Suche powietrze w domu, mieszkaniu, pokoju - jak nawilżyć?

Czy suche powietrze w domu jest problemem? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w biurze i mieszkaniu? Czy suche powietrze może pogłębiać objawy astmy i alergii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Czy suche powietrze w domu jest problemem? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w biurze i mieszkaniu? Czy suche powietrze może pogłębiać objawy astmy i alergii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Suche powietrze w domu to częsty problem w okresie grzewczym. Działające grzejniki pozbywają się wilgoci z otoczenia, a to z kolei prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W poniższym artykule zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o wilgotności powietrza oraz jak bronić się przed zbyt suchym powietrzem.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Wilgotność powietrza w domu i biurze


Wilgotność to jeden z najważniejszych parametrów określających jakość powietrza. Zarówno jej nadmiar jak i niedomiar może odbijać się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu, a nawet prowadzić do szybszego niszczenia się drewnianych mebli i podłóg. Jeśli duża wilgoć w domu lub biurze utrzymuje się przez dłuższy czas, może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Zbyt suche powietrze prowadzi z kolei do nasilenia objawów alergicznych i astmatycznych.

Optymalnie wilgotność powietrza w budynku powinna mieścić się w zakresie 40-60%, a jej dokładna wartość zależna jest od aktualnej temperatury w pomieszczeniu.

Temperatura a wilgotność powietrza

Jak sprawdzić wilgotność powietrza?

Do pomiaru wilgotności powietrza w budynku służą specjalne urządzenia zwane higrometrami. W niewielki, prosty higrometr włosowy można zaopatrzyć się w sklepie budowlanym, a jego cena wynosi przeważnie kilkanaście złotych. Więcej o higrometrach przeczytasz tutaj. Ciekawym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności w domu jest zaopatrzenie się w miernik jakości powietrza, np. Ecolife AirSensor. To niewielkie urządzenie przekaże nam nie tylko aktualną wilgotność w procentach, ale również inne istotne parametry, takie jak temperatura, ilość pyłów zawieszonych w otoczeniu czy obecność lotnych związków organicznych.

Temperatura a wilgotność powietrza

Suche powietrze przyczyny


Suche powietrze przyczyny

Problem suchego powietrza pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ogrzewanie zmniejsza jednocześnie poziom wilgotności w pomieszczeniach. Ponadto w tym czasie wszechobecny jest smog i inne zanieczyszczenia, które przedostając się do domu przez okna dodatkowo wysuszają powietrze.

Sporo do czynienia ma też lokalny mikroklimat - w niektórych miejscach powietrze jest naturalnie bardziej suche niż w innych lokalizacjach. Poziom wilgotności zmienia się też zależnie od pory roku i aktualnej pogody. Przeważnie jednak nawet te miejsca, które latem i jesienią cieszą się odpowiednimi warunkami otoczenia, w sezonie grzewczym cierpią z powodu przesuszonego powietrza.

Suche powietrze objawy


Suche powietrze a alergia i astma

Każdy słyszał o negatywnych konsekwencjach nadmiernej wilgotności w domu, takich jak pojawiająca się na ścianach pleśń i grzyby. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że za suche powietrze może być tak samo lub nawet bardziej szkodliwe. Jego nieprzyjemny wpływ odczuwają wszyscy, ale w szczególności astmatycy i alergicy.

Jak suche powietrze wpływa na astmę i alergię?

Pomiędzy listopadem a lutym natura znajduje się w stanie hibernacji i żadne rośliny nie pylą. Z tego powodu zima dla wielu alergików powinna być okresem, w którym mogliby odetchnąć z ulgą i pożegnać się na jakiś czas z przykrymi objawami. W praktyce jednak często tak nie jest, a powodem są obecne w domu roztocza. Zarówno one jak i zwykły kurz oraz inne obecne w powietrzu zanieczyszczenia mogą wywoływać reakcje alergiczne. Te drobne cząstki są dużo bardziej uciążliwe w ciepłym i suchym otoczeniu, ponadto niska wilgotność wpływa źle na nasze błony śluzowe. Suche powietrze jest uciążliwe również dla astmatyków, ponieważ podrażniając drogi oddechowe powoduje częstsze napady kaszlu, a nawet prowadzi do częstej anginy. Najbardziej problematyczne jest suche powietrze w sypialni, ponieważ może powodować napady kaszlu uniemożliwiające spokojny sen. Z tych powodów każda osoba borykająca się z alergią i astmą powinna zadbać o właściwą wilgotność w domu.

Przeziębienie i choroby wirusowe

To żadna tajemnica, że w okresie zimowym jesteśmy bardziej narażeni na zachorowania. Dotyczy to zarówno zwykłego przeziębienia, jak i wszelkich infekcji wirusowych. Oczywistym powodem są wahania temperatury (gorąco w domu, zimno na zewnątrz), jednak mróz to nie jedyny winowajca. Tutaj również duże znaczenie ma suche powietrze. Jeśli w otoczeniu panuje właściwa wilgotność, śluzówka w nosie pracuje prawidłowo i działa jak filtr przechwytujący patogeny, uniemożliwiając bakteriom i wirusom przedostanie się do naszego organizmu. Oddychając suchym powietrzem ułatwiamy drobnoustrojom drogę do dalszych części układu oddechowego.

Suche powietrze a COVID

Suche powietrze a COVID

SARS-CoV-2 to nowy wirus z grupy koronawirusów, wywołujący chorobę znaną jako COVID-19. Ponieważ jest to relatywnie młody, mało znany patogen, nie znamy na ten moment skutecznych metod ochrony i leczenia. W takiej sytuacji ważne jest każde drobne działanie, które podejmujemy w celu ochrony własnego zdrowia. Najważniejsze jest częste mycie rąk oraz zasłanianie ust i nosa, warto jednak zadbać też o właściwy mikroklimat w domu. Odpowiednia wilgotność otoczenia nie daje nam gwarancji ochrony przed chorobą, jednak zbyt suche powietrze dodatkowo osłabia naszą naturalną barierę ochronną, jaką jest śluzówka nosa. Rozważając zakup nawilżacza, w obecnej sytuacji najlepiej zdecydować się na oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji i nawilżania, ponieważ jednocześnie zadba o dobry poziom wilgotności oraz usunie różne bakterie i wirusy z otoczenia.

Wpływ na meble i rośliny

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza jest istotny nie tylko naszego zdrowia, ale również dla znajdujących się w mieszkaniu drewnianych mebli, podłóg, galanterii skórzanej i niektórych tkanin. Suche powietrze w mieszkaniu powoduje szybsze niszczenie sprzętów (mogą pojawić się pęknięcia, trzeszczenie), a przy okazji “wyciąga” z nich ich naturalną wilgoć, przez co tracą swój kolor i blask.

Jak nawilżyć suche powietrze


Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Jeśli mamy problem z suchym powietrzem w domu, nie musimy biec od razu do sklepu po nawilżacz. Możemy skorzystać również ze sposobów domowych. Trzeba pamiętać o tym, że są one mniej skuteczne niż profesjonalne urządzenia, a przede wszystkim nie pozwalają w wygodny sposób kontrolować poziomu nawilżenia, co może prowadzić do problemu w drugą stronę - przewilżenia. Domowe sposoby są jednak świetnym rozwiązaniem w sytuacji, w której musimy szybko podnieść wilgotność powietrza w otoczeniu, a nie mamy do dyspozycji nawilżacza.

  • Mokre ręczniki i/lub miseczki z wodą na grzejnikach to najpopularniejsza metoda diy. Ciepło z kaloryfera powoduje parowanie wody z naczyń i mokrych tkanin, nawilżając w ten sposób powietrze w pomieszczeniu. Jest to szybki i skuteczny sposób na suche powietrze w pokoju, ale wymaga jednak ciągłego uzupełniania pojemników z wodą, a ponadto sprawdzi się wyłącznie w okresie grzewczym. Duża ilość ręczników i naczyń na kaloryferach wpływa też źle na estetykę pomieszczenia.
  • Gotowanie na kuchence. Jeśli gotując możesz zrezygnować z mikrofalówki czy piekarnika na rzecz kuchni, zrób to. Parująca woda np. podczas podgrzewania zupy dodatkowo nawilży powietrze w pobliżu. Podczas gotowania dużego obiadu otwórz drzwi do kuchni, żeby para mogła przedostać się też do innych pomieszczeń.
  • Częste wietrzenie. Korzystaj z każdej okazji do otwarcia okien, szczególnie kiedy pada deszcz lub śnieg. Wówczas wilgotne powietrze z zewnątrz podniesie wilgotność wewnątrz naszego mieszkania. Jeśli jednak okna są zamknięte, zadbaj o ich dobrą szczelność - powietrze przedostające się przez pęknięcia i szczeliny nie jest w stanie znacząco nawilżyć powietrza wewnątrz, ale potrafi je skutecznie ochłodzić. W takiej sytuacji system grzewczy musi pracować intensywniej i przynosi efekt w formie przesuszonego powietrza.
  • Kąpiel przy otwartych drzwiach. To nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób na natychmiastowe podniesienie wilgotności powietrza. Biorąc prysznic lub - najlepiej - długą kąpiel w wannie zostaw otwarte drzwi, a wydostająca się z łazienki para nawilży powietrze w sąsiadującym pomieszczeniu.
  • Rośliny doniczkowe. Wiele gatunków roślin doniczkowych, takich jak aloes, fikus, bluszcz pospolity czy dracena wonna, oddaje do otoczenia większość pobranej wcześniej wody. Jednocześnie, niektóre z nich posiadają dodatkowo właściwości oczyszczające powietrze, nawet ze smogu! Zadbaj więc o to, żeby w Twoim domu zielono - wpłynie to pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie domowników.

Nawilżacze powietrza

Jest wiele domowych sposobów na nawilżenie powietrza, jednak wszystkie je łączą dwie istotne wady - krótkotrwałe działanie oraz brak możliwości kontroli nad poziomem nawilżenia. Z tego powodu najlepiej korzystać z profesjonalnego urządzenia jakim jest nawilżacz powietrza. Taki sprzęt dba o właściwą wilgotność w otoczeniu przez praktycznie całą dobę, a my możemy kontrolować jego pracę.

Rynek nawilżaczy powietrza jest ogromny, ale wszystkie urządzenia możemy podzielić na trzy główne kategorie, różniące się zasadą działania: nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  • Parowe należą do najtańszych, ale opierają się na produkcji pary - jak sama nazwa wskazuje - która może skraplać się na meblach i ścianach, powodując ich niszczenie.
  • Problemu tego możemy uniknąć stosując nawilżacz ultradźwiękowy, jednak on jest z kolei uciążliwy dla zwierząt domowych.
  • Najlepiej w tym zestawieniu wypadają nawilżacze ewaporacyjne - są w pełni zdrowe, bezpieczne i nieuciążliwe. Posiadają jednak zazwyczaj najwyższą cenę.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym Rankingu nawilżaczy powietrza.

Oczyszczacze z nawilżaczem

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa w kwestii wpływu jakości powietrza na nasze zdrowie i samopoczucie. W związku z tym coraz popularniejsze stają się rozwiązania kompleksowe, a ludzie sięgają po urządzenia, które zatroszczą się o mikroklimat wnętrza na każdy sposób. Takimi urządzeniami są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania.

Oczyszczacz z nawilżaczem wykorzystuje zestaw filtrów, które pozbywają się z otoczenia smogu, alergenów, dymu papierosowego, LZO i innych niebezpiecznych związków. Jednocześnie nawilżają powietrze metodą ewaporacyjną, czyli najzdrowszą i najbardziej komfortową ze wszystkich, jakie znamy. Profesjonalne oczyszczacze wyposażone są w zestaw czujników badających stężenie zanieczyszczeń oraz warunki w pomieszczeniu. Sensor temperatury i wilgotności pozwala urządzeniu samodzielnie kontrolować intensywność nawilżania, dzięki czemu powietrze jest nawilżane zawsze w stopniu optymalnym - nie za mocno i nie za słabo. My musimy pamiętać tylko o tym, żeby w razie potrzeby uzupełnić zbiornik z wodą. Następnie włączamy oczyszczacz z nawilżaniem w tryb automatyczny i możemy cieszyć się doskonałym mikroklimatem i samopoczuciem.

Podsumowanie


Suche powietrze potrafi być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób, które zmagają się z objawami astmy i alergii. Pojawia się przede wszystkim w sezonie grzewczym, ponieważ działające grzejniki nie tylko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, ale również pozbywają się z otoczenia wilgoci. Istnieje wiele sposób, żeby poradzić sobie z tym problemem. Na krótką metę możemy korzystać z rozwiązań “domowych”, takich rozłożenie na kaloryferach mokrych ręczników lub pojemników z wodą. Takie metody są jednak mało skuteczne i przede wszystkim nie dają nam żadnej kontroli nad poziomem nawilżenia. Najlepszy sposób na suche powietrze to profesjonalny nawilżacz lub bardziej kompleksowe urządzenie w formie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Oczyszczacz z nawilżaczem zadba w pełni o jakość powietrza w domu - usunie z niego szkodliwe zanieczyszczenia oraz podniesie wilgotność do optymalnego poziomu, tworząc doskonały mikroklimat wnętrza.


Najczęstsze pytania

Jak radzić sobie z suchym powietrzem w domu?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z suchym powietrzem w domu jest zakup oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Dzięki temu Twój dom będzie wolny od szkodliwych zanieczyszczeń, a powietrze zachowane w odpowiedniej wilgotności. Nawilżacz ewaporacyjny jest najzdrowszą metodą nawilżania powietrza i  zapewni odpowiednie środowisko mikrobiologiczne.

Po czym poznać, że w domu jest suche powietrze?

Kiedy w naszym domu mamy suche powietrze można to poznać po samym sobie - podrażniona błona śluzowa, suchy kaszel, obniżona odporność, zatkany nos. W przypadku osób z alergią oraz astmą suche powietrze działa wyjątkowo negatywnie. 

Bibliografia

1. D. Kamińska. Jaka powinna być wilgotność w domu?. Dostęp online [https://mamopracuj.pl/jaka-powinna-byc-wilgotnosc-w-domu/] 7.12.2020 r.

2. Ania radzi. Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany. Dostęp online [https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/7.12.2020 r.

3. Centrum Domowego Ciepła 24. Jaka powinna być temperatura w domu?. Dostęp online [https://www.cdc24.pl/ogrzewanie-porada/74585/jaka-powinna-byc-temperatura-w-domu7.12.2020 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

co zrobić żeby owady nie wlatywały do domu, filtry do oczyszczacza ax40r3030wm, filtry do wody pod zlewem, jak nawilżyć pomieszczenie, Jakość powietrza w domu, maseczka z filtrem antywirusowa, moduł wifi, ochotkowate jak się pozbyć, oczyszczacz sharp filtry, pm 2,5 normy, sharp cv-p10pr, sharp kc-g60euw filtry, Toshiba CAF-X33XPL czujnik, Winix Zero

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza z funkcją ogrzewania i wentylacji Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, żywotność filtrów i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku.

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >