Oczyszczacze powietrza do 50 m2

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” porównamy oczyszczacze powietrza do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duże oczyszczacze powietrza do 50 m2 muszą być głośne? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duży oczyszczacz musi być głośny? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2.

Oczyszczacz powietrza powoli staje się częścią podstawowego wyposażenia domowego. Choć z jednej strony powód tej sytuacji, czyli zanieczyszczenie powietrza, jest dość przygnębiający, to rosnąca świadomość społeczeństwa powinna tylko cieszyć! Poza działaniami mającymi na celu ograniczenie ilości smogu (jazda na rowerze, komunikacja miejska, dobrej jakości paliwa), powinniśmy podejmować również te, które ochronią nasz organizm przed zanieczyszczeniami, które już znajdują się w atmosferze. Jednym z najlepszych sposobów jest właśnie inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza.

Duże powierzchnie, biura, pomieszczenia typu “open space” - w takich miejscach potrzebny jest urządzenie o dużej wydajności. Na co zwrócić uwagę szukając większego modelu i jak nie przepłacić? Czy z dużego oczyszczacza można korzystać również w sypialni? Na jakie funkcje w oczyszczaczu mogę liczyć? Poniżej przedstawiamy porównanie najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza do 50 m2.

Poniżej przedstawiamy ranking oczyszczaczy powietrza do 50m2 na rok 2023/2024.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do 50 m2


Vestfrost VP-A1Z40WH

Vestfrost VP-A1Z40WH to drugi co do wielkości model tej marki. Kompleksowo usuwa obecne w powietrzu zanieczyszczenia, takie jak smog, alergeny czy bakterie. Wykorzystuje okrągły filtr 3w1, który łączy warstwę wstępną z węglem aktywnym i filtrem HEPA, generator jonów Plasma ION oraz diodę UV-C LED. Działanie światłem ultrafioletowym pozwala pozbyć się obecnych w powietrzu patogenów, a zastosowana dioda LED posiada 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV.

Zestaw trzech czujników: pyłów, LZO i światła, kompleksowo bada warunki otoczenia i reguluje pracę oczyszczacza w trybie automatycznym. Jednocześnie informuje nas o aktualnej jakości powietrza za pomocą wskaźnika numerycznego (PM10, PM2.5, PM1 i LZO) oraz okrągłego wyświetlacza kolorystycznego.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH cechuje się bardzo nietypowym wyglądem, który spodoba się wszystkim koneserom nietuzinkowego designu. Posiada dość spory rozmiar, który wynika z dużej wydajności, ale w dalszym ciągu pracuje bardzo cicho (zaledwie 17 dB dźwięku w trybie niskim). Sterowanie urządzeniem może odbywać się poprzez panel na obudowie lub aplikację mobilną.

Zalety

- jonizacja,

- dioda UV-C LED,

- numeryczny wskaźnik PM2.5 i LZO,

- wskaźnik kolorystyczny,

- czujnik pyłów, LZO i światła,

- aplikacja mobilna,

- bardzo cicha praca,

- nietypowy wygląd,

- blokada rodzicielska,

- niewielka waga.

Wady

- brak nawilżania,

- duży rozmiar.

Marka Vestfrost
Model VP-A1Z40WH
Cena 1399 zł
Powierzchnia [m2] 48
Wydajność [m3/h] 350
Hałas [dB] 17-52
Moc [W] do 38W
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotnosć filtrów 1,5 roku
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Sharp KC-G60EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW pełni trzy zasadnicze funkcje: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora. Dzięki dużej wydajności na poziomie 408 m3/h, sprawdzi się zarówno w domu i w biurze i w pomieszczeniach do 50 m2. Tak jak większość urządzeń tej marki wykorzystuje kilkustopniowy system filtracji. W pierwszej kolejności powietrze przechodzi przez filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak sierść, kurz i włosy. Następnie filtr z węglem aktywnym eliminuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne, dym papierosowy i niepożądane zapachy. Dodatkowa powłoka krzemionkowa na filtrze nie tylko poprawia wchłanialność zapachów, ale również umożliwia usunięcie tlenków siarki i azotu, czego nie potrafi zwykły filtr węglowy. Kolejny jest filtr HEPA H13, który zatrzymuje wszystkie cząstki stałe, w tym alergeny i pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Wysoka klasa filtra zapewnia nam oczyszczanie ze skutecznością 99,97%. Nawilżacz ewaporacyjny nadaje powietrzu odpowiedniej wilgotności przed wypuszczeniem z powrotem do pomieszczenia. Ostatni etap stanowi jonizator Plasmacluster, który za pomocą ujemnie naładowanych jonów unieszkodliwia wirusy, bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów znajdujące się w powietrzu. Utrzymuje również odpowiednią równowagę jonów dodatnich i ujemnych, wpływając korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną.

Według producenta żywotność filtrów wymiennych powinna wynosić 10 lat, odnosi się to jednak do poziomu zanieczyszczeń równemu wypaleniu 5 papierosów dziennie. Ponieważ w Polsce jest to zazwyczaj dużo więcej, w praktyce wymiana powinna występować raz na 4-5 lat. Urządzenie nie posiada jednak wskaźnika, który poinformowałby nas o konieczności wymiany. W tej kwestii musimy kierować się wyczuciem i kalendarzem. Należy pamiętać również o regularnym czyszczeniu filtrów - mniej więcej raz w miesiącu należy je odkurzyć, a nawilżacz w zależności od potrzeby odkamieniać.

Ten nowoczesny model oprócz standardowych czujników wilgotności, temperatury, kurzu i zapachu, posiada również dwa dodatkowe: czujnik światła i ruchu. Dzięki temu praca w trybie automatycznym jest jeszcze bardziej inteligentna. Dla osób, które lubią być świadome jakości powietrza w swoim domu, oczyszczacz zaopatrzony został w kolorowe diody, wskazujące poziom zanieczyszczeń, numeryczny wskaźnik poziomu wilgotności i temperatury oraz diody zapachu, kurzu i pyłów PM2,5. Dodatkowa czerwona lampka poinformuje nas, gdy poziom wilgotności w powietrzu lub temperatura będą nieodpowiednie.

Nowa funkcja Plasmacluster Spot, dostępna wyłącznie w oczyszczaczach Sharp z linii KC-G, to żaluzja z przodu obudowy, która służy do ukierunkowania intensywnego strumienia jonów w dowolne, wybrane miejsce. Służy to do odświeżenia np. tkaniny lub butów narciarskich. Ponadto tryb AutoAdvanced znany z poprzedniej serii oczyszczaczy, został tutaj włączony do trybu automatycznego; jeśli wilgotność w pomieszczeniu przekroczy 70%, urządzenie rozpocznie intensywną produkcję jonów, w celu usunięcia zarodników pleśni i grzybów znajdujących się w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW pomimo dużej wydajności i skuteczności filtracji jest urządzeniem bardzo cichym i energooszczędnym. Emisja hałasu na poziomie 24 dB nie zakłóci snu domowników, a 5 W mocy to mniej, niż posiada telewizor w trybie czuwania. Dodatkowe funkcje w postaci blokady rodzicielskiej, programatora czasowego, blokady kółeczek i żaluzji przy wlocie powietrze, czynią z tego modelu urządzenie idealne do pokoju dziecięcego. Minimalistyczny design i podświetlany wlot powietrza sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno tym klasycznym jak i bardziej nowoczesnym. Zdecydowanie jest to godny polecenia oczyszczacz powietrza do mieszkania.

Zalety

- długa żywotność filtrów,

- cicha praca,

- energooszczędność,

- inteligentna praca,

- nawilżacz,

- jonizator.

Wady

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Sharp
Model KC-G60EUW
Cena 3299 zł
Powierzchnia [m2] 50
Wydajność [m3/h] 408
Hałas [dB] 24-53
Moc [W] 5-72
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Sharp FP-J60EUW

Sharp FP-J60EUW to jeden z kilku modeli tej marki, których nie wyposażono w funkcję nawilżania. Zamiast tego oczyszczacz może pochwalić dużo mocniejszym jonizatorem niż te spotykane zazwyczaj w produktach do użytku domowego. Zamontowany w nim generator jonów High-Density 25000 eliminuje unoszące się w powietrzu patogeny w zaledwie kilka minut, a ponadto ogranicza rozwój pleśni przylegającej już do różnych powierzchni. Mocniejszy jonizator to doskonały wybór dla alergików oraz osób zmagających się z obniżoną odpornością. W połączeniu z klasycznym zestawem filtrów (wstępny, HEPA H13 i węglowy) otrzymujemy oczyszczacz, który doskonale radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń: smogiem, pyłem, alergenami, LZO czy dymem papierowym.

Pomimo dużej wydajności i sporych rozmiarów, oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EUW jest niezwykle cichy i energooszczędny. Posiada wszystkie elementy potrzebne do wygodnego i bezpiecznego użytkowania, również w pobliżu małych dzieci, takie jak blokada rodzicielska czy programator czasowy (timer). Posiada też zestaw czujników (kurzu, zapachu, natężenia światła), kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza i numeryczny wskaźnik pyłów PM2.5. Funkcją dodatkową FP-J60EU-W, znaną już z wcześniejszych modeli Sharpa, jest Plasmacluster Ion Spot. To specjalny sposób jonizacji, polegający na intensywnej produkcji jonów o dużym stężeniu, które wypuszczane są pod postacią jednego strumienia, ukierunkowanego według naszych preferencji. Przydaje się to np. do odświeżenia zasłon czy garnituru.

Zalety

- mocny jonizator,

- wskaźnik PM2.5,

- timer,

- blokada rodzicielska,

- cicha praca,

- energooszczędność,

- wskaźnik kolorystyczny,

- długa żywotność filtrów,

- tryb skoncentrowanej jonizacji.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Sharp
Model FP-J60EUW
Cena 2899 zł
Powierzchnia [m2] 48
Wydajność [m3/h] 396
Hałas [dB] 15-43
Moc [W] 3,6-38
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Coway Mini Storm

Coway Mini Storm spośród innych oczyszczaczy wyróżnia się wielostrumieniowym przepływem powietrza. Możemy wybrać jeden z dwóch obiegów powietrza i lepiej dostosować sposób filtracji do aktualnych potrzeb. Na co dzień, podczas zwykłej eksploatacji w trybie automatycznym, najlepiej sprawdza się obieg normalny. W sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowego oczyszczenia, możemy wybrać obieg skupiony, czyli skoncentrowany strumień powietrza, który dociera do najdalszych zakamarków pomieszczenia. Urządzenie usuwa zanieczyszczenia wieloetapowo, przy pomocy filtra wstępnego, węglowego, funkcyjnego i Green True HEPA H13 o skuteczności 99,99%. Ten ostatni został wzbogacony w powłokę antybakteryjną, która uniemożliwia rozwój patogenów na powierzchni filtra. Filtr funkcyjny, a konkretnie filtr drobnego pyłu, stanowi dodatkową pomoc w walce z alergenami. O konieczności wymiany filtrów przypomina wskaźnik na oczyszczaczu.

Oczyszczacz powietrza Coway Mini Storm to inteligentne urządzenie, wyposażone w czujnik światła i laserowy czujnik pyłów PM2.5, które regulują jego pracę w trybie automatycznym oraz informują nas o jakości powietrza (wskaźnik kolorystyczny). Ponadto Coway jest bardzo wydajny (360 m3/h), bardzo cichy (19,9 dB) i bardzo energooszczędny (4,8 W). Może pracować przez całą dobę, również w pokoju dziecka, w którym przyda się jego kolejna funkcja - blokada rodzicielska. Do wad można zaliczyć brak nawilżania, jonizacji czy zdalnego sterowania.

Zalety

- dwa obiegi powietrza,

- dodatkowy filtr funkcyjny,

- powłoka antybakteryjna,

- czujnik PM2.5,

- bardzo cicha praca,

- energooszczędność,

- blokada rodzicielska,

- wskaźnik kolorystyczny.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Coway
Model Mini Storm
Cena 1499 zł
Powierzchnia [m2] 50
Wydajność [m3/h] 360
Hałas [dB] 20-50
Moc [W] 5-65
Skuteczność EPA 99,97%
Żywotność filtrów 1,5 roku
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Ideal AP 35

Ideal AP 35 to produkt niemieckiej marki, znanej z wysokiej jakości oczyszczaczy do domu i biura. Posiada standardowy zestaw filtrów (wstępny, węglowy i HEPA H13) wzbogacony o generator jonów PlasmaWave. Doskonale radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeniem - usuwa smog, alergeny, bakterie, LZO i inne substancje. Filtry wymienia się średnio raz na rok/dwa lata, a przypomina o tym wskaźnik na urządzeniu. Jakość powietrza badana za pomocą laserowego czujnika PM2.5, a informację o poziomie zanieczyszczeń przedstawia wskaźnik kolorystyczny z 6-stopniową skalą. W wersji standardowej nie posiada funkcji nawilżania, ale jego drugi, nieco droższy wariant (Ideal AP 35H) już może się nią pochwalić.

Oczyszczacz AP 35 jest jednocześnie mały i wydajny. Sprawdzi się więc w pomieszczeniach, które mają dużą powierzchnię, ale niewiele wolnej przestrzeni. Wśród trybów pracy, poza standardowym trybem ręcznym i automatycznym, możemy skorzystać jeszcze z trybu ECO (oszczędzającego energię) oraz NIGHT (z niskimi obrotami i przygaszonym podświetleniem). Choć urządzenie pracuje energooszczędnie i cicho, to w sypialni może się nie sprawdzić - emituje 26 dB w trybie niskim, w związku z czym w nocy będzie słyszalny, co wrażliwym osobom może przeszkadzać. Rodzice, którzy postanowią umieścić oczyszczacz w pokoju dziecka, na pewno docenią funkcję blokady rodzicielskiej.

Zalety

- jonizacja,

- drugi wariant z nawilżaniem,

- czujnik PM2.5,

- tryb eco,

- blokada rodzicielska,

- timer,

- energooszczędność.

Wady

- słyszalny w nocy,

- brak nawilżania,

- brak zdalnego sterowania

Marka Ideal
Model AP 35
Cena 1899 zł
Powierzchnia [m2] 45
Wydajność [m3/h] 330
Hałas [dB] 26-55
Moc [W] 4-33
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 1-2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 50 m2


  1. cena - wśród oczyszczaczy powietrza do 50 m2 nie znajdziemy raczej modeli poniżej 1000 zł; należy również zwrócić uwagę na cenę filtrów, ich żywotność i pobór prądu,
  2. wydajność - oczyszczacze nadające się do powierzchni 50 m2 powinny cechować się przepływem powietrza w okolicach 375 m3/h; wydajność powinna być taka, aby w ciągu godziny oczyszczacz przefiltrował powietrze w danym pomieszczeniu trzykrotnie,
  3. filtry- w zależności od przeznaczenia oczyszczacze różnią się rodzajem wykorzystywanych filtrów; do usuwania składników smogu najlepiej sprawdzają się filtry HEPA, a w przypadku większych modeli standardem jest klasa H13,
  4. głośność - urządzenia dobrej klasy w najniższym trybie nie emitują więcej niż 25-26 dB, ponieważ jest to poziom niezakłócający snu,
  5. opcje dodatkowe - urządzenia o większej wydajności oferują przeważnie funkcję nawilżania lub jonizacji oraz szereg opcji dodatkowych, takich jak blokada rodzicielska, timer lub aplikacja mobilna.

sharp fp-j80euw w pokoju baner

Podsumowanie


Wraz ze wzrostem wydajności rośnie również cena urządzenia. Wśród oczyszczaczy przeznaczonych do 40 - 50 m2 nie znajdziemy raczej modelu poniżej 1000 zł, jeśli liczymy na dobrą jakość filtracji. Zwykle kosztują w okolicach 2000 zł.

Przeważnie im wyższa cena tym lepsza skuteczność, jednak nie jest to regułą. Istotne jest, aby sprawdzić dokładnie parametry urządzenia, szczególnie jakość filtracji i przepływ powietrza. Część modeli przeznaczonych według producenta do niewielkich powierzchni sprawdzi się również w dużych pomieszczeniach (i w drugą stronę), dlatego najlepiej samodzielnie wyliczyć współczynnik oczyszczania danego modelu.

Oczyszczacze powietrza o dużej wydajności nie muszą być głośne - spora część z nich sprawdzi się nawet w sypialni, a dzięki dodatkowym funkcjom i zabezpieczeniom będą odpowiednie dla dzieci. Zdecydowana większość dużych oczyszczaczy pełni również funkcję nawilżacza i jonizatora, bez większego problemu znajdziemy też modele sterowane przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej.


Najczęstsze pytania

Jaki poziom  PM 2.5 w domu?

Średnioroczne stężenie pyłów PM 2.5, które jest dopuszczalne to 10 μg/m3.  Z kolei przez dobę nie może przekroczyć 25 μg/m3.

Co powoduje pył zawieszony?

Jest tak mikroskopijny, że przedostaje się do krwiobiegu i przyczynia się do powstania astmy, niewydolności płuc, miażdżyca czy zapalenie naczyń krwionośnych. Jest to wyjątkowo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia związek.

Bibliografia

1. Boneco. Dostęp online [https://bonecopolska.pl/] 20.02.2019 r.

2. Najwyższa Izba Kontroli. Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami. Dostęp online [https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6712-NIK-jakosc-powietrza-2014-17.pdf] 20.02.2019 r.

3. J. Werner. Oczyszczacze powietrza: jak dobrać, jak działają, ile kosztują?. Dostęp online [https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/25913-oczyszczacze-powietrza-jak-dobrac-jak-dzialaja-ile-kosztuja] 20.02.2019 r.

4. GoodAIR. Dostęp online [https://goodair.pl/blog/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac] 19.02.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway AP-1008DH Filtr MCC, filtry do oczyszczania wody, filtry do wody sklep wrocław, jak nawilżyć powietrze w pokoju latem, jonizacja pomieszczeń, maseczki airshield, n95 ffp3, Oczyszczace powietrza od goodair, oczyszczacz sharp kc-g60euw, pm w powietrzu, sharp fp-f30eu-h, sharp kcd50euw, toshiba caf-x50xpl opinie, winix zero filtry

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza z funkcją ogrzewania i wentylacji Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, żywotność filtrów i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku.

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >