Oczyszczacze powietrza do 1000 zł

Czy tani oczyszczacz powietrza rzeczywiście jest w stanie chronić przed smogiem? W pierwszym artykule z cyklu "Dobór oczyszczacza" porównujemy najpopularniejsze modele oczyszczaczy, których cena nie przekracza 1000 zł. Odpowiadamy na pytanie: czy wysoka jakość zawsze idzie w parze z wysokimi kosztami? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tańszego oczyszczacza. 

Czy tani oczyszczacz powietrza rzeczywiście jest w stanie chronić przed smogiem? W pierwszym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” porównujemy najpopularniejsze modele oczyszczaczy, których cena nie przekracza 1000 zł. Odpowiadamy na pytanie: czy wysoka jakość zawsze idzie w parze z wysokimi kosztami? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tańszego oczyszczacza.Czy tani oczyszczacz powietrza rzeczywiście jest w stanie chronić przed smogiem?

Oczyszczacz powietrza jest jednym z podstawowych narzędzi w walce o zdrowe powietrze w domu. Jednak wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, a rynek tych urządzeń stale się powiększa. Aby ułatwić podjęcie decyzji, stworzyliśmy cykl pod nazwą “Dobór oczyszczacza”, w którym przedstawiamy i oceniamy najpopularniejsze modele oczyszczaczy powietrza do 1000 zł, dobierając je według określonego kryterium. W tym artykule prezentujemy urządzenia, których cena nie przekracza 1000 zł. Jeśli chcesz zapoznać się z innymi artykułami z serii, sprawdź naszą listę tutaj.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 1000 zł


  1. cena - główne kryterium niniejszego porównania; poza stosunkiem ceny do jakości urządzenia, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne (filtry, pobór mocy),
  2. wydajność - większość modeli w tym przedziale cenowym przeznaczona jest do powierzchni 20 m2, maksymalnie 30 m2,
  3. filtry- w zależności od rodzaju filtrów, różne będzie przeznaczenie oczyszczacza (smog, alergie); ważna jest ich cena i żywotność, żeby po kilku latach użytkowania nie wydać na oczyszczacz więcej, niż przy większych modelach,
  4. głośność - poziom dźwięku, który nie przeszkadza w zasypianiu utrzymuje się na ok. 25 dB; większość tanich oczyszczaczy na najniższych obrotach emituje 30 dB, dlatego nie sprawdzi się w sypialni,
  5. moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W.

Oczyszczacze powietrza do 1000 zł


Air Naturel Buldair

Oczyszczacz powietrza Buldair marki Air Naturel jest najmniejszym i najbardziej kompaktowym urządzeniem w tym porównaniu. Jest to jego zdecydowana przewaga, ponieważ dzięki niewielkim rozmiarom (185 x 220 mm) można umieścić go na szafce lub biurku. Przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 12-15 m2, jednak głośność na poziomie 32 dB może spowodować, że nie sprawdzi się w sypialni. Wyróżnia go innowacyjny design, który dzięki minimalistycznej formie i czarnej barwie jest zarówno nowoczesny, jak i elegancki. Dzięki temu prezentuje się dobrze w każdym wnętrzu i stanowi ciekawy element wystroju. Oczyszczanie powietrza odbywa się za pomocą filtra węglowego, który eliminuje lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy oraz filtra EPA11. Usuwa on kurz i składniki smogu, takie jak pyły zawieszone PM2,5 i PM10 ze skutecznością 95%. Żywotność filtrów zależna jest od zanieczyszczenia powietrza, jednak wymieniać należy je co najmniej raz na pół roku. Wiele oczyszczaczy na rynku stosuje już wyższej klasy filtry HEPA, zapewniające lepszą skuteczność oczyszczania, jednak w modelu Buldair rekompensuje to bardzo niska cena w stosunku do innych urządzeń.

Ponadto otrzymujemy również funkcję jonizacji, która eliminuje z powietrza zarodniki pleśni, grzybów i wirusy. Przyjemnym dodatkiem jest opcja aromaterapii - pod pokrywą znajduje się zintegrowany zbiornik, umożliwiający dyfuzję olejków eterycznych. Wystarczy umieścić kilka kropel olejku na wkładce zapachowej, aby cieszyć się jego kojącym działaniem. Oczyszczacz powietrza Buldair może być zasilany z gniazdka elektrycznego lub za pomocą portu USB. Jego obsługa jest bardzo prosta, wystarczy włączyć przycisk ON/OFF. Pracę sygnalizuje świecąca się dioda. Po wyłączeniu urządzenia proces filtracji zostanie zatrzymany, jednak jonizator będzie działał tak długo, dopóki oczyszczacz podłączony jest do źródła prądu. Prostota obsługi stanowi jednak równocześnie dużą wadę - poza włączeniem/wyłączeniem urządzenia oraz możliwością przygaszenia światła (oczyszczacz pełni również funkcję lampki nocnej), nie mamy praktycznie żadnej kontroli nad urządzeniem, a ponadto pracuje ono tylko w jednym trybie, ze stałą prędkością wentylatora. W związku z tym nie posiada też żadnych czujników i nie jesteśmy informowani o stanie powietrza. Kolejną kwestią są koszty eksploatacyjne. Moc na poziomie 3 W sprawia, że jest to urządzenie bardzo energooszczędne i praktycznie nie zauważymy zmian w rachunku za prąd. Nadrobimy to jednak przy wydatkach na filtry. Ich żywotność wynosi 4-6 miesięcy, a przeciętna cena filtra wymiennego to ok. 60 zł. Oznacza to, że w najlepszym wypadku rocznie przeznaczymy na pracę oczyszczacza 120 zł. Biorąc jednak pod uwagę jakość polskiego powietrza, może to być nawet 240 zł rocznie, czyli tyle, ile wynosi cena filtra HEPA w większych i skuteczniejszych oczyszczaczach.

Zalety

- estetyczny wygląd,

- niewielki rozmiar,

- niska cena,

- funkcja aromaterapii,

- prosta obsługa,

- funkcja lampki nocnej.

Wady

- jeden tryb pracy,

- brak czujników,

- głośna praca.

Marka Air Naturel
Model Buldair
Cena 265 zł
Powierzchnia [m2] 15
Wydajność [m3/h] 50
Hałas [dB] 32
Moc [W] 3
Skuteczność HEPA 95%
Żywotnosć filtrów 6 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Sharp FP-F30EUH

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-F30EUH jest jednym z najmniejszych modeli tego producenta. Przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni ok. 21 m2. Do filtracji wykorzystuje filtr wstępny, zatrzymujący większe zanieczyszczenia (kurz, sierść, włosy) oraz filtr HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Usuwa nie tylko składniki smogu, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5, ale również wirusy i bakterie. Jego żywotność wynosi maksymalnie 2 lata. Tak jak we wszystkich urządzeniach marki Sharp, również tutaj pojawił się jonizator Plasmacluster, który produkuje jony ujemne i wypuszcza je do atmosfery, zapewniając nam powietrze wolne od zarodników pleśni i grzybów oraz wszelkich drobnoustrojów. Technologia ta została sprawdzona w odpowiednich ośrodkach badawczych, które potwierdziły, że usuwa nawet 27 różnych gatunków mikroorganizmów chorobotwórczych. Czyni to z niego model idealny dla alergików oraz do mieszkań w zanieczyszczonych miastach. Nie znajdziemy tu jednak filtra węglowego, odpowiedzialnego za eliminację dymu papierosowego, lotnych związków organicznych i nieprzyjemnych zapachów. Największą przewagą tego urządzenia nad innymi modelami jest bardzo niska cena w stosunku do wysokiej skuteczności oczyszczania. Do zalet należy też bardzo cicha praca na poziomie 26 dB w trybie nocnym, dzięki której świetnie sprawdzi się w sypialni. Z drugiej strony oczyszczacz ten nie należy do energooszczędnych. Jego minimalna moc wynosi 13 W, co przy innych modelach, posiadających w najniższym trybie średnio 5 W, jest wynikiem dość niekorzystnym. W kwestii designu wypada raczej dość przeciętnie, jednak nadrabia to prostotą i niewielkim rozmiarem, dzięki którym umieścić można go w każdym wnętrzu.

Zalety

- wysoka skutecznośc oczyszczania,

- jonizator,

- niska cena,

- wysoka skuteczność oczyszczania,

- niewielki rozmiar.

Wady

- brak nawilżacza,

- brak filtra węglowego,

- wysoki pobór prądu

- brak zdalnego sterowania

Marka Sharp
Model FP-F30EUH
Cena 699 zł
Powieszchnia [m2] 21
Wydajność [m3/h] 180
Hasła [dB] 26-47
Moc [W] 13-51
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Sharp KC-930EUW

Model Sharp KC-930EUW st do niewielkich pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 21 m2. Tak jak w pozostałych modelach tej marki, również tutaj wykorzystana została nowoczesna technologia Plasmacluster. Wykorzystuje ona jony ujemne do eliminacji drobnoustrojów w powietrzu oraz zarodników pleśni i grzybów. Oczyszczanie powietrza odbywa się przy wykorzystaniu filtra zintegrowanego (HEPA i węglowy). Pozbywa się on szkodliwych składników smogu, takich jak pyły zawieszone PM2.5 i PM10 oraz eliminuje lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Jest to urządzenie polecane zarówno alergikom, jak i w walce ze smogiem. Jego skuteczność nie jest jednak zbyt wysoka i wynosi zaledwie 85%, a wymiana powinna następować nie rzadziej niż co dwa lata. Wadę tą rekompensuje w pewnym stopniu możliwość nawilżania. Podniesienie poziomu wilgotności powietrza odbywa się przy pomocy filtra ewaporacyjnego, który jest najlepszą i najbezpieczniejszą dla zdrowia formą nawilżania powietrza. Zbiornik na wodę o pojemności 2 litrów wystarczy na kilka godzin ciągłej pracy. Latem, po wrzuceniu do niego kostek lodu, uzyskamy przyjemny, chłodny powiew. Oczyszczacz powietrza Sharp KC-930EUW należy zarówno do urządzeń cichych, jak i energooszczędnych. Przez większość czasu oczyszczacz działa w trybie niskim, którego moc wynosi 4,5 W. Hałas wtedy utrzymuje się na poziomie 22 dB - jest to tyle, co cichy szept. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w sypialni lub pokoju dziecięcym, ponieważ jego praca nie zakłóci snu domowników. Wizualnie urządzenie prezentuje się dość przeciętnie, jednak dzięki prostocie sprawdzi się w różnych wnętrzach i aranżacjach.

Zalety

- cicha praca,

- niska cena,

- niska cena,

- funkcje nawilżania i jonizacji,

Wady

- niska skuteczność

Marka Sharp
Model KC-930EUW
Cena 999 zł
Powierzchnia [m2] 21
Wydajność [m3/h] 180
Hałas [dB] 22-48
Moc [W] 4,5-27
Skuteczność HEPA 85%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Oczyszczacz powietrza Mi Air Purifier 2S firmy Xiaomi to ulepszona wersja modelu Mi Air Purifier 2. Od swojej poprzedniczki różni się przede wszystkim sposobem pomiaru pyłów PM2.5 (wykorzystany został czujnik laserowy) oraz wyświetlaczem, który informuje nas o poziomie temperatury, wilgotności i stężeniu pyłów. Nowością jest również czujnik światła, który automatycznie dobierze intensywność filtracji do pory dnia. Oczyszczacz firmy Xiaomi wyróżnia się od innych marek wyglądem - jest bardzo minimalistyczny, wąski i smukły, a wylot powietrza z widocznym wiatrakiem znajduje się w górnej części urządzenia. Wykorzystany w tym modelu system został zainspirowany silnikami samolotów. Powietrze wciągane jest do środka w dolnej części oczyszczacza, a po przefiltrowaniu jest wyrzucane w górę z dużą siłą. Dzięki temu dociera nawet do najdalszych zakamarków pomieszczenia. Niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na umieszczenie go w każdej przestrzeni. Wykorzystany filtr z aktywnym węglem kokosowym usuwa formaldehyd i nieprzyjemne zapachy, a składniki smogu zatrzymywane są przez filtr EPA11. Filtry EPA (Efficiency Particulate Air) należą do tej samej kategorii filtrów co HEPA, są jednak niższą klasą i posiadają mniejszą skuteczność. Litera “H” w słowie HEPA odnosi się do słowa “high” i oznacza, że ta klasa posiada wyższą jakość oczyszczania. W przypadku filtra EPA11 wykorzystanego w Xiaomi Mi Air Purifier 2S jest to 95%. To bardzo dobry wynik, chociaż na rynku dostępne są już filtry o wyższej skuteczności i przede wszystkim zdecydowanie dłuższej żywotności - w tym modelu należy wymieniać je co 3-6 miesięcy, co przekłada się na wysokie koszty eksploatacyjne (cena filtra waha się od 150 do 250 zł). Urządzenie łączy się z WiFi, pozwalając nam na sterowanie przy pomocy aplikacji mobilnej Mi Home. Dzięki niej nawet przebywając poza domem możemy urządzenie włączyć (lub wyłączyć) i wybrać odpowiedni tryb. Aplikacja przedstawia nam również aktualny stan zanieczyszczenia powietrza. Ciekawą opcją jest możliwość ustalenia harmonogramu pracy oczyszczacza. Dużą zaletą modelu Mi Air Purifier 2S jest jego energooszczędność - moc w najniższym trybie wynosi 4,8 W. Nieco gorzej jest z hałasem. Głośność pracy w trybie Sleep wynosi 31 dB, co sprawia, że urządzenie nadaje się do pokoju dziennego, jednak może być problematyczne w sypialni.

Zalety

- niewielki rozmiar,

- sterowanie aplikacją,

- energooszczędność,

- wysoka wydajność,

Wady

- krótka żywotność filtrów,

- wysokie koszty eksploatacyjne,

- głośna praca.

Marka Xiaomi
Model Mi Air Purifier 2S
Cena 799 zł
Powierzchnia [m2] 39
Wydajność [m3/h] 310
Hałas [dB] 31-62
Moc [W] 4,8-31
Skuteczność EPA 95%
Żywotnosć filtrów 3-6 miesięcy
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Philips AC1215/10

Oczyszczacz powietrza Philips AC1215/10 przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 32 m2. Użytkownik ma do wyboru 4 prędkości trybu manualnego lub dwa tryby automatyczne: ogólny i antyalergenowy. Sterowanie odbywa się wyłącznie za pomocą panelu dotykowego. Ze względu na opcję blokady rodzicielskiej bardzo dobrze sprawdzi się w mieszkaniach, w których są małe dzieci, jednak z powodu dość dużej głośności (33 dB w najniższym trybie) nie jest to najlepsze urządzenie do pokoju sypialnianego. Do filtracji powietrza wykorzystywany jest filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia (kurz, sierść, włosy), filtr z węglem aktywnym eliminującym nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy oraz filtr NanoProtect HEPA należący do klasy H13. Pozbywa się on m.in. składników smogu, takich jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5 i robi to ze skutecznością na poziomie 99,97%. Deklarowana przez producenta żywotność wynosi 1 rok dla filtra węglowego i 2 lata dla filtra HEPA. Konieczność ich wymiany zostanie nam zasygnalizowana przez czujnik Healthy Air Protect. W przypadku, gdy filtry nie zostaną wymienione, nastąpi blokada urządzenia i nie będziemy mieli możliwości go włączyć. To daje nam pewność, że oczyszczanie zawsze będzie odbywać się na najlepszym poziomie. Zdecydowaną wadą urządzenia jest brak jonizacji, która dostępna jest w innych urządzeniach w tym samym przedziale cenowym. Nie posiada również filtra nawilżającego, a jego wygląd jest dość przeciętny.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- wskaźnik wymiany filtra,

- blokada rodzicielska,

- niska cena,

Wady

- brak jonizatora i nawilżacza,

- kótka żywotnośc filtró,

- głośna praca w trybienocnym.

Marka Philips
Model AC1215/10
Cena 975 zł
Powierzchnia [m2] 32
Wydajność [m3/h] 270
Hałas [dB] 33-60
Moc [W] 50
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 1-2 lata
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Podsumowanie


Wśród tanich oczyszczaczy powietrza można znaleźć takie, które skutecznością filtracji nie ustępują większym urządzeniom. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary i niskie wydajności, przeznaczone są głównie do małych powierzchni. Większość z nich jest bardzo prosta w obsłudze i nie posiada zbyt wielu opcji dodatkowych. Z tego powodu ciężko trafić na model, który oprócz oczyszczania powietrza, będzie spełniał również rolę jonizatora i nawilżacza. Jeśli jednak zależy nam wyłącznie na tym, żeby ochronić się przed smogiem i alergenami, z pewnością znajdziemy dla siebie coś wartościowego z tej półki cenowej. Podejmując decyzję bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na ceny filtrów i pobór prądu. Zdarza się, że koszty eksploatacyjne są tyle wysokie, że po kilku latach użytkowania wydamy na oczyszczacz więcej, niż przy bardziej zaawansowanych urządzeniach.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza do 50 m2

Oczyszczacze powietrza do 50 m2

26.02.2019

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” porównamy oczyszczacze powietrza do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duże oczyszczacze powietrza do 50 m2 muszą być głośne? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duży oczyszczacz musi być głośny? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2.

Czytaj dalej >
Oczyszczacze powietrza do 30 m2

Oczyszczacze powietrza do 30 m2

21.02.2019

W tym artykule porównamy oczyszczacze powietrza do 30 m2. W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2.

Czytaj dalej >