na zewnątrz jest oczywiście chłodniejsze, ale z reguły bardziej wilgotne.


2. Zadbaj o system wentylacji w domu. Sprawdź (poprzez fachowca) system wentylacji w domu i jego działanie. Przede wszystkim zorientuj się, czy wentylacja grawitacyjna działa i czy kanały wentylacyjne nie są zapchane.

Jeśli stwierdzisz problem z wentylacją grawitacyjną, możesz zawsze zainstalować w kanałach wentylatory mechaniczne. Na rynku znajdziesz bardzo szeroki ich wybór - niektóre z nich są wystarczająco ciche, aby mogły być zainstalowane np. w sypialni i działać w nocy; jeszcze inne posiadają czujniki wilgoci i mają możliwość samodzielnego uruchamiania się bez naszej kontroli wtedy, kiedy to konieczne.


Nawiewnik okienny

3. Pozbądź się zaparowanych szyb. Do całego systemu wentylacyjnego należy zaliczyć także okna, a ściślej to, czy ich konstrukcja umożliwia tzw. rozszczelnienie. Bardzo popularne i nierzadko tańsze od drewnianych, okna o ramach z tworzyw sztucznych nie przepuszczają powietrza w ogóle, dlatego muszą być zaopatrzone w otwory (podłużne szpary) umożliwiające wentylację. Jeżeli Twoje okna nie posiada takich otworów, to nic straconego - możesz znaleźć fachowca, który zainstaluje nawiewniki (zwykle długości 35-45 cm).

Nawiewniki są to montowane w oknie lub ścianie elementy umożliwiające doprowadzenie powietrza do wnętrza nawet przy zamkniętych oknach.

Wyróżniamy:

 • nawiewniki sterowane ręcznie – pozwalające użytkownikowi na samodzielne sterowanie;
 • nawiewniki higrosterowane – ze sterowaniem automatycznym;
 • nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, z możliwością zamknięcia przysłony przez użytkownika.

Źródło: http://www.obud.pl/art,11703,nawiewniki-okienne---rodzaje,d_okna

Taka operacja sprawi, że nie tylko powietrze zewnętrzne w odpowiedniej ilości będzie mogło przedostać się do wewnątrz domu, ale także nastąpi w środku odpowiednia jego cyrkulacja - od zewnętrznych okien do kominów wentylacyjnych. Czas instalacji jednego takiego nawiewnika wynosi zaledwie 10-15 min. więc warto to zrobić! Przydatną listę typowych pytań na temat nawiewników i odpowiedzi na nie znajdziesz tutaj.


4. Zaopatrz się w termometr i higrometr. Co zostało zmierzone, to można wyregulować, dlatego zaopatrz się przynajmniej w te dwa urządzenia: termometr (większość z nas go posiada) oraz koniecznie higrometr (wilgotnościomierz), lub urządzenie dwufunkcyjne - higrotermometr.

Higrometr, mimo swojej skomplikowanej nazwy, wcale nie musi być drogim urządzeniem. Najprostsze z tych urządzeń można już kupić za kilka, kilkanaście złotych. W tej cenie dostępne są higrometry włosowe, które dokonują pomiaru wilgotności w oparciu o długość wbudowanego w ich wnętrze włosa (zwykle końskiego lub syntetycznego), który wydłuża się i skraca w zależności od wilgotności w jego najbliższym otoczeniu (tam gdzie został zawieszony/zainstalowany).

Higrometr włosowy


Jeśli kupujesz higrotermometr (włosowy), warto zapłacić więcej za urządzenie z nieco większą tarczą. Nie starajmy się kupować jak najmniejszego, poniewaź włos w nie wbudowany będzie odpowiednio krótszy, a przy tanim urządzeniu, wpłynie to na wyższą odchyłkę od prawidłowego wskazania. Oprócz tego warto wybrać taki, który posiada zaznaczony zakres wilgotności optymalny dla człowieka bezpośrednio na tarczy.Urządzenia elektroniczne są droższe i mają inną zasadę działania, ale w domu w zupełności sprawdzi się analogowy-włosowy.

Higrometry włosowe cechuje duży błąd pomiarowy 5 do 7%, choć zwykle jest to do 5%. Co to oznacza? Załóżmy, że wilgotność w pomieszczeniu wynosi 65%, w takim razie błąd będzie wynosił 3,25% i oznacza to, że jesteśmy już bliżej górnej granicy wilgotności (70%), tak więc możemy w domowych warunkach posługiwać się takim higrometrem, jednakże powinniśmy zakładać, że już przy wskazaniach w granicach 65% niebawem w domu może zrobić się zbyt wilgotno.


5. Zainstaluj na grzejnikach regulatory temperatury (w miarę możliwości - automatyczne), aby dostosować jej poziom do pomieszczenia. Regulatory automatyczne posiadają wbudowane termometry i dzięki temu na bieżąco regulują dopływ ciepłego czynnika grzewczego do grzejnika.


6. Zimą umieść wilgotne ręczniki na kaloryferach. Ponieważ wilgoć z nich ma się przedostawać do powietrza przez długi czas, to wybierz odpowiednio gruby ręcznik, który wchłonie dużo wody. Zmieniaj je kilkakrotnie w ciągu dnia i raz przed pójściem spać.

WAŻNE! Ręczniki powinny być wypłukane z proszku, aby substancje chemiczne nie przedostawały się wraz z wilgocią do powietrza.

W pokoju dziecięcym, jeśli to noworodek, albo niemowlę, umieszczenie mokrej pieluchy na barierkach łóżeczka zapewni większą wilgoć powietrza i uchroni dziecko przed katarem.

Pamiętaj! Jeśli w pokoju dziecka nie będzie zbyt sucho, to uniknie ono kataru, co jest szczególnie ważne w przypadku najmniejszych pociech, które jeszcze nie radzą sobie dobrze z oddychaniem przez zatkany nos.

7. Jeżeli masz dziecko o małej masie ciała (np. wcześniaka), to możesz wstawić w jego pokoiku promiennik ciepła (podczerwieni), aby się nie wychłodziło - zwłaszcza w nocy i w okresie zimowym oraz podczas przewijania.

Urządzenia poprawiające wilgotność


Osuszacze powietrza

Osuszacz powietrza

Osuszacze to urządzenia mechaniczne, które potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności).

Ceny: od ok. 800 zł do 1800 zł za urządzenia domowe, przeznaczone tylko do osuszania (można znaleźć również urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie funkcje osuszacza i wentylatora - przekraczają one ten próg cenowy). Można też nabyć tańsze urządzenia o małej wydajności, które z powodzeniem wyciągną wilgoć z szafy z ubraniami.

Nawilżacz powietrza

Nawilżacze powietrza

Urządzenia to wytwarza parę wodną i rozpyla ją równomiernie po pomieszczeniu w postaci mgiełki. Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz kupisz, włączaj go po wywietrzeniu mieszkania i przykręć lekko ogrzewanie, aby temperatura nie przekroczyła 21ºC. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od 100 zł, przez urządzenia średniej klasy za ok. 350-550, aż po najdroższe i najbardziej wydajne - nawet za 1000 zł.


Oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Aktualnie wiele dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza posiada funkcję inteligentnego nawilżania - dzięki odpowiednim czujnikom urządzenie samodzielnie dobiera intensywność pracy i poziom nawilżenia do aktualnej temperatury. Dobre nawilżacze wykorzystują technologie ewaporacji, która nie pozostawia "białego pyłu" na meblach. Nierzadko wyposażone są też w jonizator powietrza, który zabija znajdujące się w powietrzu zarodniki pleśni i grzybów, nie dopuszczając do ich rozwoju.Podsumowanie


Temperatura i wilgotność to główne parametry powietrza, wpływające na mikroklimat wnętrza. Ich wartości są od siebie zależne - im cieplej w pomieszczeniu tym mniej wilgoci powinno się w nim znajdować. Optymalnie w pokoju, w którym przebywamy, powinno panować 20-22C oraz 40-60% wilgotności. Żeby móc kontrolować oba parametry, powinniśmy zaopatrzyć się w termometr i higrometr (najlepiej włosowy).

Istnieje wiele prostych sposobów na utrzymanie zdrowego powietrza w domu. W przypadku wilgoci najwygodniejszym są nawilżacze oraz osuszacze powietrza, jak również oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji.


Najczęstsze pytania

Jakie są konsekwencje zbyt suchego powietrza?

Zbyt suche powietrze mocno się odbija na naszym zdrowiu. Jeśli oddychamy w domu zbyt suchym powietrzem jesteśmy narażeni na takie dolegliwości jak obniżona odporność, wysuszona skóra i jej szybsze starzenie się, wysuszone gardło i nos, a u dzieci: katar lub problemu z oddychaniem.

Jak zbyt wilgotne powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Oddychanie zbyt wilgotnym powietrzem prowadzi do wielu problemów związanych z naszym zdrowiem. Możemy wyróżnić takie dolegliwości jak zawroty głowy, problemy z oddychaniem, infekcje błon śluzowych, infekcje skóry czy złe samopoczucie.

Bibliografia

1. D. Kamińska. Jaka powinna być wilgotność w domu?. Dostęp online [https://mamopracuj.pl/jaka-powinna-byc-wilgotnosc-w-domu/] 15.07.2015 r.

2. Ania radzi. Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany. Dostęp online [https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/] 15.07.2015 r.

3. Centrum Domowego Ciepła 24. Jaka powinna być temperatura w domu?. Dostęp online [https://www.cdc24.pl/ogrzewanie-porada/74585/jaka-powinna-byc-temperatura-w-domu] 15.07.2015 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


czujnik grzyba, filtry do wody kranowe, filtry odwróconej, jak powstaje smog, jonizator powietrza ranking, maseczki przeciwwirusowe, najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergikow, oczyszczacz jonizator nawilżacz, oczyszczacze i nawilżacze powietrza, pokojowy filtr powietrza, Sharp FP-J40EU-W Filtr węglem aktywnego, sharp oczyszczacz kc-d40euw, ultradźwiękowy nawilżacz, Woda dla szkół

Komentarze

 • Justyna napisał:
  Jest wiele czujników na rynku, które oferują pomiar temperatury i wilgotności. Ja osobiście używam takiej mini stacji pogodowej turbo egg, która pokazuje temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Mogę ją trzymać w dowolnym miejscu w domu i na zewnątrz. Mogę także sprawdzać pomiary z innego miejsca (np. z pracy) przez internet. polecam :)
  10.04.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Czasami jest tak, że niewiele da się zrobić, bo mieszkanie/dom znajduje się w okolicy, gdzie jest bardzo zawigolcone powietrze - np. w ok. terenów podmokłych, bagna, czy gdziekolwiek, gdzie akurat panuje taki mikroklimat.
  W takim przypadku osuszacz powietrza powinien być tak skonstruowany, żeby odprowadzał wilgoć na zewnątrz mieszkania - w jednej ze ścian należy zainstalować rurę i otwór wylotowy, albo podłączyć osuszacz do nieużywanego przewodu kominowego.

  Kolejna sprawa, to istotne wady konstrukcyjne budynku, na które nie zawsze mamy wpływ w mieszkaniach komunalnych. Jeśli izolacja dachu jest zbyt szczelna, nie przechodzi tamtędy wilgoć, a dodatkowo mieszkanie nagrzewa się, bo dach jest izolowany zbyt grubą warstwą np. styropianu, to może powodować tworzenie niekorzystnych warunków wewnątrz mieszkania.

  Proszę też sprawdzić drożność wentylacji grawitacyjnej - oczyścić kratki na wlotach do otworów kominowych (wentylacji) - usunąć z nich siatki, aby poprawić przepływ powietrza.

  Życzę powodzenia w walce z wilgocią.
  13.09.2016
 • art. napisał:
  Witam!

  Ja niestety nie mogę wieszać mokrych ręczników w zimę na kaloryferach - mam zbyt dużą wilgotność i temperaturę w całym mieszkaniu. 24 st.C / 90 % - Po zainstalowaniu nawiewników w oknach nie zauważyliśmy istotnych różnic (spadła temperatura z 25 na 24)
  Dwu lub trzy krotne otwieranie okien na niewiele się zdaje, bo po godzinie znowu jest wilgotność dochodząca do 90 %,
  Przed zakupem osuszacza wilgotność była na poziomie 95-97%
  Nie suszymy prania w domu.

  W tym sezonie myślę zrobić dodatkowy nawiew mechaniczny, może się poprawi... (nawiew - nie wywiew, bo mam junkersa, mieszkanie na ostatnim piętrze)
  06.09.2016
 • Krzysztof Nowaczyk napisał:
  Dzień dobry. Super! jest w tym coś potrzebnego mi do szkoły. Buziaki!
  16.11.2015
 • GoodAIR.pl napisał:
  Zapraszam do komentowania wpisów. Napisz co myślisz, czy jest to dla Ciebie przydatne i jak ewentualnie mogę rozwiązać jeden z Twoich palących problemów.

  Masz pomysł na kolejny temat artykułu? Napisz koniecznie jaki!
  Pozdrawiam serdecznie,
  GoodAIR
  21.07.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Nawilżacz powietrza do roślin

Nawilżacz powietrza do roślin

26.05.2023

Miłośnicy roślin! Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wasi zieloni podopieczni nie wyglądają tak dobrze, jakbyście sobie wymarzyli? Często zapominamy, że oprócz światła i podłoża, rośliny potrzebują również odpowiedniej wilgotności powietrza, aby rozkwitać w pełni swojego piękna.

Czytaj dalej >
Jaki filtr do wody wybrać? Ranking 2022/2023

Jaki filtr do wody wybrać? Ranking 2022/2023

30.03.2023

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?
Czytaj dalej >