Ranking nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza utrzymują odpowiedni mikroklimat wnętrza, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie. Jednak czy korzystanie z nawilżacza może mieć też negatywne skutki dla alergika? Na co zwrócić uwagę? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania, rozwiejemy wątpliwości i przedstawimy ranking nawilżaczy powietrza najpopularniejszych na rynku w 2020 roku.

Nawilżacze powietrza utrzymują odpowiedni mikroklimat wnętrza, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie. Jednak czy korzystanie z nawilżacza może mieć też negatywne skutki? Czy jest to sprzęt odpowiedni dla alergika? Na co zwrócić uwagę? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania, rozwiejemy wątpliwości i opiszemy najpopularniejsze modele na rynku.W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania, rozwiejemy wątpliwości i opiszemy najpopularniejsze modele na rynku.

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które cieszą się w polskich domach coraz większą popularnością. Sięgamy po nie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy powietrze w naszych mieszkaniach jest przegrzane i przesuszone w wyniku działalności centralnego ogrzewania. Jednak wybór nawilżaczy na rynku jest dość spory. Żeby dobrze wybrać, musimy wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę i jakie dodatkowe cechy urządzenia wziąć pod uwagę. Dlatego w tym artykule przeprowadzimy ranking nawilżaczy powietrza.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Co to jest wilgotność względna?


Wiglotność względna

Zadaniem nawilżacza jest utrzymanie odpowiedniej dla zdrowia wilgotności powietrza. Optymalna wilgotność wewnątrz budynku mieści się w przedziale 40-60%. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu o wilgotność względną, a nie bezwzględną. Czym się różnią te pojęcia? Wilgotność bezwzględna określa dokładną ilość wody rozpuszczonej w 1 m3 powietrza, np. 10 g/m3. Ilość wody, która może zostać rozpuszczona w powietrzu nie jest jednak nieograniczona - przy pewnej zawartości powietrze pary osiąga stan nasycenia. Co ważne, ilość wody potrzebnej do osiągnięcia stanu nasycenia różni się w zależności od temperatury otoczenia, np. przy 20°C rozpuści się max. 17,6 g wody w 1 m3, a przy 25°C max. 22,9 g/m3. Stosunek wody rozpuszczonej w powietrzu do ilości maksymalnej, jaka może zostać rozpuszczona nazywamy właśnie wilgotnością względną i wyrażamy ją w procentach.

Pamiętaj! Wilgotność bezwzględna określa dokładną ilość wody rozpuszczonej w powietrzu w g/m3. Wilgotność względna określa stosunek wody rozpuszczonej w powietrzu do ilości maksymalnej, jaka może zostać rozpuszczona. Podawana jest w procentach.

Negatywne następstwa nadmiernej wilgotności powietrza


Negatywne następstwa

Tak jak suche, również i zbyt wilgotne powietrze nie jest wskazane dla osób pragnących zachować dobry stan zdrowia. Wilgoć w mieszkaniu bardzo szybko prowadzi do rozwoju pleśni. Osoby, które przez dłuższy czas przebywają w pomieszczeniach o zbyt wysokiej (od 65% wzwyż) wilgotności powietrza cierpią na alergie, stany zapalne zatok, problemy z oddychaniem, dolegliwości skórne, złe samopoczucie i chroniczne zmęczenie. Pamiętajmy, że nadmierna wilgoć szkodzi również naszym meblom, książkom czy ubraniom. Musimy liczyć się z tym, że po pewnym czasie ulegną one zniszczeniu. Więcej o negatywnych następstwach nadmiernej wilgotności w domu przeczytasz w artykule na naszym blogu tutaj.

Optymalna wilgotność powietrza w domu to 40% do 60%!


Optymalna wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach w dużej mierze zależy od temperatury. Choć prawidłowy wskaźnik nawilżenia powietrza waha się w granicach od 40% do 60%, to jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo ciepło – wilgotność powinna być raczej bliższa 40% niż 60%. Analogicznie w przypadku niższych temperatur odpowiedni będzie wyższy wskaźnik wilgotności. Jeżeli chodzi o temperaturę – nasze samopoczucie jest najlepsze, kiedy waha się ona w granicach od 20 do 22 stopni Celsjusza. W sypialni może być ona nieco niższa i wynosić nawet 18 stopni. Optymalna temperatura i wilgotność powietrza (którą osiągniemy dzięki dobrej jakości nawilżaczom powietrza) sprawi, że odporność naszego organizmu się zwiększy, poprawi się również jakość naszego snu i samopoczucie. Takie warunki są korzystne również dla urody – dobry nawilżacz to inwestycja w młodą i jędrną skórę, a także zdrowe, błyszczące włosy.

Uwaga! Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu wspomaga poprawna wentylacja pomieszczeń.

Nawilżacz powietrza – czy jest potrzebny?


Parowy nawilżacz powietrza

Nie ma wątpliwości, że dobrej jakości nawilżacz jest zakupem uzasadnionym. Przesuszone powietrze to nie tylko chwilowy dyskomfort, ale realne negatywne konsekwencje zdrowotne. W sezonie grzewczym wilgotność powietrza w wielu polskich domach spada nawet do poziomu 10%. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o małej wilgotności powietrza owocuje wysuszeniem błon śluzowych. Wysuszenie śluzówki powoduje, że znikają bariery, które do tej pory chroniły nas przed infekcjami. W takiej sytuacji bakterie i wirusy z łatwością przedostają się do naszego organizmu. Zbyt suche powietrze powoduje przesuszanie się skóry, a w efekcie jej szybsze starzenie się.

Najczęściej zdarza się, że nie tylko skóra, ale też nasze włosy stają się suche i łamliwe. Co więcej, ciepłe i suche powietrze to doskonałe środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, które wywołują alergie. Przebywanie w suchych pomieszczeniach nie jest więc wskazane również osobom mającym skłonności do alergii. W Polsce każdego roku mamy ponad dwieście chłodnych dni, podczas których dogrzewamy nasze mieszkania. Pamiętajmy, że negatywne skutki centralnego ogrzewania jest szczególnie dotkliwe dla niemowląt, małych dzieci, a także osób starszych i chorych.

Czy nawilżacz powietrza może być szkodliwy?


Wiele osób obawia się, że korzystanie z nawilżacza może być niebezpieczne dla zdrowia. Czy słusznie? I tak, i nie. Nawilżacz powietrza, tak samo jak każde urządzenie, może być szkodliwy, gdy nie używamy go z rozwagą.

 1. Przede wszystkim optymalny poziom wilgotności powietrza powinien wynosić 40-60%. Jeśli przedobrzymy i będziemy utrzymywać go np. na poziomie 80%, możemy spodziewać się nieprzyjemnego wpływu na organizm.
 2. Zbyt duży poziom wilgotności wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również niszczy znajdujące się w pomieszczeniu meble, ubrania i sprzęt elektroniczny. Dlatego ważne jest, żeby nie przekraczać zalecanych 60%. Na urządzeniach elektronicznych może też zbierać się biały nalot w przypadku korzystania z nawilżaczy niższej klasy, szczególnie ultradźwiękowych.
 3. Woda w nawilżaczu powinna być zawsze świeża, a zbiornik regularnie czyszczony. Jeśli nie korzystamy kilka dni z nawilżacza powinniśmy najlepiej nie trzymać w nim wody lub przynajmniej wymienić na świeżą. Inaczej tworzymy idealne warunki do rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów.
 4. Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają nie tylko cząsteczki wody, ale również wszystko to, co się w niej znajduje. W związku z tym do naszych płuc mogą przedostać się niepożądane substancje. Aby tego uniknąć, powinniśmy korzystać wyłącznie z wody destylowanej i dbać o czystość nawilżacza. Niektóre modele posiadają odpowiednie filtry lub kostki z jonami srebra, które dbają o to, żeby woda w zbiorniku była zawsze czysta i higieniczna.
 5. Często powtarzanym mitem jest to, że nawilżacze nie są zalecane dla alergików. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ zbyt duża wilgotność powietrza w połączeniu z kiepską wentylacją prowadzi do rozwoju pleśni, grzybów i innych patogenów. Jednak zbyt suche powietrza podrażnia drogi oddechowe, narażając je na infekcje i gorszą filtrację powietrza przez nos. W suchym powietrzu unosi się też więcej pyłków i zanieczyszczeń. Dlatego odpowiednio stosowany nawilżacz nie tylko nie zaszkodzi, ale wręcz ulży w dolegliwościach alergicznych.

Rodzaje nawilżaczy powietrza


Osoby zainteresowane zakupem profesjonalnego nawilżacza powietrza mogą obecnie wybierać pomiędzy trzema rodzajami nawilżaczy:

- parowymi,

- ultradźwiękowymi,

- ewaporacyjnymi.

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy to urządzenie, które posiada grzałkę do gotowania wody. Dzięki podgrzaniu wody, z nawilżacza wydobywa się para, która nawilża powietrze. Zwolennicy nawilżaczy parowych podkreślają, że podczas podgrzewania wody niszczone są niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Z kolei ich przeciwnicy zwracają uwagę na fakt, że podgrzewanie wody powoduje wysokie zużycie energii elektrycznej, a także stosunkowo głośną pracę. Obecnie nawilżacz parowy kupimy za mniej niż dwieście złotych. Musimy jednak pamiętać, że wysoki pobór prądu zwiększa koszty utrzymania tego urządzenia, ponadto nie powinniśmy zostawiać takiego nawilżacza w pokoju dziecka bez nadzoru rodzica - gorąca para może doprowadzić do poparzenia.

Zalety

- bakterie niszczone podczas podgrzewania,

- duża wydajność,

- niska cena,

- możliwość aromaterapii,

- brak dodatkowych akcesoriów.

Wady

- stosunkowo głośna praca,

- wysoki pobór prądu,

- wymagają częstego czyszczenia,

- mogą doprowadzić do poparzeń,

- możliwy wpływ na temperaturę pomieszczenia.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Innym rozwiązaniem jest nawilżacz ultradźwiękowy, który wykorzystuje ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody. Powstała w wyniku tego procesu mgiełka doskonale nawilża powietrze. W tych urządzeniach woda nie jest mocno podgrzewana, dlatego nawilżacz ultradźwiękowy nie eliminuje bakterii i alergenów. Ze względu na cichą pracę jest on rekomendowany rodzinom posiadającym małe dzieci. Niestety jest słabo tolerowany przez domowe zwierzęta, poza tym poza cząsteczkami wody rozbijane jest też wszystko, co się w niej znajduje - bakterie, chemikalia, minerały i pleśń. Wszystkie te substancje również dostają się do naszych płuc, dlatego bardzo ważne jest, żeby taki nawilżacz regularnie czyścić. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego konieczna jest też regularna wymiana filtrów. Do zalet sprzętu należy zaliczyć niską cenę – taki nawilżacz kupimy nawet za niecałe sto złotych.

Zalety

- bardzo cicha praca,

- niskie zużycie energii,

- niska cena,

- wbudowany higrostat (przeważnie).

Wady

- do powietrza przedostają się zanieczyszczenia z wody,

- źle tolerowany przez zwierzęta,

- wymagają częstego czyszczenia,

- konieczność wymiany wkładu odwapniającego,

- konieczne korzystanie z wody destylowanej - większe koszty użytkowania.

Nawilżacz ewaporacyjny

Kolejną propozycją są nawilżacze ewaporacyjne, które nawilżają powietrze dzięki zastosowaniu tak zwanej maty ewaporacyjnej. Urządzenie najpierw zasysa suche powietrze, które przechodzi przez nawilżającą matę, a następnie jest wypuszczane. Wybierając taki nawilżacz nie musimy obawiać się o zbyt wysoki poziom wilgotności. Co ważne - oczyszcza ono powietrze z alergenów. Koszt jego użytkowania w porównaniu do innych nawilżaczy jest niski. Jest uważany za najzdrowszą formę nawilżania powietrza. Jego mankamenty to natomiast mała wydajność i stosunkowo wysoki poziom hałasu (choć niektóre urządzenia posiadają tryb nocny, w którym pracują ciszej). Ceny nawilżaczy ewaporacyjnych zaczynają się już od trzystu złotych.

Zalety

- najzdrowsza forma nawilżania,

- oczyszcza powietrze z alergenów,

- brak ryzyka nadmiernego nawilżenia,

- niskie zużycie energii,

- możliwość aromaterapii.

Wady

- stosunkowo głośna praca,

- konieczność regularnej wymiany filtrów.

Jak widać wszystkie urządzenia mają swoje wady i zalety, a także zwolenników i przeciwników. Przed zakupem warto zapoznać się z zasadami ich działania, a także cenami, żeby łatwiej wybrać model, który spełni nasze oczekiwania.

Niektóre nawilżacze posiadają również funkcję jonizacji powietrza. Jonizator produkuje aniony (jony ujemne), które eliminują znajdujące się w powietrzu wirusy, zarodniki pleśni i grzybów oraz utrzymują równowagę kationowo-anionową w powietrzu. Nawilżacz z jonizatorem stanowią świetny, zdrowy duet.

Najważniejsze parametry nawilżacza powietrza


Gdy już zdecydujemy się, z jakiego typu nawilżacza chcemy korzystać (parowy, ultradźwiękowy, ewaporacyjny) musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech urządzenia.

 1. Wydajność - zdecydowanie najważniejszy parametr nawilżacza. Producenci podają ją na dwa sposoby - przeważnie określana jest powierzchnia, w jakiej sprawdzi się dany model, np. do 10 m2. W nawilżaczu parowym podaje się często wydajność parowania w ml/h lub w l/dobę. W pomieszczeniach do 40 m2 w zupełności wystarczą nawilżacze z wydajnością 5-6 litrów na dobę.
 2. Pojemność zbiornika - im więcej wody zmieści się w zbiorniku tym rzadziej trzeba pamiętać o jego uzupełnianiu. Ten parametr wpływa głównie na wygodę użytkowania. Wiele modeli posiada ok 3-4 l pojemności, ale są takie, które mieszczą nawet 7 l.
 3. Zużycie energii - wpływa na koszty eksploatacji. Niskie zużycie energii posiadają nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.
 4. Poziom hałasu - nawilżacze przeznaczone są raczej do ciągłej pracy, dlatego ważne jest, żeby jego działanie nie było dla nas uciążliwe. W pokoju dziennym optymalny poziom hałasu utrzymuje się w granicach 30 dB, w sypialni nie powinien przekraczać 26 dB.
 5. Funkcje i akcesoria - nawilżacze mogą posiadać wiele funkcji dodatkowych. Najbardziej przydatnym jest higrometr, który mierzy wilgotność powietrza i reguluje pracę nawilżacza. W przypadku nawilżaczy bez higrometru może pojawić się problemem nadmiernego nawilżania powietrza. Inną ciekawą opcją jest aromaterapia, inhalacja czy lampka nocna (ta ostatnia będzie przydatna w pokoju dziecka).

Ranking nawilżaczy powietrza


Blaupunkt AHS801

Blaupunkt AHS801

Nawilżanie z oczyszczaniem

Blaupunkt AHS801 to naprawdę dobry nawilżacz powietrza, ultradźwiękowy, który pozwala utrzymać wilgotność powietrza w zakresie od 40 do 80%. Ponadto pełni równocześnie rolę oczyszczacza - powietrze wlatuje do urządzenia i przechodzi przez filtr HEPA H13, który zatrzymuje alergeny, bakterie i składniki smogu, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5 ze skutecznością 99,97%. Oprócz klasycznej filtracji wykorzystuje również lampę UV, która naświetla powietrze i eliminuje zarodniki pleśni, grzybów i inne mikroorganizmy. Jakby tego było mało, model AHS801 posiada wbudowany jonizator, który produkując jony ujemne usuwa z powietrza patogeny oraz utrzymuje równowagę kationowo-anionową, dbając o nasze samopoczucie. Zastosowany dodatkowo filtr odwapniający zapobiega tworzeniu się osadu na podłodze i meblach.

Funkcje i tryby

Model Blaupunkt AHS801 to urządzenie wielofunkcyjne, które pełni nie tylko rolę nawilżacza, ale również oczyszczacza powietrza. Kolejną ciekawą umiejętnością jest funkcja aromaterapii - wystarczy wyjąć odpowiednią przystawkę i umieścić na niej kilka kropel olejku, aby wypełnić pokój ulubionym zapachem. Wbudowany w nawilżacz 10-godzinny programator czasowy (timer) pozwala nam ustawić czas automatycznego wyłączenia się urządzenia. Bardzo przydatna jest możliwość pracy w trybie nocnym - pozwala wyłączyć wyświetlacz i zredukować głośność pracy, dzięki czemu nawilżacz może działać również w nocy, nie zakłócając snu domowników.

Wygodne użytkowanie

Nawilżacz można kontrolować poprzez panel dotykowy na urządzeniu, timer lub pilot zdalnego sterowania, dający maksymalny komfort użytkowania. Informacje dotyczące aktualnej temperatury i wilgotności przedstawiane są na na wbudowanym wyświetlaczu LED. Duży zbiornik na wodę o pojemności 5 l gwarantuje długi czas pracy nawilżacza bez konieczności uzupełniania.

Model Blaupunkt AHS801
Typ ultradźwiękowy
Powierzchnia [m2] 45
Pojemność zbiornika [l] 5
Hałas [dB] 35
Jonizator tak
Aromaterapia tak

Boneco E2441A

Boneco E2441A

System ewaporacyjny

BONECO E2441A sprawdzi się w pomieszczeniach do 40 m2. Wykorzystuje jeden z najzdrowszych sposobów nawilżania powietrza. Zasysane z pomieszczenia powietrze przepuszczane jest przez matę ewaporacyjną, nabierając odpowiedniej wilgotności. Jednocześnie oczyszczane jest z drobinek kurzu, brudu i różnych alergenów. Zgodnie z samoregulującą się zasadą parowania wody, nawilżacz automatycznie zapewnia właściwy poziom wilgoci. Ponadto urządzenie może pełnić funkcję aromaterapii - wystarczy zdjąć pokrywę i wlać ulubiony olejek do odpowiedniego pojemnika.

Ionic Silver Stick®

Urządzenie wyposażone jest w Ionic Silver Stick® czyli innowacyjną metodę opartą na antybakteryjnych właściwościach srebra. Jest to umieszczona w urządzeniu srebrna elektroda, która pozbywa się z wody bakterii i mikroorganizmów, utrzymując ją w czystości. Ionic Silver Stick® działa nawet przy wyłączonym nawilżaniu.

Elegancki design i prosta obsługa

BONECO E2441A został doceniony nagrodą Red Dot Design Award za najlepszy design. Model ten łączy elegancki wygląd z prostotą użytkowania. Wskaźnik pustego pojemnika przypomina o konieczności uzupełnienia. Czynność ta jest niezwykle prosta - wystarczy dolać wody od góry, aby uzupełnić zbiornik. Urządzenia posiada dwa tryby pracy - dzienny i nocny - oraz funkcję automatycznego wyłączania. Sterowanie odbywa się przy pomocy niewielkich przycisków na obudowie.

Model Boneco E2441A
Typ ewaporacyjny
Powierzchnia [m2] 40
Pojemność zbiornika [l] 3,8
Hałas [dB] do 25
Jonizator nie
Aromaterapia tak

Philips HU4803/01

Philips HU4803/01

Mgiełka NanoCloud

Philips HU4803/0 to nawilżacz powietrza, który wykorzystuje proces parowania wody z technologię NanoCloud. W pierwszym etapie filtr absorpcyjny wyłapuje duże cząstki zanieczyszczeń, takie jak kurz czy sierść. Następnie system NanoCloud dodaje do powietrza cząsteczki wody, nawilżając je i wydmuchuje z nawilżacza do pomieszczenia. Mikroskopijne cząsteczki wody tworzą niewidoczną mgiełkę, która zapewnia 99% mniej bakterii niż nawilżacze ultradźwiękowe. Nie pozostawia również plam i białego osadu. W urządzeniu znajduje się filtr ewaporacyjny, który należy wymieniać co trzy miesiące.

Tryb manualny i automatyczny

Urządzenie zostało wyposażone w czujnik, który na bieżąco monitoruje wilgotność powietrza i utrzymuje wybrany przez nas poziom nawilżenia - 40%, 50% lub 60%. Decydując się na tryb automatyczny, nawilżacz będzie samodzielnie dobierać intensywność pracy. Aktualny poziom wilgotności w pomieszczeniu pokazuje elektroniczny wyświetlacz.

Funkcje dodatkowe

Nawilżacz Philips HU4803/0 posiada kilka funkcji ułatwiających użytkowanie. O konieczności napełnienia zbiornika na wodę ostrzega blokada Healthy Air Protect, która wyłącza nawilżacz, kiedy zbiornik jest pusty i włącza czerwony wskaźnik. Prosty w użyciu programator czasowy pozwala ustawić czas pracy urządzenia na 1/4/8 godzin. Nawilżacz przystosowany jest również do pracy w nocy. Wystarczy włączyć tryb cichy, aby urządzenie zredukowało głośność pracy i wygasiło lampki.

Model Philips HU4803/01
Typ ewaporacyjny
Powierzchnia [m2] 25
Pojemność zbiornika [l] 2
Hałas [dB] od 26
Jonizator nie
Aromaterapia nie

Stadler Form Oskar

Stadler Form Oskar

Higieniczne nawilżanie

Oskar Little od Stadler Form to cichy nawilżacz ewaporacyjny, przeznaczony do powierzchni 30 m2. Znajdująca się w urządzeniu, wymienna kostka Silver Cube uwalnia do wody jony srebra, hamując rozwój bakterii. Działanie antybakteryjne posiadają również filtry w kasecie, które wymieniać należy co 2-3 miesiące. Bazą filtrów są rośliny połączone z włóknami syntetycznymi, dlatego są przyjazny dla środowiska. Moment ich wymiany wskaże odpowiednia kontrolka na urządzeniu.

Funkcja aromaterapii

Model Oskar Little nie tylko nawilża powietrze, ale również wzbogaca je o ulubiony zapach domowników. Wystarczy wyjąć niewielki pojemniczek i uzupełnić go o kilka kropel olejku eterycznego, żeby cieszyć się z relaksujących właściwości aromaterapii.

Wskaźniki

Umieszczone dyskretnie w górnej części obudowy lampki dostarczają nam potrzebnych informacji i jednocześnie nie rzucają się w oczy. Higrostat pozwala nam ustawić żądany poziom nawilżania, przycisk obok - jedną z dwóch prędkości wentylatora, a czerwona dioda zapala się, gdy w zbiorniku brakuje wody. Wszystkie lampki można wyłączyć, żeby ich światło nie przeszkadzało podczas pracy w nocy.

Model Stadler Form Oskar
Typ ewaporacyjny
Powierzchnia [m2] 30
Pojemność zbiornika [l] 2,5
Hałas [dB] 26-39
Jonizator nie
Aromaterapia tak

Eldom NU5

Eldom NU5

Nawet 17 godzin ciągłej pracy

Eldom NU5 to ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który może pracować nawet 17 godzin bez dolewania wody. Umożliwia to duża pojemność zbiornika na wodę, wynosząca 5,2 l. Wytwarzana para podnosi wilgotność pomieszczenia do wybranego przez nas poziomu. Może być też dodatkowo jonizowana, co wspomaga utrzymać równowagę jonów dodatnich i ujemnych w pomieszczeniu do 15 m2.

Prosta obsługa, duży wyświetlacz

Ten model nawilżacza jest bardzo prosty w obsłudze. Duży, czytelny wyświetlacz informuje nas o pracy urządzenia oraz aktualnym poziomie wilgotności w otoczeniu. Możemy samodzielnie ustawić preferowany poziom wilgotności w pomieszczeniu, który nawilżacz będzie utrzymywać samodzielnie włączając się i wyłączając. Umożliwia to inteligentny czujnik. Ponadto wbudowany programator czasowy pozwala ustawić tzw. opóźniony start, żeby nawilżacz rozpoczął pracę o wybranej przez nas porze.

Model Eldom NU5
Typ ultradźwiękowy
Powierzchnia [m2] 15
Pojemność zbiornika [l] 5,2
Hałas [dB] 35
Jonizator tak
Aromaterapia nie

Podsumowanie


Decydując się na zakup nawilżacza powietrza ważne jest, żeby dobrze to przemyśleć. Wybrany model powinien posiadać higrostat, który umożliwi wybranie żądanego poziomu wilgotności lub odpowiedni czujnik, który będzie automatycznie regulować pracę urządzenia. W innym razie łatwo przedobrzyć z poziomem nawilżenia, a to może prowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych. Jeśli interesujący nas model nie ma wbudowanego jonizatora, dobrze jest, żeby wykorzystywał filtry lub inny sposób usuwania bakterii. Jeśli chcemy, żeby pracował nieprzerwanie - również w nocy - koniecznie musimy sprawdzić pojemność zbiornika na wodę (min. 2 l) oraz poziom emisji hałasu (do 26 dB). Na szczęście rynek nawilżaczy jest bardzo duży, więc każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Drugim sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu jest inwestycja w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Jest to równie efektywny i wygodny sposób, a powietrze nie tylko zyska odpowiednią wilgotność, ale przede wszystkim zostanie pozbawione składników smogu, alergenów i innych zanieczyszczeń. Polecane nawilżacze powietrza na pewno się sprawdzą.


Najczęstsze pytania

Jakie jest najbezpieczniejsze nawilżanie?

Najbardziej bezpieczną metodą nawilżania powietrza jest metoda ewaporacyjna. Jest ona najbardziej zbliżona do metod naturalnych i jest całkowicie bezpieczna. Ten rodzaj oprócz nawilżania usunie również z powietrza alergeny. Urządzenie najpierw zasysa suche powietrze, które przechodzi przez nawilżającą matę, a następnie jest wypuszczane

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem czy sam nawilżacz?

My polecamy zakup oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Urządzenie pełniące dwie funkcje jest wiele bardziej opłacalną inwestycją. Oprócz odpowiedniego poziomu wilgoci w domu,  użytkownik również zyska skuteczną filtracje powietrza ze wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń.

Bibliografia

1. zestawienie.pl. Dostęp online [https://zestawienie.pl/nawilzacz-ewaporacyjny-ranking/] 05.05.2018 r.

2. Nawilżacz powietrza 2018. Dostęp online [https://www.maski-antysmogowe.net/nawilzacz-powietrza-ranking-opinie/] 05.05.2018 r.

3. Blaupunkt. Dostęp online [https://www.blaupunkt.com/pl/nc/produkty/dom/nawilzacze/products/single/18680/] 05.05.2018 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Sprzęty Domowe Technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic eksploatacja, filtry do uzdatniania wody, filtry do wody wroclaw, jak obniżyć wilgotność powietrza w domu, jonizacja w oczyszczaczu powietrza, maseczki antywirusowe czarne, na owady, oczyszczacz coway classic, oczyszczacz vestfrost, pm2 5, sharp fp-j30, sharp ki-g75, toshiba caf-x83xpl opinie, winix zero opinie

Komentarze

 • GoodAir napisał:
  Witam Panie Damianie,

  artykuł dotyczy rankingu wszystkich nawilżaczy. Jak mniemam, zarówno Pan jak i My znamy zalety i wady każdego z rodzajów nawilżaczy. Nawilżacze ewaporacyjne pod wieloma względami są bardzo dobre, natomiast ich cena jest często wyższa od nawilżaczy parowych czy ultradźwiękowych. Celem artykułu jest przekazanie merytorycznej wiedzy i pomoc użytkownikom w dokonaniu wyboru.
  04.07.2019
 • Damian napisał:
  Serio zestawiacie w rankingu nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne? Bzdura.
  03.07.2019

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >