Świece parafinowe – Czego Ci nie mówią producenci świec, co szkodzi zdrowiu?

Nie wyobrażamy sobie minionego święta bez zapalenia na cmentarzu świecy, która będzie się tlić przyjemnym i delikatnym płomieniem.

Nie wyobrażamy sobie minionego święta bez zapalenia na cmentarzu świecy, która będzie się tlić przyjemnym i delikatnym płomieniem. W tych dniach cmentarze skąpane są w delikatnej woni, którą wdychamy spacerując.

Musisz jednak zdać sobie sprawę, że w 99 na 100 przypadków masz do czynienia ze świecami parafinowymi, a substancja, która jest odpowiedzialna za przyjemny, żółty płomień i specyficzny zapach, to toluen!

Jeśli do tego kupujesz barwione świeczki zapachowe do domu, to musisz wiedzieć, że w ich składzie znajdują się sztuczne barwniki i wiele lotnych związków organicznych.

Niebezpieczne wydzieliny z parafiny

Czym jest parafina?

Parafinę otrzymuje się ją z ropy naftowej, ze smoły węgla brunatnego lub smoły łupkowej, torfu albo w sposób syntetyczny.
Najprawdopodobniej, w celu oszczędności, większość produktów dla przemysłu świecowego jest wykonywana z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej.

Zagrożenia związane ze stosowaniem świec parafinowych

Badania produktów spalania świec parafinowych przeprowadzone przez American Chemical Society w USA wykazały, że wydzielają one do atmosfery wiele toksycznych związków takich, jak toluen i benzen.

W ramach tych badań w małym pomieszczeniu palono świece przez ok. 5 godz. Produkty ich spalania wychwytywano na filtrze węglowym.

W kolejnym kroku - wychwycone cząstki poddano badaniu za pomocą spektrografu (źródło: South Carolina State University). Wykryto tam m.in. rakotwórczy benzen oraz toluen powodujący zawroty głowy.

Okazuje się, że sadza ze spalanych świec parafinowych, jest podobna do tej, która powstaje od wydzielin z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla.

Ta wydzielina jest tak samo niebezpieczna dla organizmu ludzkiego, jak bierne palenie i może powodować wiele problemów - od bólu głowy, aż po raka płuc!

Wykazano też, że opary parafiny przyczyniają się do powstania guzów w nerkach i wątrobie zwierząt laboratoryjnych.

Szkodliwy dym ze świecy parfinowej

Szkodliwy dym ze świecy parfinowej - co zawiera i czy to szkodzi zdrowiu?

Jakie niebezpieczne substancje wydzielane są z oparami świec?

Toluen

Toluen jest substancją szkodliwą i toksyczną dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek , a także wątroby. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a nawet uszkodzenia mózgu. Toluen obniża także zdolność uczenia się.

​Benzen

Benzen jest substancją zaliczaną do grupy lotnych związków organicznych i jest substancją rakotwórczą. Ryzyko zachorowania na raka w przypadku codziennego wdychania oparów świec do końca życia (i benzenu w nich zawartego) ocenia się nawet na 1,2 do stu tysięcy!

Średni stopień narażenia na benzen w przypadku spalenia jednej świeczki dziennie wynosi 0.02 - 1.6 µg/m3 substancji dziennie. Ryzyko powstania raka, w przypadku wdychania takiej ilości substancji każdego dnia do końca życia, określa się na 3,3/10.000.000 do 1,2/100.000 w przypadku świec wydzielających najwięcej benzenu (ponad 100x więcej).
źródło: http://www.lead.org.au/lanv7n4/L74-9.html

Oczywiście nikt nie wdycha aż tyle oparów świec, ale pamiętajmy o tym, że nie zawsze palimy tylko jedną świecę dziennie, ani nie każdy ma organizm w równym stopniu odporny na raka. Małe dzieci i zwierzęta domowe są szczególnie narażone na takie ryzyko.

Dlatego zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się przygotować romantyczną kąpiel ze świecami wokół wanny, zwłaszcza jeśli łazienka nie jest dobrze wentylowana.

Czy tylko parafina jest źródłem niebezpiecznych dla zdrowia związków?

Poza samą parafiną, na ostateczny skład substancji wydzielanych do atmosfery wpływają także takie elementy, jak:

 • rodzaj materiału, z którego wykonany jest knot,
 • dodatki zapachowe i barwniki nadające świecom kolor.

Ołowiany knot!?

Wiele knotów posiada metalowy rdzeń, który zawiera cynk, cynę lub ołów, który emituje szkodliwe toksyny do powietrza (producenci świec nie są zobowiązani do podawania zawartości ołowiu na etykietach świec).

Drobne cząsteczki ołowiu w atmosferze mogą podrażniać i uszkadzać płuca, co skutkuje upośledzeniem oddychania, najczęściej w postaci astmy lub jednej z chorób płuc.

100% ołowiu, który wdychamy jest absorbowane przez nasz układ krwionośny.

Świece zapachowe i barwione

Czysta parafina powinna być bezzapachowa, pozbawiona smaku i jest nieprzyswajalna dla organizmu człowieka.

TAK, tylko o ile do zniczy używa się z reguły świec bezbarwnych i raczej bezwonnych (w teorii), o tyle do swojego domu często kupujemy świece aromatyczne o różnych, nierzadko bardzo fantazyjnych barwach.

To tylko pogarsza naszą sytuację!

Świece bardzo często bywają zabarwiane, lub uzupełniane o dodatkowe aromaty. Są to substancje syntetyczne, co powoduje, że jesteśmy dodatkowo narażeni na lotne związki organiczne podczas ich spalania.

Świece barwne źródłem szkodliwych lzo

Świece barwne są szodliwe. Barwniki są substancjami syntetycznymi i spalając się emitują LZO do powietrza.

Na GoodAIR mogliście już wiele razy przeczytać o zanieczyszczeniach powietrza wewnętrznego (które jest od 60 do 200% bardziej zanieczyszczone od tego, które jest na zewnątrz).

Często stosowane parafinowe świece zapachowe niewiadomego pochodzenia, mogą jeszcze bardziej pogorszyć jakość powietrza, którym oddychamy w domu!

Skład przeważającej ilości świec, które mają dodatkowy zapach, został wzbogacony o olejki aromatyczne.
Te olejki, to nic innego, jak sztuczne składniki aromatyczne, które są rozcieńczane takimi substancjami, jak glikol propylenowy, olej roślinny lub olej mineralny, który znowu jest produktem pochodzenia petrochemicznego.

Substancje te są używane w świecach dlatego, że są tańsze od np. naturalnych olejków eterycznych.

A świece na bazie naturalnych olejków eterycznych, czy one są dla mnie bezpieczne?

Niektórzy producenci oferują jednak świece na bazie droższych olejków eterycznych.
Tu jednak znowu powstaje problem, bo o ile kilka kropli takiego olejku dodanych do wody i lekko nagrzanych uwalnia bardzo przyjemną, kojącą i bezpieczną woń, o tyle nie są one przeznaczone do spalania.

Olejki eteryczne są naturalnie bogate w lotne związki organiczne i ich spalanie uwalnia te niechciane substancje do powietrza.

Inne niebezpieczne substancje w świecach zapachowych

Wykazano też, że niektóre aromatyczne świece emitują takie toksyny, jak:

aceton, tetrachloroeten, chlorobenzen, etylobenzen, styren, ksylen, fenol, 
krezol, cyklopentan, ołów, tlenek węgla, pył i sadzę.

Dlaczego świece parafinowe są tak powszechne, mimo swojej szkodliwości?

Parafina kosztuje około jednej pięćdziesiątej ceny 100% wosku pszczelego w skupie hurtowym. Jeśli świeca nie jest oznaczona w specjalny sposób, to mamy gwarancję tego, że została wykonana właśnie z parafiny.

Nawet świeczki oznaczone jako wykonane z wosku pszczelego mogą zawierać znaczącą ilość parafiny (nawet do 90%).

Czy znajdę jakieś zamienniki?

TAK! Jeżeli jesteś gotowa, lub gotowy zapłacić więcej, to możesz znaleźć dla siebie inne, zdrowsze produkty.

Świece ze 100% wosku pszczelego

Wosk pszczeli jest oczywiście produkowany w sposób naturalny przez pszczoły, które magazynują miód.
Wosk nie jest dodatkowo obrabiany chemicznie, w celu uzyskania świecy.

Inne zalety wosku pszczelego:

 • ma najwyższą temperaturę topnienia ze wszystkich wosków dostępnych na rynku,
 • nie zatapia knota i rzadko kiedy wycieka, w przeciwieństwie do świec parafinowych,
 • spalanie wosku pszczelego emituje jony ujemne, dzięki czemu w sposób naturalny oczyszczasz powietrze.

- O zasadzie działania jonizatorów powietrza przeczytasz tutaj.

Świece na bazie soi i oleju palmowego

Zarówno soja, jak i olej palmowy substancjami oleistymi w chwili zbioru. Aby można było je zamienić w świece, muszą zostać poddane rafinacji (w tym procesie powstaje wiele ton dioksyn), a następnie utwardzone.

Czasami świece sojowe albo palmowe są dostarczane w słojach, jednak produkty, które są dostarczane w postaci ciał stałych, zostały utwardzane - najczęściej kwasem stearynowym.

A zatem nie są materiałami w 100% naturalnymi, tylko poddanymi obróbce chemiczno-termicznej.

Nie ma badań, które jednoznacznie stwierdzają ich szkodliwość, z pewnością emitują mniej szkodliwych substancji niż świeczki parafinowe, ale oczywiście są od nich wielokrotnie droższe.

Zaletą świec sojowych w stosunku do parafiny jest to, że palą się ok. 2,5 razy dłużej.

Zdrowy-Dom pożyteczne wskazówki dla domu

Podsumowanie i kilka dobrych rad

Jeśli lubisz romantyczną atmosferę przy świecach, to bądź spokojna lub spokojny, bo okazjonalne palenie świec nie zrujnuje Tobie zdrowia, o ile - dobrze wywietrzysz pomieszczenie po ich użyciu i nie będziesz ich spalać regularnie.

Palenie powszechnie dostępnych aromatycznych świec parafinowych w celu zmiany zapachu w pomieszczeniu szczelnie zamkniętym (jak np. łazienka) jest bardzo złym pomysłem!

Unikaj tanich, barwnych świeczek zapachowych.

Jeżeli Ciebie na to stać, kupuj naturalne świece z wosku pszczelego, ale pamiętaj, aby dowiedzieć się od producenta, czy na pewno nie ma w nich żadnego dodatku parafiny.

Jeśli to możliwe dowiedz się z czego został wykonany knot w świecy i czy na pewno nie zawiera osnowy z ołowiu.


Najczęstsze pytania

Czy świece parafinowe są szkodliwe?

Świece parafinowe nalezą do świec najtańszych i najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Często palimy w domu świeczki parafinowe, które zawierają toksyny takie jak formaldehyd, benzen czy toluen. Wymienione toksyny bardzo negatywnie wpływają na nasz organizm. W efekcie jesteśmy narażeni na problemy z układem oddechowym i nerwowym.

Jakie świece są najbardziej bezpieczne?

Jeśli chodzi o odpowiedni wybór świec, które nie wpłyną negatywnie na nasz organizm to możemy polecić dwa warianty. Naturalne świece z wosku pszczelego lub sojowego - nie zawierają toksyn ani rakotwórczych związków. Może je również palić kiedy w domu mieszkają małe dzieci.

Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Powiązane strony


Coway StormFiltr, filtry do wody do picia, filtry kuna, jak poprawić wentylację w bloku, jonizator powietrza czy warto, maseczki n95 warszawa, najlepsze klimatyzatory przenośne, oczyszczacz i nawilżacz powietrza samsung, oczyszczacz z nawilżaniem, podajnik wody, sharp fp-j30eua, sharp nawilżacz oczyszczacz, Twarda woda Wrocław, Woda dla firmy

Komentarze

 • GoodAir napisał:
  Dzień Dobry,

  współczujemy straty bliskiej osoby. Na polskim rynku jest wiele produktów nie objętych nadzorem. Istnieje masę produktów, których efekty uboczne negatywnie wpływają na ludzi, zwierzęta czy środowisko. Jednak jesteśmy zdania, że najlepszym rozwiązaniem w większości wypadków jest edukacja i świadomość konsumenta.
  27.11.2019
 • to napisał:
  ktoś mi umarł, zostałem na tyle sam, ze często odwiedzam jej grób

  i palę świece, nie tylko zostawiam kwiaty. a ptaki, gł. sikory zjadają świece. szczególnie ogarki, już nie w zniczach.

  czy nie dobrze by było, gdyby skład świec cmentarnych i ich utylizacja były regulowane i kontrolowane przez prawo? to są tony świec na setkach tysięcy cmentarzy przez okrągły rok w samej tylko Polsce,,,
  27.11.2019
 • GoodAir napisał:
  Kamilo,
  dziękuje komentarz. Zwierzęta nie będą protestować. Też jest nam bardzo przykro. Mamy nadzieje, że kiedyś się to zmieni.
  07.08.2019
 • Kamila Malecka napisał:
  To jest nie do zniesienia, czemu te badania przeprowadzane są na zwierzętach?
  Czemu one są winne?
  07.08.2019
 • Bolesław napisał:
  Przyznam, chętnie przeczytałem całość artykułu.
  Ładnie merytoryczne zredagowany i nie trąci kryptoreklamą, której coraz więcej w publikatorach.
  Przesyłam Pański blog moim znajomym jako wartościowy.
  pozdrawiam
  17.06.2017
 • Dotyk Kreacji napisał:
  W Pracowni ręcznie wytwarzamy świece z 100% naturalnego wosku pszczelego, które stwarzają piękny klimat w pomieszczeniu, nie wypełniając powietrza toksycznymi związkami. Dają jasne, pełne blasku światło, otulają ciepłem.
  Posiadają wiele zalet zarówno dla ciała, jak i dla ducha.
  Pracownia Dotyk Kreacji
  31.01.2017
 • Damian Olejnik napisał:
  Zapraszam, do poznania świec, które mówią wszystko o pochodzeniu surowców.
  Gwarantuję ekologiczne pochodzenie wszystkich składników.
  W pełni bio knoty, tylko woski sojowe i palmowe.
  Damian Olejnik
  właściciel OLYNK
  06.01.2017

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >