Tani oczyszczacz powietrza - czy warto?

Nie zawsze te najdroższe produkty są najlepsze. Często można znaleźć odpowiadający nam i skuteczny produkt w stosunkowo niskiej cenie. Tak też jest z oczyszczaczami powietrza. Jedynie należy zwrócić uwagę na istotne parametry aby dobrać idealne urządzenie. 

Cena jest najważniejszym elementem w wyborze oczyszczacza zaraz po jakości. Z jednej strony nie chcemy wydawać pieniędzy na urządzenie, którego cena spędza nam sen z powiek. Z drugiej strony dla wielu konsumentów wysoka jakość to równie wysoka cena. Jak to w końcu jest - niska cena oczyszczacza to niska jakość? Czy wręcz odwrotnie? Okazuje się, że nie wszystko, co kosztuje mniej jest pozbawione jakości. Poznaj ranking najlepszych tanich oczyszczaczy powietrza.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Parametry taniego oczyszczacza powietrza


Oczyszczacz tańszy, jak i droższy musi posiadać odpowiednie parametry. Jeśli chodzi o te tańsze wersje, aby uzyskać pożądaną jakość musimy kłaść specjalny nacisk na obecność najważniejszych parametrów:

1. Odpowiedni rodzaj filtrów – każde urządzenie, które rzeczywiście ma usuwać zanieczyszczenia musi posiadać odpowiednio dobrane do siebie filtry. Na początku filtr wstępny, który pozbywa się największych cząstek, takich jak sierść, włosy czy kurz.

Najbardziej pożądanym i najpopularniejszym rodzajem jest filtr HEPA. Jest to wysokosprawny filtr powietrza, który usuwa najmniejsze i najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia ze skutecznością nawet do 99,97%.

W zestawie powinien być również filtr węglowy odpowiedzialny za unieszkodliwianie zanieczyszczeń gazowych np. LZO i nieprzyjemnych zapachów.

2. Wydajność urządzenia – niezwykle istotną rzeczą jest odpowiednia wydajność urządzenia, czyli ilość przefiltrowanego powietrza na godzinę. Należy pamiętać również o tym, że oczyszczacz przefiltruje powietrze w jednym pomieszczeniu na raz.

3. Cena i koszt eksploatacji – cena jest dla wielu z nas najważniejszym aspektem przy zakupie oczyszczacza. Oczywiście da się kupić oczyszczacz powietrza, który jest tani i skuteczny, ale należy liczyć się z wyższymi kosztami wymiany filtrów z racji częstej potrzeby wymiany. 

4. Głośność urządzenia –głośność urządzenia jest równie ważnym elementem jego pracy. Bardzo często oczyszczacz stoi w pokoju dziecięcym lub z sypialni dlatego trzeba mieć na uwadze jego poziom hałasu przy pracy.

5. Funkcje dodatkowe – jest to opcja jak na nazwę przystało dodatkowa - kiedy oprócz oczyszczania powietrza chcesz mieć funkcję jonizacji, nawilżania, dodatkowe czujniki czy wskaźniki.


Tani oczyszczacz powietrza a koszty eksploatacji


kotły w domu

Każdy chciałby kupić oczyszczacz powietrza, który jest tani, wydajny i jeszcze wygodny w kosztach utrzymania. Niestety należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji kupna taniego oczyszczacza. Oczywiście można zaleźć urządzenie, które będzie mało kosztowało i skutecznie oczyszczało powietrze, jednak koszty jego eksploatacji mogą negatywnie zaskoczyć.

Zdecydowana większość tańszych oczyszczaczy wymaga częstszej wymiany filtrów, niż u tych droższych modeli. Dość częste wymienianie filtrów oznacza większe wydatki przeznaczone na jego utrzymanie, a to przekłada się na rosnącą cenę urządzenia. Należy też pamiętać, że im mniejsza wydajność oczyszczacza, a większa powierzchnia pomieszczenia tym mniej skuteczne jest oczyszczanie. Oczywiście urządzenie będzie pracowało i oczyszczało pomieszczenie ale nie tak skutecznie jak urządzenie o 1000 zł droższe dopasowane wydajnością do większych pomieszczeń. 

Tani oczyszczacz powietrza a wydajność


woda miękka a twarda

Wydajność jest pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza. To właśnie ona jest odpowiedzialna za ilość przefiltrowanego powietrza na godzinę. Oczywiście oczyszczacz powietrza jest dostosowany do pracy w jednym pomieszczeniu jednocześnie. Jego poziom wydajności jest zazwyczaj dostosowany do jego ceny. Tanie, mniejsze oczyszczacze powietrza sprawdzą się w pomieszczeniach o małej powierzchni.

Natomiast jeśli chodzi o usunięcie zanieczyszczeń z dużej sypialni, czy salonu tani oczyszczacz może nie podołać. W takich sytuacjach powinniśmy postawić na droższy i bardziej wydajny model, przy którym będziemy mieć pewność, że usunie wszelkie zanieczyszczenia. Tani oczyszczacz powietrza sprawdzi się na mniejszych powierzchniach - takich, w których metraż jest dostosowany do wydajności urządzenia.

Tani oczyszczacz powietrza a skuteczność jego pracy


Już na początku należy zaznaczyć, że tanie nie oznacza nieskuteczne. Kiedy zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza w tańszej cenie musimy się skupić na modelach z parametrami dostosowanymi do naszych potrzeb i powierzchni pomieszczenia. Droższe modele mogą pochwalić się większą wydajnością i atrakcyjnymi kosztami eksploatacji. Są to urządzenia, które sporo kosztują przy zakupie, ale po czasie nie wydajemy na nie fortuny, aby je utrzymać. W przypadku tanich oczyszczaczy powietrza częstsza wymiana filtrów może okazać się dość problematyczna dla naszego portfela. Kupujemy urządzenie po tańszej cenie, ale co z tego mamy jak w przyszłości wydajemy dużo pieniędzy na kupno wymiennych filtrów.

Z drugiej strony, kiedy potrzebujemy oczyszczacz do małego pomieszczenia tańsze warianty są strzałem w dziesiątkę. Weźmy dla przykładu pokój do 15m2. Tańszy oczyszczacz usunie z powietrza zanieczyszczenia bez większego problemu, a my będziemy zadowoleni z rezultatów i zaoszczędzonych pieniędzy.

Wszystko zależy od punktu, w którym się znajdujemy. W przypadku wyboru oczyszczacza powietrza do większych powierzchni takich jak salon, duża sypialnia czy powierzchnia ‘open space’ zalecamy zakup droższego modelu z racji na większą wydajność bo za tym idzie oczekiwana skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Natomiast inwestycja w tani oczyszczacz będzie odpowiednim pomysłem jeśli zastanawiamy się nad urządzeniem do mniejszych pomieszczeń, takich jak np. pokój do 15-20m2. Wtedy mamy pewność, że urządzenie rzeczywiście oczyści przestrzeń i nie będzie straconym wydatkiem z racji na brak skuteczności oczyszczania. 

Ranking tanich oczyszczaczy powietrza


Coway Cartridge

Minimalistyczny oczyszczacz powietrza, który stanowi ciekawy element wystroju. Jest wyposażony w antybakteryjny filtr Green True HEPA H13, który usuwa najmniejsze zanieczyszczenia ze skutecznością aż 99,99%! Filtr węglowy pochłonie lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Urządzenie posiada wskaźnik wymiany filtra i jakości powietrza oraz tryb automatyczny. Oczyszczacz Cartridge zdobył wiele atestów od ekspertów np. certyfikat PZH oraz ECARF.

Model Coway Cartridge
Cena [zł] 949 zł
Wydajność [m3/h] 263
Hałas [dB] 22-47,8
Skuteczność HEPA [%] 99,99
Jonizator nie
Funkcje dodatkowe wskaźnik wymiany filtra, wskaźnik jakości powietrza, tryb automatyczny

Vestfrost VP-A1M30WH

Oczyszczacz powietrza dostosowany do pracy w pomieszczeniach aż do 42m2. Urządzenie oczyszcza powietrze za pomocą filtra HEPA, filtra węglowego, technologii jonizacji i sterylizacji dioda UV-C LED. Wszystkie te elementy gwarantują czyste powietrze w pomieszczeniu wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Dioda UV-C unieszkodliwia bakterie na poziomie biologicznym i jest w 100% bezpieczna w użytkowaniu. 

Model Vestfrost VP-A1M30WH
Cena [zł] 1099 zł
Wydajność [m3/h] 340
Hałas [dB] 17-48
Skuteczność HEPA [%] 99,95
Jonizator tak
Funkcje dodatkowe jonizacja, dioda UV-C LED, blokada rodzicielska, aplikacja mobilna Tuya

Sharp FP-J30EU-A

Kompaktowy oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji. Posiada komplet profesjonalnych filtrów- HEPA H13, wstępny oraz węglowy. Dzięki temu urządzenie usunie wszelkie zanieczyszczenia, nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne. Jonizacja Plasmacluster unieszkodliwi napotkane drobnoustroje takie jak wirusy, bakterie itp. Oczyszczacz jest dostępny w 3 wariantach kolorystycznych - czarny, turkusowy i różowy.

Model Sharp FP-J30EU-B
Cena [zł] 699 zł
Wydajność [m3/h] 180
Hałas [dB] 23-44
Skuteczność HEPA [%] 99,97
Jonizator tak
Funkcje dodatkowe tryb Clean Ion Shower, wskaźnik czyszczenia filtrów, 3 tryby pracy

Podsumowanie


Tanio nie znaczy nieefektywnie - tak jest też w przypadku oczyszczaczy. Możemy znaleźć urządzenia, które skutecznie oczyszczą powietrze w naszym domu i nie będą kosztować majątku. Jedyne co należy mieć na uwadze przy wyborze tańszego oczyszczacza są odpowiednie parametry, które powinien posiadać. Oczywiście powinniśmy pamiętać o wydajności oczyszczacza.

Jeśli chcemy usunąć zanieczyszczenia z mniejszego pomieszczenia tańsze urządzenie sprawdzi się świetnie. Natomiast jeśli szukamy oczyszczacza do salonu, dużej sypialni lub przestrzeni 'open space' polecamy zakup tego droższego i bardziej wydajnego urządzenia. Bardzo często się okazuje, że mimo taniej ceny urządzenia dopłacamy do niego przez cały okres użytkowania po jego zakupie np. często wymieniając filtry.


Najczęstsze pytania

Jaki tani oczyszczacz powietrza do większych powierzchni?

Jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza w tańszej cenie dostosowane do pracy na większych powierzchniach mamy kilka propozycji. Pierwszym wyborem jest Vestfrost VP-A1M30WH przeznaczony do pracy na powierzchni aż 42m2. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się Winix Zero dostosowany do pracy na powierzchni aż do 52m2 oraz Coway Cartridge do 35m2. Powyższe 3 urządzenia znajdują się w przedziale cenowym od 700 do 1999 złotych

Czy jest sens kupować tani oczyszczacz powietrza?

Tani oczyszczacz powietrza nie oznacza nieskutecznej pracy. Bez większego problemu można znaleźć odpowiadające nam i skuteczne urządzenie w niskiej cenie. Wystarczy zwrócić uwagę na odpowiednie filtry i powierzchnię, do której oczyszczacz jest dostosowany. W taniej cenie można posiadać skuteczny oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA i węglowy, choćby produkt marki Sharp - FP-J30.

Na co zwrócić uwagę przy doborze tańszego oczyszczacza powietrza?

Bardzo ważnym elementem przy doborze tańszego oczyszczacz są parametry. Pierwszym i najważniejszym elementem jest odpowiednia wydajność urządzenia i ilość filtrowanego powietrza na godzinę. Dzięki temu użytkownik wie, że oczyszczacz działa skutecznie. Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiednich filtrów - najskuteczniejszymi są filtr węglowy oraz HEPA. Innymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę przy doborze oczyszczacza jest głośność urządzenia, koszty eksploatacji i funkcje dodatkowe.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >