Oczyszczacze powietrza do 50 m2

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” porównamy oczyszczacze powietrza do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duże oczyszczacze powietrza do 50 m2 muszą być głośne? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duży oczyszczacz musi być głośny? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2.

Oczyszczacz powietrza powoli staje się częścią podstawowego wyposażenia domowego. Choć z jednej strony powód tej sytuacji, czyli zanieczyszczenie powietrza, jest dość przygnębiający, to rosnąca świadomość społeczeństwa powinna tylko cieszyć! Poza działaniami mającymi na celu ograniczenie ilości smogu (jazda na rowerze, komunikacja miejska, dobrej jakości paliwa), powinniśmy podejmować również te, które ochronią nasz organizm przed zanieczyszczeniami, które już znajdują się w atmosferze. Jednym z najlepszych sposobów jest właśnie inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza.

Duże powierzchnie, biura, pomieszczenia typu “open space” - w takich miejscach potrzebny jest urządzenie o dużej wydajności. Na co zwrócić uwagę szukając większego modelu i jak nie przepłacić? Czy z dużego oczyszczacza można korzystać również w sypialni? Na jakie funkcje w oczyszczaczu mogę liczyć? Poniżej przedstawiamy porównanie najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza do 50 m2.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 50 m2


  1. cena - wśród oczyszczaczy powietrza do 50 m2 nie znajdziemy raczej modeli poniżej 1000 zł; należy również zwrócić uwagę na cenę filtrów, ich żywotność i pobór prądu,
  2. wydajność - oczyszczacze nadające się do powierzchni 50 m2 powinny cechować się przepływem powietrza w okolicach 375 m3/h; wydajność powinna być taka, aby w ciągu godziny oczyszczacz przefiltrował powietrze w danym pomieszczeniu trzykrotnie,
  3. filtry- w zależności od przeznaczenia oczyszczacze różnią się rodzajem wykorzystywanych filtrów; do usuwania składników smogu najlepiej sprawdzają się filtry HEPA, a w przypadku większych modeli standardem jest klasa H13,
  4. głośność - urządzenia dobrej klasy w najniższym trybie nie emitują więcej niż 25-26 dB, ponieważ jest to poziom niezakłócający snu,
  5. opcje dodatkowe - urządzenia o większej wydajności oferują przeważnie funkcję nawilżania lub jonizacji oraz szereg opcji dodatkowych, takich jak blokada rodzicielska, timer lub aplikacja mobilna.

Oczyszczacze powietrza do 50 m2


Ideal AP 30 PRO

Filtr HEPA 360

Oczyszczacz powietrza AP 30 PRO to model firmy Ideal, z serii przeznaczonej do zadań specjalnych. Przepływ powietrza na najwyższych obrotach wynosi 300 m3/h, dlatego nalejpiej się sprawdza jako oczyszczacz powietrza do 40 m2 powierzchni. Wykorzystany w nim okrągły filtr 360 składający się z pięciu warstw filtra HEPA i węgla aktywnego oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, alergenów, zanieczyszczeń gazowych, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, nieprzyjemnych zapachów, bakterii, wirusów i wielu innych, szkodliwych substancji. W dodatku robi to ze skutecznością na poziomie 99,997%, co daje klasę oczyszczania HEPA H14! To najwyższa skuteczność we wszystkich domowych i biurowych oczyszczaczach powietrza dostępnych na rynku. Wiąże się to jednak niestety z dużymi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ filtr wymienny kosztuje ponad 500 zł, a jego żywotność w rzeczywistości wynosi tylko 1 rok. Odpowiedni moment na zainstalowanie nowego wskaże nam czujnik wymiany filtra. Jeśli tego nie zrobimy urządzenie wyłączy się i zablokuje możliwość pracy. Dzięki temu mamy pewność, że powietrze zawsze oczyszczane jest z najwyższą jakością. Mimo wszystko, dobrze się sprawdza jako oczyszczacz do mieszkania.

Parametry oczyszczacza Ideal AP 30 PRO

Wentylator działa w pięciu trybach (nocny, niski, średni, wysoki, turbo), które możemy wybrać manualnie. Co ciekawe, prędkość dwóch trybów można skalibrować według własnych potrzeb i upodobań. Jeśli włączymy urządzenie w tryb AUTO, prędkości dobierane będą automatycznie w zależności od zanieczyszczenia powietrza. Model posiada blokadę rodzicielską oraz niezwykle cichy tryb nocny (16,7 dB), więc idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Również zużycie prądu jest tu niezwykle niskie - 5 W przy niskich obrotach to tyle, ile potrzebuje energooszczędna żarówka.

Zalety i wady

Dużą zaletą oczyszczacza powietrza Ideal AP 30 PRO - poza najwyższą skutecznością oczyszczania - jest możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej IDEAL Air Pro. Aplikacja ta pozwala nam na przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami, kalibrowanie wydajności na danych biegach, korzystanie z programatora czasowego (timer), sprawdzenie jakości powietrza w pomieszczeniu oraz instrukcji obsługi. Nawet będąc poza domem można kontrolować, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczaniu. Dobrze się sprawdzi jako oczyszczacz powietrza do mieszkania, jak i biura.

Oczyszczacz Ideal AP 30 PRO to urządzenie dla najbardziej wymagających.

Zalety

- najwyższa skuteczność na rynku,

- aplikacja mobilna,

- kalibracja prędkości,

- bardzo cicha praca,

- energooszczędność.

Wady

- duży koszt filtrów,

- brak nawilżacza i jonizatora.

Marka Ideal
Model AP 30 PRO
Cena 2199 zł
Powierzchnia [m2] 40
Wydajność [m3/h] 300
Hałas [dB] 16,7-54,2
Moc [W] 5-30
Skuteczność HEPA 99,997%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Daikin MC70L

Sposób działania oczyszczacza Daikin MC70L

Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L posiada bardzo dużą wydajność, sięgającą 420 m3/h. Dzięki temu sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości nawet 56 m2, choć producent wspomina tylko o 46 m2. Pomimo tak dużej wydajności jest to jedno z najcichszych urządzeń na rynku - 16 dB na najniższych obrotach to mniej niż szept lub delikatny szum liści. Sprawdzi się jako oczyszczacz do mieszkania, a szczególnie w sypialni lub pokoju dziecka, gdzie nie obudzi nawet najwrażliwszych na dźwięki osób. Jest przy tym bardzo energooszczędny - moc w trybie niskim wynosi tylko 7 W. Oczyszczanie powietrza odbywa się tu 6-stopniowo i najważniejszą rolę odgrywa technologia Flash Streamer. Polega to na tym, że zassane powietrze poddawane jest wyładowaniom elektronów, które z dużą prędkością wnikają w zanieczyszczenia, zderzają się z cząsteczkami azotu i tlenu, aktywując je i zmuszając do rozkładu zanieczyszczeń. Strumień wyładowania przekształca się następnie w cząsteczki azotu, tlenu i wody, dzięki czemu jest to technologia całkowicie bezpiecznie dla otoczenia. W dalszej kolejności powietrze przechodzi przez filtr wstępny, zatrzymujący większe zanieczyszczenia, takie jak włosy i sierść. Następnie jonizator ładuje dodatnio kurz i pyłki, które zatrzymywane są przez filtr elektrostatyczny. Filtr harmonijkowy, a konkretnie tytanowo-apatytowy filtr fotokatalityczny, pełni rolę filtra węglowego i usuwa zanieczyszczenia gazowe, takie jak benzo[a]piren oraz wirusy. Na końcu działa katalizator, który eliminuje nieprzyjemne zapachy z otoczenia. Skuteczność tego systemu w usuwaniu pyłów zawieszonych wynosi 98%. Ten fakt sprawia, że jest to bardzo dobry oczyszczacz powietrza do mieszkania.

Funkcje oczyszczacza Daikin MC70L

Ustawiając pracę w trybie manualnym, mamy do wyboru trzy prędkości wentylatora (słaby, standardowy, silny) oraz tryb cichy, czyli nocny. W trybie automatycznym urządzenie samo dostosowuje prędkości do poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo dostępny jest również tryb przeciwpyłowy, który wykorzystuje łagodne turbulencje w celu wychwycenia alergenów oraz tryb Turbo Ten, działający na możliwie najwyższych obrotach.

Wady i zalety

Pozostałe opcje ułatwiające użytkowanie produktu to: programator czasowy, blokada rodzicielska, regulacja jasności wyświetlacza. Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L nie posiada jednak nawilżacza ani takiej formy jonizatora, który utrzymywałby równowagę jonów ujemnych i dodatnich w otoczeniu.

W zestawie z urządzeniem otrzymujemy 5 wymiennych filtrów harmonijkowych. Żywotność każdego z nich wynosi według producenta 2 lata, w praktyce jest to mniej więcej 1 rok. Nowe filtry kupuje się również pakowane po kilka sztuk i są one stosunkowo tanie.

Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L to skuteczne urządzenie z eleganckim designem, polecane przede wszystkim alergikom.

Zalety

- bardzo cicha praca,

- tanie filtry,

- energooszczędność,

- wysoka wydajność.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak jonizatora.

Marka Daikin
Model MC70L
Cena 1845 zł
Powierzchnia [m2] 46
Wydajność [m3/h] 420
Hałas [dB] 16-48
Moc [W] 7-65
Skuteczność HEPA 98%
Żywotność filtrów 2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Sharp KC-G60EUW

Oczyszczanie powietrza w modelu KC-G60EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW pełni trzy zasadnicze funkcje: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora. Dzięki dużej wydajności na poziomie 408 m3/h, sprawdzi się zarówno w domu i w biurze i w pomieszczeniach do 50 m2. Tak jak większość urządzeń tej marki wykorzystuje kilkustopniowy system filtracji. W pierwszej kolejności powietrze przechodzi przez filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak sierść, kurz i włosy. Następnie filtr z węglem aktywnym eliminuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne, dym papierosowy i niepożądane zapachy. Dodatkowa powłoka krzemionkowa na filtrze nie tylko poprawia wchłanialność zapachów, ale również umożliwia usunięcie tlenków siarki i azotu, czego nie potrafi zwykły filtr węglowy. Kolejny jest filtr HEPA H13, który zatrzymuje wszystkie cząstki stałe, w tym alergeny i pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Wysoka klasa filtra zapewnia nam oczyszczanie ze skutecznością 99,97%. Nawilżacz ewaporacyjny nadaje powietrzu odpowiedniej wilgotności przed wypuszczeniem z powrotem do pomieszczenia. Ostatni etap stanowi jonizator Plasmacluster, który za pomocą ujemnie naładowanych jonów unieszkodliwia wirusy, bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów znajdujące się w powietrzu. Utrzymuje również odpowiednią równowagę jonów dodatnich i ujemnych, wpływając korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną.

Żywotność filtrów w oczyszczaczu powietrza Sharp

Według producenta żywotność filtrów wymiennych powinna wynosić 10 lat, odnosi się to jednak do poziomu zanieczyszczeń równemu wypaleniu 5 papierosów dziennie. Ponieważ w Polsce jest to zazwyczaj dużo więcej, w praktyce wymiana powinna występować raz na 4-5 lat. Urządzenie nie posiada jednak wskaźnika, który poinformowałby nas o konieczności wymiany. W tej kwestii musimy kierować się wyczuciem i kalendarzem. Należy pamiętać również o regularnym czyszczeniu filtrów - mniej więcej raz w miesiącu należy je odkurzyć, a nawilżacz w zależności od potrzeby odkamienić.

Wskaźniki jakości powietrza

Ten nowoczesny model oprócz standardowych czujników wilgotności, temperatury, kurzu i zapachu, posiada również dwa dodatkowe: czujnik światła i ruchu. Dzięki temu praca w trybie automatycznym jest jeszcze bardziej inteligentna. Dla osób, które lubią być świadome jakości powietrza w swoim domu, oczyszczacz zaopatrzony został w kolorowe diody, wskazujące poziom zanieczyszczeń, numeryczny wskaźnik poziomu wilgotności i temperatury oraz diody zapachu, kurzu i pyłów PM2,5. Dodatkowa czerwona lampka poinformuje nas, gdy poziom wilgotności w powietrzu lub temperatura będą nieodpowiednie.

Funkcje dodatkowe w oczyszczaczu powietrza Sharp KC-G60EUW

Nowa funkcja Plasmacluster Spot, dostępna wyłącznie w oczyszczaczach Sharp z linii KC-G, to żaluzja z przodu obudowy, która służy do ukierunkowania intensywnego strumienia jonów w dowolne, wybrane miejsce. Służy to do odświeżenia np. tkaniny lub butów narciarskich. Ponadto tryb AutoAdvanced znany z poprzedniej serii oczyszczaczy, został tutaj włączony do trybu automatycznego; jeśli wilgotność w pomieszczeniu przekroczy 70%, urządzenie rozpocznie intensywną produkcję jonów, w celu usunięcia zarodników pleśni i grzybów znajdujących się w powietrzu.

Wady i zalety

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW pomimo dużej wydajności i skuteczności filtracji jest urządzeniem bardzo cichym i energooszczędnym. Emisja hałasu na poziomie 24 dB nie zakłóci snu domowników, a 5 W mocy to mniej, niż posiada telewizor w trybie czuwania. Dodatkowe funkcje w postaci blokady rodzicielskiej, programatora czasowego, blokady kółeczek i żaluzji przy wlocie powietrze, czynią z tego modelu urządzenie idealne do pokoju dziecięcego. Minimalistyczny design i podświetlany wlot powietrza sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno tym klasycznym jak i bardziej nowoczesnym. Zdecydowanie jest to godny polecenia oczyszczacz powietrza do mieszkania.

Zalety

- długa żywotność filtrów,

- cicha praca,

- energooszczędność,

- inteligentna praca,

- nawilżacz,

- jonizator.

Wady

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Sharp
Model KC-G60EUW
Cena 3299 zł
Powierzchnia [m2] 50
Wydajność [m3/h] 408
Hałas [dB] 24-53
Moc [W] 5-72
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Boneco P500

Filtry w oczyszczaczu powietrza Boneco P500

Model P500 to urządzenie firmy Boneco, specjalizującej się w oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza. Urządzenie posiada 300 m3/h przepływu powietrza, dzięki czemu według nas sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do 40 m2 (choć producent zaleca 28 m2). Urządzenie wyposażone jest startowo w filtr A501 ALLERGY, który składa się z filtra EPA E12 (skuteczność 99,5%) oraz węgla aktywnego. Doskonale sprawdza się w celu usunięcia składników smogu, lotnych związków organicznych, pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń, znajdujących się w powietrzu. Dodatkowa warstwa antyalergiczna redukuje nawet 99% alergenów, dlatego najlepiej sprawdzi się w okresie wiosennym. Kupując nowy filtr wymienny, poza wariantem ALLERGY mamy do wyboru jeszcze dwa inne: SMOG - przeznaczony przede wszystkim dla palaczy i mieszkańców większych miast; eliminuje w znacznym stopniu dym tytoniowy, szkodliwe gazy, fomaldehyd i nieprzyjemne zapachy, BABY - wyposażony w dodatkową warstwę opatentowanego filtru enzymowego, który neutralizacje wirusy oraz bakterie i chroni całą rodzinę przed chorobami. Wskaźnik wymiany filtra poinformuje nas, kiedy najlepiej zainstalować nowe filtry. Oczyszczacz ten nie pełni jednak żadnych dodatkowych funkcji - ani nawilżacza, ani jonizatora. Większość oczyszczaczy w tej klasie cenowej posiada przynajmniej jedną z nich.

Parametry oczyszczacza Boneco

Oczyszczacz powietrza Boneco P500 pracuje w czterech prędkościach oraz dwóch trybach dodatkowych: “automatycznym”, gdzie prędkość dobierana jest przez urządzenie w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz “sleep”, który zwalnia obroty do minimum, aby nie zakłócić snu domowników. W rzeczywistości minimalna emisja hałasu wynosi ok. 31 dB, co i tak stanowi dość dużą wartość i raczej nie będzie to urządzenie odpowiednie do sypialni, a tylko do pokoju dziennego lub biura. Sterowanie urządzeniem odbywa się przy pomocy panelu dotykowego lub pilota. Moc urządzenia wynosi 30 W przy dużych obrotach, czyli bardzo mało jak na taką wydajność. Z drugiej strony producent nie podaje zużycia prądu przy mniejszych prędkościach, dlatego ciężko ocenić energooszczędność urządzenia i porównać go do innych modeli.

Wady i zalety

Ciekawą opcją dodatkową oczyszczacza Boneco P500 jest umieszczony na spodzie pojemnik na środki zapachowe. Pozwala on rozprowadzić w całym pomieszczeniu nasz ulubiony zapach i stworzyć niepowtarzalny klimat. Również design urządzenia jest interesujący i na pewno sprawdzi się w większości wnętrz.

Zalety

- funkcja aromaterapii,

- sterowanie pilotem,

- wskaźnik wymiany filtrów,

- niskie zużycie prądu na wysokich obrotach.

Wady

- przeciętna skuteczność,

- głośna praca,

- brak nawilżania i jonizacji.

Marka Boneco
Model P500
Cena 2079 zł
Powierzchnia [m2] 28
Wydajność [m3/h] 300
Hałas [dB] 31-60
Moc [W] 30
Skuteczność EPA 99%
Żywotność filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Haus&Luft HL-OP-15

Filtracja powietrza w oczyszczaczu Haus&Luft

Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 to produkt firmy Haus&Luft, specjalizującej się w urządzeniach służących do filtracji i osuszania powietrza. Według producenta przeznaczony jest do powierzchni 40 m2, jednak ze względu na dużą wydajność (360 m3/h) według nas sprawdzi się nawet w pomieszczeniach o 48 m2. O tym, w jaki sposób dobrać wydajność urządzenia, przeczytasz tutaj. Wykorzystana technologia OxyFrisch+ czyli system 6-stopniowej filtracji zapewnia oczyszczanie na poziomie 99,98%. System ten składa się z czterech filtrów: wstępnego, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz, włosy i sierść, HEPA H13, który usuwa takie składniki smogu jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5 (oraz inne drobne cząstki), węgla aktywnego, eliminującego zanieczyszczenia gazowe, formaldehyd, benzen i nieprzyjemne zapachy, fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu (TiO2), który za pomocą fotokatalizy usuwa zabrudzenia organiczne (LZO) oraz niepożądane zapachy. Moment wymiany filtra HEPA oraz węglowego zostanie nam zasygnalizowany odpowiednim wskaźnikiem, producent nie podaje jednak sugerowanej żywotności filtrów. Ciężko więc przewidzieć późniejsze koszty eksploatacyjne. W przypadku większego modelu tej firmy (HL-OP-20) żywotność wynosi 9 miesięcy. W dalszej kolejności działa lampa UV, która pozbywa się zanieczyszczeń biologicznych, takich jak wirusy, bakterie i inne organizmy. Ostatni etap stanowi jonizator, który generując jony ujemne utrzymuje odpowiednią równowagę jonów w powietrzu, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Sposób pracy oczyszczacza HL-OP-15

Oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-15 pracuje w 4 prędkościach wentylatora, które możemy ustawić manualnie lub w trybie automatycznym, który reguluje obroty w zależności od jakości powietrza. Funkcja SILENT redukuje prędkość wentylatora do minimum i dzięki niezwykle cichej pracy (20 dB) doskonale sprawdzi się w sypialni. Dodatkowy czujnik światła przyciemni diody na urządzeniu po nastaniu zmierzchu wyłączeniu oświetlenia w pomieszczeniu. O jakości powietrza informowani jesteśmy za pomocą kolorowego podświetlenia oraz dwóch wskaźnika PM2,5.

Wady i zalety

Największą zaletą oczyszczacza Haus&Luft jest bardzo cicha praca. Urządzenie nie posiada opcji sterowania zdalnego, jednak rekompensuje nam to programator czasowy (1, 4, 8 h). W kwestii zużycia prądu producent podaje tylko informacje dotyczące najwyższego trybu, ciężko więc przewidzieć jego energooszczędność.

Minimalistyczny, nowoczesny design oczyszczacza sprawdzi się zarówno w bardziej klasycznych, jak i współczesnych wnętrzach.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- wysoka wydajność,

- niska cena,

- jonizator,

- cicha praca,

- wskaźnik wymiany filtra.

Wady

- nieznana żywotność filtrów,

- nieznane zużycie prądu.

Marka Haus&Luft
Model HL-OP-15
Cena 1198 zł
Powierzchnia [m2] 48
Wydajność [m3/h] 360
Hałas [dB] 20-55
Moc [W] 55
Skuteczność HEPA 99,98%
Żywotność filtrów -
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Podsumowanie


Wraz ze wzrostem wydajności rośnie również cena urządzenia. Wśród oczyszczaczy przeznaczonych do 40 - 50 m2 nie znajdziemy raczej modelu poniżej 1000 zł, jeśli liczymy na dobrą jakość filtracji. Zwykle kosztują w okolicach 2000 zł.

Przeważnie im wyższa cena tym lepsza skuteczność, jednak nie jest to regułą. Istotne jest, aby sprawdzić dokładnie parametry urządzenia, szczególnie jakość filtracji i przepływ powietrza. Część modeli przeznaczonych według producenta do niewielkich powierzchni sprawdzi się również w dużych pomieszczeniach (i w drugą stronę), dlatego najlepiej samodzielnie wyliczyć współczynnik oczyszczania danego modelu.

Oczyszczacze powietrza o dużej wydajności nie muszą być głośne - spora część z nich sprawdzi się nawet w sypialni, a dzięki dodatkowym funkcjom i zabezpieczeniom będą odpowiednie dla dzieci. Zdecydowana większość dużych oczyszczaczy pełni również funkcję nawilżacza i jonizatora, bez większego problemu znajdziemy też modele sterowane przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej.

Bibliografia

1. Boneco. Dostęp online [https://bonecopolska.pl/] 20.02.2019 r.

2. Najwyższa Izba Kontroli. Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami. Dostęp online [https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6712-NIK-jakosc-powietrza-2014-17.pdf] 20.02.2019 r.

3. J. Werner. Oczyszczacze powietrza: jak dobrać, jak działają, ile kosztują?. Dostęp online [https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/25913-oczyszczacze-powietrza-jak-dobrac-jak-dzialaja-ile-kosztuja] 20.02.2019 r.

4. GoodAIR. Dostęp online [https://goodair.pl/blog/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac] 19.02.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


ranking nawilżaczy powietrza, oczyszczacz powietrza opinie, klimatyzator sharp cv-p10pr, filtry hepa, jaką maskę smogową kupić?, oczyszczacz ideal ap 15, maska antysmogowa respro, oczyszczacze do pokoju dziecięcego, filtr do wody pod zlew, dystrybutory do wody

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Klimatyzatory przenośne ranking 2021

Klimatyzatory przenośne ranking 2021

08.06.2021

Podczas upalnego lata prawdziwą ulgę potrafią przynieść tylko klimatyzatory. Od kilku lat popularność tych urządzeń wzrasta, szczególnie w przypadku modeli przenośnych. Jak wybrać klimatyzator przenośny? Na to pytanie odpowiadamy w naszym rankingu.

Podczas upalnego lata prawdziwą ulgę potrafią przynieść tylko klimatyzatory. Od kilku lat popularność tych urządzeń wzrasta, szczególnie w przypadku modeli przenośnych. Jak wybrać klimatyzator przenośny? Na to pytanie odpowiadamy w naszym rankingu.
Czytaj dalej >
Nowa marka Vestfrost

Nowa marka Vestfrost

26.03.2021

Początek roku 2021 r. przyniósł nam nowe oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, które od razu przyćmiły większość innych modeli na rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto wybrać oczyszczacz marki Vestfrost.

Początek roku 2021 r. przyniósł nam nowe oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, które od razu przyćmiły większość innych modeli na rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto wybrać oczyszczacz marki Vestfrost.

Czytaj dalej >