Oczyszczacz powietrza z lampą UV

Wokół lamp UV wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza narosło wiele pytań, obaw i kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiadamy na najpopularniejsze mity i wyjaśniamy, czy stosowanie ultrafioletu w domowych oczyszczacz jest dla nas korzystne.

Wokół lamp UV wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza narosło wiele pytań, obaw i kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiadamy na najpopularniejsze mity i wyjaśniamy, czy stosowanie ultrafioletu w domowych oczyszczacz jest dla nas korzystne.

Rolą oczyszczacza jest usunięcie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń i troska o zdrowe otoczenie. Dobry model to taki, który usuwa każdy typ szkodliwych substancji i cząstek, nie tylko smog i alergeny, ale również patogeny. Te ostatnie bywają szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego organizmu oraz szczególnie problematyczne w unieszkodliwianiu. Z tego powodu coraz częściej w oczyszczaczach powietrza stosuje się lampy UV. Czy mamy dowody na skuteczność tej technologii i czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza z lampą UV? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Czym jest światło UV?


Światło UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe, jest to niewidzialne dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm. Przykładem naturalnego promieniowania UV jest światło słoneczne.

Oczyszczacz powietrza z lampą UV - promieniowanie UV

Rys. 1 Widmo (spektrum) fal elektromagnetycznych. Źródło: wikimedia.org

Promieniowanie UV można podzielić ze względu na długość fali na kilka różnych sposobów. Najczęściej stosuje się podział poniższy, który bierze pod uwagę wpływ danego promieniowania na organizmy żywe:

 • UV-A – długość fali: 315–380 nm,
 • UV-B – długość fali: 280–315 nm,
 • UV-C – długość fali: 100–280 nm.

Słońce emituje każdy z powyższych typów promieniowania, jednak jest ono filtrowane przez warstwę ozonową i ostatecznie ponad 90% docierającego do Ziemi ultrafioletu to promieniowanie typu UV-A.

Ciekawostka

Promieniowanie ultrafioletowe było kiedyś nazywane pozafiołkowym lub nadfiołkowym. Wynika to z pochodzenia słowa - kolor fioletowy (lub inaczej fiołkowy) posiada najmniejszą długość fali w świetle widzialnym, a światło UV ma falę jeszcze krótszą, znajduje się jeszcze dalej w przyjętym podziale promieniowania (stąd łacińskie ultra, czyli poza, nad, dalej).

Nazwa Zakres długości fali (nm) Energia fotonów
UVA 400 nm~315 nm 3,10~3,94 eV
NUV 400 nm~300 nm 3,10~4,13 eV
UVB 315 nm~280 nm 3,94~4,43 eV
MUV 300 nm~200 nm 4,12~6,20 eV
UVC 280 nm~200 nm 4,43~12,4 eV
FUV 200 nm~122 nm 6,20~10,2 eV
VUV 200 nm~100 nm 6,20~12,4 eV
LUV 100 nm~88 nm 12,4~14,1 eV
SUV 150 nm~10 nm 8,28~124 eV
EUV 121 nm~10 nm 10,3~124 eV

Tab. 1 Zakres widm UV.

Sprawdź oczyszczacze z lampą UV

Światło UV a zdrowie


Nie jest tajemnicą, że zbyt długie przebywanie na słońcu może być niebezpieczne dla zdrowia. Wynika to właśnie z obecności promieniowania UV w promieniowaniu słonecznym. Zależnie od długości fali, wpływ ultrafioletu na nasz organizm (i wszystkie organizmy żywe) jest różny.

 • Promieniowanie UV-A potrafi uszkodzić włókna kolagenowe w skórze i przyspieszyć proces starzenia. To właśnie ta długość fali, przy wieloletniej ekspozycji, może powodować zaćmę fotochemiczną.
 • Promieniowanie UV-B może być dla nas korzystne lub szkodliwe, zależnie od tego, jak długo jesteśmy wystawieni na jego działanie. UV-B powoduje wytwarzanie witaminy D3 w skórze, dlatego 15-minutowy spacer w słoneczny dzień może uchronić nas przed krzywicą i innymi schorzeniami. W większej ilości promieniowanie to może uszkadzać DNA i wywoływać rumień skóry, a nawet nowotwory, takie jak czerniak.
 • Promieniowanie UV-C, czyli o najmniejszej długości fali, jest najbardziej szkodliwe. Uszkadza łańcuchy DNA, wywołując nowotwory i prowadzących do innych mutacji. Nawet relatywnie krótka ekspozycja na światło UV-C może skutkować poparzeniem skóry i uszkodzeniem wzroku.

Oczyszczacz powietrza z lampą UV - przenikanie promieniowania UV

Rys. 2 Przenikanie promieniowania UV przez poszczególne warstwy skóry. Źródło: http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf

Światło UV a DNA

Rys. 3 Działanie promieniowania UV. Źródło: fizjotechnologia.com

Oczyszczacz powietrza z lampą UV - wpływ promieniowania na zdrowie

Jak zostało już wspomniane, promieniowanie UV uszkadza kod genetyczny, prowadząc do mutacji, nowotworów i przyspieszając proces starzenia się skóry. Każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych diagnozuje się 5 milionów nowych przypadków nowotworu. Dlatego tak ważne jest ograniczenie ekspozycji na słońce.

Nie musimy jednak panikować i zamykać się w domu przy zasłoniętych oknach. DNA charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością i mimo wszystko jest w stanie - w większości przypadków - przeciwstawiać się szkodliwemu promieniowaniu. Promieniowanie UV sprawia, że elektrony na pojedynczej nici DNA zmieniają swoje miejsce. Naukowcy nie są jeszcze w stanie wyjaśnić dlaczego, ale elektrony te w szybkim tempie wracają do poprzedniej lokalizacji, w związku z czym DNA pozostaje nienaruszone.

Ponadto właściwość UV polegającą na uszkadzaniu DNA możemy zamienić w zaletę. Wystarczy, że zastosujemy ją przeciwko bakteriom i innym szkodliwym patogenom. UV-C działając na mikrobiologiczny kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA), kwas rybonukleinowy (RNA) i białko jądrowe, powoduje pęknięcie łańcucha DNA, zerwanie wiązań poprzecznych kwasu nukleinowego oraz białka, zabijając w ten sposób aktywność biologiczną kwasu nukleinowego i powodując śmierć bakterii. Tempo dezaktywacji jest szybkie i nie pozostawia wtórnych zanieczyszczeń. Promieniowanie ultrafioletowe jest skutecznym sposobem na sterylizację otoczenia i różnych powierzchni.

Zastosowanie lamp UV


W ciągu ostatniej dekady rynek układów UV LED powiększył się aż pięciokrotnie, a według prognoz do 2025 roku osiągnie wartość 1 mld $.[5] Wynika to ze szczególnych właściwości ultrafioletu oraz jego szerokich zastosowań. Szkodliwość promieniowania UV zależy od jego dawki i czasu ekspozycji. W odpowiednio małych ilościach może być korzystne dla zdrowia, dlatego z powodzeniem stosuje się je w medycynie. Ultrafiolet posiada działanie lecznicze, dlatego naświetlanie stosowane jest m.in. w przypadku łuszczycy, czyraków, trądziku, przy złamaniach kości i przy profilaktyce krzywicy.

Popularnym zastosowaniem światła UV jest tworzenie sztucznej opalenizny. W solarium korzysta się przeważnie z lampy kwarcowej, emitującej promieniowanie ultrafioletowe. UV wykorzystuje się też do utwardzania popularnych ostatnio lakierów hybrydowych i żelowych.

Ultrafiolet posiada też zastosowania zupełnie odmienne od wymienionych powyżej. Ponieważ powoduje fluorescencję wielu substancji chemicznych, wykorzystywany jest do analizy banknotów, oznaczania badanych związków organicznych czy podczas oględzin miejsc zbrodni. Wzrost zainteresowania układami UV LED jest zauważalny również w rolnictwie - światło UV w odpowiedniej dawce poprawia stan roślin, chroni je przed chorobami, szkodnikami i wpływa na wzrost pożądanych substancji.

UV Opis Zastosowanie
UVA Długość fali 320-400 nm, długie fale, promień ultrafioletowy, powoduje czarne plamy, silna penetracja Utwardzanie światłem, fluorescencja, weryfikacja banknotów, fotokataliza, pułapki świetlne
UVB Długość fali 275-320 nm, średnie fale, powoduje rumień, promień ultrafioletowy, umiarkowana penetracja. Wspomaganie metabolizmu składników mineralnych, wspomaganie produkcji witaminy D, wspomaganie wzrostu kwiatów
UVC Długość fali 200-275 nm, fala krótka, ultrafiolet sterylizacyjny, słabsza zdolność penetracji, nie przenika do większości szkła przezroczystego i plastiku. Sterylizacja
UVD Długość fali 100-200 nm, nazywane próżniowym promieniowaniem UV. Zamiana O2 w O3

Tab. 2 Zastosowanie różnych rodzajów promieniowania UV.

Sterylizacja światłem UV

Ze względu na opisane wcześniej właściwości ultrafioletu, wykorzystuje się go często do sterylizacji różnych nawierzchni oraz całego otoczenia. W tym celu stosuje się przede wszystkim promieniowanie UV-C o zakresie długości fali 100-280 nm, ponieważ ten typ zmienia strukturę białek cytoplazmatycznych i kwasów nukleinowych, prowadząc do zmian w budowie DNA i zniszczenia komórki patogenu.

Specjalne lampy bakteriobójcze (przepływowe, przepływowe dwufunkcyjne i bezpośredniego działania), emitujące promieniowanie UV, stosowane są m.in. w laboratoriach, placówkach medycznych, szpitalach, aptekach i gabinetach kosmetycznych. Jest to nie tylko jedna z najprostszych, ale również najskuteczniejszych metod sterylizacji. Konieczny jest tutaj jednak odpowiednio długi czas naświetlania.

Dioda UV-C LED


Pod hasłem “lampa UV” lub “światło UV”, większość osób ma na myśli klasyczne, rtęciowe lampy UV. Jednak od dłuższego czasu są one wypierane przez diody, a konkretnie diody UV-C LED. Diodę UV-C LED cechuje 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Technologia UV-C LED jest bezpieczna w użytkowaniu (brak rtęci, ozonu i szklanych elementów) oraz nie nadwyręża domowego budżetu (zasilanie niskim napięciem, 10% standardowej lampy UV).

Oczyszczacz powietrza z lampą UV - porównanie lampy i diody uv-c led

W porównaniu do standardowych lamp UV, diodę UV-C LED cechują:

 • mniejsze wymiary,
 • idealna długość fal świetlnych: 265 -285nm UVC,
 • znacznie niższe zapotrzebowanie na energię,
 • zasilanie niskim napięciem: 6 / 12 / 24V i natężeniem prądu 40-150mA,
 • niższy pobór mocy (10% standardowej lampy UV),
 • brak emisji ozonu i związków rtęci,
 • większa trwałość i praktycznie 3-krotnie dłuższy czas eksploatacji,
 • kilkunastokrotnie szybsza gotowość do pracy (poniżej 1 sekundy),
 • skuteczność w unieszkodliwianiu bakterii i wirusów poparta certyfikatami jednostek badawczych.
Cecha UV-LED Lampa rtęciowa UV
Wymiary 3,5 mm * 3,5 mm 16 mm * 140 mm
Zasilanie DC 40~100 mA, 6V/12V/24V Wysokie napięcie prądu zmiennego
Wejście zasilania 10% lampy UV 253,7 nm UVC
Widmo światła 270 nm UVC (265 nm jest najlepsze) 253,7 nm UVC
Emisja ozonu Nie Tak
Natężenie światła 1 W/cm2 1 mW/cm2
Emisja ciepła Bez emisji ciepła Nieunikniona emisja ciepła
Czas rozruchu poniżej 1 s 180~300 s, stabilna po 10-15 min
Żywotność >15000 godz. >6000 godz.
Rtęć Nie Tak, zgodnie z ograniczeniami Konwencji o rtęci
Bezpieczeństwo i trwałość Materiał półprzewodnikowy, nie jest kruchy Szklana powłoka, krucha

Tab. 3 Porównanie parametrów lampy UV i diody UV-C LED.

Oczyszczacz powietrza z lampą UV - czy warto?


Lampy UV są coraz powszechniej stosowane w oczyszczaczach powietrza, jednak nie stanowią ich głównego elementu. Zasadność ich wykorzystywania bywa przedmiotem sporów i nie każdy uważa to za skuteczne rozwiązanie. Wszystko zależy jednak od rodzaju lampy i sposobu jej działania.

Sprawdź oczyszczacze z lampą UV

Przede wszystkim światło UV nie sprawdzi się w przypadku walki ze smogiem czy kurzem (tutaj konieczny jest filtr HEPA), ale jest doskonałym sposobem na unieszkodliwianie patogenów. Grzybo-, bakterio- i wirusobójcze działanie ultrafioletu z zakresu UV-C zostało potwierdzone przez wiele ośrodków naukowych i zostało opisane w wielu publikacjach, m.in.: John Treij “Ultraviolet Technology”, Bak Srikanth “The Basic Benefits of Ultraviolet Technology”, Myron Lupal “UV Offers Reliable Disinfection”, W. J. Kowalski, T.J Walsh, V. Petraitis „2020 COVID-19 Coronavirus Ultraviolet Susceptibility”. Od lat w szpitalach, laboratoriach medycznych i ośrodkach przemysłowych korzysta się z właściwości promieniowania ultrafioletowego w celu sterylizacji powierzchni czy uzdatniania wody. Wykorzystanie promieniowania UV-C jest zaakceptowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz przez Główny Inspektorat Sanitarny.

„Promieniowanie UV-C należy aktualnie do najefektywniejszych technologii oczyszczania powietrza i powierzchni z wirusów, bakterii, grzybów oraz drobnoustrojów. Promienie niszczą również cienką warstwę lipidową SARS-CoV-2, dlatego stosowanie światła UV-C jest zalecaną przez Główny Inspektorat Sanitarny metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19.” - komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 4 marca 2020 r.

Kolejna kwestia to czas i moc naświetlania. Część sceptyków słusznie zauważa, że te parametry są kluczowe do skutecznego działania. Rzeczywiście, w przypadku starych lamp UV konieczna jest ekspozycja przez nawet kilkadziesiąt minut. Stąd wątpliwości w zastosowaniu tej technologii w oczyszczaczach, gdzie powietrze szybko przepływa przez urządzenie i jest wystawione na działanie lampy przez krótki czas. Jednak problem ten rozwiązują nowoczesne diody UV-C LED. Czas potrzebny do jej pełnej efektywności wynosi zaledwie 1 sekundę! Większość bakterii spotykanych w warunkach domowych zostaje unieszkodliwiona w czasie krótszym niż 3 sekundy.

Warto brać pod uwagę, że powietrze poddawane sterylizacji diodą UV-C LED w oczyszczaczach jest już wcześniej przefiltrowane i część patogenów zostaje zatrzymana przez filtr HEPA. Dioda UV-C LED stanowi więc dodatkowe wsparcie w oczyszczaniu i pozwala pozbyć się tych patogenów, które nie zostały przechwycone przez filtry, gwarantując wyższą jakość powietrza i czystsze, zdrowsze otoczenie.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost

Diodę UV-C LED możemy znaleźć między innymi w oczyszczaczach powietrza Vestfrost. Dioda umieszczona jest wewnątrz urządzenia i działa bezpośrednio na przepływające powietrze, unieszkodliwiając patogeny na poziomie biologicznym. Po uruchomieniu oczyszczacza dioda/y pracują ciągle przez 1 godzinę, a następnie w powtarzalnych cyklach przez 0,5h co 1h. Najsilniejsza dostępna długość fali gwarantuje efektywną sterylizację i usuwanie mikroskopijnych drobinek, które mogły przedostać się przez filtry. Jak zostało już wspomniane wcześniej, diodę UV-C LED cechuje 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Technologia UV-C LED jest bezpieczna w użytkowaniu (brak rtęci, ozonu i szklanych elementów) oraz nie nadwyręża domowego budżetu (zasilanie niskim napięciem, 10% standardowej lampy UV).

Oczyszczacz powietrza z lampą UV - czas eliminacji wirusów

Dioda pracuje wewnątrz urządzenia, a emitowane przez nią promieniowanie, choć wysokoskuteczne, nie przenika przez plastikową obudowę. Nie musimy więc martwić się o przypadkową ekspozycję na ultrafiolet. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalnie skonstruowany mechanizm, który wyłącza funkcję w momencie otwarcia klapy filtra oczyszczacza. Dzięki temu oczyszczacz powietrza działający z włączoną funkcją promieniowania jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt przebywających w jego pobliżu.

Pięciostopniowy system oczyszczania w produktach Vestfrost obejmuje: filtr wstępny, HEPA, węgiel aktywny, diodę UV-C LED oraz technologię jonizacji Plasma Ion. Takie połączenie pozwala osiągać skuteczność oczyszczania pomieszczeń na nieporównywalnie wyższym poziomie w stosunku do oczyszczaczy wyposażonych jedynie w 3 filtry.

ZALETY oczyszczaczy powietrza Vestfrost:

 • nowoczesna dioda UV-C LED eliminuje bakterie, wirusy i inne patogeny,
 • szybkie działanie diody UV-C LED,
 • skuteczny filtr HEPA usuwa smog i alergeny,
 • węgiel aktywny przechwytuje LZO i zapachy,
 • jonizator Plasma Ion usuwa patogeny i eliminuje elektryczność statyczną,
 • trzy czujniki: pyłów PM2.5, LZO i światła,
 • numeryczny wskaźnik pyłów PM2.5 i LZO,
 • wskaźnik wymiany filtra,
 • aplikacja mobilna,
 • bardzo cicha i energooszczędna praca,
 • niska cena zakupu i eksploatacji.

Promieniowanie UV - prawdy i mity


 • Lampa UV nie działa.

Fałsz.

Skuteczność lamp UV w sterylizacji powietrza została potwierdzona wieloma badaniami. W starych modelach oczyszczaczy powietrza miały małą skuteczność głównie ze względu na krótki czas ekspozycji (powietrze przepływa przez oczyszczacz bardzo szybko). W nowoczesnych oczyszczaczach wygląda to jednak zupełnie inaczej. Zamiast lamp UV wykorzystuje się diody UV-C LED, które większość bakterii i wirusów eliminują w czasie krótszym niż 3 sekundy. Dzięki temu możliwe jest efektywne usuwanie patogenów z przepływającego powietrza.

 • Lampa UV działa tylko na filtry.

Fałsz.

Tutaj również trzeba rozróżnić stare lampy UV od nowoczesnej diody UV-C LED. Lampy potrzebują od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut do eliminacji patogenów, dlatego w starych oczyszczaczach działały głównie na powierzchnię filtrów (powietrze za szybko przepływało przez urządzenie). Jednak diodę UV-C LED, stosowaną np. w oczyszczaczach Vestfrost, cechuje 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Jest gotowa do pracy w zaledwie 1 sekundę, a większość bakterii i wirusów eliminuje w czasie krótszym niż 3 sekundy.

 • Lampa UV jest szkodliwa dla domowników.

Fałsz.

Zarówno lampy UV jak i diody UV-C LED działają wyłącznie wewnątrz oczyszczacza powietrza. Promieniowanie nie jest w stanie przedostać się przez plastikową obudowę, w związku z czym nie działa na otoczenie. Oczyszczacze z technologią UV są całkowicie bezpieczne dla osób przebywających w tym samym pomieszczeniu.

 • Lampa UV nie działa na smog i alergeny.

Prawda.

Działanie promieniowanie ultrafioletowego w przypadku patogenów opiera się na ingerencji w strukturę ich DNA. Z tego względu światło UV pozostaje bezsilne w przypadku cząstek zanieczyszczeń takich jak pył, kurz, smog czy większość alergenów. Trzeba jednak pamiętać, że każda metoda filtracji ma swoje ograniczenia i działa na konkretny typ substancji. Dlatego dobry oczyszczacz powietrza to taki, który łączy kilka technologii. Na przykład, w oczyszczaczach Vestfrost znajdziemy: filtr wstępny, filtr HEPA, węgiel aktywny, jonizator powietrza i diodę UV-C LED.

 • Lampa UV emituje ozon.

Prawda i fałsz.

W przypadku standardowych lamp UV emisja niewielkiej ilości ozonu rzeczywiście ma miejsce. Zjawisko to nie występuje jednak w przypadku diody UV-C LED - diody nie emitują żadnego ozonu.

 • Promieniowanie UV jest szkodliwe.

Prawda i fałsz.

Jak mówi stara mądrość, “dawka czyni truciznę”. Promieniowanie ultrafioletowe może być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla naszego zdrowia. Wszystko zależy od typu promieniowania i jego ilości. Na przykład, światło słoneczne konieczne jest do wytwarzania witaminy D3 w skórze, która chroni nas przed krzywicą. Jednocześnie jednak zbyt długa ekspozycja może powodować poparzenia skóry, a nawet nowotwory. To, jaka ilość promieniowania będzie dla nas szkodliwa, określają odpowiednie normy.

Podsumowanie


Skuteczność promieniowania ultrafioletowego w walce z patogenami została potwierdzona wieloma badaniami. Technologia ta od dawna stosowana jest w placówkach medycznych i przemysłowych w celu sterylizacji różnych powierzchni czy uzdatniania wody. Nie bez powodu więc producenci oczyszczaczy powietrza postanowili wprowadzić ją do swoich urządzeń. Żeby takie rozwiązanie było skuteczne, należy zwrócić uwagę na rodzaj i moc zastosowanej lampy. Najlepszym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza z diodą UV-C LED, która większość bakterii i wirusów eliminuje w czasie krótszym niż 3 sekundy. Trzeba jednak pamiętać, że lampa UV nie jest skuteczna w spotkaniu ze smogiem czy alergenami, dlatego nie może stanowić samodzielnego narzędzia w walce o czyste powietrze, a jedynie wsparcie dla filtrów HEPA i węgla aktywnego.


Najczęstsze pytania

Po co dioda UV-C LED w oczyszczaczu powietrza?

Zadaniem diody UV-C LED w oczyszczaczu jest sterylizacja powietrza. Skutecznie eliminuje różnego rodzaju patogeny, opierając swoje działanie na właściwościach światła ultrafioletowego. Dioda UV-C LED jest świetną funkcją dodatkową, która wspiera cały proces oczyszczania powietrza.

Czy dioda UV-C LED w oczyszczaczu jest bezpieczna?

Dioda UV-C LED jest bezpieczna. Często mylona jest z rtęciową lampą UV co jest błędne. Diodę UV-C LED cechuje 300-krotnie szybsze działanie i 4-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Technologia UV-C LED jest bezpieczna w użytkowaniu, ponieważ cechuje ją brak rtęci, ozonu i szklanych elementów oraz nie nadwyręża domowego budżetu (zasilanie niskim napięciem, 10% standardowej lampy UV).Bibliografia


1. M. Ebisz, M. Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health 2015. Dostęp online [http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf] 30.09.2021 r.

2. J. Biszczuk-Jakubowska, A. Curyło, Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka.

3. H. Krzywicka, J. Janowska, E. Zarzycka, Działanie promieniowania UV na drobnoustroje znajdujące się w powietrzu

4. T. Szablewski, J. Kijowski, Wpływ promieniowania UV na stan mikrobiologiczny skorupy oraz jakość treści jaj. Dostęp online [https://agro.icm.edu.pl/agro/element/ bwmeta1.element.dl-catalog-2ea68de2-f213-4f50-9eb9-e3ee3787c455] 30.09.2021 r.

5. elektronikab2b.pl Dostęp online 30.09.2021 r.

6. fizjotechnologia.com Dostęp online 30.09.2021 r.

7. Materiały promocyjne producenta Vestfrost.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic, filtry do powietrza, filtry do wody w domu, jak nawilżyć powietrze w sypialni, jonizacja powietrza co to, maseczki antysmogowe kraków, n99 ffp3, oczyszczacz alergia, oczyszczacz sharp plasmacluster, pm.2.5, Sharp FP-F30EUH czujnik, sharp kcg50euh, Toshiba CAF-X83XPL czujnik, Winix Zero N czujnik

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >