Smog a ciąża

Liczne badania nie pozostawiają wątpliwości - smog wywołuje negatywny wpływ na rozwój dziecka już w okresie prenatalnym. Wiele szkodliwych związków bez problemu przedostaje się przez barierę łożyskową. W jaki sposób ochronić siebie i rozwijające się dziecko przed negatywnym wpływem zanieczyszczenia powietrza?

Liczne badania nie pozostawiają wątpliwości - smog wywołuje negatywny wpływ na rozwój dziecka już w okresie prenatalnym. Wiele szkodliwych związków bez problemu przedostaje się przez barierę łożyskową. W jaki sposób ochronić siebie i rozwijające się dziecko przed negatywnym wpływem zanieczyszczenia powietrza?Liczne badania nie pozostawiają wątpliwości - smog wywołuje negatywny wpływ na rozwój dziecka już w okresie prenatalnym.

Ciąża to w życiu kobiety wyjątkowy okres, w którym musi dbać o siebie bardziej niż zwykle. Rozwijające się dziecko potrzebuje spokoju, odpowiedniego pokarmu i zdrowego, czystego powietrza. Niestety w obecnych czasach środowisko jest mocno zanieczyszczone, a poziom smogu już dawno przekroczył wszelkie dopuszczalne normy. Jaki wpływ na rozwój płodu i dalsze życie dziecka wywierają zawieszone w powietrzu substancje?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Smog w Polsce


Polska nosi niechlubne miano europejskiej stolicy smogu. Raport WHO o 50 najbardziej zanieczyszczonych miastach w Europie, w którym aż 33 pozycje zajmują miasta polskie, jest już powszechnie znany. Pozycję lidera zajmują Żywiec, Pszczyna, Kraków, Rybnik i Opoczno, a wśród miast wojewódzkich - Katowice, Wrocław, Kielce, Łódź i Warszawa.

Za powstawanie smogu odpowiada niska emisja, czyli emisja zanieczyszczeń na wysokości do 40 m. Jej głównym źródłem są procesy spalania poza przemysłem, a konkretniej - domowe instalacje grzewcze. W wielu polskich domach korzysta się ze starych kotłów niskiej klasy, tzw. kopciuchów, a do niego wrzuca się nie tylko kiepskiej jakości opał, ale często również śmieci i wszystko co znajdzie się pod ręką. Swoje dwa grosze dorzuca również transport drogowy, przemysł i energetyka.

Wszystko to, co trafia do powietrza z łatwością przedostaje się do naszych płuc i krwioobiegu, powodując szereg chorób i dolegliwości, a dotyczy to ludzi w każdym wieku. Co roku w naszym kraju co roku ok. 45 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym i innymi szkodliwymi substancjami. Czy smog wpływa na rozwój płodowy dziecka? Liczne badania nie pozostawiają wątpliwości, że smog wpływa również na zdrowie dzieci i to jeszcze w okresie prenatalnym. Więcej na temat zjawiska smogu w Polsce przeczytasz w naszym, jego przyczyn i skutków przeczytasz w naszym artykule “Smog w Polsce - przyczyny i skutki”.

Smog a ciąża


Smog a ciąża

Płód w łonie matki rozwija się niezwykle szybko i z tego względu jest bardzo wrażliwy na wpływ różnych substancji. Niektóre związki, takie jak węglowodory aromatyczne, potrafią przedostać się przez barierę łożyskową i wpływać na rozwój dziecka. Negatywny wpływ smogu na rozwój płodu został potwierdzony już wieloma badaniami. Wpływ jakości powietrza na życie w okresie prenatalnym interesuje lekarzy i naukowców od co najmniej 20 lat, a wyniki przeprowadzonych doświadczeń są przeważnie ogólnodostępne.

W latach 2000-2004 Katedra Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM oraz Fundacja Zdrowie i Środowisko ze współpracą z Uniwersytetem w Nowym Jorku (Prof. FP Perera, Columbia University New York) rozpoczęli serię wieloletnich badań, w których uczestniczyło ponad 500 ciężarnych kobiet z Krakowa w wieku 18-35 lat. W trakcie ciąży wykonywano u nich pomiary indywidualnej ekspozycji na pyły zawieszone PM2.5 oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), a przy porodzie pobierano krew pępowinową i krew matki do analiz toksykologicznych. Przez kolejne lata badano dzieci pod kątem występujących alergii, sprawności wentylacyjnej płuc, rozwoju psychomotorycznego i podatności na infekcje. Dokładny opis przeprowadzonych badań oraz analizę wyników możesz przeczytać w raporcie tutaj.

Co wykazały wyniki? Cytując:

 1. “Kobiety w Krakowie które w okresie ciąży były eksponowane na PM2.5 powyżej 35 µg/m3 rodziły dzieci z istotnie niższą masą urodzeniową (średnio o 128 g), mniejszym obwodem główki (średnio o 0.3 cm) i mniejszą długością ciała (średnio o 0.9 cm).”
 2. “Zaobserwowaliśmy, że u dzieci o niższej masie urodzeniowej częściej występował tzw. świszczący oddech w późniejszym okresach życia, co zwykle poprzedza występowanie objawów astmatycznych.”
 3. “Badania spirometryczne wykonane u dzieci pięcioletnich wykazały istotnie niższe wartości całkowitej objętości wydechowej płuc o około 100 ml, jeśli były one narażone na wyższe stężenia pyłu w okresie prenatalnym.”
 4. “[...] narażenia w okresie ciąży na wyższe poziomy WWA (powyżej 25 ng/m3 ) było związane z częstszym występowaniem u niemowląt objawów chorobowych świadczących o zapaleniu górnych i dolnych dróg oddechowych."
 5. “Okazało się, że nawet stosunkowo niskie stężenia PM2.5 powyżej 20 µg/m3 zwiększały podatność na nawracające zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc zarówno u dzieci astmatycznych jak u tych, u których astmy nie stwierdzono.”
 6. “O wadze zagadnienia świadczy fakt, że o ile w grupie dzieci z wysoką ekspozycją na PM2.5 prawdopodobieństwo nawracającego zapalenia płuc było średnio 3 razy większe niż w grupie dzieci z grupy kontrolnej (niska ekspozycja), to wśród dzieci astmatycznych prawdopodobieństwo nawrotowego zapalenia oskrzeli było pięciokrotnie wyższe niż w grupie dzieci nie-astmatycznych.”
 7. “Okazało się, że dzieci narażone na wyższe stężenia WWA (powyżej 18 ng/m 3 ), uzyskiwały gorsze wyniki [z Testu Matryc Ravena] w porównaniu z rówieśnikami, którzy byli narażeni na niższe stężenia. Różnica ta orientacyjnie jest porównywalna z deficytem 3,8 punktów na skali ilorazu inteligencji.”

Podsumowując wnioski z powyższych badań, dzieci narażone w okresie prenatalnym na kontakt z zanieczyszczeniami powietrza:

 • przychodziły na świat z mniejszą masą urodzeniową i mniejszym obwodem główki,
 • częściej cierpiały z powodu alergii oraz astmy,
 • posiadały mniejszą objętość wydechową płuc,
 • częściej chorowały na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • wykazywały niższe zdolności psychomotoryczne.

Niestety, biorąc pod uwagę inne badania, powyższa lista może być o wiele dłuższa. Smog wpływa nie tylko na układ oddechowy, system nerwowy oraz ogólny rozwój dziecka, ale w skrajnych przypadkach może być przyczyną nowotworu lub nawet poronienia.

Jak się chronić


Nie ma wątpliwości, że smog wpływa negatywnie na rozwój dziecka już w okresie prenatalnym. Na szczęście istnieją sposoby na to, żeby zminimalizować kontakt ze szkodliwymi substancjami w powietrzu.

Jeśli oczekujesz dziecka, skorzystaj z 5 poniższych wskazówek:

Smog a ciąża - jak się chronić

 1. W dni o szczególnie wysokim stężeniu zanieczyszczeń staraj się nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkania (korzystaj z systemu wentylacji). Jakość powietrza w dowolnym miejscu możesz sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej, na stronie internetowej takiej jak Smogmap.pl lub na witrynie GIOŚu. Możesz też zainwestować w domowy miernik jakości powietrza.
 2. Przebywając na zewnątrz korzystaj z maski lub chusty antysmogowej. Pamiętaj o tym, żeby kupić dobrze dopasowany model z odpowiednimi certyfikatami, jak np. Silver Mask firmy Banale.
 3. W domu trzymaj rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z toksyn, np. storczyki lub skrzydłokwiaty.
 4. Zadbaj o swoją dietę. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta może zmniejszyć stres oksydacyjny wywoływany przez wdychane zanieczyszczenia.
 5. Zainwestuj w wysokiej klasy domowy oczyszczacz powietrza. To najlepszy i najskuteczniejszy sposób na ochronę przed smogiem.

Oczyszczacz powietrza dla kobiety w ciąży - ranking


Jeśli będąc w ciąży decydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza, najważniejsza cecha, na którą musisz zwrócić uwagę, to skuteczność filtracji. Obowiązkowo wybrany model powinien posiadać filtr HEPA klasy H13 (skuteczność 99,97%) lub H12 (skuteczność 99,5%), który usuwa z powietrza cząstki stałe, w tym również składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5). Najlepiej, gdy oczyszczacz wykorzystuje również węgiel aktywny, bo to on odpowiada za przechwytywanie zanieczyszczeń gazowych, takich jak lotne związki organiczne, np. węglowodory aromatyczne.

Kolejna istotna kwestia to poziom emitowanego hałasu. Zanim dziecko przyjdzie na świat nie jest to pierwszorzędna kwestia, jednak w momencie kiedy mamy w domu niemowlaka bardzo ważne jest, żeby praca oczyszczacza nie przeszkadzała mu podczas snu. Z tego powodu wybrany model oczyszczacza powietrza powinien posiadać tryb niski lub nocny, w którym jego głośność nie będzie przekraczać 25 dB. Dźwięk o wartości 20-25 dB przypomina bardzo delikatny szum liści, a poniżej 20 dB jest ledwie słyszalny.

Mniej istotne, ale przydatne na co dzień mogą okazać się funkcje dodatkowe, takie jak blokada rodzicielska, zamykany wlot powietrza czy blokada kółeczek, które ochronią zarówno ciekawskiego kilkulatka jak i sam oczyszczacz. Poniżej przedstawiamy propozycję trzech oczyszczaczy, które bardzo się od siebie różnią, ale równocześnie świetnie sprawdzają się w roli oczyszczacza powietrza dla kobiety w ciąży i małego dziecka.

Smog a ciąża - oczyszczacz powietrza dla kobiety w ciąży

Coway Classic

Klasyczny oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Coway Classic to nowość na rynku polskim, ale klasyk i prawdziwy bestseller na rynku azjatyckim. Przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 40 m2, dlatego dobrze sprawdzi się ustawiony w salonie lub dużej sypialni. Dzięki specyficznej, smukłej konstrukcji może być umieszczony w niewielkiej przestrzeni, a jego minimalistyczny, klasyczny wygląd sprawdzi się w każdym współczesnym wnętrzu.

Potrójna filtracja

Urządzenie posiada zestaw złożony z trzech podstawowych filtrów:

 • filtr wstępny wyłapuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz lub sierść zwierząt,
 • filtr węgla aktywnego przechwytuje lotne związki organiczne (LZO/VOC), nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy,
 • filtr EPA E12 pozbywa się alergenów, składników smogu, roztoczy i bakterii ze skutecznością 99,5%.

Filtry wymienia się średnio raz w roku, ale zatroskana przyszła mama nie musi przejmować się pilnowaniem terminu wymiany - o tą kwestię zadba odpowiedni czujnik, który poinformuje nas o konieczności wymiany filtrów na nowe za pomocą specjalnego czujnika.

Relaksujący biały szum

Oczyszczacz powietrza Coway Classic jest nie tylko bardzo cichy (w trybie niskim emituje 22 dB dźwięku) ale równocześnie podczas pracy emituje tzw. biały szum, który słynie z właściwości relaksacyjnych. Urządzenie wyposażone zostało również w blokadę rodzicielską, która uniemożliwi małemu dziecku zmianę wybranych ustawień oraz tryb ECO, który pozwala na zaoszczędzenie energii (oczyszczacz samodzielnie wyłączy się przy dobrej jakości powietrza oraz włączy po wykryciu zanieczyszczeń).

Model Coway Classic
Powierzchnia [m2] 40
Hałas [dB] 22
Jonizator nie
Nawilżacz nie
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, biały szum

Zalety

- cicha praca,

- biały szum,

- blokada rodzicielska,

- prosta obsługa,

- niska cena,

- niskie koszta eksploatacji,

- wskaźnik wymiany filtrów.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak zdalnego sterowania.

Ideal AP 30 PRO

Niemiecka jakość

Ideal AP 30 PRO to niewielki oczyszczacz powietrza niemieckiej marki, który przeznaczony został do zadań specjalnych. Pomimo bardzo małych rozmiarów doskonale poradzi sobie z powierzchnią do 40 m2. Pomimo dużej wydajności jest jednym z najcichszych oczyszczaczy na rynku - w trybie nocnym emituje wyłącznie 16,7dB dźwięku. Ciężko znaleźć urządzenie, które może pochwalić się takim wynikiem.

Najwyższa skuteczność

Urządzenie usuwa zanieczyszczenia za pomocą okrągłego filtra 360. Składa się on z 5 warstw HEPA oraz nieimpregnowanego węgla aktywnego, które razem osiągają skuteczność na poziomie filtra HEPA H14 - usuwają 99,997% mikroskopijnych cząstek stałych, w tym głównie składników smogu (pył zawieszone PM10 i PM2.5), alergenów, pyłków i bakterii. Filtr ten z łatwością pozbywa się też zanieczyszczeń gazowych, takich jak lotne związki organiczne, dym papierosowy i zapachy. Filtr wymienia się raz w roku, dzięki czemu przez cały czas oferuje najwyższą skuteczność oczyszczania.

Pełen komfort użytkowania

Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze, a dziecko praktycznie nie ma możliwości zmiany ustawień; wszystko to dzięki blokadzie rodzicielskiej oraz aplikacji mobilnej Ideal AirPRO. Dzięki aplikacji włączyć blokadę, ustawić timer, wybrać tryb pracy i sprawdzić jakość powietrza w pomieszczeniu nawet będąc w innym pomieszczeniu lub całkiem poza domem. Do urządzenia dołączony jest również pilot zdalnego sterowania. Dzięki tym funkcjom będąc w zaawansowanej ciąży nie musisz wstawać z łóżka aby zmienić tryb pracy - wystarczy, że zrobisz to na swoim telefonie.

Model Ideal AP 30 PRO
Powierzchnia [m2] 40
Hałas [dB] 16,7
Jonizator nie
Nawilżacz nie
Funkcje dodatkowe aplikacja mobilna, pilot zdalnego sterowania, blokada rodzicielska

Zalety

- najwyższa skuteczność HEPA,

- cicha praca,

- blokada rodzicielska,

- aplikacja mobilna,

- pilot zdalnego sterowania.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- wysoka cena filtrów.

Sharp KC-G50EUW

Japoński lider

Sharp to niekwestionowany lider na rynku domowych oczyszczaczy powietrza. Model KC-G50EUW to jeden z przedstawicieli najnowszej linii KC-G, w której znajdują się jeszcze dwa podobne urządzenia - jeden przeznaczony do powierzchni 26m2 i jeden do 50 m2. Model KC-G50EUW posiada dużą wydajność, która poradzi sobie z pomieszczeniami o wielkości do 38 m2.

Czyste powietrze, zdrowy mikroklimat

Sharp to urządzenie 3w1 - oczyszczacz, nawilżacz i jonizator powietrza. Zapewnia więc kompleksową filtrację powietrza i dba nie tylko o to, żeby otoczenie było wolne od zanieczyszczeń, ale również tworzy w pobliżu zdrowy mikroklimat. W skład jego wyposażenia wchodzi:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia,
 • filtr węgla aktywnego, usuwający LZO, nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy, wzbogacony o dodatkową powłokę z krzemionki, która zwiększa jego właściwości sorpcyjne i umożliwia przechwytywanie tlenków siarki i azotu (zwykły węgiel aktywny tego nie potrafi),
 • filtr HEPA H13 o skuteczności 99,97%, który przechwytuje mikroskopijne cząstki stałe, takie jak pyły PM10 i PM2.5 oraz inne składniki smogu, alergeny, roztocza i bakterie,
 • filtr nawilżacza w formie maty ewaporacyjnej, która nadaje powietrzu odpowiedniej wilgotności; intensywność nawilżania dobierana jest automatycznie przez oczyszczacz za pomocą czujnika wilgotności i temperatury.
 • jonizator Plasmacluster, który pozbywa się z pomieszczenia wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów oraz innych patogenów, jednocześnie utrzymując w powietrzu zdrową równowagę kationowo-anionową; z przodu urządzenia znajduje się żaluzja do korzystania z funkcji Plasmacluster Spot - dzięki niej możemy ukierunkować strumień jonów w wybrane miejsce, np. w celu odświeżenia i pozbycia się wirusów z zabawek lub łóżeczka.

Filtry wymagają regularnego czyszczenia, ale nie jest to czynność częsta (co 1,5 miesiąca) ani pracochłonna, a dzięki temu ich żywotność wynosi nawet do 4-5 lat ciągłego użytkowania.

Cichy i bezpieczny

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D50EUW może pochwalić się bardzo cichą pracą oraz pełnym zestawem funkcji, które przydadzą się w domu z małym dzieckiem. W trybie niskim urządzenie emituje wyłącznie 19dB dźwięku, co czyni go praktycznie niesłyszalnym. Wbudowany programator czasowy pozwala ustawić moment włączenia i wyłączenia oczyszczacza na kilka godzin w przód, blokada kółeczek uniemożliwi przesunięcie sprzętu a blokada rodzicielska - zmianę ustawień. Zamykany wlot powietrza zapobiega sytuacji, w której dziecko mogłoby wrzucić zabawkę do wylotu powietrza.

Model Sharp KC-G50EUW
Powierzchnia [m2] 38
Hałas [dB] 19
Jonizator tak
Nawilżacz tak
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, blokada kółeczek, żaluzja przy wlocie powietrza, timer

Zalety

- inteligentne nawilżanie,

- jonizacja,

- ulepszony węgiel aktywny,

- Plasmacluster spot,

- blokada rodzicielska,

- blokada kółeczek,

- zamykany wlot powietrza,

- timer,

- niskie koszta eksploatacji,

- cicha praca.

Wady

- brak sterowania zdalnego,

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak wskaźnika wymiany filtrów.

Podsumowanie


Liczne badania udowodniły, że smog wywiera bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka już w okresie prenatalnym. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby będąc w ciąży kobieta unikała kontaktu ze szkodliwymi zanieczyszczeniami. Jest na to wiele sposób - ograniczenie ilości spacerów w sezonie grzewczym, odpowiednia dieta, rośliny doniczkowe w domu i korzystanie z maski antysmogowej. Jednak najskuteczniejszym sposobem jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza, który pozbędzie się składników smogu oraz innych zanieczyszczeń z pomieszczenia, w którym przebywa przyszła mama.


Najczęstsze pytania

Jaki jest negatywny wpływ smogu na ciążę?

Najwcześniej widocznym objawem negatywnego wpływu smogu na ciążę jest niższa masa urodzeniowa. Dodatkowo małe dzieci w cyklu prenatalnym, których matka była narażona na oddziaływanie smogu są narażone na mniejszą długość ciała i mniejszy obwód głowy.

Jak zabezpieczyć się przed smogiem w ciąży?

W dni, które stężenie smogu jest bardzo wysokie polecamy zostać w domu. Jeśli jednak będąc w ciąży nie mamy takiej możliwości to z pewnością maseczka antysmogowa jest odpowiednim akcesorium do walki ze smogiem. Zbilansowana, zdrowa dieta może zmniejszyć stres oksydacyjny wywoływany przez wdychane zanieczyszczenia. Równie ważnym elementem jest zachowanie dobrej jakości powietrza w domu - oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy oraz HEPA z pewnością ochroni przed składnikami smogu, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. 

Bibliografia

1. K. Hubicz. Wpływ smogu na rozwój ciąży - czy zanieczyszczenia wpływają na płód?. Dostęp online [https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/wplyw-smogu-na-rozwoj-ciazy-czy-zanieczyszczenia-wplywaja-na-plod-aa-xuN3-puW3-FMnN.html] 25.04.2017 r.

2. BabyBoom. Najlepsze oczyszczacze powietrza w 2019 roku. Dostęp online [https://www.babyboom.pl/ciaza/zdrowie-w-ciazy/nie-tylko-smog-zanieczyszczone-powietrze-a-ciaza] 25.04.2017 r.

3. rmf24.pl/Rynek Zdrowia. Badania: smog a ciąża - skutkiem mogą być zaburzenia neurologiczne u dziecka. Dostęp online [https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-smog-a-ciaza-skutkiem-moga-byc-zaburzenia-neurologiczne-u-dziecka,182001,11.html] 25.04.2017 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Storm eksploatacja, Filtry do wody do domu - jak wybrać?, filtry kuchenne, jak poprawic wentylacje, jonizator powietrza ceny, maseczki hepa, najlepsza wilgotność w pomieszczeniu, oczyszczacz i nawilżacz powietrza daikin, oczyszczacz z nawilżaczem powietrza, podaj roznice miedzy smogiem londynskim, Sharp FP-J30EU-P czy warto, sharp nawilzacz, tvoc norma w powietrzu, Woda butelkowana

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >
Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

14.03.2024

Wprowadź oddech świeżości do swojego biura! Dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rok 2024/2025, możesz zaoszczędzić na zakupie oczyszczaczy powietrza. Popraw jakość pracy i samopoczucie pracowników, dbając jednocześnie o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Nie przegap szansy - złóż wniosek i otrzymaj dofinansowanie!

Czytaj dalej >