Smog a ciąża

Ciąża to w życiu kobiety wyjątkowy okres, w którym musisz dbać o siebie bardziej niż zwykle. W końcu, w swoim brzuchu nosisz dziecko, które do rozwoju potrzebuje spokoju, odpowiedniego pokarmu, bezpiecznego środowiska i przede wszystkim zdrowego i czystego powietrza.

Ciąża to w życiu kobiety wyjątkowy okres, w którym musisz dbać o siebie bardziej niż zwykle. W końcu, w swoim brzuchu nosisz dziecko, które do rozwoju potrzebuje spokoju, odpowiedniego pokarmu, bezpiecznego środowiska i przede wszystkim zdrowego i czystego powietrza. Niestety żyjesz w czasach, kiedy środowisko jest mocno zanieczyszczone, a poziom smogu już dawno przekroczył wszelkie normy. Taki stan rzeczy źle wpływa na małe dzieci, które mają zdecydowanie słabszą odporność od dorosłych. Badania wskazują, że jest to niebezpieczna sytuacja również dla kobiet w ciąży.

Spędzasz 90% czasu w pomieszczeniach (raport "Health, wellbeing & productivity in offices. The next chapter for green building”). Powietrze w pomieszczeniach nie jest wysokiej jakości, ponieważ znajdują się w nim cząsteczki nie tylko smogu, ale również różnych wirusów, bakterii czy alergenów(takich jak sierść i pyłki drzew). Okazuje się, że ponad 70 proc. badanych dzieci, które oddychały zanieczyszczonym powietrze miało następujące dolegliwości: kaszel, duszności, zapalenie spojówek, świszczący oddech oraz katar. Te objawy ujawniały się od jednego do trzech dni po narażeniu na miejski smog. Dodatkowo dzieci kobiet narażonych w ciąży na zanieczyszczenia powietrza miały niższą masę po urodzeniu– około o 9 g na każdy przyrost stężenia pyłu o 10 μg/m3. W toku dalszych obserwacji okazało się, że szkodliwe substancje obecne w środowisku, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, mogą przenikać barierę łożyskowo-naczyniową. Badane dzieci w testach inteligencji odznaczały się niższym o 3.8 pkt. ilorazem od dzieci matek nie narażonych na skażenie.

Jeżeli jesteś przy nadziei powinnaś jak najbardziej unikać wdychania takiej trującej mieszanki! W jaki sposób możesz o siebie zadbać? Co musisz zrobić aby dobrze się czuć i by twoje dziecko urodziło się zdrowe?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Tą starą prawdę do znudzenia powtarzała ci mama, babcia i ich mamy. Przykładem skutecznej profilaktyki jest oczyszczasz powietrza. To proste – kupując urządzenie inwestujesz w zdrowie swoje, oraz swojego jeszcze nienarodzonego maluszka!
Do wyboru masz wiele rodzajów oczyszczaczy, natomiast specjalnie z myślą o tym artykule przygotowaliśmy zestaw cech, na które powinnaś zwrócić uwagę podejmując decyzję o wyborze oczyszczacza dla dziecka.

Po pierwsze pamiętaj, że praca wybranego sprzętu nie powinna być zbyt głośna. Każdy z prezentowanych dalej modeli działa bardzo cicho i posiada specjalne tryby pracy w nocy - SLEEP. Komfort użytkowania powinnaś postawić na pierwszym miejscu, ponieważ zależy ci na tym, aby twoje dziecko było zdrowe, ale również wyspane :) Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Sharp KC-A50EUW przód

Kolejna funkcja to wykorzystane w urządzeniach filtry. Bardzo ważne jest, aby posiadały filtr węglowy i HEPA. Węgiel aktywny wyłapuje nieprzyjemne zapachy (takie jak dym papierosowy), mikroskopijne bakterie i wirusy. Natomiast filtr HEPA usuwa z powietrza pyły PM 2.5 i PM 10, które są głównymi składnikami smogu. Takie filtry zostały zainstalowane w Sharp KC-A40EUW i Sharp KC-A50EUW. Ciekawe rozwiązanie znajduje się w produkcie marki Boneco P500. Do urządzenia można dokupić dedykowane filtry BABY, w którym nacisk został położony na ochronę najmniejszych. W okresach podwyższonego stężenia pyłów 2.5 i 10 warto dokupić filtr SMOG.

Oczyszczacz powietrza Boneco P500  

Ostatnia funkcja to możliwość nawilżania powietrza. Nie jest wymagana, natomiast przyda się bardzo zimą, gdy w domu jest sucho oraz latem, gdy chcemy dostarczyć rześkiego powietrza do pomieszczenia. Przy tym atrybucie warto rozważyć wspomniane wyżej produkty Sharp, który zostały wyposażone w inteligentny system pracy. Urządzenie dostosowuje siłę oczyszczania i nawilżania do temperatury, wilgotności oraz stężenia zanieczyszczeń panujących w mieszkaniu.

Oczyszcza i nawilżacz powietrza Sharp KC-A40EUW

Gdzie najlepiej postawić oczyszczacz? Umieść go tam, gdzie najczęściej przebywasz. Powinien stać na równej powierzchni, jednak nie może to być powierzchnia metalowa, ani dywan. Nie należy stawiać go w kącie czy na różnych konstrukcjach. Ważne jest także to, by sprzęt ten był chroniony przed skrajnymi temperaturami. Nie może więc stać w miejscu, które jest szczególnie narażone na promienie słoneczne, ani takim o wysokiej wilgotności powietrza. Należy także chronić oczyszczacz przed silnymi wstrząsami. Polska jako kraj, niestety bardzo kiepsko radzi sobie z problemem smogu. Musisz więc zadbać o siebie sama. Pamiętaj, że twój stan powoduje, że musisz myśleć za dwie osoby, a kupno odpowiedniego sprzętu to nie wydatek, a inwestycja, która zwróci ci się w postaci doskonałego zdrowia!


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.