Oczyszczacze powietrza do 20 m2

Czy oczyszczacze powietrza do 20 m2 mogą być skuteczne? Czy znajdę kompaktowy oczyszczacz na biurko? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model? W nowym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się czy wybrane oczyszczacze powietrza do 20 m2 są skuteczne? 

Czy mały oczyszczacz powietrza może być skuteczny? Czy znajdę kompaktowy oczyszczacz na biurko? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model? W nowym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się wybranym oczyszczaczom powietrza do powierzchni nie większych niż 20 m2. Czy mały oczyszczacz powietrza może być skuteczny?

Problem zanieczyszczenia powietrza stał się tematem powszechnym. Coraz więcej osób, świadomych zagrożeń jakie niesie ze sobą zjawisko smogu, postanawia się przed nim chronić. Jedną z najskuteczniejszych metod jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza. Czym jednak kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Kryteriów jest mnóstwo, od ceny, przez wydajność, na rodzaju filtrów kończąc. Aby ułatwić to zadanie, stworzyliśmy cykl artykułów “Dobór oczyszczacza”, w którym porównujemy najpopularniejsze modele, oceniamy je i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Wraz z tym artykułem rozpoczynamy nową serię wpisów, dotyczących oczyszczaczy przeznaczonych do pomieszczeń o konkretnej wielkości. Poniżej przedstawiamy porównanie oczyszczaczy powietrza do 20 m2.  Sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza do 20mna rok 2023/2024.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do 20 m2


Vestfrost VP-A1M30WH

Vestfrost VP-A1M30WH to w ostatnim czasie jedna z większych rewolucji wśród oczyszczaczy powietrza tej klasy. Nic dziwnego - jest bardzo skuteczny i bardzo tani. Zanieczyszczenia usuwa za pomocą 5-stopniowej filtracji, w której skład wchodzą: filtr wstępny, HEPA, węgiel aktywny, jonizator Plasma ION oraz dioda UV-C LED. Ten ostatni element stanowi odpowiedź na oczekiwania klientów związane z pandemią koronawirusa. Zwykłe lampy UV spotykane wcześniej w oczyszczaczach, choć raczej rzadko, posiadały niewielką skuteczność. Dioda UV-C LED w urządzeniach Vestfrost posiada 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Technologia UV-C LED jest bezpieczna w użytkowaniu (brak rtęci, ozonu i szklanych elementów) oraz nie nadwyręża domowego budżetu (zasilanie niskim napięciem, 10% standardowej lampy UV).

Mały oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH wyróżnia się nie tylko wysoką skutecznością filtracji, ale też samą funkcjonalnością. To jedno z nielicznych urządzeń poniżej 1 tys. złotych, które posiada numeryczny wskaźnik pyłów PM2.5, wskaźnik wymiany filtra, child lock i aplikację mobilną. Jest przy tym cichy, energooszczędny i posiada niewielki rozmiar. Ponadto, dzięki dużej wydajności stanowi doskonały wybór nie tylko do małego pokoju. Czego chcieć więcej?

Zalety

- wysoka skuteczność,

- niska cena,

- jonizacja,

- dioda UV-C LED,

- wskaźnik PM2,5,

- energooszczędność,

- wskaźnik wymiany filtra,

- niewielki rozmiar,

- aplikacja mobilna,

- cicha praca.

Wady

- brak nawilżania,

- brak informacji o mocy w trybie niskim.

Marka Vestfrost
Model VP-A1M30WH
Cena 999 zł
Powierzchnia [m2] 42
Wydajność [m3/h] 340
Hałas [dB] 17-48
Moc [W] do 38
Skuteczność HEPA [%] 99,95
Żywotnosć filtrów 1,5 roku
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Sharp KC-A40EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A40EUW to w pewnym sensie klasyka gatunku. Znajduje się na rynku od lat i cieszy się bardzo dużą popularnością. To urządzenie 3w1, łączące w sobie funkcję oczyszczania, nawilżania i jonizacji powietrza. Wprawdzie oficjalnie przeznaczony jest do większych pomieszczeń, lecz dzięki relatywnie kompaktowym rozmiarom i bardzo cichej pracy (nawet 16 dB w trybie niskim) sprawdzi się też w niewielkich pokojach do 20 m2. Z powodzeniem może pracować również w nocy.

Smog, alergeny, LZO i inne zanieczyszczenia usuwane są z powietrza za pomocą filtra wstępnego, węgla aktywnego i filtra HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Bakterie, wirusy i pozostałe niebezpieczne patogeny są unieszkodliwiane przy pomocy jonizatora Plasmacluster. Na koniec, oczyszczone już powietrze przechodzi przez mokrą matę ewaporacyjną i w naturalny sposób nabiera wilgoci. Sharp KC-A40EUW posiada czujnik wilgotności i czujnik temperatury, dzięki którym kontroluje aktualne warunki otoczenia i samodzielnie dobiera intensywność nawilżania. Dzięki temu obsługa oczyszczacza jest niezwykle prosta, a poza momentem uzupełnienia zbiornika na wodę możemy praktycznie zapomnieć o urządzeniu.

Zalety

- duża wydajność,

- jonizator,

- nawilżanie,

- czujnik wilgotności i temperatury,

- długa żywotność filtrów,

- energooszczędność,

- cicha praca,

- timer,

- blokada rodzicielska.

Wady

- brak zdalnego sterowania.

Marka Sharp
Model KC-A40EUW
Cena 1499 zł
Powierzchnia [m2] 26
Wydajność [m3/h] 216
Hałas [dB] 16-46
Moc [W] 4-25
Skuteczność HEPA [%] 99,97
Żywotnosć filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Coway Classic

Coway Classic to klasyczny, mały oczyszczacz powietrza o nietuzinkowym wyglądzie. Nie posiada jonizacji, nawilżania ani aplikacji mobilnej. Usuwa zanieczyszczenia za pomocą filtra wstępnego, węglowego i EPA E12. Ten ostatni posiada skuteczność 99,5% - jest to bardzo dobry wynik, wystarczający w warunkach domowych, jednak warto wiedzieć, że obecnie standard stanowią filtry HEPA H13 (>99,95%).

Oczyszczacz posiada czujnik jakości powietrza i światła, co pozwala mu na inteligentną pracę w aż dwóch trybach: AUTO i ECO. W obu przypadkach urządzenie samodzielnie dobiera prędkość wentylatora do aktualnego poziomu zanieczyszczeń, z tą różnicą, że w trybie AUTO oczyszczacz pracuje cały czas, a w trybie ECO wyłącza się, gdy jakość powietrza będzie dobra przez co najmniej 10 min (jeśli poziom zanieczyszczenia wzrasta automatycznie się włącza).

Oczyszczacz powietrza Coway Classic posiada nietypowy, choć prosty i nowoczesny design. Okrągły pierścień kolorystyczny pełni funkcję wskaźnika jakości powietrza, a dodatkowe kontrolki informują nas o aktualnym trybie pracy czy konieczności wymiany filtra. Dzięki blokadzie rodzicielskiej doskonale sprawdzi się w domach z małym dzieckiem, a klasyczny, prosty wygląd urządzenia będzie pasować do każdego pomieszczenia.

Zalety

- czujnik jakości powietrza,

- czujnik światła,

- blokada rodzicielska,

- wskaźnik wymiany filtra,

- wskaźnik jakości powietrza,

- tryb ECO,

- nietypowy wygląd,

- niewielka waga.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak aplikacji,

- EPA E12, zamiast H13.

Marka Coway
Model Classsic
Cena 1299 zł
Powierzchnia [m2] 40
Wydajność [m3/h] 300
Hałas [dB] 22-44
Moc [W] 4-38
Skuteczność EPA [%] 99,5
Żywotnosć filtrów 1-2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Ideal AP 15

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 15 posiada wydajność filtracji równą 168 m3/h. Dzięki temu sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do małego pokoju, a najbardziej optymalną dla niego powierzchnią pracy będzie nie więcej niż 20 m2. Poziom emitowanego hałasu na najniższym trybie to 26 dB, co oznacza, że sprawdzi się nawet jako oczyszczacz powietrza do sypialni (choć osoby wrażliwe będą już słyszeć delikatny szum).

Skuteczność oczyszczania powietrza jest tu równie wysoka, co w przypadku większych urządzeń o większej wydajności. W pierwszej kolejności powietrze przepływa przez filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia (kurz, sierść, włosy), następnie przez filtr z węglem aktywnym, usuwającym LZO, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy, a na koniec wszystkie drobne cząstki - w tym pyły zawieszone PM2,5 i PM10 - zatrzymywane są przez filtr HEPA klasy H13 (skuteczność 99,97%). Dodatkowa powłoka antybakteryjna CleanCel na kasecie filtracyjnej zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, pleśni i grzybów, a system OptiFlow wyłapuje oddalone cząstki dymu i pyłów. Nie zabrakło tu również jonizatora PlasmaWave, który produkując jony ujemne pozbywa się z powietrza drobnoustrojów oraz niweluje negatywny wpływ jonów dodatnich, produkowanych przez urządzenia elektryczne. Według producenta żywotność filtrów w oczyszczaczu Ideal AP 15 wynosi 2 lata, w polskich warunkach jest to jednak realnie 1 rok. Poprzednio kaseta filtracyjna była stosunkowo droga, jednak w zeszłym roku producent umożliwił zakup samodzielnych filtrów (węglowy i HEPA), które montujemy w posiadanej już wcześniej kasecie. Ich cena wynosi łącznie 199 zł, co w połączeniu z dużą energooszczędnością (4W) daje nam niezwykle niskie koszty eksploatacyjne, jak na oczyszczacz o tak wysokiej skuteczności. Moment wymiany filtrów zostanie zasygnalizowany sygnałem świetlnym i dźwiękowym.

Oczyszczacz Ideal AP 15 oprócz trybów manualnych posiada również automatyczny, w którym samodzielnie dobiera jedną z czterech prędkości wentylatora według tego, co wychwycą czujniki. Jednym z nich jest czujnik światła - urządzenie reaguje na intensywność światła i w momencie, kiedy zmaleje, redukuje prędkość wentylatora oraz jasność wyświetlacza. Oczyszczacz obsługiwać można przy pomocy pilota lub panelu dotykowego. Z dodatkowych opcji posiada programator czasowy, nie znajdziemy tu jednak ani nawilżacza, ani blokady rodzicielskiej.

Zalety

- wysoka skuteczność przy niskich kosztach eksploatacyjnych,

- jonizator,

- pilot,

- czujnik światła,

- timer,

- energooszczędność.

Wady

- brak nawilżacza.

Marka Ideal
Model AP 15
Cena 1399 zł
Powierzchnia [m2] 20
Wydajność [m3/h] 168
Hałas [dB] 26
Moc [W] 4
Skuteczność HEPA [%] 99,97
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Sharp FP-J30EU-A/P/B

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J30EU to najmniejszy ze wszystkich dotychczasowych modeli tego producenta. Z wydajnością na poziomie 180 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach do 22 m2. Urządzenie pracuje cicho (23 dB) i posiada trzy warianty kolorystyczne (turkusowy, różowy i czarny), co czyni z niego model doskonały do pokoju dziecięcego. Ponadto waży tylko 4 kg, więc z łatwością można przenosić go między pomieszczeniami.

Sharp FP-J30EU to oczyszczacz powietrza do małego pokoju, który usuwa zanieczyszczenia za pomocą tego samego zestawu filtrów, który możemy znaleźć w większych i bardziej zaawansowanych modelach. Składa się on z filtra wstępnego, HEPA H13 i węgla aktywnego, które skutecznie eliminują smog, kurz, alergeny i LZO. Za usuwanie patogenów (wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów) odpowiada jonizator powietrza Plasmacluster.

Oczyszczacz posiada bardzo prostą budowę, co stanowi zarówno jego wadę, jak i zaletę. Nie posiada żadnych czujników, wskaźników ani trybu automatycznego. Prędkość wentylatora możemy zmieniać ręcznie na panelu sterowania, wybierając jedną z trzech opcji: sleep (niska), med (średnia), max (wysoka). Z jednej strony tak prosty system sprawdzi się w pokoju dziecka lub osoby starszej, z drugiej jednak wymaga od nas częstszej ingerencji w pracę urządzenia i nie umożliwia kontroli poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Zalety

- cicha praca,

- mały rozmiar,

- jonizator,

- prosta obsługa,

- trzy warianty kolorystyczne,

- wysoka skuteczność przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

Wady

- brak nawilżania,

- brak czujników,

- brak trybu auto,

- brak wskaźników.

Marka Sharp
Model FP-J30EU
Cena 699 zł
Powierzchnia [m2] 22
Wydajność [m3/h] 180
Hałas [dB] 23-44
Moc [W] 13-50
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 20 m2


  1. cena - wśród oczyszczaczy powietrza do małych powierzchni znajdziemy zarówno modele za 200, jak i 1000 zł; poniżej 500 zł są to przede wszystkim oczyszczacze “biurkowe”, które filtrują powietrze w najbliższych kilku metrach kwadratowych,
  2. wydajność - warto sprawdzić ten parametr i nie kierować się wyłącznie zaleceniami producenta; odpowiednia wydajność to taka, gdzie urządzenie na najwyższych obrotach przefiltruje powietrze z danej powierzchni trzykrotnie w ciągu godziny; przy wydajności 50 m3/h będzie to wyłącznie 6-7 m2, a nie 15 m2,
  3. filtry - do małych powierzchni często wykorzystywane są filtry o niskiej skuteczności, dlatego należy zwrócić uwagę na to, żeby nie była mniejsza niż 95% (EPA 11); możemy trafić na modele z filtrem HAPA H13, ale wiąże się to z wyższą ceną urządzenia,
  4. głośność - małe oczyszczacze są przeważnie głośne (paradoksalnie); do biura lub pokoju dziennego nadadzą się te o głośności 30 dB, jednak do sypialni nie powinny przekraczać 25-26 dB,
  5. opcje dodatkowe - wśród niewielkich oczyszczaczy nie możemy oczekiwać zbyt wielu dodatkowych funkcji lub udogodnień; zdarzają się modele z funkcją jonizacji, bardzo rzadko z nawilżaniem lub aromaterapią.

vestrfost w różowym pokoju dziecięcym baner

Podsumowanie


Wśród oczyszczaczy powietrza do małego pokoju (o powierzchni 20 m2) znajdziemy modele o różnej wydajności. Od filtrowanej powierzchni uzależniona jest cena urządzenia, dlatego przedział ten jest dość szeroki i wynosi od 200 do nawet 1200 zł. Wybierając odpowiedni model musimy zwrócić uwagę na wykorzystane filtry. Zazwyczaj ich skuteczność wynosi 95-99,97% i nie powinna być mniejsza. Niezwykle ważna jest żywotność i cena, ponieważ decydując się na tanie urządzenie może okazać się, że po roku użytkowania koszty eksploatacyjne wyniosą więcej niż przy oczyszczaczu lepszej jakości. Nie powinniśmy też nadto sugerować się zaleceniami producenta co do powierzchni oczyszczania, ponieważ często bywają one zawyżone. 


Najczęstsze pytania

Gdzie znajduje się najwięcej roztoczy?

Największe skupiska roztoczy można spotkać na pościelach, w materacach i pod spodem łóżka. Dodatkowo często żyją na dywanach, zabawkach i za przedmiotami, które rzadko przesuwamy. Również kanapa w salonie i fotele są mocno narażone na występowanie zarodników roztoczy.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy doborze małego oczyszczacza powietrza?

Kupując oczyszczacz powietrza do mniejszych powierzchni należy pamiętać o odpowiedniej wydajności urządzenia tak aby skutecznie oczyszczało powietrze. Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednia filtracja - najskuteczniejsze oczyszczacze są wyposażone w filtr HEPA i węglowy. Funkcje dodatkowe są równie ważne - dobieramy je zgodnie ze swoimi preferencjami (np. jeśli mamy małe dzieci w domu zdecydujmy się na oczyszczacz posiadający blokadę rodzicielską i blokadę kółek).

Bibliografia

1. Toshiba. Dostęp online [https://www.toshiba-lifestyle.com/pl/rich-content/caf-x116xpl/] 10.02.2019 r.

2. Winix. Dostęp online [https://winixeurope.eu/pl/home/] 10.02.2019 r.

3. Topowe AGD. Sharp KC F32EUW oczyszczacz powietrza – cena – opinie – filtry – test. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/oczyszczacze-powietrza/sharp-kc-f32euw/] 10.02.2019 r.

4. Materiały promocyjne producentów: Sharp, Ideal, Winix, Toshiba.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway AP-1008DH Filtr wstępny, filtry do odwróconej osmozy, filtry do wody w domku, jak nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, Jonizacja powietrza a wirusy, maseczki antysmogowe, n99, oczyszczacz a nawilżacz powietrza, oczyszczacz sharp nieprzyjemny zapach, pm-1, Sharp FP-F30EUH cena, sharp kcg40euw, Toshiba CAF-X83XPL cena, Winix Zero N cena

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

15.04.2024

Wybierając odkurzacz pionowy z funkcją mycia, stawiasz na efektywne i wygodne rozwiązanie do utrzymania czystości w swoim domu. Dzięki innowacyjnym technologiom, sprzątanie podłóg staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej higieniczne niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia.

Czytaj dalej >
Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >