Ranking oczyszczaczy powietrza do biura

Niska jakość powietrza w biurze może bardzo negatywnie wpływać na pracowników. Spowalnia proces podejmowania decyzji, reakcje w sytuacjach kryzysowych i zdolność wykorzystywania posiadanych informacji. Dla pracodawcy oznacza to oczywiście spadek produktywności. Poza tym ze względu na problemy zdrowotne pracowników wzrasta ogólny roczny koszt pracy. Filtracja powietrza może znacząco poprawić tą sytuację, dlatego stworzyliśmy ranking oczyszczaczy powietrza do biura.

Niska jakość powietrza w biurze może bardzo negatywnie wpływać na pracowników. Spowalnia proces podejmowania decyzji, reakcje w sytuacjach kryzysowych i zdolność wykorzystywania posiadanych informacji. Dla pracodawcy oznacza to oczywiście spadek produktywności. Poza tym ze względu na problemy zdrowotne pracowników wzrasta ogólny roczny koszt pracy. Filtracja powietrza może znacząco poprawić tą sytuację, dlatego stworzyliśmy ranking oczyszczaczy powietrza do biura.Filtracja powietrza może znacząco poprawić tą sytuację, dlatego stworzyliśmy ranking oczyszczaczy powietrza do biura.

Praca w biurze może nieść ze sobą spore obciążenie dla zdrowia - spędzamy większość dnia w pozycji siedzącej, wpatrzeni w ekran monitora i narażeni na stres. Jakby tego było mało, jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych pozostawia zwykle sporo do życzenia. Znajdujące się w nim substancje bez problemu przedostają się do naszego organizmu w trakcie oddychania, wyrządzając tam niemałe szkody. Rozwiązaniem problemu jest inwestycja w oczyszczacz powietrza do biura.

Komfort w miejscu pracy


Komfort w miejscu pracy

Dla dobrego zdrowia i samopoczucia konieczny jest odpowiedni mikroklimat wnętrza. Na jakość środowiska wewnątrz pomieszczenia składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich, to:

 • komfort akustyczny (hałas, pogłos, drgania, odgłosy z zewnątrz),
 • komfort termiczny (optymalna temperatura i wilgotność),
 • komfort oświetlenia (światło dzienne i sztuczne oraz jego natężenie),
 • jakość powietrza (zanieczyszczenie, wentylacja, zapach).

Budynki, które charakteryzują się niekorzystnymi warunkami we wnętrzu, powodują często szereg dolegliwości zdrowotnych. Zjawisko to nazywane jest Syndromem Chorego Budynku.

Optymalna wilgotność

Optymalna wilgotność

Nieodpowiednia temperatura i wilgotność są najbardziej wyczuwalne. Nasze samopoczucie jest najlepsze, kiedy w pomieszczeniu panuje ok. 20-22 ͒C, a nawilżenie powietrza mieści się w zakresie 40-60%. Są to nie tylko najbardziej komfortowe warunki ale jednocześnie najkorzystniejsze dla nasze zdrowia. Miejsca zbyt ciepłe i o dużej wilgotności stanowią idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia klimatyzacja i system wentylacyjny oraz ich regularna konserwacja i czyszczenie - zaniedbane urządzenia i brudne filtry nie spełniają prawidłowo swojej funkcji oraz są siedliskiem wielu mikroorganizmów. Według obowiązujących w Polsce przepisów, „w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych” (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Emisja hałasu

Niezwykle istotny jest też natężenie hałasu. Wszystkie urządzenia elektroniczne - komputery, drukarki, kserokopiarki, wentylacja - oraz źródła zewnętrzne, takie jak ruch uliczny i różne obiekty są źródłem dźwięku, który w pewnym natężeniu staje się uciążliwy i męczący. W biurze dopuszczalny poziom hałasu nie powinien przekraczać ok. 45 dB, choć najbardziej komfortowo pracuje się przy 30 dB.

Oświetlenie

Oświetlenie

Również oświetlenie pomieszczenia znacząco wpływa na komfort pracy. Ważne, żeby zapewnić w biurze dostęp do światła dziennego, a światło sztuczne musi posiadać odpowiednią barwę i natężenie. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy natężenie powinno wynosić min. 300-500 lx (lux). Takie natężenie światła generuje przeciętna klasyczna żarówka o mocy 40 W lub LED o mocy ok. 6-7 W. Parametry dotyczące oświetlenia elektrycznego, do których musi stosować się pracodawca, znajdują się w normie oświetleniowej PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

Powietrze w biurze - rodzaje zanieczyszczeń powietrza


Zapewnienie zdrowych i komfortowych warunków pracy jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Z tego powodu Ci drudzy starają się, aby wszystkie wyżej wymienione parametry, tj. temperatura, wilgotność, hałas i oświetlenie, spełniały wszystkie wymagane normy. Jednak kwestia jakości powietrza wciąż jest w dużym stopniu bagatelizowana, a niestety jakość powietrza w biurze pozostawia zwykle wiele do życzenia. W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji, które z każdym wdechem trafiają do naszych płuc i reszty organizmu. Rodzajów zanieczyszczeń oraz ich źródeł jest mnóstwo i nie sposób je wszystkie wymienić, dlatego opiszemy kilka najważniejszych.

Smog

Smog, czyli mieszanka wilgotnego powietrza i zanieczyszczeń. Jego głównym źródłem jest tzw. niska emisja, czyli przede wszystkim spaliny samochodowe i wszystko to, co wylatuje z kominów w okresie grzewczym. Jego główne składniki to pył zawieszony PM10 o średnicy poniżej 10 mikrometrów oraz PM2.5, o średnicy 2,5 mikrometra. Przedostaje się do budynków przez drzwi i okna, po czym z łatwością wnika do organizmu za pośrednictwem dróg oddechowych, zwiększając ryzyko problemów układu oddechowego, zawału serca, udaru mózgu czy raka płuc.

Wirusy i bakterie. W tym przypadku jednym z zagrożeń jesteśmy my sami, bo przychodząc do pracy “dzielimy się” z współpracownikami wirusami i bakteriami. Wystarczy, że w pracy pojawi się jedna osoba chora na grypę lub przeziębienie a po kilku dniach połowa zespołu ustawia się w kolejce po L4.

Sprzęt elektroniczny

Sprzęt elektroniczny, który otacza nas w biurze, emituje promieniowanie elektromagnetyczne powodujące uwalnianie się do powietrza jonów dodatnich. Każde urządzenie podłączone do prądu zaburza naturalną równowagę pomiędzy anionami i kationami. Nagromadzenie jonów ujemnych, których źródłem jest natura (woda, rośliny) pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Ułatwiają one uczenie się i zmniejszają napięcie. Niestety w środowisku biurowym jony ujemne są neutralizowane przez naładowane dodatnio cząsteczki powodując zmęczenie, bóle głowy oraz obniżenie koncentracji. Rozwiązaniem jest utrzymanie równowagi. Optimum zawartości jonów w powietrzu dla jonów dodatnich to 1500-3000, natomiast liczba jonów ujemnych powinna oscylować w granicach 3000-5000.

Mikropyłki z tonerów. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, urządzenia takie jak drukarki czy kserokopiarki w czasie pracy emitują szkodliwe dla zdrowia mikropyłki. Ze względu na mały rozmiar przedostają się do płuc, powodując takie dolegliwości jak ból głowy, kaszel i uczucie zmęczenia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie sprzętu drukującego w osobnym pokoju lub inwestycja w filtry antypyłkowe.

Alergeny

Alergeny - szczególnie uciążliwe wiosną ze względu na kwitnące rośliny. Alergenami mogą być pyłki, które tak jak smog przedostają się do wnętrz przez drzwi i okna, ale również znajdujące się w kurzu roztocza, które stanowią zagrożenie przez cały rok.

LZO czyli Lotne Związki Organiczne, są to związki chemiczne, które z łatwością przechodzą w postać gazową. Większość z nich posiada bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie, a obecne są w wielu produktach użytku domowego, takich jak środki czystości, kosmetyki, kleje, farby, rozpuszczalniki, a nawet meble, tapety i dywany.

Pleśń i grzyb

Grzyby i pleśnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie wilgotność jest zbyt wysoka. Szczególnie chętnie pojawiają się w miejscach równocześnie ciepłych i o dużym nawilżeniu powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zadbać o odpowiednią wentylację i klimatyzację pomieszczenia oraz regularne czyszczenie tych instalacji.

Formaldehyd którego obecność objawia się ostrym zapachem powoduje podrażnienie błon śluzowych, dróg oddechowych i spojówek. Dodatkowo może być przyczyną bólu głowy, nudności, zmęczenia. Głównym źródłem formaldehydu może być materiał budowlany stosowany w budownictwie, meble, podłogi, dywany czy tapety.

Radon to występujący naturalnie w glebie pierwiastek promieniotwórczy. Ponieważ posiada postać gazową, bardzo łatwo przedostaje się do budynków. Spore stężenie tego związku występuje również w materiałach budowlanych, wykorzystujących naturalne minerały. Jedną z możliwych konsekwencji oddychania radonem jest rak płuc. Jego szkodliwość jest wprawdzie kilkakrotnie mniejsza od dymu papierosowego, warto jednak brać go pod uwagę, mówiąc o jakości powietrza w pomieszczeniach. Szczególnie, że jego stężenie w często znacznie przekracza określone normy. Więcej na temat tego pierwiastka przeczytasz tutaj.

Skutki zanieczyszczonego powietrza


Pracując w biurze spędzamy w nim większą część swojego dnia. Ponieważ jakość powietrza wewnątrz pozostawia zwykle wiele do życzenie, postanowiono zbadać*, w jaki sposób wpływa to samopoczucie i efektywność pracowników. Dowiedziono, że kiedy powietrze w biurze było przynajmniej częściowo oczyszczanie, wyniki pracowników w przeprowadzonych pod koniec dnia testach były nawet o 61% lepsze niż wtedy, gdy powietrze nie było filtrowane. Gdy badani oddychali powietrzem bardzo dokładnie oczyszczonym, z wymuszoną wentylacją, otrzymywali wyniki ponad dwukrotnie wyższe! Przeprowadzone badanie dotyczyło tylko efektów krótkotrwałych, można więc domyślać się, że skutki długofalowe byłyby jeszcze korzystniejsze.

Poza gorszym samopoczuciem, spadkiem efektywności i problemami z koncentracją, możemy doświadczyć również szeregu innych problemów zdrowotnych. Zanieczyszczone powietrze i obecne w nim substancje są jedną z przyczyn chorób zawodowych, dolegliwości alergicznych, a w przypadku podwyższonego poziomu smogu (sezon grzewczy) w skrajnych przypadkach może powodować podrażnienie dróg oddechowych, nowotwory krtani, płuc czy zawał serca. Na całe szczęście z biegiem czasu warunki w biurach oraz innych miejscach pracy poprawiają się, a w związku z tym liczba osób cierpiących z powodu chorób zawodowych sukcesywnie maleje.

*Badania zostały przeprowadzone przez Harvard, Uniwersytet w Syracuse oraz SUNY Upstate Medical School, a opublikowane w Enviromental Health Reports.

OCZYSZCZANIE POWIETRZA POPRAWIA EFEKTYWNOŚĆ PRACY NAWET O 200%

Choroby zawodowe w Polsce

Tabela: Choroby zawodowe w Polsce w latach 2001-2017

Źródło: Beata Świątkowska, Wojciech Hanke, N. Szeszenia-Dąbrowska, Choroby zawodowe w Polsce w 2017 r., Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Centralny Rejestr Chorób Zawodowych, Łódź 2018

Pracodawca musi zadbać o jakość powietrza w biurze


Biuro

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo w pracy. Dotyczy to również odpowiedniej jakości powietrza, ponieważ znajdujące się w nim zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Osoby przebywające w pomieszczeniach użyteczności publicznej powinny mieć zagwarantowane 20 m³ świeżego powietrza na godzinę. Gdy budynek nie posiada okien wartość ta wynosi 30 m³. W przypadku, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości w tej kwestii lub zostanie udowodniony niekorzystny wpływ powietrza na zdrowie pracowników, Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę grzywnę od 1 tys. do 2 tys. zł. Jednak w przypadku mikroorganizmów i endotoksyn zawieszonych w powietrzu nie ma określonych ich dopuszczalnych wartości, tak jak jest to w przypadku czynników chemicznych i fizycznych. Istnieją tylko wytyczne do oceny narażenia na ich działanie oraz metody pomiaru, zawarte w normie PN-EN 13098:2007 „Powietrze na stanowiskach pracy. Wytyczne dotyczące pomiaru mikroorganizmów i endotoksyn zawieszonych w powietrzu”. Jeśli nie masz pewności, czy jakość powietrza w Twoim biurze spełnia określone normy, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kompaktowy czujnik jakości powietrza, taki jak Ecolife Airsensor. Pozwala on na monitorowanie takich parametrów otoczenia jak ciśnienie, temperatura i wilgotność oraz stężenie zanieczyszczeń w powietrzu - pyłów PM10, PM2.5 i LZO.

Jak poprawić jakość powietrza w biurze


Wiedząc już, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze, większość osób zechce poprawić jego jakość w swoim otoczeniu. Sposobów jest mnóstwo; część z nich jest bardziej a część mniej skuteczna, jednak wszystkie warto znać i wziąć pod uwagę.

Wentylacja i klimatyzacja

Klimatyzacja

Przede wszystkim powinniśmy dbać o odpowiednią wentylację wewnątrz budynku. Jej podstawą jest częste wietrzenie, które zapewni nam odpowiednią ilość tlenu i w pewnym stopniu ochroni przed nadmierną wilgotnością. Dużo skuteczniejsza jest jednak odpowiednia wentylacja i klimatyzacja, które zapewnią w biurze odpowiedni mikroklimat. Ważne, żeby nie zapominać o ich regularnym czyszczeniu, ponieważ bez odpowiedniej konserwacji stają się siedliskiem dla wielu mikroorganizmów. Z tego powodu często zdarza się, że przynoszą więcej szkód dla zdrowia niż korzyści. Nie każde pomieszczenie jest też przystosowane do korzystania z klimatyzacji ściennej; w takich przypadkach warto rozważyć korzystanie z klimatyzatora przenośnego.

Wentylacja z oczyszczaniem

Coraz więcej biurowców decyduje się na korzystanie z filtrów powietrza zamontowanych w wentylacji. Choć do pewnego stopnia jest to rzeczywiście lepsze rozwiązanie od zwykłej wentylacji, ponieważ część zanieczyszczeń zostaje zatrzymana, to skuteczność takiego oczyszczania jest niewielka. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na klasę wykorzystywanych filtry. Producenci oferują filtry HEPA, formaldehydowe, wzbogacane w jony srebra lub witaminę C. Jednak ze względu na konieczność zapewnienia dużego przepływu powietrza (CADR), najczęściej są to filtry klasy 7. Zatrzymują część zanieczyszczeń dużych rozmiarów, takich jak sadza czy pył, jednak mają problem ze skutecznym zatrzymywaniem smogu, np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. W innych urządzeniach pełnią zwykle rolę wyłącznie wstępnego oczyszczania, przed filtrami HEPA wyższej skuteczności. Ponadto zdarza się, że administracja budynku nie dba odpowiednio o wentylację i stosowane w nich filtry. Nie dość, że nie wymienione w porę filtry nie pełnią należycie swojej funkcji, to jeszcze stają się siedliskiem różnych mikroorganizmów.

Zielone rośliny i donice oczyszczające w walce z CO2

Rośliny

Prostym sposobem na pozbycie się z powietrza części zanieczyszczeń jest zakup zielonych roślin oczyszczających. Niektóre gatunki potrafią przechwytywać różne substancje, przy okazji produkując tlen. Trzeba jednak brać pod uwagę, że ich skuteczność jest stosunkowo mała i potrzebna jest duża ilość roślin, żeby przyniosły zauważalne efekty. Można też wzmocnić ich działanie za pomocą doniczek oczyszczających. Wystarczy posadzić roślinę w specjalnej doniczce z mieszanką węgla aktywnego i substratu mineralnego, aby zwiększyć wydajność filtracji powietrza nawet 8-krotnie! Nie powinien to być jednak główny sposób na oczyszczanie powietrza, a jedynie wsparcie dla bardziej skutecznych metod. Więcej na temat roślin oczyszczających przeczytasz tutaj.

