Oczyszczacz z nawilżaczem czy bez?

Wybierając oczyszczacz powietrza trzeba zwracać uwagę na wiele funkcji i parametrów. Jednym z największych dylematów jest funkcja nawilżania. Czy watro inwestować w urządzenie 2w1? W jakich warunkach nawilżanie będzie bardziej uciążliwe niż pomocne? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Wybierając oczyszczacz powietrza trzeba zwracać uwagę na wiele funkcji i parametrów. Jednym z największych dylematów jest funkcja nawilżania. Czy watro inwestować w urządzenie 2w1? W jakich warunkach nawilżanie będzie bardziej uciążliwe niż pomocne? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Z nawilżaniem czy bez? Oto jest pytanie. Stanie przed nim każda osoba, która szuka idealnego oczyszczacza powietrza do swojego domu. Oba rozwiązania posiadają pewne wady i zalety, dlatego warto zastanowić się dłużej na tą kwestią i wybrać takie urządzenie, które będzie najlepsze do naszych potrzeb. W tym artykule podpowiadamy, czym się kierować, na co zwrócić uwagę i w jakich warunkach lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczacz bez nawilżacza. Przedstawiamy też kilka modeli, które naszym zdaniem są najbardziej godne uwagi, i które wyróżniają się na tle innych wyjątkowymi cechami.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Wilgotność powietrza w domu


Wilgotność powietrza w domu

Na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa wiele czynników otoczenia, takich jak ciepło czy oświetlenie. Jednym z najważniejszych jest wilgotność powietrza. Jej optymalna wartość zależy od aktualnej temperatury, ale zawsze powinna mieścić się w zakresie 40-60%. Taki poziom wilgoci jest korzystny zarówno dla nas, jak i dla przedmiotów w naszym domu - ubrań, książek, mebli czy podłóg. Zarówno za niski, jak i za wysoki poziom niesie ze sobą wiele konsekwencji.

Suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, co prowadzi do kaszlu, infekcji gardła i pogorszenia objawów astmatycznych. Takie dolegliwości potrafią być bardzo uciążliwe, stąd rosnąca popularność nawilżaczy powietrza, szczególnie chętnie stosowanych podczas sezonu grzewczego. Więcej o negatywnych skutkach suchego powietrza przeczytasz w naszym artykule tutaj. Jednak nie tylko suche powietrze może powodować wiele problemów. Również nadmierna wilgoć prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji, być może nawet jeszcze bardziej niebezpiecznych.

Nadmierna wilgotność - skutki

Nadmierna wilgotność jest szkodliwa pod wieloma względami. Sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy oraz pleśni i potrafi nieść groźne konsekwencje zarówno dla konstrukcji domu, jak i jego mieszkańców.

Skutki nadmiernej wilgoci dla zdrowia to m.in.:

  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • infekcje błon śluzowych,
  • infekcje skóry,
  • i wiele innych.

Przebywanie w dusznych, parnych pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie oraz powoduje problemy z koncentracją i snem.

Nadmierna wilgoć posiada również niszczycielski wpływ na podłogi i meble drewniane (puchnięcie, rozklejanie), metalowe (korozja) i sprzęt elektroniczny. Na ścianach mogą pojawiać się wykwity pleśni i grzybów, co jest szczególnie uciążliwe dla alergików i osób z problemami oddechowymi.

Powodów nadmiernej wilgotności jest wiele. Warto je znać i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Dowiedz się tego z artykułu "Wilgoć w domu - jak się jej pozbyć?"

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy bez?


Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy bez - Sharp KC-G40EUW

Wybierając oczyszczacz powietrza każdy stanie wreszcie przed pytaniem: z nawilżaczem czy bez? Zanim zdecydujemy się na tę funkcję lub z niej zrezygnujemy, musimy wiedzieć, czego realnie potrzebujemy.

Warto przemyśleć kwestię nawilżania jeszcze przed zakupem oczyszczacza, ponieważ połączenie tych funkcji razem jest wygodniejsze niż posiadanie dwóch oddzielnych produktów. Mniej sprzętów to mniej pracy i mniej zajętego miejsca, ponadto oczyszczacze z nawilżaczem należą do urządzeń inteligentnych (samodzielnie regulują pracę na podstawie wskazań czujników) i bezpiecznych dla zdrowia (wykorzystują przeważnie metodę ewaporacyjną).

Jeśli powietrze w naszym domu jest suche i odczuwamy tego skutki, oczyszczacz z nawilżaniem może być dla nas zbawienny. Takie urządzenie pomogło wielu osobom pozbyć się nocnych ataków kaszlu, zapewniając im lepszy sen i znacząco podnosząc ich komfort życia. Z drugiej strony oczyszczacze z nawilżaczem posiadają pewne wady i w niektórych sytuacjach lepiej zdecydować się na klasyczny, samodzielny oczyszczacz.

Oczyszczacz bez nawilżacza sprawdzi się przede wszystkim:

  • w miejscach o naturalnie wysokiej wilgotności, gdzie nawilżanie nie jest potrzebne nawet zimą,
  • w szkołach, biurach, gabinetach dentystycznych, placówkach publicznych i wszędzie tam, gdzie regularna dbałość o filtr nawilżacza (czyszczenie, uzupełnianie wody) może być zbyt uciążliwa,
  • w domach osób starszych lub takich, które nie będą w stanie zadbać o właściwą higienę nawilżacza,
  • kiedy zależy nam na niższej cenie (dodatkowe funkcje podnoszą cenę modelu i koszty eksploatacji),
  • kiedy chcemy mieć jak najcichsze urządzenie (oczyszczacze bez nawilżacza lub bez włączonej funkcji nawilżania pracują przeważnie o kilka dB ciszej niż te z nawilżaczem).

Oczyszczacz z nawilżaczem - wady

Oczyszczacz z nawilżaczem ma niezaprzeczalnie wiele zalet, ale tak jak wszystko posiada również słabe strony.

Największą wadą tego typu urządzeń jest konieczność troski o ich czystość. Wodę w zbiorniku należy kilka razy dziennie uzupełniać, a niewykorzystaną wylewać - co najmniej raz dziennie. Na macie ewaporacyjnej zamontowanej w urządzeniu oraz pozostałych elementach może zbierać się kamień, spowodowany korzystaniem z twardej wody. Z tego powodu konieczne jest regularne czyszczenie części nawilżacza, a zaniedbanie tego może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, a w dłuższej perspektywie nawet do rozwoju bakterii.

Oczyszczacz bez nawilżacza to urządzenie o którym możemy dosłownie zapomnieć, nawet na kilka dni. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku oczyszczaczy z funkcją nawilżania. Większość z nich posiada wprawdzie czujniki, dzięki którym w trybie automatycznym mogą pracować praktycznie samodzielnie, jednak zawsze będzie przy nich coś do zrobienia - choćby dolewanie wody do zbiornika. Problem pojawia się też wtedy, gdy chcemy korzystać z niego w nocy. Ustawiając obroty manualnie na minimalne ryzykujemy, że w ciągu nocy wilgotność przekroczy zalecany poziom. Korzystając z trybu automatycznego musimy za to liczyć się z tym, że oczyszczacz będzie zmieniać obroty, co może być uciążliwe dla osób wrażliwych na dźwięki. Ponadto oczyszczacz w trybie nawilżania zawsze jest kilka decybeli głośniejszy niż w trybie zwykłym.

Na koniec warto wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Porównując ze sobą dwa zbliżone oczyszczacze do tej samej powierzchni, wariant z nawilżaniem zawsze będzie droższy. Jeśli z góry wiemy, że nie będziemy z takiej funkcji korzystać, warto wybrać model tańszy lub w tej samej cenie, ale z większą wydajnością lub innymi dodatkami.

Oczyszczacz bez nawilżacza


Rynek oczyszczaczy bez nawilżacza jest bardzo bogaty i obejmuje modele, które różnią się wielkością, designem i funkcjami dodatkowymi. Znajdziemy wśród nich warianty do całkiem małych pomieszczeń, jak i te, które sprawdzą się nawet na 100 m2. Producenci tworzą zarówno całkiem proste, klasyczne urządzenia, jak i te wzbogacone o funkcję jonizacji, lampę UV-C czy aplikację mobilną.

Vestfrost VP-A1M30WH

To najtańszy oczyszczacz w tym porównaniu i prawdopodobnie jedyny na rynku, który za cenę poniżej tysiąca złotych oferuje tak wysoką jakość oczyszczania. Vestfrost VP-A1M30WH filtruje powietrze za pomocą klasycznego zestawu o wysokiej skuteczności. Składa się na niego filtr wstępny, węgiel aktywny i filtr HEPA (99,95%). Ponadto Vestfrost korzysta z jonizatora powietrza oraz lampy UV-C LED, czyli dwóch rozwiązań spotykanych zwykle w dużo droższych modelach. To jednak nie wszystko - ten niepozorny oczyszczacz został wyposażony w wyświetlacz numeryczny z czujnikiem pyłów PM2.5, a sterowanie może odbywać się nie tylko za pomocą panelu na obudowie, ale również poprzez aplikację mobilną. Przy tym wszystkim urządzenie jest niesamowicie ciche (17 dB), lekkie (5,8 kg) i wydajne - przepływ powietrza na poziomie 340 m3/h pozwala mu na skuteczną pracę w pomieszczeniach do 42 m2. Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH już w przedbiegach pokonuje wszystkie modele ze swojej półki cenowej, a nawet stanowi silną konkurencję dla urządzeń zauważalnie droższych.

Model Vestfrost VP-A1M30WH
Cena [zł] 999
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja tak
Wydajność [m3/h] 340
Hałas [dB] 17-48

Coway Classic

Coway Classic to produkt niepodważalnego lidera oczyszczaczy powietrza na rynku azjatyckim. Jak sugeruje sama nazwa, stanowi klasykę w najczystszym wydaniu. Urządzenie wykorzystuje filtr wstępny, węgiel aktywny i filtr HEPA E12. Ten ostatni odpowiada nie tylko za usuwanie smogu i alergenów, ale również unieszkodliwianie wirusów, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Seulu w 2017 r. Coway Classic posiada prostą, nowoczesną, ale nietypową formę (posiada wyświetlacz w formie otworu). Poza standardowym dla oczyszczaczy trybem manualnym i automatycznym, wyposażony został również w tryb ECO. Polega on na tym, że oczyszczacz samodzielnie dobiera prędkość wentylatora do wskazań czujnika jakości powietrza, ale wyłącza się w momencie, kiedy jakość powietrza będzie dobra przez co najmniej 10 min (jeśli poziom zanieczyszczenia wzrośnie automatycznie się włącza). Dzięki blokadzie rodzicielskiej i cichej pracy oczyszczacz Coway Classic dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

Model Coway Classic
Cena [zł] 1199
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie
Wydajność [m3/h] 300
Hałas [dB] 22-44

Toshiba CAF-X116XPL

Toshiba CAF-X116XPL to największy model w tym zestawieniu. Wydajność na poziomie 700 m3/h pozwala mu na efektywną pracę w pomieszczeniach nawet do 93 m2. Pomimo sporej wielkości i dużego przepływu powietrza, Toshiba wciąż pracuje cicho - emituje tylko 21 dB w trybie niskim, więc bez problemu sprawdzi się też w nocy. Do filtracji powietrza wykorzystuje filtr wstępny oraz filtr złożony. Ten drugi składa się z węgla aktywnego, HEPA H13 i dwóch warstw PET przedłużających żywotność filtra. Ponadto oczyszczacz usuwa z otoczenia wirusy, bakterie i inne patogeny, wykorzystując w tym celu plazmowy generator jonów. Przy okazji Toshiba CAF-X116XPL może pochwalić się smukłą sylwetką, cichą pracą i wieloma udogodnieniami, takimi jak blokada rodzicielska czy kółeczka transportowe. Wszystkie te cechy sprawiają, że model CAF-X116XPL sprawdzi się zarówno w roli oczyszczacza powietrza do domu, biura jak i przedszkola.

Model Toshiba CAF-X116XPL
Cena [zł] 1399
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie
Wydajność [m3/h] 700
Hałas [dB] 21-48

Ideal AP 30 PRO

Ideal AP 30 PRO to produkt niemieckiej firmy, który mocno wyróżnia się na tle innych oczyszczaczy na rynku. Od wielu z nich jest jednocześnie dużo mniejszy i dużo skuteczniejszy. Wyjątkowość tego modelu polega na okrągłym filtrze 360. Owalny kształt i losowy sposób ułożenia tkanin o wysokim stopniu porowatości oraz niskim oporze przepływu pozwalają pobierać powietrze ze wszystkich stron i zatrzymywać cząstki zanieczyszczeń nie tylko na powierzchni, ale również głęboko we wnętrzu filtra. Włókna zostały dodatkowo sprasowane z nieimpregnowanym węglem aktywnym (aż 370 gram węgla), więc doskonale sobie radzą z usuwaniem nieprzyjemnym zapachów, dymu papierosowego i lotnych związków organicznych. Filtr o wysokiej skuteczności (99,997%) to jednak nie wszystko. Ideal AP 30 PRO może pochwalić się też prostotą sterowania (jeden przycisk centralny ze wskaźnikiem jakości powietrza), połączeniem z Wi-Fi (aplikacja mobilna), niezwykle cichą pracą (16 dB w trybie niskim) i kompaktowymi rozmiarami (3,6 kg).

Model Ideal AP 30 PRO
Cena [zł] 2299
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja tak
Wydajność [m3/h] 310
Hałas [dB] 17-54

Sharp FP-J60EUW

FP-J60EUW japońskiej marki Sharp to duże urządzenie, przeznaczone do powierzchni 48 m2. Posiada standardowy dla tej marki zestaw filtrów, czyli: filtr wstępny, węgiel aktywny, HEPA H13. Dzięki nim usuwa obecne w powietrzu alergeny, smog, dym papierosowy i inne zanieczyszczenia. Wyróżnia się jednak od nich generatorem jonów o dużo większej wydajności. Jonizator High-Density 25000 produkuje aż 25000 jonów na 1 cm3! Jest to świetny wynik w porównaniu do klasycznych jonizatorów, produkujących średnio 7000 jonów/cm3. Dzięki temu FP-J60EUW dużo szybciej eliminuje wirusy, pleśń i inne szkodliwe patogeny. Przeprowadzone testy wykazały, że jonizator Plasmacluster marki Sharp radzi sobie również z wirusem świńskiej grypy i koronawirusem kotów FCoV, dlatego jest świetnym wyborem w aktualnej sytuacji pandemicznej. Oczyszczacz posiada zestaw czujników, wskaźniki jakości powietrza, inteligentny tryb automatyczny i wiele funkcji dodatkowych, ułatwiających użytkowanie (m.in. blokadę rodzicielską i timer).

Model Sharp FP-J60EUW
Cena [zł] 2899
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie
Wydajność [m3/h] 396
Hałas [dB] 15-43

Podsumowanie


Funkcja nawilżania powietrza w oczyszczaczach posiada wiele niezaprzeczalnych zalet, ale nie jest rozwiązaniem doskonałym. Jeśli nie mamy czasu dbać o utrzymanie urządzenia w odpowiedniej czystości, funkcja ta może okazać się dla nas zwyczajnie uciążliwa. Oczyszczacz bez nawilżacza sprawdzi się dużo lepiej w miejscach takich jak szkoły, biura, salony kosmetyczne czy gabinety lekarskie i stomatologiczne. Na klasyczny oczyszczacz warto zdecydować się też wtedy, gdy poziom wilgotności powietrza w naszej okolicy jest naturalnie wysoki. Warto pamiętać o tym, że rynek oczyszczaczy powietrza jest bardzo bogaty i oczyszczacz bez nawilżacza wciąż może pochwalić się wieloma funkcjami, np. jonizacją, lampą UV-C LED czy aplikacją mobilną.


Najczęstsze pytania

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Polecamy zdecydować się na urządzenie wykorzystujące ewaporacje. Jest to proces bardzo prosty, a zarazem bardzo higieniczny i zdrowy. Nie powoduje skutków ubocznych w postaci nadmiaru wody na meblach jak w przypadku nawilżaczy parowych czy nieprzyjemnych dźwięków dla zwierząt jak przy nawilżaczach ultradźwiękowych.

W internecie można znaleźć mit sugerujący, że nawilżacz powietrza powinien być dobierany według  przelicznika 7 ml/h na 1 m² - zakładając standardową wysokość pomieszczeń. Pamiętajmy, że podawana rekomendowana kubatura odnosi się do pomieszczenia o standardowej wysokości 2,5 m.

Z naszych doświadczeń wynika, że wydajność wyliczana w sposób 7 ml/h na metr kwadratowy jest niewystarczająca do odpowiedniego nawilżenia pomieszczenia. Jest to szczególnie widoczne zimą, kiedy mamy do czynienia z bardzo suchym powietrzem i funkcja nawilżania jest najbardziej przydatna. Dostępne na rynku oczyszczacze z nawilżaczem są często wyposażone w wydajność ponad 10 ml/h na metr kwadratowy. Przykładem są Coway Hue and Healing (12 ml/h=450 ml/h / 35 m2) oraz Sharp KC-A40EUW (17,3 ml/h).

Czy można spać przy nawilżaczu powietrza?

Zalecamy włączanie nawilżacza (zwłaszcza w sezonie grzewczym kiedy powietrze jest suche) przed wyjściem do pracy oraz wyłączenie urządzenia przed pójściem spać. Należy pamiętać, że duża wilgotność w domu może prowadzić do rozwoju pleśni lub grzyba. Poziom wilgoci jest sprawdzany przez higrometr, który w większości urządzeń automatycznie włącza i wyłącza nawilżanie.

Bibliografia


1. D. Kamińska. Jaka powinna być wilgotność w domu?. Dostęp online [https://mamopracuj.pl/jaka-powinna-byc-wilgotnosc-w-domu/] 7.12.2020 r.

2. Ania radzi. Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany. Dostęp online [https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/7.12.2020 r.

3. R. Gumiński. Wilgotność powietrza w Polsce: wahania roczne i rozkład geograficzny. Państ. Instytut Meteorologiczny

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczacza"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczacza" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

oczyszczacz powietrza z jonizatorem, oczyszczacz samsung ax40, mały oczyszczacz z jonizacją, domowy oczyszczacz powietrza, jonizator przenośny, sharp nowy generator, sharp kc-g40 oczyszczacz powietrza, filtr wody do domu, pleśń w domu, wilgotność i temperatura w domu,

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >