Porównanie oczyszczaczy powietrza Toshiba

Jedną z niewielu dobrych rzeczy, które przyniósł rok 2020, są oczyszczacze powietrza Toshiba. Urządzenia te szybko zyskały grono wielbicieli. Z czego to wynika? Czym różnią się od siebie poszczególne modele i jakie są ich mocne strony? Wszystko wyjaśniliśmy w poniższym zestawieniu.

Jedną z niewielu dobrych rzeczy, które przyniósł rok 2020, są oczyszczacze powietrza Toshiba. Urządzenia te szybko zyskały grono wielbicieli. Z czego to wynika? Czym różnią się od siebie poszczególne modele i jakie są ich mocne strony? Wszystko wyjaśniliśmy w poniższym zestawieniu.

Oczyszczacze powietrza marki Toshiba to zupełna nowość na rynku. Urządzenia pojawiły się w Polsce dopiero w roku 2020 r. i trafiły na bardzo trudny okres dla branży, spowodowany ograniczeniami pandemicznymi. Mimo to produktom Toshiby udało się pokonać wszelkie utrudnienia i podbić serca polskich klientów. Kluczem okazało się połączenie japońskiej jakości, nowoczesnego stylu oraz bardzo niskich kosztów zakupu i eksploatacji.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Wygląd oczyszczaczy Toshiba


Design poszczególnych oczyszczaczy Toshiba jest zupełnie wyjątkowy. Niewielki, prosty X33XPL, obły w kształtach X50XPL czy wysoki X83XPL z wysuniętym panelem - każdy model posiada jakieś charakterystyczne cechy, wyróżniające go spośród innych urządzeń tego producenta. Mimo to cała seria posiada pewne punkty wspólne, takie jak minimalistyczna forma i biały kolor. Oczyszczacze wyposażono w uchwyty, a model X116XPL w dodatkowe kółka, które ułatwiają przemieszczanie sprzętu między pokojami. Na uwagę zasługują detale, takie jak eleganckie, czarne lub srebrne wykończenia przy panelach sterowania czy lekkie tłoczenie na przednim panelu Toshiby CAF-X116XPL.

Porównanie oczyszczaczy Toshiba - wygląd

Oczyszczacze Toshiba - filtracja powietrza


Sposób filtracji powietrza różni się od siebie w poszczególnych modelach Toshiby, wszystkie jednak opierają się na filtrach podobnego typu.

Oczyszczacze powietrza Toshiba - filtr 360 Toshiba CAF-X83XPL

  • Każdy z nich posiada filtr wstępny w formie gęstej siatki, która zatrzymuje największe zanieczyszczenia w formie kurzu, włosów, sierści i pyłu.
  • Wszystkie wyposażone zostały również w filtr HEPA, który przechwytuje pozostałe zanieczyszczenia stałe, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5 (składniki smogu), bakterie, zarodniki pleśni, pyłki, roztocza i inne alergeny.
  • Filtrowi HEPA towarzyszy również węgiel aktywny, którego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń gazowych, w tym lotnych związków organicznych (LZO/VOC), dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów.

Zależnie od modelu, filtry wymienia się raz na rok lub 2 lata.

Oczyszczacze powietrza Toshiba - filtracja

Toshiba CAF-X33XPL oraz CAF-X50XPL korzystają z tego samego systemu - złożonego filtra 2w1 HEPA + węgiel, poprzedzonego filtrem wstępnym. Największy CAF-X116XPL wykorzystuje aż dwa takie zestawy, ponieważ zaciąga powietrze z dwóch stron obudowy. Ponadto oba filtry złożone HEPA+węgiel wzbogacone zostały o dwie warstwy PET. Przednia wspomaga przechwytywanie aerozoli atmosferycznych, a kolejna wydłuża żywotność całego filtra. Najbardziej jednak wyróżnia się filtr 360° z modelu CAF-X83XPL, który znacząco różni się kształtem - posiada formę przestrzennego prostopadłościanu, dzięki czemu może pochłaniać zanieczyszczenia ze wszystkich stron. Składa się z dwóch warstw PET, węgla aktywnego i włókien filtra HEPA.

Jonizacja powietrza Toshiba

Proces filtracji w oczyszczaczach Toshiba wspomagany jest przez jonizator. Jego zadaniem jest usuwanie obecnych powietrzu alergenów oraz patogenów, takich jak bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów. Funkcję jonizacji posiadają wszystkie oczyszczacze tego producenta, jednak tylko największy CAF-X116XPL produkuje jednocześnie jony ujemne i dodatnie, co pomaga w utrzymaniu równowagi kationowo-anionowej w otoczeniu; pozostałe modele produkują wyłącznie jony ujemne.

Porównanie oczyszczaczy Toshiba - jonizacja

Oczyszczacze powietrza Toshiba


Marka Toshiba oferuje oczyszczacze o bardzo różnorodnych gabarytach i wydajnościach, dzięki czemu możemy wybrać model dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Różnice dotyczą również kosztów zakupu i eksploatacji, choć ostatecznie wszystkie należą do urządzeń przystępnych cenowo i przyjaznych dla domowego budżetu. Urządzenia generują znikome wydatki na energię elektryczną, a roczny koszt filtrów wynosi w przybliżeniu 150-200 zł.

Kwestię głośności trzeba rozpatrywać z poziomu konkretnych urządzeń. Paradoksalnie dwa większe modele (X83 i X116) są dużo cichsze i generuję zaledwie 21-22 dB w trybie niskim. Mogą być z powodzeniem używane nie tylko w salonie, ale również biurze, sali konferencyjnej i sypialni. W przypadku X50XPL oraz X33XPL hałas w tym samym trybie wynosi nawet do 28 dB, co oznacza, że będą prawie niesłyszalne w ciągu dnia, ale w nocy mogą już nieco przeszkadzać. Osoby z bardzo wrażliwym snem powinny więc dobrze zastanowić się nad ich zakupem.

Sterowanie odbywa się za pomocą panelu sterowania. Chociaż nie ma możliwości sterowania zdalnego, to warto pamiętać, że każdy model posiada programator czasowy i blokadę rodzicielską.

Porównanie oczyszczaczy Toshiba

CAF-X33XPL

Toshiba CAF-X33XPL to najmniejszy oczyszczacz tej marki, przeznaczony do powierzchni 26 m2. Jest niewielki i bardzo lekki, więc doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkiej ilości wolnego miejsca. Jest to model bardzo podstawowy, w związku z czym nie posiada żadnych czujników, wskaźników ani trybu automatycznego. Nie wpływa to oczywiście na jego skuteczność (o tym decydują filtry), jednak wymusza na nas ręczną zmianę trybów pracy.

CAF-X50XPL

Nieco większy model CAF-X50XPL jest już bardziej kompleksowy. Wyposażono go w czujnik pyłów oraz światła, więc może reagować na zmiany otoczenia i dostosowywać do nich prędkość pracy. O jakości powietrza informuje nas za pomocą wskaźnika kolorystycznego. Poza zwykłymi trybami manualnymi oraz trybem auto, posiada również tryb nocny. Sprawdzi się w pomieszczeniach do 40 m2.


Poniżej znajduje się porównanie najważniejszych cech oczyszczaczy powietrza Toshiba. Jeśli ktoś z Twoich znajomych zastanawia się nad kupnem oczyszczacza, możesz udostępnić mu tę tabelę korzystając z porównywarki TUTAJ. Do porównywarki możesz dodać również inne oczyszczacze z naszej oferty i sprawdzić cechy podobnych modeli różnych producentów.

Model CAF-X33XPL CAF-X50XPL CAF-X83XPL CAF-X116XPL
Wydajność (CADR) 200 m3/h 300 m3/h 500 m3/h 700 m3/h
Pomieszczenie 26 m2/h 40 m2/h 65 m2/h 93 m2/h
Hałas 28-52 dB 28-52 dB 22-52 dB 21-48 dB
Moc do 50 W do 32 W do 45 W do 39 W
Wymiary 50x32,5x17,5 cm 57,1x38,7x24,7 cm 81x29x29 cm 71x36x36 cm
Waga 5,7 kg 6,9 kg 10 kg 13 kg
Filtry wstępny, HEPA, węglowy wstępny, HEPA, węglowy wstępny, okrągły HEPA, węgiel i 2xPET 2 zestawy: wstępny, HEPA, węglowy, 2xPET
Czujniki brak jakości powietrza, światła pyłów pm2.5, zapachów, światła pyłów pm2.5, zapachów, światła, lzo
Wskaźnik kolorystyczny Nie Tak Tak Tak
Wskaźnik numeryczny Nie Nie Tak Tak
Wskaźnik wymiany filtra Nie Nie Tak Tak

Podsumowanie


Oczyszczacze powietrza Toshiba to nowość na rynku, która szybko zyskuje swoich miłośników. Producent stworzył ciekawą, różnorodną ofertę, w której każdy model posiada indywidualny wygląd, wydajność, a nawet sposób filtracji. Jednocześnie każde z urządzeń może pochwalić bardzo niską ceną oraz niewielkimi kosztami eksploatacji.


Najczęstsze pytania

Czy oczyszczacze powietrza Toshiba posiadają jonizator?

Tak, urządzenia te posiadają funkcję jonizacji. Jego zadaniem jest usuwanie obecnych powietrzu alergenów oraz patogenów, takich jak bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ jonizacja wspomaga cały proces oczyszczania powietrza i zwiększa jego skuteczność.

Bibliografia


1. Strona producenta [https://www.toshiba-lifestyle.com/pl/air-purifiers/] Dostęp 07.01.2021 r.

2. Karty katalogowe producenta Toshiba, 07.01.2021 r.

3. Danielak Maciej, Oczyszczacze powietrza - działanie, skuteczność. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-6acb3ab8-0446-4196-9436-c14111bbbdaf] 07.01.2021 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Porównanie oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Porównanie oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

co to wilgotność powietrza, filtry do masek antysmogowych, Filtry do wody pod zlew, jak nawilżyć pokój, jakiego zapachu nie lubią komary, maseczka z dwoma zaworami, mocny nawilżacz powietrza, ocet na gryzki, oczyszczacz sharp, pm 2,5 norma, sensor czystości powietrza, Sharp KC-G60EUW filtr nawilżacza, Toshiba CAF-X33XPL, winix

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA  - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >