Oczyszczacze powietrza do biura

Niska jakość powietrza w biurze może bardzo negatywnie wpływać na pracowników. Spowalnia proces podejmowania decyzji, reakcje w sytuacjach kryzysowych i zdolność wykorzystywania posiadanych informacji. Dla pracodawcy oznacza to oczywiście spadek produktywności. Poza tym ze względu na problemy zdrowotne pracowników wzrasta ogólny roczny koszt pracy. Filtracja powietrza może znacząco poprawić tą sytuację, dlatego stworzyliśmy ranking oczyszczaczy powietrza do biura.

Niska jakość powietrza w biurze może bardzo negatywnie wpływać na pracowników. Spowalnia proces podejmowania decyzji, reakcje w sytuacjach kryzysowych i zdolność wykorzystywania posiadanych informacji. Dla pracodawcy oznacza to oczywiście spadek produktywności. Poza tym ze względu na problemy zdrowotne pracowników wzrasta ogólny roczny koszt pracy. Filtracja powietrza może znacząco poprawić tą sytuację, dlatego stworzyliśmy ranking oczyszczaczy powietrza do biura.Filtracja powietrza może znacząco poprawić tą sytuację, dlatego stworzyliśmy ranking oczyszczaczy powietrza do biura.

Praca w biurze może nieść ze sobą spore obciążenie dla zdrowia - spędzamy większość dnia w pozycji siedzącej, wpatrzeni w ekran monitora i narażeni na stres. Jakby tego było mało, jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych pozostawia zwykle sporo do życzenia. Znajdujące się w nim substancje bez problemu przedostają się do naszego organizmu w trakcie oddychania, wyrządzając tam niemałe szkody. Rozwiązaniem problemu jest inwestycja w oczyszczacz powietrza do biura.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do biura


Sharp KC-G60EUW

Model 3 w 1

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW to najnowszy, największy i najbardziej zaawansowany model tej marki. Przeznaczony jest do pomieszczeń nawet do 50 m2 i pełni trzy istotne role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora powietrza. Pozbywa się zanieczyszczeń z powietrza za pomocą zestawu filtrów: wstępnego, węgla aktywnego oraz HEPA H13. Wszelkie małe cząstki smogu (PM 2.5) i alergenów usuwane są z dokładnością 99,97%. Eliminuje również zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy) i nieprzyjemne zapachy. Filtr węgla aktywnego został wzbogacony o dodatkową powłokę krzemionkową, która umożliwia przechwytywanie tlenków siarki i azotu. Przefiltrowane powietrze przepuszczane jest przez matę ewaporacyjną, gdzie nabiera odpowiedniej wilgotności i wraca do pomieszczenia. Cały proces wspiera jonizator Plasmacluster, który produkuje jony ujemne i wypuszcza je do pomieszczenia. W ten sposób pozbywa się z otoczenia wirusów, zarodników pleśni i grzybów oraz utrzymuje odpowiednią równowagę anionowo-kationową. Filtry posiadają bardzo długą żywotność - według producenta nawet 10 lat - jednak raz w miesiącu wymagają odkurzenia. W przypadku filtra nawilżacza trzeba regularnie go odkamieniać.

Inteligentne oczyszczanie

Model KC-G60EUW posiada zestaw czujników (kurz, zapach, temperatura, wilgotność, światło, ruch), dzięki którym świetnie sprawdza się w trybie automatycznym. Samodzielnie dostosowuje prędkość wentylatora i intensywność nawilżania do panujących warunków i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Reaguje nawet na obecność pracowników w biurze! Dzięki temu nie wymaga ciągłej uwagi i nie stanowi dodatkowego obowiązku. Bardzo niski poziom dźwięku (24 dB) jest praktycznie niesłyszalny i nie będzie przeszkadzać w pracy.

Model Sharp KC-G60EUW
Powierzchnia [m2] 50
Hałas [dB] 24-53
Moc [W] 5-72
Jonizator tak
Nawilżacz tak


Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz z jonizatorem

Vestfrost VP-A1S70WH jest oczyszczaczem powietrza z funkcją jonizacji. Jest to bardzo wydajne urządzenie, które idealnie się sprawdzi w przestrzeni firmowej - dostosowane do pracy na powierzchniach aż do 80m2. Dzięki niesamowicie cichej pracy - tylko 17dB przy niskim trybie - oczyszczacz Vestfrost nie będzie rozpraszał podczas pracy. 

5-stopniowe oczyszczanie powietrza

Urządzenie może pochwalić się aż 5 stopniowym procesem oczyszczania powietrza. Warstwa wstępna jest odpowiedzialna za największe zanieczyszczenia, filtr węglowy usunie nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia gazowe, a filtr HEPA zajmie się najmniejszymi zanieczyszczeniami niedostrzegalnymi przez ludzkie oko. Jonizator plazmowy uwalnia do powietrza jony, które eliminują wirusy, bakterie, pleśń oraz obniżają elektryczność statyczną. Elementem wyróżniającym urządzenie jest wbudowana dioda UV-C LED, która usunie szkodliwe patogeny.

Model Vestfrost VP-A1S70WH
Powierzchnia [m2] 80
Hałas [dB] 17-56
Moc [W] do 72
Jonizator tak
Nawilżacz nie


Coway Storm

Nowoczesny oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Coway Storm należy do najwydajniejszych modeli tej marki - jest dostosowany do pracy na powierzchniach do 70m2. Dodatkowo urządzenie posiada system dynamicznej dystrybucji powietrza, dzięki czemu szybko i skutecznie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Będzie dobrym wyborem w przypadku przestrzeni biurowych. Mimo dużej mocy urządzenie jest ciche i energooszczędne - emituje jedynie 22db w trybie niskim i posiada 5w mocy.

Nowoczesny design

Pierwszym elementem, dzięki któremu Coway Storm zwraca na siebie uwagę jest jego design. Nowoczesny kształt oraz charakterystyczny okrągły otwór przechodzący przez głowice urządzenia, który dodatkowo podświetla się na niebieski kolor. Panel sterujący urządzeniem posiada dotykowe, podświetlane przyciski.

Model Coway Storm
Powierzchnia [m2] 70
Hałas [dB] 21-44
Moc [W] 5-65
Jonizator nie
Nawilżacz nie


Ideal AP 80 PRO

Oczyszczacz do zadań specjalnych

Model AP 80 PRO firmy Ideal przeznaczony jest do zadań specjalnych. W procesie oczyszczania wykorzystuje okrągły filtr 360, stworzony z pięciu warstw HEPA i węgla aktywnego, o skuteczności na poziomie filtrów klasy H14. Usuwa nawet najdrobniejsze cząstki, takie jak alergeny i pyły zawieszone PM10 i PM2.5 z dokładnością 99,997%! Przechwytuje bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO, dym papierosowy czy nieprzyjemne zapachy. Filtr nie wymaga czyszczenia, a jego żywotność wynosi ok. 1 roku.

Duża wydajność, niski pobór prądu

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 80 PRO poradzi sobie z powierzchnią nawet 100 m2, dlatego doskonale sprawdzi się w dużych biurach typu open-space. Ciężko szukać na rynku innego modelu o tak dużej wydajności. Mimo to wciąż jest niezwykle cichy (18,7 dB) i energooszczędny (6 W).

Model Ideal AP 80 PRO
Powierzchnia [m2] 100
Hałas [dB] 18,7 - 63,4
Moc [W] 6-175
Jonizator nie
Nawilżacz nie


Airfree WM 600

Oczyszczanie bez filtrów

Airfree WM 600 jest urządzeniem oczyszczającym i sterylizującym powietrze. Wyjątkową cechą urządzenia jest brak filtrów. Jego praca opiera się na technologii TSS - do sterylizacji wykorzystuje ceramiczny rdzeń nagrzewający się do 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie musisz pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Dodatkowym atutem jest bezgłośna praca sterylizatora. Airfre WM 600 jest dostosowany do pracy na dużych przestrzeniach - aż do 100m2.

Skuteczna eliminacja patogenów

Airfree WM 600 z wysoką skutecznością usuwa szkodliwe zanieczyszczenia. Rdzeń znajdujący się wewnątrz urządzenia skutecznie eliminuje szkodliwe drobnoustroje takie jak wirusy, bakterie, alergeny czy zarodniki pleśni. 

Model Airfree WM 600
Powierzchnia [m2] 100
Hałas [dB] bezgłośny
Moc [W] 153-183
Jonizator nie
Nawilżacz nie


Fellowes Aeramax Pro AM4 PC

Wydajny oczyszczacz powietrza do zadań specjalnych

Oczyszczacz Fellowes Aeramax Pro AM4 PC należy do jednych z najbardziej wydajnych modeli tej marki. Jest dostosowany do pracy na powierzchni aż do 130m2 - będzie idealny do przestrzeni biurowych. Urządzenie posiada wiele zaawansowanych wskaźników oraz czujników, dzięki którym pracuje praktycznie bezobsługowo. 

Niski pobór prądu i wysoka klasa oczyszczania

Fellowes Aeramax Pro AM4 PC wyróżnia się wyjątkowo wysoką klasą oczyszczania powietrza. Posiada podwójne filtry wstępne,  węglowe oraz True HEPA. Cały proces dopełnia jonizator PlasmaTrue. Mimo tak intensywnego procesu oczyszczania powietrza urządzenie nie zużywa dużo energii - 8-180W.

Model Fellowes Aeramax Pro AM4 PC
Powierzchnia [m2] 130
Hałas [dB] 42-68db
Moc [W] 8-180
Jonizator tak
Nawilżacz nie


Ideal AP 140 PRO

Oczyszczacz do zadań specjalnych

Model AP 140 PRO jest wyjątkowy ze względu na powierzchnie, na której może pracować - aż 180m2. Jest to model do dużych powierzchni i do zadań specjalnych. Urządzenie oczyszcza za pomocą filtra 360 zawierającego warstwę węglową oraz HEPA. Urządzenie cechuje się bardzo cichą pracą na poziomie 25,2 dB oraz energooszczędnością - moc urządzenia w najniższym trybie wynosi zaledwie 7 W

Wyjątkowe funkcje

Ideal AP 140 PRO posiada sporo przydatnych funkcji. Może pochwalić się aż 5 prędkościami wentylatora, aplikacją mobilną, wieloma wskaźnikami i czujnikami lub pracą automatyczną. Urządzenie jest dla wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnego oczyszczacza, który usunie zanieczyszczenia ze skutecznością do 99,997%. 

Model Ideal AP 140 PRO
Powierzchnia [m2] 180
Hałas [dB] 25-60
Moc [W] 7-180
Jonizator nie
Nawilżacz nie

Komfort w miejscu pracy


Komfort w miejscu pracy

Dla dobrego zdrowia i samopoczucia konieczny jest odpowiedni mikroklimat wnętrza. Na jakość środowiska wewnątrz pomieszczenia składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich, to:

 • komfort akustyczny (hałas, pogłos, drgania, odgłosy z zewnątrz),
 • komfort termiczny (optymalna temperatura i wilgotność),
 • komfort oświetlenia (światło dzienne i sztuczne oraz jego natężenie),
 • jakość powietrza (zanieczyszczenie, wentylacja, zapach).

Budynki, które charakteryzują się niekorzystnymi warunkami we wnętrzu, powodują często szereg dolegliwości zdrowotnych. Zjawisko to nazywane jest Syndromem Chorego Budynku.

Optymalna wilgotność

Optymalna wilgotność

Nieodpowiednia temperatura i wilgotność są najbardziej wyczuwalne. Nasze samopoczucie jest najlepsze, kiedy w pomieszczeniu panuje ok. 20-22 ͒C, a nawilżenie powietrza mieści się w zakresie 40-60%. Są to nie tylko najbardziej komfortowe warunki ale jednocześnie najkorzystniejsze dla nasze zdrowia. Miejsca zbyt ciepłe i o dużej wilgotności stanowią idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia klimatyzacja i system wentylacyjny oraz ich regularna konserwacja i czyszczenie - zaniedbane urządzenia i brudne filtry nie spełniają prawidłowo swojej funkcji oraz są siedliskiem wielu mikroorganizmów. Według obowiązujących w Polsce przepisów, „w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych” (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Emisja hałasu

Niezwykle istotny jest też natężenie hałasu. Wszystkie urządzenia elektroniczne - komputery, drukarki, kserokopiarki, wentylacja - oraz źródła zewnętrzne, takie jak ruch uliczny i różne obiekty są źródłem dźwięku, który w pewnym natężeniu staje się uciążliwy i męczący. W biurze dopuszczalny poziom hałasu nie powinien przekraczać ok. 45 dB, choć najbardziej komfortowo pracuje się przy 30 dB.

Oświetlenie

Oświetlenie

Również oświetlenie pomieszczenia znacząco wpływa na komfort pracy. Ważne, żeby zapewnić w biurze dostęp do światła dziennego, a światło sztuczne musi posiadać odpowiednią barwę i natężenie. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy natężenie powinno wynosić min. 300-500 lx (lux). Takie natężenie światła generuje przeciętna klasyczna żarówka o mocy 40 W lub LED o mocy ok. 6-7 W. Parametry dotyczące oświetlenia elektrycznego, do których musi stosować się pracodawca, znajdują się w normie oświetleniowej PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

Powietrze w biurze - rodzaje zanieczyszczeń powietrza


Zapewnienie zdrowych i komfortowych warunków pracy jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Z tego powodu Ci drudzy starają się, aby wszystkie wyżej wymienione parametry, tj. temperatura, wilgotność, hałas i oświetlenie, spełniały wszystkie wymagane normy. Jednak kwestia jakości powietrza wciąż jest w dużym stopniu bagatelizowana, a niestety jakość powietrza w biurze pozostawia zwykle wiele do życzenia. W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji, które z każdym wdechem trafiają do naszych płuc i reszty organizmu. Rodzajów zanieczyszczeń oraz ich źródeł jest mnóstwo i nie sposób je wszystkie wymienić, dlatego opiszemy kilka najważniejszych.

Smog

Smog, czyli mieszanka wilgotnego powietrza i zanieczyszczeń. Jego głównym źródłem jest tzw. niska emisja, czyli przede wszystkim spaliny samochodowe i wszystko to, co wylatuje z kominów w okresie grzewczym. Jego główne składniki to pył zawieszony PM10 o średnicy poniżej 10 mikrometrów oraz PM2.5, o średnicy 2,5 mikrometra. Przedostaje się do budynków przez drzwi i okna, po czym z łatwością wnika do organizmu za pośrednictwem dróg oddechowych, zwiększając ryzyko problemów układu oddechowego, zawału serca, udaru mózgu czy raka płuc.

Wirusy i bakterie. W tym przypadku jednym z zagrożeń jesteśmy my sami, bo przychodząc do pracy “dzielimy się” z współpracownikami wirusami i bakteriami. Wystarczy, że w pracy pojawi się jedna osoba chora na grypę lub przeziębienie a po kilku dniach połowa zespołu ustawia się w kolejce po L4.

Sprzęt elektroniczny

Sprzęt elektroniczny, który otacza nas w biurze, emituje promieniowanie elektromagnetyczne powodujące uwalnianie się do powietrza jonów dodatnich. Każde urządzenie podłączone do prądu zaburza naturalną równowagę pomiędzy anionami i kationami. Nagromadzenie jonów ujemnych, których źródłem jest natura (woda, rośliny) pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Ułatwiają one uczenie się i zmniejszają napięcie. Niestety w środowisku biurowym jony ujemne są neutralizowane przez naładowane dodatnio cząsteczki powodując zmęczenie, bóle głowy oraz obniżenie koncentracji. Rozwiązaniem jest utrzymanie równowagi. Optimum zawartości jonów w powietrzu dla jonów dodatnich to 1500-3000, natomiast liczba jonów ujemnych powinna oscylować w granicach 3000-5000.

Mikropyłki z tonerów. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, urządzenia takie jak drukarki czy kserokopiarki w czasie pracy emitują szkodliwe dla zdrowia mikropyłki. Ze względu na mały rozmiar przedostają się do płuc, powodując takie dolegliwości jak ból głowy, kaszel i uczucie zmęczenia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie sprzętu drukującego w osobnym pokoju lub inwestycja w filtry antypyłkowe.

Alergeny

Alergeny - szczególnie uciążliwe wiosną ze względu na kwitnące rośliny. Alergenami mogą być pyłki, które tak jak smog przedostają się do wnętrz przez drzwi i okna, ale również znajdujące się w kurzu roztocza, które stanowią zagrożenie przez cały rok.

LZO czyli Lotne Związki Organiczne, są to związki chemiczne, które z łatwością przechodzą w postać gazową. Większość z nich posiada bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie, a obecne są w wielu produktach użytku domowego, takich jak środki czystości, kosmetyki, kleje, farby, rozpuszczalniki, a nawet meble, tapety i dywany.

Pleśń i grzyb

Grzyby i pleśnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie wilgotność jest zbyt wysoka. Szczególnie chętnie pojawiają się w miejscach równocześnie ciepłych i o dużym nawilżeniu powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zadbać o odpowiednią wentylację i klimatyzację pomieszczenia oraz regularne czyszczenie tych instalacji.

Formaldehyd którego obecność objawia się ostrym zapachem powoduje podrażnienie błon śluzowych, dróg oddechowych i spojówek. Dodatkowo może być przyczyną bólu głowy, nudności, zmęczenia. Głównym źródłem formaldehydu może być materiał budowlany stosowany w budownictwie, meble, podłogi, dywany czy tapety.

Radon to występujący naturalnie w glebie pierwiastek promieniotwórczy. Ponieważ posiada postać gazową, bardzo łatwo przedostaje się do budynków. Spore stężenie tego związku występuje również w materiałach budowlanych, wykorzystujących naturalne minerały. Jedną z możliwych konsekwencji oddychania radonem jest rak płuc. Jego szkodliwość jest wprawdzie kilkakrotnie mniejsza od dymu papierosowego, warto jednak brać go pod uwagę, mówiąc o jakości powietrza w pomieszczeniach. Szczególnie, że jego stężenie w często znacznie przekracza określone normy. Więcej na temat tego pierwiastka przeczytasz tutaj.

Skutki zanieczyszczonego powietrza


Pracując w biurze spędzamy w nim większą część swojego dnia. Ponieważ jakość powietrza wewnątrz pozostawia zwykle wiele do życzenie, postanowiono zbadać*, w jaki sposób wpływa to samopoczucie i efektywność pracowników. Dowiedziono, że kiedy powietrze w biurze było przynajmniej częściowo oczyszczanie, wyniki pracowników w przeprowadzonych pod koniec dnia testach były nawet o 61% lepsze niż wtedy, gdy powietrze nie było filtrowane. Gdy badani oddychali powietrzem bardzo dokładnie oczyszczonym, z wymuszoną wentylacją, otrzymywali wyniki ponad dwukrotnie wyższe! Przeprowadzone badanie dotyczyło tylko efektów krótkotrwałych, można więc domyślać się, że skutki długofalowe byłyby jeszcze korzystniejsze.

Poza gorszym samopoczuciem, spadkiem efektywności i problemami z koncentracją, możemy doświadczyć również szeregu innych problemów zdrowotnych. Zanieczyszczone powietrze i obecne w nim substancje są jedną z przyczyn chorób zawodowych, dolegliwości alergicznych, a w przypadku podwyższonego poziomu smogu (sezon grzewczy) w skrajnych przypadkach może powodować podrażnienie dróg oddechowych, nowotwory krtani, płuc czy zawał serca. Na całe szczęście z biegiem czasu warunki w biurach oraz innych miejscach pracy poprawiają się, a w związku z tym liczba osób cierpiących z powodu chorób zawodowych sukcesywnie maleje.

*Badania zostały przeprowadzone przez Harvard, Uniwersytet w Syracuse oraz SUNY Upstate Medical School, a opublikowane w Enviromental Health Reports.

OCZYSZCZANIE POWIETRZA POPRAWIA EFEKTYWNOŚĆ PRACY NAWET O 200%

Choroby zawodowe w Polsce

Tabela: Choroby zawodowe w Polsce w latach 2001-2017

Źródło: Beata Świątkowska, Wojciech Hanke, N. Szeszenia-Dąbrowska, Choroby zawodowe w Polsce w 2017 r., Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Centralny Rejestr Chorób Zawodowych, Łódź 2018

Pracodawca musi zadbać o jakość powietrza w biurze


Biuro

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo w pracy. Dotyczy to również odpowiedniej jakości powietrza, ponieważ znajdujące się w nim zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Osoby przebywające w pomieszczeniach użyteczności publicznej powinny mieć zagwarantowane 20 m³ świeżego powietrza na godzinę. Gdy budynek nie posiada okien wartość ta wynosi 30 m³. W przypadku, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości w tej kwestii lub zostanie udowodniony niekorzystny wpływ powietrza na zdrowie pracowników, Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę grzywnę od 1 tys. do 2 tys. zł. Jednak w przypadku mikroorganizmów i endotoksyn zawieszonych w powietrzu nie ma określonych ich dopuszczalnych wartości, tak jak jest to w przypadku czynników chemicznych i fizycznych. Istnieją tylko wytyczne do oceny narażenia na ich działanie oraz metody pomiaru, zawarte w normie PN-EN 13098:2007 „Powietrze na stanowiskach pracy. Wytyczne dotyczące pomiaru mikroorganizmów i endotoksyn zawieszonych w powietrzu”. Jeśli nie masz pewności, czy jakość powietrza w Twoim biurze spełnia określone normy, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kompaktowy czujnik jakości powietrza, taki jak Ecolife Airsensor. Pozwala on na monitorowanie takich parametrów otoczenia jak ciśnienie, temperatura i wilgotność oraz stężenie zanieczyszczeń w powietrzu - pyłów PM10, PM2.5 i LZO.

Jak poprawić jakość powietrza w biurze


Wiedząc już, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze, większość osób zechce poprawić jego jakość w swoim otoczeniu. Sposobów jest mnóstwo; część z nich jest bardziej a część mniej skuteczna, jednak wszystkie warto znać i wziąć pod uwagę.

Wentylacja i klimatyzacja

Klimatyzacja

Przede wszystkim powinniśmy dbać o odpowiednią wentylację wewnątrz budynku. Jej podstawą jest częste wietrzenie, które zapewni nam odpowiednią ilość tlenu i w pewnym stopniu ochroni przed nadmierną wilgotnością. Dużo skuteczniejsza jest jednak odpowiednia wentylacja i klimatyzacja, które zapewnią w biurze odpowiedni mikroklimat. Ważne, żeby nie zapominać o ich regularnym czyszczeniu, ponieważ bez odpowiedniej konserwacji stają się siedliskiem dla wielu mikroorganizmów. Z tego powodu często zdarza się, że przynoszą więcej szkód dla zdrowia niż korzyści. Nie każde pomieszczenie jest też przystosowane do korzystania z klimatyzacji ściennej; w takich przypadkach warto rozważyć korzystanie z klimatyzatora przenośnego.

Wentylacja z oczyszczaniem

Coraz więcej biurowców decyduje się na korzystanie z filtrów powietrza zamontowanych w wentylacji. Choć do pewnego stopnia jest to rzeczywiście lepsze rozwiązanie od zwykłej wentylacji, ponieważ część zanieczyszczeń zostaje zatrzymana, to skuteczność takiego oczyszczania jest niewielka. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na klasę wykorzystywanych filtry. Producenci oferują filtry HEPA, formaldehydowe, wzbogacane w jony srebra lub witaminę C. Jednak ze względu na konieczność zapewnienia dużego przepływu powietrza (CADR), najczęściej są to filtry klasy 7. Zatrzymują część zanieczyszczeń dużych rozmiarów, takich jak sadza czy pył, jednak mają problem ze skutecznym zatrzymywaniem smogu, np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. W innych urządzeniach pełnią zwykle rolę wyłącznie wstępnego oczyszczania, przed filtrami HEPA wyższej skuteczności. Ponadto zdarza się, że administracja budynku nie dba odpowiednio o wentylację i stosowane w nich filtry. Nie dość, że nie wymienione w porę filtry nie pełnią należycie swojej funkcji, to jeszcze stają się siedliskiem różnych mikroorganizmów.

Zielone rośliny i donice oczyszczające w walce z CO2

Rośliny

Prostym sposobem na pozbycie się z powietrza części zanieczyszczeń jest zakup zielonych roślin oczyszczających. Niektóre gatunki potrafią przechwytywać różne substancje, przy okazji produkując tlen. Trzeba jednak brać pod uwagę, że ich skuteczność jest stosunkowo mała i potrzebna jest duża ilość roślin, żeby przyniosły zauważalne efekty. Można też wzmocnić ich działanie za pomocą doniczek oczyszczających. Wystarczy posadzić roślinę w specjalnej doniczce z mieszanką węgla aktywnego i substratu mineralnego, aby zwiększyć wydajność filtracji powietrza nawet 8-krotnie! Nie powinien to być jednak główny sposób na oczyszczanie powietrza, a jedynie wsparcie dla bardziej skutecznych metod. Więcej na temat roślin oczyszczających przeczytasz tutaj.

Jonizator powietrza

Powietrze pełne jest ujemnie i dodatnie naładowanych jonów. Ich równowaga jest kluczowa dla naszego samopoczucia i efektywności. Z tego powodu przydatnym urządzeniem w biurze jest jonizator powietrza. Produkowane przez niego aniony eliminują z powietrza wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów. Jonizatory można znaleźć na rynku jako odrębne urządzenia, lub np. wbudowane w oczyszczacz powietrza.

Nawilżacz powietrza

Nawilżacz

Odpowiednią wilgotność w biurze zapewni nam dobrej klasy nawilżacz powietrza. Na rynku jest bardzo duży wybór modeli, różniących się wydajnością, sposobem działania i automatyką. W biurze typu open-space o powierzchni 100 m2 sprawdzi się na przykład ewaporacyjny nawilżacz powietrza Oskar Big marki Stadler Form. Pomimo dużej wydajności jest urządzeniem energooszczędnym (8 W) i niezwykle cichym (25 dB).

Oczyszczacz powietrza do biura

Ze wszystkich sposób na pozbycie się z otoczenia szkodliwych substancji, zdecydowanie najskuteczniejszym są oczyszczacze powietrza. Zasada działania jest bardzo prosta - zasysane powietrze przechodzi przez szereg filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia, a następnie czyste powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Urządzenia te potrafią pozbyć się nawet 99,97% zanieczyszczeń z otoczenia, a nierzadko równocześnie je nawilżyć i zadbać o odpowiednią jonizację.

Parametry oczyszczacza powietrza do biura


Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do biura, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak:

 1. Wydajność - powinna zostać dobrana do wielkości pomieszczenia,
 2. Filtry - ważna jest ich skuteczność, cena i żywotność,
 3. Głośność - najbardziej komfortowy przy pracy jest dźwięk na poziomie 30-35 dB,
 4. Moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W
 5. Akcesoria dodatkowe - w biurze przyda się możliwość powieszenia urządzenia na ścianie i zdalne sterowanie (pilot, aplikacja).

Powietrze bez bakterii i wirusów


Czyste i wolne od zanieczyszczeń powietrze jest jednym z czynników pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie oraz zdrowie, a za tym idzie wydajność w pracy. 

Sterylizacja powietrza jest skutecznym sposobem na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń ze skutecznością do 99,99! Urządzenia marki Airfree znajdują się na bardzo wysokiej pozycji w rankingu urządzeń sterylizujących powietrze. Ceramiczny rdzeń rozgrzewający się do 200 stopni Celsjusza niszczy pleśń, roztocza, alergeny, dym papierosowy, bakterie oraz wirusy. Nie musisz się martwić o głośność pracy urządzeń Airfree - są całkowicie bezgłośne, dzięki czemu nie będą przeszkadzały pracownikom podczas pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania sterylizatorów Airfree kliknij tutaj.


Podsumowanie


Czyste powietrze w biurze niesie za sobą kilka korzyści zarówno dla pracowników, jak i samego pracodawcy.

Pracownik

 1. Zmniejszenie zachorowalności na choroby, m.in. na grypę, dzięki powietrzu bez kurzu, smogu, wirusów i bakterii.
 2. Mniej dolegliwości alergicznych ze względu na wyłapywanie z powietrza pyłków i roztoczy.
 3. Odpowiednia wilgotność zapobiega podrażnieniom dróg oddechowych, wspomaga koncentrację i zapewnia zdrowy mikroklimat.
 4. Jonizacja powietrza wpływa to znacząco na samopoczucie pracowników oraz ich efektywność, utrzymując równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu.

Pracodawca

 1. Zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy.
 2. Poszerzenie wachlarzu benefitów pracowniczych.
 3. Rzadsze zwolnienia lekarskie i większa efektywność pracowników.

O czyste powietrze w biurze możemy zadbać na kilka sposobów, jednak najskuteczniejszym z nich jest oczyszczacz powietrza. Wybierając takie urządzenie musimy zwrócić uwagę na to, żeby jego wydajność była wystarczająca do wielkości pomieszczenia. Na szczęście na rynku znaleźć można zarówno modele do 40 m2 jak i 100 m2. Ważnym aspektem jest też generowany przez urządzenie hałas i sposób obsługi. Również tu nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem urządzenia o odpowiednich parametrach.

Coraz więcej firm decyduje się na zaopatrzenie swoich biur w oczyszczacze powietrza. Przykładem takiej dobrej praktyki jest firma Divante we Wrocławiu, która zaopatrzyła swoje biura w wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, zapewniając tym zdrowe warunki pracy swoim pracownikom.

Divante

Referencje

Najczęstsze pytania


Czy w biurze jest potrzebny oczyszczacz powietrza?

Biura często jako przestrzenie 'open space' są wyjątkowo narażone na występowanie szkodliwych zanieczyszczeń. Do miejsc pracy codziennie przychodzi od paru do nawet kilkuset pracowników - w takim środowisku wszelkie bakterie, wirusy czy alergeny rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie. Aby uniknąć spadków odporności i samopoczucia - za czym idzie spadek poziomu wydajności -  zachęcamy do inwestycji w profesjonalny oczyszczacz powietrza. Jedno urządzenie może usunąć  szkodliwe zanieczyszczenia i znacząco podnieść jakość pracy w biurze.

Czy oczyszczacz do biura powinien mieć jonizator?

Jonizacja jest ostatnim etapem oczyszczania powietrza i wspiera cały proces. Zadaniem jonizatora jest wyeliminowanie szkodliwych patogenów takich jak wirusy, bakterie czy zarodniki pleśni. Dodatkowo obniża elektryczność statyczną. Jonizacja w oczyszczaczach pełni dodatkowe wsparcie w oczyszczaniu - nie jest to element obowiązkowy. Jednak jeśli chcesz zwiększyć skuteczność oczyszczania to zalecamy wybór oczyszczacza z jonizacją.

Bibliografia


1. Dziennik Naukowy. Dlaczego warto wyposażyć biuro w oczyszczacz powietrza?. Dostęp online [https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/dlaczego-warto-wyposazyc-biuro-w-oczyszczacz-powietrza] 20.07.2017 r.

2. gospodarka.dziennik.pl. Poznaj korzyści z zakupu oczyszczacza powietrza do biura. Dostęp online [https://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/615867,poznaj-korzysci-z-zakupu-oczyszczacza-powietrza-do-biura.html] 20.07.2017 r.

3. Business Insider. Cztery powody, dla których oczyszczacz powietrza może być ci bardziej potrzebny w pracy niż w domu. Dostęp online [https://businessinsider.com.pl/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac-do-biura/2wscjjd] 20.07.2017 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Hue&Healing czy warto, filtry do wody cena, filtry epa, jak osuszyć mieszkanie, jonizator opinie, maseczki antywirusowe z filtrem, najlepsza wilgotność do spania, oczyszczacz do powietrza, oczyszczacz z filtrem hepa, pm2.5, Sharp FP-J30EU-B cena, Sharp KI-G75EUW filtr HEPA, trotec airlock 1000, Winix Zero Zestaw filtrów HEPA

Komentarze

 • GoodAIR.pl napisał:
  Link działa, ale aby uzyskać dostęp do tego pliku proszę o udostępnienie treści na Facebooku albo Twitterze. Dopiero wtedy można pobrać plik.
  15.06.2017
 • Soul napisał:
  Podczas próby pobrania infografiki po udostępnieniu posta pojawia się błąd
  14.06.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Dziękuję za komentarz i zainteresowanie. Link już został naprawiony, ale przesyłam go za sekundę mailem. :-)
  07.01.2016
 • Darek napisał:
  Podczas próby pobrania infografiki po udostępnieniu posta pojawia się błąd - Not Found The requested URL /lp/?wpdmdl=424 was not found on this server...
  06.01.2016

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

15.04.2024

Wybierając odkurzacz pionowy z funkcją mycia, stawiasz na efektywne i wygodne rozwiązanie do utrzymania czystości w swoim domu. Dzięki innowacyjnym technologiom, sprzątanie podłóg staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej higieniczne niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia.

Czytaj dalej >
Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >