Technologia Plasmacluster usuwa wirusy

Technologia Plasmacluster Sharp z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z ogromną skutecznością usuwa z powietrza wirusy, bakterie, pleśń i alergeny. Mimo to wiele osób posiada obawy przed korzystaniem z jonizatora powietrza. Czy słusznie? Stworzyliśmy artykułów, który odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości.

Technologia Plasmacluster Sharp z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z ogromną skutecznością usuwa z powietrza wirusy, bakterie, pleśń i alergeny. Mimo to wiele osób posiada obawy przed korzystaniem z jonizatora powietrza. Czy słusznie? Stworzyliśmy artykułów, który odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości.

Od kilku tygodni cały świat żyje informacją o epidemii nowego gatunku koronawirusa, która rozpoczęła się w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w Chinach. Miasto objęto kwarantanną, a do tej pory odnotowano kilkaset przypadków śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa 2019-nCoV. Czy osoby mieszkające na terenie innych państw rzeczywiście mają się czego obawiać? Jak chronić się przed potencjalną infekcją?

Technologia Plasmacluster - historia


Technologia Plasmacluster została stworzona przez inspirację samą naturą. Dodatnio i ujemnie naładowane jony występują wszędzie, a w miejscach nietkniętych przez człowieka znajdują się one przeważnie w równowadze. To między innymi dlatego w lesie, nad jeziorem czy przy wodospadzie tak dobrze się nam oddycha, znika też uczucie przemęczenia i jesteśmy mniej ospali. W pomieszczeniach, w których przebywamy, obecność roślin zastąpiona została ogromną ilość sprzętów AGD i RTV, które dodatkowo zaburzają równowagę jonową, powodując zmęczenie i problemy z koncentracją.

Technologia Plasmacluster naturalne jony

Czerpiąc z tej wiedzy, w 2000 roku firma Sharp opracowała specjalną technologię jonizacji powietrza o nazwie Plasmacluster. Za pomocą specjalnego generatora produkowane są dodatnio i ujemnie naładowane jony, które łączą się w duże klastry i trafiają do powietrza w otoczeniu, eliminując z niego szkodliwe patogeny i utrzymując właściwą równowagę kationowo-anionową. Od momentu jej opracowania, technologia Plasmacluster została przetestowana wieloma badaniami, a jej skuteczność i pozytywny wpływ na zdrowie zostały wielokrotnie potwierdzone.

CIEKAWOSTKA

W generatorze Sharpa jony produkowane są podczas wyładowania plazmy. Następnie łączą się one z cząsteczkami wody (a konkretnie - zostają przez nie otoczone) i tworzą klastry, które wyglądem przypominają kiść winogron. Stąd technologia Plasmacluster wzięła swoją nazwę oraz charakterystyczne logo przypominające winogrona.

Jonizacja Plasmacluster


Jonizacja Plasmacluster posiada stosunkowo prostą zasadę działania.

 1. Na dwóch elektrodach (dodatniej i ujemnej) przykładane jest napięcie, w wyniku czego dochodzi do rozpadu plazmy. W ten sposób z cząsteczek wody i tlenu obecnych w powietrzu powstają dodatnie jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻).
 2. Powstałe jony mają niestabilną naturę i chętnie łączą się z cząsteczkami wody z powietrza, tworząc skupiska, czyli jony Plasmacluster.
 3. Wypuszczone do otoczenia plasmacluster ion przywierają do powierzchni wirusów, zarodników pleśni, alergenów i innych patogenów, zamieniając się w wysoce reaktywne rodniki OH.
 4. Rodniki OH niszczą strukturę patogenów wyciągając wodór z ich białek. Wirusy, bakterie i alergeny poddane takiemu działaniu zostają unieszkodliwione i przestają być groźne dla naszego organizmu.
 5. Rodnik OH łącząc się z wyciągniętym atomem wodoru (H) tworzy cząsteczkę wody (H2O), która powraca do otoczenia.

Technologia Plasmacluster zasada działania

Źródło zdjęcia: sharphome.eu

Jonizacja Plasmacluster to sprawdzona metoda, która skutecznie pozbywa się z powietrza wszelkich niebezpiecznych patogenów, takich jak wirusy, bakterie, pleśń, grzyby i alergeny. Przede wszystkim jednak jest bezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ jedynym produktem ubocznym procesu unieszkodliwiania są cząsteczki wody. W efekcie nasze powietrze zyskuje również na delikatnym nawilżeniu.

Skuteczna technologia Plasmacluster - korzyści


 • Usuwanie wirusów – jonizacja Plasmacluster niszczy strukturę wirusów i w ten sposób je unieszkodliwia. Testy przeprowadzone przez Shoku Kanken Inc. oraz Pasteur Institute of Ho Chi Minh City w Wietnamie udowodniły, że powstrzymanie rozwoju i namnażania 99% wirusów znajdujących się w powietrzu, w kubaturze 25 m3, zajmuje zaledwie 9 do 18 min! Testy przeprowadzono zarówno dla generatora Plasmacluster HD7000 jak i Plasmacluster HD25000.
 • Usuwanie bakterii - sposób unieszkodliwiania bakterii wygląda podobnie jak w przypadku wirusów. Jony Plasmacluster powstrzymują aktywność bakterii znajdujących się w powietrzu w ciągu zaledwie 14 do 51 min (kubatura 25 m3 dla generatora Plasmacluster HD7000 i HD25000).
 • Neutralizacja grzybów i pleśni – generator Plasmacluster produkuje jony, które po zetknięciu z grzybami i pleśnią niszczą ich błonę komórkową, uniemożliwiając dalsze dzielenie się komórek. Według badań przeprowadzonych przez Ishikawa Health Service Association, wystarczy kilka godzin pracy, aby wyeliminować aż 99% znajdujących się w powietrzu zarodników pleśni i grzybów (kubatura 31 do 55 m3). Po kilku dniach pracy powstrzymany zostanie również rozwój tej pleśni, która przylega do różnych powierzchni.
 • Neutralizacja alergenów - plasmacluster ion radzą sobie świetnie również z alergenami. We współpracy z ITEA Inc. przeprowadzono eksperyment, w którym do kubatury 25 m3 wpuszczono alergeny, takie jak roztocza i ich odchody, a następnie uruchomiono jonizator Plasmacluster. Zależnie od prędkości przepływu powietrza, wystarczyło zaledwie 14 do 51 minut na unieszkodliwienie aż 99% alergenów!
 • Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów – podczas testów przeprowadzonych w szpitalu weterynaryjnym przez Sharp Corporation oraz Animal Clinical Research, udowodniono neutralizację zapachu amoniaku przez plasmacluster ion (generator Plasmacluster HD25000). To właśnie amoniak jest główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który wiąże się z obecnością zwierząt domowych.
 • Poprawa nawilżenia i kondycji skóry – podczas procesu jonizacji, a konkretnie w momencie unieszkodliwiania patogenów, pojawia się niewielka ilość produktu ubocznego w postaci… cząsteczek wody. Powietrze zostaje wtedy delikatnie nawilżone. My tego nie czujemy, ale nasza skóra już tak! Tworzy się na niej cienka warstwa ochronna, która chroni przed podrażnieniami i utratą wilgoci. Potwierdził to eksperyment przeprowadzony wśród 13 kobiet w wieku 20 – 65 lat. Usunęły one makijaż, oczyściły twarz, a przed badaniem leżały wygodnie nie wykonując żadnych energicznych ruchów i nie dotykając twarzy przez 20 min. Następnie część z nich przebywała pewien czas w pomieszczeniu, w którym włączona została jonizacja, a drugie - w pomieszczeniu bez niej. Stwierdzono, że u kobiet z pierwszego pomieszczenia (z włączonym generatorem jonów Plasmacluster) nawilżenie skóry poprawiło się o ok. 6%.
 • Szybszy wzrost włosów – przeprowadzone testy potwierdziły, że technologia Plasmacluster wpływa również na szybszy porost włosów. Dzieje się tak z tej samej przyczyny, co w przypadku poprawy nawilżenia skóry. Cząsteczki wody powstające w procesie jonizacji doczepiają się do skóry głowy i wnikają w nią, tworząc barierę ochronną. Nie przyspiesza to samego wzrostu, ale chroni włosy przed uszkodzeniami, a lepszy wzrost jest tego konsekwencją.

Plasmacluster jest bezpieczną technologią


Jony Plasmacluster naturalne w powietrzu

Zarówno samo działanie jak i skuteczność jonizacji Sharpa zostały potwierdzone wieloma badaniami. Wiele osób zastanawia się jednak (i słusznie) nad Technologią Plasmacluster: czy jest bezpieczne? Czy te wszystkie korzyści, jakie z niej czerpiemy, nie wiążą się z jakimiś przykrymi konsekwencjami? Co z tym całym ozonem? Może Plasmacluster bezpieczna wcale nie jest?

W dobie internetu i powszechnej dezinformacji ciężko stwierdzić, które komentarze mówią prawdę. Dlatego wszystkie te obawy są zrozumiałe, choć w praktyce - zupełnie niepotrzebne. Technologia Plasmacluster została bowiem wielokrotnie przebadana nie tylko pod kątem skuteczności, ale również bezpieczeństwa dla ludzi.

 • Czy jony są szkodliwe? Do eliminacji drobnoustrojów technologia Plasmacluster wykorzystuje jony wodoru i tlenu, które występują powszechnie w naturze, a końcowym produktem ubocznym procesu unieszkodliwiania jest niewielka ilość cząsteczek wody, które nawilżają powietrze. Jony więc nie tylko nie szkodzą naszym organizmom, ale przynoszą im wiele korzyści, które zostały opisane wcześniej.
 • Co się dzieje z drobnoustrojami? Nie trzeba obawiać się również zniszczonych przez jony komórek wirusów i innych patogenów. Ponieważ ich struktura zostaje zniszczona, przestają być dla nas niebezpiecznie. Po unieszkodliwieniu zostają wciągnięte przez oczyszczacz (jeśli korzystamy z oczyszczacza powietrza z funkcją jonizacji) lub opadają na podłogę, skąd wciągamy je odkurzaczem podczas sprzątania lub zbieramy mopem.
 • Czy należy bać się ozonu? To jedna z najczęstszych obaw związanych z jonizacją powietrza, jednak równie niepotrzebna. Tak, w trakcie procesu jonizacji, konkretnie podczas generowania jonów, powstaje produkt uboczny pod postacią ozonu (O3). W pierwszych jonizatorach starego typu jego ilości były stosunkowo duże i wyczuwalne, głównie przez zapach, a jak wiemy, związek ten w pewnych ilościach jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Słowem klucz jest tutaj “ilość”. Po wielu latach badań, udoskonaleń i zaostrzonych norm, aktualnie dostępne na rynku jonizatory produkują ozon w ilościach znikomych i nie są dla nas w żaden sposób niebezpieczne. W generatorze jonów Plasmacluster ilość produkowanego ozonu wynosi zaledwie 0,05 ppm! Jest to wielokrotnie mniej niż ustalone prawnie normy. Nawet podczas całodobowej pracy technologia Plasmacluster nie jest w stanie wytworzyć go tyle, żeby stał się dla nas w jakikolwiek sposób wyczuwalny, nie mówiąc już o szkodliwości.

Plasmacluster to bezpieczna technologia, sprawdzona i przetestowana przez niezależne ośrodki badawcze oraz samych użytkowników. Dostępna jest od wielu lat w produktach marki Sharp, a producent z roku na rok coraz bardziej ją udoskonala. Technologia Plasmacluster jest nie tylko nieszkodliwa, ale wręcz korzystna dla naszego zdrowia i korzystanie z niej jest bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie częstości zachorowań, infekcji, dolegliwości alergicznych oraz na poprawę samopoczucia.

Technologia Plasmacluster badania


Wiele przeprowadzonych doświadczeń, badań i testów jednoznacznie potwierdziło wspomnianą tezę - Plasmacluster szkodliwe nie jest. Technologia ta jest nie tylko regularnia sprawdzana, ale również ulepszana na podstawie otrzymanych wyników i opinii użytkowników.

Jednym z przykładowych badań przeprowadzonych przez firmę Sharp jest to wykonane we współpracy z WHO Global Health Workforce Alliance oraz Narodowym Centrum Gruźlicy i Choroby Płuc w Tbilisi, które jako pierwsze w historii udowodniło skuteczność jonizacji w walce z gruźlicą.

Eksperyment przeprowadzono na 88 pracownikach służby zdrowia, z których 32 przebadano ponownie po upływie pół roku. Wykorzystana technologia Plasmacluster o wydajności 100 000 jonów/cm3 zmniejszyła ryzyko przeniesienia choroby do szpitala przez pracowników służby zdrowia oraz zapobiegała nabytej lekooporności (ADR) wśród pacjentów. Wśród pracowników poddanych działaniu jonizacji Plasmacluster ryzyko infekcji gruźli spadło o 75%. Jest to jeden z wielu przypadków potwierdzających działanie plasmacluster ion w walce z wirusami i bakteriami.

Technologia Plasmacluster bezpieczna

Plasmacluster usuwa bakterie i grzyby


Jednym z głównych problemów zanieczyszczonego powietrza są obecne w nim bakterie oraz zarodniki grzybów. Te ostatnie pojawiają się szczególnie chętnie w wilgotnych pomieszczeniach, tworząc watowate narośla oraz długie sznury i pajęczyny grzybni. Zarówno bakterie jak i grzyby są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet ciężkich chorób. Z tego powodu tak ważne jest, aby nie narażać się na ich działanie i zadbać o czyste powietrze w swoim otoczeniu. Jest to szczególnie istotne dla alergików, rodzin z małymi dziećmi i osób o obniżonej odporności.

Firma Sharp wspólnie z ośrodkami akademickimi od lat prowadzi badania, które nieustannie potwierdzają skuteczność technologii Plasmacluster w usuwaniu tych niebezpiecznych patogenów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bakterie i grzyby nie są jednorodną grupą, tylko posiadają wiele gatunków i odmian.

Wśród szczepów tych drobnoustrojów, których usuwanie przez jonizację zostało udowodnione badaniami, znajdują się m.in.:

 • bakterie: Serratia, Coliform bacteria (E. coli), E. coli, Staphylococcus (aureus), Candida, Bacillus subtilis, MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas, Enterococcus, Staphy-lococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Sarcina, Micrococcus
 • grzyby: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus, Aspergillus, Penicillium, Stachybotrys, Alternaria, Mucorales

Plasmacluster a pleśń


Jednym z najbardziej szkodliwych, często występujących i niestety równie często bagatelizowanych patogenów obecnych w powietrzu jest pleśń, a konkretnie jej zarodniki. Tak jak wspomniany wcześniej grzyb domowy, również grzyby pleśniowe lubują się w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Bardzo duża ilość osób nie jest świadoma tego, że pleśń nie powoduje wyłącznie nieestetycznych wykwitów na ścianach czy niszczenia tynku, ale również powoduje szkody w naszym organizmie. Powodem są produkowane przez pleśń mukotoksyny, które z oddechem przedostają się do naszych płuc, powodując niemałe szkody. Wśród dolegliwości wymienić można m.in. alergię, astmę, bóle i zawroty głowy czy zapalenia zatok. Znane są nawet nieliczne, skrajne przypadki, w których rozwinięta w płucach pleśń w pierwszej chwili diagnozowana była jako nowotwór (dotyczy to pleśni z rodzaju Aspergillus). Więcej na temat powstawania pleśni i jej skutków możesz przeczytać w naszym artykule tutaj.

Mając świadomość szkodliwego wpływu pleśni na nasze zdrowie bardzo ważne jest, aby zadbać o usunięcie jej zarodników z powietrza. Najskuteczniejszą z dotychczasowych metod jest jonizacja Plasmacluster. Badania przeprowadzone przez Ishikawa Health Service Association udowodniły, że już po godzinie korzystania z jonizatora (na powierzchni 13 m2) wyeliminowane zostało 60% grzybów pleśniowych, a po kolejnych godzinach - nawet 99%.

Na filmie poniżej zobaczysz prosty eksperyment, który pokazuje jak działają jony Plasmacluster w walce z pleśnią.

Plasmacluster w walce z wirusami


Nikogo nie trzeba przekonywać, że wirusy są drobnoustrojem, z którym na pewno nie chcemy mieć kontaktu. Powodują one najróżniejsze choroby, poczynając od tych z lekkimi dolegliwościami aż po te śmiertelne. Co gatunek, to inne skutki. Chociaż zdecydowana większość z nich przenosi się drogą kropelkową, część z nich może unosić się w powietrzu w maleńkich kropelkach aerozoli. Najlepszą metodą na uniknięcie zarażenia jest:

 • częste mycie rąk,
 • dbanie o higienę
 • i unikanie osób chorób.

Jednak w przypadku tych wirusów, które obecne są w powietrzu, najskuteczniejsze okazuje się korzystanie z jonizacji.

Technologia Plasmacluster posiada potwierdzoną wieloma badaniami skuteczność w eliminacji wirusów, szczególnie tych odpowiedzialnych za wywoływanie grypy (również grypy świńskiej A/H1N1). Cały mechanizm unieszkodliwiania wirusów został opisany w 2005 r. przez profesora G.Artmanna z Aachen University of Applied Sciences ("Biologiczny opis mechanizmu unieszkodliwiania bakterii"). Skuteczność tej metody w usuwaniu wirusów unoszących się w powietrzu została potwierdzona we wrześniu 2002 r. przez Kitasato Research Center of Environmental Sciences.

Więcej o wpływie jonizacji na wirusy przenoszone drogą powietrzną przeczytasz na przykład w tej publikacji.

Wśród wirusów unieszkodliwianych przez jony Plasmacluster znajdują się m.in.:

 • H1N1 wirus ludzkiej grypy,
 • H5N1 wirus ptasiej grypy,
 • A/H1N1 wirus świńskiej grypy,
 • wirus Coxsackie,
 • wirus polio,
 • wirus Corona kotów (FCoV),
 • wirus gruźlicy.

Plasmacluster a koronawirusy


Od początku 2020 r. świat musi mierzyć z nowym gatunkiem koronawirusa, SARS-CoV-2, który w krótkim czasie doprowadził do pandemii. Powodowana przez niego choroba COVID-19 powoduje objawy podobne do grypy, jest jednak dużo bardziej niebezpieczna i u wielu osób prowadzi do śmierci. Z tego powodu wszyscy szukają rozwiązania, który ochroniłby ich przed działaniem tego nowego koronawirusa.

Wirus pojawił się niedawno, szybko mutuje i wciąż mało o nim wiemy, a powodowane przez niego dolegliwości mogą być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu firma Sharp nie podjęła na razie decyzji o sprawdzeniu skuteczności technologii Plasmacluster w walce z SARS-CoV-2.

Wiemy jednak, że technologia jonizacji Sharpa sprawdza się w przypadku koronawirusów innych gatunków. W 2004 r. po epidemii SARS producent zlecił przeprowadzenie badania pod kątem unieszkodliwiania wirusa FCoV z grupy koronawirusów (koronawirus kotów). Jego efekty oceniono metodą testu TCID50, powszechnie stosowaną w wirusologii. Przeprowadził go jeden z najbardziej prestiżowych instytutów na świecie, zajmujących się badaniami nad wirusami.

Badanie wyglądało następująco: w dwóch zbiornikach o pojemności 1 m3 rozpylono mgiełkę zawierającą wirusa, po czym jedno z nich poddano działaniu generatora jonów Plasmacluster. W przeprowadzonym eksperymencie w ciągu 40 min inaktywowane zostało 99,7% kociego koronawirusa FCoV.

Technologia Plasmacluster a koronawirus

Źródło zdjęcia: sharphome.eu

Musimy jednak pamiętać o tym, że w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, który spowodował obecną epidemię, jedynym dotychczas potwierdzonym sposobem ochrony jest częste mycie rąk wodą i mydłem oraz unikanie kontaktu z zarażonymi. Więcej na temat aktualnej pandemii oraz sposobów ochrony przed koronawirusem przeczytasz w naszym artykule “Koronawirus 2019-nCoV - objawy, profilaktyka i leczenie”.

Produkty Sharp z technologią Plasmacluster


Sharp Plasmacluster to technologia, która może być stosowana nie tylko w formie samodzielnych urządzeń, czyli generatorów Sharp UJ-GC20EB/N, ale również jako element innych urządzeń. Jonizacja Plasmacluster świetnie wspomaga proces oczyszczania i wentylacja powietrza, dlatego znajdziemy ją w oczyszczaczach powietrza, systemach wentylacji i klimatyzatorach marki Sharp. To jednak nie wszystko! Producent postanowił umieścić swój generator w wielu innych urządzeniach, które wpływają lub mogą wpłynąć na ilość drobnoustrojów w otoczeniu.

Technologię Sharp Plasmacluster znajdziemy w takich urządzeniach, jak:

 • samodzielnie generatory jonów Sharp UJ-GC20EB/N,
 • oczyszczacze powietrza,
 • klimatyzatory przenośne,
 • systemy wentylacyjne,
 • ogrzewacze gazowe,
 • klimatyzacja samochodowa,
 • podgrzewacze wody,
 • suszarki do rąk,
 • windy,
 • sauny parowe,
 • oświetlenie LED,
 • toalety wyposażone w bidet.

W urządzeniach Sharp wykorzystywane są głównie dwa rodzaje jonizatora: generator Plasmacluster High Density 7000 oraz generator Plasmacluster High Density 25000. Różnią się one wydajnością, a konkretnie ilością wyprodukowanych jonów na 1 cm3. Te pierwsze produkują ich 7000/cm3 i znaleźć je można w większości oczyszczaczy powietrza tej marki. Ten drugi wytwarza i uwalnia aż 25000/cm3, czyli aż 3,5 raza więcej niż swój poprzednik, a znaleźć go można m.in. w najnowszym oczyszczaczu powietrza Sharp KI-G75EUW. Ilość wytworzonych jonów wpływa na skuteczność w usuwaniu drobnoustrojów. Dokładnie zostało to przedstawione w tabeli poniżej.

Klasa generatora jonów Oczyszczanie powietrza Redukcja
elektryczności statycznej
Usuwanie zapachów Efekt
nawilżonej
skóry
Usuwanie unoszących się Ograniczenie przylegającej Zapach dymu
papierosowego
Miejscowe usuwanie
zapachów
Pleśń Wirusy Mikroby Alergeny Pleśń Wirusy Zapach
potu
Zapach
wilgoci
High Density 25000 jonów/cm3 14 min. 9 min. 14 min. 14 min. 3 dni 10 godz. 2,7 min. 55 min. 6 godz. 3 godz. 20 min.
High Density 7000 jonów/cm3 49 min. 18 min. 51 min. 51 min. - 13 min. 90 min. 6 godz. 3 godz. -
Testowane w pomieszczeniu 25 m3 25 m3 25 m3 25 m3 20 m3 25 m3 41 m3 41 m3 -- 41 m3

Źródło: http://global.sharp/pci/en/effect/

Oczyszczacz powietrza Sharp Plasmacluster


Chociaż technologia Sharp Plasmacluster wykorzystywana jest w wielu różnych sprzętach i urządzeniach, to największą popularnością cieszy się w połączeniu z oczyszczaczami powietrza.

Najmniejszym przykładem jest generator jonów Sharp UJ-GC20EB/N (Plasmacluster HD25000) który wypuszcza do otoczenia dodatnio i ujemnie naładowane jony Plasmacluster, a jednocześnie wciąga powietrze i przepuszcza je przez niewielki filtr, zatrzymując zanieczyszczenia. Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie o wielkości małego termosu lub podróżnego kubka. Z tego powodu świetnie sprawdza się w roli przenośnego oczyszczacza na biurko lub jako samochodowy oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Dostępny jest w dwóch, eleganckich wariantach: w kolorze szampańskiego złota (UJ-GC20EN) lub klasycznej czerni (UJ-GC20EB).

Choć takie małe urządzenie posiada wiele niewątpliwych zalet, poczynając od mobilności na cenie kończąc, to jego wydajność jest niewielka i nie poradzi sobie z dużymi powierzchniami. Jeśli zależy nam na tym, żeby dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń w całym pomieszczeniu, musimy skorzystać z większego sprzętu. Ogromną popularnością w tym zastosowaniu cieszą się oczyszczacze powietrza Sharp z linii KC-A, KC-D i KC-G. O modelach dostępnych w ramach danych serii oraz różnicach między nimi pisaliśmy wyczerpująco w naszym artykule “Porównanie oczyszczaczy powietrza Sharp KC-A, KC-D i KC-G”.

Jednym z najczęściej wybieranych wśród tych modeli jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW. Głównym powodem jest cechujący go optymalny stosunek jakości do ceny. Tak jak wszystkie oczyszczacze Sharp posiada on zestaw filtrów składający się z filtra wstępnego, HEPA H13 i węgla aktywnego o długiej, kilkuletniej żywotności. Posiada również funkcję nawilżania oraz przede wszystkim jonizacji powietrza za pomocą Sharp Plasmacluster. Został zaprojektowany w taki sposób, że korzystanie z niego jest maksymalnie proste i wygodne, a ze względu na wydajność sprawdzi się w pomieszczeniach do 26 m2. Do tego wszystkiego jest też bardzo cichy - w trybie nocnym emituje dźwięki delikatniejsze od szelestu liści, dlatego z powodzeniem można korzystać z niego w sypialni i pokoju dziecka. Pomimo świetnych parametrów może pochwalić się przystępną ceną w wysokości 1499 zł.

Jeśli szukamy czegoś zarówno większego, jak i bardziej rozbudowanego pod kątem oferowanych funkcji, naszą uwagę z pewnością przyciągnie model Sharp KC-G60EUW. To model o dużej wydajności, przeznaczony do pomieszczeń o wielkości do 48 m2. Posiada wszystko co, modele z poprzednich serii i dużo więcej! Filtr węglowy został w nim wzbogacony o powłokę krzemionkową, która pomaga jeszcze lepiej wchłaniać zapachy i umożliwia przechwytywanie tlenków siarki i azotu. Wskaźnik jakości powietrza został rozbudowany o dodatkowe diody oraz wyświetlacz numeryczny, więc możemy w większym stopniu kontrolować ilość zanieczyszczeń w naszym otoczeniu. KC-G60EUW posiada też więcej czujników, dzięki którym pracuje w sposób jeszcze bardziej inteligentny, oraz bardziej rozbudowany system jonizacji. Sharp Plasmacluster we wszystkich oczyszczaczach wyrzuca wygenerowane jony poprzez główny wylot powietrza. W modelach z linii KC-G znajduje się jeszcze jeden, dodatkowy wylot powietrza, dedykowany funkcji Plasmacluster spot. Pozwala ona korzystać z jonizatora w sposób bardziej skoncentrowany, za pomocą intensywnego strumienia jonów ukierunkowanego w wybrane przez nas miejsce. Przydaje się to do odświeżenia tkaniny, garderoby, garnituru czy butów narciarskich.

Najnowszy oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EUW został stworzony poza opisanymi wyżej liniami. To urządzenie łączy sobie wszystkie najlepsze cechy poprzednich oczyszczaczy, które zostały dodatkowo ulepszone i wzbogacone o nowe rozwiązanie. Model KI-G75EUW posiada wydajność, która poradzi sobie z powierzchnią aż 56 m2. Aby dodatkowo poprawić przepływ powietrza i wychwytywanie zanieczyszczeń, na filtrze wstępnym zamontowano specjalne rolki czyszczące, które uruchamiają się automatycznie co 48 godzin i zbierają z filtra kurz, sierść i pozostałe zanieczyszczenia. Jednak najważniejszą zmianą, która pojawiła się w tym sprzęcie, jest nowy jonizator Sharp Plasmacluster. Poprzednie modele wykorzystywały generator jonów High Density 7000, który produkuje (jak sama nazwa wskazuje) 7000 jonów na 1 cm3. W najnowszym modelu Sharpa zastosowany został generator jonów High Density 25000, który uwalnia do otoczenia aż 25000 jonów na każdy 1 cm3! To aż 3,5 raza więcej niż w urządzeniach poprzedniej generacji. Dzięki temu wszelkie drobnoustroje są usuwane z powietrza nawet do 5 razy szybciej!

Podsumowanie


Technologia Plasmacluster to przetestowana wieloma badaniami i sprawdzona przez lata użytkowania metoda jonizacji powietrza firmy Sharp. W sposób skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla naszego zdrowia usuwa obecne w powietrzu patogeny, w tym wiele gatunków wirusów, bakterii, zarodniki pleśni, grzybów, roztocza i inne alergeny. Jej działanie zostało potwierdzone również w przypadku takich chorób jak gruźlica czy w przypadku koronawirusa kotów FCoV. Jonizator Plasmacluster występuje nie tylko jako samodzielne urządzenie, ale również w połączeniu z innymi sprzętami, głównie z oczyszczaczami powietrza. Jego działanie docenią w szczególności wszystkie osoby, które borykają się z dolegliwościami alergicznymi oraz obniżoną odpornością. Jeśli szukasz jonizatora powietrza, Sharp Plasmacluster to najlepiej sprawdzony wybór, jakiego możesz dokonać.


Najczęstsze pytania

Na czym polega technologia Plasmacluster?

Jonizacja Plasmacluster jest wykorzystywana w urządzeniach marki Sharp. Generator Plasmacluster wypuszcza w przestrzeń jony naładowane dodatnio i ujemnie, które chętnie łączą się z cząsteczkami wody z powietrza. Następnie przylegają do powierzchni zanieczyszczeń i je unieszkodliwiają. Technologia Plasmacluster została w pełni zbadana przez producenta i jest w 100% bezpieczna. 

Co daje jonizacja Plasmacluster w oczyszczaczu powietrza?

Technologia Plasmacluster wspiera cały proces oczyszczania. Usuwa wiele szkodliwych patogenów i zanieczyszczeń - usuwanie bakterii i wirusów, neutralizacja grzybów, pleśni i alergenów, eliminacja nieprzyjemnych zapachów. 

Bibliografia


 1. https://sharphome.eu
 2. https://global.sharp/pci/en/effect/
 3. Hagbom, M. et al. Ionizing air affects influenza virus infectivity and prevents airborne-transmission. Sci. Rep. 5, 11431; doi: 10.1038/srep11431 (2015) - https://www.nature.com/articles/srep11431#citeas
 4. https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
 5. https://www.gov.pl/web/koronawirus
 6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koronawirusy

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Sprzęty domowe technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

Coway Airmega 300S cena, filtry do oczyszczacza samsung, filtry do wody producent, jak nawilżyć powietrze w domu zimą, jon filtr wodny, maseczka z filtrem hepa antywirusowa, Montaż zmiękczaczy wody Wrocław, oczyszcza i nawilża powietrze, oczyszczacz sharp kc-a50euw, pm 2.5 norma w domu, sharp filtr powietrza, sharp kca40euw, Toshiba CAF-X50XPL, Winix Zero Compact czy warto

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >