Syndrom Chorego Budynku

Nie wiesz dlaczego boli Cię głowa? Czujesz się przemęczony, a może masz problemy z oddychaniem? Może to Syndrom Chorego Budynku? Przeczytaj co to jest SBS oraz jakie są jego przyczyny. Sprawdź, czy nie dotyczy twojego mieszkania lub miejsca pracy.

Nie wiesz dlaczego boli Cię głowa? Czujesz się przemęczony, a może masz problemy z oddychaniem? Może to Syndrom Chorego Budynku? Przeczytaj co to jest SBS oraz jakie są jego przyczyny. Sprawdź, czy nie dotyczy twojego mieszkania lub miejsca pracy.Może to Syndrom Chorego Budynku?

Wracasz do domu i od razu czujesz się przemęczony? Wchodzisz do biura i niedługo potem pojawia się ból głowy lub mdłości? Jeśli w danym pomieszczeniu dopadają cię przykre dolegliwości, które znikają wkrótce po wyjściu na zewnątrz, jest bardzo możliwe, że miejsce to cierpi na Syndrom Chorego Budynku.

Co to jest Syndrom Chorego Budynku?


Syndrom chorego budynku - ból głowy i przemęczenie

Syndrom Chorego Budynku, a inaczej zespół dolegliwości chorego budynku lub SBS (ang. Sick Building Syndrome) - termin ten określa stan/kombinację dolegliwości zdrowotnych, których występowanie wiąże się z konkretnym budynkiem (z reguły miejscem pracy).

Najczęstsze dolegliwości, to bóle głowy i problemy z oddychaniem. Jeżeli nie możemy znaleźć jednej konkretnej przyczyny, która je wywołuje, określamy taki stan właśnie jako SBS i poszukujemy przyczyny w klimacie wewnętrznym panującym w budynku oraz w wadach konstrukcyjnych budowli.

W 1984 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała w specjalnym raporcie, że syndrom SBS dotyczy aż 30% nowych i odnawianych budynków na świecie, przy czym o ile w części budynków sytuacja ta może być przejściowa, to w bardzo wielu przypadkach jest to stan niemożliwy do wyeliminowania.

Przeważnie dotyczy do budynków starych, bez odpowiedniej wentylacji i zbudowanych z niskiej jakości materiałów. Wszystkie te czynniki składają się na nieodpowiedni mikroklimat wnętrza i zanieczyszczenie powietrza, które z kolei wywołują SBS.

Główne przyczyny dolegliwości to:

- wirusy, bakterie i inne drobnoustroje,

- niepoprawna wentylacja i/lub klimatyzacja,

- materiały budowlane,

- farby, kleje, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz,

- zanieczyszczenie powietrza (np. smog, lzo).

Choroba legionistów (legioneloza)

Choroby wywoływane przez SBS mogą powodować fatalne skutki zdrowotne, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci. Najgłośniejszym takim przypadkiem było zdarzenie z 1976 r. W luksusowym Hotelu Bellevue-Stratford w Filadelfii, nie bez przyczyny nazywanym później hotelem śmierci, odbywał się zjazd weteranów wojennych Legionu Amerykańskiego Stanu Pensylwania. Uczestnicy zjazdu oraz inne osoby przebywające wtedy w hotelu bardzo szybko zaczęły skarżyć się z powodu złego samopoczucia i różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Do szpitala trafiło ostatecznie 221 osób, głównie z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Wkrótce 34 osoby zmarły, w tym 29 kombatantów i 5 osób z obsługi hotelu.

Po intensywnych badaniach odkryto przyczynę tego przykrego wydarzenia, którym była nieznana wcześniej bakteria, zasiedlająca hotelową klimatyzację. Obecnie nosi nazwę Legionella pneumophila, a wywoływana przez nią zakaźna choroba dróg oddechowych - chorobą legionistów. W Polsce każdego roku zapada na nią od kilku do kilkunastu osób. Źródłem zakażenia bywają klimatyzacje, głowice natryskowe prysznicy, baseny, łaźnie i inne ciepłe miejsca o wysokiej wilgotności.

Syndrom Chorego Budynku - statystyki


Syndrom chorego budynku - statystyki

W 2017 r. z inicjatywy Grupy Velux powstał raport “Barometr Zdrowych Domów 2017”, z którego dowiedzieć się można wielu niezbyt pozytywnych informacji na temat warunków mieszkaniowych wielu Europejczyków. Według raportu co 6 Europejczyk mieszka w niezdrowym domu, pomimo tego, że właśnie w nim spędzamy ⅔ swojego życia. W samej Polsce aż 22% mieszkań jest zawilgoconych, 23% niedoświetlonych, a 26% niedogrzanych. Jednocześnie osoby żyjące w zawilgoconych budynkach zgłaszają problemy zdrowotne dwa razy częściej niż osoby przebywające w zdrowych wnętrzach, a zachorowalność na astmę jest wśród nich nawet o 40% wyższa.

Co przyczynia się do powstawania Syndromu Chorego Budynku?


Dążenie do uszczelniania budynków po to, aby zapewniały dobry komfort cieplny, a stosowanie przy tym nierzadko nieodpowiedniej jakości materiałów budowlanych sprawiło, że nowe budynki często mają mocno ograniczony dopływ świeżego powietrza. Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, która zapewni odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu i usunie część zanieczyszczeń z powietrza. Niestety, często jest ona źle wykonana lub nieodpowiednio użytkowana, np. poprzez brak czyszczenia i konserwacji. Częstym problemem jest też ciągły hałas lub nieodpowiednie, wadliwe oświetlenie miejsc, w których przebywamy, np. takie, które powoduje migotanie i męczy nasz wzrok! Nie bez znaczenia są też czynniki psychofizyczne, takie jak stres, które przede wszystkim pojawiają się w miejscu pracy.

Przyczyny bezpośrednie Syndromu Chorego Budynku można podzielić na:

 • czynniki fizyczne - wewnętrzne

  - cząsteczki unoszące się w powietrzu - kurz, włókna z dywanów lub wykładzin, zarodniki grzybów, pleśnie, pyłki roślin;

  - nieodpowiednie standardy czystości w miejscu pracy lub zamieszkania;

  - wysoka temperatura w pomieszczeniu lub gwałtowne wahania temperatur w ciągu doby;

  - niska wilgotność;

 • czynniki fizyczne - zewnętrzne

  - zanieczyszczenia wnoszone do domu na obuwiu, sierści i łapkach zwierząt itp.

  - różne nietypowe czynniki fizyczne, takie jak silne wyładowania elektryczne.

 • czynniki chemiczne - wewnętrzne

  - sprzęt komputerowy, drukarki, kserokopiarki, które są źródłami ozonu;

  - lotne związki organiczne (LZO / VOC);

  - inne substancje chemiczne rozpylone w powietrzu, które można znaleźć w chemii gospodarczej lub w meblach, jak np. formaldehyd;

  - zanieczyszczenia emitowane przez materiały budowlane, łączniki, uszczelnienia, pokrycia - farby, lakiery, utwardzacze itd.;

  - dym tytoniowy.

 • czynniki chemiczne - zewnętrzne

  - spaliny samochodowe, produkty spalania emitowane do powietrza przez kominy, które są źródłami tlenku (CO) i dwutlenku węgla (CO2);

  - odpowietrzenie kanalizacji i kanałów wentylacyjnych toalet, łazienek, kuchni.

Jakich budynków i środowisk dotyczy SBS?


Syndrom chorego budynku - jakich budynków dotyczy?

Zwykle syndrom SBS przypisuje się tylko niektórym typom obiektów, takich jak:

- biurowce z przestrzeniami open-space,

- szkoły i uniwersytety,

- inne budynki użyteczności publicznej, np. biblioteki czy muzea.

Okazuje się jednak, że także osoby przebywające w zwykłych budynkach mieszkalnych (nie tylko zamieszkania zbiorowego) cierpią na symptomy związane z syndromem chorego budynku. Z tego powodu ważne jest, żebyś się upewnił/a, czy twój dom jest wolny od przyczyn powodujących syndrom SBS i czy zapewnia ci odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Negatywne skutki Syndromu Chorego Budynku


Przebywając w niezdrowym środowisku możemy spodziewać się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Dzielimy je na objawy Syndromu Chorego Budynku (SBS) oraz choroby związane z budynkiem (BRI).

Choroby Spowodowane Budynkiem, inaczej BRI (ang. Building Related Illnesses), to choroby, które można zidentyfikować i przypisać konkretnemu czynnikowi występującemu w budynku, np. legionelli, która wywołuje tzw. chorobę legionistów.

W przypadku syndromu SBS objawy ustępują niedługo po opuszczeniu budynku, natomiast BRI ma głębsze konsekwencje i wymaga leczenia.

OBJAWY SYNDROMU CHOREGO BUDYNKU (SBS)

 • podrażnienie oczu;
 • podrażnienie gardła, suchy kaszel;
 • podrażnienie błoń śluzowych i zatok;
 • sucha i podrażniona skóra;
 • bóle i zawroty głowy;
 • problemy ogólnozdrowotne lub neurotoksyczne;
 • zaburzenia smaku lub węchu;
 • ucisk w klatce piersiowej;
 • astma;
 • nudności;
 • mdłości i omdlenia;
 • objawy przemęczenia.

OBJAWY CHORÓB ZW. Z BUDYNKIEM (BRI)

 • kaszel,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • dreszcze,
 • gorączka,
 • bóle mięśni,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy oraz nudności.

Jak uniknąć powstawania syndromu chorego budynku?


Syndrom chorego budynku - jak uniknąć?

 1. Popraw skuteczność wentylacji wszystkich pomieszczeń. Wezwij eksperta, który doradzi jak dobrać system wentylacji, który będzie dostosowany do wymogów pomieszczeń w twoim domu. Pamiętaj o konserwacji i właściwej eksploatacji urządzeń!
 2. Zadbaj o odpowiedni komfort cieplny w mieszkaniu. Jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji, pamiętaj o tym, żeby ją regularnie czyścić.
 3. Często wietrz dom - pamiętaj, że dobry przewiew jest potrzebny także zimą!
 4. Regularnie sprzątaj mieszkanie z uwzględnieniem takich miejsc, jak kratki wentylacyjne i odpowietrzenia.
 5. Wychodź na spacery, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza!
 6. Wypróbuj naturalne metody oczyszczania powietrza oraz domowe środki czystości i kosmetyki.
 7. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. W tym celu przydadzą się nawilżacze, osuszacze i oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania lub jonizacji.
 8. Należy pamiętać jak ważne  dla naszego zdrowia jest utrzymanie czystego powietrza w domu. W przypadku wirusów, bakterii, alergenów oraz pleśni skutecznym wsparciem będzie sterylizacja powietrza. Mając problemy z wilgocią, alergią, niską odpornością i ogólnym osłabieniem spowodowanym przez powyższe czynniki warto zainwestować w odpowiedni sterylizator powietrza. Urządzenia Airfree pracują za pomocą ceramicznego rdzenia sterylizującego rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza. Airfree usunie szkodliwe mikroorganizmy w tym zarodniki pleśni, grzybów, bakterii, wirusów i roztoczy ze skutecznością 99,99%. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania sterylizatorów kliknij tutaj.
 9. Aby uchronić się przed hałasem zamontuj okna o wysokiej izolacji akustycznej.

Podsumowanie

Przebywając w pomieszczeniu, w którym panują nieodpowiednie warunki - ciągły hałas, złe oświetlenie, wysoki poziom wilgoci czy zanieczyszczenie powietrza - narażamy się na wiele przykrych dolegliwości. Częste bóle głowy, przemęczenie, mdłości, a nawet poważniejsze choroby, mogą być oznaką Syndromu Chorego Budynku.

Ponieważ większą część swojego czasu spędzamy właśnie w pomieszczeniach, warto zadbać o to, żeby panujące wewnątrz warunki nie stanowiły zagrożenia dla naszego zdrowia. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wentylację, temperaturę oraz poziom wilgotności w domu. Bardzo ważne jest też pozbycie się z pomieszczenia smogu i innych zanieczyszczeń powietrza. Pomogą ci w tym odpowiednie urządzenia, takie jak nawilżacze, osuszacze, jonizatory oraz oczyszczacze powietrza.


Najczęstsze pytania

Jakich budynków dotyczy syndrom chorego budynku?

Najczęściej są to biurowce charakteryzujące się przestrzenią 'open space', szkoły, szpitale i inne budynki użytku publicznego. Oczywiście syndrom chorego budynku może dotknąć również budynki mieszkalne. 

Co wpływa na powstanie syndromu chorego budynku?

Budynki posiadające powyższy syndrom charakteryzują się wysokim poziomem wilgotności lub zbyt suchym powietrzem, dużą obecnością zanieczyszczeń takich jak alergeny, bakterie, wirusy i zarodniki pleśni, silne wyładowania elektryczne, smog, dym tytoniowy czy spaliny samochodowe.

Bibliografia

1. Wikipedia. Syndrom Chorego Budynku. Dostęp online [https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku] 25.08.2015 r.

2. regioDOM. Syndrom chorego budynku. Jak rozpoznać objawy i je "leczyć". Dostęp online [http://regiodom.pl/portal/porady-domowe/porzadki-i-eksploatacja/syndrom-chorego-budynku-jak-rozpoznac-objawy-i-je-leczyc] 25.08.2015 r.

3. D. Czernik. Syndrom chorego budynku – objawy i przyczyny. Dostęp online [https://okieminzyniera.pl/syndrom-chorego-budynku-objawy-i-przyczyny/] 25.08.2015 r.

Powiązane strony


czarna maska z filtrem, filtry do wody domowe, filtry na kran, jak poprawić wilgotność w mieszkaniu, jonizator powietrza jaki wybrać, maseczki ochronne antywirusowe warszawa sklep online, najlepsze nawilzacze powietrza, oczyszczacz i nawilżacz powietrza xiaomi, oczyszczacze, podzlewozmywakowy filtr do wody, Sharp FP-J40EU-W cena, sharp nawilżacze, uczulenie na powietrze, Woda dla hotelu i gastronomii

Komentarze

 • GoodAIR.pl napisał:
  Pani Sylwio,
  dziękujemy za zainteresowanie artykułem. Tak jak napisaliśmy w trzecim rozdziale, SBS powodowany jest głównie przez różnego rodzaju zanieczyszczenia (stałe bądź gazowe) oraz niekorzystne warunki mikroklimatyczne, związane głównie z niewłaściwą temperaturą i wilgotnością. Obecność rozdzielni elektrycznej w pobliżu budynku nie może być przyczyną syndromu chorego budynku, ponieważ emitowane promieniowanie elektromagnetyczne posiada częstotliwość, która nie ma wpływu na nasz organizm :)
  Pozdrawiamy i życzymy zdrowia!
  18.05.2020
 • Sylwia napisał:
  Witam
  Czy mieszkanie umiejscowione bezposrenio nad rozdzielnia elektryczna mozna rowniez nazwac syndromem chorego budynku. Mieszkanie znajduje sie na 1pietrze 10cio pietrowego bloku. O malo nie stracilam zycia przebywajac w tym mieszkaniu. Bardzo prosze o kontakt.
  Pozdrawiam
  Sylwia C.
  17.05.2020
 • GoodAIR.pl napisał:
  Dziękuję za cenne źródło nowych informacji :)
  21.07.2016
 • Paweł napisał:
  Podsyłam dodatkowe źródło o SBS
  http://bc.pollub.pl/Content/8707/oddychamy.pdf
  17.07.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Cieszę się, jeśli materiały się przydają :-)
  23.01.2016
 • Monika napisał:
  Piszę pracę inżynierską na temat SBS, bardzo ciekawe!
  15.01.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witaj,
  Czy masz któryś z objawów tego syndromu? A może masz to już za sobą?
  Napisz - chętnie poznam Twoje doświadczenia.
  Miłej lektury!
  01.09.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda alkaliczna, czyli żywa woda. Dla kogo jest przeznaczona?

Woda alkaliczna, czyli żywa woda. Dla kogo jest przeznaczona?

31.01.2023

Woda alkaliczna jest coraz częstszym wyborem konsumentów. Codzienne spożycie wody alkalizowanej niesie za sobą zbawienne korzyści dla naszego organizmu, pozytywnego samopoczucia i energii. Dlaczego warto pić wodę alkaliczną i dla kogo jest przeznaczona?

Czytaj dalej >
Czy woda po zmiękczaniu jest słona?

Czy woda po zmiękczaniu jest słona?

27.01.2023

Zmiękczacz wody ma za zadanie poprawić jej jakość. Słony smak po procesie zmiękczania nie jest czymś naturalnym i oznacza głębszy problem. W takich sytuacjach należy jak najszybciej rozpoznać i wyeliminować źródło problemu. Co może być powodem zmiany smaku wody?

Czytaj dalej >