Suche powietrze w domu, mieszkaniu, pokoju - jak nawilżyć?

Czy suche powietrze w domu jest problemem? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w biurze i mieszkaniu? Czy suche powietrze może pogłębiać objawy astmy i alergii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Czy suche powietrze w domu jest problemem? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w biurze i mieszkaniu? Czy suche powietrze może pogłębiać objawy astmy i alergii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Suche powietrze w domu to częsty problem w okresie grzewczym. Działające grzejniki pozbywają się wilgoci z otoczenia, a to z kolei prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W poniższym artykule zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o wilgotności powietrza oraz jak bronić się przed zbyt suchym powietrzem.

Wilgotność powietrza w domu i biurze


Wilgotność to jeden z najważniejszych parametrów określających jakość powietrza. Zarówno jej nadmiar jak i niedomiar może odbijać się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu, a nawet prowadzić do szybszego niszczenia się drewnianych mebli i podłóg. Jeśli duża wilgoć w domu lub biurze utrzymuje się przez dłuższy czas, może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Zbyt suche powietrze prowadzi z kolei do nasilenia objawów alergicznych i astmatycznych.

Optymalnie wilgotność powietrza w budynku powinna mieścić się w zakresie 40-60%, a jej dokładna wartość zależna jest od aktualnej temperatury w pomieszczeniu.

Temperatura a wilgotność powietrza

Jak sprawdzić wilgotność powietrza?

Do pomiaru wilgotności powietrza w budynku służą specjalne urządzenia zwane higrometrami. W niewielki, prosty higrometr włosowy można zaopatrzyć się w sklepie budowlanym, a jego cena wynosi przeważnie kilkanaście złotych. Więcej o higrometrach przeczytasz tutaj. Ciekawym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności w domu jest zaopatrzenie się w miernik jakości powietrza, np. Ecolife AirSensor. To niewielkie urządzenie przekaże nam nie tylko aktualną wilgotność w procentach, ale również inne istotne parametry, takie jak temperatura, ilość pyłów zawieszonych w otoczeniu czy obecność lotnych związków organicznych.

Temperatura a wilgotność powietrza

Suche powietrze przyczyny


Suche powietrze przyczyny

Problem suchego powietrza pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ogrzewanie zmniejsza jednocześnie poziom wilgotności w pomieszczeniach. Ponadto w tym czasie wszechobecny jest smog i inne zanieczyszczenia, które przedostając się do domu przez okna dodatkowo wysuszają powietrze.

Sporo do czynienia ma też lokalny mikroklimat - w niektórych miejscach powietrze jest naturalnie bardziej suche niż w innych lokalizacjach. Poziom wilgotności zmienia się też zależnie od pory roku i aktualnej pogody. Przeważnie jednak nawet te miejsca, które latem i jesienią cieszą się odpowiednimi warunkami otoczenia, w sezonie grzewczym cierpią z powodu przesuszonego powietrza.

Suche powietrze objawy


Suche powietrze a alergia i astma

Każdy słyszał o negatywnych konsekwencjach nadmiernej wilgotności w domu, takich jak pojawiająca się na ścianach pleśń i grzyby. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że za suche powietrze może być tak samo lub nawet bardziej szkodliwe. Jego nieprzyjemny wpływ odczuwają wszyscy, ale w szczególności astmatycy i alergicy.

Jak suche powietrze wpływa na astmę i alergię?

Pomiędzy listopadem a lutym natura znajduje się w stanie hibernacji i żadne rośliny nie pylą. Z tego powodu zima dla wielu alergików powinna być okresem, w którym mogliby odetchnąć z ulgą i pożegnać się na jakiś czas z przykrymi objawami. W praktyce jednak często tak nie jest, a powodem są obecne w domu roztocza. Zarówno one jak i zwykły kurz oraz inne obecne w powietrzu zanieczyszczenia mogą wywoływać reakcje alergiczne. Te drobne cząstki są dużo bardziej uciążliwe w ciepłym i suchym otoczeniu, ponadto niska wilgotność wpływa źle na nasze błony śluzowe. Suche powietrze jest uciążliwe również dla astmatyków, ponieważ podrażniając drogi oddechowe powoduje częstsze napady kaszlu, a nawet prowadzi do częstej anginy. Najbardziej problematyczne jest suche powietrze w sypialni, ponieważ może powodować napady kaszlu uniemożliwiające spokojny sen. Z tych powodów każda osoba borykająca się z alergią i astmą powinna zadbać o właściwą wilgotność w domu.

Przeziębienie i choroby wirusowe

To żadna tajemnica, że w okresie zimowym jesteśmy bardziej narażeni na zachorowania. Dotyczy to zarówno zwykłego przeziębienia, jak i wszelkich infekcji wirusowych. Oczywistym powodem są wahania temperatury (gorąco w domu, zimno na zewnątrz), jednak mróz to nie jedyny winowajca. Tutaj również duże znaczenie ma suche powietrze. Jeśli w otoczeniu panuje właściwa wilgotność, śluzówka w nosie pracuje prawidłowo i działa jak filtr przechwytujący patogeny, uniemożliwiając bakteriom i wirusom przedostanie się do naszego organizmu. Oddychając suchym powietrzem ułatwiamy drobnoustrojom drogę do dalszych części układu oddechowego.

Suche powietrze a COVID

Suche powietrze a COVID

SARS-CoV-2 to nowy wirus z grupy koronawirusów, wywołujący chorobę znaną jako COVID-19. Ponieważ jest to relatywnie młody, mało znany patogen, nie znamy na ten moment skutecznych metod ochrony i leczenia. W takiej sytuacji ważne jest każde drobne działanie, które podejmujemy w celu ochrony własnego zdrowia. Najważniejsze jest częste mycie rąk oraz zasłanianie ust i nosa, warto jednak zadbać też o właściwy mikroklimat w domu. Odpowiednia wilgotność otoczenia nie daje nam gwarancji ochrony przed chorobą, jednak zbyt suche powietrze dodatkowo osłabia naszą naturalną barierę ochronną, jaką jest śluzówka nosa. Rozważając zakup nawilżacza, w obecnej sytuacji najlepiej zdecydować się na oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji i nawilżania, ponieważ jednocześnie zadba o dobry poziom wilgotności oraz usunie różne bakterie i wirusy z otoczenia.

Wpływ na meble i rośliny

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza jest istotny nie tylko naszego zdrowia, ale również dla znajdujących się w mieszkaniu drewnianych mebli, podłóg, galanterii skórzanej i niektórych tkanin. Suche powietrze w mieszkaniu powoduje szybsze niszczenie sprzętów (mogą pojawić się pęknięcia, trzeszczenie), a przy okazji “wyciąga” z nich ich naturalną wilgoć, przez co tracą swój kolor i blask.

Jak nawilżyć suche powietrze


Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Jeśli mamy problem z suchym powietrzem w domu, nie musimy biec od razu do sklepu po nawilżacz. Możemy skorzystać również ze sposobów domowych. Trzeba pamiętać o tym, że są one mniej skuteczne niż profesjonalne urządzenia, a przede wszystkim nie pozwalają w wygodny sposób kontrolować poziomu nawilżenia, co może prowadzić do problemu w drugą stronę - przewilżenia. Domowe sposoby są jednak świetnym rozwiązaniem w sytuacji, w której musimy szybko podnieść wilgotność powietrza w otoczeniu, a nie mamy do dyspozycji nawilżacza.

  • Mokre ręczniki i/lub miseczki z wodą na grzejnikach to najpopularniejsza metoda diy. Ciepło z kaloryfera powoduje parowanie wody z naczyń i mokrych tkanin, nawilżając w ten sposób powietrze w pomieszczeniu. Jest to szybki i skuteczny sposób na suche powietrze w pokoju, ale wymaga jednak ciągłego uzupełniania pojemników z wodą, a ponadto sprawdzi się wyłącznie w okresie grzewczym. Duża ilość ręczników i naczyń na kaloryferach wpływa też źle na estetykę pomieszczenia.
  • Gotowanie na kuchence. Jeśli gotując możesz zrezygnować z mikrofalówki czy piekarnika na rzecz kuchni, zrób to. Parująca woda np. podczas podgrzewania zupy dodatkowo nawilży powietrze w pobliżu. Podczas gotowania dużego obiadu otwórz drzwi do kuchni, żeby para mogła przedostać się też do innych pomieszczeń.
  • Częste wietrzenie. Korzystaj z każdej okazji do otwarcia okien, szczególnie kiedy pada deszcz lub śnieg. Wówczas wilgotne powietrze z zewnątrz podniesie wilgotność wewnątrz naszego mieszkania. Jeśli jednak okna są zamknięte, zadbaj o ich dobrą szczelność - powietrze przedostające się przez pęknięcia i szczeliny nie jest w stanie znacząco nawilżyć powietrza wewnątrz, ale potrafi je skutecznie ochłodzić. W takiej sytuacji system grzewczy musi pracować intensywniej i przynosi efekt w formie przesuszonego powietrza.
  • Kąpiel przy otwartych drzwiach. To nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób na natychmiastowe podniesienie wilgotności powietrza. Biorąc prysznic lub - najlepiej - długą kąpiel w wannie zostaw otwarte drzwi, a wydostająca się z łazienki para nawilży powietrze w sąsiadującym pomieszczeniu.
  • Rośliny doniczkowe. Wiele gatunków roślin doniczkowych, takich jak aloes, fikus, bluszcz pospolity czy dracena wonna, oddaje do otoczenia większość pobranej wcześniej wody. Jednocześnie, niektóre z nich posiadają dodatkowo właściwości oczyszczające powietrze, nawet ze smogu! Zadbaj więc o to, żeby w Twoim domu zielono - wpłynie to pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie domowników.

Nawilżacze powietrza

Suche powietrze - nawilżacze powietrza

Jest wiele domowych sposobów na nawilżenie powietrza, jednak wszystkie je łączą dwie istotne wady - krótkotrwałe działanie oraz brak możliwości kontroli nad poziomem nawilżenia. Z tego powodu najlepiej korzystać z profesjonalnego urządzenia jakim jest nawilżacz powietrza. Taki sprzęt dba o właściwą wilgotność w otoczeniu przez praktycznie całą dobę, a my możemy kontrolować jego pracę.

Rynek nawilżaczy powietrza jest ogromny, ale wszystkie urządzenia możemy podzielić na trzy główne kategorie, różniące się zasadą działania: nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  • Parowe należą do najtańszych, ale opierają się na produkcji pary - jak sama nazwa wskazuje - która może skraplać się na meblach i ścianach, powodując ich niszczenie.
  • Problemu tego możemy uniknąć stosując nawilżacz ultradźwiękowy, jednak on jest z kolei uciążliwy dla zwierząt domowych.
  • Najlepiej w tym zestawieniu wypadają nawilżacze ewaporacyjne - są w pełni zdrowe, bezpieczne i nieuciążliwe. Posiadają jednak zazwyczaj najwyższą cenę.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym Rankingu nawilżaczy powietrza.

Oczyszczacze z nawilżaczem

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa w kwestii wpływu jakości powietrza na nasze zdrowie i samopoczucie. W związku z tym coraz popularniejsze stają się rozwiązania kompleksowe, a ludzie sięgają po urządzenia, które zatroszczą się o mikroklimat wnętrza na każdy sposób. Takimi urządzeniami są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania.

Oczyszczacz z nawilżaczem wykorzystuje zestaw filtrów, które pozbywają się z otoczenia smogu, alergenów, dymu papierosowego, LZO i innych niebezpiecznych związków. Jednocześnie nawilżają powietrze metodą ewaporacyjną, czyli najzdrowszą i najbardziej komfortową ze wszystkich, jakie znamy. Profesjonalne oczyszczacze wyposażone są w zestaw czujników badających stężenie zanieczyszczeń oraz warunki w pomieszczeniu. Sensor temperatury i wilgotności pozwala urządzeniu samodzielnie kontrolować intensywność nawilżania, dzięki czemu powietrze jest nawilżane zawsze w stopniu optymalnym - nie za mocno i nie za słabo. My musimy pamiętać tylko o tym, żeby w razie potrzeby uzupełnić zbiornik z wodą. Następnie włączamy oczyszczacz z nawilżaniem w tryb automatyczny i możemy cieszyć się doskonałym mikroklimatem i samopoczuciem.

Podsumowanie


Suche powietrze potrafi być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób, które zmagają się z objawami astmy i alergii. Pojawia się przede wszystkim w sezonie grzewczym, ponieważ działające grzejniki nie tylko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, ale również pozbywają się z otoczenia wilgoci. Istnieje wiele sposób, żeby poradzić sobie z tym problemem. Na krótką metę możemy korzystać z rozwiązań “domowych”, takich rozłożenie na kaloryferach mokrych ręczników lub pojemników z wodą. Takie metody są jednak mało skuteczne i przede wszystkim nie dają nam żadnej kontroli nad poziomem nawilżenia. Najlepszy sposób na suche powietrze to profesjonalny nawilżacz lub bardziej kompleksowe urządzenie w formie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Oczyszczacz z nawilżaczem zadba w pełni o jakość powietrza w domu - usunie z niego szkodliwe zanieczyszczenia oraz podniesie wilgotność do optymalnego poziomu, tworząc doskonały mikroklimat wnętrza.


Najczęstsze pytania

Jak radzić sobie z suchym powietrzem w domu?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z suchym powietrzem w domu jest zakup oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Dzięki temu Twój dom będzie wolny od szkodliwych zanieczyszczeń, a powietrze zachowane w odpowiedniej wilgotności. Nawilżacz ewaporacyjny jest najzdrowszą metodą nawilżania powietrza i  zapewni odpowiednie środowisko mikrobiologiczne.

Po czym poznać, że w domu jest suche powietrze?

Kiedy w naszym domu mamy suche powietrze można to poznać po samym sobie - podrażniona błona śluzowa, suchy kaszel, obniżona odporność, zatkany nos. W przypadku osób z alergią oraz astmą suche powietrze działa wyjątkowo negatywnie. 

Bibliografia

1. D. Kamińska. Jaka powinna być wilgotność w domu?. Dostęp online [https://mamopracuj.pl/jaka-powinna-byc-wilgotnosc-w-domu/] 7.12.2020 r.

2. Ania radzi. Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany. Dostęp online [https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/7.12.2020 r.

3. Centrum Domowego Ciepła 24. Jaka powinna być temperatura w domu?. Dostęp online [https://www.cdc24.pl/ogrzewanie-porada/74585/jaka-powinna-byc-temperatura-w-domu7.12.2020 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

co zrobić żeby owady nie wlatywały do domu, filtry do oczyszczacza ax40r3030wm, filtry do wody pod zlewem, jak nawilżyć pomieszczenie, Jakość powietrza w domu, maseczka z filtrem antywirusowa, moduł wifi, ochotkowate jak się pozbyć, oczyszczacz sharp filtry, pm 2,5 normy, sharp cv-p10pr, sharp kc-g60euw filtry, Toshiba CAF-X33XPL czujnik, Winix Zero

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Nawilżacz powietrza do roślin

Nawilżacz powietrza do roślin

26.05.2023

Miłośnicy roślin! Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wasi zieloni podopieczni nie wyglądają tak dobrze, jakbyście sobie wymarzyli? Często zapominamy, że oprócz światła i podłoża, rośliny potrzebują również odpowiedniej wilgotności powietrza, aby rozkwitać w pełni swojego piękna.

Czytaj dalej >
Jaki filtr do wody wybrać? Ranking 2022/2023

Jaki filtr do wody wybrać? Ranking 2022/2023

30.03.2023

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?
Czytaj dalej >