Oczyszczacze powietrza do 20 m2

Czy oczyszczacze powietrza do 20 m2 mogą być skuteczne? Czy znajdę kompaktowy oczyszczacz na biurko? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model? W nowym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się czy wybrane oczyszczacze powietrza do 20 m2 są skuteczne? 

Czy mały oczyszczacz powietrza może być skuteczny? Czy znajdę kompaktowy oczyszczacz na biurko? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model? W nowym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się wybranym oczyszczaczom powietrza do powierzchni nie większych niż 20 m2. Czy mały oczyszczacz powietrza może być skuteczny?

Problem zanieczyszczenia powietrza stał się tematem powszechnym. Coraz więcej osób, świadomych zagrożeń jakie niesie ze sobą zjawisko smogu, postanawia się przed nim chronić. Jedną z najskuteczniejszych metod jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza Czym jednak kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Kryteriów jest mnóstwo, od ceny, przez wydajność, na rodzaju filtrów kończąc. Aby ułatwić to zadanie, stworzyliśmy cykl artykułów “Dobór oczyszczacza”, w którym porównujemy najpopularniejsze modele, oceniamy je i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Wraz z tym artykułem rozpoczynamy nową serię wpisów, dotyczących oczyszczaczy przeznaczonych do pomieszczeń o konkretnej wielkości. Poniżej przedstawiamy porównanie oczyszczaczy powietrza do 20 m2. Jeśli chcesz zapoznać się z pełną listą artykułów, zerknij tutaj.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 20 m2


  1. cena - wśród oczyszczaczy powietrza do małych powierzchni znajdziemy zarówno modele za 200, jak i 1000 zł; poniżej 500 zł są to przede wszystkim oczyszczacze “biurkowe”, które filtrują powietrze w najbliższych kilku metrach kwadratowych,
  2. wydajność - warto sprawdzić ten parametr i nie kierować się wyłącznie zaleceniami producenta; odpowiednia wydajność to taka, gdzie urządzenie na najwyższych obrotach przefiltruje powietrze z danej powierzchni trzykrotnie w ciągu godziny; przy wydajności 50 m3/h będzie to wyłącznie 6-7 m2, a nie 15m2,
  3. filtry- do małych powierzchni często wykorzystywane są filtry o niskiej skuteczności, dlatego należy zwrócić uwagę na to, żeby nie była mniejsza niż 95% (EPA 11); możemy trafić na modele z filtrem HAPA H13, ale wiąże się to z wyższą ceną urządzenia,
  4. głośność - małe oczyszczacze są przeważnie głośne (paradoksalnie); do biura lub pokoju dziennego nadadzą się te o głośności 30 dB, jednak do sypialni nie powinny przekraczać 25-26 dB,
  5. opcje dodatkowe - wśród niewielkich oczyszczaczy nie możemy oczekiwać zbyt wielu dodatkowych funkcji lub udogodnień; zdarzają się modele z funkcją jonizacji, bardzo rzadko z nawilżaniem lub aromaterapią.

Oczyszczacze powietrza do 1000 zł


Ideal AP 15

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 15 posiada wydajność filtracji równą 168 m3/h. Dzięki temu sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do małego pokoju, a najbardziej optymalną dla niego powierzchnią pracy będzie nie więcej niż 20 m2. Poziom emitowanego hałasu na najniższym trybie to 26 dB, co oznacza, że sprawdzi się nawet jako oczyszczacz powietrza do sypialni (choć osoby wrażliwe będą już słyszeć delikatny szum). Skuteczność oczyszczania powietrza jest tu równie wysoka, co w przypadku większych urządzeń o większej wydajności. W pierwszej kolejności powietrze przepływa przez filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia (kurz, sierść, włosy), następnie przez filtr z węglem aktywnym, usuwającym LZO, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy, a na koniec wszystkie drobne cząstki - w tym pyły zawieszone PM2,5 i PM10 - zatrzymywane są przez filtr HEPA klasy H13 (skuteczność 99,97%). Dodatkowa powłoka antybakteryjna CleanCel na kasecie filtracyjnej zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, pleśni i grzybów, a system OptiFlow wyłapuje oddalone cząstki dymu i pyłów. Nie zabrakło tu również jonizatora PlasmaWave, który produkując jony ujemne pozbywa się z powietrza drobnoustrojów oraz niweluje negatywny wpływ jonów dodatnich, produkowanych przez urządzenia elektryczne. Według producenta żywotność filtrów w oczyszczaczu Ideal AP 15 wynosi 2 lata, w polskich warunkach jest to jednak realnie 1 rok. Poprzednio kaseta filtracyjna była stosunkowo droga, jednak w zeszłym roku producent umożliwił zakup samodzielnych filtrów (węglowy i HEPA), które montujemy w posiadanej już wcześniej kasecie. Ich cena wynosi łącznie 199 zł, co w połączeniu z dużą energooszczędnością (4W) daje nam niezwykle niskie koszty eksploatacyjne, jak na oczyszczacz o tak wysokiej skuteczności. Moment wymiany filtrów zostanie zasygnalizowany sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Oczyszczacz Ideal AP 15 oprócz trybów manualnych posiada również automatyczny, w którym samodzielnie dobiera jedną z czterech prędkości wentylatora według tego, co wychwycą czujniki. Jednym z nich jest czujnik światła - urządzenie reaguje na intensywność światła i w momencie, kiedy zmaleje, redukuje prędkość wentylatora oraz jasność wyświetlacza. Oczyszczacz obsługiwać można przy pomocy pilota lub panelu dotykowego. Z dodatkowych opcji posiada programator czasowy, nie znajdziemy tu jednak ani nawilżacza, ani blokady rodzicielskiej.

Zalety

- wysoka skuteczność przy niskich kosztach eksploatacyjnych,

- jonizator,

- pilot,

- czujnik światła,

- timer,

- energooszczędność.

Wady

- brak nawilżacza.

Marka Ideal
Model AP 15
Cena 1399 zł
Powierzchnia [m2] 20
Wydajność [m3/h] 168
Hałas [dB] 26
Moc [W] 4
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Sharp KC-F32EUW

Model Sharp KC-F32EUW to jeden z najmniejszych oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem marki Sharp. Ze względu na wydajność 180 m3/h przeznaczony jest do powierzchni 20-21 m2. Potrójny system filtracji opiera się na filtrze wstępnym, węglowym (przeciw LZO, dymom i nieprzyjemnym zapachom) oraz HEPA H13, usuwającym drobne zanieczyszczenia ze skutecznością 99,97%. Dotyczy to również pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Oprócz oczyszczania model ten pełni również funkcję nawilżacza i jonizatora. Wykorzystuje technologię Plasmacluster, aby za pomocą jonów ujemnych unieszkodliwić zarodniki pleśni, grzybów i drobnoustroje z powietrza. Prawie dwu litrowy zbiornik na wodę pozwala na kilka godzin pracy nawilżacza. Przy pomocy czujnika temperatury i wilgotności, poziom nawilżenia dobierany jest automatycznie, nie mamy jednak możliwości całkowitego wyłączenia tej opcji. Jeśli nie chcemy korzystać z nawilżacza jedyne co nam pozostaje to wylanie wody ze zbiornika. Realna żywotność filtrów (węglowy i HEPA[link do rodzajów filtrów]) przy polskiej jakości powietrza wynosi ok. 1 roku, a ich łączna cena wynosi w przybliżeniu 330 zł. Jest to dość wysoki koszt w porównaniu do innych urządzeń marki Sharp lub np. Ideal, jednak wciąż mniejszy niż w przypadku wielu innych urządzeń na rynku. Na żywotność filtra nawilżacza wpływa twardość wody, a nie zanieczyszczenie powietrza i może on wytrzymać nawet do 5 lat użytkowania. Oczyszczacz powietrza Sharp KC-F32EUW obsługuje się wyłącznie na panelu dotykowym, nie ma możliwości sterowania pilotem. Można traktować to jednak jako zaletę, dla osób, które nie lubią zawracać sobie głowy dodatkowymi obowiązkami i wolą urządzenia, które pracują całkowicie samodzielnie. Doskonałym uzupełnieniem jest tu timer, który pozwala zaprogramować czas włączenia/wyłączenia urządzenia. Nie możemy jednak zablokować ustawień, aby uniemożliwić ich nieplanowaną zmianę przez dzieci.

Zalety

- wysoka skutecznośc oczyszczania,

- jonizator,

- nawilżacz,

- energooszczędność,

- timer.

Wady

- brak zdalnego sterowania,

- brak wyłącznika nawilżacza.

Marka Sharp
Model KC-F32EUW
Cena 1199 zł
Powierzchnia [m2] 21
Wydajność [m3/h] 180
Hałas [dB] 21-48
Moc [W] 4,1-27
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Winix Zero N

Winix Zero N to najmniejszy model z oczyszczaczy powietrza tej marki. Posiada przepływ powietrza na poziomie 168 m3/h, więc sprawdzi się w pomieszczeniach do 22 m2. Dzięki niewielkiej wadze (5 kg) i małym rozmiarom wygodnie przenosi się go między pokojami, więc możemy korzystać z niego w ciągu dnia w salonie, a w nocy może działać jako oczyszczacz powietrza do sypialni. W trybie nocnym emituje tylko 26 dB, więc nie powinien przeszkadzać w trakcie snu (choć osoby wrażliwe mogą słyszeć szum).

Pomimo niewielkiej obudowy i niskiej ceny, model Zero N Winixa może pochwalić się wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń. Wewnątrz urządzenia, zaraz za filtrem wstępnym będącym częścią obudowy, znajduje się filtr węglowy oraz HEPA, które pozbywają się z otoczenia najbardziej szkodliwych związków. Węgiel aktywny przechwytuje lotne związki organiczne i dym papierosowy, a filtr HEPA klasy H13 zatrzymuje składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5), alergeny, bakterie i inne cząstki stałe, ze skutecznością na poziomie 99,97%! Żywotność HEPA wynosi ok. 12 miesięcy, a węgla aktywnego - ok. 3 miesiące, dlatego kupując roczny zestaw filtrów wymiennych ten drugi otrzymujemy w 4 egzemplarzach. Skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania modelu Zero N potwierdza wiele certyfikatów, m.in. ECARF, ROHS czy CE.

Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Oczyszczacz powietrza Winix Zero posiada 3 prędkości wentylatora w trybie manualnym, tryb nocny (redukuje obroty do minimum) oraz tryb automatyczny, który sposób pracy dostosowuje do wskazań czujnika jakości powietrza. O poziomie zanieczyszczeń informuje nas wskaźnik jakości powietrza. Ciekawą cechą tego modelu jest wymienny panel przedni, który w trakcie zakupu otrzymujemy w dwóch wersjach kolorystycznych: szarym i beżowym. Dzięki temu możemy w prosty sposób dopasować wygląd sprzętu do wystroju wnętrza, w jakim się znajduje.

Zalety

- wymienny front,

- wysoka skuteczność,

- niewielki rozmiar,

- energooszczędność,

- cicha praca,

- niska cena.

Wady

- brak możliwości zdalnego sterowania,

- brak jonizatora,

- brak nawilżania.

Marka Winix
Model Zero N
Cena 799 zł
Powierzchnia [m2] 22
Wydajność [m3/h] 168
Hałas [dB] 26-52
Moc [W] 3-40
Skuteczność EPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 3-12 miesięcy
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Toshiba CAF-X33XPL

Model CAF-X33XPL to najmniejszy ze wszystkich oczyszczaczy marki Toshiba. Przepływ powietrza na poziomie 200 m3/h pozwala mu efektywnie filtrować zanieczyszczenia w pomieszczeniach do 26 m2. Jego największą zaletą jest połączenie bardzo małych rozmiarów z wysoką skutecznością oczyszczania oraz niezwykle niską ceną. Dzięki niewielkiej wadze, wynoszącej niecałe 6 kg, jest również wygodny w przenoszeniu. Będzie więc idealnym niewielkim oczyszczaczem powietrza do małego pomieszczenia.

Filtr wstępny, będący równocześnie częścią obudowy, zatrzymuje największe zanieczyszczenia, takie jak sierść, włosy i kurz. Następnie powietrze przechodzi przez węgiel aktywny, który przechwytuje lotne związki organiczne, oraz warstwy HEPA, będące najlepszym sposobem na walkę ze smogiem (pyły PM10 i PM2.5) i alergenami. Takie połączenie zapewnia skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń na poziomie 99,9%. Ponadto Toshiba CAF-X33XPL wyposażona została w generator jonów ujemnych, które unieszkodliwiają unoszące się w powietrzu wirusy, bakterie, pleśń i alergeny. Cały proces oczyszczania powietrza w tym modelu można porównać jakością do tych, które oferują dużo większe i droższe urządzenia.

Projektując oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33XPL, producent postawił na minimalizm. Urządzenie posiada nie tylko bardzo prosty wygląd, który sprawdzi się w większości wnętrz, ale również prostą obsługę. Nie posiada on czujników jakości powietrza, a w związku z tym nie ma wskaźnika zanieczyszczeń ani trybu automatycznego; nie wpływa to jednak na jego skuteczność. Prędkość wentylatora możemy dostosować ręcznie, wybierając jeden z czterech trybów manualnych, lub korzystając z trybu nocnego - redukuje on obroty oraz generowany hałas do minimum (28 dB), przydaje się więc w sypialni. Komfort użytkowania znacząco podnosi możliwość skorzystania z programatora czasowego oraz blokady rodzicielskiej, co docenią w szczególności rodziny z małym dzieckiem. Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33XPL to świetny wybór dla osób, które szukają tanie, małego i prostego w obsłudze modelu, który jednocześnie zaoferuje im wysoką jakość filtracji powietrza.

Zalety

- niska cena przy wysokiej skuteczności,

- jonizacja,

- mały rozmiar,

- duża wydajność,

- prosta obsługa,

- timer,

- blokada rodzicielska.

Wady

- brak czujników,

- brak wskaźnika jakości powietrza,

- brak nawilżacza,

- brak trybu automatycznego,

- może być zbyt głośny na sypialnię,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Toshiba
Model CAF-X33XPL
Cena 499 zł
Powierzchnia [m2] 26
Wydajność [m3/h] 200
Hałas [dB] 28-52
Moc [W] do 50
Skuteczność HEPA 99,9%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Super Air SA150 BW

Oczyszczacz powietrza SA 150B firmy Super Air z wydajnością 150 m3/h przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 20 m2. Oczyszczanie powietrza odbywa się przy pomocy filtra HEPA oraz węglowego, które można stosować razem lub oddzielnie, co jest pewnym wyjątkiem wśród oczyszczaczy. Filtr HEPA zapewnia 99,95% skuteczności w usuwaniu niewielkich cząstek stałych, w tym pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 a filtr węglowy usuwa dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy i formaldehyd. W celu usunięcia drobnoustrojów zastosowany jest filtr antybakteryjny, fotokatalityczny oraz jonizator. Dodatkowy filtr fotokatalityczny wykorzystuje dwutlenek tytanu (TiO2), który w procesie utleniania uszkadza błonę komórkową bakterii i hamuje aktywność wirusów. Jonizator produkuje jony ujemne, które nie tylko eliminują wirusy i bakterie, ale również zarodniki pleśni i grzybów. Urządzenie pracuje w trzech prędkościach wentylatora, a cicha praca w najniższym trybie (25 dB) umożliwia korzystanie z urządzenia w sypialni. Sterowanie oczyszczaczem odbywa się za pomocą panelu dotykowego, jednak wbudowany programator czasowy rekompensuje brak możliwości kontroli zdalnej. Ciekawą opcją jest możliwość korzystania z wkładu zapachowego. Oczyszczacz powietrza Super Air SA 150BW dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - czarno-białym i białym (oznaczany jako SA 150W). Chociaż jego cena jest bardzo niska, musimy pamiętać o kosztach eksploatacyjnych. Deklarowana przez producenta żywotność filtrów to wyłącznie 6 miesięcy, a w warunkach polskich czas ten musimy dzielić zwykle na pół. Moment wymiany zostanie nam zasygnalizowany przez odpowiedni wskaźnik. Filtr HEPA/antybakteryjny kosztuje w przybliżeniu 65 zł, a węglowy/fotokatalityczny - ok 45 zł. Oznacza to, że rocznie na korzystanie z oczyszczacza wydamy od 220 do 440 zł. Jest to koszt wyższy niż w przypadku filtrów do znacznie większych powierzchni. Ciężko jest przewidzieć energooszczędność urządzenia, ponieważ producent podaje informację wyłącznie o maksymalnym zużyciu prądu, a oczyszczacz przeważnie korzysta z najniższych obrotów.

Zalety

- cicha praca,

- dobra skuteczność,

- jonizator,

- wkład zapachowy.

Wady

- krótka żywotność filtrów,

- duże koszty eksploatacyjne,

- brak nawilżania,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Super Air
Model SA 150BW
Cena 379 zł
Powierzchnia [m2] 20
Wydajność [m3/h] 150
Hałas [dB] 25-40
Moc [W] 26
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotnosć filtrów 6 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Podsumowanie


Wśród oczyszczaczy powietrza do 20 m2 znajdziemy zarówno modele do niewielkich pomieszczeń, jak i całkiem małe oczyszczacze “biurkowe”. Od filtrowanej powierzchni uzależniona jest cena urządzenia, dlatego przedział ten jest dość szeroki i wynosi od 200 do nawet 1200 zł. Wybierając odpowiedni model musimy zwrócić uwagę na wykorzystane filtry. Zazwyczaj ich skuteczność wynosi 95-99,97% i nie powinna być mniejsza. Niezwykle ważna jest żywotność i cena, ponieważ decydując się na tanie urządzenie może okazać się, że po roku użytkowania koszty eksploatacyjne wyniosą więcej niż przy oczyszczaczu lepszej jakości. Nie powinniśmy też nadto sugerować się zaleceniami producenta co do powierzchni oczyszczania, ponieważ często bywają one zawyżone. Odpowiednia wydajność to taka, gdzie urządzenie na najwyższych obrotach przefiltruje powietrze z danej powierzchni trzykrotnie w ciągu godziny. Przy wydajności 50 m3/h będzie to więc wyłącznie 6-7 m2 powierzchni, a nie sugerowane czasem 15 m2. Jeśli decydujemy się na niewielkie, kompaktowe urządzenie i chcemy przenosić je pomiędzy pokojami, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na emitowany hałas. Oczyszczacz powietrza do sypialni najniższych obrotach nie powinien przekraczać więcej niż 25-26 dB, w przypadku biura lub pokoju dziennego sprawdzą się te w okolicach 30 dB. Niestety wiele małych urządzeń znacznie te wielkości przekracza. Chociaż większość oczyszczaczy powietrza spełnia tylko swoją podstawową rolę, znajdziemy również modele z funkcją nawilżania, jonizacji lub aromaterapii. Są to jednak przeważnie urządzenia bardzo proste, więc nie warto liczyć na zbyt dużą kontrolę nad ich pracą, możliwość zdalnego sterowania czy blokadę rodzicielską. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, czy oczyszczacz w jakikolwiek sposób informuje nas o jakości powietrza (może być to kolorowa dioda), w przeciwnym razie będziemy musieli zaopatrzyć się w oddzielną, domową stację pomiarową lub zaufać na słowo producentowi, że jego urządzenie się sprawdza.

Bibliografia

1. Toshiba. Dostęp online [https://www.toshiba-lifestyle.com/pl/rich-content/caf-x116xpl/] 10.02.2019 r.

2. Winix. Dostęp online [https://winixeurope.eu/pl/home/] 10.02.2019 r.

3. Topowe AGD. Sharp KC F32EUW oczyszczacz powietrza – cena – opinie – filtry – test. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/oczyszczacze-powietrza/sharp-kc-f32euw/] 10.02.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


porównywarka nawilżaczy powietrza, moby blue s 09e, klimatyzator i oczyszczacz powietrza sharp, sharp fu-y30eu-w, maski antysmogowe ranking, ideal ap15, oczyszczacz powietrza jaki wybrać, mały oczyszczacz powietrza, oczyszczacz powietrza do sypialni, dystrybutor wody

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Nowa marka Vestfrost

Nowa marka Vestfrost

26.03.2021

Początek roku 2021 r. przyniósł nam nowe oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, które od razu przyćmiły większość innych modeli na rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto wybrać oczyszczacz marki Vestfrost.

Początek roku 2021 r. przyniósł nam nowe oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, które od razu przyćmiły większość innych modeli na rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto wybrać oczyszczacz marki Vestfrost.

Czytaj dalej >
Smog a COVID-19

Smog a COVID-19

04.03.2021

Naukowcy udowodnili, że smog zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Jaki związek z wirusem mają zanieczyszczenia powietrza i czy możemy się przed tym ochronić?

Naukowcy udowodnili, że smog zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Jaki związek z wirusem mają zanieczyszczenia powietrza i czy możemy się przed tym ochronić?
Czytaj dalej >