Oczyszczacze powietrza do 1500 zł - Ranking 2024

W dzisiejszym artykule z serii „Dobór oczyszczacza” wyjaśnimy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza do 1500 zł. Pokażemy w jaki sposób znaleźć odpowiednie urządzenie o dobrym stosunku jakości do ceny. 

W dzisiejszym artykule z serii „Dobór oczyszczacza” wyjaśnimy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza do 1500 zł. Pokażemy w jaki sposób znaleźć odpowiednie urządzenie o dobrym stosunku jakości do ceny.

Rynek oczyszczaczy rozwija się w ekspresowym tempie. Nic dziwnego – konsumenci są coraz bardziej świadomi unoszących się zanieczyszczeń i chcą wpływać na jakość powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Producenci zaś, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, starają się oferować coraz więcej usprawnień w swoich urządzeniach.
Jednak na co tak właściwie powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu? W dzisiejszym rankingu skupimy się na parametrach oczyszczaczy do 1500 zł i dowiemy się co jest istotne podczas poszukiwań idealnego urządzenia. Sprawdź ranking na rok 2024.
Pełną ofertę oczyszczaczy powietrza od 1000 do 1500 zł znajdziesz tutaj.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do 1500 zł


Coway Classic - Klasyka i skuteczność

Coway Classic to urządzenie klasyczne pod każdym względem. Prosta obsługa, elegancki design i skuteczność oczyszczania na stałe wpisały się w standard konsumentów na rynku azjatyckim. Intuicyjny panel pozwala na bezproblemowe przełączanie między czterema poziomami prędkości. Urządzenie posiada też 2 automatyczne tryby klasyczny AUTO oraz tryb ECO, który wyłącza urządzenie w momencie, kiedy jakość powietrza jest na dobrym poziomie przez co najmniej 10 minut, a także włącza je z powrotem, jeżeli stężenie zanieczyszczeń wzrośnie.

Coway Classic oferuje 3-stopniowe oczyszczanie powietrza. Po przefiltrowaniu wstępnym i zniwelowaniu nieprzyjemnych zapachów i LZO przez węgiel aktywny, powietrze przepływa przez filtr HEPA H12, który zatrzymuje pyły zawieszone lub alergeny na wysokim poziomie – 99,5% skuteczności. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego Sharpa KC-F32EUW — żywotność filtrów szacowana jest na 24 miesiące, a w przypadku konieczności wymiany, urządzenie informuje nas poprzez odpowiedni wskaźnik. 

Classic to urządzenie bardzo wydajne, mimo niewielkich rozmiarów. W ciągu godziny potrafi skutecznie oczyścić pomieszczenie do 40m2. Dodatkowo jest ono ciche. Przy najwolniejszym trybie generuje jedynie 22 dB hałasu, co nie przeszkadza w korzystaniu podczas snu lub w pokoju dziecięcym.

Zalety

- czytelny, przejrzysty panel,

- kontrola rodzicielska,

- cicha praca,

- energooszczędność,

- tryb AUTO i ECO,

- niskie koszty eksploatacji.

Wady

- brak aplikacji,

- brak jonizacji,

- brak nawilżenia.

Marka Coway
Model Classic
Cena 1299 zł
Powierzchnia [m2] 40
Wydajność [m3/h] 300
Hałas [dB] 22-44
Moc [W] do 38
Skuteczność HEPA 99,5%
Żywotność filtrów 2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

SHARP KC-F32EUW - Zadbaj o mikroklimat

Oczyszczacz Sharp to w naszym rankingu jedyne urządzenie, które łączy funkcję oczyszczania, jonizacji i nawilżania powietrza. Dzięki temu zestawieniu możesz cieszyć się nie tylko czystością powietrza w pomieszczeniu, ale też zdrowym, optymalnym mikroklimatem i poprawą samopoczucia. Urządzenie dostosowano do pracy w pomieszczeniu o powierzchni do 21m2.

KC-F32EUW oprócz filtra wstępnego i filtra z węgla aktywnego odpowiedzialnego za neutralizację LZO i nieprzyjemnych zapachów, wykorzystuje również filtr HEPA H13. Skuteczność wyłapywania cząsteczek zanieczyszczenia w jego przypadku to aż 99,97%. 

Wszystkie filtry w tym modelu cechują aż 2 lata żywotności, a szacowany roczny koszt wymiany to 185 zł.

Urządzenie korzysta z innowacyjnej technologii jonizacji Plasmacluster, która jest jedną z najlepszych oferowanych przez oczyszczacze powietrza na rynku. Technologia ta produkuje i uwalnia ujemne jony wodorotlenowe OH. Jony, po zetknięciu z niepożądaną cząsteczką wirusa bądź bakterii, doprowadzają do zniszczenia jej. Oznacza to, że funkcja ta pozwala na pozbycie się wirusów, bakterii i zarodników pleśni z otoczenia. System Plasmacluster pozwala też na zmniejszenie elektrostatyczności w pomieszczeniu i utrzymanie równowagi jonowej, co skutkuje poprawą samopoczucia i zmniejszonym osiadaniem kurzu na meblach. Skuteczność jonizatora została udowodniona badaniami, według których unoszące się wirusy zostały zneutralizowane przez urządzenie w ciągu 18 minut (badanie przeprowadzone w pomieszczeniu o wymiarze 25m3).

Na szczególną uwagę w KC-F32EUW zasługuje nawilżacz powietrza. Działanie filtra nawilżacza opiera się na metodzie ewaporacyjnej — chłonna mata pobiera wodę ze zbiornika, a przepuszczony przez nią strumień powietrza nabiera wilgotności i wraca do pomieszczenia. Dzięki odpowiednim czujnikom intensywność nawilżania dobierana jest do panującej aktualnie temperatury.

Sharp znany jest z szalenie inteligentnego trybu automatycznego, bardzo dobrze dostosowującego się do panującego poziomu zanieczyszczenia. Prócz trybu auto, oczyszczacz posiada też 3 prędkości pracy. Najcichszy emituje dźwięki o natężeniu 21 dB, które nie powinny zakłócać snu. Na wbudowanym ekranie możemy na bieżąco śledzić parametry, takie jak wilgotność i stopień zanieczyszczenia powietrza oraz temperatura. Dodatkowym udogodnieniem jest wbudowany timer, pozwalający na ustawienie czasu wyłączenia.

Zalety

- jonizacja technologią Plasmacluster,

- nawilżanie,

- funkcja IonShower,

- wyłącznik czasowy,

- energooszczędność,

- cicha praca.

Wady

- brak aplikacji,

- brak blokady rodzicielskiej.

Marka Sharp
Model KC-F32EUW
Cena 1299 zł
Powierzchnia [m2] 21
Wydajność [m3/h] 180
Hałas [dB] 21-48
Moc [W] do 27
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotność filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Vestfrost VP-A1Z40WH - Oczyszcza i jonizuje

VP-A1Z40WH jest drugim co do wielkości urządzeniem marki spod szyldu Vestfrost. To, co wyróżnia samą markę od pozostałych to wspomaganie działania dodatkową lampą UV-C LED. Wykorzystana dioda skutecznie eliminuje patogeny, wirusy i bakterie poprzez sterylizację powietrza światłem UV. Emisja światła jest w pełni bezpieczna – działa wewnątrz urządzenia, wyłącznie na bezpośrednio przepływające powietrze. Więcej o wykorzystaniu UV w oczyszczaczach powietrza przeczytasz tutaj.

Vestfrost VP-A1Z40WH jest urządzeniem o wyjątkowym designie i wysokiej skuteczności. Spełnia on obowiązujące normy higieniczne, co potwierdza przyznany mu certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wydajność 350 m³/h pozwala na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu do 48m2. Zastosowany w nim filtr cylindryczny 3w1 w swoim działaniu przypomina sieć rybacką. Zatrzymuje on wewnątrz wszelkie zanieczyszczenia, w tym niebezpieczne dla zdrowia pyły PM2.5 i PM10 ze skutecznością do 99,95%. Dodatkową składową filtra jest warstwa węglowa, która pochłania szkodliwe lotne związki organiczne (LZO), dym papierosowy czy też nieprzyjemne zapachy. Jeśli zaś chodzi o same związki lotne- urządzenie jasno i czytelnie wskaże nam nie tylko poziom obecnego PM2.5, ale również wspomnianego LZO.

To, co sprawia, że Vestfrost staje się istotnym konkurentem wśród oczyszczaczy do 1500 zł to generator jonów PlasmaION. Uwalniane podczas procesu jony skutecznie unieszkodliwiają patogeny, dzięki czemu są skutecznym sojusznikiem w walce z bakteriami, wirusami, bądź zarodnikami pleśni i grzybów. Generowanie jonów ma także zbawienny wpływ na samopoczucie. Dodatkowo znacząco obniża elektryczność statyczną pomieszczenia, co wpływa na mniejsze osadzanie się kurzu na powierzchniach. 

W naszym rankingu Vestfrost zdecydowanie dominuje, jeżeli chodzi o natężenie hałasu, a właściwie jego brak. W najniższym trybie emituje dźwięki o natężeniu zaledwie 17 dB, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku oczyszczaczy powietrza. Oczyszczacz nie sprawi najmniejszego problemu w sypialni bądź pokoju dziecięcym i nie przerwie snu.

Zdecydowanym udogodnieniem w użytkowaniu jest wyposażenie w technologię Wi-Fi i stworzenie aplikacji mobilnej Tuya. Dzięki tej aplikacji można bez problemu zmienić tryb pracy bądź monitorować jakość powietrza na odległość. 

Żywotność filtra szacowana jest na 18 miesięcy, natomiast roczny koszt eksploatacji wynosi około 186 zł. Nie musimy martwić się o pilnowanie czasu wymiany, ponieważ w przypadku zużycia urządzenie nas o tym poinformuje.

Zalety

- jonizacja,

- dioda UV-C LED,

- energooszczędność,

- cicha praca,

- blokada rodzicielska,

- aplikacja na telefon,

- wskaźnik numeryczny,

- czujnik kurzu, LZO i światła,

- wysoka skuteczność filtracji.

Wady

- brak nawilżania.

Marka Vestfrost
Model VP-A1Z40WH
Cena 1499 zł
Powierzchnia [m2] 48
Wydajność [m3/h] 350
Hałas [dB] 17-52
Moc [W] do 38
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotność filtrów 1,5 roku
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

IDEAL AP 25 - Wysoka wydajność w rozsądnej cenie

Ideal AP 25 jest najlepszym wyborem w przypadku, jeżeli zależy nam na skutecznym oczyszczeniu powietrza w większych pomieszczeniach. Producent zapewnia o możliwości pozbycia się zanieczyszczeń nawet z 60m2, jednocześnie zachowując niewielkie gabaryty samego oczyszczacza. Tak dobre wyniki zawdzięcza się użyciu aż dwóch modułów filtra HEPA H13 i węgla. 

Wysoka wydajność (bo aż 430m3/h) sprawia, że urządzenie nada się nie tylko do większych pomieszczeń mieszkalnych, ale także do biur, czy gabinetów dentystycznych i medycznych (co zostało zarekomendowane przez Instytut Schwarzkopf).

AP 25 został wyposażony w czujnik jakości powietrza, który bardzo dobrze dostosowuje tempo pracy do panujących warunków. Oprócz trybu automatycznego urządzenie posiada także trzy tryby manualne: nocny, o obniżonym poziomie głośności (25 dB), eco, pozwalający na pracę przy niskim zużyciu prądu i turbo, pozbywający się maximum zanieczyszczeń w bardzo krótkim czasie. 

Informacje na temat jakości powietrza w Idealu przekazywane są poprzez wskaźnik kolorystyczny.

Model Ideal AP 25 posiada standardowy zestaw filtrów, przy czym filtr HEPA o skuteczności 99,95% oraz węglowy zintegrowano w jeden moduł. Dwa zestawy takich modułów zostały umiejscowione po obu bokach urządzenia, skąd pobiera ono powietrze i dokładnie filtruje, pozostawiając je czyste i wolne od cząsteczek smogu, kurzu i LZO.

Żywotność filtrów w tym przypadku to około 24 miesiące. W momencie całkowitego zużycia zostaniemy poinformowani o konieczności kupna.

Zalety

- wysoka wydajność,

- odpowiedni dla alergików (udowodnione certyfikatem ECARF),

- czujnik wymiany filtra,

- inteligentny tryb automatyczny,

- stosunkowo lekki.

Wady

- brak jonizatora,

- brak oczyszczacza,

- brak aplikacji,

- głośniejszy od wymienionych wyżej modeli.

Marka Ideal
Model AP 25
Cena 1299 zł
Powierzchnia [m2] 60
Wydajność [m3/h] 430
Hałas [dB] 25-57
Moc [W] do 55
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotność filtrów 1,5 roku
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Airfree P 150 - Bezszelestny sterylizator

Ostatnią, ale wyjątkową propozycją jest oczyszczacz i sterylizator Airfree P 150. To niewielkie urządzenie sterylizuje powietrze, pozbywając się przy tym głównie wirusów, bakterii i większości alergenów. Spośród pozostałych propozycji wyróżnia się metodą działania. Zamiast zestawu klasycznych filtrów posiada ceramiczny rdzeń nagrzewający się do temperatury 200°C, likwidując przy tym niebezpieczne czynniki. To, co istotne to fakt, że tak wysterylizowane powietrze zostaje najpierw ogrzane, a następnie schłodzone, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu nie ulega żadnej zmianie. Taki oczyszczacz nie potrzebuje także wentylatora. Pod wpływem zmiany temperatury zachodzi zjawisko konwekcji, czyli samoistnego ruchu powietrza poprzez przenoszenie ciepła.

Mimo wysokiej temperatury wewnątrz oczyszczacza, samo urządzenie nie nagrzewa się i jest w pełni bezpieczne. Nie ma żadnego ryzyka oparzenia podczas korzystania.

Brak filtrów czyni z P 150 urządzenie w pełni ekonomiczne, gdyż nie wymaga ono zakupu wymiennych komponentów. Dodatkowo — oczyszczacz przez brak wentylatora nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, co może stanowić idealny wybór do pokoju dziecięcego. Airfree nie wymaga konserwacji czy czyszczenia filtrów.

Mimo bardzo niewielkich rozmiarów oczyszczacz może być wykorzystywany w pokojach o wielkości nawet do 60m2, a skuteczność neutralizacji szkodliwych czynników według badań to 99,99%.

Zalety

- bardzo niskie koszty eksploatacji,

- bezobsługowa praca,

- małe rozmiary urządzenia,

- skuteczność w walce z wirusami,

- bezgłośna praca.

Wady

- nieskuteczne w walce ze smogiem.

Marka Airfree
Model P 150
Cena 1499 zł
Powierzchnia [m2] 60
Hałas [dB] brak
Zasilanie [V] do 240
Skuteczność HEPA 99,9%
Żywotność filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 1500 zł


Naszą listę najważniejszych parametrów ustawiliśmy według ich ważności podczas poszukiwań, zaczynając od tych najbardziej istotnych.

Wydajność
To, co najistotniejsze przy wyborze to optymalny dobór wydajności do objętości pomieszczenia. Przed zakupem należy określić objętość danego pokoju, bądź sprawdzić jaki metraż obejmuje dany oczyszczacz. Decydując się na zakup, zastanówmy się więc gdzie konkretnie będzie on wykorzystywany. 

Cena
Nie tylko cena samego urządzenia wpływa na nasze portfele. Należy pamiętać także o kosztach eksploatacji. Podczas poszukiwań zwracajmy uwagę na pobór energii, żywotność i cenę filtrów.

Filtry
W przypadku oczyszczaczy do 1500 zł możemy znaleźć zarówno urządzenia bezfiltrowe, zwalczające wirusy poprzez nagrzany rdzeń, jak też te korzystające z filtrów HEPA H12 lub H13. W przypadku filtrów istotna jest również żywotność, czyli informacja, po jakim czasie takie filtry powinny zostać wymienione oraz cena części wymiennych.

Głośność
Przy wyborze pamiętajmy także o głośności urządzenia. Większość z nich emituje dźwięki o natężeniu mniejszym, niż 25 dB, dzięki czemu z powodzeniem znajdą zastosowanie w sypialniach.

Jonizacja
Podczas poszukiwania urządzeń do 1500 zł możemy trafić na takie z opcją jonizacji powietrza. Uwalniane jony wspomagają walkę z wirusami i bakteriami, a także zmniejszają elektrostatyczność pomieszczenia.

Czujniki
Czujniki jakości powietrza i stężenia PM2.5 pozwalają na lepsze działanie w trybie automatycznym. Dodatkowo – pobierane przez nie dane są później przekazywane użytkownikowi poprzez cyfrowy, bądź kolorystyczny wskaźnik.

Opcje dodatkowe
Funkcja nawilżania, wbudowany timer czy komfort użytkowania poprzez aplikację? Producenci oferują szereg udogodnień i dodatkowych opcji, które równie mocno mogą wpłynąć na ostateczny wybór konsumenta.

Podsumowanie


Przy wyborze urządzenia do 1500 zł należy zastanowić się czego oczekujemy. Na szczęście, wśród oczyszczaczy powietrza do 1500 zł znajdziemy te, które spełnią swoją funkcję zarówno w mniejszych pomieszczeniach do 21m2, jak i większych salonach, bądź biurach, aż do 60m2. W tym przedziale cenowym producenci są także w stanie zaoferować nam zaawansowane funkcje. Z powodzeniem możemy więc znaleźć oczyszczacze, które nie tylko usuną lotne zanieczyszczenia, ale także zadbają o równowagę jonową, czy nawet nawilżą zbyt suche powietrze. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie. 
Prócz ceny samego urządzenia, warto zwrócić uwagę na roczny koszt eksploatacji i wymiany filtrów. Zdarzają się jednak także produkty, które nie wymagają żadnych dodatkowych wydatków.

Najczęstsze pytania


Jak często należy wymieniać filtry w oczyszczaczach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Żywotność filtrów jest uzależniona od zaleceń producenta. Jest to jeden z parametrów uwzględnianych w opisach produktów. W przypadku urządzeń posiadających filtry z naszego dzisiejszego rankingu, żywotność to 1,5 roku, bądź 2 lata.

Czy powierzchnia robocza urządzenia może dotyczyć całego mieszkania?

Kupując oczyszczacz powietrza należy brać pod uwagę powierzchnię konkretnego pomieszczenia, w którym ma on być postawiony i na jego podstawie dobierać urządzenie. Jeżeli posiadamy mieszkanie o wymiarach 60m2 to oczyszczacz posiadający takie parametry nie będzie w stanie skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z całego domostwa. Wiąże się to z cyrkulacją powietrza – oczyszczone powietrze nie przenika przez ściany i nawet przy otwartych drzwiach nie będzie miało możliwości swobodnego przepływu.

Co daje funkcja jonizacji?

Uwalniane przez urządzenie jony zwalczają unoszące się w powietrzu patogeny, wirusy, bakterie i zarodniki pleśni. Wspomagają pracę węgla aktywnego, dzięki czemu oczyszczacz jeszcze skuteczniej pochłania nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne. Jonizacja zmniejsza elektrostatyczność w pomieszczeniu, co wpływa na osłabienie osadzania się kurzu na powierzchniach i przedmiotach. Dodatkowo, wpływa ona na lepsze samopoczucie domowników.

Czy oczyszczacze z jonizatorem wytwarzają ozon?

Ozon jest produktem ubocznym wytwarzanym podczas jonizacji, natomiast jego minimalna produkcja nie jest szkodliwa dla zdrowia. Jeżeli mamy do czynienia z dużym natężeniem to jak najbardziej może on być mieć negatywny wpływ dla organizmu. Chodzi tu jednak o zdecydowanie większą ilość, jak chociażby tą wytwarzaną podczas procesu ozonowania pomieszczeń.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Bibliografia


1. Conrad.pl Oczyszczacze powietrza – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dostęp online [https://www.conrad.pl/artykuly/guides/oczyszczacze-powietrza-%E2%80%93-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie]

2. Coway.pl Jak działa oczyszczacz powietrza? Dostęp online [https://coway.pl/blog/jak-dziala-oczyszczacz-powietrza/

3. Airfree.com Informacje dotyczące Airfree. Dostęp online  [https://www.airfree.com/pl-pl/informacje-o-airfree

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic czujnik, filtry do sharp kc-d50euw, filtry do wody w kranie, jak obnizyc wilgotnosc w pokoju, jonizacja powietrza w domu, maseczki antysmogowe z filtrem hepa, n99 maska, oczyszczacz boneco, oczyszczacz toshiba, pm1 norma, Sharp FP-F30EUH eksploatacja, sharp kcg60euw, Toshiba CAF-X83XPL eksploatacja, Winix Zero N eksploatacja

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >