Oczyszczacz powietrza do przedszkola - ranking

Częściowo pod naciskiem rodziców, a częściowo pod wpływem nowych informacji na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza przedszkola inwestują w profesjonalne oczyszczacze poweitrza. Warto mieć świadomość, że oczyszczacz, który świetnie sprawdza się w warunkach domowych niekoniecznie będzie odpowiedni do przedszkola. Sprawdź, dlaczego?

Częściowo pod naciskiem rodziców, a częściowo pod wpływem nowych informacji na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przedszkola inwestują w profesjonalne oczyszczacze powietrza. Warto mieć świadomość, że oczyszczacz, który świetnie sprawdza się w warunkach domowych niekoniecznie będzie odpowiedni do przedszkola. Sprawdź, dlaczego?Warto mieć świadomość, że oczyszczacz, który świetnie sprawdza się w warunkach domowych niekoniecznie będzie odpowiedni do przedszkola.

Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Negatywne efekty wdychania smogu dotyczą osób w każdym wieku, jednak to dzieci znajdują się w grupie największego ryzyka. Ich ciała są znacznie mniejsze od ciał dorosłych, a dzieci oddychają znacznie szybciej – do ich płuc, a następnie krwi dostaje się znacznie więcej toksycznych substancji niż to ma miejsce w przypadku osoby dorosłej. Współcześnie zaleca się, żeby najmłodsi nie wychodzili na zewnątrz w dniach, kiedy stan powietrza jest szczególnie zły. Pomija się natomiast problem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Niesłusznie, bo i ono jest poważnym zagrożeniem.

Zanieczyszczone powietrze w przedszkolach


Poziom zanieczyszczenia powietrza jest alarmujący. Każdej zimy borykamy się z problemem smogu i drobinkami pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Poza sezonem grzewczym główny problem stanowią spaliny samochodowe, dym papierosowy, bakterie i alergeny. Uciekając od tych szkodliwych substancji często chowamy się w domach z nadzieją, że tam jakość powietrza jest lepsza. Niestety, rzeczywistość w tym przypadku jest rozczarowująca. Zarówno w prywatnych mieszkaniach jak i publicznych placówkach, jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

O ile coraz bardziej świadomi rodzice są w stanie zadbać o dobry stan powietrza w domach, o tyle nie zawsze mają wpływ na to, czym ich pociechy oddychają w przedszkolach lub żłobkach. Większość polskich przedszkoli w dalszym ciągu wykorzystuje przestarzałą, nieefektywną wentylację grawitacyjną (powietrze wpuszczane jest przez nawiewniki i okna a odprowadzane pionowym kanałem). Taki typ wentylacji nie wykorzystuje filtrów, a przez to nie stanowi żadnej bariery dla pyłów i smogu. Otwierając drzwi i okna w celu “przewietrzenia” tak naprawdę wpuszczamy do środka jeszcze więcej zanieczyszczeń. Ostatecznie, stężenie smogu wewnątrz budynku wynosi zwykle 70-90% tego, co znajduje się za oknem. Ponadto kiepsko odprowadzane powietrze prowadzi do tego, że w pomieszczeniu kumuluje się duża ilość szkodliwego dwutlenku węgla CO2.

Oczyszczacz powietrza do przedszkola

Liczne badania jasno wskazują, że w wielu wypadkach powietrze wewnątrz pomieszczeń charakteryzuje się gorszą jakością niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Do smogu występującego w danym rejonie należy dodać zanieczyszczenia typowe dla budynków mieszkalnych, takich jak lotne związki organiczne (LZO). Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że w powietrze w pomieszczeniach zawiera szkodliwe substancje pochodzące z farb, którymi pomalowane są ściany, mebli wykonanych z syntetycznych tworzyw, czy licznych sprzętów RTV i AGD, bez których mało kto wyobraża sobie normalne funkcjonowanie. Niebezpieczne dla zdrowia okazują się także popularne środki do czyszczenia.

Powietrze w przedszkolach w liczbach

Praktycznie żadne polskie przedszkole nie spełnia wymogów WHO dot. ilości pyłów zawieszonych PM2.5 i ogólnej jakości powietrza.

Liczby nie pozostawiają wątpliwości:

  • 62% badanych placówek przedszkolnych znajduje się w miejscach, gdzie stężenie pyłu PM10 przekracza normy dobowe przez ponad 35 dni w roku;
  • spośród 11 784 przedszkoli aż 1000 znajduje się w miejscach o tak złej jakości powietrza zewnętrznego, że ryzyko zakażenia dolnych dróg oddechowych jest w nich o 25% wyższe niż w placówkach, w których zanieczyszczenie zewnętrzne mieści się w normach;
  • w obszarach, na których występują dni o największym stężeniu zanieczyszczeń, ryzyko hospitalizacji dzieci rośnie o co najmniej 12,6%, a w skrajnych przypadkach (10 dni z najwyższymi stężeniami) nawet o 30%.

Dane pochodzą z raportu “Polskie przedszkola w smogu”.

Pomiar jakości powietrza w przedszkolach


W poszczególnych regionach Polski jakość powietrza może znacznie się od siebie różnić. W niektórych przedszkolach wystarczą oczyszczacze powietrza średniej klasy, a w innych konieczne jest sięgnięcie po urządzenia o wyższej mocy i skuteczności. Często jednak nie mamy pojęcia, jaki jest poziom zanieczyszczenia w naszej okolicy. Jak to sprawdzić? Sposobów jest kilka.

Mapy zanieczyszczeń

W pierwszej kolejności możemy skorzystać z darmowych aplikacji mobilnych lub portali internetowych, które zbierają informacje ze stacji pomiarowych i udostępniają je w postaci wygodnych i czytelnych map. Wśród stron internetowych największą popularnością cieszy się witryna GIOŚ, ale znaleźć można też wiele innych ciekawych portali, takich jak Smogmap.pl czy Airly.eu. Często pobieraną aplikacją na telefon jest m.in. Kanarek. Dzięki nim możemy sprawdzić jakość powietrza w dowolnym miejscu w Polsce, nawet będąc daleko od niego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są to wartości przybliżone - może okazać się, że choć poziom zanieczyszczenia w naszym regionie mieści się w normach, to lokalnie przekracza dozwolone wartości. Do bardziej precyzyjnych pomiarów przydają się domowe mierniki jakości powietrza.

Mierniki jakości powietrza

Domowe urządzenia służące do pomiaru zanieczyszczeń dzielimy zwykle na dwie ogólne kategorie:

  • mierniki zewnętrzne,
  • mierniki wewnętrzne.

Mierniki zewnętrzne informują nas często nie tylko o jakości powietrza, ale również temperaturze, ciśnieniu i innych interesujących nas parametrach. Są odporne na różne warunki atmosferyczne i przeważnie montuje się je na ścianach budynków. Ten typ mierników przydaje się np. kiedy chcemy wiedzieć, czy warto wychodzić w tej chwili z dzieckiem na podwórko, czy może lepiej zostać w domu. A może wyjść i skorzystać z maski antysmogowej? Firmy produkujące zewnętrzne mierniki jakości powietrza to np. Airly oraz Ecolife.

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - miernik jakości powietrza Ecolife Air Sensor

Mierniki wewnętrzne służą wyłącznie do stosowania wewnątrz budynków. Dzięki nim możemy sprawdzić, jakim powietrzem oddychają dzieci przebywające w przedszkolu i wybrać odpowiedni oczyszczacz. W pomieszczeniach poza składnikami smogu (PM10 i PM2.5) mamy do czynienia również z lotnymi związkami organicznymi (LZO/VOC), dlatego większość czujników, takich jak Ecolife Air Sensor, mierzą również ten parametr. Wewnętrzne mierniki jakości powietrza posiadają zwykle szereg różnych opcji dodatkowych, które ułatwiają ich użytkowanie, dlatego przed zakupem warto przeczytać specyfikację przynajmniej kilku modeli. Dla przykładu, miernik Noklead A8 na przejrzystym wyświetlaczu wskazuje nam nie tylko poziom zanieczyszczeń, ale również temperaturę i wilgotność oraz pełni funkcję zegara. Miernik Laser Egg 2+ łączy się ponadto z dedykowaną aplikacją mobilną.

Zanieczyszczone powietrze a zdrowie dziecka


Oczyszczacz powietrza do przedszkola - płaczące dziecko

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do poważnych dolegliwości układu oddechowego i układu krążenia. Jeżeli więc nie możemy wykryć przyczyn ciężkiej astmy u najmłodszych, a lekarze sugerują alergię, warto zastanowić się, czym oddychają nasze dzieci.

Ponadto, zanieczyszczenie powietrza:

  • wpływa negatywnie na rozwój poznawczy dzieci,
  • może być przyczyną wyższego BMI,
  • może powodować trudności pracy mózgu.

Więcej o wpływie zanieczyszczonego powietrza na twoje dziecko i tym jak mu przeciwdziałać znajdziesz tutaj.

Zła jakość powietrza nie musi być wyrokiem. Zazwyczaj inwestycja w wysokiej klasy oczyszczacz powietrza powoduje zanik problemów zdrowotnych u dzieci.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola?


Częściowo pod naciskiem rodziców, a częściowo pod wpływem nowych informacji na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przedszkola inwestują w profesjonalne oczyszczacze. Warto mieć świadomość, że oczyszczacz, który świetnie sprawdza się w warunkach domowych, niekoniecznie będzie odpowiedni do przedszkola. Dlaczego?

Wydajność urządzenia jest jednym z powodów

Pomieszczenia w przedszkolach są znacznie większe niż pokoje w przeciętnych mieszkaniach. Charakterystyczne dla tego typu placówek są duże metraże – średnio od 30 do 50 m2. Dodatkowo jak wynika z naszego doświadczenia takie pomieszczenia bywają wysokie - najczęściej 3 m i więcej.

Oczyszczacze powietrza posiadają maksymalną powierzchnię, na której działają skutecznie. Często jest ona znacznie mniejsza od przedszkolnej sali. Wyzwaniem dla tego typu urządzeń jest także duża ilość dzieci. Współcześnie, praktycznie niemożliwym jest znalezienie oczyszczacza, który poradzi sobie z powierzchnią od 90 do 150 m3. Z tego względu zaleca się zakup dwóch urządzeń o bardzo dobrych parametrach.

Jak można dokładnie obliczyć potrzebny przepływ powietrza? Sposoby są dwa. Wyobraźmy sobie salę przedszkolną o powierzchni 40 m2 z odpowiednią wentylacją, w której przebywa 10 dzieci.

Sposób 1. Przyjmuje się, że oczyszczacz powinien przefiltrować powietrze w pomieszczeniu przynajmniej trzy razy w ciągu godziny (na najwyższych obrotach). Wystarczy więc obliczyć kubaturę pomieszczenia i pomnożyć ją razy 3. Na przykład: pomieszczenie o powierzchni 40 m2 i suficie na wysokości 3 m potrzebuje oczyszczacza o wydajności 40*3*3=360 m3/h.

Sposób 2. Bierze pod uwagę wentylację pomieszczenia. Zgodnie z odpowiednimi normami, strumień objętości powietrza wentylacyjnego w sali powinien wynosić 15 m3/h dla każdego dziecka zgodnie z normą "PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej." Odpowiednią wydajność liczymy więc według następującego wzoru: 3 * ilość dzieci * 15 m3/h. Na przykład: sala z 10 dzieci potrzebuje oczyszczacza z przepływem powietrza na poziomie 3 * 10 * 15 m3/h = 450 m3/h.

Co jeśli obliczymy wydajność na oba sposoby i otrzymane wyniki będą się od siebie różnić? Wtedy warto jest wziąć pod uwagę wyższą wartość (w przykładzie wyżej jest to 450 m3/h) i kierować się nią przy wyborze oczyszczacza powietrza.

Filtracja powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza do przedszkola zwróć uwagę również na to, czy jest wyposażony w kilkuetapową filtracja powietrza. Im więcej etapów tym większe prawdopodobieństwo uzyskania wysokiego stopnia oczyszczenia. Najistotniejszym etapem jest filtr HEPA, który zatrzymuje najmniejsze pyły, powyżej 0,3 mikrona. np. składniki smogu PM10 i PM2.5. Nie mniej ważny jest filtr węgla aktywnego, który wychwytuje mikroskopijne bakterie i wirusy. W celu pozbycia się patogenów warto stosować oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który za pomocą jonów ujemnych unieszkodliwia znajdujące się w otoczeniu wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz alergeny. Filtry w oczyszczaczach różnią się od siebie nie tylko skutecznością, ale również żywotnością oraz sposobem konserwacji. Niektóre modele wymagają regularnego czyszczenia, co może stanowić sporą niedogodność w placówce przedszkolnej. Z drugiej strony wydłuża to czas ich użytkowania i zmniejsza koszty eksploatacyjne. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię odpowiednich filtrów.

Cicho sza...

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - cicho sza

Oczyszczacz powietrza do przedszkola nie może zakłócać nauki, zabawy lub popołudniowego leżakowania, dlatego powinno pracować możliwie jak najciszej. Wybrany model powinien na najniższym biegu pracować poniżej 25 dB, ponieważ tylko taki hałas nie zakłóci snu dzieci podczas drzemki. Najlepsze produkty na rynku osiągają nawet 16dB – jest to poziom szelestu liści. Na wyższych biegach wartość dźwięku może być wyższa. Norma PN-87/B-02151/02 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach” mówi, że “dla dziecięcych pokoi w żłobkach i przedszkolach, od wyposażenia technicznego budynku oraz innych urządzeń w budynku i poza budynkiem wymagana jest praca w zakresie głośności maksymalnej do 35 dB.

Nawilżanie powietrza daje widoczne efekty

Ostatnia funkcja to nawilżanie powietrza, która często w obiegowej opinii jest traktowana jako zagrożenie, zwłaszcza przez rodziców małych alergików. Nieodpowiedni nawilżacz faktycznie może przysporzyć więcej szkody niż pożytku, ale właściwie stosowany może okazać się zbawienny dla zdrowia maluchów. Do bezpiecznych i skutecznych należą nawilżacze ewaporacyjne, które z pomocą czujnika wilgotności zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Nawilżone powietrze ułatwia sen i powoduje, że drogi oddechowe nie są podrażnione, co przyczynia się do rzadszych chorób gardła, np. anginy. Warto, aby w wybranym modelu oczyszczacza istniała możliwość odłączenia funkcji nawilżania od samodzielnej filtracji.

A co jeszcze się przyda?

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - co jeszcze się przyda

Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza różnią się między sobą szczegółami, takimi jak funkcje dodatkowe, które z pozoru mogą wydawać się mało istotne, ale w praktyce często przesądzają o wygodzie użytkowania. W przypadku urządzeń do przedszkola najistotniejsze są różnego rodzaju blokady (rodzicielska, kółeczek), które uniemożliwiają ciekawskim dzieciom zmianę ustawień lub przesunięcie oczyszczacza. Choć takich modeli jest mało, to świetnie sprawdzają się te przystosowane do zawieszenia na ścianie i sterowane za pomocą pilota lub aplikacji. Istotną, ale często bagatelizowaną kwestią jest też sposób zasysania powietrza przez oczyszczacz. Wlot powietrza nie może być niczym zasłonięty, dlatego jeśli znajduje się w tylnej części obudowy, nie będziemy mogli postawić urządzenia bezpośrednio przy ścianie. Takiego problemu nie sprawiają oczyszczacze, które zasysają powietrze z przodu obudowy lub po bokach.

Budżet

To zrozumiałe, że nawet w większych placówkach budżet na zakup oczyszczaczy powietrza do przedszkola jest w pewnym stopniu ograniczony, mimo to nie powinniśmy decydować się na najtańszy dostępny model. Często właśnie takie urządzenia generują największe koszty eksploatacyjne. Dlatego oprócz ceny zakupu urządzenia bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na żywotność i cenę filtrów oraz pobór prądu przez urządzenie.

Oczyszczacz jednak potrzebny

W internecie można się spotkać ze stwierdzeniem, że żaden dostępny na rynku oczyszczacz powietrza nie nadaje się nawet do średniej wielkości sali przedszkolnej. Jest to poparte szeregiem skomplikowanych wyliczenia z dużą ilością danych. Wyliczenia te jednak rzadko pokrywają się z rzeczywistością. Przede wszystkim oczyszczacz powietrza do przedszkola nie musi usuwać zanieczyszczeń do zera, żeby uznać jego zakup za opłacalny. Nawet kilkukrotne zmniejszenie ilości zanieczyszczeń może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia dzieci.

Nie bez znaczenia jest również wentylacja, która niestety często nie spełnia wymaganych norm (15 m3/h na dziecko). Z tego powodu oczyszczacz wybrany z założeniem poprawnej wentylacji będzie miał w rzeczywistości pewien “zapas” wydajności. Pamiętajmy też, że nowe zanieczyszczenia, które wpadają do pomieszczenia nie mieszają się od razu z całym powietrzem. Oczyszczacz postawiony w pobliżu okna będzie w stanie szybko je wyłapać.

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - ranking


W poniższym rankingu opisaliśmy pięć modeli, które według nas doskonale sprawdzą się w roli oczyszczaczy powietrza do przedszkola, ustawione w kolejności od najlepszego. Wybraliśmy urządzenia o dużej wydajności oraz wysokiej skuteczności oczyszczania, które dzięki posiadanym funkcjom są wygodne i w pełni bezpieczne w użytkowaniu, nawet w pobliżu wielu niesfornych i ciekawskich maluchów. Każdy z nich posiada albo odpowiednią blokadę ustawień, albo możliwość zawieszenia na ścianie i sterowania zdalnego. Wszystkie pracują niezwykle cicho, dlatego nie trzeba ich wyłączać w czasie popołudniowej drzemki.

Ideal AP 45

Jednym z najczęściej wybieranych oczyszczaczy powietrza do przedszkola jest oczyszczacz niemieckiej marki Ideal, model AP 45. Cechuje go bardzo duży przepływ powietrza na poziomie 500 m3/h, dlatego poradzi sobie nawet z pomieszczeniami o wielkości 55 m2 (sufit na wysokości 3 m). Pomimo dużej wydajności potrafi pracować bardzo cicho (27 dB w trybie niskim), dlatego nie będzie przeszkadzać dzieciom w zabawie i nauce.

Skuteczne oczyszczanie przez cały rok

Filtracja powietrza w urządzeniu Ideal AP 45 odbywa się za pomocą filtra HEPA H13, węgla aktywnego i jonizatora Plasmawave. Taki zestaw usuwa z otoczenia składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5), alergeny, roztocza i inne drobne zanieczyszczenia ze skutecznością 99,97%. Bez problemu usuwa też większość zanieczyszczeń gazowych, takich jak lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Jonizator produkuje i wypuszcza do otoczenia ujemnie naładowane jony, które eliminują wirusy, bakterie, pleśń i inne patogeny, pozostawiając powietrze czyste i zdrowe. Początkowo filtry były do zakupu wyłącznie w formie pełnej kasety filtracyjnej o cenie 499 zł, jednak producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i aktualnie możliwy jest zakup samodzielnych filtrów, które następnie wkładamy do posiadanej już kasety z poprzednich filtrów. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze i kosztuje tylko 299 zł. Filtry nie wymagają czyszczenia, a wymienia się je raz na rok/dwa lata, zależnie od poziomu zanieczyszczenia i intensywności użytkowania. Zużycie filtrów kontroluje odpowiedni czujnik, a moment wymiany wskazuje sygnał dźwiękowy i świetlny.

Do zawieszenia na ścianie

Ideal AP 45 jest oczyszczaczem bardzo wygodnym w użytkowaniu. Nie tylko posiada praktyczny tryb pracy automatycznej, gdzie prędkość wentylatora dobierana jest do warunków otoczenia, ale również posiada opcję sterowania zdalnego za pomocą pilota. Możemy zaopatrzyć się również w akcesorium dodatkowe, jakim jest podstawa do zawieszenia oczyszczacza na pewnej wysokości. Oczyszczacz posiada boczne wloty powietrza, dzięki którym nie musimy zachowywać odpowiedniej odległości oczyszczacza od ściany i możemy zamontować urządzenie bezpośrednio na niej. W ten sposób umieścimy oczyszczacz z dala od ciekawskich dzieci.

Model Ideal AP 45
Wydajność [m3/h] 500
Hałas [dB] 27-60
Jonizator tak
Nawilżacz nie
Wlot powietrza boczne
Funkcje dodatkowe opcja zawieszenia na ścianie, pilot, czujnik wymiany filtra

Zalety

- bardzo duża wydajność (500 m3),

- stosunkowo cicha praca (27 dB),

- sterowanie zdalne (pilot),

- możliwość zawieszenia na ścianie,

- jonizator.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak blokady rodzicielskiej,

- 27 dB może przeszkadzać wrażliwszym dzieciom podczas drzemki.

Ideal AP 60 PRO

Model AP 60 PRO należy do serii oczyszczaczy firmy Ideal przeznaczonych do zadań specjalnych. Może pochwalić się przepływem powietrza na poziomie 600 m3/h, co czyni go największym urządzeniem w niniejszym porównaniu. Doskonale oczyści powietrze w pomieszczeniach o wielkości nawet do 66 m2 (wysokość sufitu 3 m). Pomimo tak dużej mocy filtrującej, pracuje ciszej niż większość oczyszczaczy na rynku - w trybie niskim emisja hałasu sięga niewiele ponad 16 dB! Nie zakłóci zabawy ani snu nawet dzieciom z bardzo wrażliwym słuchem.

Filtry o najlepszej skuteczności

Urządzenie wykorzystuje okrągły filtr 360, stworzony z pięciu warstw HEPA oraz nieimpregnowanego węgla aktywnego. Daje to skuteczność filtracji powietrza na poziomie HEPA H14, czyli 99,997% - taka ilość drobnych cząstek (wielkość od 0,3 mikrometrów) zostanie usunięta z pomieszczenia. Filtr 360 pozbywa się z pomieszczenia składników smogu, takich jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5, zanieczyszczeń gazowych (LZO, dym papierosowy), roztoczy, alergenów, bakterii, zarodników pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów. Ciężko znaleźć oczyszczacz nieprzemysłowy, który swoimi parametrami dorównałby modelowi Ideal AP 60 PRO. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wraz z wyższą skutecznością idzie też wyższa cena. FIltr Combi 360 wymieniać należy mniej więcej raz na rok/dwa lata, a jego koszt wynosi ok. 850 zł. Nie wymaga jednak czyszczenia, a odpowiedni moment wymiany filtra na nowy wskaże nam czujnik wymiany filtra.

Sterowanie zdalne aplikacją mobilną

Ideal AP 60 RPO jest bardzo wygodny w obsłudze, nie wymaga regularnego czyszczenia filtrów, posiada tryb pracy automatycznej, a dzięki kilku udogodnieniom doskonale sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do przedszkola. Produkt posiada opcję sterowania zdalnego, nie tylko przy pomocy pilota, ale również dedykowanej aplikacji mobilnej Ideal Air Pro. Pozwala ona kontrolować zarówno pracę oczyszczacza jak i jakość powietrza w pomieszczeniu, nawet gdy jesteśmy poza budynkiem. Jako akcesorium dodatkowe można zakupić podstawkę do zawieszenia oczyszczacza na ścianie, co w połączeniu ze zdalnym sterowaniem daje nam 100% bezpieczeństwa użytkowania nawet w pomieszczeniu z dziećmi. Jeśli jednak zdecydujemy się korzystać z urządzenia stojącego nisko, w zasięgu rączek maluchów, sprzęt pozwala nam skorzystać z zabezpieczenia w formie blokady rodzicielskiej. Dwa wloty powietrza umieszczone w bocznych częściach obudowy pozwalają ustawić oczyszczacz bezpośrednio przy ścianie, mamy więc większą dowolność w wyborze miejsca na urządzenie. Jakby tego było mało, Ideal AP 60 PRO posiada programator czasowy (timer), dzięki któremu możemy wybrać czas automatycznego rozpoczęcia lub zakończenia pracy oczyszczacza, nawet bez korzystania z aplikacji.

Model Ideal AP 60 PRO
Wydajność [m3/h] 600
Hałas [dB] 16,5-56,6
Jonizator nie
Nawilżacz nie
Wlot powietrza boczny
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, opcja zawieszenia na ścianie, pilot, aplikacja mobilna, czujnik wymiany filtra, timer

Zalety

- bardzo duża wydajność (600 m3/h),

- najwyższa skuteczność (99,997%),

- niezwykle cicha praca (16,5 dB)

- możliwość zawieszenia na ścianie,

- blokada rodzicielska,

- pilot,

- aplikacja mobilna,

- czujnik wymiany filtra.

Wady

- wysoki koszt filtrów,

- brak nawilżacza,

- brak jonizatora.

Sharp KC-D60EUW

W pomieszczeniach nie tylko mieszkalnych, ale również biurowych i przedszkolnych, dużą popularnością cieszy się model Sharp KC-D60EUW. Przepływ powietrza na poziomie 396 m3/h pozwala wykorzystywać go w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m2 (przy suficie na wysokości 3 m). Głośność na poziomie 25 dB w najniższym trybie pozwala z powodzeniem korzystać z oczyszczacza nawet podczas popołudniowego leżakowania maluchów.

Urządzenie 3w1

Jest to urządzenie 3w1, które nie tylko filtruje powietrze z zanieczyszczeń, ale również nawilża je i jonizuje. Wykorzystany w nim filtr HEPA H13 usuwa składniki smogu (PM10 i PM2.5) oraz inne drobne zanieczyszczenia ze skutecznością 99,97%, a filtr węglowy pozbywa się związków gazowych, takich jak LZO, dym papierosowy oraz nieprzyjemne zapachy. Tak oczyszczone powietrze zostaje odpowiednio nawilżone i wraca do pomieszczenia. Dzięki inteligentnym czujnikom urządzenie samodzielnie dobierze odpowiedni poziom wilgotności do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Cały proces wspomaga jonizator Plasmacluster, który eliminuje unoszące się w powietrzu patogeny, takie jak wirusy (m.in. wirus grypy), bakterie, pleśń, grzyb i alergeny. Dzięki kilkuetapowej filtracji powietrze zostaje doskonale oczyszczone i odpowiednio nawilżone. Żywotność filtrów według producenta wynosić może nawet do 10 lat, choć w praktyce w polskich warunkach jest to przeważnie o połowę krócej. W dalszym ciągu nawet 5 lat użytkowania to wynik lepszy niż w jakimkolwiek innym oczyszczaczu na rynku. Wpływa to korzystnie na koszty eksploatacyjne, ponieważ komplet trzech filtrów (HEPA, węglowy, nawilżacza) kosztuje 997 zł, więc zakładając 5 lat użytkowania wydamy rocznie na filtry tylko 199 zł. W przypadku deklarowanych przez producenta 10 lat byłoby to niecałe 100 zł rocznie. Wszystko ma jednak swoje wady i zalety - tak długi czas eksploatacji filtrów jest możliwy tylko w przypadku ich regularnego czyszczenia, mniej więcej raz na 2 miesiące. Nie jest to bardzo pracochłonny proces, jednak w przypadku przedszkola nawet najmniejszy dodatkowy obowiązek może okazać się dużym obciążeniem dla pracowników.

Włącz i zapomnij

Urządzenia Sharp produkowane są w myśl zasady “włącz i zapomnij”. Zestaw czujników pozwala modelowi KC-D60EUW na samodzielną pracę w trybie automatycznym. Wbudowany timer (programator czasowy) pozwala nam wybrać moment włączenia/wyłączenia oczyszczacza, a blokada rodzicielska zapobiega zmianom ustawień przez ciekawskie dzieci. Ruchoma żaluzja uniemożliwia wrzucenie zabawki lub włączenie rączek do wylotu powietrza wyłączonego oczyszczacza, a blokada kółeczek nie pozwala utrudnia przesunięcie lub wywrócenie sprzętu. Wszystkie te cechy sprawiają, że oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW doskonale sprawdzi się w każdym przedszkolu. W jego linii można znaleźć również dwa inne modele (KC-D50EUW i KC-D40EUW) przeznaczone do pomieszczeń o mniejszej kubaturze.

Model Sharp KC-D60EUW
Wydajność [m3/h] 396
Hałas [dB] 25-55
Jonizator tak
Nawilżacz tak
Wlot powietrza tylny
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, blokada kółeczek

Zalety

- jonizator,

- inteligentne nawilżanie,

- blokada rodzicielska,

- blokada kółeczek,

- timer,

- żaluzja przy wlocie powietrza,

- cicha praca (25 dB),

- długa żywotność filtrów (do 10 lat).

Wady

- brak wskaźnika wymiany filtrów,

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak zdalnego sterowania.

Sharp KC-G60EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW to największy oczyszczacz z najbardziej zaawansowanej linii tej firmy. Wydajność równa 408 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach do 45 m2 (sufit na wysokości 3 m). Jest jeszcze cichszy od swojego poprzednika KC-D60EUW - na najniższych obrotach emituje tylko 24 dB.

Wysoka skuteczność, niska cena

Tak jak większość oczyszczaczy powietrza firmy Sharp, również ten należy do urządzeń 3w1 - pełni rolę oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora. Wykorzystuje filtr HEPA H13, który ze skutecznością 99,97% usuwa drobne cząsteczki, takie jak składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5) oraz węgiel aktywny, odpowiedzialny za eliminację związków gazowych. W porównaniu do innych modeli na rynku, filtr węglowy został tu wzbogacony o powłokę krzemionkową, dzięki której lepiej usuwa nieprzyjemne zapachy oraz umożliwia przechwytywanie tlenków siarki i azotu. Oczyszczone powietrze przechodzi przez matę ewaporacyjną i nabiera odpowiedniej wilgotności, a poziom wilgotności dobierany jest przez urządzenie na podstawie odpowiednich czujników. Ostatnim etapem oczyszczania jest jonizator Plasmacluster, który usuwa z powietrza wirusy, zarodniki pleśni oraz inne szkodliwe patogeny. Tak jak w innych oczyszczaczach Sharp, również tutaj przy regularnym czyszczeniu filtrów ich żywotność może osiągnąć 5-10 lat (zależnie od poziomu zanieczyszczenia i intensywności użytkowania). Dzieląc łączny koszt wszystkich filtrów (1027 zł) przez czas użytkowania, ich roczny koszt wyniesie od 205 do nawet 103 zł.

Zabezpieczenia przed dziećmi

Sharp KC-G60EUW może pracować w trybie manualnym lub automatycznym. Dzięki blokadzie rodzicielskiej unikniemy sytuacji, w której dziecko bez naszej wiedzy zmieniłoby te ustawienia, a ruchoma żaluzja chroni wlot powietrza przed wrzuceniem do środka zabawki. Oczyszczacz posiada kółeczka do łatwego przemieszczenia, ale żeby uniemożliwić przesunięcie go przez dzieci, zostały wyposażone w odpowiednią blokadę. Poza standardowym wyświetlaczem jakości powietrza (kolorystyczny), urządzenie posiada również wyświetlacz numeryczny oraz diody informujące dokładnie o poziomie wilgotności powietrza, temperaturze i zanieczyszczeniach (również o obecności pyłów PM2.5). Dzięki temu zawsze wiemy, czy powietrze w sali przedszkolnej posiada odpowiednią jakość.

Model Sharp KC-G60EUW
Wydajność [m3/h] 408
Hałas [dB] 24-53
Jonizator tak
Nawilżacz tak
Wlot powietrza tylny
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, blokada kółeczek

Zalety

- dodatkowa powłoka krzemionkowa,

- inteligentne nawilżanie,

- cicha praca (24 dB),

- długa żywotność filtrów (10 lat),

- jonizator,

- blokada rodzicielska,

- blokada kółeczek,

- timer,

- dioda informująca o PM2.5.

Wady

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak wskaźnika wymiany filtrów,

- brak sterowania zdalnego.

Coway Airmega 300S

Model Coway Airmega 300S wyróżnia się na tle innych oczyszczaczy powietrza jest niewielki rozmiar w połączeniu z bardzo dużą wydajnością o wartości 490 m3/h. To niewielkie, niepozorne urządzenie poradzi sobie nawet z salą przedszkolną o wielkości 54 m2 (sufit na wysokości 3 m). Ponadto może też pochwalić się niezwykle cichą (szczególnie przy takim przepływie powietrza) pracą. W trybie niskim emituje hałas na poziomie 22 dB, więc jego praca nie będzie przeszkadzać w drzemce nawet wrażliwym na dźwięki dzieciom. Jednocześnie podczas pracy produkuje tzw. “biały szum”, który pomaga w zasypianiu.

Podwójny system filtracji

Oczyszczacz Airmega 300S wykorzystuje system Dual Power, czyli podwójnej filtracji powietrza. Powietrze zasysane jest z dwóch stron urządzenia, a w środku znajdują się aż dwa zestawy filtrów. Każdy z nich posiada filtr Green True HEPA H13 oraz węgiel aktywny, które zapewniają eliminację zanieczyszczeń gazowych (LZO, zapachy, dym) oraz cząstek stałych i składników smogu (PM10, PM2.5, roztocza, alergeny, pyłki, bakterie). Te drugie usuwane są ze skutecznością 99,97%. To właśnie podwójny system filtrów pozwala na tak wysoką skuteczność oczyszczania przy zachowaniu niewielkiej obudowy. Filtry wymienia się raz w roku, ale pomimo tak dużej skuteczności ich cena jest niezwykle niska - komplet wszystkich czterech potrzebnych filtrów kosztuje wyłącznie 299 zł!

Połączenie z aplikacją

Praca urządzenia może odbywać się w trybie manualnym lub automatycznym. W tym drugim prędkość pracy dobiera oczyszczacz, zależnie od aktualnej jakości powietrza. Trzeci tryb - “ECO” - wyłącza samodzielnie wentylator, kiedy jakość powietrza jest dobra przez co najmniej 10 min i ponownie go uruchamia po wykryciu zanieczyszczenia. W ten sposób pracuje bardzo energooszczędnie. Oczyszczacz posiada też opcję sterowania zdalnego poprzez aplikację mobilną IOCare. W ten sposób możemy kontrolować jego pracę nawet będąc poza budynkiem w innym pomieszczeniu, co docenią zabiegane przedszkolanki.

Model Coway Airmega 300S
Wydajność [m3/h] 490
Hałas [dB] 22-50
Jonizator nie
Nawilżacz nie
Wlot powietrza boczny
Funkcje dodatkowe aplikacja mobilna, biały szum

Zalety

- niewielki rozmiar przy dużej wydajności,

- bardzo cichy (22 dB),

- emisja “białego szumu”,

- podwójny system filtracji,

- niska cena filtrów,

- aplikacja mobilna.

Wady

- brak jonizatora,

- brak nawilżacza,

- brak blokady rodzicielskiej.

Podsumowanie


W dobie narastającego problemu zanieczyszczenia powietrza bardzo ważne jest, żeby chronić tych, którzy są najbardziej narażeni na jego negatywne skutki - dzieci. W Polsce praktycznie żadna placówka przedszkolna nie spełnia wymaganych norm dot. poziomu pyłów zawieszonych PM2.5 oraz innych szkodliwych substancji. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej jakości oczyszczacza powietrza. Wybierając odpowiedni model trzeba zwrócić uwagę na maksymalny przepływ powietrza na godzinę (wydajność), jaki oferuje urządzenie, hałas wytwarzany podczas pracy, sposób filtracji i koszty eksploatacyjne. Najlepiej, żeby zakupiony model posiada również funkcje dodatkowe w formie blokady rodzicielskiej, blokady kółeczek lub zdalnego sterowania. Odpowiednio dobrany model zadba o czyste i zdrowe powietrze w przedszkolu, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał w zabawie i drzemkach. Wyżej przedstawione urządzenia sprawdzą się idealnie jako oczyszczacze powietrza do przedszkoli.

Przykładem miasta, które postanowiło zadbać o jakość powietrza w przedszkolach, jest Nysa. W ramach przetargu “Zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli prowadzonych przez Gminę Nysa. Zakup oczyszczaczy powietrza dla Żłobków prowadzonych przez Gminę Nysa - dostawa i montaż.” aż 10 placówek na jej terenie (8 przedszkoli i 2 żłobki) zaopatrzono w łącznie 58 sztuk oczyszczaczy powietrza Ideal AP 40 MED. Dzięki temu uczęszczające do nich dzieci nie są już narażone na negatywne skutki smogu i innych zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - przedszkole w Nysie

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - przedszkole w Nysie

Bibliografia

1. Ł. Rajzer. Wybieramy oczyszczacz powietrza do przedszkola. Dostęp online [https://niebojsmoga.pl/oczyszczacz-powietrza-do-przedszkola/] 27.01.2018 r.

2. SMOGowe.info. Jaki oczyszczacz warto zainstalować w żłobku lub przedszkolu?. Dostęp online [https://smogowe.info/oczyszczacz-do-przedszkola-zlobka/] 27.01.2018 r.

3. Mamanatropie. Jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola?. Dostęp online [https://mamanatropie.pl/2019/10/jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-do-przedszkola.html] 27.01.2018 r.

Powiązane strony


Coway Hue&Healing, filtry do wody aquaphor cena, filtry do wody z odwrocona osmoza cena, jak oczyścić powietrze w domu, jonizator domowy, maseczki antywirusowe sklep online, najlepsza wilgotnosc powietrza dla dziecka, oczyszczacz dla alergika, oczyszczacz xiaomi 3c, pm2,5 norma, Sharp FP-J30EU-A czy warto, Sharp KI-G75EUW czujnik, toshiba-caf-x33xpl, Winix Zero Pro eksploatacja

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Jaki filtr do wody wybrać?

Jaki filtr do wody wybrać?

09.08.2021

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?
Czytaj dalej >
Oczyszczacze powietrza do 3000 zł

Oczyszczacze powietrza do 3000 zł

02.08.2021

W kolejnym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” wyjaśnimy, na jakie cechy zwrócić uwagę decydując się na oczyszczacze powietrza do 3000 zł. Takie urządzenia z wyższej półki powinny oferować nam nie tylko wysoką skuteczność filtracji, ale przede wszystkim komfort użytkowania. 

Czytaj dalej >