Oczyszczacze powietrza do 1000 zł

Czy tani oczyszczacz powietrza rzeczywiście jest w stanie chronić przed smogiem? W pierwszym artykule z cyklu "Dobór oczyszczacza" porównujemy najpopularniejsze modele oczyszczaczy, których cena nie przekracza 1000 zł. Odpowiadamy na pytanie: czy wysoka jakość zawsze idzie w parze z wysokimi kosztami? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tańszego oczyszczacza. 

Czy tani oczyszczacz powietrza rzeczywiście jest w stanie chronić przed smogiem? W pierwszym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” porównujemy najpopularniejsze modele oczyszczaczy, których cena nie przekracza 1000 zł. Odpowiadamy na pytanie: czy wysoka jakość zawsze idzie w parze z wysokimi kosztami? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tańszego oczyszczacza.Czy tani oczyszczacz powietrza rzeczywiście jest w stanie chronić przed smogiem?

Oczyszczacz powietrza jest jednym z podstawowych narzędzi w walce o zdrowe powietrze w domu. Jednak wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, a rynek tych urządzeń stale się powiększa. Aby ułatwić podjęcie decyzji, stworzyliśmy cykl pod nazwą “Dobór oczyszczacza”, w którym przedstawiamy i oceniamy najpopularniejsze modele oczyszczaczy powietrza do 1000 zł, dobierając je według określonego kryterium. W tym artykule prezentujemy urządzenia, których cena nie przekracza 1000 zł. Jeśli chcesz zapoznać się z innymi artykułami z serii, sprawdź naszą listę tutaj.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza do 1000 zł


Vestfrost VP-A1M30WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH to stosunkowo nowy na rynku model, który bardzo szybko zebrał szerokie grono fanów. W cenie poniżej 1 tysiąca złotych oferuje skuteczność i funkcjonalność przewyższającą część znacznie droższych modeli. To jedno z nielicznych urządzeń w tej kategorii, które wyposażono w numeryczny wskaźnik pyłów PM2.5, wskaźnik wymiany filtra, blokadę rodzicielską i możliwość sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej. Dzięki wydajności na poziomie 340 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach nawet do 42 m2.

Filtracja powietrza w oczyszczaczu Vestfrost odbywa się wieloetapowo. Powietrze przechodzi przez filtr wstępny, węgiel aktywny i filtr HEPA. Następnie wszelkie patogeny (wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów) usuwane są przy pomocy jonizatora Plasma ION i diody UV-C LED. Wykorzystana w urządzeniu dioda posiada 300-krotnie szybsze działanie oraz 4-krotnie dłuższy czas pracy niż konwencjonalne lampy UV. Kolejne duże zalety oczyszczacza Vestfrost VP-A1M30WH to: bardzo cicha praca, energooszczędność, kompaktowy rozmiar i niewielka waga. Opcja nawilżania powietrza to jedyne, czego nie posiada to wielofunkcyjne urządzenie.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- niska cena,

- jonizacja,

- dioda UV-C LED,

- wskaźnik PM2,5,

- energooszczędność,

- wskaźnik wymiany filtra,

- niewielki rozmiar,

- aplikacja mobilna,

- cicha praca.

Wady

- brak nawilżania,

- brak informacji o mocy w trybie niskim.

Marka Vestfrost
Model VP-A1M30WH
Cena 999 zł
Powierzchnia [m2] 42
Wydajność [m3/h] 340
Hałas [dB] 17-48
Moc [W] do 38
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotnosć filtrów 1,5 roku
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja tak

Coway Cartridge

Coway Cartridge to oczyszczacz, który został doceniony przez ekspertów z International Forum Design oraz Japan Institute of Design Promotion. Cechuje się doskonałym wzornictwem i wysokimi parametrami użytkowymi. Mówiąc prościej - jest skuteczny, łatwy w użytkowaniu i dobrze wygląda. To klasyczne urządzenie bez nawilżania i jonizacji. Oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń za pomocą filtra wstępnego, węglowego i HEPA H13. Ten ostatni posiada skuteczność 99,99% a z jednej strony pokryto go powłoką antybakteryjną, która uniemożliwia rozwój patogenów. Na przejrzystym panelu sterowania umieszczono diody, które przypominają o konieczności wymiany filtrów (HEPA i węgiel) oraz regularnym czyszczeniu (filtr wstępny). Nowatorskie rozwiązanie mocowania filtra wstępnego ułatwia jego wyjmowanie i mycie, więc cały proces jest niezwykle prosty.

Oczyszczacz bada poziom zanieczyszczeń w otoczeniu za pomocą laserowego czujnika pyłów PM2.5, a o jakości powietrza informuje nas za pomocą wskaźnika kolorystycznego. Ze wskazań czujnika urządzenie korzysta też podczas pracy w trybie automatycznym. Działając na niskich obrotach Coway Cartridge jest bardzo cichy i energooszczędny, a dzięki niewielkim rozmiarom można wygodnie przenosić go między pokojami. Posiada wszystko co potrzebne do skutecznej i wygodnej pracy, chociaż nie może pochwalić się multifunkcyjnością czy zdalnym sterowaniem.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- bardzo niska cena,

- energooszczędność,

- czujnik PM2.5,

- wskaźnik wymiany filtra,

- niewielki rozmiar,

- cicha praca,

- powłoka antybakteryjna.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak aplikacji.

Marka Coway
Model Cartridge
Cena 949 zł
Powierzchnia [m2] 35
Wydajność [m3/h] 263
Hałas [dB] 22-47,8
Moc [W] 4-35
Skuteczność HEPA 99,99%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Sharp FP-J30EU-A/P/B

Sharp FP-J30EU to kompaktowy oczyszczacz powietrza, który występuje w trzech wariantach: turkusowym (FP-J30EU-A), różowym (FP-J30EU-P) i czarnym (FP-J30EU-B). Oczyszczacze w tak wesołych kolorach jak róż czy turkus nie należą do popularnych, jednak mogą być świetną opcją do pokoju dziecięcego, przedszkola czy gabinetu pediatrycznego. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca i może być z łatwością przestawiane. Ze względu na bardzo cichą pracę nie przeszkadza podczas nauki czy odpoczynku. Sharp FP-J30 usuwa zanieczyszczenia za pomocą filtra wstępnego, węglowego, HEPA i jonizatora powietrza Plasmacluster. Dzięki temu z otoczenia wyeliminowane zostają wszystkie typy cząstek: stałe (smog, alergeny, bakterie) i gazowe (LZO, dym, zapachy).

Oczyszczacz posiada bardzo prostą budowę, co stanowi zarówno jego wadę, jak i zaletę. Nie posiada żadnych czujników, wskaźników ani trybu automatycznego. Prędkość wentylatora możemy zmieniać ręcznie na panelu sterowania, wybierając jedną z trzech opcji: sleep (niska), med (średnia), max (wysoka). Z jednej strony tak prosty system sprawdzi się w pokoju dziecka lub osoby starszej, z drugiej jednak wymaga od nas częstszej ingerencji w pracę urządzenia i nie umożliwia kontroli poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Zalety

- mały rozmiar,

- jonizator,

- prosta obsługa,

- trzy warianty kolorystyczne,

- wysoka skuteczność,

- niskie koszta eksploatacji.

Wady

- brak nawilżania,

- brak czujników,

- brak trybu auto,

- brak wskaźników.

Marka Sharp
Model FP-J30EU
Cena 699 zł
Powieszchnia [m2] 22
Wydajność [m3/h] 180
Hasła [dB] 23-44
Moc [W] 13-50
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Toshiba CAF-X33XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33XPL to najmniejszy ze wszystkich modeli tej marki. Ze względu na wydajność na poziomie 200 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach do 26 m2. Jest to bardzo minimalistyczne urządzenie, o prostej budowie, obsłudze oraz intuicyjnym wyświetlaczu. Jedną z największych zalet tego modelu jest bardzo mały rozmiar przy stosunkowo dużym przepływie powietrza oraz niska, nie obciążająca budżetu cena.

Model X33XPL wykorzystuje bardzo klasyczny, ale skuteczny sposób filtracji. Powietrze przechodzi przez system trzech filtrów: wstępny, który przechwytuje największe cząstki zanieczyszczeń (kurz, sierść, włosy), węgiel aktywny o dużej powierzchni właściwej, adsorbujący zanieczyszczenia gazowe (LZO/VOC) oraz HEPA, czyli główny środek w walce ze smogiem i alergenami. Takie połączenie zapewnia skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń na poziomie 99,9%. Mimo to urządzenie wzbogacone zostało jeszcze w plazmowy generator jonów ujemnych, który unieszkodliwia obecne w powietrzu patogeny - wirusy, bakterie, alergeny oraz zarodniki pleśni i grzybów.

Ponieważ oczyszczacz Toshiby jako główną zaletę posiada minimalizm i prostotę obsługi, nie znajdziemy w nim wielu funkcji dodatkowych. Nie ma zainstalowanych czujników, a w związku z tym nie informuje nas o jakości powietrza w otoczeniu. Następstwem tego jest również brak trybu pracy automatycznej. Choć w pewnym stopniu braki te wpływają na wygodę użytkowania, to pod kątem skuteczności nie mają praktycznie żadnego istotnego wpływu. W razie potrzeby możemy zmienić prędkość wentylatora ręcznie, wybierając jeden z 4 trybów manualnych. Umieszczając oczyszczacz w sypialni możemy też skorzystać z trybu nocnego, który zwalnia obroty do minimum i generuje dźwięki na poziomie tylko 28 dB. Dodatkowo komfort użytkowania zwiększa funkcja timera oraz blokady rodzicielskiej. Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33XPL to świetny wybór dla osób, które szukają modelu taniego, małego, prostego w obsłudze ale skutecznego w działaniu.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- jonizacja,

- blokada rodzicielska,

- niska cena,

- timer,

- mały rozmiar,

- prosta obsługa.

Wady

- brak czujników,

- brak wskaźnika jakości powietrza,

- brak trybu automatycznego,

- może być zbyt głośny na sypialnię,

- brak możliwości zdalnego sterowania.

Marka Toshiba
Model CAF-X33XPL
Cena 499 zł
Powierzchnia [m2] 26
Wydajność [m3/h] 200
Hałas [dB] 28-52
Moc [W] do 50
Skuteczność HEPA 99,9%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Toshiba CAF-X50XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL jest jak starszy brat modelu X33XPL tej firmy - nieco większy i bardziej zaawansowany, ale w dalszym ciągu podobny. Przepływ powietrza na poziomie 300 m3/h umożliwia mu efektywną pracę w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2. W przeciwieństwie do swojego mniejszego poprzednika, wyposażony został w aż trzy czujniki: światła, zapachów i pyłów PM2.5. Umożliwia mu to pracę w trybie automatycznym oraz informowanie o jakości powietrzu na wskaźniku kolorystycznym (skala trzystopniowa). Ponadto posiada również 4 tryby pracy manualnej (low, mid, high, turbo) oraz najcichszy tryb nocny, który generuje dźwięki na poziomie 28 dB.

Toshiba CAF-X50XPL wykorzystuje ten sam system oczyszczania powietrza co jego młodszy brat. W pierwszej kolejności filtr wstępny zatrzymuje największe zanieczyszczenia, odciążając tym pracę węgla aktywnego, który usuwa związki gazowe (LZO, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy) oraz filtra HEPA, który pozbywa się smogu i alergenów. Ich skuteczność wynosi 99,9% a wspierana jest dodatkowo przez generator jonów ujemnych. Jonizator unieszkodliwia unoszące się w powietrzu wirusy, bakterie, alergeny, pleśń i inne patogeny. Żywotność filtrów wynosi w przybliżeniu 12 miesięcy, a konieczności ich czyszczenia informuje wskaźnik konserwacji filtrów.

Toshiba CAF-X50XPL zostanie doceniona w szczególności przez zabieganych rodziców małego alergika, ponieważ oczyszczacz nie tylko pozbywa się obecnych w pomieszczeniu pyłków i roztoczy, ale również umożliwia skorzystanie z programatora czasowego i blokady rodzicielskiej. Dużą zaletą modelu CAF-X50XPL jest również jego minimalistyczny, elegancki wygląd, który sprawdzi się w każdym współczesnym wnętrzu.

Zalety

- wysoka skuteczność,

- jonizacja,

- 3 czujniki,

- tryb automatyczny,

- blokada rodzicielska,

- niska cena,

- timer,

- wskaźnik konserwacji filtra,

- prosta obsługa.

Wady

- może być zbyt głośny na sypialnię,

- brak możliwości zdalnego sterowania.

Marka Toshiba
Model CAF-X50XPL
Cena 749 zł
Powierzchnia [m2] 40
Wydajność [m3/h] 300
Hałas [dB] 28-52
Moc [W] do 32
Skuteczność HEPA 99,9%
Żywotnosć filtrów 1 rok
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Winix Zero

Oczyszczacz powietrza Winix Zero to jeden z nielicznych (poza Sharpem) oczyszczaczy powietrza na rynku, który przy cenie niższej od 1000 zł posiada funkcję jonizacji PlasmaWave. Przemyślany design tego modelu został wyróżniony nagrodą Pin Up oraz Red dot Design. Pomimo niewielkich rozmiarów posiada największą wydajność ze wszystkich modeli w niniejszym zestawieniu. Przepływ powietrza na poziomie 462 m3/h pozwala na skuteczną filtrację pomieszczenia nawet do 60 m2. Równocześnie jest stosunkowo cichy - w najniższych obrotach emituje 28 dB dźwięku, więc w salonie i biurze będzie praktycznie niesłyszalny. W sypialni, ustawiony blisko łóżka, może jednak przeszkadzać osobom z wrażliwym słuchem.

Model Zero filtruje powietrze za pomocą filtra wstępnego, węgla aktywnego oraz HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Usuwają one kurz, sierść, pyły zawieszone, alergeny, roztocza, lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Ponadto urządzenie wykorzystuje też generator jonów, który pozbywa się z otoczenia alergenów i szkodliwych patogenów - wirusów, bakterii oraz zarodników pleśni i grzybów. Połączenie takiego zestawu filtrów (węglowy + HEPA H13) z jonizatorem jest bardzo rzadkie w oczyszczaczach do 1000 zł. Ich skuteczność w modelu Winix Zero potwierdza certyfikat ECARF oraz atest AHAM. Urządzenie zostało wyposażone we wskaźnik wymiany filtra - niewielka dioda podświetla się, informując o konieczności zamontowania nowego zestawu filtrów. Przeważnie następuje to raz w roku.

Oczyszczacz jest bardzo prosty w obsłudze. Posiada 4 tryby pracy manualnej oraz tryb automatyczny, w którym obroty dostosowywane są przez urządzenie na podstawie wskazań czujnika jakości powietrza. Co ciekawe, model Zero posiada też czujnik, który mierzy natężenie światła w otoczeniu i dostosowuje jasność wyświetlacza do panujących warunków. Dodatkowo możemy skorzystać z trybu sleep, który redukuje obroty do minimum i wyłącza wyświetlacz (nie zmienia to jednak faktu, że 28 dB w sypialni to nieco za dużo). Wprawdzie oczyszczacz przystosowany jest do ciągłej pracy, niezależnie od pory dnia, jednak jeśli chcemy wyłączyć go na kilka godzin (np. na czas pracy) wystarczy, że użyjemy programatora czasowego - pozwala on ustawić czas ponownego, automatycznego rozpoczęcia pracy przez oczyszczacz po 1, 4 lub 8 godzinach.

Zalety

- funkcja jonizacji,

- wysoka skuteczność,

- niewielki rozmiar,

- niska cena,

- energooszczędność,

- wysoka wydajność.

Wady

- stosunkowo głośna praca,

- brak możliwości zdalnego sterowania.

Marka Winix
Model Zero
Cena 999 zł
Powierzchnia [m2] 60
Wydajność [m3/h] 462
Hałas [dB] 28-60
Moc [W] 3-70
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 12 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza do 1000 zł


  1. cena - główne kryterium niniejszego porównania; poza stosunkiem ceny do jakości urządzenia, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne (filtry, pobór mocy),
  2. wydajność - większość modeli w tym przedziale cenowym przeznaczona jest do powierzchni 20 m2, maksymalnie 30 m2,
  3. filtry- w zależności od rodzaju filtrów, różne będzie przeznaczenie oczyszczacza (smog, alergie); ważna jest ich cena i żywotność, żeby po kilku latach użytkowania nie wydać na oczyszczacz więcej, niż przy większych modelach,
  4. głośność - poziom dźwięku, który nie przeszkadza w zasypianiu utrzymuje się na ok. 25 dB; większość tanich oczyszczaczy na najniższych obrotach emituje 30 dB, dlatego nie sprawdzi się w sypialni,
  5. moc - wpływa na koszty eksploatacji; najbardziej energooszczędne oczyszczacze mają moc na poziomie 5 W.

Podsumowanie


Wśród tanich oczyszczaczy powietrza można znaleźć takie, które skutecznością filtracji nie ustępują większym urządzeniom. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary i niskie wydajności, przeznaczone są głównie do małych powierzchni. Większość z nich jest bardzo prosta w obsłudze i nie posiada zbyt wielu opcji dodatkowych. Z tego powodu ciężko trafić na model, który oprócz oczyszczania powietrza, będzie spełniał również rolę jonizatora i nawilżacza. Jeśli jednak zależy nam wyłącznie na tym, żeby ochronić się przed smogiem i alergenami, z pewnością znajdziemy dla siebie coś wartościowego z tej półki cenowej. Podejmując decyzję bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na ceny filtrów i pobór prądu. Zdarza się, że koszty eksploatacyjne są tyle wysokie, że po kilku latach użytkowania wydamy na oczyszczacz więcej, niż przy bardziej zaawansowanych urządzeniach.


Najczęstsze pytania

Ile oczyszczaczy powinno być w domu?

Im więcej pomieszczeń w mieszkaniu tym trudniej jest zapewnić prawidłowa cyrkulację powietrza. Radzimy kierować się zasadą - jedno pomieszczenie to jeden oczyszczacz. Jedno urządzenie jest w stanie skutecznie przefiltrować powietrze w jednym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na oczyszczaniu salonu i sypialni to zalecamy kupno dwóch urządzeń - dostosowanych indywidualnie do danego pomieszczenia. 

Czy oczyszczacz z jonizatorem jest skuteczny?

We wszystkich przypadkach jonizator jest funkcją dodatkową oczyszczacza powietrza. Po filtracji przez warstwę węglową oraz HEPA ostatnim etapem jest jonizacja. Jonizator pozbywa się drobin wirusów, bakterii, alergenów i innych patogenów. Jonizacja wspiera cały proces oczyszczania powietrza.

Bibliografia


1. Toshiba. Dostęp online [https://www.toshiba-lifestyle.com/pl/rich-content/caf-x50xpl/] 19.01.2019 r.

2. Topowe AGD. Xiaomi Air Purifier 2s oczyszczacz powietrza – test – opinie – cena – filtry – recenzja. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi-air-purifier-2s/] 19.01.2019 r.

3. Winix. Dostęp online [https://winixeurope.eu/pl/home/] 19.01.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic czujnik, filtry do sharp kc-d50euw, filtry do wody w kranie, jak obnizyc wilgotnosc w pokoju, jonizacja powietrza w domu, maseczki antysmogowe z filtrem hepa, n99 maska, oczyszczacz boneco, oczyszczacz toshiba, pm1 norma, Sharp FP-F30EUH eksploatacja, sharp kcg60euw, Toshiba CAF-X83XPL eksploatacja, Winix Zero N eksploatacja

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

15.04.2024

Wybierając odkurzacz pionowy z funkcją mycia, stawiasz na efektywne i wygodne rozwiązanie do utrzymania czystości w swoim domu. Dzięki innowacyjnym technologiom, sprzątanie podłóg staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej higieniczne niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia.

Czytaj dalej >
Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >