Oczyszczacze powietrza do 30 m2

W tym artykule porównamy oczyszczacze powietrza do 30 m2. W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2.

Oczyszczacz powietrza stanowi współczesny oręż w walce o zdrowe powietrze w domu. Smog stał się wrogiem numer jeden polskich rodzin, przed którym bezsprzecznie należy się chronić. Pyły zawieszone, lotne związki organiczne (LZO) , węglowodory aromatyczne (WWA), pleśń, wirusy, alergeny… Lista szkodliwych substancji jest bardzo długa. Jak wybrać oczyszczacz, żeby mieć pewność stuprocentowej ochrony? Które parametry są najważniejsze? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, stworzyliśmy cykl pod nazwą “Dobór oczyszczacza”, w którym porównujemy najpopularniejsze oczyszczacze powietrza pod kątem wybranego kryterium, na przykład ceny. Jeśli chcesz zapoznać się z pełną listą dotychczasowych artykułów, zerknij tutaj.

Poniżej przedstawiamy porównanie pięciu oczyszczaczy powietrza do 30 m2.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 30 m2


  1. cena - kryterium istotne dla wszystkich; w tej kategorii znajdziemy zarówno oczyszczacze za 600 zł jak i 2000 zł, te pierwsze mają jednak przeważnie wysokie koszty eksploatacyjne,
  2. wydajność - oczyszczacze nadające się do powierzchni 20-30 m2 powinny cechować się przepływem powietrza w przedziale 150-225 m3/h na najwyższych obrotach,
  3. filtry- filtry klasy HEPA H13 to już standard w oczyszczaczach domowych; przy tańszych urządzeniach możemy spodziewać się filtrów EPA E12, które również dość dobrze spełnią swoją rolę, jednak klasy niższe od tej są już nieopłacalne,
  4. głośność - na najniższych obrotach urządzenie nie powinno mieć więcej niż 30-32 dB, a jeśli chcemy korzystać z niego również w sypialni, powinno być to maksymalnie 25-26 dB,
  5. moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W.
  6. opcje dodatkowe - przy większych oczyszczaczach powietrza możemy już spodziewać się takich funkcji dodatkowych; ponieważ urządzenia tej wielkości często pracują w sypialni, poza odpowiednim poziomem hałasu warto zwrócić uwagę na opcje takie jak nawilżanie, jonizacja i blokada rodzicielska; ciężko jednak szukać w tej kategorii oczyszczaczy sterowanych zdalnie (aplikacja lub pilot).

Oczyszczacze powietrza do 30 m2


Sharp KC-G40EUW

Model KC-G40EUW to jeden z oczyszczaczy z nawilżaczem powietrza marki Sharp. Jest to jednocześnie najnowsze i jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń tej firmy. Najbardziej optymalną powierzchnią pracy przy jego wydajności (240 m3/h) jest 28 m2. Filtracja odbywa się przy pomocy filtra wstępnego, HEPA H13 oraz węgla aktywnego. To połączenie eliminuje większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu: kurz, włosy, pyły, alergeny, LZO, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy a nawet pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Skuteczność filtracji najmniejszych cząstek osiąga 99,97%. Dodatkowo na filtrze węglowym znajduje się powłoka krzemionkowa, poprawiająca wchłanialność zapachów oraz pozwalająca na usuwanie tlenków siarki i azotu. Oczyszczone powietrze przechodzi przez filtr nawilżający (ewaporacyjny) i nabiera odpowiedniej wilgotności. Jej poziom dobierany jest automatycznie przez oczyszczacz na podstawie czujnika temperatury i wilgotności. Ostatni etap pełni jonizator, który produkuje ujemnie naładowane jony i wypuszcza je do pomieszczenia, eliminując zarodniki pleśni i grzybów oraz wirusy i większość drobnoustrojów.

Wentylator pracuje w trzech podstawowych prędkościach manualnych lub w trybie automatycznym, w którym urządzenie samodzielnie dobiera szybkość pracy w zależności od wskazań czujników. Dodatkowo skorzystać możemy z bardzo cichego trybu nocnego (19 dB) lub wyjątkowo czułego trybu pyłki. Oczyszczacz ten doskonale sprawdzi się w sypialni i pokoju dziecka, nie tylko dzięki niskiej emisji dźwięku, ale również dzięki blokadzie rodzicielskiej, żaluzji przy wlocie powietrza i timer’owi (programator czasowy).

Oczyszczacz Sharp KC-G40EUW to model bardzo inteligentny. Poza standardowymi czujnikami kurzu, temperatury i wilgotności wzbogacony został również o czujnik światła. Dzięki niemu zmniejsza obroty i przygasza wyświetlacz, kiedy zgasimy światło lub zrobi się ciemno. Jakość powietrza sygnalizowana jest nie tylko na wskaźniku kolorystycznym (zanieczyszczenie) i numerycznym (temperatura i wilgotność) ale również przy pomocy mniejszych wskaźników - diody kurzu oraz pyłów PM2,5. Oczyszczacz nie zasygnalizuje nam jednak konieczności wymiany filtra, a jedynie moment jego regularnej konserwacji (filtry należy raz w miesiącu odkurzyć, a nawilżacz odkamienić).

Ten model jest jednym z najdroższych oczyszczaczy o takiej wydajności, jednak ta inwestycja szybko się nam zwróci - po pierwsze dzięki bardzo długiej żywotności filtrów, wynoszącej w Polsce nawet do 5 lat, po drugie dzięki dużej energooszczędności (5W w trybie niskim). Jest to oczyszczacz powietrza do 30 m2 bardzo skuteczny i chętnie polecany przez użytkowników. Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- długa żywotność filtrów,

- nawilżanie i jonizacja,

- wskaźnik PM2,5,

- czujnik światła,

- powłoka krzemionkowa,

- energooszczędność.

Wady

- wysoka cena,

- brak wskaźnika wymiany filtra.

Marka Sharp
Model KC-G40EUW
Cena 2099 zł
Powierzchnia [m2] 28
Wydajność [m3/h] 240
Hałas [dB] 19-46
Moc [W] 5-31
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Boneco P340

Oczyszczacz powietrza P340 to produkt marki Boneco, będącej własnością firmy Plaston. Dzięki dużej wydajności (210 m3/h) przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 28 m2. Do filtracji powietrza wykorzystywany jest zintegrowany filtr A341, będący połączeniem EPA E11 z węglem aktywnym. Usuwa większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, do których należą m.in. lotne związki organiczne, dym papierosowy, alergeny, nieprzyjemne zapachy i pyły zawieszone PM10 i PM2,5. W przypadku tych ostatnich skuteczność oczyszczania w tym modelu wynosi 95%. W porównaniu do innych oczyszczaczy z tej półki cenowej jest to średni wynik; w podobnej kwocie znajdziemy urządzenia wykorzystujące filtry EPA E12, a nawet HEPA H13. Żywotność filtra wynosi ok 1 roku. Jeśli jego zużycie będzie na tyle wysokie, że przestanie spełniać swoją funkcję, oczyszczacz poinformuje nas o tym odpowiednim wskaźnikiem. Wbudowany w urządzenie jonizator produkuje ujemnie naładowane jony i rozprowadza je w pomieszczeniu, usuwają w ten sposób wszelkiego rodzaju drobnoustroje, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów. Jednocześnie eliminuje negatywny wpływ znajdujących się w powietrzu jonów dodatnich, produkowanych przez urządzenia elektryczne.

Model P340 pracuje w trzech różnych prędkościach wentylatora, które możemy wybrać manualnie oraz w trybie automatycznym. W tym ostatnim szybkość pracy dostosowuje się do poziomu zanieczyszczenia powietrza według wskazań czujników. Na najniższych obrotach poziom emitowanego hałasu wynosi zaledwie 25 dB. Czyni go to urządzeniem idealnym do sypialni i pokoju, ponieważ nie zakłóci snu domownikom. Trudno jednak powiedzieć coś na temat jego energooszczędności, ponieważ producent podaje wyłącznie moc na najwyższych obrotach (50 W).

Tak jak większość oczyszczaczy powietrza do 30 m2 w tej cenie, model Boneco P340 nie posiada możliwości sterowania zdalnego, poprzez pilota lub aplikację. Rekompensuje to w pełni programator czasowy, który pozwala nam ustawić moment automatycznego włączenia/wyłączenia urządzenia za 1, 2, 4 lub 8 godzin.

Elegancka, biało-czarna obudowa i minimalistyczny design sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i współczesnych wnętrzach. Oczyszczacz powietrza Boneco P340 stanowi nie tylko filtr powietrza, lecz również ciekawy element wystroju.

Zalety

- wysoka skutecznośc oczyszczania,

- jonizator,

- niska cena,

- wysoka skuteczność oczyszczania,

- niewielki rozmiar.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak filtra węglowego,

- wysoki pobór prądu

- brak zdalnego sterowania

Marka Boneco
Model P340
Cena 799 zł
Powieszchnia [m2] 26
Wydajność [m3/h] 210
Hasła [dB] 25-57
Moc [W] 13-50
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Philips AC4080/10

Oczyszczacz powietrza AC4080/10 to urządzenie znanego producenta elektroniki użytkowej - Philips. Przepływ powietrza w urządzeniu wynosi 210 m3/h, co oznacza, że optymalna dla niego powierzchnia pracy to 28 m2. Powietrze oczyszczane jest za pomocą filtra węglowego, który eliminuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne, nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy oraz filtra EPA, który pozbywa się składników smogu i zanieczyszczeń stałych, takich jak pyły zawieszone PM2,5. Skuteczność filtracji większości związków nie przekracza 99%, co oznacza, że wykorzystany został filtr EPA klasy E11. Jest to bardzo niska jakość jak na urządzenie do takiej powierzchni powyżej tysiąca złotych. Aktualnie wykorzystywane w oczyszczaczach domowych filtry to przeważnie HEPA H13 (99,97%), ewentualnie EPA E12 (99,5%). Ponadto żywotność wykorzystanych w modelu AC4080 filtrów nie jest zbyt długa - według producenta dla filtra EPA są to dwa lata a dla węgla aktywnego 1 rok, jednak biorąc pod uwagę poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce, będzie to pewnie znacznie krócej. Moment wymiany filtrów na nowe zostanie nam zasygnalizowany odpowiednim alarmem.

Do wyboru mamy trzy prędkości wentylatora oraz tryb automatyczny, który reguluje szybkość wentylatora, dostosowując go do poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu. W najwolniejszym trybie emisja hałasu utrzymuje się na poziomie 36 dB, co oznacza, że jego praca będzie słyszalna. Wprawdzie takie natężenie dźwięku może nie stanowić problemu w salonie lub biurze, jednak do sypialni jest to zdecydowanie za dużo. Ciężko przewidzieć również koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu, ponieważ producent podaje tylko informację o mocy w najwyższym trybie (60 W); nie znamy mocy na poszczególnych biegach. Pewnym atutem urządzenia jest timer, którym ustawimy pożądany czas pracy oczyszczacza.

Oczyszczacz powietrza Philips AC4080/10 posiada funkcję nawilżania. Dzięki higrostatowi możemy dostosować poziom wilgotności powietrza do własnych preferencji, niestety zbiornik na wodę jest stosunkowo mały (1,5 l) i trzeba dość często go uzupełniać.

Zalety

- nawilżanie,

- higrostat.

Wady

- niska skuteczność,

- głośna praca,

- mały zbiornik na wodę,

- nieznane zużycie prądu.

Marka Philips
Model AC4080/10
Cena 1590 zł
Powierzchnia [m2] 28
Wydajność [m3/h] 210
Hałas [dB] 36-52
Moc [W] 60
Skuteczność EPA 99%
Żywotnosć filtrów 1-2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Webber AP8400

Oczyszczacz powietrza Webber AP8400 tu urządzenie polskiej marki, będącej własnością firmy Metrex. Urządzenie to wyróżnia się bardzo niską ceną wśród innych oczyszczaczy o zbliżonej wydajności. Z przepływem powietrza na poziomie 220 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni nawet 29 m2. Pochwalić się może również wysoką skutecznością oczyszczania - filtr HEPA zapewnia filtrację nawet 99,9% najmniejszych zanieczyszczeń (pyły zawieszone PM2,5), a w połączeniu z filtrem węglowym usuwają z powietrza większość składników smogu, LZO, nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy. Zamontowana w oczyszczaczu lampa UV usuwa drobnoustroje z filtrów, a jonizator QUATRE Air produkuje zbilansowaną ilość ujemnie i dodatnie naładowanych jonów, rozprowadza je po pomieszczeniu i unieszkodliwia zarodniki pleśni, grzybów, wirusy i alergeny. O konieczności wymiany filtrów poinformowani zostaniemy odpowiednim wskaźnikiem, a programatorem czasowym ustawimy czas pracy urządzenia.

Pomimo licznych zalet oczyszczacz powietrza Webber AP8400 ma też swoje wady. Pierwszą z nich jest bardzo krótka żywotność filtrów. Według producenta mieści się ona w granicach od 3 do 9 miesięcy, a biorąc pod uwagę wysoki stan zanieczyszczenia powietrza w Polsce, będzie to pewnie ta dolna granica. Rzutuje to na wysokie koszty eksploatacyjne, które mogą być dodatkowo zwiększone przez pobór prądu - producent podaje wyłącznie wysokość mocy na najwyższych obrotach, nie wiemy jak wygląda na pozostałych. Kolejna kwestia to emisja hałasu - na najniższym trybie wynosi 30 dB. Jest to poziom odpowiedni do salonu, biura i innego pokoju dziennego, jednak w sypialni może sprawiać domownikom problemy z zaśnięciem. Niestety, oczyszczacz ten nie posiada również czujników jakości powietrza, a w związku z tym nie ma możliwości pracy automatycznej (prędkość wentylatora musimy ustawiać ręcznie) oraz w żaden sposób nie informuje o jakości powietrza. Jeśli chcemy znać poziom zanieczyszczenia powietrza w domu lub sprawdzić, czy oczyszczacz się sprawdza, musimy zainwestować w osobny, domowy miernik jakości powietrza.

Zalety

- jonizacja,

- niska cena przy wysokiej wydajności i skuteczności oczyszczania.

Wady

- krótka żywotność filtrów,

- brak trybu automatycznego,

- głośna praca,

- brak wskaźnika jakości powietrza,

- nieznana moc na najniższych obrotach.

Marka Webber
Model AP8400
Cena 449 zł
Powierzchnia [m2] 29
Wydajność [m3/h] 220
Hałas [dB] 30-50
Moc [W] 55
Skuteczność HEPA 99,5%
Żywotnosć filtrów 3-9 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Fellowes Aeramax DX55

Fellowes jest to firma amerykańska produkująca akcesoria i urządzenia biurowe oraz domowe. W ofercie posiadają też kilka oczyszczaczy powietrza, w tym model Aeramax DX55. Wykorzystuje on klasyczny sposób filtracji powietrza, opierający się na wykorzystaniu filtra HEPA klasy H13 oraz węgla aktywnego. Eliminuje z powietrza kurz, pył, alergeny, składniki smogu, LZO , dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Skuteczność usuwania pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 przez ten oczyszczacz powietrza do 30 m2 sięga 99,97%. Dodatkowa powłoka antybakteryjna AeraSafe na filtrze HEPA zapobiega rozprzestrzenianiu się pleśni, grzybów i bakterii, a technologia PlasmaTrue ułatwia usuwanie wszelkich zanieczyszczeń poprzez wytworzenie zjonizowanego pola (uwaga - nie jest to jonizator). Wadą filtrów jest niestety ich krótka żywotność - w przypadku HEPA jest to 1 rok (ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia w Polsce może to być mniej) a węgla aktywnego… tylko 3 miesiące! Ma to znaczący wpływ na późniejsze koszty eksploatacyjne. Na szczęście nie wydamy dużo na energię elektryczną, ponieważ model Aeramac DX55 należy do urządzeń energooszczędnych.

Urządzenie działa w trybie manualnym, który daje nam wybór pomiędzy 4 prędkościami wentylatora, oraz automatycznym, który samodzielnie dobiera sposób filtracji na podstawie zanieczyszczeń wychwyconych przez czujnik Aera Smart. Ponadto za pomocą przycisku Aera+ możemy włączyć tryb zwiększonej filtracji, przeznaczony do usuwania raptownych zmian w ilości alergenów znajdujących się w powietrzu. Przepływ powietrza zwiększa się wtedy o 50% w stosunku do najniższego poziomu. Ze względu na niewielki rozmiar i prosty, nowoczesny design mógłby sprawdzić się w większości pomieszczeń, jednak pojawia się tu pewna przeszkoda - producent nie podaje dokładnej informacji na temat emisji hałasu przy poszczególnych prędkościach wentylatora. W najniższym trybie określone jest to jako "poniżej 40", co może stanowić sporą niedogodność. Aby nie zakłócać snu urządzenia znajdujące się w sypialni nie powinny być głośniejsze niż 25 dB. W przypadku pokoju dziennego i biura odpowiedni będzie dźwięk na poziomie 30-32 dB, jednak powyżej tych wartości praca wentylatora w oczyszczaczu powietrza jest słyszalna i może być uciążliwa.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- energooszczędność,

- niska cena,

Wady

- brak jonizatora i nawilżacza,

- kótka żywotnośc filtrów,

- głośna praca.

Marka Fellowes
Model Aeramax DX55
Cena 529-799 zł
Powierzchnia [m2] 28
Wydajność [m3/h] 211
Hałas [dB] 40-70
Moc [W] 6-62
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 3-12 miesięcy
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Podsumowanie


W większości polskich mieszkań pokoje mieszczą się w przedziale 20-30 m2, stąd duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do takich powierzchni. Na rynku znajdują się urządzenia o zbliżonej wydajności i jednocześnie dużej rozbieżności w cenie. Zależy to przede wszystkim od skuteczności filtracji, funkcji dodatkowych oraz parametrów takich jak emisja hałasu.

Najważniejszą cechą oczyszcza powietrza jest wysoka skuteczność filtracji. Standardem są już filtry klasy HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Kosztem niższej ceny urządzenia można zdecydować się na klasę niżej, czyli EPA 12, jednak jeszcze mniejsze skuteczności przestają być opłacalne. Kupując oczyszczacz musimy zwracać uwagę na żywotność i cenę filtrów, ponieważ koszty eksploatacyjne tanich urządzeń często przewyższają te, które pojawiają się przy oczyszczaczach o lepszej jakości.

Ponieważ większość oczyszczaczy powietrza do 30 m2 stosowanych jest w domu, nierzadko w sypialni lub pokoju dziecięcym, niezwykle ważny jest poziom emitowanego przez nie hałasu. Dźwięki, które nie przeszkadzają w zasypianiu nie powinny przekraczać 25-26 dB. Przy 30 dB szum w takim pomieszczeniu może być uciążliwy, ale w biurze lub salonie nie powinien stanowić problemu. Należy pamiętać również o zużyciu prądu - większość oczyszczaczy jest bardzo energooszczędna i na najniższym trybie ich moc wynosi 5-6 W.

Chociaż w tej kategorii ciężko znaleźć oczyszczacz powietrza sterowany zdalnie, np. przy pomocy pilota lub aplikacji, to możemy już liczyć na szereg innych funkcji i udogodnień. Takie urządzenie powinno posiadać przynajmniej jedną z dwóch, podstawowych opcji: nawilżanie lub jonizację. Najlepiej, kiedy posiada obie i takie modele również są dostępne na rynku, wiąże się to jednak ze znacznie wyższą ceną takiego produktu. W pokoju dziecięcym bardzo przydatna może okazać się blokada rodzicielska, blokada kółeczek czy żaluzja przy wlocie powietrza, a funkcją, która rekompensuje brak pilota i aplikacji jest programator czasowy. Dzięki niemu możemy wybrać i ustawić czas automatycznego włączenia lub wyłączenia oczyszczacza.

Przed zakupem oczyszczacza powietrza warto przyjrzeć się dokładnie jego parametrom i nie kierować się wyłącznie ceną, ponieważ droższy nie zawsze znaczy lepszy, a tańszy wiąże się nierzadko z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.

Bibliografia

1. Boneco. Dostęp online [https://bonecopolska.pl/] 20.02.2019 r.

2. Najwyższa Izba Kontroli. Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami. Dostęp online [https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6712-NIK-jakosc-powietrza-2014-17.pdf] 20.02.2019 r.

3. J. Werner. Oczyszczacze powietrza: jak dobrać, jak działają, ile kosztują?. Dostęp online [https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/25913-oczyszczacze-powietrza-jak-dobrac-jak-dzialaja-ile-kosztuja] 20.02.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


nawilżacz ewaporacyjny, blaupunkt moby blue s 09e, cv-p10pr, sharp fu-y30euw, maska do biegania smog, oczyszczacz powietrza ideal ap 15, maski antysmogowe do jazdy na motorze, oczyszczacz Ideal AP 40 PRO, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, woda gazowana w domu

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Nowa marka Vestfrost

Nowa marka Vestfrost

26.03.2021

Początek roku 2021 r. przyniósł nam nowe oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, które od razu przyćmiły większość innych modeli na rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto wybrać oczyszczacz marki Vestfrost.

Początek roku 2021 r. przyniósł nam nowe oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, które od razu przyćmiły większość innych modeli na rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto wybrać oczyszczacz marki Vestfrost.

Czytaj dalej >
Smog a COVID-19

Smog a COVID-19

04.03.2021

Naukowcy udowodnili, że smog zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Jaki związek z wirusem mają zanieczyszczenia powietrza i czy możemy się przed tym ochronić?

Naukowcy udowodnili, że smog zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Jaki związek z wirusem mają zanieczyszczenia powietrza i czy możemy się przed tym ochronić?
Czytaj dalej >