Jonizator powietrza

Powietrze pełne jest ujemnie i dodatnie naładowanych jonów. Ich równowaga jest kluczowa dla naszego samopoczucia i efektywności. Z tego powodu przydatnym urządzeniem w biurze jest jonizator powietrza. Produkowane przez niego aniony eliminują z powietrza wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów. Jonizatory można znaleźć na rynku jako odrębne urządzenia, lub np. wbudowane w oczyszczacz powietrza.

Nawilżacz powietrza

Nawilżacz

Odpowiednią wilgotność w biurze zapewni nam dobrej klasy nawilżacz powietrza. Na rynku jest bardzo duży wybór modeli, różniących się wydajnością, sposobem działania i automatyką. W biurze typu open-space o powierzchni 100 m2 sprawdzi się na przykład ewaporacyjny nawilżacz powietrza Oskar Big marki Stadler Form. Pomimo dużej wydajności jest urządzeniem energooszczędnym (8 W) i niezwykle cichym (25 dB).

Oczyszczacz powietrza do biura

Ze wszystkich sposób na pozbycie się z otoczenia szkodliwych substancji, zdecydowanie najskuteczniejszym są oczyszczacze powietrza. Zasada działania jest bardzo prosta - zasysane powietrze przechodzi przez szereg filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia, a następnie czyste powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Urządzenia te potrafią pozbyć się nawet 99,97% zanieczyszczeń z otoczenia, a nierzadko równocześnie je nawilżyć i zadbać o odpowiednią jonizację.

Parametry oczyszczacza powietrza do biura


Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do biura, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak:

 1. Wydajność - powinna zostać dobrana do wielkości pomieszczenia,
 2. Filtry - ważna jest ich skuteczność, cena i żywotność,
 3. Głośność - najbardziej komfortowy przy pracy jest dźwięk na poziomie 30-35 dB,
 4. Moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W
 5. Akcesoria dodatkowe - w biurze przyda się możliwość powieszenia urządzenia na ścianie i zdalne sterowanie (pilot, aplikacja).

Ranking oczyszczaczy powietrza do biura


Sharp KC-G60EUW

Model 3 w 1

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW to najnowszy, największy i najbardziej zaawansowany model tej marki. Przeznaczony jest do pomieszczeń nawet do 50 m2 i pełni trzy istotne role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora powietrza. Pozbywa się zanieczyszczeń z powietrza za pomocą zestawu filtrów: wstępnego, węgla aktywnego oraz HEPA H13. Wszelkie małe cząstki smogu (PM 2.5) i alergenów usuwane są z dokładnością 99,97%. Eliminuje również zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy) i nieprzyjemne zapachy. Filtr węgla aktywnego został wzbogacony o dodatkową powłokę krzemionkową, która umożliwia przechwytywanie tlenków siarki i azotu. Przefiltrowane powietrze przepuszczane jest przez matę ewaporacyjną, gdzie nabiera odpowiedniej wilgotności i wraca do pomieszczenia. Cały proces wspiera jonizator Plasmacluster, który produkuje jony ujemne i wypuszcza je do pomieszczenia. W ten sposób pozbywa się z otoczenia wirusów, zarodników pleśni i grzybów oraz utrzymuje odpowiednią równowagę anionowo-kationową. Filtry posiadają bardzo długą żywotność - według producenta nawet 10 lat - jednak raz w miesiącu wymagają odkurzenia. W przypadku filtra nawilżacza trzeba regularnie go odkamieniać.

Inteligentne oczyszczanie

Model KC-G60EUW posiada zestaw czujników (kurz, zapach, temperatura, wilgotność, światło, ruch), dzięki którym świetnie sprawdza się w trybie automatycznym. Samodzielnie dostosowuje prędkość wentylatora i intensywność nawilżania do panujących warunków i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Reaguje nawet na obecność pracowników w biurze! Dzięki temu nie wymaga ciągłej uwagi i nie stanowi dodatkowego obowiązku. Bardzo niski poziom dźwięku (24 dB) jest praktycznie niesłyszalny i nie będzie przeszkadzać w pracy.

Dokładne informacje o jakości powietrza

Urządzenie dokładnie informuje nas o jakości powietrza w pomieszczeniu. Wskaźnik kolorystyczny przedstawia poziom zanieczyszczenia, a numeryczny wskazuje temperaturę i wilgotność. Dodatkowe diody informują o wychwyceniu zapachu, kurzu i pyłów PM2.5. Niewielka lampa za pomocą koloru i sygnału dźwiękowego poinformuje nas, gdy nawilżenie lub temperatura w pomieszczeniu będą niekorzystne. Będzie to naprawdę dobry wybór urządzenia mającego się dobrze sprawować jako oczyszczacz powietrza do gabinetu.

Model Sharp KC-G60EUW
Powierzchnia [m2] 50
Hałas [dB] 24-53
Moc [W] 5-72
Jonizator tak
Nawilżacz tak

Ideal AP 45

Oczyszczacz z jonizatorem

Ideal AP 45 to oczyszczacz powietrza z jonizatorem, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni nawet 70 m2, doskonale sprawdzi się biurze typu open-space. Do eliminacji zanieczyszczeń wykorzystuje filtr wstępny, węgiel aktywny i HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Pozbywa się z otoczenia składników smogu, alergenów, kurzu, zanieczyszczeń gazowych (LZO, dym papierosowy) i nieprzyjemnych zapachów. Jonizator Plasmawave produkuje i wypuszcza do otoczenia ujemnie naładowane jony, które eliminują napotkane wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów, jednocześnie zachowując w otoczeniu właściwą równowagę kationowo-anionową. Powłoka antybakteryjna CleanCel na kasecie filtracyjnej zatrzymuje rozwój bakterii i grzybów, a system OptiFlow usuwa oddalone cząstki dymów i pyłów, a także rozprowadza przefiltrowane powietrze po mieszkaniu. Według producentów żywotność filtrów wynosi ok. 2 lat, a moment wymiany wskazuje sygnał świetlny i dźwiękowy. Filtry nie wymagają czyszczenia, więc nie stanowią dodatkowego obowiązku.

Komfort użytkowania

Urządzenie może pracować w trybie manualnym lub automatycznym. W tym drugim intensywność pracy dobierana jest samodzielnie przez oczyszczacz, na podstawie czujników pyłu, gazu, zapachu i światła. Ponadto kontrolę nad sprzętem możemy sprawować poprzez panel dotykowy na obudowie lub pilot zdalnego sterowania, co daje maksymalny komfort użytkowania. Jakość powietrza przedstawia nam odpowiedni wskaźnik kolorystyczny na wyświetlaczu. Istotną dla biura zaletą jest możliwość powieszenia oczyszczacza na ścianie. Dzięki niewielkiej emisji hałasu (27 dB) na niskich obrotach oczyszczacz powietrza Ideal AP 45 nie będzie rozpraszać pracowników.

Model Ideal AP 45
Powierzchnia [m2] 70
Hałas [dB] 27-60
Moc [W] 11-110
Jonizator tak
Nawilżacz nie

Daikin MCK75J URURU

6-stopniowy system filtracji

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Daikin MCK75J, znany również jako URURU, wykorzystuje wyjątkową technikę filtracji powietrza. Zamiast standardowego filtra HEPA i węgla aktywnego, wykorzystuje 6 stopniowy proces oczyszczania. Na początku technologia Flash Streamer poddaje zassane powietrze wyładowaniom elektronów, które wnikają w zanieczyszczenia. Kolejny jest filtr wstępny, który zatrzymuje większe cząstki, takie jak kurz, sierść i alergeny. Następnie jonizator plazmowy ładuje dodatnio kurz i pyłki, które zatrzymuje filtr elektrostatyczny. Rolę węgla aktywnego pełni tu filtr harmonijkowy o żywotności 1 roku, który przechwytuje benzo[a]piren i wirusy. Na samym końcu katalizator eliminuje nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza Daikin MCK75J URURU świetnie przechwytuje wszystkie alergeny. 

Intensywne nawilżanie

Nawilżanie odbywa się metodą ewaporacji - czyste powietrze przechodzi przez matę, nabierając odpowiedniej wilgotności po czym wraca do pomieszczenia. Urządzenie posiada diodę wilgotności i umożliwia wybór jednego z 4 stopni nawilżania. Zbiornik na wodę o dużej pojemności 4l pozwala na wiele godzin ciągłej pracy, a o jego opróżnieniu poinformuje nas sygnał dźwiękowy.

Model cichy i samodzielny

Jedną z największych zalet tego oczyszczacza jest niezwykle cicha praca. Dźwięki na poziomie 17 dB są w ciągu dnia praktycznie niesłyszalne, dlatego działanie urządzenia nie wpłynie negatywnie na pracowników w biurze. Urządzenie wyposażone zostało we wskaźnik kurzu i zapachu, które kolorystycznie informują nas o jakości powietrza. Dzięki wmontowanym czujnikom kurzu, zapachu, temperatury i wilgotności, oczyszczacz świetnie sprawdza się podczas samodzielnej pracy w trybie automatycznym. Ponadto sterowanie może odbywać się nie tylko na panelu dotykowym, ale również poprzez pilot zdalnego sterowania. Jest to oczyszczacz do gabinetu, który spełni bardzo wysokie oczekiwania użytkownika.

Model Daikin MCK75J URURU
Powierzchnia [m2] 46
Hałas [dB] 17-50
Moc [W] 8-84
Jonizator tak
Nawilżacz tak

Ideal AP 80 PRO

Oczyszczacz do zadań specjalnych

Model AP 80 PRO firmy Ideal przeznaczony jest do zadań specjalnych. W procesie oczyszczania wykorzystuje okrągły filtr 360, stworzony z pięciu warstw HEPA i węgla aktywnego, o skuteczności na poziomie filtrów klasy H14. Usuwa nawet najdrobniejsze cząstki, takie jak alergeny i pyły zawieszone PM10 i PM2.5 z dokładnością 99,997%! Przechwytuje bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO, dym papierosowy czy nieprzyjemne zapachy. Filtr nie wymaga czyszczenia, a jego żywotność wynosi ok. 1 roku.

Duża wydajność, niski pobór prądu

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 80 PRO poradzi sobie z powierzchnią nawet 100 m2, dlatego doskonale sprawdzi się w dużych biurach typu open-space. Ciężko szukać na rynku innego modelu o tak dużej wydajności. Mimo to wciąż jest niezwykle cichy (18,7 dB) i energooszczędny (6 W).

Aplikacja mobilna i pilot zdalnego sterowania

Sterowanie oczyszczaczem może odbywać się na trzy sposoby: poprzez panel dotykowy, pilot zdalnego sterowania lub aplikację mobilną Ideal Air Pro. Aplikacja pozwala kontrolować kilka oczyszczaczy z jednego telefonu, nawet będąc poza pomieszczeniem, w którym się znajdują. Informuje nas również o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowym atutem w biurze mogą okazać się kółeczka oraz możliwość zawieszenia oczyszczacza na ścianie.

Model Ideal AP 80 PRO
Powierzchnia [m2] 100
Hałas [dB] 18,7 - 63,4
Moc [W] 6-175
Jonizator nie
Nawilżacz nie

Podsumowanie


Czyste powietrze w biurze niesie za sobą kilka korzyści zarówno dla pracowników, jak i samego pracodawcy.

Pracownik

 1. Zmniejszenie zachorowalności na choroby, m.in. na grypę, dzięki powietrzu bez kurzu, smogu, wirusów i bakterii.
 2. Mniej dolegliwości alergicznych ze względu na wyłapywanie z powietrza pyłków i roztoczy.
 3. Odpowiednia wilgotność zapobiega podrażnieniom dróg oddechowych, wspomaga koncentrację i zapewnia zdrowy mikroklimat.
 4. Jonizacja powietrza wpływa to znacząco na samopoczucie pracowników oraz ich efektywność, utrzymując równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu.

Pracodawca

 1. Zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy.
 2. Poszerzenie wachlarzu benefitów pracowniczych.
 3. Rzadsze zwolnienia lekarskie i większa efektywność pracowników.

O czyste powietrze w biurze możemy zadbać na kilka sposobów, jednak najskuteczniejszym z nich jest oczyszczacz powietrza. Wybierając takie urządzenie musimy zwrócić uwagę na to, żeby jego wydajność była wystarczająca do wielkości pomieszczenia. Na szczęście na rynku znaleźć można zarówno modele do 40 m2 jak i 100 m2. Ważnym aspektem jest też generowany przez urządzenie hałas i sposób obsługi. Również tu nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem urządzenia o odpowiednich parametrach.

Coraz więcej firm decyduje się na zaopatrzenie swoich biur w oczyszczacze powietrza. Przykładem takiej dobrej praktyki jest firma Divante we Wrocławiu, która zaopatrzyła swoje biura w wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, zapewniając tym zdrowe warunki pracy swoim pracownikom.

Divante

Referencje

Bibliografia

1. Dziennik Naukowy. Dlaczego warto wyposażyć biuro w oczyszczacz powietrza?. Dostęp online [https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/dlaczego-warto-wyposazyc-biuro-w-oczyszczacz-powietrza] 20.07.2017 r.

2. gospodarka.dziennik.pl. Poznaj korzyści z zakupu oczyszczacza powietrza do biura. Dostęp online [https://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/615867,poznaj-korzysci-z-zakupu-oczyszczacza-powietrza-do-biura.html] 20.07.2017 r.

3. Business Insider. Cztery powody, dla których oczyszczacz powietrza może być ci bardziej potrzebny w pracy niż w domu. Dostęp online [https://businessinsider.com.pl/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac-do-biura/2wscjjd] 20.07.2017 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Hue&Healing czy warto, filtry do wody cena, filtry epa, jak osuszyć mieszkanie, jonizator opinie, maseczki antywirusowe z filtrem, najlepsza wilgotność do spania, oczyszczacz do powietrza, oczyszczacz z filtrem hepa, pm2.5, Sharp FP-J30EU-B cena, Sharp KI-G75EUW filtr HEPA, trotec airlock 1000, Winix Zero Zestaw filtrów HEPA

Komentarze

 • GoodAIR.pl napisał:
  Link działa, ale aby uzyskać dostęp do tego pliku proszę o udostępnienie treści na Facebooku albo Twitterze. Dopiero wtedy można pobrać plik.
  15.06.2017
 • Soul napisał:
  Podczas próby pobrania infografiki po udostępnieniu posta pojawia się błąd
  14.06.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Dziękuję za komentarz i zainteresowanie. Link już został naprawiony, ale przesyłam go za sekundę mailem. :-)
  07.01.2016
 • Darek napisał:
  Podczas próby pobrania infografiki po udostępnieniu posta pojawia się błąd - Not Found The requested URL /lp/?wpdmdl=424 was not found on this server...
  06.01.2016

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza dla palacza - Ranking 2022/2023

Oczyszczacz powietrza dla palacza - Ranking 2022/2023

14.06.2022

Dym papierosowy nie należy do przyjemnych zapachów. Dodatkowo wypuszcza do powietrza wiele cząsteczek zanieczyszczeń i gazów, które wnikają w meble, dywany oraz firanki. Dla każdej osoby palącej niezbędnym elementem domu jest oczyszczacz powietrza, który usunie szkodliwe substancje. Jak oczyszczacz usuwa dym papierosowy i nieprzyjemny zapach? Które modele są polecane dla osób palących?

Czytaj dalej >
Co wyróżnia oczyszczacze powietrza Fellowes na tle konkurencji?

Co wyróżnia oczyszczacze powietrza Fellowes na tle konkurencji?

08.06.2022

Fellowes jest wyróżniającą się marką profesjonalnych oczyszczaczy powietrza. Liczne badania i certyfikaty mówią same za siebie. Co sprawia, że te urządzenia cieszą się tak dużym uznaniem?

Czytaj dalej >