Odwrócona osmoza - na czym polega?

Zawarte w wodzie zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie, pestycydy, bakterie i inne substancje mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Jeśli chcemy mieć pewność, że pijemy wodę, która jest zdrowa i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, warto skorzystać z technologii odwróconej osmozy, która jest uznawana za najskuteczniejszy sposób oczyszczania wody.

Filtry do wody z odwróconą osmozą korzystają z zaawansowanej technologii, która umożliwia usuwanie z wody nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń, w tym wirusów, bakterii, pestycydów i metali ciężkich. Warto posiadać system odwróconej osmozy, ponieważ zapewnia on optymalny poziom jakości wody pitnej, co przekłada się na korzyści dla zdrowia jaki i lepszy smak wody. Na czym polega filtracja odwróconą osmozą i dlaczego jest uznawana za najbardziej skuteczną?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Zjawisko osmozy


Osmoza oferuje wiele korzyści różnym dziedzinom życia - od nauki, poprzez przemysł, aż po codzienne życie człowieka. Jednym z najważniejszych zastosowań osmozy jest jej wykorzystanie w procesach oczyszczania wody. Dzięki niej możemy usunąć zanieczyszczenia i sprawić, że będzie ona zdrowa i czysta.

Proces osmozy polega na przepływie czystej wody przez membranę półprzepuszczalną, z wyższego stężenia rozpuszczonej substancji do obszaru o niższym stężeniu, aż do osiągnięcia równowagi.

Można to sobie wyobrazić na przykładzie dwóch pojemników połączonych membraną półprzepuszczalną. W jednym z pojemników znajduje się woda, a w drugim roztwór soli o wyższym stężeniu. Membrana półprzepuszczalna oddziela oba pojemniki, ale przepuszcza tylko cząsteczki wody, a nie rozpuszczone w niej substancje. W rezultacie czysta woda zaczyna przepływać przez membranę z pojemnika z wodą do pojemnika z roztworem soli, w celu wyrównania stężeń. Proces ten trwa aż do osiągnięcia równowagi, czyli momentu, w którym stężenie rozpuszczonej substancji w obu pojemnikach jest takie same.

Odwrócona osmoza - na czym polega?


Odwrócona osmoza (RO, Reverse Osmosis) to proces, w którym wykorzystuje się membranę osmotyczną, by usunąć z wody zanieczyszczenia i substancje organiczne, pozostawiając jedynie czystą i krystaliczną wodę wodę.

Proces odwróconej osmozy jest podobny do procesu osmozy, jednak odbywa się w odwrotnym kierunku. W tym przypadku, stosuje się wysokie ciśnienie po stronie roztworu, aby woda mogła przepłynąć przez membranę osmotyczną z obszaru o wyższym stężeniu rozpuszczonej substancji (czyli z zanieczyszczonej wody), do obszaru o niższym stężeniu (czyli do czystej wody). W ten sposób, zanieczyszczona woda jest oczyszczana z wszelkich bakterii, pestycydów czy wirusów. Woda przepływa przez membranę pod wysokim ciśnieniem, a zanieczyszczenia są zatrzymywane na zewnętrznej stronie membrany, skąd są usuwane. Czysta woda jest natomiast zbierana po stronie wewnętrznej membrany.

Co usuwa odwrócona osmoza?


jakos alkalicznej

Odwrócona osmoza usuwa z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia i substancje organiczne. Dlatego też, woda, która przeszła przez cały proces oczyszczania, jest wolna od wielu niepożądanych substancji takich jak:

 1. Związki organiczne -  odwrócona osmoza usuwa z wody substancje organiczne, takie jak pestycydy, herbicydy, leki, detergenty i wiele innych.
 2. Sole mineralne - w procesie odwróconej osmozy usuwane są z wody sole mineralne, takie jak chlor, fluor, siarczany, węglany, sód, magnez czy wapń, które mogą negatywnie wpłynąć na smak i zapach wody.
 3. Bakterie i wirusy - membrana osmotyczna pozwala na usuwanie z wody bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów.

Dzięki procesowi odwróconej osmozy, woda staje się wolna od wielu szkodliwych substancji, a jej jakość i smak poprawiają się. Woda ta może być stosowana do picia, gotowania, przygotowywania kawy czy herbaty.Budowa membrany osmotycznej w systemach odwróconej osmozy


Membrana osmotyczna, która jest głównym elementem w procesie odwróconej osmozy, pozwala jedynie na przepuszczanie cząsteczek wody, a nie większych cząstek zanieczyszczeń i substancji organicznych.

Membrana osmotyczna składa się z układu błon filtrujących , nałożonych na siatkę lub rurkę. Pory w membranie są na tyle małe, że przepuszczają jedynie cząsteczki wody. Woda przepływa przez membranę pod wysokim ciśnieniem, a zanieczyszczenia są zatrzymywane na zewnętrznej stronie membrany, skąd są usuwane.

Czysta woda jest natomiast zbierana po stronie wewnętrznej. Warto zaznaczyć, że jakość membrany osmotycznej jest kluczowa dla wydajności i trwałości systemu odwróconej osmozy. Membrany te są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia.

Jak długo działa membrana osmotyczna?


znaczenie skali ph

Żywotność membrany osmotycznej w systemach odwróconej osmozy zależy od wielu czynników, w tym od jakości membrany, rodzaju wody, która jest przepuszczana przez system, jak również od poziomu zanieczyszczeń w wodzie.

W przypadku membran najwyższej jakości, wyprodukowanych z najlepszych materiałów, ich żywotność może wynosić nawet kilka lat. W praktyce, wiele czynników może skrócić żywotność membrany, co prowadzi do konieczności co kilkumiesięcznej wymiany.

Do czynników, które wpływają na żywotność membrany osmotycznej, należą:

 • Poziom zanieczyszczeń w wodzie - zanieczyszczenia takie jak chlor, metale ciężkie czy mikroorganizmy mogą uszkodzić membranę, co skraca jej żywotność.
 • Temperatura wody - wysoka temperatura wody przepływającej przez membranę może przyspieszyć proces starzenia się membrany.
 • Ciśnienie wody - zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie wody płynącej przez membranę może również wpłynąć na długość jej pracy.

Filtry wody wykorzystujące technologię odwróconej osmozy - jak działają?


Filtr wody z odwróconą osmozą jest w stanie usunąć z wody aż 99% zanieczyszczeń, co czyni go jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie czystej wody pitnej.

W zależności od modelu i producenta, filtry z odwróconą osmozą posiadają różne etapy oczyszczania. Jednak w każdym przypadku, proces filtrowania odwróconą osmozą zapewnia wysoką jakość wody, która jest bezpieczna dla zdrowia i pyszna w smaku.

Proces filtrowania wody za pomocą technologii odwróconej osmozy odbywa się etapami:

 1. Wstępne oczyszczanie wody – przed przepuszczeniem wody przez membranę osmotyczną, musi być ona odpowiednio oczyszczona z dużych zanieczyszczeń i osadów. Dlatego pierwszym etapem procesu jest przepuszczenie wody przez filtr wstępny.
 2. Filtracja węglowa - częstym wkładem dołączanym do systemów odwróconej osmozy są wkłady węglowe, które usuną większe zanieczyszczenia organiczne, ale też wpłyną pozytywnie na smak i zapach wody. 
 3. Przepuszczenie wody przez membranę osmotyczną – woda zostaje poddana procesowi odwróconej osmozy. Pod ciśnieniem, woda przechodzi przez membranę osmotyczną, która zatrzymuje zanieczyszczenia, takie jak związki chemiczne, bakterie, wirusy, metale ciężkie i inne substancje.
 4. Mineralizator i wkład Redox - są elementami dodatkowymi i często opcjonalnymi. Mineralizator wzbogaci oczyszczoną wodę w niezbędne minerały, a wkład Redox zajmie się alkalizacją wody. 

Korzyści korzystania z odwróconej osmozy


Oto kilka korzyści wynikających z posiadania filtra do wody z odwróconą osmozą:

 1. Poprawa smaku i jakości wody - filtracja za pomocą odwróconej osmozy usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale także sole mineralne i inne substancje, które wpływają na smak i jakość wody. Oczyszczona woda smakuje lepiej i jest zdrowsza dla organizmu.
 2. Redukcja zanieczyszczeń chemicznych i organicznych - systemy odwróconej osmozy są w stanie usunąć wiele szkodliwych substancji chemicznych i organicznych z wody, takich jak pestycydy, metale ciężkie, chlor i inne związki chemiczne.
 3. Eliminacja bakterii i wirusów - membrana osmotyczna jest w stanie zatrzymać mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, co oznacza, że ​​woda filtrowana przez system odwróconej osmozy jest wolna od szkodliwych patogenów.
 4. Oszczędność pieniędzy - posiadanie filtra do wody z odwróconą osmozą jest oszczędne. Eliminuje to potrzebę kupowania butelek wody mineralnej, co jest kosztowne i generuje odpady.
 5. Ochrona środowiska - brak kupowania butelek wody mineralnej pomaga zmniejszyć ilość plastikowych butelek i opakowań, które trafiają do środowiska naturalnego, co przyczynia się do ochrony środowiska.
 6. Łatwość użytkowania - filtry do wody z odwróconą osmozą są łatwe w użyciu i utrzymaniu. Wymiana wkładu jest łatwa i szybka, a większość filtrów ma wskaźnik, który informuje, kiedy należy go wymienić.
 7. Bezpieczeństwo i pewność - posiadanie filtra do wody z odwróconą osmozą daje poczucie bezpieczeństwa i pewności, że woda, którą pijemy i używamy do gotowania jest wolna od szkodliwych zanieczyszczeń, bakterii i wirusów.

Podsumowanie


Korzystanie z filtrów wody wykorzystujących technologię odwróconej osmozy ma wiele korzyści. Dzięki temu, woda z naszego kranu będzie czysta, pozbawiona zanieczyszczeń, metali ciężkich i bakterii.

Możemy cieszyć się zdrowymi napojami i posiłkami, korzystać z lepszej jakości lodu i wody do gotowania. Proces ten jest oszczędny dla środowiska, gdyż pozwala na ograniczenie zużycia butelek jednorazowych. Dzięki takiemu filtrowi, oszczędzamy również pieniądze, które musielibyśmy wydać na zakup wody butelkowanej, a jednocześnie zyskujemy wygodę i bezpieczeństwo korzystania z czystej i zdrowej wody w każdej chwili.


Najczęstsze pytania

Jak działa filtr wody z odwróconą osmozą?

Filtr wykorzystujący technologie odwróconej osmozy działa poprzez przepuszczanie wody przez membranę osmotyczną, która zatrzymuje zanieczyszczenia i patogeny. Pory membrany są na tyle wąskie, że cząstki zanieczyszczeń zostają zatrzymane, a cząsteczki wody przepuszczone przez filtr. Woda przypływa pod ciśnieniem, dzięki czemu oczyszczanie jest skuteczne.

Jakie są korzyści filtra do wody z odwróconą osmozą?

Głównymi korzyściami używania filtra z odwróconą osmozą są: czysta, pozbawiona zanieczyszczeń woda, która jest zdrowsza i smaczniejsza oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Posiadając filtr odwróconej osmozy nie wydajemy pieniędzy parę dni w tygodniu na wodę butelkowaną i przyczyniamy się do zmniejszenia generowanych odpadów plastikowych.

Czy filtr wody z odwróconą osmozą usuwa wszystkie zanieczyszczenia?

Tak, filtr wody z odwróconą osmozą usuwa wszelkie zanieczyszczenia, w tym związki chemiczne, bakterie i wirusy. Pamiętajmy, że odwrócona osmoza nie usuwa całkowicie minerałów, takich jak wapń i magnez. 

Jak długo trwa proces filtracji wody przez filtr z odwróconą osmozą?

Proces filtracji wody przez filtr z odwróconą osmozą zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar filtra, ciśnienie wody i jakość wody wejściowej, ale zazwyczaj trwa od kilku minut do kilku godzin.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >