Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi

W chwili obecnej w największą popularnością w kategorii oczyszczaczy powietrza cieszą się marki: Philips, Xiaomi oraz Sharp. W tym artykule porównamy dwie marki oczyszczaczy powietrza - Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC D50EUW, które są bardzo zbliżone pod względem wydajności oczyszczania.

W chwili obecnej w największą popularnością w kategorii oczyszczaczy powietrza cieszą się marki: Philips, Xiaomi oraz Sharp. W tym artykule porównamy dwie marki oczyszczaczy powietrza - Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC D50EUW, które są bardzo zbliżone pod względem wydajności oczyszczania.W tym artykule porównamy dwie marki oczyszczaczy powietrza - Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC D50EUW, które są bardzo zbliżone pod względem wydajności oczyszczania.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Smog jest jednym z poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. O zanieczyszczeniu powietrza zaczęto jednak mówić stosunkowo niedawno. Jego konsekwencje są na tyle poważne, że nie sposób ich dłużej bagatelizować. Smog szkodzi nam wszystkim, jednak najbardziej zagrożone nim są małe dzieci. Choć Państwo podjęło już szereg działań zmierzających do ograniczenia źródeł zanieczyszczenia powietrza, na ich pierwsze efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Osoby, które chcą chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych muszą działać na własną rękę. Możliwości jest coraz więcej. W sprzedaży pojawiły się maski antysmogowe, które mają chronić organizm podczas przebywania na zewnątrz, a dla pomieszczeń domowych dedykowane są oczyszczacze powietrza. Pokaźny wybór tego typu urządzeń sprawia, że wiele osób, które nigdy wcześniej nie interesowały się tą tematyką ma problem z podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego modelu.

W chwili obecnej w Internecie największą popularnością cieszą się marki: Philips, Xiaomi oraz Sharp. W tym artykule porównamy dwa rekomendowane przez konsumentów oczyszczacze powietrza - Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC-D50EUW, zbliżone do siebie pod kątem wydajności, czyli przepływu powietrza na godzinę.

Kupujemy oczyszczacz Xiaomi i Sharp


Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC-D50EUW to dwa cieszące się dużym zainteresowaniem konsumentów oczyszczacze powietrza, które różnią się od siebie pod prawie każdym względem. Już na pierwszy rzut oka widać znaczną różnicę w cenie. Oczyszczacz marki Sharp kosztuje 1899 zł, natomiast urządzenie sygnowane logo Xiaomi jedynie 599 zł. Skąd ta różnica?

Przede wszystkim ze względu na skuteczność filtracji oraz ilość posiadanych funkcji, których w modelu Sharpa jest znacząco więcej. Ktoś mógłby stwierdzić, że nie wszyscy ich potrzebują, poza tym nie każdego stać na droższy model oczyszczacza. To prawda, jednak poza ceną zakupu ważne jest, żeby wziąć pod uwagę również koszty eksploatacyjne. Czasem zdarza się, że cena i żywotność filtrów w tanim oczyszczaczu prowadzą do tego, że po kilku latach użytkowania wydajemy na nie więcej, niż na urządzenie wyższej klasy. Dlatego podczas zakupu warto zadać sobie pytanie....

Jakie są koszty eksploatacyjne Xiaomi Mi Air Purifier 2 i Sharp KC-D50EUW?

To nie cena przy zakupie oczyszczacza powietrza, ale analiza wszystkich czynników, takich jak żywotność filtrów i pobór prądu, pozwala ocenić czy zakup danego urządzenia jest rzeczywiście opłacalny.

  • Producent urządzenia Sharp deklaruje, że jego filtry pozwalają na nawet dziesięć lat pracy bez konieczności wymiany. Tu warto jednak wziąć poprawkę na jakość powietrza, które filtruje oczyszczacz. Parametry filtrów Sharp KC-D50EUW zostały ustalone w oparciu o dość dobrej jakości powietrze, którym w Polsce pochwalić się niestety nie możemy. Można przypuszczać, że w Krakowie będącym najbardziej zanieczyszczonym miastem Polski ich żywotność będzie wynosiła od trzech do czterech lat przy pracy w trybie automatycznym. W innym polskim mieście będzie to około 5 lat żywotności. Skutecznym sposobem na przedłużenie czasu działania filtra może być jego regularne odkurzanie. Koszt zestawu filtrów to około 940 zł, co w przeliczeniu na rok (przy średnio 5 latach użytkowania w warunkach Polskich) daje 188 zł.
  • Producent oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2 deklaruje, że dołączone do urządzenia filtry pozwalają na około 120 do 150 dni ciągłej pracy. Producent zaleca więc wymianę filtrów przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Jeden filtr to koszt około 130 zł, co stanowi niemal jedną trzecią ceny oczyszczacza. Rocznie na same filtry wydamy więc pomiędzy 260 zł a 390 zł. Warto wziąć ten fakt pod uwagę przy obliczaniu całkowitych kosztów zakupu.

Na koszt eksploatacji wpływa również pobór prądu. W tym przypadku oba modele są bardzo do siebie zbliżone i posiadają ok 5 W mocy na najniższych obrotach (to mniej niż telewizor w trybie czuwania), dlatego w tym porównaniu nie ma potrzeby brać po uwagę kosztów za prąd.

Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi

Orientacyjny koszt zakupu i użytkowania oczyszczacza przez 5 lat (bez energii i wody):

  • Sharp KC-D50EUW - 2839 zł
  • Xiaomi Mi Air Purifier 2 - 1899-2549 zł (dwu lub trzykrotna wymiana filtra w ciągu roku)

Design i wymiary

Choć wygląd zdecydowanie nie jest najważniejszą cechą oczyszczacza powietrza, to przeważnie właśnie na design zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Nikt nie chce mieć w domu plastikowego potworka, tylko urządzenie, które będzie stanowić integralny element wystroju. Zarówno oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz Sharp KC-D50EUW prezentują się bardzo atrakcyjnie. Ich wspólną cechą jest elegancki minimalizm, który sprawdzi się w zarówno w pokoju dziecięcym jak i wystawnym salonie. Duży atut stanowią również kompaktowe rozmiary, które szczególnie docenią posiadacze niewielkich mieszkań. Obydwa modele wykonane są z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących wysoką trwałość. Producenci zadbali o elegancki, minimalistyczny design, dzięki czemu oczyszczacze można z powodzeniem zastosować w każdym wnętrzu – od pokoju dziecinnego, po wystawny salon.

Jak Xiaomi Mi Air Purifier 2 i Sharp KC-D50EUW oczyszczają powietrze?


Cały sens posiadania oczyszczacza powietrza opiera się na jego skuteczności usuwania zanieczyszczeń. Nawet najbardziej designerski i gadżeciarski model nie jest nic warty, jeśli wykorzystuje kiepskiej jakości filtry. Jak więc przebiega proces filtracji w modelu Xiaomi oraz Sharp?

Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi - Mi Air Purifier 2

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Filtracja

Oczyszczacz powietrza Xiaomi został wyposażony w filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, filtr EPA E11 oraz aktywny kokosowy filtr węglowy. Filtr węglowy zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy) a EPA E11 przechwytuje cząstki stałe - alergeny, roztocza, bakterie i składniki smogu (PM10 i PM2.5). Skuteczność tego drugiego wynosi 95% - to dobrze jak na warunki domowe, ale aktualny standard dla oczyszczaczy powietrza wynosi 99-99,7%. Więcej o filtrach w domowych oczyszczaczach powietrza przeczytasz w naszym artykule tutaj. Filtry w oczyszczaczu Xiaomi nie wymagają czyszczenia, ale wymieniamy je mniej więcej dwa razy w roku.

Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi - KC-D50EUW

Sharp KC-D50EUW

Filtracja

Producenci Sharpa poszli o krok dalej – ich urządzenie oferuje nam trzystopniowy proces oczyszczania: za pomocą klasycznych filtrów (wstępny, HEPA, węglowy), filtra nawilżacza oraz jonizatora. Filtrowanie powietrza przy pomocy Sharp KC-D50EUW rozpoczyna się od filtra wstępnego, który pochłania największe zanieczyszczenia takie jak kurz czy włosy. Kolejny etap to oczyszczanie filtrem węgla aktywnego – umożliwia on wychwytywanie zanieczyszczeń gazowych (LZO, dym papierosowy), a także eliminowanie zapachów. Następnie powietrze trafia do filtra HEPA H13, który jest w stanie usunąć pyły PM10 i PM2,5, alergeny i roztocza ze skutecznością 99,97%. Wszystkie filtry wymagają odkurzenia raz na 1,5 miesiąca, a ich żywotność wynosi ok. 5 lat.

Nawilżanie

Tak oczyszczone powietrze przechodzi przez filtr nawilżacza, czyli zanurzoną w wodzie matę ewaporacyjną, gdzie nabiera odpowiedniej wilgotności i wraca z powrotem do pomieszczenia. Intensywność nawilżania jest dobierana przez oczyszczacz samodzielnie, w zależności od aktualnej temperatury. Możemy być więc pewni, że w naszym domu będzie panować zdrowy mikroklimat. Skuteczne nawilżanie jest możliwe dzięki: – higrostatowi, którego zadaniem jest kontrolowanie poziomu wilgotności, – filtrowi nawilżacza odpowiedzialnemu za usuwanie z wody osadu i kamienia, – a także zbiornikowi na wodę posiadającemu dużą objętość, która umożliwia całą noc pracy urządzenia. Filtr nawilżacza wymaga czyszczenia w celu pozbycia się kamienia. Jego żywotność wynosi ok. 5 lat.

Jonizacja

Ostatni etap to poddawanie powietrza działaniu jonizatora Plasmacluster. To właśnie on za pomocą dodatnio i ujemnie naładowanych jonów skutecznie walczy z pleśnią, bakteriami, wirusami i innymi patogenami.

Komfort użytkowania Xiaomi Mi Air Purifier 2 i Sharp KC-D50EUW


Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi - aplikacja mobilna

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Zaletą oczyszczacza powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2 jest niezwykle prosty w obsłudze system sterowania – ustawienia zmienia się przy pomocy jednego przycisku. Oczyszczacz posiada też możliwość połączenia z aplikacją mobilną Mi Home, która pozwala na zmianę ustawień oraz wyłączenie urządzenia nawet jeżeli znajdujemy się poza domem. W urządzeniu zamontowane są czujniki jakości powietrza i na ich podstawie dobiera odpowiednią prędkość wentylatora. Niestety, urządzenie nie posiada wyświetlacza, który informowałby nas bez korzystania z aplikacji o aktualnej jakości powietrza. Oczyszczacz powietrza Xiaomi nie należy za to do najcichszych, bo po przełączeniu w tryb nocny emituje aż 31 db, co ma duże znaczenie jeżeli jest on używany w sypialni (dźwięki powyżej 25 dB mogą zakłócać sen).

Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi - panel sterowania

Sharp KC-D50EUW

Oczyszczacz Sharp KC-D50EUW został zaprojektowany w taki sposób, żeby większość pracy wykonywać automatycznie, bez ingerencji człowieka. Z tego powodu nie posiada też opcji sterowania zdalnego. Sterowanie odbywa się przy pomocy panelu na obudowie. Czujniki stanu powietrza pozwalają mu na dostosowanie odpowiedniego trybu pracy do panujących w pomieszczeniu warunków, również w kwestii nawilżania. Programator czasowy umożliwia użytkownikowi ustawienie momentu włączenia, a także wyłączenia się urządzenia na kilka godzin wprzód. Poziom zanieczyszczenia powietrza oraz aktualna wilgotność wskazywane są na przejrzystym wyświetlaczu. Rodziny posiadające dzieci docenią funkcję blokady rodzicielskiej, która zabezpiecza oczyszczacz przed ingerencją najmłodszych domowników oraz bardzo cichą pracę na poziomie 23 dB w trybie nocnym.

Oczyszczacz Sharp vs Xiaomi - komfort użytkowania

Podsumowanie - jaki oczyszczacz powietrza wybrać?


Ostateczna decyzja o wyborze konkretnego oczyszczacza powietrza będzie zależała od różnych czynników. Warto zadać sobie pytanie, czy interesuje nas sama funkcja filtrowania powietrza, czy cenimy sobie również funkcję jonizacji i nawilżania. Czy chcemy oczyścić powietrze w możliwie jak najskuteczniejszy sposób, czy wystarczy nam, żeby jakość filtracji była po prostu dobra? Jakie koszta mieszczą się w domowym budżecie? Część klientów, którzy nie mogą pozwolić sobie na większy jednorazowy wydatek z pewnością będzie skłaniała się ku tańszemu modelowi Xiaomi, trzeba jednak pamiętać o jego wyższych kosztach eksploatacyjnych. Dobrze jest też przemyśleć, czy wolimy urządzenie w pełni samodzielne, takie jak Sharp, czy jednak chcielibyśmy sterować oczyszczaczem zdalnie, tak jak pozwala na to Xiaomi?

Zarówno model Sharp jak i Xiaomi posiadają swoich wiernych fanów i zadowolonych użytkowników. Jeśli chcesz być jednym z nich musisz wybrać model, który lepiej odpowiada Twoim realnym potrzebom, a nie kierować się aktualnie obowiązującą modą.

Model Sharp KC-D50EUW Xiaomi Mi Air Purifier 2
Wydajność 306 m3/h 310 m3/h
Hałas 23-53 dB 31-62 dB
Moc 5-54 W 4,8-31 W
Wymiary 39.9 x 23 x 61.5 cm 24 x 24 x 52 cm
Waga 7.9 kg 4.8 kg
Filtr wstępny Tak Tak
Filtr węglowy Tak Tak
Filtr HEPA Tak Tak
Nawilżanie Tak Nie
Jonizacja Tak Nie
Liczba czujników 4 1
Aplikacja Nie Tak
Blokada rodzicielska Tak Nie
Timer Tak Nie
Kółeczka Tak Nie
Cena urządzenia 1899 zł 599 zł
Roczny koszt filtrów 188 zł 260-390 zł
Całkowity koszt urzadzenia po 5 latach użytkowania 2839 zł 1899-2549 zł

Zakup u Autoryzowanego Dystrybutora – dlaczego warto?


Kupując u autoryzowanego dystrybutora masz pewność, że uzyskasz fachową pomoc i poradę, na przykład w kwestii doboru właściwego rozwiązania do konkretnego pomieszczenia. Jesteśmy sklepem specjalistycznym i dobrze znamy wszystkie oferowane przez nas urządzenia.

Dlaczego jeszcze warto kupować u Autoryzowanego Dystrybutora Sharp?

  1. Polska dystrybucja to pewność przyjęcia urządzenia do serwisu i napraw gwarancyjnych.
  2. Gwarancja 24 m-c niezależnie od tego czy urządzenie zostało zakupione na osobę fizyczną czy firmę.
  3. Serwis door-to-door - jeśli coś się stanie z urządzeniem, odbierze go od Ciebie kurier.
  4. Obsługa przed sprzedażą - doradzimy rozwiązanie optymalne dla konkretnego pomieszczenia.
  5. Obsługa po-sprzedażowa - jesteśmy sklepem specjalistycznym, pomożemy przy pierwszej instalacji i rozwiejemy wszelkie wątpliwości w użytkowaniu urządzenia.
  6. Wraz z urządzeniem otrzymasz polską instrukcję (kupując u nieautoryzowanego dystrybutora nie masz co do tego pewności).


Najczęstsze pytania

Oczyszczacz powietrza Xiaomi czy Sharp?

Wszystko zależy od paru istotnych czynników. Najpierw należy porównać urządzenie Sharp i Xiaomi pod względem wydajności i dopasowania do pracy na określonej powierzchni. Sposób filtracji tak samo jest bardzo ważny - obie marki oferują filtracje zawierającą węgiel aktywny oraz HEPA. Jednak funkcję jonizacji, która świetnie wspomaga proces oczyszczania ma jedynie Sharp. Do wszystkiego dochodzą funkcje dodatkowe, czujniki i wskaźniki urządzeń. Decyzje w doborze zależy od indywidualnych upodobań użytkownika.

Czy urządzenia Sharp i Xiaomi mają sterowanie mobilne?

Jeśli chodzi o sterowanie urządzeniem to oczyszczacze Xiaomi posiadają aplikację mobilną - MI Home. Natomiast Sharpy posiadają jedynie opcję sterowania za pomocą panelu na urządzeniu.

Bibliografia

1. agdmaniak.pl. Dlaczego kupiłem oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2 (recenzja). Dostęp online [https://www.agdmaniak.pl/49966/recenzja-oczyszczacz-xiaomi/] 20.03.2018 r.

2. B. Breczko. Polacy go pokochali. Test oczyszczacza powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2. Dostęp online [https://tech.wp.pl/polacy-go-pokochali-test-oczyszczacza-powietrza-xiaomi-mi-air-purifier-2-6221996490577537a] 20.03.2018 r.

3. Topowe AGD. Sharp KC-D50EUW oczyszczacz powietrza – test – opinie – cena – filtry – recenzja. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/oczyszczacze-powietrza/sharp-kc-d50euw/] 20.03.2018 r.

Cykl artykułów "Porównanie oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Porównanie oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic Filtr HEPA, filtry do uzdatniania wody pitnej, Filtry do wody Wrocław, jak obniżyć wilgotność w domu, jonizacyjny filtr powietrza, maseczki antywirusowe ffp3, na owady w domu, oczyszczacz coway storm, oczyszczacz winix zero n, pm2 5 co to, sharp fp-j30eu, sharp ki-g75eu, toshiba cafx116xpl, Winix Zero Pro

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >