Oczyszczacze powietrza do 30 m2

W tym artykule porównamy oczyszczacze powietrza do 30 m2. W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2.

Oczyszczacz powietrza stanowi współczesny oręż w walce o zdrowe powietrze w domu. Smog stał się wrogiem numer jeden polskich rodzin, przed którym bezsprzecznie należy się chronić. Pyły zawieszone, lotne związki organiczne (LZO) , węglowodory aromatyczne (WWA), pleśń, wirusy, alergeny… Lista szkodliwych substancji jest bardzo długa. Jak wybrać oczyszczacz, żeby mieć pewność stuprocentowej ochrony? Które parametry są najważniejsze? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, stworzyliśmy cykl pod nazwą “Dobór oczyszczacza”, w którym porównujemy najpopularniejsze oczyszczacze powietrza pod kątem wybranego kryterium, na przykład ceny. Jeśli chcesz zapoznać się z pełną listą dotychczasowych artykułów, zerknij tutaj.

Poniżej przedstawiamy ranking oczyszczaczy powietrza do 30m2 na rok 2023/2024.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do 30 m2


Sharp KC-G40EUW

Model KC-G40EUW to jeden z oczyszczaczy z nawilżaczem powietrza marki Sharp. Najbardziej optymalną powierzchnią pracy przy jego wydajności (240 m3/h) jest 28 m2. Filtracja odbywa się przy pomocy filtra wstępnego, HEPA H13 oraz węgla aktywnego. To połączenie eliminuje większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu: kurz, włosy, pyły, alergeny, LZO, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy a nawet pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Skuteczność filtracji najmniejszych cząstek osiąga 99,97%. Dodatkowo na filtrze węglowym znajduje się powłoka krzemionkowa, poprawiająca wchłanialność zapachów oraz pozwalająca na usuwanie tlenków siarki i azotu. Oczyszczone powietrze przechodzi przez filtr nawilżający (ewaporacyjny) i nabiera odpowiedniej wilgotności. Jej poziom dobierany jest automatycznie przez oczyszczacz na podstawie czujnika temperatury i wilgotności. Ostatni etap pełni jonizator, który produkuje ujemnie naładowane jony i wypuszcza je do pomieszczenia, eliminując zarodniki pleśni i grzybów oraz wirusy i większość drobnoustrojów.

Wentylator pracuje w trzech podstawowych prędkościach manualnych lub w trybie automatycznym, w którym urządzenie samodzielnie dobiera szybkość pracy w zależności od wskazań czujników. Dodatkowo skorzystać możemy z bardzo cichego trybu nocnego (19 dB) lub wyjątkowo czułego trybu pyłki. Oczyszczacz ten doskonale sprawdzi się w sypialni i pokoju dziecka, nie tylko dzięki niskiej emisji dźwięku, ale również dzięki blokadzie rodzicielskiej, żaluzji przy wlocie powietrza i timer’owi (programator czasowy).

Oczyszczacz Sharp KC-G40EUW to model bardzo inteligentny. Poza standardowymi czujnikami kurzu, temperatury i wilgotności wzbogacony został również o czujnik światła. Dzięki niemu zmniejsza obroty i przygasza wyświetlacz, kiedy zgasimy światło lub zrobi się ciemno. Jakość powietrza sygnalizowana jest nie tylko na wskaźniku kolorystycznym (zanieczyszczenie) i numerycznym (temperatura i wilgotność) ale również przy pomocy mniejszych wskaźników - diody kurzu oraz pyłów PM2,5. Oczyszczacz nie zasygnalizuje nam jednak konieczności wymiany filtra, a jedynie moment jego regularnej konserwacji (filtry należy raz w miesiącu odkurzyć, a nawilżacz odkamienić).

Ten model jest jednym z najdroższych oczyszczaczy o takiej wydajności, jednak ta inwestycja szybko się nam zwróci - po pierwsze dzięki bardzo długiej żywotności filtrów, wynoszącej w Polsce nawet do 5 lat, po drugie dzięki dużej energooszczędności (5W w trybie niskim). Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- długa żywotność filtrów,

- nawilżanie i jonizacja,

- wskaźnik PM2,5,

- czujnik światła,

- powłoka krzemionkowa,

- energooszczędność.

Wady

- wysoka cena,

- brak wskaźnika wymiany filtra.

Marka Sharp
Model KC-G40EUW
Cena 2099 zł
Powierzchnia [m2] 28
Wydajność [m3/h] 240
Hałas [dB] 19-46
Moc [W] 5-31
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Sharp FP-J40EUW

FP-J40EUW to jeden z modeli Sharpa z serii oczyszczaczy bez nawilżania. Wykorzystuje typową dla tego producenta technologię filtracji powietrza, składającą się z filtra wstępnego, węgla aktywnego, filtra HEPA H13 i jonizatora powietrza Plasmacluster. Pozbywa się smogu, alergenów i kurzu ze skutecznością 99,97%, a ponadto doskonale pochłania zapachy, usuwa obecne w powietrzu lotne związki organiczne i eliminuje niebezpieczne patogeny (bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów). Co również typowe w oczyszczaczach tej marki, filtry mogą pochwalić się bardzo długą żywotność - oficjalnie będą skuteczne przez nawet 10 lat użytkowania, choć w Polskich warunkach warto wymienić je po ok. 5 latach.

Największe zalety tego oczyszczacza to niewielki rozmiar i niesamowicie cicha praca. W trybie niskim urządzenie emituje dźwięk o natężeniu zaledwie 15 dB - jest prawie niesłyszalny, również w nocy! Jest też prosty w obsłudze i inteligentny. Za pomocą trzech czujników (kurzu, zapachu i światła) kontroluje warunki otoczenia i samodzielnie dostosowuje prędkość wentylatora do poziomu zanieczyszczeń. O jakości powietrza informuje nas za pomocą wskaźnika kolorystycznego z 7-stopniową skalą.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- niska cena,

- jonizacja,

- wskaźnik jakości powietrza,

- energooszczędność,

- niewielki rozmiar,

- długa żywotność filtrów,

- cicha praca.

Wady

- brak nawilżania,

- brak aplikacji.

Marka Sharp
Model FP-J40EUW
Cena 1249 zł
Powieszchnia [m2] 30
Wydajność [m3/h] 240
Hasła [dB] 15-45
Moc [W] 3,5-23
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Coway Hue&Healing

Coway Hue&Healing to oczyszczacz bardzo podobny do opisanego wyżej Sharpa FP-J40EUW. W odróżnieniu od niego posiada funkcję nawilżania i nieco większą wydajność, ale nie ma za to funkcji jonizacji, więc gorzej radzi sobie z obecnymi w powietrzu patogenami. Wygląda bardziej nietypowo i ma ciekawe, ambientowe podświetlenie, które oświetla podłogę pod oczyszczaczem, a w trybie nocnym przygasa stopniowo przez 20 minut ułatwiając zasypianie (doskonały patent do pokoju dziecięcego). Niestety, jest też przy tym zauważalnie droższy i wymaga częstszej wymiany filtrów.

Oczyszczacz usuwa obecne w powietrzu zanieczyszczenia za pomocą filtra wstępnego, węglowego i HEPA H13. Nawilżanie odbywa się metodą ewaporacyjną. Coway wyposażony został w czujnik pyłów PM2.5, sensor światła i higrometr (czujnik wilgotności), które pozwalają mu na inteligentną, samodzielną pracę w trybie auto. Jakość powietrza przedstawia nam wskaźnik kolorystyczny w formie pierścienia ledowego (czerwony, fioletowy, różowy i niebieski), a poziom wilgotności wyświetlany jest numerycznie. Oczyszczacz przypomina nam o konieczności wymiany filtra za pomocą specjalnego wskaźnika (w Sharpie takiej funkcji nie znajdziemy).

Zalety

- wysoka skuteczność,

- jonizacja,

- czujnik PM2.5,

- czujnik światła,

- energooszczędność,

- wskaźnik wymiany filtra,

- niewielki rozmiar,

- ambientowe podświetlenie,

- cicha praca.

Wady

- brak jonizacji,

- brak aplikacji.

Marka Coway
Model Hue&Healing
Cena 1799 zł
Powierzchnia [m2] 35
Wydajność [m3/h] 270
Hałas [dB] 22-43
Moc [W] 6,1-29
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Coway Cartridge

Coway Cartridge to bardzo podstawowy, klasyczny model oczyszczacza powietrza, który pozbywa się zanieczyszczeń za pomocą filtra wstępnego, węglowego i Green True HEPA H13 (99,99%) z powłoką antybakteryjną. Nie posiada ani funkcji nawilżania, ani jonizacji, ale mimo to został doceniony podczas konkursu Good Design (Japan Institute of Design Promotion) i uznany za produkt wyróżniający się doskonałym wzornictwem oraz wysokimi parametrami użytkowymi.

Model Cartridge jest nie tylko bardzo estetyczny, ale przede wszystkim wygodny w użytkowaniu. Ma wszystko, co potrzebne do komfortowej obsługi: inteligentny tryb automatyczny, laserowy czujnik PM2.5, wskaźnik jakości powietrza oraz diody przypominające o konieczności czyszczenia i wymiany filtrów. Nowatorskie rozwiązanie mocowania filtra wstępnego ułatwia jego wyjmowanie i mycie, więc cały proces jest niezwykle prosty. Oczyszczacz jest lekki, cichy, energooszczędny i przede wszystkim przystępny cenowo. To idealny wybór dla ludzi szukających prostego oczyszczacza bez zbędnych funkcji, który zapewni wysoką jakość filtracji powietrza i nie będzie problematyczny w obsłudze. Nie jest to jednak produkt dla osób, którym zależy na multifunkcyjności czy nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak zdalne sterowanie.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- bardzo niska cena,

- energooszczędność,

- czujnik PM2.5,

- wskaźnik wymiany filtra,

- niewielki rozmiar,

- cicha praca,

- powłoka antybakteryjna.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak aplikacji.

Marka Coway
Model Cartridge
Cena 949 zł
Powierzchnia [m2] 35
Wydajność [m3/h] 263
Hałas [dB] 22-47,8
Moc [W] 4-35
Skuteczność HEPA 99,99%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Winix Zero Compact

Winix Zero Compact skrywa ogromną wydajność w niewielkiej obudowie. Oczyszczacz posiada okrągły filtr 360° All-in-One, a powietrze pobiera ze wszystkich stron obudowy, co razem zapewnia przepływ powietrza (CADR) na poziomie aż 250 m3/h i skuteczność filtracji na poziomie 99,97%. Filtr 360° All-in-One to połączenie HEPA H13 z warstwą wstępną i węglem aktywnym, które skutecznie usuwa smog, alergeny, lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Proces filtracji wspierany jest przez jonizator powietrza PlasmaWave, który pozbywa się obecnych w otoczeniu patogenów, takich jak bakterie, wirusy i zarodniki pleśni. Skuteczność modelu Zero Compact potwierdza certyfikat ECARF i Allergy UK.

Oczyszczacz wyposażony został w czujnik kurzu, który bada jakość powietrza i reguluje pracę wentylatora w trybie automatycznym. Ponadto informuje nas o poziomie zanieczyszczeń za pomocą wskaźnika z trzystopniową skalą kolorystyczną. Poza trybem auto możemy też skorzystać z trybu manualnego (3 prędkości) i nocnego, w którym oczyszczacz emituje tylko 26 dB dźwięku. Taki poziom hałasu może być słyszalny podczas nocnej ciszy, ale nie będzie przeszkadzać w zasypianiu.

Największą zaletą modelu Winix Zero Compact jest jego rozmiar. Urządzenie waży zaledwie 3 kg i posiada 24 cm średnicy. Ten mały, lekki oczyszczacz można z łatwością przenosić między pomieszczeniami i w każdym znajdzie się dla niego odpowiednie miejsce. Jednocześnie otrzymujemy jakość filtracji na poziomie dużych, drogich urządzeń.

Zalety

- mały rozmiar,

- duża wydajność,

- jonizator,

- prosta obsługa,

- wysoka skuteczność przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak zdalnego sterowania,

- brak timera,

- może być zbyt głośny na sypialnię.

Marka Winix
Model Zero Compact
Cena 699 zł
Powierzchnia [m2] 33
Wydajność [m3/h] 250
Hałas [dB] 26-53
Moc [W] 12-55
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 30 m2


 1. cena - kryterium istotne dla wszystkich; w tej kategorii znajdziemy zarówno oczyszczacze za 600 zł jak i 2000 zł, te pierwsze mają jednak przeważnie wysokie koszty eksploatacyjne,
 2. wydajność - oczyszczacze nadające się do powierzchni 20-30 m2 powinny cechować się przepływem powietrza w przedziale 150-225 m3/h na najwyższych obrotach,
 3. filtry- filtry klasy HEPA H13 to już standard w oczyszczaczach domowych; przy tańszych urządzeniach możemy spodziewać się filtrów EPA E12, które również dość dobrze spełnią swoją rolę, jednak klasy niższe od tej są już nieopłacalne,
 4. głośność - na najniższych obrotach urządzenie nie powinno mieć więcej niż 30-32 dB, a jeśli chcemy korzystać z niego również w sypialni, powinno być to maksymalnie 25-26 dB,
 5. moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W.
 6. opcje dodatkowe - przy większych oczyszczaczach powietrza możemy już spodziewać się takich funkcji dodatkowych; ponieważ urządzenia tej wielkości często pracują w sypialni, poza odpowiednim poziomem hałasu warto zwrócić uwagę na opcje takie jak nawilżanie, jonizacja i blokada rodzicielska; ciężko jednak szukać w tej kategorii oczyszczaczy sterowanych zdalnie (aplikacja lub pilot).

coway cartridge z pokoju baner

Podsumowanie


W większości polskich mieszkań pokoje mieszczą się w przedziale 20-30 m2, stąd duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do takich powierzchni. Na rynku znajdują się urządzenia o zbliżonej wydajności i jednocześnie dużej rozbieżności w cenie. Zależy to przede wszystkim od skuteczności filtracji, funkcji dodatkowych oraz parametrów takich jak emisja hałasu.

Najważniejszą cechą oczyszcza powietrza jest wysoka skuteczność filtracji. Standardem są już filtry klasy HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Kosztem niższej ceny urządzenia można zdecydować się na klasę niżej, czyli EPA 12, jednak jeszcze mniejsze skuteczności przestają być opłacalne. Kupując oczyszczacz musimy zwracać uwagę na żywotność i cenę filtrów, ponieważ koszty eksploatacyjne tanich urządzeń często przewyższają te, które pojawiają się przy oczyszczaczach o lepszej jakości.


Najczęstsze pytania

Czy można stosować oczyszczacz powietrza na całe mieszkanie?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które jest w stanie skutecznie przefiltrować powietrze w jednym pomieszczeniu na raz. Jeśli chcemy mieć przefiltrowane powietrze w sypialni i w salonie należy zakupić dwa urządzenia. Przenoszenie jednego oczyszczacza z jednego pomieszczenia do drugiego nie będzie w 100% skuteczne ze względu na to, że oczyszczacz powinien pracować w pomieszczeniu stale ze względu na ciągłe dostawanie się zanieczyszczeń do domu.

Czy oczyszczacz powietrza usunie sierść?

Tak. Elementem w oczyszczaczu powietrza odpowiedzialnym za usuwanie sierści jest filtr wstępny. Jak sama nazwa mówi filtr wstępny jest początkowym etapem oczyszczania powietrza i to właśnie ten rodzaj filtracji jest odpowiedzialny za usuwanie sierści, włosów czy kurzu.

Bibliografia

1. Boneco. Dostęp online [https://bonecopolska.pl/] 20.02.2019 r.

2. Najwyższa Izba Kontroli. Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami. Dostęp online [https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6712-NIK-jakosc-powietrza-2014-17.pdf] 20.02.2019 r.

3. J. Werner. Oczyszczacze powietrza: jak dobrać, jak działają, ile kosztują?. Dostęp online [https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/25913-oczyszczacze-powietrza-jak-dobrac-jak-dzialaja-ile-kosztuja] 20.02.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway AP-1008DH Filtr węglowy, filtry do oczyszczania wody odwróconej osmozy, filtry do wody w domach jednorodzinnych, jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą, jonizacja powietrza, maseczki airshield opinie, n95 maska, oczyszczacz, oczyszczacz sharp ki-g75euw, pm zanieczyszczenia, Sharp FP-F30EUH, sharp kcd60euw, Toshiba CAF-X83XPL, Winix Zero N

Komentarze

 • Anna napisał:
  Dziękuję za artykuł! Bardzo pomocny :)
  27.01.2022

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >