Porównanie oczyszczaczy powietrza Sharp z serii FP-J

Nowe oczyszczacze powietrza z serii FP-J stanowią uzupełnienie oferty marki Sharp. Czym różnią się od pozostałych, znanych modeli? Jakie udoskonalenia w nich znajdziemy i czym różnią się od siebie poszczególne modele wewnątrz serii? Sprawdź nasze porównanie.

Nowe oczyszczacze powietrza z serii FP-J stanowią uzupełnienie oferty marki Sharp. Czym różnią się od pozostałych, znanych modeli? Jakie udoskonalenia w nich znajdziemy i czym różnią się od siebie poszczególne modele wewnątrz serii? Sprawdź nasze porównanie.

Linia FP-J oczyszczaczy Sharp to nowa odsłona najpopularniejszych oczyszczaczy na rynku. Jakie są największe zalety oczyszczaczy z linii FP-J? Czym różnią się od swoich popularnych poprzedników? W niniejszym rankingu przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje oraz porównujemy między sobą poszczególne modele z tej nowej serii japońskiego producenta.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Jakie nowości pojawiły się w serii FP-J?


Już na pierwszy rzut oka widać nie tylko odświeżony, bardziej nowoczesny design, ale również brak funkcji nawilżania, co w przypadku Sharpa jest pewną nowością. Dzięki temu osoby, które i tak nie korzystałyby z nawilżacza, nie muszą dbać o czystość maty ewaporacyjnej i martwić się o ewentualny nieprzyjemny zapach. Warto też wspomnieć o głośności. Chociaż wszystkie Sharpy mogły pochwalić się niesamowicie cichą pracą, to linia FP-J bije pod tym kątem wszelkie rekordy. Nawet największy model, FP-J80EU-W emituje wyłącznie 15 dB w trybie niskim! To urządzenie jest dosłownie niesłyszalne, również w nocy.

Największą zaletą nowej serii Sharpa jest jonizator powietrza. Dwa największe modele (J60 i J80) korzystają z najnowszego i najmocniejszego generatora jonów High-Density 25000, który posiada większą skuteczność niż generator z poprzednich oczyszczaczy Sharp.

Oczyszczacze z linii FP-J zostały wyposażone również w coś, czego brakowało we wszystkich poprzednich urządzeniach Sharpa - w numeryczny wskaźnik stężenia pyłów PM2.5. Zależnie od modelu, na wyświetlaczu odczytamy również poziom wilgotności, temperatury, moc oraz ustawienia timera.

Porównanie oczyszczaczy Sharp FP-J nowości

Odświeżony design serii Sharp FP-J


Oczyszczacze powietrza Sharp FP-J posiadają najbardziej nowoczesny design ze wszystkich modeli tego producenta. Wprawdzie ogólny design tych urządzeń nawiązuje do wyglądu serii KC-G, jednak ich kształty są dużo bardziej opływowe, a krawędzie zaokrąglone. Sharp FP-J60EU-W posiada elegancki panel sterowania w srebrnym kolorze, a Sharp FP-J80EU-W w kolorze złotym. Najmniejszy FP-J30EU posiada aż trzy warianty w intensywnych kolorach: różowym, turkusowym i czarnym; u tego producenta jest prawdziwa nowość. Model FP-J30 jest jednocześnie niezwykle mały i lekki, więc doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Żaden z modeli FP-J nie posiada kółek, ale wszystkie wyposażono w wygodne uchwyty do przenoszenia.

Porównanie oczyszczaczy Sharp FP-J odświeżony design

Oczyszczacze Sharp FP-J - filtracja powietrza


Filtracja powietrza w oczyszczaczach Sharp FP-J odbywa się 4-etapowo.

  1. Najpierw powietrze przechodzi przez udoskonalony filtr wstępny, który ma formę gęstej siateczki i stanowi część obudowy oczyszczacza. Zatrzymuje on największe zanieczyszczenia, takie jak sierść, kurz czy włosy.
  2. Następnie filtr z węglem aktywnym eliminuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne (LZO/VOC), formaldehyd, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy.
  3. Kolejny jest filtr HEPA klasy H13, który ze skutecznością 99,97% przechwytuje wszelkie cząstki stałe, takie jak alergeny, roztocza, pyłki, kurz, zarodniki pleśni, bakterie i przede wszystkim - składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5).
  4. Jako odrębny element działa najnowszy jonizator Plasmacluster. Nie zaciąga on powietrza jak pozostałe filtry, tylko produkuje dodatnio i ujemnie naładowane jony wodorotlenowe, które następnie wypuszcza do otoczenia. W ten sposób z powietrza usuwane są wszelkiego rodzaju patogeny. Zastosowany w modelach FP-J60 oraz FP-J80 generator jonów Plasmacluster posiada jeszcze wyższą skuteczność niż generator z pozostałych oczyszczaczy marki Sharp.

Zgodnie z informacją od producenta, filtry w modelach FP-J posiadają żywotność nawet 10 lat, jednak w warunkach polskich dobrze jest wymieniać je na nowe po 4-5 latach użytkowania.

Ile kosztują filtry do oczyszczaczy Sharp FP-J?

Biorąc pod uwagę 5 lat użytkowania, roczny koszt filtrów wynosi maksymalnie 160 zł (74 zł dla FP-J30). Koszt kompletu filtrów wynosi w przybliżeniu 370 zł dla FP-J30 oraz 600-800 zł w przypadku większych modeli. Ponieważ wszystkie oczyszczacze FP-J są bardzo energooszczędne, koszt za energię elektryczną jest znikomy. Dzięki temu urządzenia Sharp FP-J należą do niezwykle tanich w eksploatacji.

Generator jonów Plasmacluster w serii Sharp FP-J


Wszystkie modele z serii FP-J zostały wyposażone w jonizator powietrza, jednak klasa generatora różni się zależnie od wielkości urządzenia. Dwa mniejsze modele, czyli FP-J30 oraz FP-J40 posiadają generator jonów Plasmacluster High-Density 7000. Ten model jonizatora wykorzystywany był we wszystkich wcześniejszych oczyszczaczach Sharp z linii KC-A, KC-D oraz KC-G. Duże modele FP-J60EU-W oraz FP-J80EU-W posiadają nowocześniejszy i wydajniejszy generator jonów Plasmacluster High-Density 25000, który cechuje się ogromnym stężeniem produkowanych jonów, a w związku z tym - wysoką skutecznością.

Co to jest High-Density 25000?

High-Density 25000 to nazwa najnowszego generatora jonów Plasmacluster. Jego nazwa wzięła się od ilości jonów, które generator produkuje i uwalnia do otoczenia; jest ich 25000 na każdy 1 cm3. Poprzednie jonizatory w oczyszczacz Sharp korzystały z generatora High-Density, który - również jak nazwa wskazuje - produkuje 7000 jonów/cm3. Większa ilość jonów pozwala na szybsze i skuteczniejsze usuwanie patogenów z otoczenia. Poniższa tabela przedstawia porównanie wydajności tych dwóch typów jonizatora.

Klasa generatora jonów Oczyszczanie powietrza Redukcja
elektryczności statycznej
Usuwanie zapachów Efekt
nawilżonej
skóry
Usuwanie unoszących się Ograniczenie przylegającej Zapach dymu
papierosowego
Miejscowe usuwanie
zapachów
Pleśń Wirusy Mikroby Alergeny Pleśń Wirusy Zapach
potu
Zapach
wilgoci
High Density 25000 jonów/cm3 14 min. 9 min. 14 min. 14 min. 3 dni 10 godz. 2,7 min. 55 min. 6 godz. 3 godz. 20 min.
High Density 7000 jonów/cm3 49 min. 18 min. 51 min. 51 min. - 13 min. 90 min. 6 godz. 3 godz. -
Testowane w pomieszczeniu 25 m3 25 m3 25 m3 25 m3 20 m3 25 m3 41 m3 41 m3 -- 41 m3

źródło: http://global.sharp/pci/en/effect/

Do czego służy jonizator powietrza?

Jonizator służy do unieszkodliwiania patogenów unoszących się w powietrzu, takich jak: bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów czy alergeny. Utrzymują również równowagę kationowo-anionową otoczenia i poprawiają w ten sposób nasze samopoczucie oraz koncentrację. Więcej na temat funkcji jonizacji w oczyszczaczach powietrza przeczytasz w naszym artykule TUTAJ.

Sharp FP-J - czujniki i wskaźniki


Stopień automatyzacji oczyszczaczy Sharp z serii FP-J jest zależny od konkretnego modelu.

Najmniejszy FP-J30 został stworzony z myślą o jak największej prostocie. Nie wyposażono go w czujniki jakości powietrza, w związku z czym nie posiada trybu automatycznego ani wskaźnika jakości powietrza. Nie wpływa to jednak na jego skuteczność.

Pozostałe modele, czyli FP-J40, FP-J60 i FP-J80 mogą pochwalić się pełnym zestawem czujników - monitorują jakość powietrza w otoczeniu, reagują na obecność zapachów i natężenie światła. Największy z nich, FP-J80EU-W, posiada dodatkowo sensor temperatury i światła, a sensor kurzu jest w tym przypadku wyjątkowo czuły na pyły zawieszone PM2.5. Wszystkie oczyszczacze (poza FP-J30) posiadają wskaźnik kolorystyczny, który informuje nas o ogólnej jakości powietrza. Dwa największe modele (60 i 80) posiadają również wskaźnik numeryczny, który informuje o stężeniu pyłów PM2.5 i innych parametrach.

Porównanie oczyszczaczy Sharp FP-J czujniki i wskaźniki

Oczyszczacze powietrza Sharp FP-J


Sharp FP-J30EU-B/A/P

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J30EUB/P/A to najmniejszy ze wszystkich modeli z tej serii. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 22 m2. Jego kompaktowe rozmiary sprawiają, że zajmuje mało miejsca i jest bardzo wygodny podczas przenoszenia. Stworzono go z myślą o jak największej prostocie użytkowania i możliwie najniższej cenie, dlatego nie posiada żadnych czujników, wskaźników i trybu automatycznego. Skuteczne oczyszczanie gwarantują wysokiej jakości filtry i jonizator, brak czujników nie ma na to wpływu, ale musimy pogodzić się z koniecznością ręcznej zmiany trybów pracy urządzenia. J30 występuje w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej (FP-J30EU-B), różowej (FP-J30EU-P) i turkusowej (FP-J30EU-A). Jest to jeden z powodów, dla których FP-J30 jest bardzo chętnie wybierany do pokoju dziecięcego.

Porównanie oczyszczaczy Sharp FP-J30EU

Sharp FP-J40EU-W

FP-J40EU-W to model pośredni. Posiada niewielki rozmiar i sprawdzi się w pomieszczeniach do 30 m2, korzysta z jonizatora High-Density 7000, ale w porównaniu do najmniejszego modelu z tej serii, FP-J40 wyposażono już w potrzebne czujniki (kurzu, zapachu, światła). Tryb auto pozwala mu pracować w pełni samodzielnie, a tryby manualne i timer umożliwiają nam pełną kontrolę nad jego pracą. FP-J40 jest mały, cichy i posiada wszystko to, co potrzebne do skutecznej filtracji oraz komfortowego użytkowania.

Porównanie oczyszczaczy Sharp FP-J40EU-W

Sharp FP-J60EU-W i Sharp FP-J80EU-W

Sharp FP-J60EU-W oraz FP-J80EU-W to dwa bardzo zbliżone do siebie modele. Różni je wydajność i kilka drobnych zmian w wyposażeniu. Model F60 przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 48 m2, a FP-J80 poradzi sobie nawet z 60 m2. Oba urządzenia korzystają z filtra HEPA, węgla aktywnego oraz jonizatora Plasmacluster najnowszej generacji High-Density 25000. Technologia jonizacji w tych urządzeniach jest lepsza i skuteczniejsza niż w przypadku większości oczyszczaczy na rynku. Zarówno FP-J60 jak i FP-J80 posiada sensor kurzu, zapachu i światła, jednak większy model wyposażono dodatkowo w czujnik temperatury i wilgotności. Parametry mierzone przez czujniki wpływają nie tylko na automatyzację pracy oczyszczacza, ale również informują nas o warunkach otoczenia - ich wskazania przedstawiane są zarówno na wskaźniku numerycznym, jak i kolorystycznym. Oczyszczacze mogą pochwalić się wieloma funkcjami dodatkowymi, które zwiększają komfort użytkowania; jest to m.in. timer, tryb sleep, clean ion shower, wskaźnik konserwacji filtrów, auto restart i wiele innych.

Porównanie oczyszczaczy Sharp FP-J60/80EU-W

Czym różnią się od siebie poszczególne modele FP-J?

Poniżej znajduje się porównanie najważniejszych cech oczyszczaczy powietrza Sharp z linii FP-J. Jeśli ktoś z Twoich znajomych zastanawia się nad kupnem oczyszczacza, możesz udostępnić mu tę tabelę korzystając z porównywarki TUTAJ. Do porównywarki możesz dodać również inne oczyszczacze z naszej oferty i sprawdzić cechy podobnych modeli innych producentów.

Model FP-J30EU-B/A/P FP-J40EU-W FP-J60EU-W FP-J80EU-W
Wydajność (CADR) 180 m3/h 240 m3/h 396 m3/h 480 m3/h
Pomieszczenie 22 m2/h 30 m2/h 48 m2/h 62 m2/h
Hałas 23-44 dB 15-45 dB 15-43 dB 15-47 dB
Moc 13-50 W 3,5-23 W 3,6-38 W 4-48 W
Wymiary 43,1x41,1x21,1 cm 58,3x39x27 cm 72,8x41,6x29,1 cm 72,8x41,6x29,1 cm
Waga 4,2 kg 6,2 kg 10 kg 10,6 kg
Kolorowy wyświetlacz Nie Tak Tak Tak
Wskaźnik numeryczny Brak Brak PM2.5, moc, timer PM2.5, moc, timer, wilgotność, temperatura
Blokada rodzicielska Nie Nie Tak Tak
Timer Tak Tak Tak Tak
Czujniki Brak Kurzu, zapachu, światła Kurzu, zapachu, światła Kurzu, zapachu, światła

Podsumowanie


Seria oczyszczaczy powietrza Sharp FP-J stanowi przede wszystkim uzupełnienie oferty tej marki o urządzenia bez nawilżacza. Do tej pory producent stawiał na produkty 3w1, czyli oczyszczacze z funkcją nawilżania i jonizacji jednocześnie. Seria FP-J przełamuje ten schemat. Urządzenia te mogą pochwalić się też nowym, wydajniejszym generatorem jonów Plasmacluster High-Density 25000, który usuwa drobnoustroje z otoczenia w sposób jeszcze bardziej skuteczny, niż inne jonizatory na rynku. Ponadto oczyszczacze powietrza Sharp FP-J są cichsze i bardziej energooszczędne niż ich poprzednicy, a dwa największe wskazują również numerycznie stężenie pyłów PM2.5. Nie można zapomnieć również o odświeżonym designie - Sharpy z linii FP-J posiadają bardziej opływowy kształt, nowoczesny panel i eleganckie wykończenia, a najmniejszy model ma aż trzy warianty w intensywnych, przyjemnych kolorach.


Najczęstsze pytania

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Sharp?

Urządzenia Sharp są liderem jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza. Są wyposażone w najlepszej klasy filtracje - warstwę wstępną, węglową oraz HEPA. Wszystkie oczyszczacze marki Sharp wykorzystują zaawansowaną technologię jonizacji Plasmacluster, która wspiera cały proces oczyszczania. Dodatkowo urządzenia Sharp posiadają wiele wskaźników i czujników, które zwiększają skuteczność pracy oraz podnoszą poziom komfortu użytkowania.

Co robi jonizacja w Sharp?

Oczyszczacze powietrza marki Sharp wykorzystują technologię Plasmacluster, która wspiera i zwiększa skuteczność całego procesu oczyszczania. Urządzenie generuje jony naładowane dodatnio i ujemnie, które pozbywają się drobin wirusów, bakterii, alergenów i innych patogenów.

Bibliografia


1. sharphome.eu [https://sharphome.eu/pl/oczyszczanie-powietrza/] Dostęp 25.11.2020 r.

2. Karty katalogowe producenta Sharp, 25.11.2020 r.

3. Danielak Maciej, Oczyszczacze powietrza - działanie, skuteczność. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-6acb3ab8-0446-4196-9436-c14111bbbdaf] 25.11.2020 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Porównanie oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Porównanie oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

covid 19 objawy, filtry do oczyszczacza powietrza, filtry do wody pod zlewozmywak opinie, jak nawilżyć powietrze bez nawilżacza, Jakość powietrza Wrocław, maseczka z filtrem cena, montaż filtrów do wody, oczysczacz powietrza, oczyszczacz sharp fp-j40euw, pm 2.5 co to, sharp d50, sharp kc-g60euw opinie, Toshiba CAF-X33XPL eksploatacja, Winix Zero Compact

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >