5 Naturalnych metod na odświeżanie powietrza w domu

PYTANIE: Co łączy… kawę, sodę oczyszczoną, ocet i wodę, węgiel drzewny, skały wulkaniczne i okna?TAK, wszystkie one świetnie nadają się do odświeżenia powietrza, a w dodatku są naturalne i nieszkodliwe dla człowieka. No dobrze, może poza oknami, ale tu chodzi bardziej o czynność – otwieranie, nic innego.

PYTANIE: Co łączy... kawę, sodę oczyszczoną, ocet i wodę, węgiel drzewny, skały wulkaniczne i okna?

TAK, wszystkie one świetnie nadają się do odświeżenia powietrza, a w dodatku są naturalne i nieszkodliwe dla człowieka. No dobrze, może poza oknami, ale tu chodzi bardziej o czynność - otwieranie, nic innego.

Poznaj nasze ulubione, naturalne metody na odświeżanie powietrza w domu.

Odświeżanie powietrza w domu? To proste, wystarczą do tego tylko...

1

ROZTWÓR OCTU Z WODĄ

(najlepiej w rozpylaczu)

ocet jako odświeżacz powietrza

Ponieważ sztuczne produkty do odświeżania powietrza są niezwykle szkodliwe (tu o tym pisaliśmy), ocet będzie dla nich znakomitym zamiennikiem.

To nieprawda, że ocet musi pozostawiać po sobie charakterystyczny zapach, wręcz przeciwnie! Jeśli rozmieszasz go w wodzie (ok. pół szklanki na 2 litry wody), to nie tylko możesz użyć tego roztworu jako rozpylacza (wykorzystaj starannie oczyszczony pojemnik np. po płynie do mycia szyb) i odświeżyć powietrze, ale również możesz umyć nim powierzchnie mebli i nie pozostaną na nich żadne smugi.

Jeśli lubisz mieć jakiś zapach w powietrzu, dodaj do spreju kilku kropel naturalnego olejku eterycznego (nie zastępuj go sztucznymi substancjami zapachowymi, które zawierają LZO) - to pozostawi w mieszkaniu przyjemny zapach i przyda Ci kilku benefitów aromaterapii.

2

ZIARNA KAWY

(to dotyczy także kawy mielonej)

kawa jako odświeżacz powietrza

​Amatorzy smaku kawy wiedzą, że ważne jest przechowywanie jej ziaren w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ kawa bardzo łatwo wyciąga zapachy innych produktów, które się w niej znajdują.

Tak, kawa jest kolejnym świetnym reduktorem zapachów i sprawdzi się w szczególności w:
- niewielkich, suchych miejscach - np. szufladach, szafkach, a nawet szafach z ubraniami.

Każdego ranka, pozwól wyschnąć ziarnom kawy, a następnie przełóż je do niewielkich woreczków z materiału - takich, jak worki, których używa się do przechowywania substancji zapachowych, lub suszonych grzybów.

Jeśli tylko miejsce, w którym umieścisz ziarna jest suche (chodzi o to, aby ziarnia nie zapleśniały od wilgoci), to pozwolą Ci zredukować w nim niepożądane zapachy.

3

SODA OCZYSZCZONA

(czyli wodorowęglan sodu NaHCO3 - oznaczenie E500b)

soda oczyszczona jako odświeżacz powietrza

Soda oczyszczona jest znakomitym odświeżaczem powietrza. Wprawdzie jest najbardziej efektywna w niewielkich i zamkniętych przestrzeniach (np. w lodówce), ale nie tylko tam się sprawdzi.

Gdzie najlepiej jej użyć? Pomyśl o rozsypaniu sody w miejscu, w którym trzymasz w domu pojemniki na śmieci - na ich dnie po każdym opróżnieniu i przed założeniem nowego worka.

Jeżeli mieszkasz w domu wolnostojącym, a firma utylizująca śmieci zapewnia pojemniki, które przez wiele dni stoją na zewnątrz czekając na wywóz śmieci, syp większą ilość na spód pojemnika po każdym jego opróżnieniu - dzięki temu zredukujesz nieprzyjemne zapachy w okolicy.

Właściciele zwierząt domowych mogą też dosypać nieco sody oczyszczonej do kuwety.

4

WĘGIEL DRZEWNY I SKAŁY WULKANICZNE

Węgiel drzewny oczyści powietrze w domu

Niektóre minerały posiadają właściwości likwidujące zapachy. Skały wulkaniczne są jednymi z nich, oprócz tego węgiel drzewny.

Są całkowicie bezpieczne i możesz je z powodzeniem stosować w domu.

Gdzie? Ułóż je na spodzie pojemnika na śmieci.
Co jakiś czas osuszaj je na słońcu, aby odzyskiwały swoje odświeżające właściwości.

Węgiel drzewny jest bardzo efektywny w niwelowaniu przykrych zapachów i nie bez powodu stosuje się go w filtrach oczyszczaczy powietrza (aczkolwiek tam zwykle jest on pod postacią węgla aktywowanego).
Niektóre szpitale stosują go do usuwania toksyn, które wchłonęło ciało pacjentów.

5

OTWARTE OKNA

Miej zawsze okna otwarte na świeżość - powietrze wewnętrzne jest bardziej zanieczyszczone niż to na zwenątrz

Zdrowy-Dom okno otwarte na świeżość

Wietrzenie, wietrzenie i jeszcze raz wietrzenie.

Zapewnienie dobrego przewiewu w domu jest najbardziej oczywistym, ale czasami zaniedbywanym obowiązkiem. Dlaczego tak się dzieje? Często nie zdajemy sobie sprawy jak wysoki poziom wilgotności mamy w mieszkaniu, dlatego warto w kilku pomieszczenia zawiesić na ścianach higrometry (pisałem o tym tutaj).

Powietrze wewnętrzne jest co najmniej o 60% bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz (niektórzy podają, że może być nawet dwukrotnie, albo do 10 razy bardziej zanieczyszczone), o czym wielokrotnie już przestrzegaliśmy.

Dlatego nigdy nie zapominaj o przewiewie - także zimą!

A może Ty masz swoje sprawdzone domowe sposoby na odświeżanie powietrza?

Podziel się nimi w komentarzu, a najciekawsze opublikuję na blogu.


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Powiązane strony


oczyszczacze powietrza xiaomi, oczyszczacz powietrza ranking, flash streamer daikin, filtr powietrza dla alergików, przed czym chroni oczyszczacz?, węgiel do filtra, za duża wilgotność w mieszkaniu, oczyszczacz powietrza do 60 m2, dystrybutory wody dla firm, fontanna wody pitnej

Komentarze

  • Michał napisał:
    Witam,
    Dla zdrowego i naturalnego oczyszczenia powietrza w domu polecam odpowiedni rośliny + system Airy.
    Polecam zakup po jednej doniczce Airy na pokój i posadzeniu w niej odpowiedniej rośliny np skrzydłokwiata lub draceny. Airy to specjalna doniczka ktora posiada substrat, węgiel aktywny oraz zbiornik na wodę. Poprzez efekt komina zasysa ona powietrze oraz wentyluje korzenie. Substrat oraz węgiel aktywny i woda zatrzymują zanieczyszczenia a mikroorganizmy i enzymy żyjące na korzeniach rozkładają te zanieczyszczenia na składniki odżywcze. Instytut Fraunhofera przebadał iż 16mkw pomieszczenie jedna doniczka oczyści w 24 godziny i jest 8 razy skuteczniejsza niż standardowa doniczka z kwiatem.
    10.04.2017
  • GoodAIR.pl napisał:
    Cieszę się, że różnica jest wyczuwalna :)
    01.02.2017
  • Ines napisał:
    Witam!
    Świetne informacje, bardzo przydatne!
    Jednak z wietrzeniem pomieszczeń ,ostatnio mam wątpliwości. Jestem alergikiem na kurz roztocza i pleśnie prawdopodobnie.
    Wielokrotne testy nie wykazały, ale objawowo największe prawdopodobieństwo.
    Mam wątpliwości co do wietrzenia ,nie z powodu tego że samo w sobie jest złe, tylko z powodu tzw. "smogu" na zewnątrz. Niby z pieców węglowych. Gdybym w latach 80 -tych nie mieszkała w Bytomiu i Chorzowie , apotem prawie 15 lat na wsi z piecami w każdym pokoju, to może bym uwierzyła. Jednak ostatnie obserwacje nieba i tego co na nim lata przekonały mnie w 100 procentach ,że niestety to owe "samoloty", a raczej substancje z nich rozpylane nas trują. Nie interesuje mnie polityka. Niestety rządzący dobrze o tym wiedzą ,jednak nikogo nie wzrusza jakie to ma konsekwencje dla nas. Ja natomiast jestem żywo zainteresowana oczyszczaniem powietrza ze względów zdrowotnych. Przypuszczam ,że na "owe" zanieczyszczenia nie będzie idealnego filtra za przystępne pieniądze, jednak "lepszy rydz niż nic". I tak niestety na zewnątrz trzeba wyjść.
    Czy może Pan podpowiedzieć coś bliżej , jakiś model polecić?
    Pozdrawiam!
    26.01.2017
  • Kamil napisał:
    Warotościowe bardzo, ja akurat mam małe mieszkanie i dodam, że też liczy się jakość powietrza, kupiłem taki filitr oczyszczacz sharp bardzo dużo kurzu drobinek się unosiło wcześniej
    24.01.2017
  • GoodAIR.pl napisał:
    Tak, to bardzo ważne, żeby wentylator działał jeszcze min. 15 nawet do 30 min. po kąpieli. W sklepach można nabyć wentylatory z wyłącznikami czasowymi, ale można to przecież robić ręcznie. Ważne, żeby wentylator wspomógł obieg powietrza i wyprowadził parę wodną przez przewód kominowy.
    Szczęśliwi są ci, którzy mają łazienki z otworami okiennymi.
    04.08.2016
  • Krysia napisał:
    Bardzo wyczerpujący i informatywny wpis! Montowałam ostatnio wentylator w łazience, bo po kąpieli było tam wprost nie do wytrzymania - całe pomieszczenie zaparowane, i duszno.
    02.08.2016
  • Pat napisał:
    Jeśli nie klimatyzacja to z pewnością rekuperator zapewni większy komfort. Jak już zostało wspomniane wpłynie to na nasze lepsze samopoczucie.
    20.06.2016
  • Paweł napisał:
    Dziękuję za ciekawy artykuł odnośnie wentylacji. Lato się zaczyna dlatego warto zastanowić się nad zakupem wentylatora z rekuperatorem.
    08.06.2016
  • Seweryn napisał:
    Odpowiednio dobrana wentylacja to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Dzięki niej jesteśmy w stanie zachować odpowiedni poziom wilgoci. Warto również zastanowić się nad montażem klimatyzacji.
    16.05.2016
  • Daniel napisał:
    U mnie problem jest taki że mieszkam w bloku i sąsiad nielegalnie zamontował wentylator, przez co zapach czosnku i cebuli idzie do nas :/
    14.04.2016
  • GoodAIR.pl napisał:
    Bartoszu - miło mi to słyszeć. U mnie w domu był naprawdę duży problem. Zatęchłe, "stojące" powietrze i wysoka wilgotność (której nie mierzyliśmy) doprowadziła do powstania pleśni w niektórych miejscach oraz we wszystkich szafach. Dużo, dużo prania i ratowania ubrań, konieczność spryskania ścian i zakamarków specjalistycznymi środkami, a później dodanie wentylacji w oknach. Ciężki, bardzo ciężki temat.
    To te przeżycia (między innymi) skłoniły mnie do poprowadzenia tego bloga.
    23.01.2016
  • Bartosz napisał:
    Kilka lat temu miałem problem z wentylacją mieszkania. Odczuwałem senność i zmęczenie nawet po nocy. Zacząłem szukać przyczyn zdrowotnych. Nic bardziej mylnego. Problem tkwił w zatkanej wentylacji . Odkąd zadbałem o drożność wentylacji oraz ogólną "przewiewność" domu czuję się rewelacyjnie.
    20.01.2016
  • GoodAIR.pl napisał:
    Witaj,
    Jeśli sam/-a stosujesz jakieś domowe, naturalne i sprawdzone sposoby odświeżania powietrza, podziel się z nami - inni skorzystają, a ja z przyjemnością udostępnię je na blogu.
    30.07.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

14.03.2024

Wprowadź oddech świeżości do swojego biura! Dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rok 2024/2025, możesz zaoszczędzić na zakupie oczyszczaczy powietrza. Popraw jakość pracy i samopoczucie pracowników, dbając jednocześnie o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Nie przegap szansy - złóż wniosek i otrzymaj dofinansowanie!

Czytaj dalej >
Oczyszczacze wody pod zlew Philips - który wybrać?

Oczyszczacze wody pod zlew Philips - który wybrać?

08.03.2024

Odkryj innowacyjne oczyszczacze wody pod zlew Philips, które zapewniają doskonałą jakość i smak wody prosto z Twojego kranu. Dzięki zaawansowanej technologii, te filtry eliminują zanieczyszczenia, bakterie i metale ciężkie, dostarczając czystą i zdrową wodę dla Twojej rodziny. Poznaj korzyści i funkcje tych filtrów, które sprawiają, że picie wody staje się jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Czytaj dalej >