Śliska woda z kranu - skąd się bierze?

Efekt śliskiej wody towarzyszy wodzie o bardzo niskim stopniu twardości.  Występuje wtedy uczucie śliskości oraz trudność spłukania mydła z rąk. Czy śliska woda jest powodem do obaw? 

Efekt śliskiej wody jest dla niektórych dość uciążliwym uczuciem. Jest on następstwem zbyt miękkiej wody, która posiada jedynie śladowe ilości jonów wapnia i magnezu. Mamy wtedy wrażenie jej śliskości oraz trudności spłukania mydlin ze skóry. Dla wielu użytkowników jest to uczucie bardzo męczące. Czy powinniśmy się obawiać efektu śliskiej wody czy wręcz przeciwnie?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Czym jest śliska woda?


woda miękka a twarda

Efekt śliskiej wody towarzyszy zbyt miękkiej wodzie, czyli takiej, która posiada bardzo małą zawartość jonów wapnia i magnezu. Uczucie śliskości pozostawia najczęściej woda, która zawiera w sobie mniej, niż 60 mg CaCO3/l. Jest ona przeźroczysta, nie jest mętna i nie ma barwy. W gospodarstwach domowych zazwyczaj spotykamy się z twardą wodą chyba, że korzystamy ze zmiękczacza lub mieszkamy w górach - w tych dwóch przypadkach będziemy używać wody miękkiej.

Miękka woda niesie za sobą wiele korzyści dla domu, jednak kiedy jej stopień twardości jest zbyt niski to możemy odczuć na skórze efekt śliskiej wody. Miękka woda ma o wiele mniejsze napięcie powierzchniowe niż woda twarda. Oznacza to, że środki myjące dobrze się w niej rozpuszczają i pienią. Zbyt miękka woda najczęściej daje się poznać właśnie po  szybkim pienieniu. Mydło ma dobrą rozpuszczalność w bardzo miękkiej wodzie, dlatego mamy wrażenie, że trudno jest je dokładnie spłukać. Właśnie wtedy odczuwamy efekt śliskiej i świecącej się wody.

Twardość określana w stopniach niemieckich

60 mg CaCO3/litr to 3,36 stopni w sali niemieckiej. Jest ustalone, że stopień twardości wody powinien się utrzymywać między 60 a 500 mg CaCO3/litr, czyli pomiędzy 3-6 stopniami w skali niemieckiej.

Naturalna śliska woda


Aby zagłębić się w zagadnienie śliskiej wody należy określić, skąd się bierze zbyt miękka woda. Są miejsca, w których występuje naturalnie - na przykład na południowych terenach Polski, gdzie płynie woda górska posiadająca miano krystalicznie czystej i źródlanej. Mieszkańcy górskich terenów w praktycznie wszystkich przypadkach korzystają z bardzo miękkiej wody, a efekt śliskości nie jest przez nich odczuwalny. Więc jeśli chodzi o wodę o niskim stopniu twardości, to właśnie na terenach górskich możemy ją spotkać.

Jednak w większości przypadków w gospodarstwach domowych przeważa woda o wysokim stopniu twardości. W takich przypadkach wielu użytkowników decyduje się na zakup zmiękczacza, który obniży stopień twardości wody. Stopień twardości można regulować za pomocą panelu sterowania lub specjalnych zaworów mieszających wodę miękką z wodą surową. Jeśli ktoś posiada zmiękczacz, który zdaniem użytkownika za bardzo obniża stopień twardości wody i efekt śliskości jest mocno zauważalny to radzimy skorzystać z powyższych metod na regulację twardości wody. Jednak jeśli nie odczuwamy różnicy, to korzystanie z bardzo miękkiej wody nie wpłynie na nas negatywnie w żaden sposób. 

Efekt śliskiej wody


Efekt śliskiej wody towarzyszy zbyt miękkiej wodzie - takiej, która posiada bardzo małą ilość jonów wapnia i magnezu. Użytkownicy mają wtedy wrażenie, trudności spłukania mydła z rąk i śliskości wody. Jest to wrażenie złudne, ponieważ im woda jest miększa tym detergenty lepiej się w niej rozpuszczają i tym samym spłukują. Dla niektórych jest to dość uciążliwe wrażenie, a niektórzy nawet go nie zauważają. Należy zaznaczyć, że śliska woda nie ma jakiegokolwiek negatywnego wpływu na naszą skórę, zdrowie czy armaturę.

Napięcie powierzchniowe śliskiej wody


kotły w domu

Ważną cechą wody jest jej napięcie powierzchniowe. Jest to cecha świadcząca o stopniu rozpuszczalności środków chemicznych i zwilżania powierzchni. Wraz z większym stopniem twardości wody wzrasta jej napięcie powierzchniowe, czyli trudniej będzie zmyć za jej pomocą detergenty, czy nawet umyć podłogę, ponieważ środki chemiczne będą się w niej źle rozpuszczały.

Miękka woda posiada małe napięcie powierzchniowe, czyli wszelkie środki do sprzątania czy mycia będą się w niej świetnie rozpuszczały. Dlatego woda bardzo miękka stwarza wrażenie śliskiej, ponieważ od razu zwilża skórę i rozpuszcza w sobie mydło. Efektowi śliskiej wody często towarzyszy świecenie się. Osoby wcześniej korzystające z twardej wody mogą od razu odczuć zmianę, która z początku może okazać się dość niepokojąca jednak nie ma ku temu powodów. Do takiej wody można z łatwością się przyzwyczaić. Jeśli użytkownikowi bardzo będzie przeszkadzało to uczucie, a efekt śliskiej wody nadal będzie zauważalny polecamy regulację stopnia twardości wody. Robi się to za pomocą zaworów mieszających, by-passów lub bezpośrednio na panelu sterowania urządzenia.

Zbyt miękka woda po zmiękczeniu


twarda woda szkodzi kg

Już wspominaliśmy, że miękką wodę można pozyskać za pomocą zmiękczacza, kiedy chcemy obniżyć stopień jej twardości. Robimy to zazwyczaj ze względu na osadzanie się kamienia kotłowego, który wytrąca się z wody twardej lub z racji nadmiernego przesuszania skóry - zwłaszcza przy atopowym zapaleniu skóry.

Zmiękczacz zastąpi jony magnezu i wapnia odpowiadające za twardość wody jonami sodu, które są cechą wody miękkiej. Stopień twardości możemy regulować za pomocą panelu sterowania lub zaworów mieszających wodę miękką z surową. Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak na efekt śliskości zbyt miękkiej wody i chcą korzystać z wody, która charakteryzuje się jakąś twardością. W większości przypadków ustawia się wartość 60 mg CaCO3/l. Jeśli ustawimy taką wartość to nie będziemy mieć problemów z osadem kamiennym, instalacjami miedzianymi czy specyficznym uczuciem śliskiej wody. Stopień twardości wody w zmiękczaczu jest kwestią indywidualną. Jeśli woda po zmiękczeniu jest zbyt miękka ,nie ma problemu z regulacją stopnia jej twardości.

Kiedy woda nie powinna być całkowicie miękka?


kotły w domu

Istnieją sytuacje, w których korzystanie ze zbyt miękkiej wody nie jest rekomendowane. Efekt śliskości jest kwestią indywidualną i uwarunkowaną tylko i wyłącznie naszymi odczuciami - nie wpłynie na nas negatywnie. Jednak niektóre elementy gospodarstwa domowego nie powinny korzystać ze zbyt miękkiej wody z powodu żywotności i skuteczności pracy. Mówimy o sytuacji, w której korzystamy z elementów wykonanych z miedzi lub z instalacji miedzianych. Miękka woda wchodzi w reakcję z miedzią i powoduje powstawanie korozji co negatywnie wpływa na proces pracy i żywotność urządzenia. Dodatkowo kiedy bardzo miękka woda przepływa przez miedziane rury to mogą się z nich wytrącać cząsteczki miedzi, które następnie pijemy. Dlatego należy pamiętać o korzystaniu z wody o odpowiedniej twardości zwłaszcza przy instalacjach miedzianych. Optymalną wartością jaką możemy ustawić to nie mniej niż 60 mg CaCO3/l.

Regulowanie twardości wody


twarda woda szkodzi kg

Jeśli efekt śliskiej wody jest mocno odczuwalny i przeszkadza użytkownikowi zawsze można wyregulować stopień twardości wody i ustawić go na wyższy. Istnieją 3 wyjścia.

1. Zawór mieszający, który zmiesza wodę zmiękczoną z surową w korzystnych dla nas proporcjach.

2. Zawór by-pass, jest najbardziej polecanym sposobem, który pozwoli na mechaniczne wyregulowanie stopnia twardości. Woda miękka i surowa wymieszają się w pożądanych proporcjach. Plusem by-passu jest element konstrukcji, dzięki któremu nie będziemy musieli robić dodatkowego wejścia na wodę surową. 

3. Wiele zmiękczaczy posiada opcję regulowania stopnia twardości wody na panelu sterowania na głowicy urządzenia. Możemy w prosty sposób ustawić pożądany stopień twardości wody. Korzyści miękkiej wody


Efekt śliskiej wody nie oddziałuje na nas negatywnie. Jeśli jednak się nie przyzwyczaimy możemy bez problemu wyregulować stopień jej twardości. Należy pamiętać, że miękka woda niesie za sobą wiele korzyści. Znacząco podnosi standard codziennego życia domowego. Zobacz jak miękka woda podwyższy funkcjonalność Twojego domu i zwiększy Twój codzienny komfort:

1. Chroni instalacje grzewcze takie jak ogrzewanie podłogowe czy kotły przed spadkiem wydajności i żywotności spowodowanej osadzaniem się kamienia

2. Zwiększa żywotność i skuteczność sprzętów AGD korzystających z wody

3. Chroni armaturę przed osadzaniem się kamienia kotłowego i zacieków mineralnych

4. Zmniejsza zużycie kosmetyków myjących i detergentów

5. Poprawia kondycję włosów i skóry

6. Pozytywnie wpływa na smak przygotowanych napojów i potraw

7. Szkło myte w zmywarce jest krystalicznie czyste i bez smug

8. Pozytywnie wpłynie na miękkość wypranych tkanin

9. Zapobiega stratom energii i problemom technicznym w instalacjach

Podsumowanie


Efekt śliskiej wody jest często towarzyszącym uczuciem przy korzystaniu z bardzo miękkiej wody niemal całkowicie pozbawionej jonów wapnia i magnezu. Wielu użytkowników, którzy zaczynają korzystać z miękkiej wody skarży się na śliską wodę, której towarzyszy świecenie się i trudność zmycia mydła. Jest to jednak wrażenie, ponieważ mydło świetnie się rozpuszcza w bardzo miękkiej wodzie i tak samo spłukuje.

Śliska woda, czyli woda zbyt miękka nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu ani sprzętom domowym - wręcz przeciwnie, podniesie codzienny komfort. Jednak przy instalacjach miedzianych zalecamy korzystanie z wody o twardości nie mniejszej niż 60 mg CaCO3/l. Jeśli użytkownik nie przyzwyczai się do bardzo miękkiej wody, a efekt śliskości nie ustanie to bez problemu można regulować stopień twardości wody na panelu zmiękczacza lub za pomocą zaworów mieszających.


Najczęstsze pytania

Dlaczego woda z kranu jest śliska?

Przy korzystaniu z bardzo miękkiej wody niektórzy użytkownicy skarżą się na efekt śliskiej wody i trudność w spłukaniu mydła. Jest to jedynie wrażenie. Woda miękka cechuje się świetną rozpuszczalnością środków myjących dlatego przy bardzo miękkiej wodzie mydło momentalnie rozpuszcza się i mamy wrażenie, że nie chce się zmyć. Śliska woda nie zaszkodzi nam i jest kwestią przyzwyczajenia lub wyregulowania jej stopnia twardości na wyższy. Niektórzy nie zauważają nawet tego efektu przy korzystaniu z bardzo miękkiej wody.

Jak regulować twardość wody?

Istnieją na to 3 sposoby. Możemy wyregulować stopień twardości bezpośrednio na panelu sterowania urządzenia - oczywiście jeśli zmiękczacz ma taką opcję. Drugim sposobem jest zawór mieszający, a trzecim by-pass, który wymieszają wodę miękką z wodą surową w pożądanych proporcjach.

Jak uzyskać miękką wodę w domu?

Miękka woda w praktycznie wszystkich przypadkach występuje na terenach górskich w południowej części Polski. W większości przypadków przeważa występowanie wody twardej. Jeśli chcemy to zmienić należy zamontować profesjonalny zmiękczacz wody, który do wszystkich urządzeń domowych korzystających z wody dostarczy wodę miękką.

Czy śliska woda jest jałowa?

Nie. Woda śliska jest efektem towarzyszącym bardzo miękkiej wodzie, która posiada minimalną ilość jonów wapnia i magnezu. Reszta minerałów i związków chemicznych zostaje w niej. Zatem nie można powiedzieć, że woda śliska, czyli bardzo miękka jest jałowa.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Odkurzacze pionowe z funkcją mopa

Odkurzacze pionowe z funkcją mopa

15.04.2024

Wybierając odkurzacz pionowy z funkcją mopa, stawiasz na efektywne i wygodne rozwiązanie do utrzymania czystości w swoim domu. Dzięki innowacyjnym technologiom, sprzątanie podłóg staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej higieniczne niż kiedykolwiek wcześniej.

Czytaj dalej >
Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >