Jaki oczyszczacz powietrza do 3000 zł? Ranking oczyszczaczy powietrza 2024

W kolejnym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” wyjaśnimy, na jakie cechy zwrócić uwagę decydując się na oczyszczacze powietrza do 3000 zł. Takie urządzenia z wyższej półki powinny oferować nam nie tylko wysoką skuteczność filtracji, ale przede wszystkim komfort użytkowania. 

Rynek oczyszczaczy powietrza stale się powiększa, a producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania. Decydując się na zakup musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów, często nie wiemy jednak, na co zwrócić szczególną uwagę, i które proponowane funkcje są rzeczywiście przydatne. Szczególnie w momencie, kiedy chcemy zainwestować w sprzęt z wyższej półki. Czy droższy zawsze znaczy “lepszy”? Co wybrać, żeby nie przepłacić? W trzecim artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” porównujemy najpopularniejsze oczyszczacze powietrza do 3000 zł i wyjaśniamy, które cechy są naprawdę istotne. Jeśli rozważasz kupno tańszego oczyszczacza, lub chcesz zapoznać się z innymi artykułami z serii, koniecznie zerknij tutaj.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do 3000 zł


Sharp KC-G50EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW to model z najnowszej linii Sharpa. W dużym stopniu linia KC-G jest bardzo podobna do swojej poprzedniczki, serii KC-D. Wykorzystuje tą samą metodę filtracji powietrza, posiada również podobne tryby pracy manualnej i automatycznej. Pojawiło się tu jednak kilka nowości, które czynią urządzenie bardziej inteligentnym. Tak jak większość urządzeń tej marki pełni on trzy zasadnicze role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora. Z wydajnością 306 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni 38 m2. Nieprzeciętnie cicha praca (19 dB w trybie nocnym), blokada rodzicielska i żaluzja przy wlocie powietrza czynią z niego urządzenie idealne do pokoju dziecka. Poza standardowymi czujnikami (kurzu, temperatury, wilgotności i zapachu), pojawiły się tu dwa nowe - światła i ruchu. Dzięki nim urządzenie reaguje na porę dnia i obecność domowników, dostosowując prędkość wentylatora. Oczyszczanie odbywa się za pomocą filtra wstępnego, węglowego i HEPA H13. Dzięki temu z powietrza usuwane są wszelkie alergeny, pyłki, składniki smogu (takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5), lotne związki organiczne, dym papierosowy, a nawet nieprzyjemne zapachy. Skuteczność wg. klasyfikacji filtrów HEPA wynosi tu 99,95%, jednak w rzeczywistości oczyszczacz ten potrafi wiele więcej. Na filtrze węgla aktywnego pojawiła się dodatkowa powłoka krzemionkowa, która nie tylko poprawia wchłanianie zapachów i LZO, ale również usuwa z powietrza niebezpieczne tlenki azotu i siarki. Oczyszczone powietrze przechodzi przez nawilżacz ewaporacyjny i nabiera odpowiedniej wilgotności, a na sam koniec, za pomocą jonów ujemnych usuwane są z niego drobnoustroje, pleśń i grzyby.

W urządzeniu wykorzystano klasyczny jonizator Sharpa, czyli Plasmacluster. Jednak i tu pojawiły się pewne nowości. Znana z poprzednich modeli funkcja AutoAdvanced (intensywna produkcja jonów przy zbyt dużej wilgotności powietrza) została włączona tu do trybu automatycznego, a z przodu urządzenia pojawiła się dodatkowa żaluzja, tzw. Plasmacluster spot, która pozwala na ukierunkowanie strumienia jonów w wybrane miejsce. Ta druga opcja przydaje się, kiedy chcemy odświeżyć wybraną tkaninę, garderobę czy np. buty narciarskie. Wygląd modelu KC-G50EUW jest bardzo nowoczesny i minimalistyczny zarazem. Prosta forma i podświetlany wlot powietrza sprawiają, że wkomponuje się zarówno w wystrój klasycznego salonu, jak i pokój w młodzieżowym stylu. Sterowanie w dalszym ciągu odbywa się wyłącznie za pomocą panelu dotykowego, jednak pojawiły się zmiany w informowaniu o jakości powietrza - poza monitorem przedstawiającym stan powietrza kolorystycznie, pojawiły się trzy wskaźniki, informujące o wykryciu kurzu, zapachu oraz cząstek pyłów PM2,5. Numeryczny wskaźnik poziomu wilgotności może pokazać nam również aktualną temperaturę. Poza wymienionymi już wcześniej zaletami nie można zapomnieć o tym, że oczyszczacz ten należy do jednych z najbardziej energooszczędnych - 5W na niskich obrotach to mniej niż telewizor w trybie czuwania. Pewną niedogodnością może być jednak konieczność regularnego czyszczenia filtrów, jednak biorąc pod uwagę, że dzięki temu wytrzymują nawet do 5 lat użytkowania (w polskich warunkach), jest to niedogodność drobnych rozmiarów.

Zalety

- nawilżanie,

- jonizacja,

- energooszczędność,

- trzy czujniki,

- czujnik PM2.5,

- cicha praca,

- blokada rodzicielska,

- timer,

- kółeczka,

- długa żywotność filtrów.

Wady

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak zdalnego sterowania,

- brak wskaźnika wymiany filtrów.

Marka Sharp
Model KC-G50EUW
Cena 2699 zł
Powierzchnia [m2] 38
Wydajność [m3/h] 306
Hałas [dB] 19-52
Moc [W] 5-53
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Ideal AP 40 PRO

Zanieczyszczenie powietrza stanowi spory problem nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale również biurach, salonach i gabinetach. Niemiecka firma Ideal specjalizuje się w produkcji oczyszczaczy, które sprawdzą się w każdej z wymienionych przestrzeni. Jednym z takich modeli jest oczyszczacz AP 40 PRO. Zalecana dla niego powierzchnia oczyszczania wynosi 55 m2. Linia Ideal AP PRO przeznaczona jest do zadań specjalnych. Usuwa wszelkie składniki smogu, alergeny, pyłki, lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Oczyszczanie powietrza odbywa się przy pomocy filtra 360, który składa się z pięciu warstw filtra HEPA oraz nieimpregnowanego węgla aktywnego, którego skuteczność sięga klasy H14 - usuwa 99,997% zanieczyszczeń! Dotyczy to nawet najdrobniejszych cząstek smogu, takich jak pyły zawieszone PM2,5. Jest to najwyższy wynik ze wszystkich dostępnych na rynku oczyszczaczy domowych. Niestety, duże obciążenie finansowe w przypadku tego modelu stanowi filtr wymienny. Jego cena sięga 550 zł, a realna żywotność w warunkach polskiego zanieczyszczenia powietrza wynosi tylko 1 rok. Poza tym oprócz oczyszczania powietrza, urządzenie to nie oferuje nam ani funkcji nawilżania, ani jonizacji. Z tego powodu musimy zastanowić się, czy rzeczywiście tak wysoka skuteczność oczyszczania jest potrzebna w warunkach domowych.

Bardzo dużą zaletą tego modelu jest głośność pracy - na najniższych obrotach, czyli tych, które są wykorzystywane przez większość czasu, emitowany hałas utrzymuje się na poziomie 16 dB. Dzięki temu nie tylko doskonale sprawdzi się w biurach i gabinetach, nie zakłócając pracy i koncentracji, ale stanowi wręcz idealny oczyszczacz do sypialni i pokoju dziecięcego. Korzystanie z modelu AP 40 PRO należy do bardzo komfortowych. Poza prostymi udogodnieniami, takimi jak timer czy blokada rodzicielska, sterowanie może odbywać się na trzy sposoby: za pomocą pilota, aplikacji mobilnej Ideal Air Pro lub przyciskiem na urządzeniu. Za pomocą aplikacji możemy decydować o poziomach prędkości wentylatora i kalibrować wydajności na danych biegach, przełączać się pomiędzy trybami (auto i nocny), ustawiać programator czasowy i sprawdzać stan jakości powietrza. Dodatkowo otrzymujemy dostęp do instrukcji i najczęściej zadawanych pytań. Istotną funkcją jest też wskaźnik zużycia filtra, który poinformuje nas o jego zużyciu i konieczności wymiany. Dzięki temu mamy pewność, że oczyszczanie zawsze odbywa się na najwyższym poziomie.

Zalety

- HEPA H14,

- energooszczędność,

- czujniki,

- cicha praca,

- mały rozmiar,

- aplikacja mobilna.

Wady

- wysoki koszt filtrów,

- brak nawilżania.

Marka Ideal
Model AP 40 PRO
Cena 2699 zł
Powierzchnia [m2] 55
Wydajność [m3/h] 420
Hałas [dB] 16,7-61,7
Moc [W] 5-75
Skuteczność HEPA 99,995
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Sharp FP-J60EU-W

Sharp FP-J60EUW nie posiada funkcji nawilżania, ale wyposażono go w prawdopodobnie najmocniejszy generator jonów na rynku oczyszczaczy powietrza. Jonizator High-Density 25000 eliminuje unoszące się w powietrzu patogeny w zaledwie kilka minut, a ponadto ogranicza rozwój pleśni przylegającej już do różnych powierzchni. Docenią to w szczególności alergicy oraz osoby z obniżoną odpornością organizmu. Oczywiście poza jonizatorem oczyszczacz korzysta również z klasycznego dla Sharpa zestawu filtrów: wstępnego, węglowego i HEPA H13. Takie zestawienie z łatwością usuwa smog (pyły zawieszone PM2.5 i PM10), pył, kurz, roztocza, dym papierosowy i lotne związki organiczne.

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EUW należy do urządzeń wydajnych, cichych i energooszczędnych. Sprawdzi się równie dobrze w domu, jak i biurze czy przedszkolu. Posiada funkcje, które ułatwiają codzienne użytkowanie, m.in. timer i blokadę rodzicielską. Specjalne czujniki (kurzu, światła, zapachu) na bieżąco badają warunki otoczenia i na tej podstawie regulują pracę oczyszczacza w trybie automatycznym. Informują nas też o jakości powietrza za pomocą wskaźnika kolorystycznego i numerycznego wskaźnika pyłów PM2.5. Kolejną funkcją dodatkową, niespotykaną w urządzeniach innych marek, jest Plasmacluster Ion Spot. To specjalny sposób jonizacji, polegający na intensywnej produkcji jonów o dużym stężeniu, które wypuszczane są pod postacią jednego strumienia, ukierunkowanego według naszych preferencji. Dzięki temu możemy odświeżyć zasłony, garderobę czy buty narciarskie.

Zalety

- mocny jonizator,

- wskaźnik PM2.5,

- timer,

- blokada rodzicielska,

- cicha praca,

- energooszczędność,

- wskaźnik kolorystyczny,

- długa żywotność filtrów,

- tryb skoncentrowanej jonizacji.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Sharp
Model FP-J60EU-W
Cena 2899 zł
Powierzchnia [m2] 48
Wydajność [m3/h] 396
Hałas [dB] 15-43
Moc [W] 3,6-38
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Samsung AX47R9080SS

Samsung AX47R9080SS to oczyszczacz wyjątkowy pod wieloma względami. Jako prawdopodobnie jedyny model na rynku posiada metalową obudowę, odporną na uszkodzenia i zarysowania, które mogą pojawić się przy codziennej eksploatacji. To wysokiej jakości urządzenie w formie sześciennej kostki z niewielkim, eleganckim wyświetlaczem. Specjalny design umożliwia łączenie ze sobą dwóch egzemplarzy tego modelu w jedną, większą kombinację. W ten sposób zwiększamy wydajność i powierzchnię pracy oczyszczacza. System dokowania działa przy pomocy Bluetooth i nie wymaga żadnych skomplikowanych konfiguracji. Możesz łączyć i rozdzielać moduły tak często, jak tego potrzebujesz.

Samsung AX47R9080SS łączy się za pomocą Wi-Fi z aplikacją mobilną SmartThings, która umożliwia wygodne sterowanie nawet na odległość. Możliwe jest tworzenie całych harmonogramów pracy oczyszczacza i scenariuszy, które mają uruchamiać się w określonych sytuacjach. Oczyszczacz posiada również zestaw funkcji niezbędnych do komfortowego użytkowania: czujnik pyłów, czujnik gazów, kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza, numeryczny wskaźnik jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra, timer i blokadę rodzicielską.

Filtracja powietrza odbywa się za pomocą klasycznego zestawu filtrów: wstępnego, HEPA H13 i węgla aktywnego. Filtr HEPA i węglowy połączone są w jedną kasetę, którą wymienia się w przybliżeniu raz na rok. Oczyszczacz nie posiada nawilżania ani jonizacji.

Zalety

- metalowa obudowa,

- opcja łączenia modułów,

- aplikacja mobilna,

- cicha praca,

- energooszczędność,

- wskaźnik numeryczny,

- wskaźnik kolorystyczny,

- niski koszt eksploatacji,

- blokada rodzicielska,

- timer.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- wysoka cena zakupu.

Marka Samsung
Model AX47R9080SS
Cena 2399 zł
Powierzchnia [m2] 47
Wydajność [m3/h] 366
Hałas [dB] 18-50
Moc [W] do 35
Skuteczność EPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Coway Airmega 300S

Coway Airmega 300S to niewielki oczyszczacz powietrza, który podobnie jak opisany wyżej Samsung posiada formę sześciennej kostki. Wewnątrz znajdują się dwa wentylatory, które zasysają powietrze i pomimo małych rozmiarów obudowy gwarantują przepływ na poziomie 490 m3/h. Zaciągnięte powietrze przechodzi przez zestaw dwóch filtrów, z których każdy składa się z filtra wstępnego, Green True HEPA H13 oraz węgla aktywnego. Ten podwójny system filtracji (dwa wentylatory + dwa zestawy filtrów) nosi nazwę Dual Power i umożliwia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń w pomieszczeniach o powierzchni nawet 70 m2. Znajdujący się na oczyszczaczu wskaźnik przypomina o konieczności wymiany filtrów na nowe.

Airmega 300S to urządzenie inteligentne. Wystarczy włączyć tryb pracy SMART i możemy zapomnieć o nim na cały dzień. Oczyszczacz będzie samodzielnie dostosowywać prędkość wentylatorów do ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Tryb SMART działa w dwóch wariantach - auto oraz eco. Ten drugi pozwala na zaoszczędzenie energii; gdy jakość powietrza jest dobra przez co najmniej 10 min, urządzenie wyłącza się i wznawia pracę dopiero w momencie, gdy wychwyci zanieczyszczenia. Coway Airmega 300S może też pochwalić się bardzo cichą pracą - 22dB dźwięku pozwalają na pracę nawet w nocy, bezpośrednio w sypialni. To jednak wciąż nie wszystko. Sterowanie oczyszczaczem może odbywać się nie tylko poprzez panel na obudowie, ale również za pomocą aplikacji mobilnej IOCare.

Zalety

- dwa komplety filtrów,

- dwa wentylatory,

- mały rozmiar,

- aplikacja mobilna,

- tryb eco,

- niska cena filtrów,

- cicha praca,

- wskaźnik wymiany filtrów,

- energooszczędność (6.2 W).

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji.

Marka Coway
Model Airmega 300S
Cena 2299 zł
Powierzchnia [m2] 70
Wydajność [m3/h] 490
Hałas [dB] 22-50
Moc [W] 6,2-57
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Fellowes AeraMax Pro AM3

Szukając oczyszczacza powietrza, który sprawdzi się nie tylko w domu czy biurze, ale wszędzie tam, gdzie przebywa duża ilość osób, warto rozważyć model AeraMax Pro AM3 marki Fellowes. To profesjonalny oczyszczacz powietrza, który posiada dwie istotne zalety: montaż na ścianie i zamykany panel kontrolny. Te dwie cechy chronią oczyszczacz przed ingerencją osób nieupoważnionych, co przyda się szczególnie w szkole, urzędzie czy przychodni lekarskiej. Fellowes jako jeden z nielicznych oczyszczaczy na rynku może też pochwalić się potwierdzoną skutecznością w walce z koronawirusem. Niezależne badania laboratoryjne w zamkniętej komorze testowej wykazały, że już po godzinie pracy oczyszczacz osiągnął redukcję koronawirsua na poziomie 99,99%. Jako surogat SARS-CoV-2 wykorzystano stężony aerozol ludzkiego koronawirsua 229E. Fellowes AeraMax Pro AM3 doskonale radzi sobie również z wirusem grypy H1N1, co potwierdza certyfikat Airmid Healthgroup.

Fellowes cechuje się wysoką precyzją wykonania, nowoczesnym designem i wieloma rozwiązaniami, które czynią z niego oczyszczacz bezpieczny i wygodny w obsłudze. Dzięki technologii EnviroSmart™ oczyszczacz działa praktycznie bezobsługowo. Jego praca regulowana jest automatycznie na podstawie pomiarów trzech czujników (zanieczyszczenia, ruchu, dźwięku). W trybie automatycznym mamy do wyboru dwa warianty pracy: normalny i cichy. W trybie auto normalnym po wykryciu zanieczyszczenia, zapachu lub obecności ludzi, AeraMax Pro AM3 włączy szybką filtrację. W trybie auto cichym wysokie obroty zostaną włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu nikogo nie będzie. Oczyszczacz może pracować całą dobę, ale trzeba liczyć się z tym, że w nocy będzie słyszalny - w trybie niskim emituje dźwięk o natężeniu 28 dB. Wspomniane wcześniej sensory nie tylko regulują pracę w trybie auto, ale też określają aktualną jakość powietrza i informują nas o niej przy pomocy kolorystycznego wskaźnika na oczyszczaczu.

Fellowes AeraMax Pro AM3 otrzymujemy wraz z klasycznym zestawem filtrów: wstępnym, węglowym i True HEPA z powłoką antybakteryjną AeraSafe™. Za usuwanie patogenów odpowiedzialny jest jonizator PlasmaTrue. Chociaż takie połączenie doskonale radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń, możemy dostosować metodę oczyszczania do własnych potrzeb i w zastępstwie zwykłych filtrów kupić jeden z wariantów alternatywnych. Możemy wybrać np. hybrydową kasetę HEPA+węgiel lub podwójny filtr węglowy, który doskonale pochłania zapachy z otoczenia (ważna cecha w lokalach gastronomicznych).

Zalety

- 5 lat gwarancji,

- potwierdzona skuteczność na koronawirusa,

- montaż ścienny,

- zamykany panel kontrolny,

- kilka wariantów filtrów,

- jonizator,

- wskaźnik kolorystyczny,

- trzy czujniki,

- dwa tryby auto,

- powłoka antybakteryjna,

- duża wydajność,

- energooszczędność,

- cicha praca.

Wady

- wysoka cena,

- brak nawilżania,

- może być za głośny w nocy.

Marka Fellowes
Model AeraMax Pro AM3
Cena 2919 zł
Powierzchnia [m2] 65
Wydajność [m3/h] 374
Hałas [dB] 28-67
Moc [W] 5-100
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotnosć filtrów 6-12 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Fellowes AeraMax Pro AM2

Fellowes AeraMax Pro AM2 to najmniejszy oczyszczacz serii Pro tej marki. Posiada bardzo kompaktowy rozmiar, a w wariancie domyślnym przeznaczony jest do zawieszenia na ścianie. Istnieje możliwość dokupienia specjalnej ramy wnękowej do zabudowy lub stojaka, który przekształci AM2 w model wolnostojący. Urządzenie posiada niewielki przepływ powietrza (170 m3/h) i sprawdzi się w pomieszczeń tylko do 30 m2. Jego relatywnie duża cena wynika z wysokiej jakości wykonania, filtracji i wygody obsługi. Oparta na pracy czujników technologia EnviroSmart™ automatycznie reguluje prędkość wentylatora, dostosowując pracę oczyszczacza do aktualnych warunków otoczenia. Pozwala to łączyć wysoką jakość filtracji z niskim poborem energii oraz wydłużyć żywotność filtrów.

Oczyszczacz posiada hybrydowy filtr HEPA z węglem aktywnym i powłoką antybakteryjną AeraSafe™, a usuwanie zanieczyszczeń wspomaga dodatkowo generator jonów PlasmaTrue. Filtr posiada skompresowane mechanicznie krawędzie i specjalne uszczelki, które eliminują uciekające powietrze i zapewniają wyższą skuteczność filtracji. Specjalna dioda na urządzeniu przypomina o konieczności wymiany filtra. Podczas instalacji możemy zdecydować się ponownie na filtr hybrydowy lub wybrać wariant alternatywny w postaci oddzielnego filtra HEPA i podwójnego filtra węglowego.

AeraMax Pro AM2 to doskonały model do pokoju hotelowego, biura czy gabinetu lekarskiego. W tym ostatnim przypadku doceniona zostanie również wysoka skuteczność w usuwaniu patogenów, w tym koronawirusa. Niezależne badania dowiodły bowiem, że w zamkniętej komorze testowej już po godzinie pracy oczyszczacz osiągnął redukcję na poziomie 99,99%. Jako surogat SARS-CoV-2 wykorzystano stężony aerozol ludzkiego koronawirsua 229E.

Zalety

- 5 lat gwarancji,

- potwierdzona skuteczność na koronawirusa,

- montaż ścienny,

- kilka wariantów filtrów,

- jonizator,

- wskaźnik kolorystyczny,

- trzy czujniki,

- dwa tryby auto,

- powłoka antybakteryjna,

- energooszczędność,

- cicha praca,

- możliwość przekształcenia w wariant wolnostojący.

Wady

- wysoka cena,

- brak nawilżania,

- może być za głośny w nocy.

Marka Fellowes
Model AeraMax Pro AM3
Cena 2877 zł
Powierzchnia [m2] 30
Wydajność [m3/h] 170
Hałas [dB] 45-64
Moc [W] 5-100
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 6-12 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 3000 zł


  1. cena - wysoka cena oczyszczacza nie musi wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi; warto zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz cenę i żywotność filtrów,
  2. wydajność - w przedziale cenowym 2000-3000 zł znaleźć można zarówno oczyszczacze do 28 m2 jak i 50 m2, dlatego należy zastanowić się, gdzie konkretnie będzie wykorzystywany,
  3. skuteczność - w tej półce cenowej filtry HEPA to podstawa (>99%),
  4. filtry - w zależności od rodzaju wykorzystywanych filtrów, oczyszczacz może mieć inne przeznaczenie; w tej półce cenowej, filtry klasy HEPA (>99%) są wyposażeniem obowiązkowym w oczyszczaczach przeznaczonych do walki ze smogiem,
  5. jonizacja - w urządzeniach do 3000 zł funkcja jonizacji jest już pewnym standardem; ma pozytywny wpływ na zdrowie i znacząco poprawia jakość powietrza,
  6. nawilżanie - popularna funkcja w oczyszczaczach z tego przedziału cenowego, przyda się szczególnie w sypialni i miejscach o niskiej wilgotności powietrza,
  7. głośność - urządzenie odpowiednie do sypialni emituje hałas na poziomie ok. 25 dB i właśnie tego powinniśmy oczekiwać od oczyszczacza do niewielkich pomieszczeń z wyższej półki cenowej,
  8. moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W, ale liczba ta rośnie wraz z wydajnością,
  9. czujniki - w urządzeniach do 3000 zł oprócz standardowych czujników kurzu czy wilgoci, znaleźć można również czujniki światła, ruchu czy pyłów PM2,5; ich odpowiedni dobór wpływa na samodzielność oczyszczacza i poprawia działanie trybu automatycznego, ale również umożliwia nam kontrolę nad jakością powietrza w domu - dane zbierane z czujników przedstawiane są na wyświetlaczu oczyszczacza lub za pomocą aplikacji,
  10. funkcje dodatkowe - w tej cenie oczyszczacz powinien oferować nam takie udogodnienia, jak np. blokada rodzicielska, timer czy aplikacja.

Podsumowanie


Różnorodność oczyszczaczy powietrza, w przedziale cenowym 2000-3000 zł jest bardzo duża. Znajdziemy tu zarówno modele do pomieszczeń o średniej, jak i bardzo dużej powierzchni. Większość producentów oferuje nam funkcje dodatkowe, takie jak nawilżanie lub jonizacja, nie jest to jednak regułą. Warto zwrócić na to uwagę, tak samo jak na możliwość sterowania zdalnego. Przy tej cenie możemy liczyć na funkcje ułatwiające użytkowanie. Standardem jest wysoka skuteczność oczyszczania - filtry klasy HEPA to podstawa! Wybierając urządzenia z tej półki możemy też liczyć na ich sporą samodzielność; dzięki odpowiednim czujnikom każdy z nich bardzo dobrze radzi sobie w trybie automatycznym. Część oczyszczaczy, szczególnie tych z dużą wydajnością, emituje hałas na poziomie od 30 dB wzwyż. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy modelu odpowiedniego do sypialni - przykładem mogą być urządzenia marki Daikin czy Sharp, które pracują ciszej niż najmniejsze modele do 1000 zł. W dalszym ciągu musimy zwracać uwagę energooszczędność oraz żywotność i cenę filtrów - drogie urządzenie wcale nie musi być drogie w eksploatacji, ale może, jeśli nie zwrócimy uwagi na wspomniane aspekty. Jeśli chcesz sprawdzić wszystkie oczyszczacze powietrza do 3000 zł, znajdujące się w naszej ofercie, kliknij tutaj.


Najczęstsze pytania

Jaki oczyszczacz do 3000zł wybrac?

Przy doborze odpowiedniego urządzenia należy skupić się na paru istotnych parametrach - na wydajności, skuteczności, filtrach, głośności, mocy oraz funkcjach dodatkowych. Każde z wymienionych parametrów musi być dostosowane do indywidualnych preferencji użytkownika. 

Czy oczyszczacze Sharp są odpowiednie dla zwierząt?

Oczywiście. Oczyszczacze marki Sharp są wyposażone w wysokiej klasy filtry wstępny, węglowy i HEPA. Dzięki nim problem sierści zniknie w mgnieniu oka. Jeśli domownik jest alergikiem na sierść, kurz lub oba te elementy to oczyszczacz powietrza będzie strzałem w dziesiątkę. Atutem wybranych urządzeń Sharp jest obecność trybu Pollen, który jest odpowiedzialny właśnie za skuteczne usuwanie alergenów.

Bibliografia


1. Topowe AGD. Sharp KC-D40EUW oczyszczacz powietrza – test – opinie – cena – filtry – recenzja. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/oczyszczacze-powietrza/sharp-kc-d40euw/] 25.01.2019 r.

2. Topowe AGD. Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 40 Pro – test – opinie – filtry – recenzja -cena. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/oczyszczacze-powietrza/ideal-ap-40-pro/] 25.01.2019 r.

3. Bankier.pl. Sprzedaż oczyszczaczy powietrza w górę. Ile kosztują i jaki wybrać?. Dostęp online [https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzedaz-oczyszczaczy-powietrza-w-gore-Ile-kosztuja-i-jaki-wybrac-7569302.html] 25.01.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic, filtry do powietrza, filtry do wody w domu, jak nawilżyć powietrze w sypialni, jonizacja powietrza co to, maseczki antysmogowe kraków, n99 ffp3, oczyszczacz alergia, oczyszczacz sharp plasmacluster, pm.2.5, Sharp FP-F30EUH czujnik, sharp kcg50euh, Toshiba CAF-X83XPL czujnik, Winix Zero N czujnik

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

15.04.2024

Wybierając odkurzacz pionowy z funkcją mycia, stawiasz na efektywne i wygodne rozwiązanie do utrzymania czystości w swoim domu. Dzięki innowacyjnym technologiom, sprzątanie podłóg staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej higieniczne niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia.

Czytaj dalej >
Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >