Ogrzewanie podłogowe a twarda woda. Czy zmiękczanie wody to konieczność?

Ogrzewanie podłogowe gwarantuje równomierne ogrzewanie pomieszczenia bez uczucia zimnej podłogi. Z tym rodzajem ogrzewania uzyskamy dogodny pionowy rozkład temperatury. Ogrzewanie podłogowe jest niezwykle funkcjonalne i zapewnia nam upragniony komfort. Niestety twarda wodna znacząco utrudnia jego prace - za jej sprawą wzrasta zużycie energii, obniża się żywotność instalacji i tworzące się złogi kamienne utrudniają przewodzenie ciepła. 

.

Twarda woda jest dość negatywna w skutkach zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, które często jest głównym źródłem ciepła rozprowadzanym po wszystkich pomieszczeniach w domu. Nadmiar magnezu i wapnia zawartego w twardej wodzie powoduje osadzanie się wewnątrz ogrzewania złogów mineralnych, które obniżają skuteczność jego pracy. Z każdym przepływem ciepła złogi mineralne wewnątrz urządzenia twardnieją i zatykają przewody instalacji podłogowej. Zatem co można zrobić aby tego uniknąć?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Twarda woda - jak oddziałuje na instalacje grzewcze?


woda miękka a twarda

Twarda woda charakteryzuje się wysoka zawartością minerałów - głównie magnezu i wapnia. Duża ilość tych pierwiastków skutkuje wieloma problemami takimi jak powstawanie kamienia, który osadza się na armaturze i wewnątrz sprzętów korzystających z wody - pralek, zmywarek, kotłów grzewczych czy nawet ogrzewania podłogowego. Najpoważniejszym problemem są instalacje grzewcze, wewnątrz których osadza się kamień, który tworzy masywne złogi mineralne wyjątkowo trudne do usunięcia - zwłaszcza w przewodach urządzeń grzewczych. Narażone są również grzejniki - osad kamienny zatyka zawory mieszające i zaburza odczucie ciepła. Problem twardej wody jest najpoważniejszy właśnie przy temacie instalacji grzewczych, ponieważ ich eksploatacja oraz narażenia na awarie są negatywne w skutkach. Dlatego trzeba kłaść specjalny nacisk na urządzenia grzewcze, które są centralnym elementem praktycznie każdego domu. Korzystanie z twardej wody może je narazić na wysokie koszty utrzymania, wychładzanie się pomieszczeń oraz częste wizyty serwisanta. 

Zwłaszcza w razie awarii ogrzewania podłogowego z powodu osadu kamiennego z twardej wody naprawa będzie bardzo uciążliwa i kosztowna. Osad tworzący złogi wewnątrz instalacji utrudnia przepływ ciepła co skutkuje nierównomiernym rozkładem temperatury. Pewne miejsca będą wychłodzone, a inne nadmiernie ciepłe. Taki problem grozi poważnym przegrzaniem przewodów ogrzewania podłogowego, które po czasie powoduje awarie. Każda wizyta serwisanta będzie się równała ze ściąganiem paneli podłogowych i wysokimi kosztami naprawy. 

Ogrzewanie podłogowe w domu


Ogrzewanie podłogowe jest poziomym systemem grzewczym, który jest umieszczony pod podłogą. Coraz więcej użytkowników decyduje się na zainwestowanie w ten rodzaj ogrzewania z racji skuteczności ogrzewania pomieszczeń ,ale również z racji estetyki - ogrzewanie podłogowe nie jest widoczne jak kaloryfery. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapewnia dłuższe utrzymanie wysokiej temperatury, niż tradycyjne kaloryfery. Kolejnym powodem, dla którego podłogowy system grzewczy jest świetnym rozwiązaniem jest komfort i dobre samopoczucie - wykazano, że ogrzewanie podłogowe w mniejszym stopniu wywołuje podrażnienia błony śluzowej nosa, oczu czy gardła. Ogrzewanie podłogowe jest też świetnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ ten rodzaj instalacji powoduje mniejszy ruch powietrza co przykłada się do mniejszego przenoszenia się alergenów.

Komfortowe ciepło oddawane na całej powierzchni posadzki ogrzewa podłoże i zapewnia optymalną temperaturę w całym pomieszczeniu. Niestety twarda woda wpływa bardzo negatywnie na ogrzewanie połogowe. Osad kamienny, który wytrąca się  z wody pod wysokimi temperaturami osiada na przewodach instalacji i tworzy złogi mineralne. Z każdym przepływem ciepła złogi twardnieją i zatykają kanały ogrzewania podłogowego. Skutkuje to odkładaniem się kamienia w zagięciach przewodów i utrudnionym przepływem ciepła. 

Na co zwracać uwagę przy instalacji ogrzewania podłogowego?


kotły w domu

O ile ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem należy skupić się na elementach, które utrudniają pracę temu rodzajowi instalacji grzewczej - jest to między innymi twarda woda. Przez wysoką zawartość magnezu i wapnia twarda woda skutkuje wytrącaniem się kamienia, który osiada wewnątrz instalacji i obniża skuteczność jej pracy. Złogi mineralne, które nachodzą na siebie z dnia na dzień zakamieniają przewody ogrzewania podłogowego przez co urządzenie będzie potrzebowało więcej energii, a za tym idzie znaczne podwyższenie kosztów eksploatacji. Do tego dochodzą częste awarie spowodowane nierównomiernym rozkładaniem się ciepła i przegrzaniem niektórych przewodów. Aby uniknąć tego typu problemów przy instalacji ogrzewania podłogowego należy poważnie się zastanowić nad zmiękczaczem, który dostarczy miękką i bezpieczną wodę. 

Dlaczego twarda woda wpływa negatywnie na ogrzewanie podłogowe?


twarda woda szkodzi kg

Twarda woda negatywnie oddziałuje na ogrzewanie podłogowe, które zyskuje coraz większe poparcie za sprawą wysokiej skuteczności i komfortu. Przewody instalacji podłogowej mają bardzo małą średnicę przez co są bardziej narażone na przedwczesne awarie.

Twarda woda, która przepływa przez instalację wytrąca magnez i wapń, które po krótkim czasie zaczynają osiadać wewnątrz urządzenia i przylegać do przewodów instalacji. W efekcie złogi są coraz większe i urządzenie z trudem będzie ogrzewało wodę zużywając przy tym dużo energii. W efekcie pomieszczenia nie są prawidłowo dogrzewane, a my tracimy przy tym pieniądze.

Problem obecności twardej wody w ogrzewaniu podłogowym skupia się głównie na powstawaniu kamienia mineralnego w postaci niemożliwego do usunięcia osadu. Za tym idzie wiele problemów, które nie są proste w pozbyciu się z racji miejsca, w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe. Zatem co może się stać z instalacją podłogową przy obecności twardej wody?

1. Utrudniony przepływ ciepła z racji na złogi mineralne odkładające się wewnątrz urządzenia.

2. Zużycie większej ilości energii, czyli wyższe koszty eksploatacyjne.

3. Obecność osadów kamiennych prowadzi również do przegrzewania się powierzchni grzewczej lub ogrzewania nierównomiernego, a za tym idzie obniżony czas żywotności i niska skuteczność.

4. Rury ogrzewania podłogowego mają kształt meandrowy, a to oznacza wysokie prawdopodobieństwa odkładania się kamienia na zagięciach przewodów. W efekcie osady zawężają średnicę rur i utrudniają przepływ ciepła.

Miękka woda to skuteczne ogrzewanie podłogowe


proces zmiekczania kotły

Osad kamienny jest niemożliwy do usunięcia zwłaszcza w ogrzewaniu podłogowym , do którego nie mamy bezpośredniego i łatwego dostępu. Odkładanie się kamienia w przewodach instalacji skutkuje awariami i nierównomiernym rozkładaniem ciepła w pomieszczeniu. Zdejmowanie paneli podłogowych i naprawy instalacji są niezwykle kosztowne. Dodatkowo wielu producentów ogrzewania podłogowego w ramach serwisowania urządzenia nie obejmuje naprawy związanej w osadzaniem się kamienia w urządzeniu. Aby temu zapobiec należy rozwiązać problem u źródła zamiast niwelować skutki.

Z pomocą przychodzi profesjonalny zmiękczacz wody, który między innymi zabezpieczy instalację grzewczą. Urządzenie zastąpi nadmiar jonów wapnia i magnezu jonami sodu odpowiedzialnymi za miękkość wody. Cały proces odbywa się poprzez złoże jonowymienne wewnątrz urządzenia. Jedyne o czym trzeba pamiętać to dosypywanie soli raz na jakiś czas w celu regeneracji. Częstotliwość dosypywania soli zależy od zużycia wody i urządzenia. Można bez problemu znaleźć w naszej ofercie zmiękczacze z serii eVolution marki Ecowater, przy których nie musimy pamiętać o dosypywaniu soli oraz i jej ilości potrzebnej do regeneracji. Dzięki odpowiednim czujnikom urządzenie będzie działało samodzielnie, a nawet będzie uczyło się naszych nawyków i doskonaliło swój proces pracy.


SPRAWDŹ ZMIĘKCZACZE WODY

Podsumowanie


Ogrzewanie podłogowe z czasem zyskuje coraz większą popularność przy wyborze instalacji grzewczej do domu. Dzieje się tak z racji na komfort użytkowania oraz wysoką skuteczność. Niestety twarda woda skutkuje powstawaniem osadu kamiennego wewnątrz urządzenia co oznacza skróconą żywotność instalacji, podatność na częste awarie, wysokie koszty eksploatacji oraz nieefektywną pracę. Każdy użytkownik, który ma lub zastanawia się nad ogrzewaniem podłogowym powinien zainwestować w profesjonalny zmiękczacz wody, dzięki któremu ogrzewanie podłogowe będzie działało przez lata. Oprócz skutecznej pracy instalacji zyskasz na komforcie swoim i Twojej rodziny.


Najczęstsze pytania

Czy twarda woda szkodzi ogrzewaniu podłogowemu?

Niestety tak. Twarda woda powoduje powstawanie osadu kamiennego, który pod wpływem wysokiej temperatury twardnieje i tworzy złogi mineralne. Rury ogrzewania podłogowego, które mają układ ślimakowy lub meandrowy są zatykane przez kamień. Narażone są zwłaszcza zgięcia instalacji - złogi kamienne nawarstwiają się i uniemożliwiają skuteczną pracę urządzenia. W efekcie pomieszczenie nie jest ogrzewane równomiernie, a sama instalacja będzie podatna na awarie.

Jaka woda jest odpowiednia do ogrzewania podłogowego?

Według norm stosujących skalę niemiecką przez instalację powinna przepływać woda o twardości nieprzekraczającej 16,8 dH. Jeśli chcesz sprawdzić jaką twardość ma woda w Twoim domu możesz zakupić kropelkowy, samodzielny tester twardości wody dostępny na naszym sklepie internetowym.

Jak zwiększyć wydajność ogrzewania podłogowego?

Wiedząc, że mamy w domu wodę twardą, z której korzysta ogrzewanie podłogowe możemy odczuwać zmniejszoną wydajność i niską skuteczność urządzenia. Jeśli tak jest warto mieć na uwadze osad mineralny z twardej wody, który osiada wewnątrz urządzenia i tworzy duże złogi, które utrudniają pracę instalacji. Aby zwiększyć wydajność ogrzewania podłogowego polecamy zainwestowanie z zmiękczacz wody, który raz na zawsze pozbędzie się złogów kamiennych co skutkuje prawidłowym przepływem ciepła i skuteczną pracą instalacji.

Jak odkamienić przewody ogrzewania podłogowego?

Jeśli posiadamy już ogrzewanie podłogowe i powstają w nim złogi kamienia mamy poważny problem. Dzieje się tak ze względu na trudność w usunięciu kamienia z wnętrza przewodów urządzenia. Wiąże się to z ogromnymi kosztami za serwis, które z racji osadów będą odbywać się coraz częściej. Już przed kupnem urządzenia polecamy zainwestować w zmiękczacz, który oczyści wodę z kamienia i zapewni ochronę instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >
Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

14.03.2024

Wprowadź oddech świeżości do swojego biura! Dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rok 2024/2025, możesz zaoszczędzić na zakupie oczyszczaczy powietrza. Popraw jakość pracy i samopoczucie pracowników, dbając jednocześnie o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Nie przegap szansy - złóż wniosek i otrzymaj dofinansowanie!

Czytaj dalej >